Bergman vlucht in ymbolen en retoriek Rampenfilm uit de oude doos ,Deel pacifisten handelt bij crisis als militarist ^^^^^FILMPREMIËRES VAN DEZE De tijd is rijp voor Heiiteken Bokbier. J Face to Face Prolongaties en reprises Experiment van polemoloog Hylke Tromp Vijf buitenlandse getuigen in zaak tegen ex-SS'er Vereniging in moeilijk parket wegens fraude Glazenwasser na val overleden LtÖAGJS ,G 15 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET 15 loor W. Wielek-Berg igmar Bergman deed kortge- den van zijn spreken door Ijn vete met de Zweedse fis- os. Vanwege een vermeende elasting-ontduiking werd hij üdden uit de repetitie van het dramatische Theater", waar ij Strindberg's „Dodendans" rgisseerde, weggehaald en net een politieauto naar het erhoor gebracht. Deze brute ehandeling veroorzaakte een enuwinstorting, die twee taanden duurde ort daarna volgde de tweede chok. Bergman was intussen van ke verdenking van belasting- iude gezuiverd, maar een paar fa- Btieke belasting-ambtenaren zet- de achtervolging voort. Om zich onttrekken aan de „chicanes van autoriteiten en het spitsroedenlo- len in de pers" besloot hij „de voor iljn scheppende werk onontbeerlij- rust en geborgenheid elders te >ken." Hij draaide Zweden de rug en vestigde zich in Beieren. Kortgeleden liet hij zich daar tevre- len glimlachend fotograferen met rranz Josef Strauss, de ultra- Bchtse leider van de CSU. Het is te lopen dat deze voorkeur voor slecht Belschap als een shock-reactie ge duld moet worden en dat Bergman ipoedig weer bij zijn positieven omt. Luxe problemen Intussen gaat de discussie over de «aarde van zijn werk in zijn land m herkomst voort, want Bergman is in het buitenland altijd meer tfferd dan in Zweden. De verwijten cln velerlei: zijn films zijn in wezen wctionair. ze gaan over mensen die l«n gebrek hebben aan geld, Khoonheid en glamour, hun proble men zijn luxeproblemen, hun ver driet Is luxe-verdriet, zo zeggen som- migea. Een conservatieve krant duren daarentegen klaagde over lilü „herhaalde aanvallen op het christelijk geloof en de kerk." Toch beeft zijn televisie-serie „Scènes uit een huwelijk" (die verkort als bios- ifllm is uitgebracht) brede lagen het Zweedse volk geschokt en ineerd: op de avonden dat de •eringen werden uitgezonden in de straten duidelijk leger dan inders. Uit de ambivalente houding van de Zweden vloeit waarschijnlijk zijn felle reactie op de inderdaad schan delijke behandeling die hem ten deel is gevallen voort. Bijna nie mand gelooft overigens, dat hij zijn hele verdere leven in het buitenland zal blijven. Demontage Zijn nieuwste film „Face to Face" („Van Aangezicht tot Aangezicht") heeft veel met zijn vorige, „Scènes uit een huwelijk", gemeen. Belde gaan ze over het „analfabetisme van de ziel" zoals de regisseur het noemt. Beiden zijn als televisie-serie opgezet, ze spelen in een walvarend milieu zodat geen geldzorgen de aandacht van het innerlijke drama afleiden; ze hebben Liv Ullmann en Erland Josephson als hoofdrolspe lers en in beide wordt het principe van de demontage toegepast: van levens die respectabel, intact, geluk kig, benijdenswaardig lijken wordt de facade weggebroken en daarach ter woedt de chaos. Tenslotte gaan ze uit van alledaagse gebeurtenissen (een huwelijk breekt, een vrouw krijgt een zenuwinstorting). Maar daarmee houdt de overeen komst dan ook wel op. Want terwijl Bergman er in „Scènes uit een hu welijk" in slaagde practisch „sec", zonder symboliek, een huwelijksre latie tot op het bot bloot te leggen en het waagde de twee gewonde partners hulpeloos een zeer onge wisse toekomst in te sturen, ver sluiert hij in „Face to Face" het spoor naar de onbarmhartige waar heid maar al te vaak met retoriek en brengt hij een wonderbaarlijke ge nezing tot stand, niet