VVD geeft bijna drie miljard minder uit in eigen begroting deamrobank in los angeles Enquête niet meer dan een benadering Loonstijging afstemmen op gemiddelde draagkracht steenvuller Alabastine I'n gevaar. I Uitgaven voor defensie stijgen met 113 miljoen gulden Hazekamp voor NCOV: Voorzitter van NCOV stuurt aan op convent een f leurop bloemencheque Een dosis gezonde argwaan is op zijn plaats Slachtoffer DINSDAG 12 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 IADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamerfractie van de WD wil volgend jaar 2,9 miljard gulden minder uitgeven dan het kabinet in de ontwerp-begroting 1977 heeft voorgesteld. De oppositiepartij stelt in een gisteren gepubliceerde tegenbegroting, dat 1,3 miljard gulden hiervan bij vijf departemen ten extra zou moeten worden bezuinigd. Defensie is het enige departement waar de WD meer wil uitgeven, en wel 113 miljoen gulden. Behalve de bezuinigingen op de de partementen zou de VVD afzien van het plan om de Investeringsregeling ln te voeren, hetgeen 1,1 miljard gul den bezuiniging oplevert. Verder ziet de WD niets in het plan om de kinderaftrek op te heffen, door deze gedeeltelijk in de kinderbijslag te compenseren. Omdat er dan geen compensatie in de kinderbijslag no dig is, geeft dat een bezuinigingsbe drag van 640 miljoen gulden. Belastingverlaging Tegenover de bezuinigingen stelt de WD in de tegenbegroting een belas tingverlaging tot een zelfde totaal bedrag van 2,9 mUjard gulden. Men wil de kinderaftrek ongewijzigd la ten (belastingverlaging ten opzichte van begroting-Den Uyl 910 miljoen gulden). De inflatiecorrectie moet voor honderd procent worden door gevoerd voor betalers van loon- en Inkomstenbelasting (425 miljoen gulden). De percentages van de tweede en derde schijf van de loon- en inkomstenbelasting moeten elk met een punt worden verlaagd (460 miljoen gulden). Hiervan zouden alle belastbare inkomens van ongeveer 16.000 gulden en hoger eenzelfde net to voordeel ontvangen. Voor de mo dale werknemer (ruim 28.000 gulden in 1977) wordt volgens de WD-er Van Aardenne het netto extra be steedbare voordeel 140 gulden. Tenslotte meent de WD, dat de fis cale tegemoetkomingen bij investe ringen aan het bedrijfsleven moeten worden verbeterd (1,1 miljard gulden). De WD-plannen komen neer op een verlaging met één procent van het Wiegel Van Aardenne beslag dat overheid en sociale uitke ringen onder te leggen op het natio nale inkomen, onder te verdelen in 0,5 procent verlichting van de sociale premiedruk en 0.5 procent drukver- mindering van belastingen en niet- be las ting middelen. De drukvermindering van de sociale premies zou de WD willen realise ren door een begin te maken met het invoeren van een bescheiden eigen bijdrage voor de ziektekostenverze kering, het scherper toepassen van het begrip passende arbeid en los koppeling van sociale verzekerings uitkeringen en minimum loon. Extra-bezuinigingen Van de departementen, die de WD volgend jaar extra zou willen laten bezuinlgien moet volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met 260 mil joen gulden het meeste inleveren. Volgens fractievoorzitter Wiegel kan dat door veranderingen in het subsi diebeleid bij volkshuisvesting ook de individuele huursubsidie en een verschuiving in het bouwpro gramma. Onderwijs zou 170 miljoen gulden moeten inleveren, onder meer te ha len uit een temporisering van de geplande vemeiwuwingen. Ontwik kelingshulp moet 160 miljoen gul den minder uitgeven, en het open baar vervoer kan volgens de VVD 100 miljoen gulden