Wie niet werkt, zal niet eten' Verrassende komst Jack de Heer irengt Thialf kampioenskansen Afrikaanse actie tegen tennissport heo Kinsbergen, sponsor op weg naar de Europa Cup Ieren nog niet tevreden Problemen voor Revie ïïeerenveners vooraan in ijshockey-bekerstrijd Vóór uitstoting van Zuid-Afrika You cantake a White Horse anywhere Straffen KNVB betaald voetbal 15 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 jor Bob Lieshout HSTELVEEN De beroemde Amerikaanse schrijver F. Scott •raid mag gelden als een kenner bij uitstek van het doen en van de rijken der wereld. Zij hele leven en werk heeft hij d aan het bestuderen en beschrijven van hun gedragingen. Fizgerald is de uitspraak: „the rich, they're different from Niet eens zozeer omdat de rijken geen materiële problemen Juden hebben, want die hebben ze wel degelijk, zij het van een itaal ander niveau, maar omdat ze zich volkomen anders istellen in hun relaties met mensen. het voor ons „gewone" mensen noodzakelijk om met vele ensen op goede voet te staan, op het werk en in de buurt, voor rijken is het dat niet. Kan een werknemer niet straffeloos tggen wat hem maar te binnen schiet, een miljonair kan dat, mkzij de zekerheid van zijn fortuin wèl. Maar niet'alleen om dit a te geven deed Fitzgerald zijn uitspraak. Hun geld stelt de ken in staat mensen'te kopen door het geven van toelagen, hen in huis op te nemen en zich er dan mee te amuseren, tdat ze beginnen te vervelen, waarna ze plompverloren op raat worden gezet. het in de twintiger jaren het Itpaar Murphy dat zich op deze jze onledig hield met verschillende instenaars, waaronder Scott tzgerald, in de zeventiger jaren kt Theo Kinsbergen deze rol te illen spelen in het Nederlandse bas- rtbal. Kinsbergen voldoet aan alle orwaarden. Hij is rijk, verzot op doen van controversiële uitspra- betaalt een aantal basketbal- s, die als ze hem niet bevallen rteen weer mogen vertrekken en tent, als het zo uitkomt, een speler zijn huis op. i dit treffende betoog kleeft ech- één bezwaar en wel dat Theo insbergen bij hoog en bij laag ont- nt dat de spelers voor zijn genoe- in het veld staan. Het sponsoren ineen basketbalteam beschrijft hij een uit bedrijfsekonomisch oog- mt volkomen gerechtvaardigde in- utering. ft ben met het sponsoren van een letbalteam begonnen, louter en leen om de publiciteit die dat ople- rt In het zaalsportblok (van NOS- ort, BL) zag ik avond in, avond uit tts Akerboom en Walter Ombre nnen met Levi's op hun buik. Hé, icht ik toen, dat is een mooie en -goedkope reclame. We (Theo en zijn broer Martin, de twee eigenaren van dt zaak, BL) hebben ook nog ge- W dacht aan andere sporten, maar bas- ketbal was uit publicitair oogpunt het beste. Basketbal krijgt de mees- te tv-tijd, het meeste publiek en de pootste koppen in de krant. Dat het «n volkomen verantwoorde investe ring is, blijkt wel uit het feit dat ik voor ten beetje geld vorig jaar één uur tv-reclame heb gehad. Ik wil je wel even voorrekenen hoeveel dat zou moeten kosten, wanneer je dat via de STER zou willen doen Het is in ieder geval een bedrag dat een stuk groter is dan wat ik in mijn ploeg steek. Het sponsoren van een basketbalploeg en dat zal meneer Buitoni ook wel gemerkt hebben, betekent dat je een smak publiciteit krijgt voor een schijntje geld." „Als ik was gaan sponsoren als een soort hobby, had ik niet basketbal, maar de autosport gekozen. Auto sport trekt me veel meer aan, zelf heb ik jaren geraced en het heeft meer te maken met de produkten die ik wil verkopen, maar die sport krijgt