Op het UtrechtseVredenburg woonden eens agrariërs dichtbij Tnmmentaar atekleurd beeld Dertig meter lange galerij en kindergeraamte zijn grote raadsels gekleurd beeld (2) ^Ritueel slachten wordt mogelijk 3 'oor Moslims Twee Cambodjaanse kinderen mogen toch Nederland in ja lieve, ik heb het al gedaan stuur 'n brief strop weer Herfstachtig T-T tRDAG 16 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 1 is wel begrijpelijk dat de minis- ^president af en toe flink boos irdt als hem voor de voeten wordt poid dat het overal elders (in iaal en economisch opzicht) zo- I beter is en dat het in Nederland cht gaat. D Uyl heeft gelijk als hij betoogt het bizar is om te zeggen dat het jten ons land een paradijs is en Nederland kommer wen kwel iwezig zijn. is voldoende cijfermateriaal aan lig om overtuigend te kunnen nonen dat Nederland in vergelij- met vrijwel alle andere rijke jen er niet minder slecht voor- t is ook onredelijk om dit kabi- als de grote schuldige aan te aen van de ernstige despressie over de wereld en dus ook over i land trekt. n kan het kabinet wel verwijten l het niet steeds tijdig de ernst ii de situatie heeft onderkend of g erger op de vereiste moment loende en juist gerichte maatre en heeft getroffen, maar dat is j) kwestie van taxatie. de Tweede Kamer is de minister iident nog al uitvoerig op de jnaleerde kritiek ingegaan. Hij ft met name een vergelijking ikken tussen Nederland en it-Duitsland. Dit land wordt de lier, niet ten onerechte, door itici voorgehouden als de natie het stukken beter gaat. En in ;t-Duitsland is de inflatie inder- ud over een reeks van jaren ge- tn veel lager. De premier kan dat 8* ct ontkennen, maar terecht heeft j er op gewezen dat de inflatie eni "k wor^1 veroorzaakt door de iljj erk gestegen invoerprijzen. n de invoer van Nederland ligt tel en veel hoger dan in West- hiitsland. In vergelkijking met de ih letste andere landen hebben wij detjj t scherpe prijsstijgingen veroor- sein tukt door die invoer toch nog rede- ;he2 fijk goed weten op te vangen. Dat is inderdaad waar, maar de pfemier hertelde er niet bij dat in West- üoitsland de lonen de laatste jaren ir sterk zijn gestegen dan in land. Uyl heeft ook op de gastarbei- gewezen. Nederland liet veel ers toe die de werkgelegen- ernstig verzwaarden, maar uitstand stuurde in tegenstel- armee wel 600.000 gastarbei- bi naar huis. De minister- resident vergat er bij te zeggen it in west-Duitsland 11 procent ode beroepsbevolking uit gastar- iders bestaat (2.400.000) en dat land nauwelijks twee procent inlandse werknemers telt. dan ontstaat een geheel ander rrgfl tt|d. door FRED LAMMERS UTRECHT. Op het Vreden- burg, waar begonnen is met de bouw van het lang verbeide muziekcentrum, hebben acht eeuwen geleden naar alle waarschijnlijkheid agrariërs gewoond. Tot deze verrassende conclusie is Utrechts stads- archeoloog drs. T. J. Hoekstra gekomen, nu een van de be langrijkste na-oorlogse opgra vingen in ons land ten einde is en de voorlopige balans is op gemaakt. De heer Hoekstra grondt zijn veron derstelling op de ontdekking van een tiental putten die zijn gebruikt om er, kennelijk uit stallen afkomstige, mest (daarop duidde het stro dat ertussen zat) in te storten. Deze be langrijke vondst is gedaan vlak voor dat de opgraving op 1 oktober moest worden afgerond omdat anders de bouwplannen voor het muziek centrum, ontworpen door de archi tect Herman Hertzberger, in de knel zouden zijn gekomen. De mestputten, gemiddeld twee bij drie meter groot, zijn gevonden op een diepte van drie en een halve meter beneden het maaiveld. Daar werden ook tientallen gepunte hou ten palen aangetroffen. Ze waren nu nog dertig tot vijftig centimeter lang. maar zijn langer geweest; een gedeelte