worden bezui nigd. Kamerlid mevrouw Smit- Kroes zegt hierover, dat dit slechts vijf procent is van het bedrag dat verkeer en waterstaat aan ver- voerstekorten afdekt. Zij meent, dat het geld gehaald kan worden uit het doorlichten van het openbaar ver voersnet op doelmatigheid, en uit het grondig herzien van de ar- biedsvoorwaarden voor ver- voerspersoneel, resulterend in een matiging tot 1980. Op CRM tenslotte kan volgens de WD 122 miljoen gulden worden be zuinigd. Onder meer door beperking van de uitgaven voor omroep en pers en voor de gezinshulp. Hogere uitgave Voor defensie zou 113m miljoen gul den meer moeten worden uitgege ven om alsnog voor '78 de Neptune vliegtuigen van de marine te vervan gen, en om reserve-onderdelen, mu nitie en anti-tankwapens aan te schaffen. Volgens de financieel specialist van de WD-fractle Van Aakienne heeft de tegenbegroting geen effect opo de werkgelegenheid voor het vol gend jaar ten opzlcjte van de plan nen van het kabinet. Het effect zal positief zijn als in de jaren na vol gend jaar de door de VVD voorge stelde lijn zou worden voortgezet. Fractievoorzitter Wiegel daarover: „uit het feit dat er volgend jaar geen verbeterend effect op de werkgele genheid kan zijn blijkt al hoe moei lijk het is de zaak bij te buigen. Dat alleen al toont aan hoe moeilijk het zal zijn om het puin te ruimen". Klopt.Dank zij onze belangen in de European-American Banking Corporation die daar een vestiging heeft. Adres: 515, South Flower Street. Nadere informatie: Amro kantoren of Hoofdbank Amsterdam. Telefoon: 020-28 3684. (ADVERTENTIE) Naast het bekende cellulose vulmiddel brengt Alabastine nu ook een speciaal steenvul middel. Het is bedoeld voor permanente reparaties aan alle soorten steen-, beton-, cement- en metselwerk. Steenvuller van Alabastine is onmisbaar bij het verankeren van bouten, het vastzetten van losgeraakte stenen, tegels en dakpannen. Ook voor het uit vlakken van betonnen vloeren en voor reparaties om leidin gen. rond-kozijnen en venster banken is steenvuller van Ala bastine werkelijk steengoed. Steenvuller van Alabastine is water-, weer- en windbesten- dig. Haal een pak bij uw leve rancier en ontdek dat topkwa liteit niet altijd duur behoeft te zijn. Verpakking van 1 kg f 4,55 Verpakking van 2 kg f 8,70 MAASTRICHT Prins Bernhard heeft gister middag de vijftiende al gemene vergadering van de wereldfederatie van veteranen geopend. Hij deed dat in het Staarge- bouw te Maastricht Be halve de prins waren ook aanwezig de staatssecretarissen van buitenlandse zaken en van defensie, de heren Kooymans en Van Lent Prins Bernhard roemde het werk van de federa tie in het belang van de hetere betrekkingen tussen de volken. De driehonderd gedelegeer den van de federatie zul len morgen spreken ove^ontwajjenin^^^^ Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG Staatssecreta ris Hazekamp wil de Jaarlijkse loonstijgingen voortaan afge stemd zien op de, in verhou ding lage, verbetering van de produktiviteit in de diensten sector. Sterkere sectoren zoals de chemie, die best hogere loonstijgingen kunnen betalen, zouden de bespaarde loonkos ten moeten storten in een fonds voor versterking van de economische structuur. Hazekamp lanceerde deze gedachte gisteren ln een toespraak tijdens het congres van het NCOV ln De Haag. Het gaat hierbij om het probleem dat de verhoging van de cao-loner. jaarlijks wordt afgestemd op wat de economie gemiddeld kan dragen. Voor zwakke sectoren Is dat gemid delde echter veel te hoog, terwijl sterke sectoren eraan overhouden. Bovendien