door een confrontatie met de realiteit maar door het aanwenden van frasen. Jenny Isaksson, de hoofdpersoon, wordt geïntroduceerd als een geluk kige, begerenswaardige vrouw: ze is geslaagd in haar werk (in een psy chiatrisch ziekenhuis vervangt ze de chef de clinique), ze heeft een man, een kind en een minnaar (die we overigens niet te zien krijgen) en een tevreden, meegaand karakter. Hoe komt het dat ze niet lang daarna een serieuze zelfmoordpoging doet? Raakt ze, door de terugkeer naar het huis van haar grootouders die haar na de dood van haar ouders opvoed den, opnieuw verstrikt in de angsten en schuldgevoelens die haar als kind zo zwaar drukten? Vereenzelvigt zij zich met een krankzinnige patiënte? Is een po ging tot verkrachting de reden? Bergman biedt ons inplaats van een verklaring een symbool: in de gang van het grootouderlijk huis ontmoet ze een strenge, macabere oude vrouw die de angst, de doodsangst, belichaamt. Op een stralende zo mermorgen slikt ze, rustig, bijna se reen, een dodelijke dosis slaapta bletten. Voor ze ontwaakt in het ziekenhuis valt ze van de ene droom in de andere, waarvan er slechts één als nachtmerrie geloofwaardig en in voelbaar is: er staan drommen pa tiënten voor haar huisdeur die ze niet kan helpen. De andere dromen zijn geconstru- .eerd maakwerk, griezel-sketches, waarin alle duidingen binnen handbereik liggen. Ze wordt door een collega en vriend, die niet aan de psychiatrie gelooft, genezen. Hoe speelt hij dat klaar? Hij spreekt haar sussend en vermanend toe in de trant van „Pas goed op jezelf en op de mensen die van Je houden" en „We zijn lang niet zo bang voor de verschrikkingen die we kennen als voor de verschrikkingen die we niet kennen". Raadsel Zowel de ineenstorting als de gene zing blijven in wezen een raadsel. Nu is dat niet erg: films behoeven geen antwoord te geven op alle levensvra gen die ze stellen. Maar als we ze serieus willen nemen mogen ze niet wegvluchten in gemakkelijke sym boliek en banale praatjes zodra er iets wezenlijks aan de orde komt. En dat doet Bergman in „Face to Face" maar al te vaak. Wel moet worden opgemerkt, dat er bij de omwerking van televisie-serie tot bioscoopfilm grote stukken zijn weggesneden: de mogelijkheid bestaat dat de wrakke structuur mede daaraan is te wijten. Liv Ullmann gaat in deze rol tot de grenzen van haar kunnen, ze levert een vak-prestatie die niet genoeg geprezen kan worden, maar in som mige scènes geeft zij niet meer dan perfecte techniek en dat ligt niet aan haar maar aan Bergman. In de sublieme scènetjes met de grootva der en de grootmoeder gunt hij ons overigens toch weer een kijkje op de dingen die hij waar kan maken als hij in topvorm is. Amsterdam - Tuschinski 2 en Al- ham bra 1; Rotterdam Thalia; Leeu warden - Studio F. 18 jr. Rampenfilms zijn van vandaag of gisteren, men heeft er altijd wel raad mee geweten. Neem nu „20.000 mijlen onder zee", afkomstig uit de stal van Walt Disney, zo'n.twintig jaar geleden gemaakt door Richard Fleischer naar het beroemde boek van Jules Verne.die doet het nog best. Kirk Douglas (als de slimme, ondeu gende harpoenier Ned Land) en Ja mes Mason (als de verbitterde kapi tein Nemo) zijn er Jong en mooi in. Peter Lorre is vet en lelijk, zoals gebruikelijk, doch hij waggelt nog wel door het land der levenden. Te zamen met Paul Lukas als professor Aronnax beleven ze hartverscheu rende avonturen aan boord en de legendarische onderzeeër de „Nauti lus." Die heeft een pluche salon met grandioos uitzicht en zit vol negen tiende eeuwse krullen en prullen, maar ook vol verbazingwekkende machineriën die toen nog niet kon den bestaan maar toch bestonden, dank zij de verbeelding van Jules Verne. We hebben sindsdien zoveel diepzee films op de beeldbuis gezien, dat de bizarre