Groei overheidsuitgaven beheerst begrotingsdebat dichtbij Tnr Commentaar Goede suggestie Van eensgezindheid in Kamer is geen sprake Studentenstops blijven mogelijk tot medio 1979 Wapenwetgeving wordt veranderd Reb i s weer >eb" in. "Tkail één mutsje gene ver per dag veilig toezicht oktober oplossing weer Minder mooi -ySOA ISPAG 12 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Sj »i>n< 3 De werkgevers hebben er herhaal delijk op gewezen dat voor het welslagen van een beleid op middel lange termijn overeenstemming no dig is over de ontwikkeling van drie met elkaar samenhangende groot heden, te weten rendementen, reëel besteedbaar inkomen van de werknemers en de druk van de lectieve sector. Wordt deze over eenstemming niet bereikt dan zal het proces van afwentelen, stijgen de inflatie en toenemende werk loosheid doorgaan. Het is aan de vooravond van een hernieuwde poging om tot een centrale afspraak te komen wel dui delijk dat werkgevers en werkne mers ook dit keer elkaar alleen vinden, wanneer zij bereid zijn tot pijnlijke compromissen. In de vakbeweging heeft de voorzit ter van de hout- en bouwbond CNV, Dilo van Commenée de par tijen er nog eens aan herinnerd dat ,een arbeidsvoorwaardenbeleid, dat zich van jaar tot jaar voortsleept beter kan worden vervangen door een beleid op de middellange termijn. De suggestie van Van Commenée om wat verder te kijken dan onze neus lang is, heeft een aantal voor de handliggende praktische voorde len. Het zal bij voorbeeld veel van de jaarlijkse terugkerende irritaties en fustraties aan het loonfront weg nemen. Op dit moment lijkt een meerjarige afspraak vooral van belang om te voorkomen dat de vruchten van de loonmatiging 1976 verloren gaan. hJEen systeem van vrije loonvorming r d lijkt daarvoor in de periode, waarin de reëel beschikbare lonen onder V0I( sterke druk zullen blijven staan, Ue( nauwelijks geschikt. Aan de andere l0n, kant is het maatschappelijk on- ;nd denkbaar dat we terug kunnen ke ren naar de stringent geleide loon politiek van na de oorlog. Een tus- senoplossing kan alleen maar liggen in een niet al te gedetailleerd ar beidsvoorwaardenbeleid dat zich over enkele jaren uitstrekt. In een dergelijk systeem zullen werkgevers en werknemers samen tot afspraken moeten komen. De regering zal op haar beurt als derde partij aanbevelingen moeten doen, grenzen moeten aangeven en er op moeten toezien dat het ge coördineerde loonoverleg ook wer kelijk alle groeperingen omvat. Een arbeidsvoorwaardenbeleid, dat voor een deel op de eigen ver antwoordelijkheid en voor een deel op overheidsinvloed steunt, zal zo als gezegd alleen effectief kunnen zijn, indien de deelnemende partij en bereid zijn tot samenwerking. Hoewel de vooruitzichten somber zijn, is dit toch de enige weg die ons uit het economische moeras kan leiden. Dat die aanbeveling niet alleen geldt voor werkgevers en werknemers, maar ook voor de werknemets onderling en voor hun relatie tot de overheid kan niet vaak genoeg worden gezegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Deze week zijn ze er weer allemaal, de 16 ministers en 17 staatssecretarissen van de ploeg Den Uyl, weggepropt achter de veel te kleine regeringstafel voor de laatste algemene politieke en finan ciële beschouwingen in deze kabi netsperiode. Volgend jaar, na de ver kiezingen in mei, zit er een nieuw kabinet. Menige bewindsman hoopt daarin terug te keren, voor anderen, (Boersma, De Gaay Fortman, Gruij- ters, Trip en Vorrink) zal dit echt wel de laatste keer zijn. Het wordt een zware week voor het kabinet. Zwaar voor premier Den Uyl en minister Duisenberg, die het omstreden beleid voor 1977 moeten verdedigen, zwaar ook voor de ande re kabinetsleden die er drie lange dagen voornamelijk voor spek en bonen bij zitten. En dat zitten op zichzelf is al zo ongemakkelijk op de bijgeschoven stoelen en bankjes achter de regeringstafel. Talrijke klachten daarover in het verleden hebben niets geholpen, er is gewoon te weinig ruimte in