Géén winkel in winkel uit ten verloren zaterdag, géén jesjouw of gezeur of zonde- Jelil voor een pameerboa Want u slaagt in één keer. Bij Peek Cloppenburg. V. pleidooi van Nederlands journalist voor Simon Wiesenthal Peek &Cloppenburg Tropisch onkruid groeit in water van Westland fllSlllallI OOSTENRIJKSE KANSELIER AANGEKLAAGD Nieuwe boeken VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 TROUW/KWART J ,Ür door J. den Boef Onder de titel „De samenzwe ring tegen Simon Wiesenthal" heeft Martin van Amerongen enkele weken geleden een ont hullend boekje open gedaan over de manier, waarop de Oos tenrijkse kanselier, de socialist Bruno Kreisky, geprobeerd heeft, het hoofd van het Joodse Doumentatiecentrum in We nen voorgoed onmogelijk te maken. Het boek Is een voortreffelijk gedo cumenteerde aanklacht tegen de zich niet meer als „Jood" beschou wende Kreisky. diens socialistische partij en in het algemeen de Oosten rijke samenleving. Het is verbijste rend om van de feiten kennis te nemen, die de schrijver op een ver antwoorde manier op een rijtje heeft gezet, zodat de lezer het verband kan zien tussen alles wat zich na (maar ook vóór en tijdens) de Tweede We reldoorlog In Oostenrijk heeft afge speeld. In de controverse tussen Kreisky en Wiesenthal staan voor de schrijver drie vragen centraal: Wat bewoog een man als Kreisky om uitgerekend Wiesenthal tot Oostenrijks volksvij and nr. 1 te bestempelen. Wat be woog Wiesenthal om, ondanks de bewijsbare voosheid van het tegen hem aangevoerde feitenmateriaal, toch het hoofd voor zijn belager te buigen? En hoe komt het, dat de Oostenrijkse socialistische partij een partij met een glorieus anti fascistisch verleden het optreden van de socialistische bondskanselier kritiekloos heeft getolereerd. Onvermogen Typerend voor de situatie in Oosten rijk is een citaat uit het inmiddels geliquideerde dagblad „Neues Oes- terreich." waarin gezegd wordt dat Oostenrijkers zich kenmerken door „onvermogen om historische feiten en verbanden te begrijpen en daar uit ook maar de meest bescheiden lering te trekken; onvermogen om een blik te werpen over de eigen - door domdriest en laf opportunisi- aan het zicht onttrokken horizor. Als voorbeeld noemde het blad „de bereidheid om antisemitische en neo-nazistische uitwassen te dulden; de neiging om „het verleden het ver leden te laten." als het gaat om de bloedige wandaden van de beulsknechten der nazi's; en de ge woonte om het verleden te bejube len. als het de „heldendaden" van de Wehrmacht betreft." In de eerste hoofdstukken schetst de auteur, hóe in Oostenrijk de joden werden behandeld, ook vóór de ..Kristalnacht" van november 1938 in Wenen, waarbij vergeleken vol gens Wiesenthal de ..Kristalnacht" van Berlijn een bedaarde kerstvie ring was geweest. In zijn memoran dum ..over schuld en boete van de Oostenrijkse nationaal-socialisten", dat hij op 12 oktober 1966 overhan digde aan de toenmalige kanselier Josef Klaus, zei Wiesenthal: „Het aandeel van de Oostenrijkse bevol king in de joodse tragedie valt niet te onderschatten. Het ligt ver boven de 8.5 procent die de bevolking van de „Ostmark" destijds vormde van de totale populatie van het Groot- Duitse Rijk." Een onevenredig groot aantal Oos tenrijkers. aldus Wiesenthal, be kleedde staffuncties in het vernieti gingsapparaat van Hitler-Duitsland. Adolf Eichmanns „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung" was gro tendeels met Oostenrijkers bemand. „Historici en statistici schatten vol gens Wiesenthal het aantal geduren de het „Dritte Reich" vermoorde jo den op rond zes miljoen. „Becijferen we de verantwoordelijkheid van de Oostenrijkers, dan is de balans ver bijsterend: het aantal door de Oos tenrijkers vermoorde jogen bedraagt ten minste drie miljoen." In het tweede deel van zijn Memo randum wordt beschreven, hoe er van een werkelijk vervolgingsbeleid geen sprake kon zijn. hoe de ené vrijspraak op de andere volgde. Wie senthal waarschuwde: „Slechts snelle en energieke maatregelen kunnen de reeds ernstig gediscredi teerde naam van Oostenrijk red den." Tien jaar later liet Wiesenthal weten, dat hij de Oostenrijkse oor logsmisdadigers verder ongemoeid zou laten. Het had immers geen zin meer. Sinds de socialisten ln 1970 de regeringsmacht hadden overgeno men, leek aldus de auteur er een vloek op Wiesenthals werk te rusten. Pogingen om nazi's niet lan ger door een jury van mede-nazi's te doen berechten, werden met name door de socialisten getorpedeerd. Dat de socialisten enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog zijn