leidt de zuigkracht van de sterke sectoren gemakkelijk tot loonsverhogingen boven het gemid delde. De staatssecretaris riep de mid denstand op zelf zijn voorstel uit te werken. De organisaties van mid den- en kleinbedrijf pleiten al Jaren voor loonsverhogingen afgestemd op de draagkracht van de dienstensec tor. Ze hebben met dit pleidooi ech ter, volgens Hazekamp. nooit gehoor gevonden bij vakbeweging en grote werkgevers, omdat ze hun plan niet voldoende uitgewerkt hadden. Fonds Desgevraagd noemde Hazekamp als mogelijkheid dat de overheid de sterke bedrijven, die „overhouden" aan een lage algemen loonstijging. Van onze sociaal econo mische redactie DEN HAAG De nieu we voorzitter van de christelijke mid denstand (NCOV), D. Zuidhof, wil regionale en ook plaatselijke afde lingen en activiteiten van het .convent van christelijk sociale orga nisaties". Dit convent is een gesprekspunt voor de leiders van de chris telijke vakbeweging (CNV), werkgevers (NCW), middenstand (NCOV) en landbouw (NCBTB). In zijn eerste rede als NCOV-voorzitter stelde Zuidhof gisteren op het NCOV-congres het „noordelijk convent" als voorbeeld. In de drie noordelijke provincies hebben de organisaties van het convent name lijk onlangs een regio naal orgaan opgericht. Zuidhof zei niet te "be grijpen dat sommige middenstanders wel kie zen voor een christende mocratische politieke partij, maar niet voor een confessionele mid denstandsorganisatie. De politiek van het CDA zal toch voor een belangrijk deel moeten worden gevoed door christelijke sociaal- economische organisa ties, aldus Zuidhof. Ook de scheidende NCOV-voorzitter De Mooij pleitte gisteren krachtig voor behoud van christelijk-sociale organisaties. ,,A!s chris telijke waarden in het maatschappelijk leven worden vervangen door nut, efficiency, eigenbe lang, genieten zonder meer van het leven, het alleen aanvaarden van solidaireit als men er be ter van wordt, dan wor den de geestelijke en ze delijke normen onder graven. Dan zijn we op weg naar ontkerstening en verwildering," aldus De Mooij. ADVERTENTIE Rita Hinderlijk hoedje dwingt hun prijzen te verlagen. De consumenten en dus uiteindelijk de hele economie zouden er dan van profiteren. Een andere oplossing zou zijn dat de sterke sectoren in een centraal fonds storten hetgeen zij „overhouden". Dat fonds zou dan moeten worden bestemd door vak beweging. werkgevers en overheid samen aan maatregelen ter verbete ring van de economische structuur, bijvoorbeeld herstructurering van zwakke bedrijfstakken. Hazekamp gaf als voorbeeld de situatie ln Bel gië. Bedrijven die daar hogere loonstijgingen geven dan het rege ringsbeleid wenselijk acht, moeten hetzelfde bedrag dat ze aan die hoge re lonen kwijt zijn, ook nog eens afstaan aan'een fonds. In Engeland bestaat een extra belasting op winsten als gevolg van laag gehou den lonen. Hazekamp vroeg zich verder af of de overheid in haar beleid niet kleinere bedrijven en bedrijfseenheden zou moeten voortrekken boven grote be drijven. Hij zag naast nadelen veel voordelen aan kleinschaligheid, aan werken naar de menselijke maat. Steeds meer vragen organisatiedes kundigen zich af of de zuiver bedrijf- s-economische voordelen van grote bedrijven wel opwegen tegen maat schappelijke nadelen van ziekte. spanningen door eenzaamheid, en zo. In veel situaties van het leven is dienstverlening weggevallen. In dit opzicht heeft het midden- en klein bedrijf van nature een voorsprong. Het overheidsbeleid zou erop gericht kunnen worden zoveel mogelijk klei ne bedrijfseenheden te