de vergaderzaal. De 16 fractieleiders openen het de bat, gevolgd door een aantal finan ciële specialisten. De grootste oppo sitiefractie begint, vervolgens de grootste regeringsfractie enzovoort. Volgorde en toegemeten tijd in mi nuten: VVD (70 min.). PvdA (100), CPN (40). KVP (80), CHU (35), AR (50), DS*70 (40), PPR (40). SGP (30), D'66 (34), BP (30), GPV (20), PSP (20), RKPN (20) en de afgescheiden kamerleden Huysen (6) en Noote- boom (7). De kamer spreekt in eerste termijn' totaal 10 uur en 22 minuten. Woensdagavond of donderdagmor gen antwoorden premier Den Uyl en minister Duisenberg, dan reageert de Kamer weer op dat antwoord en tenslotte komt het slotantwoord van de regering. De tijd die onder verschillende kabi netten in het verleden aan het totale debat werd besteed, verschilt vol gens opgave van de Tweede- Kam«»rgriffie nogal. Spanningen tussen kabinet en Kamer zullen daar ongetwijfeld invloed op hebben gehad. De kroon wellicht spande het debat in oktober 1953 onder het twee de kabinet Drees. De Kamer had toen 30 uur nodig, de regering 12,5 uur om te antwoorden. Dit in te genstelling tot hijvoorbceld het kabi net De Quay, dat in 1960 slechts 2,5 uur antwoord nodig had nadat de Kamer slechts 11 uur had gespro ken. In 1968, onder het kabinet De Jong had de Kamer heel wat meer tijd nodig, 17 uur. De Jong wist de zaak in ruim 4 uur af te doen. Die snelheid heeft premier Den Uyl in 1975 niet kunnen bereiken. De rege ring sprak toen ruim 9,5 uur, de Kamer was 15 uur aan het woord. door Johan van Workum DEN HAAG de Tweede Kamer houdt deze week het grote jaarlijkse debat over rijksbegroting en regeringsplannen voor het volgende jaar. Dat debat wordt belangrijk als voorronde voor het komende loonoverleg tussen vakbeweging, werkgevers en regering. De eerste verlanglijstjes zijn al bij regering en Tweede Kamer op tafel gelegd. Het werkgeversverbond VNO acht al in 1977 een extra bezui niging van 1,5 miljard gulden nodig met dito lastenverlichting als resul taat. Alleen dan ziet het VNO de ondernemingen in staat om uit de herstellende winsten een reële inko mensverbetering van gemiddeld 1,5 procent te geven in 1977. De grootste vakcentrale FNV is nog niet toe aan 1977. Zij eist allereerst nog voor dit najaar een aanvullende loonmaatregel om elke werknemer 40 gulden bruto erbij te geven van wege gestegen prijzen. Het kabinet heeft hier tot nu toe ja noch nee op gezegd. Maar nu de FNV zo blijft aandringen, zal er binnenkort wel een officieel gesprek regering- bedrijfsleven over volgen. Dan is het lang niet zeker dat de regering niet enige tegemoetkoming zal doen, ook al zal het zeker geen 40 gulden per maand worden. Ongenoegen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil de wettelijke mogelijkheid om studen tenstops in te stellen voor bepaalde studierichtingen met twee jaar ver lengen. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van minister Van Kemenade (onder wijs) om de tijdelijke wet te verlen gen tot 1 september 1979. In de huidige wet vallen experimen tele studierichtingén niet onder de ze regeling. Deze worden in het hui dige voorstel echter ook onder de werking van de wet gebracht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad wil de wetgeving inzake wapens en mu nitie drastisch moderniseren. In de gisteren gehouden vergadering gin gen de ministers akkoord met een wetsontwerp, dat de bevoegdheden van de politie tot het opsporen van verboden wapens aanzienlijk wil uitbreiden. Ook zal de nieuwe wet geving strengere strafbepalingen gaan bevatten. Tevens wordt het begrip wapens uitgebreid. Alle vuur wapens, zwaardere luchtdrukwa pens, en handwapens zoals slag- en steekwapens zullen er nu onder val len. Het wetsontwerp moet nu eerst nog naar de Raad van State voor advies. Daarna krijgt de Tweede Kamer het te behandelen. Als het zijn hele parlementaire gang doorlo pen zal hebben een aangenomen wordt, zullen de bestaande wapen wet, de vuurwapenwet en de wet tot wering van ongewenste