nu eenmaal geen publiciteit. In dit socialistische land wordt een patsers-sport als autoracen door me neer Bob Spaak niet op de buis toe gelaten. Maar ik begrijp dat gezeur over mijn zogenaamde hobbyisme wel. Ze zien zichzelf als de grote vaklui, terwijl het in feite superama teurs zijn, nog veel groteren dan ik. Ik heb de enige profploeg in Neder land. Wij geven elke keer een show weg." „Ook is het geen ego-trip van me, dat sponsoren. Als dat mijn bedoe ling zou zijn geweest, dan had ik wel in de voetballerij gegaan, want daar sta je als geldschieter pas echt in de publiciteit. Kijk maar naar die Stoop van Amsterdam". Binnen de Nederlandse basketbal wereld is het goede sier om te stellen dat Theo Kinsbergen, door de grote bedragen die hij in zijn ploeg steekt, het basketbal naar de afgrond voert. ROTTERDAM Danny Blanchflower verborg zijn gevoelens na het gelijke spel in de Kuip goed. „Natuurlijk ben ik blij dat we gelijk gespeeld hebben," zei hij in de catacomben, „dat is toch iets tegen een land dat de finale van het wereldkampioenschap haalde. Maar dit is pas het begin. Misschien een incidenteel succes. We zullen nog veel moeten doen om, te komen waar ik de ploeg wil hebben. Ik heb het zo vaak gezegd: het evenwicht tussen aanval en verdediging ontbreekt nog." De coach van Noord-Ierland vond Nederland in dit matige duel de beste ploeg. „Maar toch was de eerste helft duidelijk voor ons. Dat het daarpa minder goed zou gaan wist ik bij voorbaat. Een ploeg, met zulke ervaren spelers als Nederland, heeft voldoende inzicht om het juiste tegenspel te vinden. Dat kon eenvoudig niet uitblijven. Toch was het een wedstrijd waarin, over het geheel genomen, de krachtsverschillen veel kleiner zijn geweest dan ik tevoren gemeend had. Een 2-2 tegen een van de sterkste teams is een prachtig resultaat, voor mij is het zelfs een verrassing. Maar heus, we zijn er nog lang niet. LONDEN Het gebeurt niet vaak dat Engelse supporters zich uiterst ontevreden tonen na afloop van een voetbalwedstrijd. Toch was dat gisteren het geval en wel op het Wembley stadion. 90.000 toeschouwers zagen Engeland slecht met 2-1 winnen van Finland en uitten hun ontevredenheid met het geroep: „Rubbish, rubbish." De wedstrijd gold voor de voorronden van het wereldkampioenschap. Ook de landelijke pers liet zich gisteren zeer laatdunkend uit over de prestaties van de Engelsen. Problemen nu ook voor manager Don Revie: „Ik moet nu maar zien hoe we de moraal van de spelers weer opvijzelen, want dat heeft een flinke klap gekregen. Toch zie ik de toekomst niet somber in. We zullen nog wel wat laten zien". THEO KINSBERGEN: „Mijn enige zorg is kampioen van Nederland worden en de anderen moeten zelf maar zien hoe ze dat regelen". kinzo-Racing Mechelen 62-63 Ruststand 35-39. De redenatie is dan, dat „een gewo ne sponsor nooit het bedrag be schikbaar zal stellen dat Theo aan zijn team spendeert en zolang hij dat blijft doen, zullen meer en meer sponsors het voor gezien houden, omdat ze met de bedragen die zij bereid zijn in het basketbal te stop pen, alleen de garantie krijgen dat ze geen kampioen zullen worden." Opmerkelijk is ook hier het verschil tussen wat men van Theo Kinsber gen denkt en wat volgens hem de werkelijkheid is. Niet alleen ontkent hij er enorme bedragen tegenaan te gooien, volgens hem bestaat die pro blematiek ook helemaal niet. „De situatie bij Kinzo is totaal an ders dan bij andere klubs. In ruil voor een som gelds heb ik, de spon sor, het eerste team gekregen. Ter wijl Nationale Nederlanden bijvoor