Gemeente moet naast Rijk standpunt over softdrugs bepalen Andere opzet van woon-en leef centrum Systeem-Sparen h Vechten voor de Bierkaai Zandwinning Warmond ook financiële strop voor de Stevin-groep KORT Haagse wethouder Vink in drugnota Bij botsing gedood NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Nieuw Leids zwembad in Zuid-West Raadslid wil duidelijkheid over bouw van parkeergarages Dertig miljoen betalen aan Warmond Eerste harmonica-bus rijdt nu Ministeries: oorspronkelijk plan te duur Meer nieuws, uit de regio zie pag. 12 DINSDAG 12 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het zoeken naar oplossingen voor de moeilijkheden die het gebruik van softdrugs met zich meebrengen moet een gemeentebestuur zich bewust zijn van de beperkingen die de wet haar oplegt. Het beleid van de landelijke overheid mag echter voor een gemeentebes tuur geen motief zijn om de loop der zaken gewoon af te wachten. dat stelt de Haagse wethouder P. Vink (jeugd, sport en recreatie) in zijn gisteren verschenen nota over de drugproblematiek in het sociaal- cultureel werk met Jongeren. De no ta, die in de gemeenteraad ter dis cussie komt. spitst zich toe op de problemen zoals die zich voordoen in het „Paard van Troje". In dit Jonge rencentrum werd enige tijd geleden door de stal een zgn. „huisdealer" Ingesteld om softdrugs te verkopen. De stal stelde een als bonafide be schouwde drugshandelaar in.' om te voorkomen dat de drughandel in het „Paard van Troje" in professionele (criminele) handen zou vallen. De Haagse politie trad echter op tegen de aktiviteiten van de huisdeaeler. Wethouder P. Vink toont in de drugsnota begrip voor de manier van werken in het „Paard van Troje". Hij onderschrijft dat het „Paard" zich ondanks kritiek en enkele inzinkin gen steeds opnieuw kon bewijzen als stedelijk trefcentrum voor Jongeren. Samen met de bezoekers komen, daar verschijnselen uit de huidige samenleving (waaronder drugs) naar binnen, zo staat ln de nota. De problemen rond het gebruik van harddrugs zijn in de nota groten deels buiten beschouwing gelaten. Wel wordt gewezen op de taak die de sociaal-culturele instellingen hebben op het gebied van begelei ding van harddruggebruikers en op de noodzaak om handel en gebruik krachtig te weren. Taboesfeer In de nota wordt aandacht besteed aan de vraag of het redelijk is dat bv. hashish en marihuana zo veel afwijzender worden benaderd dan de in onze maatschappij „ingebur gerde" alcoholica. Ondanks een sca la van ingrijpende veranderingen in onze maatschappij verkeren de softdrugs nog in een taboesfeer. We- HOOFDDORP - De 74-jarige A. J. Stolwijk uit Hoofddorp is gistera vond bij een verkeersongeluk onv het leven gekomen. Hij reed met zijn auto op de Hoofdweg tussen de Vijf- huizerweg en de Schipholweg onder Hoofddorp tegen een rechts gepar keerde vrachtwagen. thouder Vink vindt het dan ook niet verwonderlijk dat jongeren vaak on begrijpend aankijken tegen terug houdendheid Jegens softdrugs. „Aan de andere kant moet men er oog voor hebben dat deze benade ring menig burger van onze stad zou kunnen grieven in zijn persoonlijke idealen en moeilijkheden bij de op voeding van kinderen", geeft wet houder Vink toe. Hij voegt daar ech ter onmiddellijk aan toe dat moei lijkheden bij de opvoeding van een kind niet verweten kunnen worden aan een instelling als het „Paard van Troje". Mogelijkheden De wethouder vindt dat er gezame- lijk moet worden gezocht naar een oplossing voor de klemsituatie waa rin het „Paard van Troje" zich be vindt: enerzijds is er de noodzaak van stedelijk sociaal-cultureel werk. anderzijds wetten tegen handel en gebruik van softdrugs. Bij het zoe ken naar oplossingen kan echter ook ten aanzien van het „Paard van Troje" niet verder worden gegaan dan de marges