Speelfilm „Mira" van Rademakers op scherm I Wie-kent L Kwis J Radio- en televisieprogramma's Vanavond Even puzzelen DCLLT VAN ARNHEM Hersenoperaties Naar een roman van Stijn Streuvels dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! OINSOAG 12 OKTOBER 1976 O O RADIO/TV-BINNENLAND Morgenavond brengt Henk Mochel zijn tweede progrtmma over psycho-chirurgie op het scherm. Het is te hopen dat veel kijkers zich niet alleen willen laten informeren, maar ook gaan nadenken over gedragsveranderingen door middel van een hersenoperatie. Bij deze Ingreep staat meer op het spel en zijn de gevolgen minder goed voorspelbaar dan bij welke operatie ook. Er wordt namelijk ingegrepen in de persoonlijkheid van de patiënt en de daad is onherroepelijk, want hersenweefsel herstelt zich niet De inzet van de documentaire fragmenten uit een op feiten berustende speelfilm geeft al direct aan op welk punt de meeste bedenkingen zich kunnen en ook moeten richten. De ingreep wordt in het buitenland reeds toegepast op epileptici, zwakzinnigen, alcoholisten, drugverslaafden en mensen met dwang-neuroses. Maar ook hyper-seksuele, aggressieve mensen en homofielen wagen zich aan de operatie. Soms vinden zij baat, soms zijn de resultaten nihil en de gevolgen stuitend. Prof. G.A. de Lange van het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis vertelt, dat er gevallen bekend zijn van verruwing, onzindelijkheid en zelfs een vervallen tot dierlijkheid. Wel is de apparatuur van de psychochirurg in versneld tempo verfijnd, waardoor de hersenbeschadigingen geringer In aantal worden, maar ook thans nog zijn mislukkingen niet uit te sluiten, want het binnendringen in de hersenen blijft voorlopig „een schot in het donker". Wat zich in de hersenen afspeelt, is voor een groot deel nog een mysterie. Ook de psychochirurgen worstelen met vraagtekens. Dan tasten zij letterlijk in het duister. Toch neemt het aantal operaties toe. Mochel en Bert Schwitters filmden in een hypermoderne door Tc kliniek in Madras waar aan de lopende band wordt geopereerd om veranderingen van het gedrag te bewerkstelligen. Een Indiase journalist, die aan de drank verslaafd was. vertelt door de Ingreep volkomen te zijn genezen en geen last te hebben van bijverschijnselen. Anders verliep de operatie van het acht-jarige meisje, wier aggressief gedrag in de eerste uitzending was te zien. Haar vader schreef aan Mochel diep teleurgesteld te zijn. Er is in de tragische toestand van zijn dochtertje geen enkele verbetering opgetreden. Tot zover kan men zeggen dat dergelijke situaties ook bij normale operaties voorkomen. Dat is juist, maar er zijn nog andere problemen. Een van de vragen is of je zomaar iemands gedrag mag veranderen wanneer de betrokkene daarover zelf niet kan beslissen. Wordt een zwaar zwakzinnige patiënt gelukkiger wanneer de medische wetenschap hem een uiting ontneemt, die voor ons misschien stuitend of triest, maar voor hem essentiëel is? Een volgend, en nog omvangrijker vraagstuk, betreft het inbouwen van zekerheden. Mochel laat in zijn programma goed merken dat de gemeenschap hierover niet lichtvaardig mag denken. Hij toont aan, dat er in ons land ten aanzien van de psychochirurgie weliswaar met grote terughoudendheid wordt gehandeld, maar bij de experimenten zijn nog altijd uitsluitend medische technici betrokken. Ook in de zorgvuldig beslissingen nemende werkgroep onder leiding van prof. W. Storm van Leeuwen ontbreken de meningen en reserves van geestelijken, ethici en sociologen. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM „Mira", een film van Fons Rademakers, die in 1971 In de bioscopen draai de, wordt vanavond door de KRO in de huiskamers ge bracht: 19.55 uur, Nederland 1. Het gegeven is ontleend aan de ro man „De Teleurgang van den Water- ADVERTENTIE Vi winkel vol kleur SPECIAAL In het KR O-pr-opramma draait de Belgisch-Nederlandse speelfilm Mira met Willeke van Ammelrooy in de titelrol. Ned. 1/19.55 Op het scherm komt een inte ressante documentaire die de Italiaanse filmregisseur Michel angelo Antonioni vier jaar gele den maakte in China. Geen een zijdige verkenning. Ned. 1/21-50 Onderwerpen in AVRO's Te- levizier Magazine zijn: inter view met de in Israël gearres teerde Ludwina Janssen, een reportage over de onafhanke lijkheid van Transkei en de fi nale van het Europese kampi oenschap zwaargewicht boksen. Ned. 2/22.35 O De schuldigen reet de schone handen is een Duitse tv-film met Franco Nero, Stefania Sandrelli. Gert F robe en Jean Rochefort. DuitsL 1/21.0* Wim Barry presenteert frag menten uit de Amerikaanse musical A Chorus Line en praat daarover met Seth Gaaikemaen theaterman Piet Meerburg. Hilv. 4/14.03 Op zijn Spreekuur ontvangt Fons Disch de cineast Gerard Rutten naar aanleiding van diens boek Mijn papieren Hilv. 2/18.02 Voor de AVBO maakte Jos Kuijer een programma over de invloed van de vakbeweging op bet openbare leven. Hilv. 1/1S.S5 De KRO laat opnamen horen van de internationale orgelweek in Neurenberg. Hilv. 2/20.1S hoek" van de Vlaamse schrijver Stijn Streuvels. Hij beschrijft in ker nachtig realisme het harde, vaak heftige leven van eenvoudige Vlaam se werkers op het land. De Teleur gang is misschien niet zijn be kendste boek, maar wie de Vlasch aard en De Oogst las, weet hoe natu ralistisch deze gewezen banketbak ker zich uitte. Waterhoek wordt beschreven als een gehucht aan de Schelde, dat alleen is te bereiken met een veerpont. De besloten gemeenschap wenst geen vreemde indrlTigers. Maar de drei gende bouw van een brug maakt het nodige in het dorp los. Sommigen zagen er wel vooruitgang in en kans op werk. Anderen verzetten zich hardnekkig tegen het aantasten van hun dorpsbeslotenheid, uit angst voor het nieuwe en onbekende. Het verzet uit zich in opgewonden besprekingen, sabotage en tenslotte geweld. Koploper bij dit alles is een zekere Broeke. Zijn zoon Lander overvalt met drie trawanten de landmeter en zijn helpers. Lander Broeke wordt gespeeld door de Vlaamse acteur Jan Declair, die Sil (ADVERTENTIE) (2025- AVRO Ned. 2) B jpr X Liw v-Av ■Alk. W Willeke van Ammelrooy als Mira. de Strandjutter speelt in de NCRV- televisiebewerking, waarvan zater dag de eerste aflevering op het scherm komt. De landmeter en een van zijn assis tenten komen om door verdrinking in de Schelde. Een van de moorde naars, Lander Broeke. eigenlijk een goeie boerenknul. vlucht de bossen In en wordt daar opgejaagd door een rijkswacht te paard, die hem tenslot te geboeid en geslagen meeneemt. Mira, naar wie de film uiteindelijk is genoemd. Is