Spaarrente tot «Solidariteit jegens Zuid-Afrika in Nederland gebundeld' I - I Wellicht olie in ruil voor hulp aan Noren Egyptenaar ter dood veroordeeld ïi \i Ml - m Oud-burgemeester Boot baart opzien 1 FAMILIEBERICHTEN FNV begint actie tegen werkgevers', in Groningen NVV- jongeren voeren actie voor minimum-loon ir randstad uitzendbureau l^NSDAC lAG 12 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 (ADVERTENTIE) De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dar, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK CAIRO (Reuter) Een militaire rechtbank in Cairo heeft gisteren Emareddin Aboe Raflk ter dood en Achmed Mokarrab tot 25 Jaar dwan garbeid veroordeeld wegens een bo maanslag op een kantoorgebouw in augustus in het centrum van Cairo, aldus het persbureau voor het Mid den-Oosten. Bij de explosies werden toe veertien mensen gewond. Egypte verklaarde dat de aanslag gepleegd was in opdracht van de Libische geheime dienst, wat Libië tegensprak. êm JOHANNESBURG Oud-burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum hoeft in Zuid-Afrika opzien gebaard met een opmer king in een gesprek met de Zuidafrikaanse radio dat er in Nederland eeln pro-blanke solidariteitsbeweging zou bestaan die de steun gei liet van 200.000 Nederlanders. De naam van de organisatie i:» Comité Overleg Zuid-Afrika. ■s- i Gistermorgen ontving koningin Juliana op paleis Huis ten Bosch de Noorse minister-president Odvar Nordli en de minister van milieuzaken mevrouw Gro Harlem Brundtland. Hier geeft de Koningin haar gasten uitleg van de fraaie wandschilderingen in de ontvangstzaal. j Van onze parlementsredactie DEN HAAG De toekomstige levering van Noorse aardolie aan Nederland in ruil voor Nederlandse hulp bij de verdere industria lisering van Noorwegen, met name voor wat betreft de che mische industrie, vormde de hoofdmoot van de besprekingen die de Noorse premier Odvar Nordli gisteren met minister-president Den Uyl voerde. Voor Nordli was dit het eerste officië le bezoek dat hij als premier bracht aan een land buiten Skandinavië. De Noorse minister-president was ver gezeld van zijn minister voor milieu zaken,1 mevrouw Gro Harlem Brlndtland. Gelijk De winning van gas en aardolie in Nederland en Noorwegen zijn mo menteel nog gelijk, waarbij Neder land het zoals bekend voornamelijk van het gas en Noorwegen van de aardolie moet hebben. Nederland |tan daar echter maar ongeveer de belft van exporteren. Noorwegen veel meer, omdat het minder ge"n- dustrialiseerd is een kleinere bevol- idng heeft. In de toekomst zal de Noorse aardolieproduktle nog toene men, terwijl de Nederlandse gasvoor raden zich naar het laat aanzien niet kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9-00*19.30 uur opgegeven worden op nummer 020*9134S6. Op zondagavond is dit alleen.mogelijk van 18.00-20.00 uur. Bestuur en personeel van de A. S. Talma-scholen geven met droefheid kennis van het overlijden van de heer C. H. Wondergem, in leven Hoofd van de A. S. Talma-Basisschool in Rotterda m-C roos wij k. Zijn geloof, ijver en vriendschap zullen bij ons lang blijven voortleven. Rotterdam 8 oktober 1976 namens het bestuur: R. A. Bijleveld, voorzitter C. Koppenol-van den Engel, secretaresse namens het personeel: A. Boot, wnd. hoofd De teraardebestelling zal plaatsvinden dinsdag 12 oktober a.s. om 14.30 uur op de Algemene Be graafplaats, Kerkhofweg, Hoek van Holland. Voor uw bewijs van deelneming, ontvangen na het heengaan van onze oprichter en commissaris, Wouter Gerardus den Heijer betuigen wij u onze hartelijke dank. Het medeleven, persoonlijk of schriftelijk tot uiting gebracht, was