Meerderheid Kamer is tegen plan Gruijters 0p losse groeven. Radio- en televisieprogramma's DCLLy VAN ARNHEM Concurrenten Premies voor koopwoningen dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Dame Edith Evans EV€1t ptiZZCÏCtt overleden Gied Jaspers mag Tros-directeur niet gangster noemen tv radio vandaag vandaag VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 BINNENLAND/RADIO-TV Een merkwaardige samenloop van omstandigheden wil dat NCRV en TR08 morgenavond de belangstelling vragen voor sterk dominerende mannen, wier namen beginnen met een S. Als de NCRV begint met Sll de Strandjutter, die een topper van het winterseizoen moet worden, heeft bij de TROS die andere man. de Maleise vrijheidsstrijder Sandokan al bijna een uur lang zijn aantrekkingskracht uitgeoefend. Weliswaar kiest de meerderheid van het publiek als regel voor een Nederlandstalig spel. maar elke regel heeft nu eenmaal zijn uitzondering. Die zal. naar lk aanneem, deze keer bestaan uit kijkers die een deel van hun leven In de tropen hebben doorgebracht. De avonturen van Sandokan spelen zich namelijk af aan de gordel van smaragd. Over de plaats van handeling lopen de mededelingen uiteen van het schiereiland Malakka tot Sarawak. De verwarring Is wel te begrijpen, al liggen er duizenden zeemijlen tussen Malakka en Sarawak en Sabah op Noord-Bomeo. In de tijd waarin het verhaal speelt, maakten de gebieden nog deel uit van het gigantische Britse Imperium. De Italiaanse schrijver Emllio Victoria doet het voorkomen alsof het tijdens de regering van koningin Victoria al wemelde van de Maleise vrijheidsstrijders. Een effectief nationalisme dateert daar pas van onze Jaren dertig. De helden die wij ln de Italiaans-Duitse film zien. waren in de vorige eeuw veeleer nog regelrechte zeerovers. Dat blijkt ook wel uit de activiteiten van de in de adelstand verheven kolonel James Brooke, die Radjah van Sarawak wist te worden en ln die kwaliteit op verzoek en met medewerking van Engeland de zee ging schoonvegen. Als Sandokan echt bestaan heeft, zal hij waarschijnlijk een soort Robin Hood zijn geweest. In een toelichting las lk dat deze Maleier van het eiland Mompracem een inneembare vesting maakte, van waaruit hij de Britse overheersers te lijf ging. Ik heb het eiland niet kunnen vinden, maar in de buurt van Labuan. dat ook ln het verhaal voorkomt, ligt wel een eiland met de erop lijkende naam Mempaku. Sandokan werd ..Tijger van Maleisië" genoemd, kennelijk vanwege zijn ras en niet omdat hij op Malakka opereerde, want, nogmaals Noord-Bomeo Is het actiegebied. Daar zijn ook de opnamen gemaakt. Vreemd genoeg heeft Sergio Sollima. regisseur van vele zogenaamde spaghetti-westerns, voor de rol een acteur gekozen die niets van een Maleier heeft. In sommige scènes doet hij eerder denken aan een Italiaanse heilige, een figuur op een antiek bidprentje. Op andere momenten heeft hij veel weg van een forse Arabier uit de club van All Baba. Zijn naam ls Kablr Bedl. 