beeld drie ton aan Donar geeft en dan maar mag hopen dat dat bedrag nuttig wordt besteed. Misschien komt het geld wel in handen van mannen die thuis hun salaris moe ten afdragen en niet meer dan een tientje zakgeld krijgen. Ik hoef geen rekening te houden met voorzitters en andere gewichtigdoeners, die al leen maar geschikt zijn om geen, of de verkeerde beslissingen te nemen. Als ik soms hoor wat de andere sponsors in ploegen steken, begrijp ik niet dat ze niet twee keer zo goed zijn." „Een goed geleide club heeft niet zoveel geld nodig. Veel van die be stuurders lijken op onderwijzers die geen orde in hun klas kunnen hou den. Bij mij verdienen ze niet zoveel hoor. Ze werken als gereedschapin pakkers in de zaak en krijgen van het bedrijf een flat en een auto. Dat Amerikaanse Nederlanders dan toch bij mij komen spelen en niet naar andere ploegen gaan waar ze meer kunnen krijgen, komt omdat ze liever voor een echte ploeg spelen". i onze ijshockeymedewerker ENVEEN Het moet in Nederlandse ijshoclfey-kringen zijn minst indruk hebben gewekt toen koningsschutter Jack Heer aan het einde van het vorig seizoen Tilburg Trappers de toekeerde en in de zomermaanden conform zijn voornemens lifinitief terugging naar Canada. Indruk maakte echter al poedig plaats voor enige verbazing toen die zelfde Jack de Heer il na enkele maanden zijn geboorteland opnieuw vaarwel zei en li Nederland een contract tekende bij Thialf Heerenveen. Een ploeg die het vorig seizoen ternauwernood het hoofd boven water kon houden maar nu triomfantelijk meeregeert (na drie overwin ningen) aan de kop van de competitie om de Nederlandse Beker. Dit lelt wordt begrijpelijk omdat be halve Jack de Heer ook nog andere dure) ijshockey vedetten bij Thialf ingelijfd. Andy Talsma, John Sikkema, Leo Koopmans en Larry *an Wieren. Het zijn klinkende na men, die door een investering van *ee ton sponsorgelden aan de Hee- enveense selectie kon worden toe- levoegd. [en feit is dat de hoofdsponsor, het ironingse Feenstra Verwarming, de fieuwe aanwinsten ook nog „ande- werkgelegenheid kon bieden. Ze- »er voor de grootste aankoopstunt, Jack de Heer, is dit doorslaggevend geweest. -Uiteraard" zegt voorzitter Wijn gaarden „konden wij de Heer echt leen contract bieden dat veel hoger ag dan bij bij Tilburg Trappers ge iend was. Maar omdat wij hem aan ^n goede parttime baan konden "a'Pen, kwam hij financieel toch aan ain trekken en verder hoeft hij zich overdag niet meer te vervelen, zoals dat in Tilburg het geval was". Ij® gedachte die Jack de Heer graag erkennen. „In Tilburg zat ik me de hele dag stierlijk te vervelen. Meestal ging ik met een paar andere Canadezen naar de bioscoop of we sPeelden een spelletje kaarten. Maar vijf jaar is de lol daar wel vanaf". ^Canadees met Nederlandse ou- dfrs aarzelde dan ook geen moment wen vanuit zijn vaderland hem een m gfcontract werd aangeboden. "Nordiques Quebec had interesse in ™1- Hiervoor moest ik eerst twee ®aanden in trainingskamp en pas oaarna zou gepraat worden over de noogte van het contract. Zo gaat dat Canada. Maar toen ik in Canada *®nkwam, kreeg ik plotseling weer j51 yan een knieblessure. Na twee jpdnden bij mijn ouders te zijn ge- eest ben ik teruggekeerd naar Ne erland en heb het aanbod van Thi- gepakt. Het had weinig zin om met die blessure het trainingskamp in te gaan. Het contract was dan financieel nauwelijks nog de moeite waard geweest. Bovendien kan ik na het trainingskamp van volgend jaar alsnog bij Quebec terug-komen". i Het is voor Thialf niet te hopen dat het zo ver