ons een grote troost en zal een dankbare- herinnering blijven. Directie en medewerkers Vis- en Garnalengroothandel W. G. den Heijer en Zoon B.V. Scheveningen. oktober 1976 Vissershavenweg 48-49. met nieuwe vondsten aangevuld zul len worden. Vandaar de Nederlandse interesse in Noorse olieleveranties. Ook spraken de beide premiers over hun koers ten aanzien van de derde wereld, over de situatie in Zuidelijk Afrika en over de verhouding oost west. Geconcludeerd werd dat de standpunten van belde landen hier nagenoeg gelijk zijn. Op de persconferentie na afloo«p van de bespreking gaf de heer Nordli te kennen dat Noorwegen zo spoedig mogelijk met de Europese ge meenschap wil onderhandelen over de verhouding van Noorwegen tot die gemeenschap. Ook de kwestie van de 200-mijlszone zal dan zeker aan de orde komen. Overigens heb ik hierbij geen speciale initiatieven ge vraagd aan Nederland dat momen teel het voorzitterschap van de EG bekleedt, aldus de Noorse premier. De heer Boot Is vorige week naar Zuid-Afrika vertrokken nadat hij zich aan het hootfd geplaatst had van een geheel van negen organisaties die gezamenlijk een manifest over Zuid-Afrika hetiben uitgegeven en aan politieke en kerkelijke organen hebben toegezonden. Tot de opstel lers van het manifest behoren beken de pro-apartheid Bgroepen zoals de Nederlands Zuid:lfrikaanse werkge meenschap en cle Stichting geen kerkgeld voor gevteld. Verder enkele minder bekende organisaties zoals de in Mijdrecht ge-vestigde Stichting Nationale Christelijke Politiek en het eveneens in Mijdrecht gevestig de comité Nieuwsdienst African Express. Andere groepen die het ma nifest van Boot üteunen, zijn het comité Nationaal Reveil in Dordrecht en de Vereniging tot vrij heid geroepen in E>oesburg. In het manifest wijzen dezü organisaties op een verlichting in de> apartheidspoli tiek en op de toenemende koopkracht van de zwarte bevolking. Zij maken er bezwaar tegen dat vaak alleen maar afbrekenjde en ondermij nende kritiek geleverd zou worden op de Zuidafrikaanse regering ter wijl de werkelijkheid ingewikkeld Is. De groepen zijn vervier tegen een oorlogsmentaliteit die in ons land jegens Zuid-Afrika zt»u heersen, te gen het ophitsen van zwarte rassen waan en het grijpen gvJtar een econo mische boycot als mujdel om blank Zuid-Afrika tot rede te brengen. De organisaties vragen de kerken steun te geven aan herwegingen die via dialoog een voor alle partijen aanvaardbare oplossing nastreven. Zij willen dat de kerken bij de we reldraad protesteren tegpn diens op roep Transkei niet te erkennen en dat zij de vriendenhand naar blank en zwart Zuid-Afrika uitstrekken. De organisaties willen dat'. de Neder landse regering afziet vaiti een boycot jegens Zuid-Afrika en geen begrip toont voor het plunderen van winkjels en het in brand'. §teken van scholen en kerken. De blanke Zuidafrikancn, hebben de vriendschap van Nederland niet no dig. Tenslotte wordt in !het manifest gewezen op het gevaar van het com munisme. De heer Boot heeft in Zuid-Afrika meegedeeluLdat hij ui teindelijk voorstander is van inte gratie van de blanke en aiïdere be volkingsgroepen. Die integratie moet echter, volgens de Iwïer Boot. niet worden afgedwongen of opge legd. Er moet een gemeenschap van vrije zelfstandige volken kiomen die in een federatie verenigd zijn.. In Zuid-Afrika waar men zeer sympa thiek staat tegenover stemn uit het buitenland bleek ruime belangstel ling te bestaan voor de opvattingen van de heer Boot. In propaganda- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De FNV-distzict noord heeft een actie aangekondigd tegen de actie van werkgevers