't Zou best eens kunnen zijn dat daar een kostelijke grap achter steektKablr betekent namelijk ln het Maleis iets naar Je toe halen met een spaan. Hij is van de roeivereniging, zeggen we hier wel van iemand die lets van een ander pikt. Bedl zou afgeleid kunnen zijn van Bedil en daaronder wordt schieten verstaan. Dan zou Sandokan ondanks de gesuggereerde vrljheledsstrijd tegen kolonialen toch een regelrechte zeerover zijn. Hoe dan ook. het ls een romantisch verhaal, met veel verdichtsels, maar wel plezierig om naar te kijken. De vakkundig uitgebouwde avonturen rollen ln drie zaterdagen over het scherm. Van onze parlementsredactle. DEN HAAG Een meerder heid van de Tweede Kamer verzet zich tegen het plan van het kabinet om de hoogte van de premies voor eigen koopwo ningen te koppelen aan het In komen van de koper. Behalve bij de WD, van wie fractie voorzitter Wiegel zich deze week ln de Kamer heftig tegen het plan afzette, leven er ook bij de Christen-Democratische partijen grote bezwaren. Hierdoor wordt het waarschijnlijk dat de voorstellen van minister Oruljters In de Tweede Kamer het niet zullen halen. SPECIAAL De VARA vertoont de Rus sische ipeelfüm De Woeste. De titel slaat op een moederloos wolvenjong. waarover de tesja- rige Kunnasj zich ontfermt. Ned. 1. 19.55 Het tweede deel van De Jor- daches Is sterker dan de eerste aflevering. Ned. 2, 21.20 Achter het Nieuws opereert in „Haagse Kringen". Van Thijn (PvdA) en Aantjes (A.R.) hebben het over de algemene beschouwingen. Van der Sanden (KVP) en Van der Lek (PSP) over de idee van de kiesdrempel. Ned. 1, 21.50 Onderwerpen in Aktua zijn: De verkiezingsenquête van „In de Rooie Haan", het vervoer van heroïne uit Thailand naar Amsterdam, mishandelingen op de veemarkten en de nieuwe fUm „1900". Ned. 2, 22.05 De IKON vertoont fragmen ten uit films van Erwin Leiser over de positie van de vrouw in Noord- en Zuid-Amerika. Ned. 1, 23.10 Der Fall Bundhund, een tv- film gebaseerd op de roman van Bruno Nelissen Haken, geeft een bewogen beeld van eenvou dige mensen in conflict met de bureaucratie van de jaren twintig. Duitsl. 2, 20.15 Het vierde deel van de docu mentaire Want de bajes is zó groot, voert naar de Mesdagkli niek in Groningen. Hilv. 2, 09.00 In Muziek-op-Vier wordt vastgesteld dat het Salzburg van Mozarts tijd nog vrijwel on veranderd doorklinkt. Hilv. 4, 15.00 Met het programma Br. Grol en de internationale lol probe ren Jacques Klöters en Theo Stokkink een verlengstuk te breien aan „Babel Satire". Hilv. I, 21.15 Minister Gruijters wil binnenkort het voorstel bij de Tweede Kamer Indienen om het subsidie-stelsel voor premie-koopwoningen dras tisch te herzien. Momenteel is de hoogte van de rijksbijdrage aan de koper afhankelijk van de bouwkos ten. Hoe lager de bouwkosten, hoe meer premie. De hoogte van het in komen van de premie-ontvanger doet niet ter zake. Minister Gruijters wil nu het inkomen van de koper centraal stellen in de subsidiëring. Hoe hoger het Inkomen, hoe minder premie. De regeling zou 1 januari 1978 ln moeten gaan Omdat de rege ling behalve de nivellerende werking ook tot doel heeft geen premie meer te geven aan mensen die dat niet nodig hefcben, verwacht de minister een bezuiniging tot driekwart van het premiebedrag dat nu wordt uit gekeerd. Fractievoorzitter Wiegel van de WD noemde ln zijn algemene beschou wing deze week het premie-plan een van de vele nivellerende plannen van dit kabinet, „ln het wilde weg. zon der onderbouwing, zonder de gevol gen te overzien". Wiegel verwacht dat nadat de nieuwe maatregel zou ingaan de vraag naar