Financieel evenwicht met moeite bereikt KORT Afslag Ypenburg- Plaspoelpolder snel aanleggen HTM komt 134 miljoen tekort „Oude kantoorpanden geschikt maken als woonruimte" Haags politiekorps wordt uitgebreid KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als udirekt over geld wilt Den Haag geeft in 1977 1,68 miljard uit Tarieven o.g.- belastingen en elektriciteit bevroren Nota op komst van college PPR-Rijswijk van mening Begroting Den Haag CD A-V oorschoten officieel opgericht beschikken Plan of Krediet. Een Koop-Krediet^ een Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Meer nieuws uit de regio op pag. 19 Aangehouden me één kilo heroïne NAAIMACHINES VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H Van een onzer redacteuren DEN HAAG De gemeente Den Haag zal in 1977 voor ruim 1,68 miljard uitgeven 21 miljoen meer dan in het begrotingsjaar 1976). Voor het derde achtereenvolgende jaar, waarin de uitgaven in grote lijnen zijn afgestemd op de beleidsvoornemens uit het vierjarenplan van de gemeente- raadsfracties van CDA, PVDA en WD is het college van B. en W. er met extra inspanning in geslaagd een financieel evenwicht te bereiken. In de begroting voor 1977 zit zelfs een speling van 31 miljoen 3 mil joen meer dan dit jaar). Van dit bedrag ls reeds 13 miljoen in de begroting wegewerkt. De 18 miljoen ls deels gereserveerd voor personeel suitbreiding. Wethouder mevrouw Vos-van Gortel (financiën en organisatie) zei giste ren bij de presentatie van de begro ting „flink bezorgd" te zijn over het financlëje perspectief voor Den Haag. Volgens de wethouder hebben „enkele toevallige meevallers" tot een sluitende begroting geleid. Als voorbeeld haalde mevrouw Vos een extra geraamde opbrengst van 4,7 miljoen van de onroerend goedbelas- tlngen aan. Tarieven „Het college heeft willen meewerken aan het streven van het rijk de infla tie in de hand te houden. We zijn daarom zuinig met de tarieven om gesprongen", aldus de wethouder. In de algemene toelichting op de begro ting is deze uitspraak terug te vin den in het voornemen van B en W de tarieven van de onroerendgoedbe- lastingen en van de elektriciteit te bevriezen. Prettig nieuws voor de Hagenaars dus. Aan de andere kant komt er wel een verhoging van gemiddeld 7 pro- Wethouder mevrouw Vos. zorgen over financieel perspectief voor Den Haag. cent van de overige gemeentelijke belastingen en heffingen. Teneinde de enorme kosten van het Maas- Duinplan terug te kunnen winnen gaat het tarief van de Duinplan te rug te kunnen winnen gaat het tarief van de Duinwaterleiding met 11 pro cent omhoog. Het rijk heeft daar toestemming voor gegeven, omdat, meent mevrouw Vos. „men liever niet heeft dat "Den Haag met een DEN HAAG B. en W. van Den Haag zullen binnenkort een nota uitbrengen over de mogelijkheden om leegkomende kantoorruimte in oude panden weer als woonruimte geschikt te maken. Er vindt, aldus het college in de toelichting op de begroting, voortdurend overleg plaats met de Rijksgebouwendienst. De ge meente hoopt zo op de hoogte te blijven van nieuwbouwplannen en van de bestemming van leeg komende oude panden. Verder wordt de gemeenteraad een nieuwe Haagse bevolkings prognose en een schatting van de toekomsUge woningbehoefte toe gezegd Doel ls te komen tot een Inzicht In de soorten en grootte van de te bouwen woningen, dat aansluit op de te verwachten be hoefte. B. en W zijn hoopvol gestemd over de bouw van nieuwe wonin gen. Kwamen in 1975 1.462 wonin gen gereed, dit Jaar zullen naar verwachting 2.600 nieuwe huizen worden opgeleverd. Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft, zo deelt het college mee. gunstig be slist op de aanvraag van 500 pre mie-koopwoningen in Den Haag in de beschutte (extra- gesubsidieerde) sfeer. Met de Fe deratie van woningbouwvereni gingen vindt overleg plaats over de inpassing van dergelijke wo ningen in nieuwbouwplannen. Stadsvernieuwing Voor wat de stadsvernieuwing be treft verwijst het college naar de onlangs uitgebrachte nota over deze materie (ook door onze krant gepubliceerd). Negen miljoen gul den wordt ln 1977 uitgetrokken voor de incidentele en „kleine" woningverbetering Op grond van de „instandhoudingsregeling" zullen volgend Jaar ongeveer 1000 oude woningen aan bod komen. B. en W. zijn er blij mee dat rijk. provincie en gemeente in dezelfde orde van grootte denken als het gaat om de behoefte aan nieuwe huizen in Den Haag (20.000). „Voor onze stad is het vooral be langrijk dat er op korte termijn beslissingen worden genomen. Naast Zoetermeer moet vooral aan Wateringen worden gedacht vanwege de gunstige ligging te gen Den Haag", aldus het college. Naar aanleiding van de voorlopi ge afvoering van Rijksweg 19 van het Rijkswegenplan hebben de radicalen zich tot hun partijgeno ten ln de Tweede Kamer gewend met het doel steun te winnen voor de aanleg van deze hoognodige wegverbinding De Rijswtjkse PPR heeft ook bij B en W. en de overige raadsfrac ties aangedrongen op het onder- ADVERTENTIE nemen van actie Ondanks dat de PPR tegen de aanleg van Rijksweg 19 is bepleit men wel de aanleg van een afslag van Ypen- burg naar de Plas poelpolder Vrachtverkeer Teneinde Rijswijk van druk vrachtverkeer te kunnen bevrij den gaan de gedachten van de PPR uit naar de aanleg van een zo eenvoudig mogelijke afslag, aan sluitend op de Diepenhorstlaan Het profiel van het nieuwe wegge deelte zal in dat geval ongeveer gelijk moeten zijn aan het profiel van de huidige Sir Winston Churchtlllaan Voordelen voor Rijswijk zijn dat het vrachtverkeer van en naar de Plas poelpolder dan een route bui ten de bebouwing van de gemeen- tekort komt te zitten." De tariefsverhogingen zullen vol gend jaar 8.7 miljoen in de ge meentelijke kas doen belanden (de raming over dit jaar was veel hoger: ƒ20.5 min.) Door het dalend inwo-* nertal kan Den Haag in 1977 slechts rekenen op 496 miljoen algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Het rijk verstrekt Den haag 12.2 miljoen algemene uitkering meer dan in 1976. Sociale dienst. In de toelichting op de begroting stelt het college nadrukkelijk dat praktisch alle bedragen die men ver wachtte te ontvangen als extra uit- kering uit het Gemeentefonds zijn opgegaan aan de toeneming van de bijstandsuitkeringen en de appa raatskosten van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Het college meent dat volledige vergoeding van de bij standskosten door het rijk op zijn plaats ls, „omdat er voor de gemeen te nog nauwelijks ruimte is voor een eigen beleid." Becijferd is dat de voor rekening van Den Haag blijvende kosten toe zullen nemen met 3.9 miljoen. Als extra bedrag komt daar 2 min bij voor de uitbreiding van het perso neelsbestand van de Sociale Dienst. Extra aandacht heeft het college voor de stadsvernieuwing. Het welslagen van een grootschalige aanpak is echter afhankelijk van de financiële regelingen van het rijk. De gemeente heeft geen geld be schikbaar om grote bedragen voor haar rekening te nemen als het om de uitvoering van stadsvernieu- b. en W. van