d.te het invoeren van een sociaal vesti gingsbeleid in de EemsmoncJ* dwarszitten. Zoals bekend heelt het havenschapbestuur nog niet beslo ten het „sociaal statuut" in te voe ren uit angst dat de bedrijven dan voorgenomen investeringen achter wege zullen laten. In een verklaring zegt de FNV nu zijn „invloed" te zullen aanwenden om het voorstel er toch door te krijgen. Van contacten met werkgevers en havenschap hangt af wat de vakbonden concreet gaan ondernemen. Volgens de FNV hadden de beide werkgeversverbonden (NCW en VNO) in feite hun fiat al gegeven door zich te stellen achter een posi tief advies aan de regionale raad voor de arbeidsmarkt en is de plot selinge actie tegen het statuut daar mee in strijd. De vakbonden zullen ook proberen na te gaan of er sprake is van een georganiseerde actie of slechts van verzet door enkele af zonderlijke bedrijven. Met name de Akzo en Upjohn hebben gedreigd hun investeringen extra „kritisch" te zullen bekijken en eventueel over te laten gaan. Ze deden dit echter niet via hun werkgeversorganisa ties, maar via een adviescommissie' van het havenschap. Aan de andere kant hebben de werkgeversverbon den toen gelijktijdig in een brief een beroep gedaan op het havenschap het statuut niet in te voeren. uitzendingen die bestemd waren voor andere Afrikaanse landen en in de eigen nieuwsuitzendingen werd nogal ophef gemaakt van het toene mend begrip dat in Nederland tege nover Zuid-Afrika zou bestaan. UTRECHT Volgens berekeningen van het NW-jongerencontact is het aantal jongeren, dat minder betaald krijgt dan het ln cao's of de wet op het Jeugdloon vastgelegde mini mum, flink gestegen. Volgens het jongerencontact worden ongeveer 8.000 jongeren, gemeten naar de wettelijke loonnormen, tekort ge daan. Deze groep maakt ruwweg vijf procent uit van het aantal werkende jongeren. Bovendien dreigt onder invloed van de jeugdwerkloosheid het verschijnsel van de leercontrac- ten, waarbij Jongeren per week 20 gulden zakgeld krijgen en de werkgever zorgt voor een vakgerich te opleiding, nog steeds toe te ne men, zo heeft het jongerencontact geconstateerd. "Ik blijf tijdelijk werken tot ik de juiste baan gevonden heb Els Grootemaat uit Rotterdam stelt duidelijke eisen aan een baan. En met haar ervaring mag ze dat ook doen. Ze is bijna 24 en deed na haar MULO A, o.a. administratief werk bij een groothandel en was assistente van een binnenhuis architekt. Maar Els wilde meer en ging een sekretaresse opleiding bij Schoevers volgen. Met diploma en zonder baan stapte ze bij Randstad binnen. Tijdelijk werk gaf haar de gelegenheid zich goed te oriënteren. Ze vervangt nu de direktie-sekretaresse bij de Kok Groep (in Rotterdam) en blijft ondertussen uitkijken naar een baan waar ze haar talen kennis echt kan gebruiken. ADVERTENTIE Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. Salarissen van tijdelijk en vast werk gelijk.' Niet alle salarissen zijn gelijk. Niet bij vaste werknemers en niet bij uitzendkrachten. De hoogte van salarissen is af gestemd op leeftijd, ervaring, opleiding en funktie. Dit geldt voor vaste werknemers en bij tijdelijke arbeid. Maar bij gelijke omstandig heden zijn de salarissen voor vaste en "tijdelijke" werknemers gelijk. Verschillen in beloning zouden aanleiding geven tot ongewenste ontwikkelingen in vraag en aanbod van tijdelijk werk. Daarom zijn de uurtarieven voor tijdelijk werk gebaseerd op vergelijkbare maandsalarissen, maar dan in uren omgerekend. De hoogte van het uurtarief is gebaseerd op funktie, opleiding, ervaring en leeftijd, precies als het maandsalaris van een vaste kracht. Onderstaand voorbeeld geeft naast de uurbeloning van een stenotypiste Ned/Eng. van ±25 jaar, werkzaam bij Randstad, het vergelijkbare maandsalaris per uur per maand Netto f 7,28') f 1262,90') Bruto f 11,54 f 1996,42 2) 1) Na inhouding AOW, LB en sociale lasten. 