premie- koopwoningen zal Instorten, met als gevolg nog verder teruglopende werkgelegenheid ln de bouw. Uitwerking Binnen het CDA leven niet zo zeer bezwaren tegen het principe van de regeling, als wel tegen de mogelijke uitwerking er van voor de bouw. Bouwspeciallst mr. Scholten (ARP) zegt dat „op zich de gedachte van de regering niet verwerpelijk behoeft te zijn," maar wijst meteen op het feit dat hulzenkopers de premie bij hun belastbare inkomen moeten optel len. waardoor die premie dus al pro gressief belast wordt. „Het ls de vraag of een wijziging van de rege ling dan nog veel effect heeft". Binnen het CDA vreest men dat de nieuwe regeling een nadelig effect zal hebben op de bouwproduktle. ADVERTENTIE (20.25 - TROS Ned. 2) Van onze kunstredactie. LONDEN De bekende Britse actrice Dame Edith Evans is giste ren op 88-jarige leeftijd overleden. Dame Edlth heeft 64 jaar op de planken gestaan. Haar carrière begon in 1912 met een rol ln Trollus en Cresslda van Sha kespeare. Haar bekendste optreden was in de rol van Lady Bracknell in Oscar Wilde's „The Importance of being Earnest". Dame Edith speelde ook veel ln stukken van George Ber nard Shaw, met wie zij een hechte vriendschap onderhield. In 1948 begon zij een filmcarrière. Dame Edith heeft in haar loopbaan vele onderscheidingen gekregen zo als de prijs van de New Yorkse filmcritici, de Zilveren Beer van het Berlljnse filmfestival en de prijs van de Britse filmacademie. AMSTERDAM Gled Jaspers, ma ker van diverse televisieprogram ma's mag de directeur van de Tros, drs. Leeman, geen gangsterfiguur en oninteger noemen. Binnen vijf da gen moet Jaspers een rectificatie plaatsen ln het provinciale dagblad „De Limburger". Dit heeft de presi dent van de rechtbank ln Amster dam. mr. Borgerhoff-Mulder, giste ren bepaald na een kort geding dat de TROS-dlrecteur tegen Gled Jas pers had aangespannen. Mr. Borgerhoff Mulder overwoog in zijn vonnis, dat Jaspers de opzet heeft gehad drs. Leeman te beledi gen. omdat hij aan de beledigende delen had toegevoegd: Zet het er maar gerust in. Het kan mij niet schelen". Vul horizontaal in: 1. oorsprong, 2. soort hond, 3. hinderlijk, 4. kashou der, 5. plakmiddel, 6. toonkunsten aar, 7. schim. Bij juiste invulling leest men op de cirkeltjes de naam van een bontsoort. Oplossing van vorige puzzel: Hor. 1. Wasa, 4., lam, 7. kina, 8. Peri, 9. lente, 11. emt, 12. Eigcr, 14. pi, 15.- red. 16. o.d., 17. kedin, 19. ren, 21. etage, 23. unie, 24. Iran, 25. gek, 26. meel. Vert. 1. wie, 2. Anne, 3. satire, 4. leer, 5. arm, 6. mitsdien, 7. klapburg, 10. Egede, 13. editie, 17. knik, 18. nare, 20 ene, 22. gal. 2 3 4 S 6 7 HILVERSUM I <29* m en FM-kanalent. KRO 7 00 Nieuws 7 02 Hit levende woord 7 06 (S> Lichte muriek (7 30 Nieuws» 8 30 Nieuws. 836 GymnasUek voor de huisvrouw 8 45 (S) Lichte muziek (10 30 Nieuws). 11 00 (S) Standwerkers, gisteren en vandaag 12 00 (S) Hans van Willigenburg. (12 22 Wij van het land 12 26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12 30 Nieuws) 14 00 (S) Lichte muziek en informaties (15.30 Nieuws) 16.00 (S) Spreekuur. 17 00(S)Inde hutsgeklutste kinderwinkel. 17.30 Nieuws 17 32 (S) Echo magazine 18.30 Nieuws. 18 41 Marktberichten. 