Kr. Strijd: woord, daad en houding in onverbrekelijk verband De Cohens en de Levi's Roomsen kunnen zo spotten Vandaag Theologie bij de tijd ZATERDAG 16 OKTOBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KW/ 252 S door prof. dr. J. de Graaf Nu Krijn Strijd zijn afscheidscollege gaat geven, zullen zijn leerlingen en naaste collega's ongetwijfeld op zijn theologie en zijn onderwijs ingaan in artikelen en toespraken. Ik wil hier over hem schrijven als over een vriend, aan wie ik veel te danken heb. Vanmiddag geeft prof. dr. Kr. Strijd zijn afscheidscollege als hoogleraar (vanwege de her vormde kerk) in de bijbelse en praktische godgeleerdheid, de christelijke zedekunde en het hervormd kerkrecht aan de Uni versiteit van Amsterdam. Ter gelegenheid hiervan krijgt hij een bundel van door hem ge schreven opstellen en gehouden voordrachten aangeboden. Het boek van 229 pagina's (waarin ook het in Trouw van 25 septem ber 1973 verschenen interview met prof. Strijd is opgenomen) kreeg als titel:.Theologie bij de tijd" - en deze titel correspon deert goed met de kenschets die prof. dr. J. de Graaf, emeritus hoogleraar in de ethiek van de rijksuniversiteit te Utrecht, in bijgaand artikel van de persoon en het werk van zijn vriend en collega Strijd geeft. „Theologie bij de tijd" is een uitgave van Ten Have in Baarn. Prof. Strijd werd in 1936 predi kant van de hervormde gemeen te te Blija. In 1939 vertrok hij naar Oisterwijk. Van 1941 tot 1947 stond hij te Hengelo en daarna heeft hij tot 1961, het jaar waarin hij studiesecretaris van Kerk en Vrede werd, de hervormde gemeente te Den Bosch gediend. In 1968 kwam zijn benoeming tot hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. We kwamen in hetzelfde Jaar aan als theologiestudenten in Leiden, maar Strijd vertrok al spoedig naar Utrecht. We hebben elkaar pas goed leren kennen na de Tweede Wereld oorlog. Ik kwam wat gedesoriënteerd terug uit het voormalige Nederlands- Indië en keek hier theologisch, ker kelijk en politiek de kat wat uit de boom. De ontmoeting met Strijd was een van de factoren, die mij weer op mijn voeten zette. Kerk en Vrede, waar ik vóór de oorlog nauwelijks aandacht aan had geschonken, begon mij te interesseren. Ze spraken zich uit over precies die zaken, waar ik mee bezig was: de fatale ontwikkeling van de massavernietigingswapenen sinds riirosjima. de foute Indonesië- politiek van onze regering, die tot de militaire acties leidde, en de groeien de koude oorlogsmentaliteit. Ik wilde mij bij Kerk en Vrede aan sluiten. maar wou niet over één nacht ijs gaan. Ik vroeg dus aan Strijd of ik eens een hele dag met hem mocht komen praten in Den Bosch, waar hij toen predikant was. Van die dag dateert onze vriendschap. Niet alleen ten aanzien van pacifisme, Indonesië, Rusland enz. bleken we op dezelfde golflengte te zitten, maar ook in al die moeilijk weegbare zaken van geloof en twij fel. predikantschap en persoonlijk leven Ik was toen en ben nu nog altijd onder de indruk van de heldere di rectheid. waarmee Strijd zijn weg baant door wolkig opgediende theo logische en filosofische pro bleemstellingen en de kern van de zaak zichtbaar maakt. Hij heeft eens een lezing gehouden voor Kerk en Wereld, toen hij daar docent was, onder de titel ..functionele dogma tiek" (is ook als cahier van Kerk en Wereld uitgegeven). Deze titel is ken merkend voor Strijds diepste bedoe lingen. Belijdend christen zijn is voor hem een zaak van woord, daad en houding in onverbrekelijk ver band. Hij weet uit ervaring, dat om gaan met de bijbel, met de profeten, met Jezus de Messias, met de aposte len. omgaan is met woorden van vuur. Waar dit toegedekt of ver sluierd of zelfs uitgeblust wordt, functioneert het christelijk woord