handwa pens (stiletto's) ingetrokken worden. De FNV dringt namelijk niet toeval lig zo aan. Enkele FNV-bonden had den eigenlijk in juli veel verder wil len gaan met (politieke) acties tegen de loonmaatregel van de regering. Bij een deel van de leden-achterban bestaat nog veel ongenoegen. Als dat ertoe zou leiden dat de vakbonden bij de loononderhandelingen voor volgend jaar hun gram willen halen door uit de slof schietende looneisen, zou de regering daarmee ook weinig opschieten. Een kleine loonsverho ging in november, met de afspraak dat die verrekend wordt met de prij scompensatie per 1 januari, zou de vakbeweging wat milder kunnen stemmen. Tot 31 december geeft de loonwet in zijn huidige vorm de rege ring de bevoegdheid de werkgevers tot loonsverhoging te verplichten. Deze zaak komt in het Kamerdebat van deze week stellig aan de orde. Evenals een andere FNV-eis, name lijk zekerheid dat de regering in ja nuari niet opnieuw te gemakkelijk naar de loonwet zal grijpen. Minister Boersma (Sociale Zaken) is dat ook beslist niet van plan. Hij zou trou wens eerst toestemming, namelijk via wetswijziging, van Tweede en Eerste Kamer moeten krijgen. Net als Boersma overheerst ook bij de regeringsgezinde partijen in de Ka mer de mening dat het kabinet dit najaar wel bijzonder terughoudend zal moeten zijn met een nieuwe in greep. Maar zo is de FNV al duidelijk gemaakt afgelopen week, een rege ring kan nimmer, ook dit najaar niet, afzien van haar uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor ook de loonstijging. Geen eensgezindheid Van eensgezindheid in de Kamer zal de komende dagen echter geen spoortje te bekennen zijn op het hoofdpunt van de huidige politieke disucssie. Dat betreft de mate waar in de lastenvalasten van overheid en sociale voorzieningen moeten wor den afgeremd. Die lasten leggen thans beslag op rond 55 procent van ons nationale inkomen. Het kabinet- Den Uyl wil daar de komende vier jaar hoogstens één procent per jaar bij laten komen, het ontwerppro- gram van het CDA wil stoppen bij een groei van 0,7 procent per jaar. en de WD streeft naar een nul-groei, dus naar constant houden van het beslag op rond 55 procent. Zo lagen de standpunten deze zo mer. Het kabinet maakte toen een serie bezuinigingsmaatregelen be kend, alsmede aanvullende maatre gelen ter stimulering (subsidiëring) van investeringen. Nu blijkt, bij het narekenen, dat door bepaalde effec ten, als gevolg van deze maatregelen de komende vier jaar het beslag onder het huidige regeringsbeleid niet zal stijgen met 1, maar met 0,7 procent. De bekende „een-procents norm" van Duisenberg blijkt dus in de praktijk te resulteren in een „0,7- procents-norm". Dat is mooi, zou je zeggen, want dan zitten kabinet en CDA dus nu op dezelfde lijn. Dat blijkt echter toch niet zo te zijn. Thans wil de CDA verder gaan dan het kabinet. De 150.000 werklozen in 1980, die voortvloeien uit het „0,7- procents-beleid" van Duisenberg, zijn volgens de drie CDA-fractie- leiders wellicht voor een deel nog aan de slag te krijgen als er nog wat verder v/ordt bezuinigd op de groei Minister Duisenberg van overheidsuitgaven en sociale voorzieningen. Een nieuw cijfer is hiervoor van CDA-zijde nog niet ge noemd. Tussen CDA, PvdA en de ministers Den Uyl en Duisenberg zal hierover de komende dagen al flink wat worden afgedebatteerd. Uitge vochten wordt het pas na de verkie zingen van 25 mei, bij de formatie van een nieuw kabinet. Financieringstekort In de discussie over dit onderwerp speelt het „financieringstekort" van de overheid een belangrijke rol. Simpel gezegd is dit tekort het ver schil tussen de uitgaven van de overheid en de eigen inkomsten (be lastingen, aardgasbaten, enzovoort). Leken denken soms dat die in komsten precies de uitgaven moe ten dekken. Maar voor een gezonde nationale economie is meestal een behoorlijk tekort bij de overheid juist goed. Dat tekort wordt dan opgevangen door leningen op de ka pitaalmarkt. Die leningen worden dan over een jaar