19 44 Sprong in het heelal. Hoorspelsene 19.30 (S) Edwin, praten en zingen 20 00 (S) In antwoord op uw schn)- vm 21 00 (S) Sir 5 6i one Jazz 21 15 (S) Or. Grot en de internationale lol Satirische spreekbeurt. 21 45 (S) Jazz 298 22 25 Over weging 22 30 Nieuws 22 40 (S) Goal. pro gramma vanuit en rondom de sport. 23.55- 24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM kanalenL NCRV 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Vandaag vrijdag, informatief programma (8 00 Nieuws 6 11 Hier en nu.L 8 30 Herkenning, praatje 8 35 Te Deum Laudamu» gewijde muziek. NOS 9 00 Do cumentaire over het gevangeniswezen. 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 1000 Wat heeft dat kind*, pedagogische rubriek 10 15 D» taal in je hand. over het leven in de taal 10 30 NOS Jazz port ret 'Groten van giste ren' 11 00 Nieuws 11 03 Meer over minder de stem van de sprekende minderheid 12 30 Toerismo. toeristische informatie OVER HEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw 13 00 Nieuws NCRV 13.11 Hier en nu NOS: 13.30 Vonken onder de as: Nederlandse volksverhalen en volksgebruiken 13.45 Onder de Groene Lin de. oude liedjes en balladen. 14 00 Reperto rium van dc NOS-koren en orkesten, klas sieke muziek 15.00 Zoeklicht op Nederland, regionale zaken nader bekeken (16 00 Nieuws) 16 30 Kijk op buitenland VPRO: 17 00 Welingelichte kringen, rechtstreeks debatprogramma 17 45 Symbiose 17.55 Mededelingen 18 00 Nieuws. 18.11 Embar go (P Pt 18 20 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen) NOS 20 00 Nieuws. 20 05 Het Radio Philharmonisch Orkest klassie ke muziek (In de pauze Een kleintje kui tuur). 22.15 NOS-cultuur alles wat cultuur interessant maakt- en internationaal ge richt 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23 05 Aktualiteitenoverzicht Radio en TV. 23 20 Den Haag Vandaag en 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55- 24 00 Nieuws. HILVERSUM 111 («45 m en FM-kanalen). EO 7 02 (S) Gospelsound 8.03 (S) Tijdsein. 9 03 (S) De muzikale fruitmand verzoekpla ten van en voor zieken 10 03 (S) Te elfder ure nonslop muziek TROS 11.03 (S) Ver zoekplaten 12 03 (S) Nederlandstalige top tien en kwiswijs NCRV IJ 30 fS> Pop- Kontakt de Nationale Tip-30 15 03 (S) El- pee-pop NOS 16 03 (S) De Hitmeesten Nationale hitparade met de Top-30 18 03 De vakaturebank 18 10 (Sl NOS maal VER ONICA 19 02 iS) Veronica op drie VPRO. 20 02 (S) VPRO-vrtjdag-op-drie 23 02 Radio Vrij Belgic 0 02 (St Amtgos de Musica AVRO I 02 IS) Radio Pandora 2 02-7 00 (S) 'n Nachtje AVRO. HILVERSUM IV iFM-kanalen). NOS 7 00 Nieuws 7.02 (S) Vroeg klassiek 9 00 Nieuws. 9 02 <S) Slof van eeuwen 10 30 (Sl Vocalise: Opera en operetteverzoeken. 12.00 (S) Van het Nederlands concertpodium: ou de en hedendaagse gitaarmuziek EO: 13 00 (S) Klankspiegel concertgcbeuren uit he den en verleden. 14 00 (Nieuws). 14.02 Klankbord 14 20 (S) Nederland se orgelcom ponisten en hun orgels. 