bevorderen. Inlopen Ook de nieuwe voorzitter van het NCOV, D. Zuidhof, zag meer toe komst voor kleine eenheden. Hij wees erop dat de ambachtelijke bak kers hun broden bakken tegen de zelfde prijs als de industrie, en bo vendien winst kunnen maken, ter wijl de Industrie nauwelijks winst haalt. „Dit is voor de hele mid denstand een moedgevende ontwik keling. Goede service, prima waar en vestiging dicht bij de klant iljn fac toren die perspectief bieden voor de middenstand," aldus Zuidhof. Overigens zag Hazekamp voor de zelfstandige ondernemers in de ko mende vier Jaar een ink omens groei die Jets gunstiger" zal zijn dan bij werknemers. Dat mag ook wel. aldus Hazekamp. want dan kan langzaam de achterstand mede door het slech te jaar 1974 wat worden ingelopen. Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. dé moderne manier van groeten voor ver weg en dichtbij. Haal er één bij uw Fleurop-bloemist. Fieurop Interf k>ra garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. door Piet Hagen AMSTERDAM De VARA heeft zaterdag enig opzien gebaard met de uitslagen van een politieke enquête. Tien zetels verlies voor de progressieven en zeventien zetels winst voor de liberalen, dat gaf politici en commentatoren te denken. De vraag is wel wat de waarde van een dergelijk verkiezingsonderzoek is. Een dosis gezonde argwaan is op zijn plaats. Vooral als de verkiezingen nog ver weg zijn past nuchterheid- De enige uitslag die werkelijk telt is de verkiezingsuitslag van 25 mei volgend jaar. Je kunt trou wens ook een vraagteken zet ten bij de steeds toenemende neiging om de mening van het Nederlandse volk te her leiden tot enkele handzame percentages. Geheel onschuldig is deze techniek niet. Als je maar vaak genoeg zegt dat een meerderheid van ons volk zus of zo denkt, zal een deel van de bevolking zich aan dit door de media geschapen beeld aansluiten. De tegen overgestelde reactie is ook mogelijk: men kan van de weersomstuit een tegenover gesteld standpunt innemen In ieder geval staat vast dat opinie-onderzoek de mening van mensen kan beïnvloeden. kiezingsonderzoek) er steeds bij zeggen dat je peiling be trekking heeft op de datum van de enquête Op het mo ment dat je de resultaten pu bliceert is de werkelijkheid (mede door die publicatie) al weer anders. Een andere vraag is hoe be trouwbaar de resultaten van al dat onderzoek eigenlijk zijn. Als de kranten de ene week vertellen dat het kabi net-Den Uyl veel vertrouwen geniet, is het dan te geloven dat het kiezersvolk dit kabi net zonder verdere aanlei ding de volgende week op zijn bek laat vallen? Het door de VARA gepubliceerde on derzoek is misschien met het oog op de beantwoording van deze vraag het meest interes sant. Wat zijn tot nog toe gepubliceerde enquêtes waard? Gewone huizen Daarom moet je (ook bij ver- Het meest bekend is de en quête van het NIPO. Dit bu reau ondervraagt wekelijks een kleine duizend Nederlan ders over verschillende on derwerpen. Zo'n enquête duurt een half uur tot drie kwartier. Het NIPO belt (althans voor dit wekelijkse „omnibus-onderzoek") alleen aan bij gewone huizen. Ka zernes en bejaardenhuizen blijven buiten schot. Daar door kan een kleine verteke ning optreden, maar zoiets is nog wel te corrigeren. Het Nipo ondervraagt elxe week duizend nieuwe men sen. De bezochte adressen worden uit het systeem ge haald, zodat je niet de kans loopt een volgende keer weer uitverkoren te worden. Er blijven wel problemen op te lossen. Zo komt de Nipo- enquéteur in ongeveer een van de vier gevallen voor een dichte deur. hetzij doordat er niemand thuis is, hetzij door dat de uitverkorene voor de eer bedankt. Vooreen bureau met de nodige ervaring is ook het verschijnsel van de dich te deuren nog wel te omzei len, indien men langs andere weg gegevens kan vergaren over de gezindheid van wei geraars. Gissen Moeilijker wordt het al wan neer de geênqueteerde be paalde vragen niet wil of kan beantwoorden. Als iemand na een half uur ondervraging over abortus, salaris, nieuwe auto's t.v.