Den Haag menen dat volledige vergoeding op zijn plaats is van de bijstandskosten door het rijk. Alle bedragen die de gemeente verwachtte te ontvangen en als extra uitkering uit het Gemeentefonds zijn opgegaan aan de toeneming van de bijstandsuitkeringen en de apparaatskosten van de Gemeen telijke Sociale Dienst. wingsprojecten gaat. Mevrouw Vos was gisteren niet bijster optimis tisch gestemd over de te verwachten financiee hulp van de rijksoverheid. Anderhalf miljoen gulden is volgend jaar uitgetrokken voor de inschake ling van bureaus ten behoeve van het ontwerpen van bestemmings plannen. Bijna 2 min meer is be schikbaar voor bijdragen ter verbe tering van woningen en woonbuur ten en voor huiseigenaren die hun woningbezit verbeteren. Doeluitkeringen Het college is er niet gelukkig mee dat de doeluitkeringen van het rijk voor onderwijs en politie de gemeen te met een „gat" van 32,9 min laten zitten 32,2 min daarvan zijn onderwijsuitgaven). Wat van alle voornemens en plannen in de begroting (mevrouw Vos: „bij het opstellen daarvan is de intentie van het beleidsprogramma duidelijk gevolgd") terecht komt is de komende weken een flink brok huiswerk voor de gemeenteraad, die er over zal moeten beslissen. De begrotingsdebatten in de raadszaal aan de Groenmarkt be ginnen op maandagmiddag 15 no vember om 13.30 uur. De laatste vergadering wordt vrijdagavond 3 december gehouden. Het bureau voorlichting van de ge meente poogt ook dit jaar zoveel mogelijk Hagenaars warm te krij gen voor een bezoek aan de de batten. Het politiebureau aan de Gevers Dcynootweg in Scheveningen zal worden afgebroken in verband met de nieuwbouwplannen rond het Kurhausplein. Voor de vervangende huisvesting willen B. en W. een pand aan de Duinroos- weg aankopen. DEN HAAG Het Haagse politiekorps wordt volgend jaar met 40 man uitgebreid, waardoor het personeelstekort naar schatting wordt verminderd tot 180 man. De organieke sterkte van het korps is nu 1.895 man. In 1977 vinden binnen het program ma voor de opleiding en vorming van de politie-ambtenaren enige experi menten plaats. Het onderzoek van het sociologisch instituut van de Rijksuniversiteit te Leiden naar de maatschappelijke vorming en het politieonderwijs bij de Haagse ge meentepolitik vormt hierbij het uit gangspunt. In de begroting wordt aangekondigd dat de surveillance door geünifor meerd- en recherchepersoneel ter be strijding van dezgn. ..binnenstadter- reur" wordt gehandhaafd. De con tacten met het personeel en de direc ties van de in de binnenstad geves tigde winkelbedrijven hebben een gunstige invloed gehad op de inlich- tmgenstroom naar de politie. Bij de recherche bestaan plannen voor een zgn. arrestatieteam. Bij aanhoudingen waarbij geweld niet uitgesloten is, zal dit team worden ingezet. De criminele inlichtingen dienst, ingesteld ter bestrijding van de zware criminaliteit wordt uitge breid. Ook wordt volgend jaar sterk aandacht besteed aan de bestrijding van de politieke terreur. Voor wat de huisvesting betreft de volgende nieuwtjes: de verkeerspoli tie (technische dienst) verhuist naar een nieuw onderkomen aan de Binckhorstlaan. In het nieuwe hoofdbureau is geen ruimte beschik baar voor deze afdeling. Het politie bureau aan de Gevers Deynootweg zal worden afgebroken in verband met de bouwactiviteiten rond het Kurhausplein Het ligt in de bedoe ling voor dit sectiebureau een pand aan de Duinroosweg aan te kopen. Brandweer De brandweerposten in de oudere bureaus aan de Bürgemeester van Karnebeeklaan en de Archimedes- straat zullen worden varvangen. Voorts zal het bureau aan de Duin straat worden verbouwd. Uitbrei ding van het brandweermaterieel is in 1977 zeer noodzakelijk, omdat technische hulpverlening steeds meer de aandacht vari de brandweer opeist. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK Het actiecentrum en de gemeenteraadsfractie van de Rijswijkse PPR menen dat zo spoedig mogelijk een afslag wordt aangelegd van het verkeersplein Ypenburg naar het industriegebied Plaspoelpolder. te krijgt, die aansluit op het rijkswegennet. Het verkeer van Den Haag zuidwest naar de rijkswegen krijgt in dat geval een nieuwe aansluiting via de brede hoofdwe gen ln het gebied van de Plaspoel polder en behoeft zich niet meer door de Lindelaan en de Acacia laan naar de Hoornbrug te wringen. De PPR meent dat het vrachtver keer uit het Westland zich het best via Rijksweg 20 en de ruit rond Rotterdam kan verplaatsen, temeer daar de grote veilingen en transportbedrijven juist het dichtst bij deze weg zijn gelegen. Uitgaande van de nieuwe route zou de bestaande aansluiting Acacialaan/Sir Winston ChurchiUlaan met de Haagweg zo beperkt moeten worden, dat al leen het buurtverkeer van deze aansluiting gebruik kan maken. Het verkeer richting Den Haag kan, aldus de PPR. via een goede bewegwijzering afgewikkeld wor den via de hoofdwegen in de Plas poelpolder. Beslist dient te wor den voorkomen dat wegen als de Burgemeester Elsenlaan en de Huis te Landelaan nieuwe uit valswegen voor Den Haag gaan worden De PPR concludeert met dit voor stel dat het niet doorgaan van Rijksweg 19 geen rampzalige ge volgen voor Rijswijk hoeft te hebben DEN HAAG Het gemeentelijk ver voersbedrijf HTM komt in 1977 134,6 miljoen tekort op de exploitatie van bussen en trams. Het geraamde tekort over dit jaar bedraagt 94 miljoen. De rijksoverheid zal dit tekort op „be paalde voorwaarden" overnemen. Uit de begroting blijkt dat de op brengst per reiziger tussen 1966 en 1975 gestegen is met 57,7 procent tot 51,49 centen. Daarentegen namen de kosten in dezelfde periode (per reizi ger) toe met 180,1 pet tot 148,79 centen: Het aantal HTM -reizigers in Den Haag, Voorburg en Rijswijk is in die tijd gegroeid met 6,9 pet ondanks een teruglopend aantal inwoners. Met betrekking tot het openbaar ver voer in Den Haag is het college van plan het aantal beïnvloedingsinstalla ties voor de snelle doorstroming van bussen en trams in het verkeer uit te breiden. In 1977 zullen ook meer vrije tram- en busbanen gereed komen. Gelede trams De HTM zal volgend jaar, afhankelijk van de goedkeuring van het ministerie van verkeer en waterstaat, beginnen met de aanschaf van vijftien gelede trams (deze rijden al in Rotterdam en Amsterdam). Verder wordt een onder zoek aangekondigd onder de passa giers waarom deze juist tram of bus kiezen. B. fn W. van Uen Haar willen in isri bel aantal vrije banen voor tram en bui uitbreiden. Voor de tram is dat op bet ogenblik reeds 67 procent van de totale baan lengte. Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN De drie christe lijke partijen in Voorschoten heb ben zich nu ook officieel verenigd in het CDA. Voorschoten had al gerui me tijd een CDA fractie in de ge meenteraad. De vorming van een gezamenlijke partij liet echter op zich wachten. De ARP, KVP en CHU kozen drs W J. Valkenburg tot hun gezamenlijke voorzitter. Als se cretaris van het bestuur zal de heer L. van Wijk fungeren. ADVERTENTIE Legio plannen en voomenu kondigen B. en W. van Den Ha in de begroting voor 1977 ai Hierdonder volgt een keuze: Gemeente-Archie Er komt een gids om de bezoekt van l)et Gemeente-Archief *i wijs te maken. De cursussen ol schrift (paleologie), in samen* king met het Algemeen Rij* Archief, worden uitgebreid. K.W.