2) 157 werkuren plus 16 uur uitgesteld loon. Bij doorberekening aan het bedrijf waar de uitzendkracht werkt, moet het bruto salaris nog worden aangevuld met de andere loonkomponenten, de sociale lasten van de werkgever, de indirekte kosten van het uit zendbureau en de winstmarge, (ca. 2,5% na belastingen) Verschil tussen vaste en tijde lijke werknemer bestaat dus noch in funktie noch in beloning, maar alleen in het tijdelijke karakter van de arbeid. Office Manager op de Lijnbaan. Anneke Bartelse heeft de leiding van de Randstad vestiging op de Lijnbaan in Rotterdam. Dat is een goede en interessante baan voor een jonge vrouw, een baan die ook veel van haar eist. Ze geeft leiding aan 11 vaste medewerkers. Anneke heeft een grote en gevarieërde ervaring. Ze volgde M.O. Frans, werkte bij de ANWB in Den Haag als informatrice en gaf les bij Schoevers in Sekretariaats- praktijk. Ze kwam bij Randstad als intercedente en kreeg na 2 jaar de leiding over een Randstadvestiging. Nu heeft Anneke dagelijks kontakt met verschillende bedrijven en met vele uitzendkrachten, zoals Els Grootemaat. Met haar grote ervaring ziet ze vrijwel altijd kans snel de juiste persoon op de juiste plaats te krijgen. Randstad werkt. Geen ambten De gereformeerde synode heeft met 38 stemmen vóór en 28 tegen gezegd dat die kerkleden die de kinderdoop te goeder trouw afwijzen, wel aan het avondmaal mogen worden toe gelaten, maar als aanvulling gesteld dat deze leden geen ambten (ouder ling of diaken) mogen bekleden. Hierbij rijzen enige vragen: 1. Meer dan één derde deel (28) van de 66 synodeleden wil meer ruimte geven aan die kerkleden die de kin derdoop afwijzen. Hoe lag de ver houding bij vorige stemmingen over dit onderwerp? 2. Waar vindt de beslissing dat kerkleden wel aan het avondmaal mogen deelnemen maar geen ambten mogen bekleden zijn Bijbel se fundering? 3. Is de uitdrukking „het aloude reformatorisch belijden" in dit ver band in feite niet een ander woord voor 'traditie'? 4. Als deze doopkwestie (blijkens het bericht in Trouw) al meer dan 10 jaar in discussie is, zou dan de min derheid misschien toch waar heidsgetrouw en de meerderheid traditiegetrouw kunnen zijn? Nunspeet J. van den Berg AR en CDA (5) Met groot genoegen gelezen de op roep van de heer Vingerling om als christenen samen aan de slag te gaan. Het is: „Nu of Nooit." En alle sombere en hier en daar gelovig klinkende en de bootaf- houdende drogredenen om het CDA tegen te houden ten spijt, z&l het CDA groeien, dat is aan alles te zien. Maar dan moeten ook alle „hoogge- plaatsten" nu eens eindelijk elkaar leren vertrouwen en waarderen. Per slot is het volk „de massa" die in de stemhokjes de laatste keus heeft en als de leidinggevende figuren van onze drie christelijke partijen niet spoedig zichzelf wegcijferen en zich geheel geven aan het ideaal van een groot CDA, dan kiest dat volk zich andere leiders. Wemeldinge J. de Neef Televisie reclame Met verbazing heb ik in Trouw van 5 oktober het artikel „Kijker en over heid moeten bijdragen opheffing Ster" gelezen. 