of 20 k 30 afgelost. Rente en aflossing leiden van jaar op jaar tot een eigen uitgavenpost op de begroting van de overheid. Op de markt is meestal geld zat te leen voor de overheid. Als echter het tekort al te groot wordt zoals dit en volgend jaar kan de overheid voor de noodzaak komen geld te scheppen. In een lusteloze economie kan dat geen kwaad. De onderne mers kunnen dan gemakkelijker aan geld komen. En dat kan hun investeringslust prikkelen. In een groeiende economie kan een teveel aan geld echter tot overactiviteit en allerlei spanningen in de economie leiden, met onbeheersbare inflatie als gevolg. Tekort te groot Critici van Duisenberg vinden nu dat het tekort volgend jaar te groot wordt. Zij menen in tegenstelling tot Duisenberg dat verdergaande infla tie het gevolg zal zijn en inflatie beschouwen zij nu juist als het grote kwaad van onze huidige econo mische ellende. Dr. J. Zijlstra, presi dent van de Nederlandse Bank vindt het voor 1977 voorziene begro tingstekort van 6,7 procent van het nationaal inkomen veel te groot. Volgens hem zal het tekort niet ho ger dan vijf procent mogen zijn. Dat vergt meer bezuinigingen, maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan. Overheidstaken zijn taai en laten zich moeilijk besnoeien. Het grote tekort van Duisenberg wordt evenwel voor een belangrijk deel veroorzaakt door de miljardensteun voor investeringen. Die is nog niet bestemd, en laat zich dus wel ge makkelijk snoeien. Verder bezuini gen zal daardoor gewild of niet licht uitlopen op minder investe ringssteun. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- o.n.cL onder redactie van loessmit „Reglement voor de Overheeden van de O.I. Compagnie Scheepen, waai- na dezelve haar in het ver strékken, of ultdeelen der Victua liën of Randsoenen voor 't Scheepsvolk zullen hebben te re- guleeren...." Zo werd drie eeuwen geleden de overheedenvan de schepen van de Oostindische Compagnie voorgeschreven wat ze hun scheepsvolk te eten en te drinken moesten geven. Wat dat menu precies inhield, weten we dank zij „Proviand" een uitgave van de stichting voorlichtingsbureau vlees, vleeswaren en vleesconser- ven die zo'n reglement afdruk te met daarbij de menulijst voor één week voor de bemanning van het marineschip Hr. Ms. Van Galen. In het reglement dat vermoede lijk niet voor één week gold. maar voor alle weken dat zo'n zeilschip onderweg was valt vooral op dat zeventiende-eeuwse zeelieden stonden op hun dage lijkse borrel. Ze begonnen de dag élke dag wel te verstaan at met ,,'A mutsje genever aan ieder man" en ook het avondeten ving daarmee aan. Op zondag kregen ze, voorzover in voorraad, boven dien één kan bier de man en na het middageten een heel mutsje wijn. dat laatste ook op dinsdag en donderdag. Twee keer per week. op zondag en donderdag, mocht de scheepskok de mannen een stuk vlees voor zetten (eerst de Schonken, zo lang dezelve strekken"). Voor de rest waren de maaltijden maar een eentonige bedoening: achtereen volgens kwamen er gort. grauwe erwten, groene erwten, gort witte bonen, gort, rijst, gort, zuurkool, gort, groene erwten, gort en nog eens gort op tafel, en een heel enkele keer wat stokvis of een stukje spek. Gort werd als ontbijt gegeten („1 emmer voor ieder 100 man") en 's zaterdags was hele maal een verschrikkelijke dag wat het eten betreft: dan bestond niet alleen het ontbijt, maar ook de warme lunch uit gort (twee maal zoveel als 's morgens), en ook 's avonds werd er gort genut tigd, want elk avondmaal be stond, behalve uit een half muts je genever, alleen uit „het overge- bleeven Eeten". Van verse groenten en fruit was bij gebrek aan koelings- en con serveringsmiddelen natuurlijk geen sprake, en scheurbuik was dan ook aan de orde van de dag. De „overheeden" deden weinig^of geen moeite om dat tekort te com penseren. Twee keer per week stond er 's middags als groente „1 kleine bak Augurken ieder Baksvolk" op het menu. en ook twee keer een redelijke hoeveel heid „corenten of