is namelijk vergaan. De heer Hoekstra denkt dat ze hebben gefungeerd als erfafscheiding. Een paar palen zijn veel zwaarder; die zouden van een huis afkomstig kun nen zijn. Op zichzelf is het echter al een belangrijke aanwijzing die men in handen heeft gekregen over een periode in Utrechts historie waar weinig van bekend is. De mestputten zaten onder de res tanten van het Johanniterklooster, dat de voorganger is geweest van het kasteel dat Karei V in 1528 op het Vredenburg liet bouwen. „Dat we zoveel van dat klooster zouden vinden hadden we niet dur ven hopen. We hebben het hele hoofdgebouw te voorschijn kunnen halen en weten er nu veel van, ook dat dit bouwwerk zeker een halve eeuw eerder in de tijd geplaatst moet worden dan we oorspronkelijk aannamen." vertelt drs. Hoekstra me .in zijn werkplaats aan de Voetiusstraat, waar de dozen en plastic zakken met Vredenburg- vondsten hoog staan opgestapeld. Vragen it geplaagd door bescheidenheid :1de de premier ook dat andere len Nederland benijden om het te overschot op de betalingsba- Onvermeld bleef dat Neder- dit overschot vrijwel geheel te ;en heeft aan de export van ons hooggeprijsd aardgas, dat Ne- ind onverdiend en geflatteerd bezort in vergelijking met de Ie andere landen. waren nog meer van dergelijke omenten in het Tweede Kamerde- r Duisenberg vertelde niet zon- j ,j, trots dat de arbeidstijdverkor- »g in veel Nederlandse bedrijven )hri >el terugloopt. Dat is inderdaad lo hoopvol teken. Hij liet evenwel :ezt i de Kamer in te lichten over de vffi ve ontrustende conjunctuur- oui s' over september, die aangeeft tan de orderpositie in aantal maan- ïok in arbeid uitgedrukt in tegenstel- anj ig tot de verwachting verder is Jfj mggelopen. rit. let is niet noodzakelijk, zelfs onge- i.d wst, dat de ministers een te som- j o er beeld zouden moeten schetsen •lij' in de economische situatie. Maar ikele leden van dit kabinet, de ta tCm'cr v'oorop, hebben een moei- e tf ,e bedwingen neiging het beeld r i[) onze economie steeds wat ,,bij W 1 kleuren'' of te relativeren. 'Jt is niet verstandig. Het wekt te ■wl lastige verwachtingen bij miljoe- Kn medeburgers. En vroeg of laat lordt het vertrouwen in het kabinet +$*ede daardoor onnodig aangetast. /V pN HAAG De ministerraad gisteren een voorstel tot wijzi- van het vleeskeuringsbesluit •^raard' waarbiJ het aan moslim- 1 ES1*88 'n ons 'and wor(^t to®" li ^an dieren te slachten, zoals de l P^^sohe godsdienst hun voor- - Si!!/1 Hoewel het slachten van lyocdwelmde slachtdieren voor or aties van dierenbescherming 'Jk is te aanvaarden, kan men a deksundigen niet zonder zeggen dat het onbedwelmd 'en dierenkwelling zou opleve- Het ineenpassen van op het Vredenburg gevonden scherven is een van de zaken waar stadsarcheoloog drs Hoekstra (links) zich met hulp van zijn eerste assistent, de archeoloog R. de Zwarte, thans mee bezig houdt. Van de vroegere Vredenburg- bebouwing is weinig meer over. De afgelopen weken zijn de fundamen ten gesloopt en opgeblazen, op de oostelijke muur en het noordooste lijke bastion van het kasteel na. Ook drie latrines en de aanzet tot een traptoren uit die tijd zijn intact ge laten. Die zullen worden ingepast in het complex van het muziek centrum en in de toekomst zichtbaar blijven voor het publiek. Vredenburg woonde, omvergegooid worden." Beenderenpakhuis Alle beenderen blijven na het onder zoek opgeslagen in de werkplaats van de stadsarcheoloog. Ook voor toekomstig wetenschappelijk on derzoek zijn ze belangrijk, omdat deze geraamtes afkomstig zijn uit een vrij nauwkeurig vastgestelde periode en het bovendien gaat om mensen die onder dezelfde omstan digheden hebben geleefd. Nu het eigenlijke opgraven erop zit, begint het fijne werk. Drs. Hoekstra