begon nen, de nazi's (in Oostenrijk wat verhullend de „voormaligen" ge noemd) de handen boven het hoofd te houden, werd veroorzaakt door het feit. dat zij qua getal de doorslaggevende factor in de landspolitlek vormden. Een socialis tische partijfunctionaris zei over de ze vrijage: „Als de vergaste joden nog zouden kunnen stemmen, dan zou ik wel bereid zijn om de nazi misdaden aan de orde te stellen Maar helaas hebben we de stemmer nodig van degenen, die de Joden hebben vergast." Nadat Kreisky in 1970 het eerst ge heel socialistische Oostenrijkse ka binet had gevormd, bleèk dat een relatief groot aantal ministers nazi's was geweest. De gegevens, die in enkele bladen verschenen, waren voornamelijk afkomstig uit het Do cumentatiecentrum van Wie senthal. Kreisky maakte zich van het probleem af met de voor de „voormaligen" als muziek in de oren klinkende opmerking: „Het wach ten is nu alleen nog maar op het ogenblik, dat de heer Wiesenthal bewijst, dat ook ik lid van de SS ben geweest." Later noemde hij Wie senthal ook een „joodse fascist." Joodse zelfhaat Ze reageerde op de opmerking van Kreisky: „Ik ben Kreisky's slechte geweten. Hij wordt beheerst door joodse zelfhaat." De internationale pers nam het op voor Wiesenthal, nadat Kreisky hem voor een „joodse fascist" had uitgemaakt. De kanse lier hield twee maanden lang vol, dat hij deze uitdrukking nooit zou hebben gebezigd. Drie keer legde hij een officie'ijle verklaring van deze strekking af. Ten slotte moest hij wel toegeven, de gewraakte woor den wel te hebben uitgesproken. Zij hadden echter geen betrekking ge had op Wiesenthal zelf. maar op de „joodse fascisten" binnen de Zionis tische beweging. Sindsdien werden Wiesenthal en zijn gezinsleden bedreigd, gene geerd en tegengewerkt. Kreisky werd steeds feller als men hem naar zijn joodse afkomst vroeg of meer wilde weten van zijn aversie tegen Wiesenthal. Een Israëlische verslag gever. die een wat kritisch uitgeval len vraag stelde, kreeg van Kreisky te horen: „Als de joden een volk vormen, dan vormen zij een ellendig volk." Later vertelde hij het „we tenschappelijke onzin te vinden om over een joods volk te spreken." Ook uit andere opmerkingen en beslis singen bleek, dat Kreisky moeite heeft met zijn eigen „joodse vraagstuk". De grote uitbarsting kwam een jaar geleden, nadat Wiesenthal de leider van de Vrijheidspartij, Friedrich Pe ter, had ontmaskerd als een vroeger lid van de als moordcommando be kend staande Eerste SS- Infanteriebrigade. Kreisky, die met Peters partij een coalitie had willen vormen, als hij de meerderheid in het parlement zou hebben verloren, reageerde woedend. Hij noemde Wiesenthal een Gestapo-agent en beweerde dit bij een groot proces te zullen bewijzen. Ook liet hij het woord „mafia-methoden" vallen en schermde met „rapporten van de geheime dienst, die verre van gunstig zijn voor Wiesenthal". - Deze rapporten bleken echter geba seerd te zijn op verzonnen beschul digingen uit Poolse bron en de „kroongetuige", die tegen Wie- Van een verslaggever NAALDWIJK Sinds deze zomer groeit in Westlands water een nieuw soort onkruid. Het proefstation voor de glastuin bouw in Naaldwijk heeft vastgesteld dat het hier gaat om de tropische plant watersla. Deze plant woekert snel voort en richt in tropische gebieden scha de aan aan waterwegen, irrigatie kanalen en waterkrachtcentrales. Het proefinstituut is er nog niet zeker van of dp plant in Neder land kan overwinteren. Een woordvoerder van het Instituut zei dat de plant na een redelijke winter, waarin het water bevriest, verdwenen moet zijn. Het enige waarvoor men bang is. is de ther mische warmte-verontreiniging in het water rond Loosduinen. Het hoogheemraadschap Delf land, dat verantwoordelijk is voor de wateren in het Westland. heeft het proefstation gevraagd de ont wikkeling van de plant nauwkeu rig in ae gaten te houaen. Men is bij het hoogheemraadschap bang voor het snelle aanpassingsver mogen dat planten en dieren ver tonen. Men verwijst hierbij naar de tropische vogels die sinds eni ge tijd in ons land overwinteren. Mocht de plant de winter overle ven dan overweegt het hoogheem raadschap een uitroeiactie. Dit is in dit stadium nog te kostbaar. .Het proefstation voor de tuin bouw denkt dat de plant in het water terecht is gekomen doordat een aquariumhouder in Den Haag het afval uit zijn bak in op pervlaktewater heeft gegooid. Het Haags oppervlaktewater ver spreidt zich namelijk in zuidelijke richting. senthal gebruikt zou worden, bleek de vroegere Vlaamse SS-officier, die naar Oostenrijk was