pruimen". Aleen met de kwalijke gevolgen van het koken van zuurkool in koperen potten was men voor zichtig geworden. Hield de scheepskok zich aan de voor schriften, dan moest hij de zuur kool „zo dra dezelve gekookt is uit de Ketel te laaten doen, om alle ongelukken van 't koper voor te komen". Tegenwoordig krijgt het scheepsvolk op een willekeurige middag soep. aardappelen, bloemkool, sla, komkommer, to malen, karbonade en yoghurt voorgezet en op zaterdag gaat er aan de gebakken aardappeltjes met sperciebonen, appelmoes en biefstuk zelfs een garnalen- cocktail vooraf. Geen gort en er wten meer, wel altijd fruit en/of rauwe groenten. Een mutsje gene ver is er niet meer bij. Deze zes marterbaby's in Novosi birsk (Siberië) zullen niet als bontjas eindigen, maar veilig kun nen opgroeien. Bontjagers, belust op martervelletjes, mogen niet meer aan ze komen sinds de mar ters als bedreigde diersoort wette lijk beschermd zijn. Het zou nog net kunnen, maar het is nogal onwaarschijnlijk dat we voor het eind van deze maand nog twaalf hoogzomerse dagen zou den beleven Volgens de overleve ring moet dat wel kunnen, aldus De Koppeling (maandblad van het gemeente-energiebedrijf Amsterdam), dat nog meer weer bijzonderheden over deze maand heeft opgediept: vijftig jaar gele den, op 20 oktober 1926, viel er bij een snerpende oostenwind sneeuw, want erg koud kan het in oktober net zo goed zijn. Het blad weet te vertellen, dat het in 1905, 1919 en 1931 in oktober zelfs vroor dat het kraakte, wat nog niet hoeft te betekenen dat na een koude oktobermaand ook een streng wintertje te verwachten valt. Vaak volgt er in dat geval juist een zachte winter. Het blijft dus afwachten, wat deze maand verder brengt. Voorlopig blijft het in elk geval gewoon oktober. De Fransen die boven in de tien tallen etages hoge torenflat zijn gaan wonen vanwege het fraaie* uitzicht, hadden dat misschien niet gedaan als ze hadden kunnen voorzien dat tegenover het be geerde vergezicht extra toezicht zou staan. Dezer dagen is, meldt de Franse correspondent van De Limburger, het voorschrift van kracht geworden dat iedereen die boven de vijftiende verdieping woont, niet meer dan één liter alcohol in huls mag hebben. Dat betekent dan niet alleen sterke drank, maar in die ene liter zijn ook brandspiritus, insektenver- delgers, reinigingsmiddelen en vlekkenwater begrepen. Behalve een flesje wijn mag een hoogwo- nende Fransman dus in feite niets meer in huis halen en een alcohol houdend feestje bouwen is er niet meer bij. De Franse regering heeft het voorschrift uitgevaar digd om brandgevaar in hoge ge bouwen zoveel mogelijk te beper ken. Eigenaars van zulke flatge bouwen moeten hun huurders bo vendien minstens eens per jaar laten oefenen in het pijlsnel ont ruimen van het pand en zij moe ten ook controleren of die huur ders zich aan die ene liter alcohol houden. Uit het huisorgaan Samenspel van het tehuis Greunshiem nam de Leeuwarder Courant deze ver klaring over: „Indien de honden loslopen is dit voor een aantal bewoners minder plezierig. Er kan een hond begin nen te blaffen, als een bewoner de| deur opendoet. Dit is dan wel even schrikken. Dus honden aan de lijn. De direktie." Dat slaat op bezoekers van het tehuis die blijkbaar wel eens met een „losse" hond op visite komen.. Alleen: zou de hond opeens hele-, maal niet blaffen als hij aan de riem zit? De krant geeft er dan ook de enig effectieve oplossing bij: „Die lijn moet dan waarschijnlijk wel heel strak om te voorkomen dat de honden blaffen". door hans de jong Het weer maakte gisteren wel een erg goede beurt. Elf okto ber 1976 werd een dag met verrukkelijk na-zomerweer. Recept: vrij veel zonneschijn, geen al te sterke wind en mid- dagtemperaturen van 20 tot 21 graden, zo ongeveer zeven graden boven normaal en vergelijkbaar met 28 of 29 graden rondom elf juli. De 21.2 graad Celsius van m'n eigen station in Gorredijk be tekende voor de tweede deca de van oktober een record sedert het begin van de waar nemingen