vissen niet zoveel indruk ma ken als weleer, maar het trucwerk mag er zijn. Dat gevecht met die reuze-octopus gaat Je niet in Je kou- we kleren zitten en het opstijgen in het kratermeer is ook niet mis. Arme kapitein Nemo met zijn hoofd vol geniale gedachten. Wie zou het hem eigenlijk kwalijk kunnen nemen dat hij schepen met oorlogstuig naar de haaien stuurt? Hebben slechte naties niet alles ge probeerd om zijn geheimen voor bo ze doeleinden te ontfutselen, ja zelfs zijn vrouw en kind vermoord en hem naar een Duivelseiland verbannen? En toch zucht hij met zijn laatste adem. dat er een tijd zal komen waarin zijn levenswerk tot heil der mensheid zal worden aangewend. Wij weten wel beter en regisseur Fleischer ook, want die heeft een atoomontploffing aan de film vastgebreid, compleet met padde stoel. Zeer curieus maar niet minder curieus is, dat dit Jongensboeken- avontuur nog steeds boven de veer tien jaar is gekeurd. Terwijl er toch geen onvertogen beeld en woord in voorkomt. Amsterdam-Bellevue-Cinerama en Flora; Den Haag-du Midi en Odeon I; Rotterdam-Cinerama, 14 jr. Kirk Douglas in „20.000 mijlen onder zee' Die verlorene Ehrc der Katharina Blum.Film over zieke Duitse menta liteit van Volker Schlöndorf en Mar- garethe von Trotta naar het boek van Heinrich Böll. De gehele week in Calypsoclub. Amsterdam. La dolce Vita. Klassieke film van Federico Fellini over de decadentie van de bourgeoisie aan het eind van de jaren vijftig. De gehele week in Kennemer 2. Beverwijk. L'lnnocente. De laatste film van de Italiaanse regisseur Luchino Viscon ti. vol sombere grandezza. De gehele week in Tuschinski 3. Amsterdam; Studio Groningen; Studio Utrecht. Barry Lyndon. Meesterwerk van Stanley Kubrick over de mooie, ver re, koude wereld van het verleden. De gehele week in Calypso, Amster dam; Calypso Den Haag; Kriterion, Rotterdam; Grand, Groningen; Rembrandt 3, Utrecht. Die bitteren Tranen der Petra von Kant. Geraffineerde film over vrou wen van Rainer Werner Fassbinder. pe gehele week in Cinetol 2, Amsterdam. Aguirre. Bizarre en curieuze film van Werner Herzog over een krankzinnige conquistadore met Klaus Kinski in de hoofdrol. 18 t.e.m. 24 okt. Filmhuis Den Bosch. Dc Komedianten. Prachtige film van de Griekse regisseur Theo Angelo- poulos over een stuk bewogen ge schiedenis dat zich weerspiegelt in de lotgevallen van een groep reizen de toneelspelers. La Régie du Jeu. Briljante zedenko- medie van Jean Renoir uit 1939 die in het geheel niet is verouderd. 19 okt. Filmhuis Harlingen. Citizen Kane. Film uit 1940 van en met Orson Welles over een corrupte krantenmagnaat. 20 okt. Troll, Hoorn; 21 okt. De Bakkerij. Ca- stricum. Frontlinie. Lange anti- apartheidsdocumentaire over Zuid Afrika, samengesteld uit beelden, interviews en getuigenissen. 15 okt. De Kokerjuffer, Enschede; 18 okt. Jokari; 19 okt. Jongerencentrum Maastricht; 20 okt. Wijkgebouw de Larenkamp. Rotterdam; 21 okt. Jongerencentrum Roermond. door Jan Sloothaak GRONINGEN Als je de wereld zou indelen in militaristen en pacifisten, kun je nog een onderverdeling maken in pacifisten die simpel dan wel ingewikkeld politiek denken, en militaris ten die hetzelfde doen. Die indeling is althans gemaakt door Hylke Tromp in het proefschrift waarop hij gisteren aan de universiteit van Groningen promoveerde. Het door een leek toch wel als merkwaardig, maar door Tromp niet *ls zodanig ervaren feit doet zich dan 'oor, dat de Ingewikkeld denkenden onder de facifisten in hun bewape- Blngsbeletd niet te onderscheiden gin van de militaristen. „Dat is een (ADVERTENTIE) week in Hervormd Nederland o.«.; Interview met seksuoloog Dupuls Op weg naar de vierdaagse werkweek. Ingmar Bergman over leven, dood en liefde. De schoneschijn van het Mexicaan se paradijs Wat is de beste krant van Neder land? Amro-Bank verstrikt zich in haar eigen redeneringen. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. PLAATS:.. THL-NR.;.. Prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: *ntw.nummer 1776, Den Haag. Bel P» mag ook: 070-512111. Ook in d« M verkoop. troost voor een man als minister Vredeling. Hij kan best een ingewik keld denkende pacifist zijn," zo wil Tromp in een gesprekje wel kwijt. Tromp noemt zelf zijn onderzoek ééntje „waarvan er veertien ln het dozijn gaan". Het interessante van het proefschrift zit 'm in het onder werp en de wijze waarop Je daarover kunt speculeren. Tromp uiterma te politiek geïnteresseerd als hij is doet daar zelf lustig aan mee. Het benauwende is dat, als Je vindt dat bewapening één van de ern stigste politieke problemen is en al lerlei kerkelijke en andere geschrif ten pleiten voor ontwapening, bij alle politieke partijen uiteindelijk toch uit de bus komt: doorgaan met de bewapening. Toiletpapier Nabootsing In zijn onderzoek heeft de Groningse polemoloog, bekend door zijn activi teiten voor een vredespolitiek op zo wel politiek als kerkelijk terrein en nog niet zo lang geleden in het nieuws door zijn boek „De Navo- staarders", nagegaan of het hebben van opvattingen over geweld ook in vloed heeft op het politieke gedrag in internationale crisissituaties. Om dat het onmogelijk is om dergelijke situaties in de praktijk te onderzoe ken. heeft hij een crisissituatie trachten na te bootsen in een simula tie-experiment. Er werd een model gemaakt met vier landen, waarin twee supermachten ieder de helft van een land tot bondgenoot heb ben. Pacifistisch en militair denken de studenten, uit een totaal van twaalfhonderd man geselecteerd op hun simpele dan wel ingewikkeld denken over politiek, werden in dat model in het veld gebracht. ln een nagebootste crisis-situatie bleken alleen de „simpele" pacifis ten geen boodschap te hebben aan een oorlogsdreiging. Ze bleven wei nig uitgeven voor bewapening en de meesten besloten zelfs te gaan ont wapenen. Dat de „complexe" paci fisten toch als militaristen handel den hoewel „gematigder' komt doordat ze blijkbaar geen andere mogelijkheid zien, zo denkt Tromp. Eén van de stellingen bij Tromp's proefschrift is: „Het constateerbare feit, dat Jaarlijks meer geld wordt uitgegeven voor toiletpapier van de gewapende macht dan voor onder zoek naar de mogelijkheid oorlog te voorkomen is typerend voor de tra ditionele benadering van internatio nale problemen." Dat ls niet alleen een ludiek maar ook nog een waar feit, zegt Tromp. „Reken maar uit wat het toilet papier van zestien miljoen militai ren ln de NAVO en het Warschau pact kost en vergelijk dat met de kosten voor de paar instituten die werkelijk wetenschappelijk onder zoek op dit gebied verrichten. „Men is politiek ln een doodlopende straat, maar loopt toch door. Dat wil men eigenlijk niet maar er is geen ander gedrag." Het feit dat „complexe" pacifisten (doorgaans de politiek geïnteres seerden die ln aanmerking komen voor een politieke carrière) een nau welijks van militalristen te onder scheiden gedrag vertonen in crisissi tuaties, betekent volgens Tromp nog niet dat ontwapening per defini tie tot de onmogelijkheden behoort. Dat is alleen zo ln een wereld waarin je wordt geleerd dat „bewapening loont". „Het is betwistbaar of dit ln het verleden inderdaad heeft geloond. Voor de doden in ieder geval niet, maar het kan zeker in de toekomst duidelijk worden dat bewapening niet (meer) loont." Dèt het niet meer Hylke Tromp ontwape ningsministerie nodig loont valt dagelijks op te maken uit kranteberichten: een Zweeds insti tuut maakte deze week bekend dat bij verdergaande bewapening rond 1985 een atoomoorlog onvermijde lijk wordt; een ander bericht maakt bekend