verwacht daar de komende winter wel druk mee te zullen zijn. Op veel vragen moet hij een antwoord zien te vinden. Zo komt hij als we zitten te praten ineens met het verhaal dat hij nog een interessante ontdekking heeft gedaan, waarmee hij eigenlijk niet goed raad weet. „We hebben onder de kloosterbebouwing een dertig meter lange turfstenen muur gevonden, een soort galerij. Daarop wijzen de aanzetten van pilaren die we erin aantroffen. Wat dit heeft te betekenen is nog een groot raadsel. Had deze galerij iets met het kloos ter te maken, is het een eerste aan zet ertoe geweest?" Een raadsel is ook de vondst van een geraamte van een drie- vierjarige kleuter op het kerkhof van het Jo hanniterklooster. Het kind was be graven temidden van de kloosterlin gen, van wie er ruim honderd zijn gevonden. „Hoe een kind op dat kerkhof terecht is gekomen? Er is even veronderstelt dat het een kind is geweest dat op doorreis het kloos ter heeft bezocht. Maar als bezoe kers of zieken die door de klooster lingen waren verpleegd overleden, werden ze elders in de stad begraven en niet bij de broeders. Voorzover we hebben kunnen nagaan zijn alle skeletten die tevoorschijn kwamen van mannen. Of die veronderstelling juist is zal de komende weken haar fijn worden uitgezocht door een Amsterdamse student die ter voor bereiding van zijn kandidaatsexa men alle gevonden beenderen nauw keurig gaat bekijken. Het is tegen woordig mogelijk precies aan de weet te komen of het botten van mannen of vrouwen betreft. Als er toch vrouwen bij blijken te zijn is het kinderskelet gemakkelijker te verklaren, maar dan zullen tevens vele theorieën over de kloosterge meenschap die lang geleden op het „Je kan die botten op tal van manie ren onderzoeken en aan de hand daarvan bijvoorbeeld aan de weet komen hoe de lichamelijke conditie van die Johanniters is geweest en hoe het met hun voeding zat. Dat kan nu al en wie weet wat ze er in een latere toekomst nog mee kun nen doen,"zegt de heer Hoekstra. De scherven die voor de dag zijn gekomen, tientallen dozen vol, wor den met even veel zorg omringd. De belangrijkste stukken, voorzover ze niet gaaf waren, hetgeen met een aantal kannetjes en andere voorwer pen het geval was, worden weer met veel geduld in elkaar gepast. Die kleinere scherven zullen ook nog wel het nodige opleveeren, daarvan is drs Hoekstra overtuigd. Bij dat in elkaar passen van scherven zal hij deze winter hulp krijgen van een groep vrijwilligers, die ook heeft ge holpen bij de opgraving en toen de smaak van archeologie zo te pakken heeft gekregen dat men er niet mee wil stoppen. Die hulp is bijzonder welkom. Des te eerder kan de heer Hoekstra zich wijden aan het schrij ven een wetenschappelijke verhan deling voer het onderzoek. „In een later stadium denk ik erover ook met een populaire beschrijving van deze opgraving te komen. Er is ma teriaal te over." Glas Uniek is de ontdekking van een der tiende eeuws glas, dat onbeschadigd uit een met puin gevulde boomstamput onder het bastion van het kasteel, te voorschijn kwam." Dat het de eeuwen heeft doorstaan is geen toeval. Het glas moet er zorgvuldig ingelegd zijn. Ie mand heeft zevenhonderd jaar gele den een grap willen uithalen, maar dan een voor die tijd wel heel dure grap. want glaswerk was destijds prijzig". De herkomst van dit glas is nog vaag. Dat is niet zo met de partij kannetjes, die in een afvalput uit de kloostertijd lagen. Vrijwel zeker is dat een door de monniken afge keurde voorraad, uit het Duitse Siegburg afkomstig is. Een vijftien ton wegend blok vroeg dertiende-eeuws tufsteen van de kloosterkerk en een 35 ton zwaar stuk bakstenen muur van het Jo hanniterklooster zullen op een of andere manier een plaats krijgen in het