niet meer. Strijd heeft een fijn afgestemde ge voeligheid voor dit al of niet functio neren. Hij is diep bedroefd, vaak verslagen, als de christelijke woor den verkeerd functioneren, als ze de onaandoenlijkheid van de mensen voor onrecht en onderdrukking be vestigen in plaats van doorbreken. Hij weet van wat Dlppel eens „de stille afspraak" noemde, die de ker ken machteloos maakt: de stille af spraak om geen ethische en sociale consequenties te verbinden aan de verkondiging van het evangelie, zo dat de grootste en geweldigste woor den van het christelijk belijden wor den tot een spectaculaire zwaai met een hamer, die terecht komt in een kussen. Ik was en ben op het eerste gehoor en gezicht nog wel eens blij met een nieuw geluid; Krijn maakte mij er dan altijd op attent, dat ik moet vragen. Hoe en waar gaan deze woorden functioneren? Strijd is zich van deze zaken ook zeer bewust, als hij op de kansel staat. Zijn preken zijn gekenmerkt door zorgvuldige exegese en glashel dere compositie, maar vooral door het voortdurend bedacht zijn op het functioneren van de woorden. Daar om is hij ook zo gesteld op nabespre kingen na de preek. Je hebt bij een preek van hem vaak het gevoel: Hier Kr. Strijd kan ik niet'meer onderuit, maar wat komt het eigenlijk ongelegen in mijn leven. Het is in de goede zin van het woord verontrustende pre diking. Ik herinner mij een gesprek met iemand na een preek van Strijd, die ongeveer aldus reageerde: „Hij heeft in de grond van de zaak eigenlijk wel gelijk, maar overdrijft hij niet?" Ik antwoordde toen in een mij ge schonken lucide ogenblik: „U zegt eigenlijk: twee maal twee is vier, maar je moet dat niet overdrijven of op zijn minst wat voorzichtiger zeggen." Strijds prediking brengt door zijn heldere directheid al onze afweer mechanismen in actie. Hij heeft daar veel last door ondervonden en soms heeft het hem echt verdriet gedaan. Mij ook. want ik weet. hoe Strijd zich tot het uiterste inspant om geen onnodige ergernis te wek ken, Juist omdat hij weet dat er al ergernis genoeg in het evangelie zit. Niet zelden liet hij me van tevoren iets zien wat hij schrijven of zeggen wou met de vraag om toch vooral alle onnodige ergernis eruit te hel pen verwijderen. En zelfs na zo'n zorgvuldige toetsing gebeurde het dan, dat hij het verwijt kreeg van onbegrip voor van het zijne afwij kende standpunten. Het zotste afweermechanisme vind ik bij die mensen, die Strijd humor loos noemen. Die blijken hem slecht te kennen! De humor heeft hem vaak op de been gehouden. Ik eindig met een voorbeeld van zijn humor volle tact. Ik had een Zwitserse geestverwante van ons al veel te lang op antwoord laten wachten. Zij klaagde daarover bij Strijd. Hij schreef mij een briefkaartje: „Giste ren zag ik de drie zusters van Tsje- chow - vergeet je onze vierde zuster C.W. njet?" door dr. C. Rijnsdorp „In Tel Avlv werd aangekon digd. dat God een huizenhoge vloedgolf over de stad zou la ten komen als straf voor alle zonden, daar begaan. Moslems gingen de moskee ln om te bid den voor een snelle overgang naar het paradijs van de pro feet. Christenen liepen hun ker ken binnen om te bidden om tussenkomst van de heiligen, maar de joden zelden ln de synagoge het gebed: ..Here God. het zal lastig leven zijn. zo diep onder water!" Iets heel kenmerkends voor het Joods godsdienstig beleven komt in deze anecdote naar voren. Dit zegt Lionel Blue, lid van het college van rabbijnen van de Reform Synagogue of Great Britain en lector aan het Leo Baeck College in Londen. Hij organiseert contacten tussen Joden, christenen en moslems in Europa. In een boek heeft hij zijn visie op de joodse weg tot God nader uiteenge zet. Dat boek heet Een ladder naar de hemel, het is een uitgave