14.45 (S) Woord der waarheid theologie naar de Heilige Schrift. VPRO 15 00-17 00 (S) Muzick-op-vier Met Mozart op reis (4) NEOERLANOl 11.10 NOS/NOT: Tijdschrift 4 18.15 TELEAC: Engels S(harh) 16.45 NOS: Bereboot 18.55 Journaal 19.05 VARA:'t Spant erom. kinderspelshow 19.55 O® Woeste, tv-film 21.35 NOS: Journaal 21.50 VARA: Haagse kringen. Achler het mouws ontvang) m zi|n onparlementaire salon 22.40 Terug naar de natuur, tv-sene 23.10 tKON: Wie is vnj' (1) Vrouwen in Zuid-Amenka 23.35 NOS: Journaal NEOERLANOH 18.45 NOS: TV-eitormatie voor Spanaarden 16 55 Journaal 19 05 TROS: Caftmero «918 Ni Disco Show 20 00 NOS: Journaal 20.25 TROS: Op losse groeven Nederlandstalige t>p- en topnummers 21.20 Oe Jordaches. tv-lemfleton 22 05 Aktua-TV 23.00 O moeder, wat is hel heet. tv-sene 23.30 NOS: Journaal Men zou werkelijk geneigd zijn te veronderstellen, dat de twee Italia nen een ijsje gingen eten. Ze liepen tenminste op de ijsman af en zeiden: „Una porzione di cinque tutti frutti". De ijsman, die blijkbaar een ont wikkeld heerschap was. verstond Italiaans en vroeg schamper: „Wat- te? Eén portie van 5 voor met zijn beiden? Maak het nou even!" „Si- lentio!" siste toen plotseling Angeli- co met de snor. Tegelijk verscheen er een dreigende revolver in zijn hand en hij voegde er aan toe: „Sempre pluro ultra manua tua! Vivace!" De ij man kon natuurlijk niet veel uitrichten en koos eieren voor zijn geld. Protesterend stak hij vlug zijn handen omhoog. „Exua tua blan-- ca vestimente!" grijnsde de dikke Diavolo. Ook aan dit bevel voldeed de ontwikkelde ijsman schielijk. Braaf trok hij zijn witte jasje uit, dat snel van eigenaar verwisselde. Toen dat gebeurd was, trok dikke Diavoi dat jasje aan om er vervolgens dow gemoedereerd met het ijskamtji vandoor te gaan. Hij liep brutii naar het stadionplein, waar brip dier Piet nog steeds stond te wacb ten op de komst van Kare Kleuntjes. Alwéér een ijscoman' dacht hij. „Jonge jonge, wat mail deze zich druk". En dat wasod zo, want deze ijsman schreeuwde verig: „IJsco Italiano! IJsco semprn mobile Torino!" FERDINAND -326- Op de stoep staat het personeel, ook dat van tuin en gara ge. om Dolly en Sam uitgeleide te doen, ze krijgen en geven een hand. Voor gesprekken is er geen tijd meer. Vlug stappen ze in de auto en met een harde klap doet Gerrit het por tier toe. Hij start. Vanmorgen is er wat wind. Dolly ziet. dat de gouden- regentrossen vlak bij huis heen en weer schudden. Sam wuift met de hand naar het personeel, ze wuift ook, dan kijkt ze naar boven naar dat ene open raam. Ze weet. dat Christine op dit ogenblik de auto over het grint hoort wegrijden. Baarn in de laatste dagen van april 1940. Groen, bloesems, bloemen, overgeurende beminlijkheid in de tuinen en langs de wegen. Er zijn maar weinig straten, merendeels we gen en weggetjes, kleine, en grote huizen met tuin voor en tuin achter, struiken en bomen zijn al zover in bloei, dat bijen en hommels erin zoe men en van tuin naar tuin vliegen. Veel tuinen hebben een grintpad met aan weerszij bloeiende struiken of een zacht groene grasmat, soms staat er 'n oude boom, waarin nu in het voorjaar een jonge eekhoorn in een furioso van looplust heen en weer raast: regen 't, dan heeft hij met volmaakte gratie de staart toe- gekruld. is het zonnig en droog, dan draagt hij de staart uitpluimend als Cyrano zijn panache. De oude Sam woont aan een binnenweg bij het Wilhelminapark, de ramen van het huis kijken voor en achter in het groen. Nog een kleine week zullen Sam en Dolly bij hem te gast zijn, dan zal de boot vertrekken. In deze laatste week is er veel te doen en de dagen zijn eivol. Sam reist heen en weer, dan naar het consulaat, dan naar het bureau van de scheepsvaartmaatschappij; er