zal komen. Jack de Heer, de Ruud Geels van het ijshockey, trof vorig seizoen in de competitie om de Nederlandse beker 18 maal het doel. Maar ook dit jaar laat De Heer het met afweten. Met vier doel punten droeg hij zijn steentje bij aan de successen van Thialf in de beginfase van de nieuwe bekercom petitie. „Dat Thialf tot nog toe ongeschon den uit de startblokken is geko men". zegt voorzitter Wijngaarden, „komt door de goede voorbereidin gen die onze nieuwe trainer Henk Brand aan het begin van het seizoen getroffen heeft. Hij heeft er voor gezorgd dat er discu?sie-avonden zijn georganiseerd, ijshockey-films werden bekeken en er konden theo rielessen gevolgd worden. Dit alles, gebaseerd op Canadese methoden." Van trainer Brand (niet te verwarren met de voetbaltrainer) kan in ieder geval gezegd worden dat hij er in geslaagd is om van zijn ploeg een eenheid te maken. „De sfeer binnen de ploeg is enorm goed. Wij zijn er bijna allemaal van overtuigd dat we naast Nijmegen en Tilburg Trappers de beste vooruit zichten op het kampioenschap heb ben. Vooral tegen Tilburg zullen we extra geladen in de strijd komen. Ik persoonlijk ben er tenminste op ge brand om tegen mijn oude ploeg te spelen. Dat is ook een van de rede nen waarom ik in Nederland ben gebleven" aldus een gemotiveerde Jack de Heer die ondanks zijn dras tische overplaatsing, van het „verre zuiden" naar het „hoge noorden", weinig moeite heeft ondervonden met aanpassen. Als „self-made" man heeft Theo Kinsbergen ook een simpele oplos sing voor de problemen waarmee het Nederlandse basketbal kampt. „De zaak ligt heel eenvoudig. De anderen moeten er maar voor zor gen dat ze net zo sterk worden. Ik heb laten zien dat mijn methode vruchten afwerpt". Ook het idee dat het wellicht zinvol zou zijn om tot een soort afspraak tussen de sponsors onderling te ko men over de hoogte van het bedrag dat in een ploeg mag worden gesto ken, wordt door hem terstond van tafel geveegd. „Natuurlijk zou ik me daar niet aan houden. Mijn enige zorg is kampioen van Nederland te worden en de anderen moeten zelf maar zien hoe ze dat regelen". Maar als de andere sponsors er nu eens mee ophouden, dan ligt het Nederlandse basketbal toch op zijn gat? „Welnee, dat gebeurt niet. Er zijn altijd bedrijven bereid een ploeg te sponsoren, dat is toch al leen maar voordelig? Alleen, een club zal er wel voor moeten werken, wil ze een nieuwe sponsor krijgen. Het is heel terecht dat een club, die zijn best niet doet, geen sponsor krijgt. Dat is het bekende wie niet werkt, zal niet eten, ja toch?" Voor de overige clubs en sponsors is er de hoop dat Theo Kinsbergen er eens mee zal ophouden, alhoewel niet aan het eind van dit seizoen. Hij stopt ermee als zijn ploeg de Europa Cup heeft gewonnen en dat zit er dit jaar nog niet in. Daarvoor is de ploeg te zwak in de rebound. „Fop- ma, Pluim en Faber zijn te klein en Kip speelt te klein." Teneinde dit zwakke punt weg te nemen, had Theo Kinsbergen zijn ogen laten vallen op Sven Nater, de enige Nederlander die het in de Amerikaanse profkompetitie en igszins gemaakt Jïeeft. Nater was door het faillisement van de Virginia Squires op straat komen te staan. Helaas voor Kinsbergen staat Nater nu echter onder contract bij de Mil waukee Bucks. Maar nog niet alle hoop is verloren. In de V.S. vliegen spelers die niet voldoen zonder par don de laan uit en in Europa kan hij dan nergens terecht, want alle ploe gen hebben nu hun Amerikanen al. Het enige wat hij kan doen is als Amerikaanse Nederlander in Neder land komen spelen