muziekcentrum. Hoewel de heer Hoekstra geen sla peloze nachten vanwege de vrees dat door de haast die geboden was belangrijke dingen voorgoed verlo ren zijn gegaan, zegt hij toch een beetje spijtig. Je weet dat natuurlijk nooit. Een archeologisch onderzoek hangt vaak van kleinigheden af. Feit is dat er in groot verband veel is verdwenen wat ik erg betreur. Dat die zeskantige geschutskelder bij voorbeeld niet is behouden is heel jammer. Dat was een bewaarbaar ding. Een schrale troost is -dat er onder de straat waarschijnlijk nog een redelijk gave geschutskelder moet zitten die deel uitmaakte van de noordoostelijke hoektoren. Uit oude tekeningen is dat af te leiden, en bovendien is een jaar of vijftien geleden bij rioleringswerkzaamhe den komen vast te staan dat er nog het nodige van in de grond zit." DEN HAAG Staatssecretaris Zee- valking van justitie vindt het goed, dat twee Cambodjaanse kinderen, aan wie tot nog toe een verblijfsver gunning vopr ons land werd gewei gerd. alsnog worden toegelaten. Wel vindt hij. in zijn antwoord op Ka mervragen hierover, dat dit een uit zondering op de regel moet blijven BEST De 53-jarige A. Mutsaarts uit Best is met zijn hond op de rijksweg Den Bosch-Eindhoven in Best om het leven gekomen. Het tweetal kwam bij het oversteken van de weg onder een auto DE- VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. Woord Derlqnd onder redactie van loes smit Om de verstrooide professor die met twee verschillende sokken en schoenen de straat op stapt, wordt meestal smakelijk gela chen. En op iemand die in een verstrooide bui naar de keuken loopt om de aardappels te halen en dan met het zoutpotje terug komt, zal wel niemand kwaad worden. De schrijver G. K. Chesterton, schepper van onder andere de zich meer aan misdadige dan aan geestelijke zaken wijdende Fa ther Brown, was er ook één. Die stuurde eens een telegram aan zijn vrouw met de vraag: „Ik sta op de markt in Harborough, maar waar moet ik eigenlijk we zen?" Dezelfde Chesterton had er ook een handje van verkeerde huizen binnen te stappen Dat waren dan gelukkig wel huizen van vrienden, maar even zo goed bleef hij aan het excuses maken, omdat hij alwéér niet zijn eigen huisdeur gevonden had De Engelse psycholoog dr. James Reason die aan de universiteit van Leicester werkt, neemt Ches terton vaak als voorbeeld van het merkwaardige gedrag dat wij met verstrooidheid betitelen. Er zijn maar weinig mensen, zegt hij, die in die verstrooidheid meer zien dan een moment van een meestal onbeduidende afwij king. Maar zo'n „korte storing in de schakel tussen bedoeling en daad", zoals Reason het ver- schijnsel noemt, kan heel gevaar lijk zijn. De meeste mensen la chen er om. op sommigen werkt het vertederend en de geijkte ver strooidheid van de professor wordt af en toe zelfs gezien als een teken van grote intelligentie. Maar intussen. Als iemand een dergelijke vergissing begaat ach ter het stuur van een auto of in de cockpit van een vliegtuig, kan verstrooidheid rampzalige gevol gen hebben. „Your Excellency I have learned that mr Martin Shikuku, member of parliament, is in pri son. In the spirit of the UN Inter national Covenant on Civil and Political Rights, signed by Kenya too, I urgently and respectfully request his Immediate release." Deze brief, die gericht moet wor den aan de Keniase president Ke- nyatta, betreft, zoals uit de tekst duidelijk is, het Keniase parle mentslid Martin Shikuku. die nu een jaar ln de gevangenis zit Zijn „misdaad" was. dat hij kritiek op de regering-Kenyatta heeft dur- Kpyprnnfe ven uiten, zoals sinds begin vorig clllul/0 Daarom is dr. Reason begonnen met een diepgaand onderzoek naar het verschijnsel, dat hij be schouwt als een fout in dat deel van de