van Ten Have. Baarn. telt 119 blz. en kost 12,50. Ik zal proberen enkele ge dachten uit het boek globaal weer te geven. Joods geloof De Joden hebben geen gevoel voor onthechting, voor ascese, maar wel voor politiek. Het stoffelijke van de ze wereld gaat hun zeer ter harte. Veel christenen willen niet zien dat het jodendom betrokken is op de concrete werkelijkheid. We ontmoe ten daarin geen systeem van denkbeelden, geen filosofie of ideolo gie, maar Gods wil krijgt gestalte in een verzameling menselijke wezens. Het Joodse geloof is niet moeilijk te begrijpen, maar wel moeilijk uit te leggen. Hoe kun je een theologie distilleren uit de joodse humor, of Iets samenhangends beweren over een cultuur die in aanraking is ge weest met vrijwel alle tradities uit Europa? Als je een Jood naar zijn geestelijk leven vraagt, dan stel je hem in feite een christelijke vraag. Weet men wel dat het Jodendom bijna de romeinse wereld had veroverd (zegt Blue)? Aan het hof van Nero droegen de dames zorg voor naleving van de joodse spijswetten. In de middeleeu wen kon men volgens Blue spreken van een Joods rijk dat zich uitstrekte van Moskou tot aan de Zwarte Zee. Het christendom heeft, door zich los te maken van de joodse wet en zich te richten op het romeinse rijk, een wereld gewonnen, maar het heeft er een hoge prijs voor betaald. En als het Tweede Vaticaans Concilie spreekt over „Gods volk onderweg" en de „pelgrimstocht op aarde", moeten de christenen zich maar eens goed realiseren wat dit letterlijk be tekent ln het licht van het zwervend bestaan der joden op onze planeet. 1...1 LLu-i Tekening van de joodse cartoonist Shemuel Katz, overgenomen uit zijn „Jerusalem, holy business as usual", een boek dat overvloedig blijk geeft van joodse humor. De jood heeit een hartstochtelijke liefde voor het detail. Zijn idee van heiligheid is anders dan de christelij ke. Werk en zaken doen zijn heilige bezigheden de calvinist begrijpt dit nog het beste want de schep ping is niet ln een staat van rust. Voor de Jood is het koninkrijk Gods een „republiek van het goede". Het is volgens de Jood bedoeld voor men sen zoals ze zijn en niet zoals ze zouden moeten zijn. Onder alle godsdiensten vertegenwoordigen wij joden het heilig materialisme, zegt Blue. Maar de oude wereld van de Fari- zieeën is gebroken door vervolging en door de schijn van tolerantie. Gods wind is van richting veranderd. Om een ander beeld te gebruiken: de joden wonen in het rommelige ate lier, waar het nieuwe jodendom be zig is te ontstaan. De huidige crisis van het jodendom is gelegen in de vraag naar het doel. Werk Werk was het middel om angst en dreiging de baas te worden. Het is bijna onvoorstelbaar hoeveel werk, hoeveel aan inzet en talent voor de stichting van de staat Israël nodig was. De vraag is nu. wat men van deze staat en buiten die staat van de joodse wijken waar ook ter wereld, gaat maken. Want in de traditie is een barst gekomen. De gebruiken zijn gebleven, maar de oorsprong en de wezenlijke betekenis ervan léven niet meer onder de mensen. Het zou wel eens kunnen zijn dat de meer derheid van de Joden tegenwoordig tot de buitenwacht gerekend moet worden, aldus Blue. Symptoom De moeilijkheden met het orthodox- Joodse volksdeel in Israël zijn een symptoom van de crisis waarin het jodendom verkeert. Wie oog heeft voor de tekenen van de tijden, of althans probeert daarop zicht te EEN HAND OP JE HOOFD Op het hoofd van rechtvaart j«| daalt zegen neer. maar de mond van de goddeli P™ bergt geweld. Gedenken van de rechtvaart|0O' is tot zegen, vei maar de naam van de goddeli om rot weg. (Spreuken 10, 6, 7) Het is goed om te bedenken wi Sai met de rechtvaardige en wat et gel de goddeloze plaats vindt tijden na hun leven. Daar gaat het o: deze spreuken. De rechtvaardig man die zich aan de grote afsp houdt, is een gekroonde. Gekn met zegen. Handen van God op D hoofd. Zoals een moeder en vi jj hun hand op het hoofd van hun leggen. Wat ligt daar niet veel Een hele wereld van meeleves solidariteit. Aan zo iemand val rug te denken en 't is alsof je dan ya die hand voelt. Dat is precies IE met het woord „gedenken" bed is. j vai Denken alleen is niet genoeg. 