uitgeweken, na dat in België tegen hem wegens meervoudig gepleegde oorlogsmis daden de doodstraf was uitgespro ken. Kreisky voelde zich spoedig gedwongen, terug te krabbelen. Over een proces sprak hij niet meer. Een parlementaire enquête commissie zou de zaak moeten uit zoeken. Kreisky wist. dat een dergelijk-ón'- derzoek ln zijn voordeel zou uitval len, omdat de meerderheid van de commissie uit socialisten en leden van de Vrijheidspartij zou bestaan. Begin december 1975 bleken Kreis ky's medewerkers het met Wie senthal op een akkoordje te hebben gegooid. Deze trok de klacht tegen Kreisky in, toen deze had aangebo den. af te zien van een parlementai re enquête De verleiding is groot, nog meer uit het boek van Martin van Ameron gen te citeren. Wie wil lezen, waarom Wiesenthal er van heeft afgezien, Oostenrijkse nazi's te vervolgen, hoe het anti-semitisme in Oosten rijk kon ontstaan, waarom zoveel Oostenrijkers beulsknechten wer den en hoe het komt, dat hun in vloed in het huidige Oostenrijk nog zo groot is, moet dit boek aan schaffen. „De samenzwering tegen Simon Wie senthal" is uitgegeven door de Arbei derspers te Amsterdam en kost slechts 17.50. Een bijzonderheid is, dat de revenuen van het boek ten goede komen aan het Wiesenthal- fonds. Pro Juventute Oranje-kalender 1977 Uitgave Vereniging Pro Juventute, postbus 7101 Amsterdam. Prijs: 7,95. Ten bate van de bestrijding der kos ten, verbonden aan de ondersteu ning en begeleiding van twaalfdui zend kinderen (onder meer voogdij en gezinsvoogdij) vraagt Pro Juven tute weer aandacht voor haar maandkalender, der traditie ge trouw gewijd aan het koninklijk huis (kleurenfoto's). Het schutblad vermeldt een soort hunnebedachti- ge speelsituatie van de prinsjes van Soestdijk, een opname van prins Claus. Januari 1977 presenteert moeder (koningin) en dochter (kroonprinses), vervolgens: prinses Christina en Jorge Guillermo, de voltallige familie Van Vollenhove (in de Loo-tuin), het koninklijk paar met een aantal kleinkinderen en de meimaand: drie foto's op één blad, van prins Wlllem-Alexander, Johan Friso en Constantijn. Juni: de Prins en de watersport. Een alleraardigste foto, van prins Claus, illustreert juli: prins Willem Alexander in een zeil bootje op de Middellandse Zee, on der de Italiaanse kust. Voorts mo mentopnamen van het gezin van prinses Irene en prins Carlos, het kroonprinselijk paar in Porte Erco- ,1e. Voor de totstandkoming van deze charmante Oranje-maandkalender is gebruik gemaakt van fotografisch werk van Jan Sterk, Max Koot, A.N.P., Nationaal Foto Persbureau en H. Stokhuyzen. De kalender kan worden besteld door 7,95 over te maken op het postgironummer van Pro Juventute Amsterdam 517400 onder ver melding: Oranje-kalender. Rfs. Wina Born Groot Internationaal Kruiden-Kookboek. Uitgave: Uitge verij Luitingh Laren. Prijs: 34,90. De Amsterdamse publiciste Wina Born, wier specialisme op het brede gebied van de ontmaskering van keukengeheimen, erkend is, heeft met een uitgebreide studie over kruiden andermaal een bijdrage ge leverd voor culinaire creativiteit. Ze heeft zich grondig verdiept in de kruidencultuur, die ontstond toen de mens zich lemen kookpotten maakte. Zij vertelt over het gebruik van kruiden en hun plaats in de wereldgeschiedenis, zoals in waar men ze reeds 2000 jaar Christus toepaste, hun invlo« gerechten in het oude Egypte,! i aanwezig waren op de konings fl van Babylonië en Assysië, mat I hoe het Oude Testament naar kruiden en specerijen", (i ningin van Sheba had in haarp „kamelen dragende specerijen geschenk voor koning Salomo De auteur geeft in dit ruim 400 I na's tellende kruidenkookbo* schrijvingen van kruiden, wit men bijna in het vergeetboek geraakt, maar allengs zijn ga leven nu het koken met 1 weer in zwang is gekomen. Heitjj wendeel van het boek is gewi;»7| meer dan 400 recepten. Di e dienste van dit werkstuk van Born is onder meer, dat he; keuken-technische deel, zich i als een roman laat lezen! In ill 10 tieS opzicht is het boek een Jo 1)3 dit betreft dan de illustratie Coraline Boomsma, die instn zijn voor de aanleg van een kruidentuin. De oorlogsheld, door L. Giov Uitg. Contact, Amsterdam. 5 19.50. Twee-rij van Ilolthaus. Eén keer aanpassen en u bent gewonnen: voor dit zuiver scheerwollen 2-rij pak. In blauw. Driedelig van Holthaus. Kost u géén moeite om mooi te vinden: dit driedelige pak In blauw. Kombinatie van Holthaus. 2-Rij blazer met zijsplitten. In marine. Wol/polyester. Aktuele broek. In blauw en grijs. Wol/polyester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8