Duitse mark wordt twee pet duurder Gezin 1 „Ondervragingen beledigend", zegt Ger Dassen Egypte vraagt om troepenscheiding in Libanese strijd T Doelpuntenregen in de eredivisie mm M 1:. Nog vier Zuid-Molukkers vast na actie Vaassen 'Ou yy Afkeer van Mao's weduwe nu massaal liet onderwijs vnuifff met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant In deze krant Koopavond met Sint en Kerst Van Agt op de kansel Motel brandt af: miljoenenschade Vrij na Israëlische cel Toenemende bewolking Spaarweek Ruimtevaarders in meer neergeplonst Tanker verliest na botsing 89.000 liter gasolie in Oude Maas Oog voor aardigheden. Trouw natuurlijk. Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw JL F\J 1l/É3kTlU'^l7r<f=& Hl <0» <CH (rfiC/pk (I ,/T\ 34STE JAARGANG NR. 9960, MAANDAG 18 OKTOBER 1976. pagina 5 AdverUnties voor Otre zaterdags» rubriek moeten uiicfji|kdopd«rd»4 (té post) in ons bezit «i|n. Inlichtingen tel.: 020*913^56 tst, 704 J1TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0,55 JtANKFORT De Duitse mark wordt ten opzichte van de gulden met twee rocent opgewaardeerd. De Deense kroon gaat vier procent in waarde omlaag en de oorse en Zweedse kroon ieder met één procent. Dit besluit hebben de ministers in financiën van de Benelux, West-Duitsland en de Skandinavische landen isteravond tij'dens een vergadering in Frankfort genomen. Ie maatregel is voor Nederland van belang omdat Duitsland veruit onze be- ngrijkste handelspartner is. Duitse goederen, die in Nederland worden ingevoerd orden 2 procent duurder maar aan de andere kant worden Nederlandse produkten oor de Duitsers 2 procent goedkoper. Dat kan onze export stimuleren en daarmee e werkgelegenheid. )e officiële koers van de mark stijgt door de 2 procent revaluatie van 1,0420 tot 1,0628, de Deense kroon gaat van 46,49 naar 44,63 cent, de Zweedse kroon wordt 60'/i ent en de Noorse kroon 46 cent. n het handelsverkeer mogen de noteringen echter schommelen tussen 27* procent toven en beneden de officiële koers. De opwaardering van de mark werd al maanden erwacht. Op de internationale geldmarkten was steeds grote vraag naar het Duitse staalmiddel. De koers zat steeds tegen het „plafond" (de 27* procent bovengrens) maar mocht daar ingevolge een afspraak tussen de Benelux, Duitsland en de ikandinavische landen niet overheen. Sithole wil ook naar Rhodesië-conferentie pagina 5 Vele eeuwen oude boerderij opgegraven pagina 3 Mensen komisch in de knoei pagina 7 Besmetting drinkwater niet uitgesloten pagina 3 Stadskanaal verzet zich tegen radio-actief afval pagina 3 Hans van Hemert wil een hecht gezinsleven Op een regenachtige oktoberdag praatte Fred Lammers in Blaricum met producer, componist en tekst schrijver Hans van Hemert over zijn jeugd, zijn werk, zijn vader (Willy van Hemert) en zijn kinderen. Wat dit laatste betreft merkte Hans van Hemert op: „Ik zou het iedereen die kinderen heeft wel toe willen schreeuwen: geniet ervan, neem tijd voor ze, nu het nog kan." pagina 6. Van een verslaggever DEN HAAG Het werkge vers-overleg detailhandel heeft de winkeliers geadvi seerd in verband met sin terklaas en kerstmis koopa vonden te houden van 29 no vember tot en met 3 december en van 20 tot en met 23 decem ber. In gemeenten waar de wekelijkse koopavond op vrij dag valt wil men de koopavon den van 24 en 31 december laten vervallen. Van onze parlementsredactie ZOETERMEER Minister Van Agt gaat „de preekstoel op". Over een kleine twee we ken, op zondag 31 oktober, 's ochtends om elf uur, zal hij het woord voeren tijdens de plechti ge eucharistieviering, die de Sint-Nicolaasparochic in Zoe- termcer houdt, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van haar kerkgebouw. Waarover de bewindsman het zal hebben is nog niet exact bekend. „Gewoon een woord van bemoediging", aldus drs. J. W. Bergen, de pastoor Van Zoe- termeer. „De inhoud wachten we in goed vertrouwen af. Mi nister Van Agt is een goede bekende van ons. Bovendien zochten we een bijdrage van iemand het liefst van een bekende leek van wie wij weten, dat hij zich actief en gelovig in het parochie- en ge loofsleven beweegt. Iemand die de doelstellingen van de rooms- katholieken in deze tijd onder schrijft", aldus de pastoor. Een schade van 6,2 miljoen gul den werd gisteren aangericht door een brand die het motel Nuland aan de rijksweg Den BoschOss in* de as legde. Het motel had zestig kamers plus een restaurant. Het eigenlijke motel werd geheel verwoest, het restaurant liep zware schade op. De brandweren van Den Bosch, Oss en Nuland konden weinig tegen het vuur uitrichten. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „Ik ben in Israël niet mishandeld in de zin van pslagen, maar alle ondervragingen waren in feite een reeks Wedigingen aan het adres van mij, het Palestina Comité, de Palestijnen en de Arabieren in het algemeen". Dit zei gistera vond de Nijmeegse student Ger Dassen (28) bij zijn aankomst op Schiphol. Dassen werd na ruim tien dagen gevangen te hebben gezeten in Israël zondag vrijgelaten en op een vlieg tuig naar Nederland gezet. Ger Dassen, lid van het Palestina Comité, werd op 7 oktober door de Israëlische marine van een Libanees schip gehaald, dat vanuit Libanon op weg was naar Cyprus. Een dag na de aanhouding werden de dertig Arabische passagiers bijna allen vluchtelingen van het schip gela ten. Zij konden de reis naar Cyprus voortzetten, maar Dassen moest in Israël achterblijven, hoewel er geen enkele concrete beschuldiging tegen hem werd ingebracht. Hij werd opge sloten in een kleine cel zonder ramen en voortdurend ondervraagd. Ger Dassen: „Mij is nooit gezegd waarvan ik werd beschuldigd. Wel werd constant gezegd, dat het sme rig was om de Arabieren te helpen. Bij zijn aankomst op Schiphol werd Ger Dassen door zijn vrouw verwel komd. VANDAAG: Aanvankelijk peri oden met zon, later meer bewol king en in het zuidwesten van het land mogelijk wat regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Maximumtempera turen twaalf graden. MORGEN Overwegend droog met middag- temperaturen omstreeks der tien graden. Morgen: zon op 7.11, onder 17.37; maan op 2.09, onder 15.39. Vervolg op pagina 3 MOSKOU (Reuter) In een gieren de sneeuwstorm kwamen de Rus sische ruimtevaarders Zoedow en Rozjdestwensik zaterdagavond te recht in het Tengiz-meer in Ka- zachstan, Centraal-Azië. Met „grote moed en heldhaftigheid" slaagden reddingsploegen erin, hen op te pik ken. Hun gezondheidstoestand werd later omschreven als „bevredigend". Hun Sojoez 23 moet bij de terugkeer uit de koers geraakt zijn. Hoewel de pussen de mogelijkheid van landing in het water altijd in reserve hebben gehad, kan het nooit de bedoeling zijn geweest, ook maar in de buurt van het twintig bij vijftig kilometer grote meer te landen. Het punt van landing is nooit precies te voorzien, en de hele procedure is op het neer komen op vaste grond afgestemd. In augustus 1974 landde de Sojoez 15 na een ongeveer identiek verlopen vlucht 150 kilometer verder naar het oosten. Van een verslaggever EPE —Vier Zuid-Molukkers die don derdag waren aangehouden bij de politie-actie in het Zuidmolukse woonoord in Vaassen, zijn zaterdag vrijgelaten. Na zaterdagmiddag zaten er nu nog vier Zuid-Molukkers in verzekerde bewaring, deelde een woordvoerder van de politie in Epe zaterdag mee. Zij zitten in verschillende politiebu reaus in Gelderland. Het zijn de 59- jarige J.P., zijn 22-jarige zoon A.P., de 27-jarige M.J.T. en de 21-jarige J.P. Minister Van Doorn heeft gistérmid- dag tijdens een gesprek met burge meester J. H. Bergh van Epe en enkele Zuidmolukse gezinnen ge zegd dat de 34 mensendat de 34 mensen die in de negen ten onrechte gesloopte barakken in het woonoord in Vaassen woonden een passende vergoeding toegekend zal worden voor vernielde of zoekgeraakte spul len. „Wij hebben er alle begrip voor dat de bewoners van de negen ba rakken de plotselinge sloop van hun panden als bijzonder pijnlijk en grievend ervaren hebben", aldus de minister. De minister liet er evenwel geen twijfel aan bestaan dat de overheid het verdwijnen van het totale woo noord op het oog heeft. De laatste jaren is dat al herhaaldelijk duide lijk gemaakt, aldus de minister. Gis teravond had burgemeester Bergh een gesprek met een vertegenwoor diging van de bewoners van het woonoord met het doel samen een oplossing te vinden. De PPR-Limburg heeft zaterdag op een vergadering in Roermond een motie aangenomen waarin de minis ter van justitie gevraagd wordt een zodanig beleid te voeren dat politie acties tegen bewoners van woonwa genkampen en woonoorden voorko men worden. ADVERTENTIE ik bevries m'n spaarcentjes üever... Van onze sportredactie AMSTERDAM In dc eredivisie voetbal was het een bijzonder pro- duktief weekeinde. In negen wed strijden werden niet minder dan 39 doelpunten gemaakt. De schotvaar- digste ploegen waren