Bijna 500 man politie bij ontruiming woonoord Hollandse garnalen Christelijk vormingswerk verontrust Tegenbegroting VVD voor ruim tweederde nep' „Kleine minderheid" wilde barakken niet verlaten Duisenberg: alleen hogere inkomens hebben er profijt van Koningin vandaag in Leiden ■■nuvólop. m Profiteer ervan! Royal Nederland Opkomst in instituten redelijk ondanks pessimisme Boekhorstbrug vandaag open n METZLER- J VRUDAG 15 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers VAASSEN Bij de krachtidadige ontruiming van het woonoord van de Zuidmolukkers in Vaassen (gemeente Epe op de Veluwe) werden een Zuidmolukker en vijf politiemannen gewond. Het word geen bloedblad zoals enkele leden van de Zuidmolukse gemeenschap hadden voorspeld, hoewel de gewonde Zuidmolukker met een vrij ernstige schotwond aan de hals naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De politiemensen werden lichtgewond. Aan de operatie, die gisteren ln alle vroegte begon, werd door bijna vijf honderd man deelgenomen: 270 man van de rijks- en gemeentepolitie uit Gelderland en 220 man van de Ko ninklijke Marechaussee, deels bewa pend met Uzl-plstoolmitrallleurs. ge- stoken ln de speciaal voor bij- jtandstaken ontworpen dienstkle ding en aangevoerd in twaalf pantservoertuigen. Van de zestig woonoorden voor Zuid- 2|) molukkers in Nederland Is „Vaas- lClj sen" het voorlaatste dat wordt ont- !l« rulmd. Het andere Is Lunetten in iJ4 Vught. Na overleg tussen het minis terie van CRM, de gemeente Epe en vertegenwoordigers van de bewoners lle werd in 1970 besloten het woonoord K- op te heffen. Op en om het terrein van het woonoord werden 277 nleu- m we woningen geprojecteerd voor 670 i Zuld-Molukkers. De eerste fase van de verhuizing is Inmiddels achter de h rug. Om de tweede fase te kunnen uitvoeren, moesten ongeveer vijftien barakken worden afgebroken. De meeste daarvan waren al vrijwil- lig ontruimd. Een kleine groep wilde di de barakken echter niet uit. Een woordvoerder van hen zei donderda gochtend om half zes: „WIJ willen die barakken niet uit, omdat wij dit kamp zien als een symbool van Mo rt lukse zaak, als een symbool ook van de houding van de Nederlandse rege ring, die ons 26 jaar lang aan het lijntje heeft gehouden." Aan zijn op- merking dat de groep zich tot het uiterste tegen ontruiming zou ver zetten, voegde hij nog toe: „Wij blij ven strijden voor onze zaak, Bellen was nog maar het begin. Wij zien de houding van de overheid ln deze zaak als de zoveelste poging om ons ln de Nederlandse bevolking op te nemen, maar wij willen niet assimile ren met de Nederlandse bevolking." „Monument" Enige weken geleden werd uit het woonoord al een brief naar koningin Juliana gestuurd, waarin werd ver zocht het woonoord als monument in stand te houden; als herdenkings kamp, ongeveer zoals Auschwitz, 1 waarin de Joden werden vergast. Vol gens burgemeester J. H. Bergh van Epe vormden de (meest Jeugdige) I weigeraars een kleine minderheid Ir. J. A. Manusama, president van de Republiek der Zuidmolukken in bal lingschap, heeft gistermiddag in Epe gezegd dat de Zuidmolukkers die zich tegen de ontruiming verzetten, al door de rechter in het ongelijk waren ge steld en zich bij die uitspraak hadden moeten neerleggen. Hij meende dat de omvang van de politiemacht wel licht escalerend heeft gewerkt. Misschien, aldus Manusama, heeft de grote politiemacht ertoe bijgedragen dat een groep welwillenden zich uit solidariteit bij de onwilligen heeft aangesloten. Volgens de burgemees ter van Epe was er juist een grote politiemacht op de been gebracht om escalatie te voorkomen, en is die opzet ook geslaagd. Manusama vroeg zich af waarom de gemeente Epe niet eerder contact heeft gezocht met de Badan Persatuan of met de ordedienst in het kamp. ,,Dat had nut kunnen hebben, omdat de verzetsgroep klein was." onder de ongeveer 350 mensen, die nog ln de barakken wonen. Zij lieten volgens hem de afgelopen weken duidelijk blijken dat zij „agressief" verzet wilden bieden. Intussen werd de zaak Juridisch beslecht. De staat der Nederlanden, als eigenaresse van de barakken, spande een kort geding aan bij de rechtbank van Zutphen. Alle eisen tot ontruiming werden (ook in hoger beroep) toegewezen. Maar uit het woonoord, dat een tijd je geleden nog in opspraak kwam toen enkele jonge Ambonezen 's avonds laat in koele bloede een