zijn honderd-en-een beslommeringen te regelen, bezoeken nog af te leggen of te ontvangen" Na elk afscheid voelt Dolly zich lichter en vrijer; het is alsof er dan een last van haar af glijdt. „En aan boord gaan we heerlijk kin derboeken lezen," zegt ze aan haar schoonvader. Ze hebben een geregel de briefwisseling over hun ge meenschappelijke studie voorbe reid, ze zullen gelijkop lezen en schriftelijk van gedachten wisselen, ze stellen er zich beiden veel van voor. De studie zal anders zijn. maar ze zal blijven bestaan. De avonden van deze laatste dagen houden zij zo rustig en huiselijk mogelijk, alleen een keer gaan ze gezamenlijk naar de bioscoop om de beminlijke film van Mr Chipps te zien. Alle drie voelen ze in deze week, dat 't samen- zijn echt en waarachtig is. er is geen rimpeling aan de spiegel, geen wan klank in de sfeer, ze zijn zo dankbaar, dat het zo zijn kan, terwijl een grimmige ernst in de grote we reld die ze omringt hen aangrijnst. Als Sam het huis binnenkomt, valt hem dadelijk op. dat er geen schilde rijen aan de muur hangen, de hele collectie van de Haagse school, het meest kostbare en dierbare bezit van zijn vader, is er niet meer. Waar de schilderijen gehangen hebben zijn nu lege moeten aan de muur. Een stil kerkinterieur van Bosboom, rijk aan zachte schaduwen, een Breitner, stevig in de verf, werk van Roelofs, Jongkind en van de gebroe ders Maris, de hele collectie die het stempel legde op zijn ouderlijk thuis en het tot een behuizing van schoon heid maakte, ze schijnt uit elke ka mer verdwenen?" „Angst voor de oorlog, vader, hebt U ze laten inpakken?" De oude Sam drinkt juist zijn kopje thee met kleine slokken, hij drinkt het kopje helemaal leeg en kijkt daarna zijn zoon over de gouden bril aan, wat schelms en doodtevredi zegt hij: „De ene helft zal waarschijnlijk voor jullie in Kaapstad aangelaa zijn, de andere helft is naar Nt York, naar Roosje en haar man. kunt ze bewaren of ophangen, 1 een mooi bezit. ais Je eens en met de ogen wilt weten, hoe de hei» met avondwolken uitziet, hoe c regenwolk over een kreekje han hoe een bom op het Schevenini strand heeft gelegen, hoe koeien de wei staan. dan hoeven jul maar langs je eigen muur te kijke en dan kinderen.hebben jullieh financieel eens moeilijk, dan heb aan die schilderijen een aardig ve koopobject." „Maar vader, U genoot er zo van, nu?" „Ja. zeg dat wel, ik heb reusacb van die collectie genoten, vooral de Amsterdamse tijd. als ik hai geen tijd had. om er eens uit komen, dan was eventjes turen lar de muur mijn opfrissing.maarb getij is verzet, kinderen, die schik rijen zijn bij jullie daarginds veili? dan hier, ik heb kans gezien om nog allemaal verpakt en verstuurd krijgen, je zult me wel niet will' geloven, maar ik kijk nu met plee naar de lege muren." „Als Ulilief terugkomt, zal zij zedi niet missen?" weerlegt Dolly nof Ontkennend en wat weemoed schudt oude Sam het hoofd, ophi vraag geeft hij geen antwoord. „Jullie moet me precies schrijn dat heb ik ook aan Roosje gevra* of je ze chronologisch of naar ophangt." En haast luchthail spreekt de oude Sam over de afsta van de collectie, een bezit dat door kunde en kennis verworn heeft in een mensenleeftijd van beid. (wordt vervo

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4