hersenen waar besluiten gevormd worden. Hij moet daar voor eerst feiten verzamelen en daar is hij nu druk mee bezig. Behalve het geval Chesterton en veel soortgelijke onschuldige verstrooidheidjes heeft hij al lie gen luchtrampen op zijn lijstje staan, die door een piloot of an der bemanningslid door een doodgewone fout veroorzaakt zijn. Een van die negen vliegon gelukken ontstond volgens dr. Reason, nadat één van beide mo toren al was uitgevalleniemand heeft toen per ongeluk de gasklep van de andere motor dichtge draaid. zodat ook de laatste mo tor uitviel en het toestel neerstortte Opwekkender voorbeelden heeft Reason ook bij de hand. Uit zijn lijstje citeren we tot slot deze twee: Reason zelf overkwam het eens. dat de telefoon op zijn bu reau rinkelde, hij de hoorn op nam en kom binnen" riep. Een Duitse verstrooide professor maakte het veel bonter. Die was gewend dat zijn zuster hem altijd aan zijn jasje trok als hij veron dersteld werd voor een bekende zijn hoed af te nemen en een buiginkje te maken. Op een keer trok zijn hond hem tijdens het avond-ommetje om heel andere redenen aan zijn jas. waarop de geleerde automatisch zijn hoed afnam en boog. Toen de hond opnieuw aan zijn Jas trok, zei hij wat geïrriteerd: ..Ja ja. lieve, dankjewel, maar ik het het al gedaan." jaar verschillende politieke groe peringen binnen de enig toegesta ne partij, de KANU, doen. Een van de kritische politici. Kariuku, werd ontvoerd en vermoord. Re geringskringen zouden bij zijn verdwijning en dood een rol heb ben gespeeld, zoals het rapport van eén onderzoekscommissie uitwees, waarin ook Shikuku zit ting had. Sindsdien maakt de re gering Jacht op iedereen die deze uitspraak in het rapport steunt en vorig jaar oktober werd Shikuku dan ook gearresteerd, een paar dagen nadat hij in het parlement had gezegd wat hij van de politie ke ontwikkelingen vond Met hem werd parlementsvoorzitter Sero- ney opgepakt, en een paar maan den later nog een parlementslid, mevrouw Mutai. Alle drie zijn door Amnesty International als politieke gevangenen geadop-' teerd. Speciaal aan de zaak Shi kuku wordt gewerkt omdat zijn gezondheid vermoedelijk bijzon der slecht is. Eerdere activiteiten hebben niet kunnen bewerkstelli gen dat Shikuku vrijgelaten werd. Men hoopt nu dat een kaarten- en brievenactie in elk geval zal ui trichten dat het parlementslid een behoorlijke medische behan deling krijgt. Brieven en kaarten met de bovengenoemde inhoud kunnen gericht worden aan: Hls Excellency the Hon. Jomo Keny- atta, president of the republic of Kenya p o. box 30510, Nairobi, Kenya. Achttienjarige Kathy Vegn uit Gordon in de Amerikaanse staat Nebraska is zo verzot op haar was- beertje ..Bandit", dat ze hem over al meeneemt en hem onderweg zelfs als lekker warm hoofddeksel gebruikt. Het enige nadeel van de ze ..beremuts" is. dat Bandit graag zijn pootjes voor Kathy's ogen houdt en dat maakt het er voor het vrouwtje niet makkelijker op om op het rechte pad te blijven. Chaim Litvinsky uit/Tel Aviv is woedend op zijn broer Abraham. Die is weliswaar overleden, maar desondanks heeft Chalm de rech ter er bij gesleept. De overleden broer was namelijk behoorlijk ge fortuneerd en Chaim verwachtte wel iets te zullen erven. Dat ge beurde ook. maar een strop was het toch: in Abrahams testament was één (Israëlisch) pond iets meer dan veertig cent aan Chaim toebedeeld, en de rest van de ruim vier miljoen gulden aan de dieren van Tel Aviv Chaim. die nu probeert te bewijzen dat zijn broer geestelijk onevenwich tig was toen hij zijn laatste wilsbeschikking opstelde, heeft de rechter gevraagd het testa ment ongeldig te verklaren. Blijft het document rechtsgeldig, dan gaat al het geld naar de dieren tuin van de stad en de