'Uit dit artikel maak ik op, dat de krantendirecties menen door de Ster-reclame ernstig benadeeld te worden. In plaats dat de kranten door scherpe concurrentie de „Ster" de wind uit de zeilen trachten te n«pien. weet men geen betere oplos sing dan de eis „opheffen". De scha de wil men dan afwentelen op de kijkers en de overheid. Of de kijkers marir even 20 gulden per jaar meer willen betalen voor hun kijk en luis terbijdrage. Waar,om het roer niet omgegooid? Bijv. in hef geval van radio en t.v. Zijn .meerdere stations zo noodzake lijk? Men kan toch maar naar 1 station tegelijk kijken. Zou het niet een gwbte besparing geven als het 2e. 3e, en 4e net wegvielen. Zou de om roepbijdrage dan misschien ver laagd kunnen worden? Zijn al die omroepverenigingen noodzakelijk? Vooral als het geestverwante vereni gingen- betreft zoals NCRV en EO, Vara en VPRO, de amusementsver- UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS enigingen zoals Avro en Tros. enz. Als alles zo duur wordt dan komt al die ontspanning buiten bereik van de kleine man. Maassluis Baggeren Er was destijds veel kritiek op onze regering, toen zij weigerde kernva- ten voor Zuid-Afrika te laten leve ren. Waar blijven nu al die mensen die negatief op dat besluit reageer den, nu onze baggeraars opdrachten krijgen voor vissershavens. Wat is beter: kernvaten of baggerwerken? christelijke partijen zeer scherp af. Ogenblikkelijk kwam in mij op de uitspraak in de bijbel over balk en splinter. Maakt De Gaay Fortman zich daar niet schuldig aan? Hij J. Vonk keurt namelijk de abortus af van de PvdA en VVD. Maar is fractieleider van de PPR, die voor abortus is. Ik vraag me nu wel af: is dat te rijmen. levenshouding aangenomen of aan geprezen: hij heeft bijvoorbeeld wa ter in wijn veranderd, opdat een bruiloftsfeest door zou kunnen gaan (Johannes 2 vers 1-11). Zie ook Mattheus 11 vers 16-19. 4. Franciscus heeft het lijden ge zocht en Jezus is het overkomen: „Vader, indien het mogelijk is, laat deze beker aan Mij voorbijgaan- "(Mattheus 26 vers 39). Het evangelie roept ons niet op de wereld te ont vluchten, maar deze te veranderen: „Gij zijt het zout der aarde" (Mattheus 5 vers 13). Deventer J. van Rossum Heemskerk Dassen Arbeidskosten In Trouw van 6 oktober zijn de ar beidskosten per uur van alle negen EG lidstaten gepubliceerd. De re dactie heeft deze ontwikkeling be langrijk genoeg geacht om er een commentaar aan te wijden in de geest van: de werkloosheidscijfers mogen dan over september enigs zins zijn teruggelopen, maar opge past, laat Nederland, dat staat en valt met een groeiende export, zich deze hoge loonkosten voor gezegd houden en er naar handelen. Akkoord. Evenwel. Als uit dit statistisch cij fermateriaal nu verder blijkt dat in Engeland de arbeidskosten per uur 8,10 bedragen (dat is minder dan de helft van diezelfde kosten in Ne derland. te weten 17,10), en we weten dan voorts hoe miserabel En geland er aan toe is met zijn werk loosheid, zijn handelsbalans, de waarde van zijn betaalmiddel (het kan allemaal nauwelijks slechter), dan is het toch wel bijzonder inte ressant te vernemen wat hier aan de hand is. Heemstede H.J. Verkouw Kamerbesluit (7) Door het aannemen van het wetsvoorstel inzake abortus, heb ben de linkse partijen zichzelf onge loofwaardig gemaakt. Het is voor mij onbegrijpelijk dat bijv. de PSP aan de ene kant gaat demonstreren tegen atoomkoppen, om mensenle vens te sparen, en de PPR een wets ontwerp aankondigt om de „rech ten" van de dieren te beschermen, terwijl ze aan de andere kant toe stemming geven het leven al in de kiem de smoren. Hieruit blijkt overduidelijk, dat de christelijke moraal en normen het enige is waar ieder mens mee gebaat is. Zwolle A. Verwey. Balk en splinter In Trouw las ik een stuk over de samenwerking in het CDA. B. de Gaay Fortman keurde dit van de Zutphen H.J.JALINK Franciscus (I) De huiver van ds Spijkerboer omdat Franciscus „grenzen overschreed", zijn vraag of