die door de justitie worden getolereerd. Wethouder Vink meent overigens wel mogelijk heden binnen de wet te zien. Hij wijst op het in 1972 verschenen rap port „Achtergronden en risico's van druggebruik". Het rapport werd sa mengesteld door een werkgroep van de regering. Bij de discussie rond dat rapport werd voorzichtig gesteld dat er binnen de Nederlandse rechtsorde ruimte zou zijn om expe rimenten op het gebied van het ge bruik van softdrugs te doen slagen. In dat kader zou het „Paard van Troje". onder kritische en zorgvuldi ge begeleiding, eventueel een expe riment op kunnen zetten, vindt wet houder Vink. Tenslotte dringt de wethouder er op aan dat Den Haag de drugproblema tiek zoveel mogelijk in overleg met de gemeentebesturen van Amster dam. Utrecht en Rotterdam bena dert. (ADVERTENTIE) Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. U|kt hel u prettig om ongemerkt een Systeem-Sparen is één van de nieuwe mooi bedrag bij elkaar te sparen' Vindt u ^diensten van de spaarbank. Het maakt het verstandig om automatisch meer rentesparen zo gemakkelijk, dat u er geen met uw geld te maken' omkijken naar hebt. Dan hebben wi| in- yjr Loopt u eens teressant nieuws i 'ff im één van onze voor u Systeem-LA ff A 1 kantoren binnen Sparen v - voor inlichtingen. Het prachtige gerestaureerde Paulus Potterhuis aan de Dun ne Bierkaai. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Niet restaureren maar functioneren". Dit zei wet houder Wallis de Vries (Openba re werken. Verkeer en Vervoer) in het Paulus'Potterhuis bi) de ope ning van de tentoonstelling „Vechten voor de Bierkaai". De tentoonstelling, geopend naar aanleiding van het honderjarig bestaan van uitgeverij Voorhoe ve, omvat een serie prenten en foto's over drie eeuwen Dunne Bierkade en is te zien in de kunstbar op het Wagenplein (t.e.m. 31 oktober). De wethouder herinnerde zich hoe hij als raadslid in 1970 waar derende woorden uitgesproken had voor het initiatief van de heer Voorhoeve om panden aan de Dunne Bierkade te laten res taureren. Hij had toen aange drongen bij de gemeente om dit initiatief van. de heer Voorhoeve mede over te nemen. Nu, zes jaar later, had de gemeente ook het belang hiervan ingezien. „Dat werd hoog tijd", aldus de wethou der. Hij meende echter ook dat het niet de bedoeling was deze monumenten te restaureren en vervolgens te isoleren. „Zo'n mo nument moet weer gaan functio neren," aldus de wethouder, „zo dat we samen met het verleden Zijn inleider, ir. Rosenberg, ver bonden aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, had zich kort daarvoor ook al verheugd uitgelaten over de kentering in de gedachte van het gemeentebe stuur. „Elke stijlperiode is juist hier in Den Haag te vinden," al dus de heer Rosenberg die liet blijken dat er nog flink wat werk voor de gemeente klaar ligt. Wenskaarten In het Paulus Potterhuis werd gistermiddag de nieuwe serie wenskaarten van de Vereniging „.Vrienden van Den Haag" ten doop gehouden. Op de 22 ver schillende kaarten zijn bekende en onbekende Haagse taferelen afgebeeld. Daarmee willen de Vrienden ijveren voor handha ving en rehabilitatie van oude karakteristieke panden. Inlich tingen over de kaarten bij me vrouw Hermance Schaepman, Kerkstraat 39. tel. 634232. De wenskaarten zijn vanaf 22 okto ber bij de boekhandels Boucher. Van Stockum en Verwijs Stam verkrijgbaar. De zwart-wit kaar ten kosten één gulden. De kleu renkaarten f 1,25. LEIDEN Het ziet er naar uit, dat een nieuw Leids overdekt zwembad in Zuid-West komt te staan. De meerderheid van de gemeente raad geeft de voorkeur aan bouw in dit stadsdeel, niet in de Mors. Van CDA-zijde werd laatstgenoemde wijk als betere plaats genoemd. B en W menen dat het zwembad nabij de 5 Meihal moet komen, vooral gezien het grote aantal scholen