in 1941. De 22.7 graden van 1959 viel eerder (10 oktober) en de 23.3 graden van 1969 ook (9 oktober). Op 15 oktober kwam Maastricht nog op 25.3 graden. De stormdepressies bij Ier land (974 millibar) zoog de warme lucht met zuidooste lijke wonden naar onze om geving. Regen van betekenis heeft een warmtefront niet gegeven, alleen was er in de loop van de dag wat gedrup- pel in zuidwest-Nederland. Meer nattigheid is te ver wachten van het koufront. Terwijl bij ons „twintlgjes" werden afgelezen, keek men in Parijs en naaste omgeving tegen 18 graden aan bij lichte regen. {Veel neerslag tot Ma rseille gisteravond uit een bui: 28 millimeter). Die neerslag was nog voor het koufront uit, dat om zeven uur gisteravond Tours ten zuidwesten van Parijs ge passeerd was. Door deze ac- tivciteiten er trekt over de oceaan bovendien een andere actieve depressie linea recta naar Ierland zal de tempe ratuur in ons land de komen de dagen niet meer de hoge standaard van maanden, kunnen handhaven. Er gaan gaandeweg wat graadjes af, zonder dat het direct nu be paald koud wordt. Als de dienstregeling kiopt kunnen er woensdag achter het kouf ront weer enkele opklaringen tot stand komen in een meer zuidwestelijk gerichte stro ming, maar bij blijvende on standvastigheid. Jan Mayen en stations op het Bereneiland en Spitsbergen geven de laatste dagen In een speciaal bericht meldingen over het eerste lichte ijs in die streek. Dag en nacht vrie zen is het momenteel al ge blazen in noord-Scandinavië, waar Klruna in noord- Zweden gistermiddag om één uur zelfs matige vorst minus zes graden doorgaf. Het maximum ln noord-Finland was minus twee. in Kvikkjokk, noord-Zweden minus vier graden bij vier mm sneeuw. Gevaar voor uit waaiering van deze lucht naar onze streken is er niet. In het weer droge jaar 1921 werden de warmterecords van 29 30 graden rond tien oktober gevolgd door een fel le kouinval met ijs in novem ber. echter later ln de maand. Na de wqarmte van 1949 ln oktober barstten in de derde decade van de maand de her fststormen goed los, soms zwaar en vroor het de laatste drie dagen van de maand en op de eerste van november. In het kort nog een paar nieuwtjes: onze agrarische medewerker ln Kamperei land meldde 21 graden C. maximaal en een voor de herfst ongekende grasgroeL (Roosendaal 21.6 graden). Woensdag 13 oktober van 17.35 tot 17.55 uur zendt men op het eerste Duitse net een programma uit over het ont staan van regen. Er is twijfel gerezen aan de grote hagelsteen van boer Bruinekool in Putten. Een geïnteresseerde in Rijnsburg denkt, dat het een stuk be vroren urine is geweest, af komstig van een vliegtuig. Hierdoor is enige tijd terug ook ln Engeland aanvanke lijk verwarring gewekt Groningen bouwt voor 35 miljoen op Westereiland Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Op het zogenaam de Westerelland aan de Steenhou werskade in Groningen wordt voor 35 miljoen gulden gebouwd. Het gaat om 180 woningen. 10 winke leenheden, 8500 vlerkante meter kantoorruimte en een parkeergara ge. In de kantoorflat komen de in Groningen gevestigde bedrijfsver enigingen voor het bakkersbedrijf en enkele aanverwante pensioen fondsen (samen 500 man personeel). Gedurende de bouw zuilen 250 men sen twee-en-een-half jaar werk heb ben. Het project, ontwikkeld door het bakkerspensioenfonds en San ders verenigde bedrijven BV te Arnhem, komt in een gebied dat lange tijd omstreden was door de hoogbouw die het huidige gemeen tebestuur van Groningen niet vond passen in de woonomgeing. In het kader van die vroegere plan nen zijn al twee hoge kantoorflats herrezen, namelijk een gebouw voor de provinciale diensten alsmede een IBM-flat. Het nieuwe kantoorge- bouw wordt dertig meter hoog. Hoogwater woensdag 13 oktober. Vllasingen 4.34-16 40, HarlngvlleUlulzcn 4.44-16 57, Rotter dam 6.34-18.45, Üchevenlngen 5.38-1741, IJmul- den 6.18-18.31, Den Helder 10.10-22.25. HarUo- gen 0.22-12.41. Delfzijl 2 24-14.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5