in deze bekrompen, broeierige gemeenschap de mooie jonge meid. die zich nergens wat van aantrekt. Ze maakt mannen de kop op hol en kiest zelf haar minnaars. Willeke van Ammelrooy zorgt voor een geloofwaardige Mira. Eerst was de moordenaar haar min naar, later wordt het de jonge inge nieur van de brug. die zijn familie tegen zich inneemt door haar te trou wen. Ze verlaat hem echter even makkelijk als ze hem kreeg. Ze ver draagt geen banden en ze vertrekt uit Waterhoek. Voor haar betekent de brug de weg naar de vrijheid. Het oordeel over „Mira" in de filmru briek van Trouw bij de première ruim vijf Jaar geleden luidde: „Naar de aard van de mensen, het landschap, de atmosfeer, de taal en de cultuur, is Mira een echte, goed gemaakte, in menig opzicht mooie en ook boelende film van de Lage Landen." „Samen met Eddy van der Enden aan de camera schilderde Fons Rademakers, in kleuren de schoonheid van het armelijke, afge legen, drassige land, in alle stemmin- Horizontaal: 1. inhoudsmaat,5. hou- •tcn pen, 8. ver, 9. plaats in Pennsyl- vanië, 10. jongensnaam, 11. geweldig, 12. verdieping, 13. en anderen (afk.), 16. reeds, 18. slappe koffie, 20. pookij- zer, 22. voorzetsel, 24". denkbeeld. 25. honingdrank, 26. godin van de aarde, 27. hinderen. Verticaal: 1. bevel, 2. zwakke, 3. keur, 4. muzieknoot, 5. voor, 6. Ierland, 7. geriefelijkheid, 9. een zekere, 11. ef fen, 14. sober, 15. Inhoudsmaat, 17. bergplaats, 18. watering, 19. plaats in Zeeland, 21. een der Cycladen, 23. kippenloop, 25. pers. voornaamw. Oplossing van vorige puzzel: 1. hamer, 2, karig, 3. leven, 4. polis, 5. opank, 6. pekel, 7. echec, 8. karos, 9. actie, 10. traan, 11. steen, 12. arena, 13. stand. HAVIK OEHOE AREND. (ADVERTENTIE) Het geschreven woord zet zich voort Veenman Tekst Schrijfautomaten. 1Q37 Pl€tle v,nk urt Haarlem ontdekt door schade en schande een nieuwe methode om strafregels te schrijven. 1Q7£ Tmy Tabak, van marketing manager Blaft, ontdekt de ongekende produktiviteit van de Veenman Tekst Schrijfautomaat. Voor meer informatie over al onze schrijfautomaten: even bellen naar Veenman Tekst, tel. 010 -13 49 80. RADIO VANDAAG HILVERSUM 1(298 en FM kraaien) AVRO 7.00 Nieuw» 7 02 (S) AVRO-klok. licht* eammofoonplaten. (7 30 Nieuws. 7.41-7 55 idto Journaal) 8.30 Nieuws. 8.34 Gymnas tiek voor de hutsvrouw. 8 45 De groente man. 8 50 Morgenwijding. NOS. 9.00 Spiegel van België. Muziek cn nieuw» van onze zuiderburen. AVRO: 9 30 (S) Gevarieerde populair klassieke muziek. 10.00 Radio La- waaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen Po pulaire venoekplaicn 10-30 Nieuw» 10 33- 10.35 Radiojournaal) 11.30 (S) Kritiek op kritiek 12.34 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12-30 Nieuws. 12.41 Radiojour naal. 13 00 Knipperlicht. Verkccrsin a gami ne 13.25 'n Middagje AVRO. muziek, for matie en service.(15.30 Nieuws 15.33 Radio journaal) 17 00 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt eigenzinnig programma voor kinderen OVERHEIDSVOORLICH TING 17 20 Ontwikkelingshulp aan de Ne derlandse Antillen. 17 30 Nieuw». 17 32 Ra diojournaal 17 50 (S) Muzikaal gemoU- verrd. programma waarin mensen muzi kaal zichzelf kunnen zijn P.P; 18.19 Uitzen ding van DS"70. 