taxi chauffeur doodschoten, kwamen de laatste maanden steeds alarmeren der berichten. Men wist dat er zich wapens moesten bevinden en dat sommige Zuidmolukkers ook bereid zouden zijn deze te gebruiken. On der die omstandigheden achtte men het niet verantwoord de deurwaar der, de aannemer en de slopers er onbeschermd op af te sturen. Er werd een wat men noemt „benade ringstactiek" ontworpen, die erop was gericht geweld tot het uiterste te voorkomen. Behalve politiemen sen zouden hondengeleiders aan de actie deelnemen, marechaussees, vrouwelijke polltie-ambtenaren met het oog op dames-arrestanten, zoge naamde pakwerkers, die aanvallen de honden moesten uitschakelen enz. Uitgesteld Afgelopen dinsdag zou de operatie zich voltrekken, maar toen de auto riteiten de indruk kregen dat de Zuidmolukkers waarschijnlijk de beschikking zouden hebben over aanzienlijk zwaardere wapens (ba zooka's, pistool-mitrailleurs en au tomatische vuurwapens) dan was aangenomen, werd de ontruiming .uitgesteld. Bij overleg kwam men tot de conclusie dat de „bezetting" van het woonoord met een belang rijk grotere sterkte zou moeten ge beuren. De verantwoordelijkheid zou berusten bij de burgemeester van Epe en de hoofdofficier van jus titie in Zutphen, die samen het be voegde gezag over de politie vor men. De eerste wat betreft de open bare orde, de laatste met het oog op de opsporing van strafbare feiten. „Als Je geen bewonderaar van ge weld bent, ls het een moeilijke be slissing om met zo'n macht er op af te gaan. maar het kon niet anders, want het ging om de handhaving van het recht. Ik heb tegen de Zuid molukkers gezegd dat ik begrip voor hen heb, maar ook dat we in een rechtsstaat leven. Er zijn beslissin gen gevallen en daar hebben we ons aan te houden." Dat zei burgemees ter Bergh gisteren enkele uren na dat „het uur U had geslagen". Schoten 's Morgens om half zeven begon de operatie, die eigenlijk slechts enige uren in beslag nam. Hierbij kwam het meermalen tot een onduidelijk treffen. Er werd zowel uit de richting van de barakken als van de aangren zende nieuwbouw op de politieman nen en op de marechaussees gescho ten, maar het kon moeilijk gelocali- seerd worden. Een of meer Zuidmo lukse sluipschutters leken op het dak van een nabij gelegen bejaar dencentrum te staan. Naderhand deelde de politie mee dat politie en marechaussee niet terug hadden geschoten, althans niet gericht. Wel werden waarschu wingsschoten gelost. En ook zijn en 't •H ige honden, die door de Zuidmoluk kers tegen de „bezetters" waren op gehitst. aangeschoten. Een foto graaf, die door Zuidmolukkers werd aangevallen, moest door de politie worden ontzet. De politie had de indruk dat het verzet voornamelijk door jonge Zuidmolukkers werd ge pleegd, aangevoerd door enkele ouderen. Een aantal gezinnen gaf aan de op- roep om de barakken te ontruimen gehoor. In elk geval één uitgebreide familie negen personen weiger de te vertrekken. Behalve dat er van links en rechts schoten knalden, werd er met stenen, scherpgepunte stokken en andere voorwerpen ge gooid. Hierdoor liepen enige politie- mensen en marechaussees lichte verwondingen op. Of de Zuidmoluk ker, die een schot in de hals kreeg, werd geraakt door de politiemensen of de marechaussees dan wel getrof fen werd door een van zijn makkers kon nog niet worden vastgesteld. Door de Zuidmolukkers werd een nieuwbouw woning in brand gesto ken. Ook brachten zij beschadigin gen toe aan de wagens van mare chaussee en politie. Rekening werd gehouden met de mogelijkheid dat er ook brand gesticht zou worden op het nieuwe gemeentehuis in Epe. waar het beleidscentrum voor de actie was gevestigd. Door een ring te leggen om het woonoord wilde men voorkomen dat eventueel vanuit an dere plaatsen in Nederland aange voerde versterkingen van Zuidmo lukkers het woonoord zouden kun nen bereiken. Bij het doorzoeken van de barakken is een hoeveelheid vuurwapens en explosieven gevonden. Er werden veertien arrestaties verricht. Gister middag om één uur werd meege deeld dat het aanvalsplan was afge rond. Sommigen hadden het gevoel dat zo'n forse inzet van mankracht en materieel provocerend had kun nen werken, maar de woordvoerder van de politie zei dat het enige doel ervan was alie lust tot verzet te breken, wat „tot op zekere hoogte is gelukt". De Zuidmolukker die door een kogel in de hals werd