-monument De werkgroep Raadhuisplein bezig met een analyse van de gekomen adviezen en react met betrekking tot de uitvoer] van het Koningin Wilhelm]] monument. Als het overleg 01 het „lint van keien" van Grot markt naar Binnenhof is afgero; zullen B. en W. de raad een va stel aanbieden. Dubbelschool Met het bijzonder onder* wordt overleg gevoerd over oprichten van een zgn. belschool in de nieuwe woon* Waldeck. Zo'n school kan, r_ gelang het aantal leerlingen, den gebruikt door meer dan richting van kleuter- en lagen derwijs. Onderwijskrant Het onderwijzend personeel Den Haag krijgt een On4 wijskrant, die drie keer per ji gaat verschijnen. De plana daarvoor zijn afgerond. Middenstand De gegevens uit een reeds gesti onderzoek naar de positie van Haagse detailhandel vormen basis voor het beleid ten aanzit van nieuw te plannen winkelsi stadsvernieuwingsgebieden, mede in de nieuw te bouwen ken. Voorts zal de gemeente o derzoeken of het mogelijk is I een draagvlakonderzoek te I men. Dit onderzoek zal gegevt moeten verschaffen over de gra te en samenstelling van de bei king en over de activiteiten nodig zijn om het algemeen tn zieningenniveau voor een stad Den Haag optimaal te functioneren. Scheveningen Ook in 1977 zullen weer tal i activiteiten worden georgi seerd door het Evenemet Comité Scheveningen. Besi kingen over het programma al gaande. Deze activiteiten len één van de taken van Badplaatsbeheer vormen. Een finitief voorstel over de juridisi en financiële opzet van dit ora wordt volgende jaar aan de«q aangeboden. Nog dit jaar Vei raad zich uitspreken over& schetsplan Vrijetijdscentt Scheveningen. Openbaar groen In 1977 brengen B.enW. eenn uit over de betrokkenheid vil wijkbewoners bij de aanlegen derhoud van het openbaar gro Voorts komt een rapport uito de inzet van meer personeel het onderhoud van het groen stand. Met dit laatste wil de meente vooral proberen de mische onkruidbestrijding i mogelijk te vervangen door mechanische bestrijding. Kunst in de wijk B. en W. willen in 1977 cultui evenementen in de wijken li organiseren door wijkorgai ties (muziek, toneel, poppens mime, literatuur en film). Haagse amateurtoneel krijgt gend jaar uitvoeringen in de ninklijke Schouwburg en in Openluchttheater Zuiden) Ook worden de activiteiten in Jeugdhuis van bewaring Sprang" en in het huis van b ring in Scheveningen uitgeb Twee gemeentelijke Museum Bredius en het Ned lands Kostuummuseum, zul met ingang van 1 januari a.s.| tis toegankelijk zijn. Ambtenaren De gemeente heeft een plan wikkeld dat de ambtenareni bij haar in dienst zijn als vol dige partij kunnen meedoeni de conclusievorming. De lo t baan begeleiding krijgt een ner karakter. De introductie^ nieuwe personeelsleden krijgt* zwaarder accent. Volgend start start ook een pensioneringsprogramma" ,R einde ambtenaren voor te b< «J den op hun aanstaande pensio ring. Van een verslaggever AMSTERDAM Woensdag» zijn in een pand aan de Zeedl) Amsterdam drie Chinezen komstig uit Hong Kong) aangd den. die in het bezit waren van kilo heroïne en twee vuurwtj Zij zijn ter beschikking geste» de afdeling verdovende mi« aan het hoofdbureau van poür Alle merken ZIG-zv4aG275,- LEWENSTEIN Spuistraat 38 - tel. 463991

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6