1830 Nieuws 14.41 Prr Saldo NOS: 19 15 IS) Accoord Kroniek van amateuristische muziekbeoefening. AVRO 2000 (S) Hoogtepunten uit operettes 21 15 <S) Lesuur Moord Hoorspelserie 21.37 (S) Ratatouille 22 30 Nieuws 22 40 Radiojour naai 23 00 tS) Parklan* Serenade 23.55- 24 00 Nieuw» HILVERSUM II (402 m en FM kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Het levende woord 7.25 Badinerie: klassieke muziek. 7.54 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.11 Echo. 8.30 Aubade: klassieke muziek. 9.00 De Letter M een merendeel» menselijk magazine. <9.30 Scheepspraat 9.35-9.40 Waterstanden) 10.30 Schoolradio. 11 30 Ouder worden we allemaal, bejaar denprogramma. 12.00 Vijf tellen na nu licht muziekprogramma OVER HEIDSVOORLICHTING: 12 49 Uitzending voor de landbouw. 13 00 Nieuws. KRO: 13.11 Echo magazine 13.40 Een men» als jij. 14 00 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 14 00 Nieuw». 16 03 Spreekuur NOS 17 00 Het zal mijn tijd wel uitduren 17.20 <S) Eurolight 1755 Mededelingen 1800 Nieuws. KRO 18.11 Echo 18 30 <S« Op vleu gels. pianomuziek. 18 30 Verkenning nieuws, feiten en achtergronden op sociaal maatschappelijk terrein 1900 <S> Zin in muziek: klassieke muziek 19.30 Kerk in meervoud. Rubriek over liturgie, kerkop bouw en missie 20 00 Nieuws 20 05 Over- weging 20 15 (S) 25c Internationale Orgel- week Neurenberg 1976 21 30 Het heilig huisgezin, stemmig avondje met teksten uit de Katholieke Illustratie .Jaargang 1925. NOS 23.00 (S) Mt l hel oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteitenovcrzicht Radio en TV 23 00 Den Haag vandaag en om 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM 111 (445 en FM kanalen) VARA 7 02 (S) Gesodemcurders een mie ter» programma 9 03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld 12 03 (S) VARA's zoekplaatje. 14 03 (S) Spitsbeeld. 16 03 (S) De LP-Top-20 en de Tip-LP. (Van 1? 00-18 00 Aktualiteiten via Dingen van de Dag.) 17.03 <S) Alfred Lagarde. NOS: 1803 De vakaturebank. 18 10 (S) NOS maal. VARA: 19 02 (S) Popre- konstruktie 20 02 (S) Nashville. 21 02 (S) Jazz Blues. 22 02 (S) (P)opdonder. 23.02 IS) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht- drie-draai. 2.02 <S) Help! voor werkers in verzorgende en verplegende beroepen. 4.02 (S) De rode dageraad. 5.02-7.00 (S) Truck - programma voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM IV (FM-kanalen) TROS: 7 00 Nieuw» 7.02 (S) Capriccio 9.00 Nieuw». 9.02 Aktua-klankbecld 9 30 (S) Van heinde cn verre amusementsmuziek. 10.00 (S) Opus tien tot twaalf klassieke orkestwerken 12 00 (S) Intermezzo operettemuziek. 13 00 (S) De meest verkochte klassieke Ucn. 13.30 (S) Koren en korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) A chorus line, muzikaal klankbeeld. 14 30 (S) Guitariteiten. 15 00 17 00 (S) Bcl- cantorium vokale muziek en orkestwerken. 18.55 Journaal 19.05 KRO KRO s Wereldcircus 21 35 NOS: Journaal 21.50 KRO: China van Antonioni 23 20 NOS: Journaal NEDERLAND II 18 45 NOS: Kortweg: kunst op komst in de TV VANDAAG NEDERLANOI 10.45 NOS/NOT Jouw pw* - 14 25 Jouw pie» - ia 14 45 NOS Bereboot 18 55 Journaal 19 05 AVRO: AVRO'» toppop presenteert de nationale hitparade 20 00 NOS: Journaal 20 25 AVRO: Wie keni wie kwis. kwis tussen as. echtparen 21 45 Oe gebroeders Hammond, tv-aane 22 35 Televtzier Magazine 2320 NOS: Oen Haag vsndaeg 23 35 Journaal gen, die telkens weer passen bij de gevoelens en handelingen van de mensen over wie het gaat", zo gaat de recensie verder. Maar daarin was wel kritiek op de vaak opgezegde schrijftaal. De oud- veerman doet te veel aan declame ren. „Het ligt ook wel aan de dialo gen die Hugo Claus in het scenario zette. Hij deelde daarin de film ook te veel op in afzonderlijke tafrelen." 