U voelt zich veilig in uw Volvo 240 hoe ver u ook gaat! Boven radio-actief afval wil niemand zich vestigen VOLVO Als u dóórdenkt Reclame merkartikelen ruim elf procent hoger Krijgsgevangenen in Indonesië uit Japanse kampen krijgen steun Voetganger door auto gegrepen Garnalenvissers weer uitgevaren Regeling geldt voor zo'n 2500 mensen Buit van 75.000 gulden bij inbraak in fotohandel Groningers fel gekant tegen opslag diep onder de grond groepen. Een deel ziet de actie tegen de zoutkoepelplannen als onderdeel van een politieke strijd tegen alles wat kernenergie heet. Anderen wil len slechts voorkomen dat ze atoom- afval onder hun voeten krijgen en op deze laatste noemer wil men el kaar vinden. Tot de actie-voerende groepen beho ren beide plaatselijke groepen in Borger en Onstwedde, de werkgroep Eemsmond (nauw verbonden met de landelijke vereniging tot behoud van de Waddenzee) de stroomgroep Stop Kalkar, het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie, de alarmgroep Kerncentrales de mi lieufederatie en anderen, terwijl be halve de gemeenten en provincies ook regionale instanties als de Streekraad Oost-Groningen en af delingen van politieke partijen zich afzetten. Van een verslaggever DEN HAAG Nederland zal alsnog financiële steun verlenen aan mensen, die ruim dertig jaar geleden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Indonesië gevangen hebben gezeten in Japanse kampen. De Indonesische regering heeft van Nederland de voorwaarde geaccep teerd dat de hele procedure over het verlenen van steun zal geschieden onder verantwoordelijkheid en op uiteindelijk besluit van de Neder landse regering. Deze heeft daartoe in Den Haag als zelfstandig orgaan een speciale uitkeringsraad in het leven geroepen. De Indonesische re gering zal zich niet bemoeien met de vraag wie wel of niet in aanmerking komen voor een uitkering. Voorwaarden voor een uitkering (die ruim voldoende wordt geacht om in het levensonderhoud te voorzien) zijn dat men tijdens de oorlog moet zijn vervolgd, dat men in behoeftige Van een verslaggever HELMOND In Lieshout (bij Hel mond) is zondagavond de zeventien jarige A. Cremers uit St. Oedenrode om het leven gekomen bij een ver keersongeval. Hij stak tussen twee geparkeerde auto's de weg over en werd gegrepen door een passerende auto. Hij was op slag dood. Sterk groeiend aandeel voor dagbladen Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het bedrag, besteed aan reclame voor mer kartikelen en -diensten in pers. TV en radio, is in het eerste halfjaar 1976 gestegen tot 332,7 miljoen gulden, tegen 299,3 en 272,8 miljoen gulden in resp. 1975 en 1974. Het Bureau voor Budgetten Controle heeft dit becijferd. De bestedingen aan merkreclame in dagbladen zijn in het eerste halfjaar met 21 procent gestegen. De beste dingen namen eveneens toe in de damesbladen (met 4,6 procent), in de „overige" tijdschriften (met 6.7 pro cent), in dc Ster-tv (met 4.2 procent) en in de Ster-radio (met 10.7 pro cent). Ze daalden in de omroepbla den (met 4 procent) en in de familie bladen (met 0.8 procent). Het marktaandeel van de verschil lende mediumtypen in de totale markt van de merkartikelen en re clame bedraagt 47,3 procent voor de dagbladen en 23,1 procent voor de TV. De aandelen van de overige pu bliciteitsmedia volgen op ruime afstand. In de dagbladen hebben banken voor 6,3 miljoen gulden meer aan advertenties besteed. De familiebla den vergrootten hun aandeel in de sector „alcoholhoudende dranken" met 0.3 miljoen gulden. De da mesbladen zagen hun aandeel in de tabaksadvertenties met 0.8 miljoen gulden stijgen. In de omroepbladen adverteerde de vervoersbranche voor een half miljoen meer. terwijl de warenhuizen hun reclame daarin met 0.7 miljoen verminderen. De TV had in de sector „alcoholhoudende dranken" de grootste stijging met 0.9 miljoen gulden, terwijl de cosmetica- reclame op de TV daalde met 1.3 miljoen gulden. DINSDAG 12 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH üw GRONINGEN De garnalen* sers in de provincie Groningen aj gisteren weer uitgevaren. Vot week bleven de vissers aan wal protest tegen de grote invoer Duitse garnalen en omdat het vangfonds, dat de vissers een d$ van de minimuiriprijs voor doorp