getroffen, de 23- jarige R. Pelamonia. verkeerde gis teravond na operatief ingrijpen bui ten levensgevaar. De vijf gewonde politiemannen zijn poliklinisch in een ziekenhuis behandeld. Een van hen, die een verwonding aan de oog kas had opgelopen, is op eigen ver zoek overgebracht naar een zieken huis ln zijn woonplaats Utrecht De anderen konden na behandeling naar huis. Van onze sociaal-economische redactie ïk| DEN HAAG De „alternatie ve rijksbegroting" van de WD is volgens minister Duisenberg voor ruim tweederde nep. Bo- mf vendien hebben alleen hogere bej- inkomens profijt van de VVD- "me plannen. Mensen met mini- K mumloon of even daarboven louden er geen cent wijzer van vorden. De minister had de gevolgen van de WD-begroting voor de verschillen de inkomens laten uitrekenen door zijn deskundigen. Daaruit bleek dat Kü mensen met een belastbaar inkomen van ruim een ton volgend jaar 1150 gulden netto (2,1 procent) rijker wor den van de WD-begroting. Voor in komens van ruim 50.000 gulden is het netto voordeel 700 gulden (twee procent). De modale werknemer zou er nog een half procent (125 gulden) beter van worden. Voor minimumlo ners en mensen met weinig meer levert de WD-begroting geen enkel Inkomensvoordeel. Ruim tweederde van de 2,9 miljard gulden bezuinigingen van de WD lijkt wel op bezuinigingen, maar is het niet, stelde Duisenberg. Hij wees op het regeringsplan voor investe ringssubsidies (uitgaven van de over heid). waarbij de huidige investe ringsaftrek (belastingverlaging) voor de bedrijven komt te vervallen. De VVD wil de investeringsaftrek handhaven en de subsidies niet laten doorgaan. De VVD voert hiervoor in haar alternatieve begroting een be zuiniging van 1100 miljoen gulden op, en een even grote lastenverlich ting. Voor de bedrijven gezamenlijk maakt dit echter niets uit, zei Diïi- senberg. In het kabinetsplan wordt immers met de ene hand van de bedrijven genomen (geen investe ringsaftrek meer), wat met de andere hand meteen weer wordt teruggege ven (wel subsidies). Gerichte subsidies Het enige verschil is dat ln het rege ringsplan de subsidies kunnen wor den gericht, terwijl bij de WD het voordeel alleen terecht komt bij de belastingbetalende dus winstma- kende bedrijven. Juist daarom vindt Duisenberg het kabinetsplan veel beter. Wiegel echter wees erop dat de ondernemer zelf, althans hun organisaties, niettemin voorkeur hebben uitgesproken voor de WD- benadering. Ook handhaving van de kinderaf trek is volgens Duisenberg slechts een „optische bezuiniging". In het kabinetsplan wordt immers tegelijk voor de inkomens tot 26.000 gulden de kinderbijslag verhoogd. Ook hier speelt in het kabinetsplan de over heid slechts de rol van doorgeefluik. Uiteindelijk hield Duisenberg bij de WD-bezuinigingen van 2,9 miljard slechts 885 miljoen gulden echte be zuinigingen en echte lastenverlich- miiüster Duisenberg tingen over. Daarin zit dan ook nog 260 miljoen gulden minder uitgaven voor volkshuisvesting. Als die mede worden gevonden door minder huur subsidies te geven, zullen de lagere inkomens er bij de VVD nog op ach teruitgaan, betoogde Duisenberg, terwijl de hogere Inkomens er meer voordeel van hebben naarmate het inkomen hoger is. LEIDEN Voordat koningin Juliana vrijdagavond de herope ning van de gerestaureerde Leidse Schouwburg bijwoont, zal zij in de middaguren enkele renovatieprojecten in de Leidse binnenstad bezoeken. De koningin wordt om half vier op het stadhuis door de bestuur lijke top van Leiden ontvangen. Na de ontvangst brengt konin gin Juliana een bezoek aan de renovatiewinkel aan de Java- straat. Zij zal daar een ten toonstelling bezoeken over par ticuliere en woningwet renova tie. Tussen ongeveer half vijf en half zes bezoekt het gezelschap zowel wandelend als per auto verschillende renovatie- en res- tauratieprojekten. Ook de ambtswoning van burgemeester A. J, Vis aan de Witte Singel wordt bezocht. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een ongevallenverzekering van verzekering maatschappij nv uw sch.id tegen schade f tTi? Van onze onderwijsredactie UTRECHT De afgelopen weken verschenen alarmerende berichten over het instortende vormingswerk voor werkende jongeren. De landelijke organisatie voor christelijk vormingswerk (LOCV) deelt de verontrusting die hierover in het land bestaat. Toch constateren de christelijke vormingsinstituten dat ztj zelf redelijk floreren ondanks alle pessimistische verhalen die de ronde doen. Terwijl de ongeveer tweehon derd algemene vormingsin stituten kampen met een ver zuim van ongeveer 25 pro cent, is de opkomst bij het christelijk vormingswerk re delijk. Ook de teruggang van het totale aantal cursisten is meegevallen. Is deze bij de algemene Instituten onge veer 25 procent, de christelij ke instituten zagen het aan tal cursisten dit jaar gemid deld met niet meer dan vijf procent dalen. De heer G. van den Berg. waarnemend voorzitter van de LOCV meent dat de chris telijke instituten (er zijn er sinds 1972 al 31 opgericht) deze goede opkomst vooral danken aan de relatie met de achterban. „Onze vormings instituten hebben over het ai- gemeen goede contacten met Jeugdverenigingen, kerken, scholen en ouders. Daardoor worden de werkende Jonge ren meer gestimuleerd om naar het vormingsinstituut te gaan. Wij proberen ouders die het belang hiervan niet zo inzien steeds weer te overtui gen van het belang van een goede christelijke vorming. Niet alleen de beroepsoplei ding. ook de vorming ls be langrijk, Juist ln deze harde tijd". De waarnemend directeur van de LOCV, de heer J. Rep. onderschrijft dat. Op grond van jarenlange ervaring in het vormingswerk zegt hij: „Je kunt niet. zeggen dat de jongeren wegblijven, omdat ze niet gemotiveerd zijn. Na tuurlijk zijn ze, als ze van school komen, niet gemoti veerd om naar het vormings instituut te gaan. De kunst is juist hen door een enthousi aste staf en door goede pro gramma's geïnteresseerd te mèken. Op de een of andere manier lukt dat op deze christelijke Instituten vrij aardig". De christelijke organisatie voor vormingswerk kampt dus met minder problemen dan de algemene organisatie. Toch doet de LOCV mee aan de manifestatie op 23 okto ber. waar men de noodklok wil luiden over het vormings werk. Waarom? De heer van de Berg: „Natuurlijk gaat ons de teruggang van het vor mingswerk in zijn geheel evenzeer ter harte. We zijn bang, dat het hele vormings werk verdwijnt, als dit zo doorgaat. Dat zou een groot verlies zijn, omdat onze jon geren deze vorming hard no dig hebben. Ook ln de toe komst. Daarom moeten we ervoor waken, dat de vor mingsleiders de moed verlie zen. Daarom vragen we van de overheid een duidelijk perspectief voor het vor mingswerk ln de toekomst." Vraagteken De LOCV vindt het op zichzelf verheugend dat steeds meer jongeren in het volledig dagonderwijs blij ven. Maar aan de andere kant mag dat er niet toe lelden dat zij het element van vorming ontberen, zeggen de heren Van den Berg en Rep. Daar om zetten zij een vraagteken bij de „spontane" ontwikke ling van het zogenaamde vijf de leerjaar aan scholen voor beroepsonderwijs. Zij verlan gen van minister Van Keme- nade dat hij ervoor zorgt dat naast de verbeterde beroeps opleiding de vorming niet in de knel komt. Een punt waar de christelijke vormingsinstituten ook veel waarde aan hechten ls de combinatie van het vor mingswerk met beroepson derwijs Door de Tweede Ka mer is uitgesproken dat het hierbij niet alleen gedacht moet worden aan gezamenlij ke programma's van vor mingsinstituten en streekscholen, maar dat ook andere mogelijkheden open moeten blijven. De heren Van den Berg en Rep danken daarbij onder andere aan be roepsgerichte cursussen bin nen het vormingswerk (wat nu niet mag van de minister) en eveneens aan samenwer king met andere scholen voor beroepsonderwijs dan de (al gemene) streekscholen. De heer Van den Berg be grijpt dat de vormingswer kers op dit moment ook zorg hebben over de vermindering van het aantal personeels plaatsen. Toch mag dit niet het voornaamste argument zijn om op 23 oktober, de noodklok te lulden, zegt hij. „Hij gaat ons niet om het voortbestaan van een stel in- stltuutjes. maar om het be lang van het vormingswerk voor de Jongeren". DEN HAAG Wethouder Van Ha gen (volkshuisvesting en wijkcon- tacten) stelt vanmiddag om vier uur •de nieuwe Boekhorstbrug officieel in gebruik. Sinds maart van dit jaar is aan de brug gewerkt. Half septem ber was de onderbouw gereed, waar na hierop een hefbrug die G.5 meter lang is en 11 meter breed kon wor den geplaatst ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Rita ..Hij riet er uit als iemand, die hen- gelverhalen vertelt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3