15: Amper waren de eivolle tribunes bekomen van de schok, of ze kregen een nieuwe sensatie te verwerken. Wéér pikte Karei Kleuntjes de bal op en wéér passeerde hij de hele En gelse achterhoede, die daar niet van terug had en op weergaloos knappe wijze uiteengerafeld werd tot een zielig hoopje vodden van wat eens een ondoordringbaar afgrendelings systeem had geleken. We hoeven daar werkelijk niets aan toe te voe gen. Het Engelse elftal zakte als een kaartenhuis in elkaar, want het ging nu achter elkaar van dribbel-schot- boem-goal! De laatste minuten van de wedstrijd werden door Karei Kleuntjes goed gebruikt en het bleek al gauw. dat hij met die ene goal zijn kruit niet verschoten had. Karei maakte er nog vijf goals bij. doch zijn zevende doelpunt moest jammer genoeg worden afgekeurd, omdat de scheidsrechter niet in staat was te constateren, of de bal nu wel of niet in het net was geweest Dit schot was vermoedelijk wel het hardste schot uit Kareis hele voet balloopbaan, want het ging als een kanonskogel dwars door het net. Dan zit-ie, zal nu een ieder genei zijn op te merken. Jawelge he makkelijk praten! Constateer d ]jj| maar eens als scheidsrechter, als bal niet meer teruggezien won Maar goed, het eind van het liet was dus, dat de voorlopige bom ploeg met zes tegen vier won en d alle goals gemaakt waren door Ka Kleuntjes. Het publiek op de trib nes ging te keer als gekken, docbi twee Italianen weenden dikke nen van sportgeluk en voetb ontroering. FERDINAND 323 Aan 't portier van hun auto staat de nieuwe post directeur, Dolly kent hem niet. Met grote wellevendheid helpt hij Chris tine in de auto. De tuinvrouw, die niet al te best ter been is. rijdt ook mee. Sam en de vrouw van de tuin baas zitten op de kleine bankjes. „Is de postdirecteur een nieuwe vriend van U, tante?", zegt Dolly monter, als ze in de auto zijn. Christine lRcht en knikt even ont kennend. „Ik wil aan het postkantoor nooit aan het loketje lang wachten, hij helpt me altijd dadelijk, daarom stuur ik de man Kerstmis een kal koen en nou doet hij na de kerk altijd het portier van de auto open." Sam draait zich even om en lacht vrolijk, als hij Christines uitleg hoort. „Vond je dat laatste gezang niet mooi?", vraagt Dolly hem. ,,'t Zal waar zijn." Hij knikt instem mend. ,,'t Is ook van een dichter, die de hele misère van Bonaparte heeft beleefd, dan leer je wel door eigen onrusten heen te ploeteren naar ho gere rustjammer dat hij 1813 niet heeft meegemaakt „Hoe ter wereld weet jij dat alle maal?" „Gewoon, ik heb de datum gelezen, onder bij zijn naam." „Waar hebt jullie het over?" Christi ne meent de naam Bonaparte ge hoord te hebben, dat boeit haar, maar ze heeft altijd moeite, om ln de auto de mensen goed te verstaan. „O hebben jullie het over die Bonapar te. een nare man, mijn grootvader, dat is jouw overgrootvader, kind, had nog iets op met