1 sen denken ook nog aan Napol maar dat stelt niets voor. Maai ze aan Franciscus denken dan er iets door ze heen. Dat is g« *e ken. En nu zien we meteen opr^v manier deze woorden waar Want al die mensen die zoveé weid in hun mond en hu bergden die zijn nog lang nietn ten. Ze kennen allemaal hun cii tot Hitler en Mussolini en Stalii Toch behoorden ze ongetwijfell de goddelozen, volgens deze i| ken. Nu, net zo min als Je die! op dat hoofd kan zien zo minis wegrotten van die naam war nemen. Het is waar. in een vertrouwen op Hem die een hai leggen op het hoofd van rechtvaardige, ook anno 1976 (ADVERTENTIE) krijgen, vraagt zich af in hoever de crisis in het Jodendom verwant is aan die binnen het christendom. Door de moderne' technologie is in het godsdienstig besef over de gehe le linie een breuk geslagen. Bij de joden openbaart die breuk zich als een spanning tussen de nog levende traditie en verlies aan be grip voor de zin daarvan. Bij de r.-k. wereldkerk is het de afbraak van de renaissance-cultuur en de ontbin ding van het constantijns hiër archisch denken. Bij de kerken van de reformatie gaat het om het onver anderd handhaven van het erfdeel der vaderen als een geestelijk bezit dat in zijn geheel boven het wisselen van de tijden verheven is, of om een nieuwe orthodoxie en nieuwe kerkvormen die de essentie van het evangelie in de wereld van vandaag willen uitdragen. Over de hele linie is de afval groot, verscherpen zich de tegenstellingen en is het zicht op de werkelijke, algemene situatie on voldoende. Velen kijken niet verder dan hun eigen straatje. Blue gelooft niet aan de mogelijk heid van een herbouw van de tempel in Jeruzalem. Dat dit niet meer kan, dat het jodendom de klok niet meer naar het begin van onze jaartelling kan terugzetten, dat we de jaren tellen na Christus, is de kern van het probleem. Rome kan niet meer te rug naar Trente, niet meer terug naar 1870, niet meer terug naar 1950. Voorzover het terug wil naar de christelijke oergemeente, heeft het serieuze aandacht voor Luther en Calvijn. Maar voor de hedendaagse, door technologie overheerste men selijke samenleving, te midden van problemen die de wereld nog nooit gekend heeft, kunnen, dezen het laatste woord niet spreken. Wat heeft God voor met de Cohens en de Levi's? Want zij zijn nog steeds erfgenamen van de belofte. Ook voor Blue is de staat Israël daarop nog niet het laatste antwoord. Ds. A A. Spijkerboer en f Ridderbos EEN BELIJDENDE KERK 84 blz 9,50 Over hereniging van Hervormden en fl formeerden Uiterst actueel nu de syrt de conclusie kwamen dal vooral v grondvlak van de kerk de gemi voor een goede begeleiding gezon worden. Dr. J. Hendriks OVERAL WAAR MENSEN ZIJN 2e druk, 115 blz., 10,75 De diakonale gemeente. Het akseHej schuift van de diaken naar de tf gemeente Dr. G L. Goedhart HET GESPREK BESPROKEN 5e vermeerderde druk, 85 blz., 8,95 J Praktische handreiking voor ouderling bruikbaarheid van dit boekje is in druk enorm toegenomen omdat aan i hoofdstuk „punten voor groepsgespn' toegevoegd zijn. Dr. C. N Impeta KAART VAN KERKELIJK NEDERLA 3e geheel herziene druk door ds. P. V 320 blz., geb. 16,90 Een objectieve beschrijving van alle ka en religieuze groeperingen in NeC J Verkrijgbaar in de boekhandel. KOK KAMPE Onze adressen AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraal 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECI Postbus 948. Westblaak 9. Rottere Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Has Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 door A. J. Klei In de mooie na-oorlogse Jaren was De Volkskrant nog een goeie roomse krant, die de lezers elke dag de avonturen van Pa Pinkelman en Tante Poilewop aanbood Deze meeslepende strip had ook een niet gering aantal calvinistische afnemers, maar dezen genoten er nimmer ten volle van, omdat zij er telkens krachtig bij werden bepaald, dat roomsen zo kunnen spotten. (ADVERTENTIE) Er werd inderdaad door tekstschrijver Oodfried Bomans en tekenaar Carol Voges veelvuldig gespot, vooral met gezagsdragers (terwijl het protestantse volksdeel door het dagblad Trouw was bijgebracht, dat gezag gezèg is, en daarmee uit) ert met alle problemen waarmee de leidslieden van toen tobden. Zo kon het gebeuren dat Tante Poilewop bij de minister-president binnenstapte en dan een zeer sterk op de heer Beel gelijkend persoon aantreft, die met de benen op het bureau een zeldzame postzegel zit los te weken. Op de achtergrond hangt een kaart van een gebiedsdeel dat we bezig zijn kwijt te raken (zie de hierbij afgedrukte plaatjes) Ook een braaf hervormd man kon een glimlach niet onderdrukken bij 't aanschouwen van dit tafereel. maar hij rilde bij de gedachte dat de heer H. W. Tilanus sigarenbandjes plakkend ln de krant zou staan. En een vurig gereformeerd iemand grinnikte grif bij het waarnemen van Tante Poilewop bij Beel over de •vloer, maar hij had er principieel bezwaar tegen om Jan Schouten mens-erger-je-nletend op een tekening te zien. Roomsen kunnen zo spotten en dat moeten ze zelf dan maar weten, er valt soms ook best om te lachen, maar bij onze mensen hoef Je niet aan te komen metzulke grapjes over hun voormannen en dat is maar goed ook. want er zit tenslotte altijd een gezagsondermijnend kantje aan. nietwaar? Tegenwoordig is dat spotten er bij de roomsen niet meer zo bij. Naarmate zij het rijke roomse leven verder van zich afgooien, worden ze minder spotziek. Niet zo lang terug zat ik te praten met een bijna geheel gedeconfessionallseerd katholiek. HIJ hield niet van Bomans. verklaarde hij, die man had alleen maar „waardevrije" stukjes geschreven en wat schoot je daarmee op. Ik citeerde daarop (uit 't hoofd!) een paar zinnen uit De avonturen van Pa Pinkelman. Als Pa Pinkelman in een bommenfabriek rondgeleid wordt, gebeurt er iets: „Op dit ogenblik klonk er een knal en door een van de schoorstenen vloog een arbeider de lucht in. De directeur oogde hem bezorgd na Jammer, zei hij. een harde werker Ik gaf als mijn mening dat dergelijke spot (in dit geval met de haastige herbewapening) minstens zo effectief is als het bezetten van een lokaal of het uitdelen van onleesbare stencils. De ander keek me alleen maar bedroefd aan. Ik heb altijd enige moeite met de barre ernst van hen. die vroegere vanzelfsprekendheden, inclusief bekwaamheid in het spotten, ingeruild hebben voor nieuwe stelligheden, waarmee niet te spotten valt. Maar ik geef er verre de voorkeur aan boven de ABNM-mentaliteit. En wie niet snapt wat ik daarmee bedoel, moet Bomans maar lezen, die al spottend het Afwachtend Blok van vem Middenstanders in het levend Bovenstaande overwegingen# om nadrukkelijk de aandacht1* vestigen op weer een nieuwett-f van De avonturen van Pa Pin»9 en De avonturen van Tante Poilewop, nu in de vorm van«^ stripboeken. Ze kosten 9.507 stuk en Elsevier geeft ze uit GIRO 2914600 i si.cht.ng tnv COMITÉ HULPVERLENING ZUID OOST-AZlE 1527. Groninge Sleurt aan vluchtelingen uit Vietnam. Laos en Cambodja.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2