dat een student een atoom bom heeft weten te fabriceren. Alle wetenschappelijke vredesinstituten aldus Tromp en kerkelijke in stellingen, waaronder de wereldraad van kerken en het vaticaan, zeggen dat het anders moet. Onderzoek Er zou onderzoek gedaan moeten worden naar andere mogelijkheden om de bewapeningswedloop terug te draaien. Maar als het over defensie gaat, wordt steeds gevraagd of het niet goedkoper kan, maar het moet in leder geval steeds beter, en als dat niet gelukt, dan moet het desnoods maar weer duurder. Er ls geen on derzoek naar hoe je er vanaf kunt komen. Vooral van christelijke par tijen vind ik dat erg zwak, aldus Tromp. Volgens hem zou er een ministerie van ontwapening moeten komen. „Staatssecretaris Kooymans zou op eenzelfde lijn moeten komen als mi nister Pronk van ontwikkelings hulp. Niet eronder. We weten wat dat betekent sinds Glastra van Loon door minister Van Agt aan de dijk is gezet." Tromp, die ruim veertig jaar geleden in Sneelt werd geboren, studeerde sociologie en politieke wetenschap pen, was onder meer gasthoogleraar in West-Berlijn, is wetenschappelijk hoofdmedewerker van het Polemolo- gisch Instituut van Groningen, actief lid van de PPR. Zijn promotor was gisteren dr. G. B. Cohen te Nijmegen. De titel van zijn proefschrift: „Poli tieke opvattingen en politiek gedrag in internationale crisis-situaties." Van een verslaggever ROERMOND In de rechtzaak te gen de ex-SS'er L.J.L. uit het Lim burgse Horn worden vijf in het bui tenland wonende getuigen gehoord, vier uit Israël, één uit West- Duitsland. Het zijn allen ex- gevangenen uit het kamp Bobruisk in Polen. L. is daar kampbewaker geweest en zou in de Jaren '42 en '43 samen met anderen en ook alleen enige honderden joodse dwangarbei ders hebben doodgemarteld. In dit kamp hebben totaal 1500 man geze ten, vanwie er na de oorlog nog 43 in leven waren. Twaalf zijn door twee Nederlandse rijksrechercheurs ge hoord, drie in Amerika, twee in Duitsland en zeven in Israël. De vijf getuigen die door de rechtbank in Roermond zullen wor den gehoord zijn: Isak Wasserstein uit West-Duitsland, Mosche Manne, Schraga Sissholz, Menachem Schot land en Jehoshua Boernstein uit Is raël. Ook de twee rijksrechercheurs en een deskundige van de psychia trische observatiekliniek,v waar L. wordt vastgehouden en geobser veerd. worden als getuigen onder vraagd. De rechtzaak die op maandag 22 november begint, zal een week du ren. Tolken zullen aanwezig zijn. L. werd 11 augustus J.L op een fa briek in Herkenbosch, waar hij werkte, gearresteerd. HIJ wist toen niet dat er een zaak tegen hem aan de gang was. DORDRECHT De Nederlandse Vereniging van Wolfshondenbezit- ters is in een moeilijk parket komen te verkeren door een fraude van 40.000. De Dordtse politie heeft hiervoor gearresteerd de 34-Jarige M. van D., tot voor kort pen ningmeester. Na zijn aftreden als zodanig constateerde het bestuur dat de man via de girorekening van de vereniging privéschulden had be taald. Ook had hij bedragen op zijn eigen girorekening en op die van zijn vrouw overgeschreven. Tot de leden van de vereniging behoren veel blin den die de uit een wolf en een herder tot een apart was gefokte wolfshond als geleidehond gebruiken. ADVERTENTIE Van een verslaggever ROTTERDAM De 41-Jarige gla zenwasser R. LamelJze uit Rotter dam ls van de twaalfde verdieping van de Parkflat aan de Westzeedijk naar beneden gevallen. Met ernstige verwondingen werd hij naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht. Bij aankomst bleek hij te zijn over leden. Lameijze was bezig met het schoonmaken van ramen in een zo genaamd bootsmanstoeltje. Door dat de kabel waaraan het stoeltje hing brak. storte de glazenwasser naar beneden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15