in Zuid-, West. Het CDA-raadslid Bosch vreesde echter, dat het aantal scho lieren in dit vergrijzende stadsdeel snel zal afnemen. De heer Bosch opperde het idee het nieuwe over dekte bad te „koppelen" aan het openluchtbad De Vliet, gelegen aan de Voorschoterweg. Wethouder Tes- selaar (recreatie) wees deze suggestie van de hand, omdat dit bad niet bijster centraal ligt. Wel zei hij, dat in de Mors ruimte gereserveerd blijft voor een nieuw overdekt bad. Gezinszorg De discussie over de Leidse zwem badsituatie werd gisteravond onder broken door een interpellatie van het PSP-raadslid mevrouw Van de Zande. Het betrof de problemen bij de Leidse Stichting Gezinszorg. Aan vankelijk dreigde een massaal ont slag van gezinsverzorgers, doordat CRM minder subsidie in het vooruit zicht stelde. Die dreiging is afge wend, maar de situatie is nu, dat vacatures niet meer vervuld worden. Een sterk verloop onder het perso neel van de stichting bedreigt thans de hulpverlening. Volgens wethou der Oosterman (maatschappelijk welzijn) zullen wellicht 3 400 Leide- naren aan het einde van dit jaar van hulp verstoken blijven. Deze maand heeft de wethouder een gesprek met ambtenaren van CRM over de pro blemen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het PvdA-raadslid Bakker wil van B. en W. van Den Haag duidelijkheid over een gedane uitspraak met betrekking tot de bouw van parkeergarages. Het colle ge zou tot de slotsom zijn gekomen dat parkeergarages in en om de bin nenstad noodzakelijk zijn om de be reikbaarheid van de Haagse city te verbeteren. Het raadslid vraagt of het college het met hem eens is dat de bouw van parkeergarages alleen kan worden uitgelegd als: extra par keerplaatsen. WARMOND Niet alleen in de Vlietlanden (bij Leidschendam), ook in de gemeente Warmond is de zandwinning op een fikse financiële strop uitgelopen voor de Stevingroep. DEN HAAG Het vervoersbedrijf Westnederland uit Wad- dinxveen heeft gistermiddag de eerste „gelede" bus ingezet op het traject Den HaagZoetermeer. Nadat chauffeurs de gehele och tend proefritjes hadden gereden en het bochtenwerk hadden uitgeprobeerd (met name op het busplateau van het station) hadden de bewoners van de Zoetermcerse wijk Palenstein de primeur om een ritje met de harmonica-bus te maken. Het nieuwe vervoermiddel kan maar liefst l£o reizigers meenemen. Westneder land stelt de komende maanden nog eens zeven van deze voertui gen (bijna 18 meter lang) in gebruik. Ze kosten 275.000 per stuk. De gelede bussen verdwijnen weer uit het stadsbeeld wanneer de Sprinters gaan rijden op de Zoetermeerlijn: 22 mei volgend jaar. De bussen worden dan ingezet op de lijn Utrecht-Nieuwegein (eveneens een groeistad). In de Vlietlanden heeft het aanne mersconcern de kans die strop onge daan te maken, door middel van woningbouw, maar aan de gemeente Warmond moet de Stevingroep circa 30 miljoen gulden betalen. Dat ge beurt ingevolge een volgens War- monds burgemeester De Vreeze „ijzersterk contract", dat dateert uit het einde van de zestiger jaren. Met een bedrijf, dat later werd opgeno men in de Stevingroep, sloot War mond in 1969 een overeenkomst, die het winnen van zand in de polder Zwanburg behelsde. Daarbij ver plichtte het bedrijf zich 32 kwartalen lang een bedrag van om en nabij de 1 miljoen aan Warmond te betalen. Van zandwinning is evenwel weinig terecht gekomen, omdat er de afge lopen jaren nauwelijks vraag was naar zand voor met name wegen bouw. Volgens burgemeester De Vreeze is het niet zo dat de tegenslag voor de Stevingroep een goudmijn voor de gemeente Warmond betekent. „Te genover de miljoenen van Stevin staat een enorm aantal financiële verplichtingen" aldus de heer De Vreeze. Zo kostte grondverwerving, de uitvoering van clviel-technische werken e.d. al vele