en veel hoeft hij dan niet meer te kosten, want dat is dan zijn enige kans". Van onze sportredactie BARCELONA Het internationaal Olympisch Comity heeft gisteren in een plenaire vergadering de zaken zoals die zich rond de Spelen van Montreal hebben afgespeeld, behandeld. De verwachting is dat er geen stappen, noch tegen de Afrikaanse landen, noch tegen Canada ondernomen zullen worden. Maar pas zaterdag zal het IOC officieel bekend maken wat de uit komst van de discussie is geweest. Duidelijk is in ieder geval wel, dat er met name vanuit de grote sportbon den aangedrongen is op sancties te gen Canada, naar aanleiding van de houding die de regering daar innam ten opzichte van Taiwan. Een gevolg is inmiddels al bekend geworden. Het betreft weliswaar een niet- Olympische sport, maar het is toch tekenend voor de stemming binnen sportorganisaties. De Internationale Softball Federatie heeft Canada de organisatie van het wereldkampi oenschap in 1977 ontnomen. Verder heeft de Wereld Judo Bond aange drongen om Canada voor tien jaar uit te bannen van internationale wedstrijden en de Afrikaanse landen wegens hun boycot voor vijf jaar. Het IOC, zo verwacht men echter, zal zeker niet zo ver gaan. Binnen de reglementen wordt naar een uitweg gezocht om politieke inmenging in de sport te voorkomen. In Barcelona heeft Jean Claude Ganga, secretaris-generaal van de Hoge Raad voor de Sport in Afrika, aangekondigd dat er nog scherpere acties tegen Zuid-Afrika zullen wor den ondernomen. Tijdens een diner kondigde Ganga aan dat nu de ten nissport aangepakt zal worden. „We zijn druk bezig geweest om Zuid- Afrika uit de atletieksport, het zwemmen en het boksen te bannen. We hebben nu tijd om ons te con centreren op de tennissport. Zuid-Afrika kan in de tennissport nog steeds vrijwel ongehinderd mee doen. Wel zijn er regelmatig proble men met ploegen uit dat land, als wordt deelgenomen aan het toernooi om de Davis Cup. Dat heeft Zuid- Afrika al gedwongen om in de Zuida- merikaanse poule te gaan spelen. Maar tot een uitbanning is het niet gekomen. Individuele Zuidafrikaan- se spelers en speelsters komen over de gehele wereld op de belangrijke toernooien ongehinderd uit. Ganga kondigde nu aan dat hij zal gaan trachten in Zuid-Amerika steun te vinden voor het standpunt van de zwarte Afrikaanse landen. Mexico bijvoorbeeld heeft al gewei gerd om tegen de Zuidafrikaanse ploeg te spelen. Dat betekende wel dat de Mexicaanse ploeg wegens niet opkomen verloor en mogelijk nog een schorsing van de LLTF te ver werken krijgt. Ganga: „We zijn nu in staat om meer steun van onze vrienden in Zuid- Afrika te verwerven. We kunnen ons nu volop bezig houden met de aan val op tennis." De eerste acties zul len gericht zijn tegen de deelname van Zuid-Afrika in het toernooi om de Davis Cup. „Daarna", aldus Gan ga. .zullen we een actie organiseren tegen individuele spelers uit Zuid- Afrika. De ILTF kon tot dusver niet over gaan tot een uitsluiting van Zuid- Afrika, omdat de stemmenverhou ding dat niet toeliet. Dat werd mede veroorzaaakt door het feit dat de Verenigde Staten. Frankrijk, Enge land en Australië via het stemsys- teem van de ILTF meer gewicht in de schaal kunnen leggen dan de an dere landen. Ganga: „We hebben vrienden in vele delen van de wereld. De Oosteuropeanen en de Skandina- viërs zullen onze stappen tegen Zuid- Afrika steunen. We hebben de hulp nodig van Frankrijk en de Verenigde Staten, maar we hebben het gevoel dat onze pogingen succes zullen hebben". DEN HAAO De uitkomsten van Lotto 41 zijn: Aantal deelnemers: 848.924. Inleg: 3.393.080 Prljzenbedrag: 1.721.800,85. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaal 1/6 deel naar de Lotto van zondag 17 oktober as Het overige 4/5 deel wordt ln gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs 2e prtjs: 3 winnaars, die elk bruto 7 08 673 ontvangen. 3e prijs: 140 winnaars, die elk bruto ƒ2.570 ontvangen. 4e prijs: 6.491 winnaars, die elk 70 ontvangen. 5e prijs: 7.817 winnaars, die elk 58 ontvangen. Jackpot voor Lotto 42 van zondag 17 oktober a s. 134.850,08. (ADVERTENTIE) JACK DE HEER: „Wij zijn er bijna allemaal van overtuigd dat we naast Nijmegen en Tilburg Trappers de beste vooruitzichten op het kampioenschap hebben". „Want", zegt de ijshockeyschutter, „het Friese volkje ligt mij wel. Ze zeggen tenminste direct wat ze van je denken." De prettige ver standhouding met de Friezen kan De Heer nog goed van pas komen als hij besluit ook het volgende seizoen bij zijn huidige ploeg te blijven. Zijn werkgever en sponsor zal in deze geen dwarsligger zijn. Voorzitter Wijngaarden tenslotte: „Wij hebben met Feenstra een overeenkomst van minstens nog twee jaar. Wordt na deze periode de steun opgezegd dan beschikken wij altijd nog over de stichting die speciaal is opgericht om dit soort problemen de helpende hand te bieden. Bovendien kweekt die stichting op dit moment finan ciële reserves om de spelers een jaar zonder sponsor te kunnen door be talen." Uitslagen Nederlandse Beker Amsterdam- Thlall 7-12. HY8-Oronlngen 8-2, NUmegen- Utrecht 11-4, Tilburg Trappers-Brussel 11-1, Oronlngen-Amsterdam 0-7, Utrecht-TUburg Trappers 3-6. Thlall-HYS 0-3, Brussel-NIJmegen 4-10. Tilburg Trappers Thialf Nijmegen HYS Amsterdam Oronlngen Utrecht Brussel 4 3 1 0 7 25-10 3 3 0 0 6 20-11 3 2 1 0 5 24-11 3 2 0 1 4 24-10 3 1 0 2 2 17-23 3 1 0 2 2 15-20 3 0 0 3 0 9-30 FINE OLD SCOTCH WHISKY ANDRÉ KERSTENS le prijs: Oeen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de Jackpot van Toto 42 van zondag aa. Het overige VS deel wordt ln gelijke delen verdeeld over de 2e en de 3e prljs. 2e prijs. 5 winnaars, die elk bruto ƒ22.945 ontvangen 3e prijs: 41 winnaars, die elk bruto 3.52® ontvangen. Jackpot voor Toto 42 39.905,51. ZEIST De tuchtcommlssle van de KNVB heeft de volgende spelers ln het betaalde voetbal straffen opgelegd. Lochtenberg (FC Vlaardingen): Ingaande 7 ok tober twee wedstrijden geschorst en een boete van 150 gulden. Een lopende voorwaardelijke uitsluiting van 6tn wedstrijd la ln stand ge houden. Laseroms (trainer FC Vlaardingen): een boete van 250 gulden. Bruyn (FC Vlaardingen): een wedstrijd onvoor waardelijk en een boete van 75 gulden. Maiwald (SC Amersfoort): Ingaande 15 oktober twee wedstrijden onvoorwaardelijk en een boe te van 150 gulden. Bakkenes (FC Utrecht): een wedstrijd onvoor waardelijk en een wedstrijd voorwakrdelljk met een proeftijd van een Jaar F Goud/laan (8VV): een wedstrijd onvoorwaar delijk en een wedstrijd voorwaardelijk meteen proeftijd van een Jaar. De Leeuw (Excelsior) een wedstrijd onvoor waardelijk en een boete van 125 gulden. Plrard (Heracles): twee wedstrijden onvoor waardelijk en een boete van 100 gulden Kuzmanovic (SC Cambuur): een wedstrijd on voorwaardelijk en een boete van 100 gulden. Kuiper (FC Oronlngen): een wedstrijd onvoor waardelijk en een boete van 75 gulden Van Moors! <PEC Zwolle» een voorwaardelijke wedstrijd omgezet ln onvoorwaardelijk. Boekingen Zoetmulder (8Wi, 1 Ooudrtaan (8W). Bliker (FC Amsterdam) en VUlJn (FC Vlaardingen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13