-kijken sprakeloos blijft op de vraag wat hij in mei wil stemmen, blijft het gissen naar zijn vermoedelij ke stemgedrag. Maar laten we aannemen dat dit soort moeilijkheden min of meer bevredigend kan worden opgelost. Dan doet zich vervolgens de vraag voor naar de statistische betrouw baarheid. Als je duizend mensen ondervraagt en der tig procent kiest voor de P.v.d.A.. dan moet je erbij zeggen dat deze uitslag naar beide kanten ongeveer drie procent kan afwijken. Als je. wat sommige bureaus doen, slechts vijf- of zeshonderd mensen ondervraagt, wordt die afwijking nog groter, als je je conclusies tenminste wilt doortrekken naar zeven, acht miljoen Nederlandse kiezers. Wanneer het bureau Lagendijk de ARP in enkele maanden tijd heen en weer laat schommelen tussen de vijfeneenhalf en de tien pro cent, wijt Maurice de Hond, die het onderzoek voor de VARA deed, dat niet aan po litieke verschuivingen, maar aan onnauwkeurigheid in het onderzoek. Je kunt net zo goed een sprint op de hon derd meter klokken met een uurwerk zonder secondewij zer, zegt hij. De Hond meent dat zijn on derzoek de werkelijkheid veel dichter benadert. Acht jaar Hij baseert zich namelijk op een voortgaande reeks en quête-uitslagen van acht Jaar. Die reeks heeft hij ver geleken met de feitelijke ver kiezingsuitslagen en op grond van die vergelijking corrigeert hij de uitslagen van het opinie-onderzoek. Zo constateert hij dat de Partij van de Arbeid bij verkie zingsonderzoek meestal een paar procent te hoog scoort. En de CPN blijkt er bij en quêtes altijd slechter af te komen dan bij verkiezingen. Die onnauwkeurigheid wordt volgens De Hond veroor zaakt door gebreken in de steekproef. Op grond van het materiaal van vele jaren kun je zulke fouten corrigeren. De Hond baseert zijn uitsla gen op vier achtereenvolgen de enquêtes van het Nipo. zodat in totaal vierduizend stemmen meetellen. Vier maal zo veel als bij de gewo ne uitslagen die het Nipo aan media verkoopt. Het resul taat van vier weken wordt dan gecorrigeerd op basis van het materiaal van vroe ger Jaren. Daarbij is de heer De Hond ook bedacht op kennelijke fouten in de gege vens zelf. Als in augustus der tig procent zegt op de P.v.d.A. gestemd te hebben en te zullen stemmen en een maand later 35, dan is er dui delijk iets mis. Want de voor keur van dit moment zou vijf procent hoger kunnen zijn dan in augustus, maar de uitslag van drie jaar geleden staat tamelijk vast. De conclusie van dit verhaal is dat ieder de uitslagen die de Vara tot aan de verkiezin gen eens per vier weken brengt met gepaste nuchter heid moet bekijken. ROTTERDAM In zijn woning aan de Zwarte Paardenstraat ln Rotter dam is de 82-jarige heer J. de Hooge overleden ten gevolge van kolen dampvergiftiging. Volgens de politie was er sprake van een onvoldoende geveegde schoorsteen. (ADVERTENTIE) A Is u even gauw 'n boodschap moet doen en u even snel de auto dubbel parkeert, doet g 1 u even snel iels dat niet I mag en bent u al gauw I Maar even snel I met meer doen is I daarom onze bood- schap. De politie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3