miljoenen. „Onze winstverwachting was enkele jaren geleden nog vijf miljoen, nu 2.5 miljoen", aldus de heer De Vreeze. Het geld zal gebruikt worden bij de inrichting van het eiland Kouden- hoorn. Dit circa 40 hectare metende gebied in Zwanburg moet volgens het beleidsprogramma van de partij en. die in het college van B en W vertegenwoordigd zijn, voor zgn. dag- en stilterecreatie. Door een groot aantal luxe woningen aan de rand van de gemeente is het piassen- gebied maar matig bereikbaar voor veel Warmonders, en daar wil het gemeentebestuur verandering in brengen. Overigens is dat geen zaak van vandaag of morgen, maar zal er met de plannenmakerij wel een aan tal jaren gemoeid zijn. 'Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Voorzieningscentra voor Lichamelijk Gehandicapten blijft op het standpunt staan dat voor zwaar gehandicapten een zo zelfstandig mogelijke woongelegenheid moet worden gerealiseerd. De Stichting, die al lange tijd bezig is aan de ontwikkeling van een pro- jekt voor de huisvesting van licha melijk gehandicapten in de Zoeter- meerse wijk Buytenwegh de Leyens. heeft dit duidelijk gemaakt aan een werkgroep van de Interdepartemen tale Stuurgroep Revalidatiebeleid USR). Omdat er van de zijde van de minis teries op aangedrongen is bij de Stichting het voorzieningenpakket ten behoeve van alledaagse hulp en de central accommodatie te vermin deren is de bouw van het complex nog steeds niet van de grond gekomen. Volgens de ISR ligt het door de Stichting Voorzieningscentra ver langde voorzieningenniveau te dicht in de sfeer van een verpleegtehuis. De zwaar gehandicapten zouden, meent de werkgroep naar een ver pleegtehuis verwezen moeten worden. Het stichtingsbestuur zal nu bij de gegadigden voor het centrum in Buytenwegh. waarvoor ir. J. J. Kroon het ontwerp heeft gemaakt, nader onderzoeken in welke mate er reëel behoefte bestaat aan dagelijk se verzorging. Volgens de Stichting is uit het overleg met de interdepar tementale stuurgroep gebleken dat voor verzorging en dagelijkse handreiking van de patiënten een beroep moet worden gedaan op de wijk- en gezinszorg in plaats van inschakeling van eigen personeel. Symbiose Op grond van deze gegevens heeft de Stichting besloten te bezien of er overeenstemming mogelijk is tussen de verschillende verlangens, van en erzijds de ministeries en anderszijds de Stichting. Er zal gezocht moeten worden naar een symbiose van wat praktisch mogelijk en betaalbaar is en wat voor de gehandicapten in alle redelijkheid nodig is. Dat zou kun nen betekenen dat in een nieuwe opzet eerder gedacht moet worden aan een service-complex met een in gebouwd dienstencentrum, waarbij de dagelijkse handreiking, het ver strekken van maaltijden, de wasserij schoonmaakdienst, alarmering e.d. tot het servicepakket behoort. De centrale accommodatie zou dan ge legenheid beiden tot recreatie en ontmoeting. Het op te nemen dienstencentrum zal als centrale ac commodatie ten dienste moeten staan voor de gehele wijk. Met de Stichting Dienstverlening Bejaar den zijn hier al afspraken over gemaakt. Steekproef Uit een steekproef onder de gegadig den voor het woon- en leefcentrum Buytenwegh is gebleken dat de be hoefte aan meerkamerwoningen, ook bij alleenstaanden, groter is ge worden. Men wil graag over logeerge- legenheid beschikken of de moge lijkheid hebben met iemand te gaan samenwonen. Dit zal tot gevolg heb ben dat de op de parterre eeleeen rolstoelwoningen alle 2 of 3 kamers krijgen. In de nieuwe opzet zal tevens worden bezien of er kleine units voor al leenstaanden gebouwd kunnen wor den. gelet op de behoefte die ook aan dit type woning bestaat. Het alge meen bestuur van de Stichting Voor zieningscentra voor Lichamelijk Ge handicapten zal zich uiteindelijk moeten uitspreken