plaatselij ke dierenbescherming, en krijgt Chaim er geen cent bij. door hans de jong Van onze weerkundige medewerker Dit kannetje kwam uit een afvalput te voorschijn. Het is door de kloosterbewoners gebruikt als po. Het weer in onze streken blijft de komende dagen her fstachtig. Dat sluit enkele be tere droge perioden niet uit. maar ik wil de lezer er op wijzen dat er vandaag in elk geval ook kans is op een plaatselijke bui en dat het weer later op zondag op nieuw de depressiekolder in het hoofd kan krijgen. De re delijke sfeer die er ook mor gen aanvankelijk nog zal zijn, doet zich voor tussen de op vullende stormdepressie bij zuidoost Schotland en een nieuwe druktemaker, die midden op de oceaan een oostelijke koers volgt en al 985 mb in de kern voert, op dit moment daar al onder Het weerschip Charlie heeft vrijdag overdag uren achte reen matige regenval gehad bij een oostelijke wind en een sterk dalende barometer. De nieuwe depressie, die dit maal meer direct op Ierland aankoerst, kan later op zater dag al weer regen brengen in zuidwest Engeland.Het is waarschijnlijk dat daarbij ook de wind gaat toenemen uit zuidoost tot zuid en wel- lilcht opnieuw stormkracht bereikt later misschien ook aan onze kusten. Wanneer eenmaal het windduiveltje uit het doosje is gesprongen, krijg Je hem er niet zo gemak kelijk meer in. In Atlantische lucht uit zuidelijke richting aangevoerd, via een grote omweg over de Golf van Bis kaje, wordt het niet veel war mer dan 12 13 graden en dat is min of meer normaal voor deze tijd van het Jaar. Het koufront met ten noord en daarvan winterse ver schijnselen ligt stil dwars over Denemarken. Verder oostwaarts heeft ook noord Polen 's nachts vrieskou. On danks uitbreiding van een 1042 mb sterk maximum bo ven midden Finland in zuid westelijke richting over Zwe den. schijnt het niet in de bedoeling van de natuur te liggen die winterkou bij ons uit te waaieren, ook niet maandag en dinsdag. Maar. wat de kalender betreft, kan het wel. Een briefschrijver er gens uit de provincie Gronin gen geef ik graag het woord ..In oktober 1908. toen ik 12 jaar was. liepen de ploegers halverwege de maand in hun onderbroek vanwege de warmte en vlak na de 20ste oktober hebben wij met een stel kwajongens schaatsen gereden op een ferme tochtsloot. Bij een boer was de waterleiding kapot ge vroren." En hoe is het op dit moment met de winter in Scandinavië gesteld? Sodankylö in Noord- Finland rapporteerde in de huidige oktobermaand al eni ge keren -20 graden, laatste lijk in de nacht van donder dag op vrijdag. Een koudere- cord was dat niet want dat zelfde station presteerde het in oktober 1968 -31 8 graden C te noteren. Een gemiddelde dagelijkse minimumtempe ratuur van die maand was -6 4 graden C. Het absolute septemberrecord bedraagt er -17 graden, ook al in die su- perkoude herfst van 1968 Het oktober-kouderecord van het veel zuidelijker gele den Helsinki is -9 9 graden C. geboekt in 1926. Dat is niet eens zoveel lager dan het ab solute minimum In ons land namelijk -8 5 graden C. op 28 oktober 1931 te Winterswijk Dat de winter ook in meer zuidelijke streken van Scan dinavië iets te vertellen heeft, blijkt onder meer uit de 3 tot 'i cm sneeuwlaag, die mo menteel rondom Oslo ligt HOOOWATER zondug 17 oktober. Vliuingen 7 S3 20 24 Haringvlieului zen 7 43-20 22, Rotterdam 9 24 22 25 Schevcningen 8 45 21 20 IJmuidcn 9 34 22 09. Den Helder 0 08 13 02. Har ltngen 2 30-15 39. Delfzijl 4 48-17 37 HOOOWATER maandair 18 oktober VUaaingen 9 08-21 42. HartngvlieUlui- zen 9 08 21 48. Rotterdam 10 51 23 51 Schevenlngen 10 15 22 55. IJmulden 10 59 23 39. Den Helder I 12-14 25. Har lingen 337-16 59. Delfzijl 5 55-19 02

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5