draaide garnalen uitbetaalt, was. Vrijdag heeft minister Van Stee van landbouw en visserij lening aan het opvangfonds ge& randeerd, zodat het voor de gam lenvissers weer lonend is om uiti varen. De vissers ontvangen nu de volle minimumprijs van 2; per kilo. Deze week worden in Den Haag overleg met de vissers de garant* „I en subsidieregelingen nader uitg werkt. De heer H. Lindemulder, i cretaris van de Visserijverenlgii Hulp in Nood te Lauwersoog, hoo dat dan ook zal worden ingegaani een minimumprijs en invoerbepaii gen in EG-verband. „Anders is li fonds over een paar weken weerls en zijn we weer net zo ver." Deze regeling zal niet alleen gelden voor de slachtoffers die in Indonesië de Nederlandse nationaliteit bezit ten. maar vooral voor degenen, die de Nederlandse nationaliteit na het onafhankelijk worden van Indonesië omwisselden. Dit is het resultaat van een bezoek van twee weken, dat staatssecretaris Meijer van CRM aan Indonesië heeft gebracht Hij bereikte samen met de Indonesische minister van sociale zaken Mintaredja overeenstemming over de praktische uitvoering van de enkele jaren geleden tot stand geko men Wet Uitkering Vervolgden. Uitkeringsraad Van een verslaggever sociale omstandigheden verkeert en dat dit geheel of ten dele het gevolg is van een verminderde ar beidsgeschiktheid opgelopen door de vervolging. Tot nu toe zijn duizend aanvragen binnengekomen. Staatssecretaris Meijer verwacht dat dit aantal zal oplopen tot vijfduizend en dat aan ongeveer de helft daarvan een uitke ring zal kunnen worden gegeven. De steun wordt geput uit een post van vijfhondermiljoen gulden die op de begroting van dit jaar is uitgetrok ken voor uitkeringen aan Neder landse verzetsstrijders en ver volgden, waar ook ter wereld en on geacht hun huidige nationaliteit. Hel zekere gevoel van de Volvo-rijder.Want hij kan vertrouwen op zijn Volvo. Kilometer na.kilometer. De doordachtheid, waarmee zijn 240 is gebouwd. De wetenschap, dat hij in zijn Volvo een werkelijk grote overlevingskans heetl in 't geval van een ongeluk. De ervaring, dat hij dank zij zijn Volvo 240 ongelukken kan voorkomen. Door het bedienings gemak. het comfort. Een Volvo maakt snel reageren feilloos mogelijk. Dal is't gevoel, dal iedere Volvo-rijder kent. Dal is de essentie van wat u meemaakt tijdens een proefrit ineen Volvo 240. En dat moet toch doorslaggevend zijn bij uw keuze. Gaat u voor langere tijd naar het buitenland, vraag dan infor matie over het leveringsprogramma van belastingvrije Volvo's. Wij informeren u gaarne over ons uitgebreide leasingprogramma. Vol\o Nederland Personenauto B.\ ..Slalionsweg 2. Beesd. door Jan Sloothaak GRONINGEN Ik stel me voor, dat als ik onderwijzer was. dat ik dan niet zou sollici teren naar een school in een dorp waar ze atoom-afval in de grond stoppen. De heer H. Boels heeft het over zijn eigen dorp: Onstwedde. Dit Oost-Groningse dorp staat op de als macaber ervaren lijst van zoutlocaties waar eventu eel atoomafval kan worden op geborgen. Er is een in kracht toenemende actie tegen de plannen om in Drente of Groningen proefboringen te gaan doen, zoals die zijn aangekondigd door de ministers Lubbers en Vor- rink. Onstwedde heeft inmiddels ook zo'n actiegroep. Daarmee vormt het dorp een schakel in een grensover schrijdende „alarmketen" die bin nen korte tijd honderden mensen op de been kan brengen en zonodig on middellijk acties kan voeren. De eerste schakels werden gesmeed in Duitsland. Daar is al jarenlang ver zet tegen soortgelijke plannen en bovendien richt de Duitse actie zich ook tegen de mogelijke vestiging van kerncentrales en een opwerkingsfa briek voor splijtstof materiaal. Deze laatste projecten hebben ook in Ne derland beroering gewekt. Waar Ne derland zelf erg voorzichtig is met de bouw van kerncentrales, komt het grootste deel van ons land tóch in een gevarenzone te liggen van vlak aan de grens geprojecteerde Duitse kernenergie-projecten. Om met het Groninger CDA-statenlid E. Fenne- ma te spreken: „in het licht van de Europese gedachte is het misplaatst dat het ene land aan zijn grens ver strekkende plannen realiseert, ter wijl het betrokken buurland er nog niet rijp voor is." Verzet In deze sfeer van verzet werd bekend