over de vraag of de nieuwe opzet niet te ver verwij derd raakt van de doelstelling van de Stichting. Deze is nl.: „het realiseren van een woon- en leefcentrum voor lichamelijk gehandicapten die voortdurend of incidenteel zijn aan gewezen op handreiking c.q. verzor ging." Rob Kurvers Pastoor Rob Kurvers bespre vanavond in de parochiezaah de Bezuidenhoutkerk, Hele straat 8, Den Haag. de verklai over bewapeningswedloop ene wapening van de Nederlaa R.K. bisschoppen. De avi (20.15 uur) is de tweede van serie van vier informj bijeenkomsten belegd door dienst Missie en Ontwikkelii werk van het dekenaat Den H< De aanvang is 20.15 uur. Kledingbeurs De werkkommissie Bijna-Niei Winkel van de gereformee kerk in Voorburg heeft weert kledingbeurs georganiseerd, kledingbeurs voor najaars- winterkleding wordt woensdag donderdag a.s. gehouden in benedenzalen van de Koningfc aan de Kon. Julianalaan, Vo burg. De openingstijden a woensdag 10-12,13-17 en 19-21i en donderdag van 10-12 en IJ uur. CNV-Delft De plaatselijke Centrale van C.N.V.-Delft houdt donderdag; om 19.30 uur een algemene ver dering voor leden van de aan sloten bonden. De vergader wordt gehouden in „Het Hartt Delft", Vlamingstraat 44 te De Spreker is de heer H. Hofste secretaris van het C.N.V. Thei „Hoe gaat het sociaal-economi gezien in 1977". Gespreksochtend De Haagse Vrouwen Raad en Stedelijke Commissie Algeme Burenhulp houden donderdag» in 't Klokhuis, Celebesstraat2b Den Haag, om 9.15 uur een spreksochtend voor vrijwillige Spreekster is mevrouw W. Ti sisschs-Van Scheltinga over vrijwilliger in de maatschappel ke dienstverlening". Markt De markt, die donderdags alt op het marktplein in het hartt Delft gehouden wordt, zal één keer elders gehouden wordi In verband met de Dell: feestweek, van 9 tot 16 oktob moeten de kramen wijken eni len nu te vinden zijn onder! spoorwegviaduct aan de Spa singel. Midden-Delfland In het INFO-centrum, Markt 8ï Delft, wordt van 12 tot 15 oktob een tentoonstelling over Middf Delfland gehouden. De tl toonstelling is in het kader het inspraakproject Middi Delfland en wordt gedurende voorlichtingsfase gehouden, aanvangstijden zijn van 11.001 17.00 uur en woensdag- en do derdagavond van 19-21 uur. bijzondere voorlichtingsavo: waar standpunten van gemet ten en problemen aangaande i lieu, rekreatie. enz. worden toe« licht, wordt donderdag om uur. eveneens in het INF centrum, gehouden. Kinderboeken Ter gelegenheid van de kind boekenweek is er donderdag in de galerie van de Haao Kunstkring aan de Dennewege kinderboekenmarkt georga seerd. Vele kinderboeken jeugdboekenschrijvers en ooki kele bekende illustratoren zuil van 16.00 tot 21.00 uur aanwe zijn om hun boeken te verkop en te signeren. Pauzebijeenkomst In de Kloosterkerk. Lange Va hout, wordt donderdag van vóór tot tien over één weer pauzebijeenkomst gehouden. 1 dewerking verlenen mevrouw Visser-Schroot (toespraak) en( rard Akkerhuis (orgel). Ds. H. J. van Heerde Maandag 18 oktober a.s. is hervormde emeritus-prediki van Scheveningen, ds. H. J Heerden. veertig jaar predika Ds. Van Heerden. die in '75 n emeritaat ging. was vele jai voorzitter van het Christelijk J' gerenverbond. lid van de H vormde Jeugdraad en lid vant dagelijks bestuur van de reldbond YMCA te Genève. vens is hij bestuurslid van Stichting hospitaal-kerkscl „De Hoop". Ds. Van Heeró kwam in 1950 naar Schevenin! waar hij 25 jaar werkte. Voorlichtingskrant Belanghebbenden in het ruilt kavelingsgebied in voorbereid! „Rijnstreek-Zuid" worden d( middel van een voorlichtin krant op de hoogte van de sU van zaken gehouden. Het eer* nummer is inmiddels versched Het is te verkrijgen op het sec tariaat van de voorlichtingsko missie. Ronsseweg 551, Got* tel. 01820-18855.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6