daarbij Feyen- oord (zeven doelpunten tegen Haar lem), AZ'67 (zes doelpunten tegen FC Amsterdam) en PSV (Vijf doel punten tegen Go Ahead). De grootste persoonlijke bijdrage werd geleverd door de Feyenoorder Nico Jansen die voor vijf treffers tekende in het duel tegen Haarlem (op de foto: Nico Jansen maakt zijn vierde en Feyenoords zesde doel punt). In de stand verandere weinig. Kop lopers Feyenoord en Roda JC won nen, evenals nummer drie Ajax. Die laatste ploeg bezorgde FC Twente de zesde nederlaag van die seizoen. FC Twente deelt daardoor nu weer de laatste plaats met De Graafschap, dat bij Roda met 3-0 ten onder ging. Alles over de sportgebeurtenissen van dit weekeinde verderop in deze RIAD, BEIROET (AP, DPA, UPI, Reuter) In Saoedi Arabië is het afgelopen weekeinde een Arabische mini-top gehouden ovei de kwestie Libanon. Egypte heeft op de conferentie waaraaf werd verder deelgenomen door de staatshoofden van Syri Saoedi-Arabië, Koeweit, de Verenigde Arabische Emiraten, L banon zowel als door de leider van de Palestijnse Bevrijdingsb weging (PLO) opgeroepen tot terugroeping van alle „geregel- en ongeregelde" troepen in Libanon naar hun oorspronkelijk uitgangsposities terug te roepen. Van een verslaggever ROTTERDAM Ten gevolge van een aanvaring heeft de Westduitse binnentanker Ruhr 54 zondag onge veer 89.000 liter gasolie verloren in de Oude Maas ter hoogte van Spijke- nisse. De binnentanker botste in zeer dichte mist op de Belgische kustvaarder Rene-17, waarbij een groot lek ontstond in de huid van de Ruhr 54. Deze werd in lege toestand tegen de wal gezet. De kustvaarder werd minder zwaar beschadigd en kon zijn reis vervolgen. Bij het open baar lichaam Rijnmond kwamen on geveer dertig klachten binnen, voor namelijk uit Hoogvliet, over olie stank. In een 13 punten tellend initiatief eist Egypte verder de vorming van een „verenigd Arabische troepen macht die Libanon een wa penstilstand kan opdwingen" en op de uitvoering van de akkoorden van Cairo van 1969 betreffende de Pales- tijnen kan toezien. In het Egyptische document wordt verder opgeroepen tot een spoedige normalisatie van het dagelijkse leven in Libanon en de bijeenroeping van een ronde tafel conferentie over Libanon onder het voorzitterschap van de Libanese pre sident Elias Sarkis. In het document wordt de PLO opnieuw als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk erkent. Op de topconferentie is besloten dat de ministers van buitenlandse zaken van de deelnemende partijen een werk-document zullen opstellen, dat vervolgens vandaag aan de topcon ferentie wordt voorgelegd. Welslagen van de conferentie zou nieuwe hoop geven op een spoedige beëindiging van de oorlog in Liba non, maar een mislukking zal zeker een escalatie van het conflict, en een crisis in de onderlinge Arabische be trekkingen tot gevolg hebben. In Riad zitten de Syrische presidi Assad en PLO-leider Arafat voor h eerst sinds zeven maanden aan e- tafel. Het is tevens de eerste ontmo ting tussen de Egyptische preside' Sadat en Assad sinds septemb' 1975, toen Egypte tot groot misno gen van Syrië een eenzijdig tro' penscheidingsakkoord met Israël i de Sinai tekende. In aanwezigheid van koning Khaled omhelsden As sad en Sadat elkaar gisteren waarna de drie staatshoofden breed glimla chend een praatje maakten. De conferentie had aanvankelijk za terdag moeten beginnen. Maar tevo ren hielden sjeik Sabah van Koeweit en kroonprins Fahd van Saoedi- Arabië een aantal bilaterale gesprek ken om de lucht voor de voltallige conferentie te zuiveren. Toen president Assad zaterdag zijn troepen In Libanon opdracht gaf een bestand in acht te nemen waren de verwachtingen omtrent het succes van de mlnitop hooggespannen. Maar de vertegenwoordiger van „El Fatah" de grootste Palestijnse groe pering, verklaarde later dat de Sy- Vervolg op pagina 5 Wanneer Jimmy Carter Amertka's volgende presi dent wordt, krijgt het land niet één man maar eenheel gezin om alles ten goede te leiden. Vrouw en kinders gaan meewerken, zegt Jimmy. Een politieke vernieuwing waar wij een randje omheen zetten. Nieuwe abonnee: Straat:.x. Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: f~| 4 fraaie zwart-kunstlederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Q Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. «oor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij, iSli -jmm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1