Lodewijk Napo leon, maar de grote broer, ik hoor het hem nog zeggen, die was een blaas kaak Christine kijkt dromerig door de ruit, iedereen groet de auto van Klein Beukenloo; grif en vrien delijk. met een wat vage vriendelijk heid groet ze terug, Dolly meent te merken, dat ze de personen op de weg niet meer goed herkent Of Christine haar gedachten raadt? On gevraagd zegt ze: „Wat maken die mensen zich 's zon dags tegenwoordig mooi, zou Je wel willen weten, dat ik ze soms niet goed herken?" Maar Dolly begrijpt, dat dit een kleine uitvlucht is om haar plausibel te maken, dat de ogen niet meer zo scherp zien als in vroe ger jaren. Als Sam nog iets over Bonaparte wil zeggen, begint ze te kuchen, rijden en praten schijnt niet al te best voor haar schraperige keel te zijn. „Misschien beter om nu in de auto rüet te praten, freule." maant de tuinvrouw, terwijl ze de hand op Christines knie legt. Goeder gewoonte getrouw rijdt Oer- rit op de vlakke weg niet meer dan een 40 km. Dit tempo geeft een ge voel van tijd en wijle, zacht rolt de wagen over de gladde grintweg. „Ik houd niks van die raampjes toe, dat is 'n benauwde lucht en zeker niet gezond, als Je dat raampje eens helemaal openzet, Sam," vraagt Christine. „We zijn zo thuis, tanteke, laten we het maar niet doen, er komt een heleboel buitenlucht door de luchtkoker," sust Dolly. Maar Chris tine, als ze moet kiezen tussen warmte en tocht, kiest ze de tochtlucht. ,Ik houd niks van benauwde luch ten." Christine pruttelt wat voor zich uit, ze snuift luidruchtig door de neus uit om te doen uitkomen, dat ze de lucht onplezierig vindt. Dolly kijkt met gevoelens van teder heid naar Christines gezicht, dat be jaarde gelaat en nochtans vol jeugd, 't heeft de wonderschone tinten van een geplukte bellefleurappel. Ze rij den Klein Beukenloo binnen, de op rit gaat Iets opwaarts, Gerrit neemt de bocht zo behoedzaam, dat iede reen gemakkelijk rechtop kan blij ven zitten. Meteen als ze het hek binnendraaien laat Antje, de kame nier, de hondjes uit, die kwispelend en keffend de stoep aflopen, de auto tegemoet. Antje loopt lichtelijk be zorgd achter ze aan, ze kijkt naar de freule, die vannacht zo gehoest heJ 1 Precies voor het uitstappen hai Z1j Christine de halsfichu wat los, o uii zoals ze zegt, die heerlijke vo jaarslucht beter in te ademen. Di haalt ze adem, 't is dan ook aprildag vol meise reuken. „Wat een ochtend niet waar? Da je wel Sam." Ze geeft Sam de arrai de stoep op te gaan, Dolly loi achter hen aan. „Jullie wilt de ai vanmiddag niet meer hebben?" venaan de stoep hijgt Christine w Gerrit zegt met de autopet nog in hand: „Meneer en mevrouw motten vi middag nog een bezoek helemi aan de Edese kant doen, ik zeg a klein ritje, dat is in de auto ommezientjeals de freule d goed vindt?" Christine denkt even na en kijkt b drietal aan, Gerrit, Sam en Dolly. „Ik heb er niets op tegen, als h moet. maar het gaat niet van mij u als je dat maar weet." Dit is hs Pilatusantwoord. Er zijn zekere woontes op Klein Beukenloo. diei principes teruggaan, daaraan hou Christine vast daaraan wil ze iü tornen. Eén ervan is, dat er zo dagsrust moet zijn voor het pen neeL „Dank je Gerrit, maar mevrouw ik zullen graag fietsen," antwoo: Sam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4