dat een ambtelijke werkgroep de tijd rijp vond om in Nederland zelf proef boringen te gaan ondernemen voor opslag in zoutkoepels. Het onder huids al lang broeiende verzet kwam naar buiten. Milieu- en actiegroepen stelden zich zij aan zij op met de regionale overheden. Gemeenten zo wel als de provincies Groningen en Drente lieten minister Lubbers we ten geen medewerking te zullen ver lenen ook al waren de PvdA en met name de WD genuanceerder in hun afwijzing dan partijen als PPR en CDA. Wat de actiegroepen betreft, die houden zaterdag 16 oktober sa men met Duitse groepen een bijeen komst om de verschillende activitei ten te coördineren. De heer Boels uit Onstwedde is be zorgd. Hij is middenstander en voor zitter van de stichüng Ocrea (Onst wedde creatief). „Ocrea" gaf mede de stoot tot de oprichting van een plaatselijke actiegroep. Een mens zo is de stelling van Boels bedenkt zich wel twee fceer voor hij zich ves tigt in een gebied waar riskante acti viteiten worden ondernomen. „De stichting „Ocrea" is zes jaar geleden opgericht om de leefbaar heid van dorp en streek te verbete ren. Dat is ons gelukt maar het dreigt nu weer te worden afgebro ken." De mensen zijn bang voor atoomafval dat eeuwenlang actief blijft en waarvan Je maar nooit weet of er niet iets mee kan gebeuren. Daarbij komt dat het spul moet wor den aangevoerd. Risico met het transport dus. Bovendien kan er ook iets misgaan bij de verwerking tot geschikte „pakjes" voordat die on der de grond komen. Het gemeente bestuur van Stadskanaal (waar ook Onstwedde in ligt) moet, net als an dere gemeenten, niets hebben van de plannen. Evenals de heer Boels voe ren b en w aan: „de opslag van radio-actief afval zal in zeer ernstige mate afbreuk doen aan de waarde ring voor de gemeente als woon- en werkgebied." Omdat de meningen van deskundigen sterk uiteenlopen voegt het Stadskanaalse college er aan toe: „bij zoveel twijfel en onenig heid is slechts één opstelling veilig: afwijzen." Hoezeer die deskundigen verschil lend denken blijkt uit de zendings reizen van voor- en tegenstanders. Vooral ir. J. Hamstra van het ener giecentrum Nederland (ECN) in Pet ten is een warm pleiter vóór. Zelfs de drinkwaterbedrijven (die bezorgd zijn voor besmet drinkwater en dit de minister hebben geschreven) hoe ven zich geen zorgen te maken. De radio-actieve stof wordt zo veilig als wat verpakt in glas. Boven de zout- holten waar die pakjes inkomen. komt nog een betonplaat tegen stra ling naar boven. Bovendien worden bij voorkeur zoutkoepels uitgekozen met een stevige kleilaag erboven die soepel genoeg is om eventuele breu ken meteen weer te dichten. De radi oactiviteit kan dan nooit naar het hoger liggende grondwater doorsij pelen. Een vurig tegenstander vindt Ham stra in mejuffrouw drs K. Nienhuis van de universiteit in Groningent (chemie). Zij voert o m. aan dat nog nooit is uitgezocht hoe een eeuwen lange warmte straling van radio actieve stof zal uitwerken op zout. Tegenstrijdig Beide (en andere) deskundigen krui sen steeds de degens op forum avonden en protestvergaderingen. Daarbij komen dan ook nog tegen strijdige ministeriële verklaringen. Minister Vorrink (milieu) die zegt dat de Drentse locaties zijn afgeval len omdat het daar om natuur- en drinkwaterwingebieden gaat. En minister Lubbers (economische za ken) die prompt laat weten dat er nog helemaal geen kabinetsbeslis sing is gevallen. Bij zoveel onzeker heid heeft de werkgroep Verontrus te inwoners van Borger er een eigen strijdlied tegenaan gegooid. Op de melodie van „Op de grote stille hei de" schreef het duo Dutch Comfort uit Emmen de tekst: „daar komen de barbaarse technocraten, met ka pitalisten hand in hand". Het poli tieke trekje van deze tekst is ook terug te vindcen bij sommige actie- ARNHEM Bij een inbraak in i fotohandel in de Rijnstraat Arnhem hebben inbrekers in nacht van zaterdag op zondag fot» d: apparatuur ontvreemd ter waa» Vl van naar schatting 75.000 guldi v De inbrekers namen ook voor onj veer 500 gulden aan geld mee. bereikten de winkel door een deur forceren van een gangetje datlan^ v' de winkel loopt. Vervolgens hakt zij een-gat in de buitenmuur vanf fotohandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16