hij eigenlijk wel bij Jezus hoort, roept wel de schriftge leerden uit het Evangelie in herinne ring, die huiverden precies omdat Jezus „heilige grenzen" overschreed. Dichter dan bij hen stond Jezus in ieder geval bij de kinderen. Had hij van Jezus niet kunnen leren, dat een kind ook wel buiten de pa den speelt, en dat liefde weten en grenzen overschrijdt? Of iets van zijn ongeduld met degenen, die de Schriften kennen, maar de bedoeling en de geest niet verstaan? Ds Spij kerboer heeft vertrouwde, donkere onmiskenbaar aanwezige tonen niet herkend, omwille van andere, hoge tonen, te ongehoord en ongrijp baar. Verzeilen we niet ieder ln der gelijke botsingen vroeger of later (bv. in de oecumene) en daarmee op een tweesprong. Voor christenen zou het besef van een schat, waaruit oude én steeds weer ongehoorde dingen te voorschijn kunnen worden gebracht, en anderzijds van de armzalige be perktheid van het zondige menselij ke vat, waarmee wij er iets van kun nen opvangen (en waarmee wij het helaas allen moeten doen) kunnen leiden tot bescheidenheid: tot op z'n minst het vermoeden, dat ervaren tegenstellingen te wijten zullen zijn aan de eigen beperktheid, en ln de Werkelijkheid allang verzoend zijn. Er kan ook gekozen worden voor de natuurlijke, instinctieve reactie: de ander te veroordelen en buiten te sluiten door middel van een etiket. Ruimte om te praten houden we altijd wel over. Maar in principe is dan de rust van de status quo her steld en de Heilige Geest overbodig geworden. Den Haag M.Ringnalda Franciscus (2) 1. Met ds. Spijkerboer ben ik van mening dat de stelling van prof. Schulte Nordholt, dat Franciscus de meest consequente volgeling van Christus te noemen zou zijn, be twistbaar is. 2. Franciscus preekte voor de vissen en Jezus at vis(sen), maar alleen na zijn dood (tenminste voor zover ge boekstaafd: Lucas 24 vers 42). 3. Jezus heeft nooit een ascetische Boycot-acties Wanneer de zwarte bevolking in Zuid-Afrika uiteindelijk de macht zal hebben overgenomen is er door de boycot-acties reeds zoveel ver nield en economisch lamgelegd, dat het Jaren kan duren voordat er weer sprake kan zijn van enig herstel. Het is daarom van groot belang, dat acties achterwege blijven en men zich gaat bezinnen op een toekomst, die gelijke rechten biedt voor lede reen. Bij een zwarte minderheidsre gering is het beslist niet zeker, dat ook de gehele zwarte bevolking daar profijt van zal hebben. Poeldijk J. C. Kohier Ontwikkelingshulp (2) De heer Aslam Kahn trekt nogal van leer tegen minister Lubbers (tweede hands onrendabele boten verkopen). Tweede hands is nog niet tweede rangs, is soms nog beter als nieuw. En wat hier onrendabel Is kan op het Victoriameer misschien wel het hoogste rendement opbrengen. Andijk Jac Bakker Europa Ik zou graag even willen reageren op datgene wat de heer De Koning vol gens uw krant van 4-10-1976 heeft gezegd. Het wekt bij mij de zeer sterke indruk dat drs. De Koning de eenwording van Europa boven alles stelt. Kortom liever de christen democraten aan de regering dan de socialisten die nog niet zo warm lopen voor een verenigd Europa. Dat de christen-democraten een zeer vreemde verkiezingscampagne hebben gevoerd ls de heer De Ko ning wel duidelijk, maar goed dat slikken we dan even door. De Be- rufsverbote waar de christen democraten ook een grote voorstan der van zijn is dat geen reden om blij te zijn dat de christen-demokraten niet aan de regering komen? Jawel het ls wel een ellendig iets maar Ja ook dit slikken we even door, want ze zijn zo voor de eenwording van Europa en daar gaat het toch om of niets soms. Tot welke prijs wenst drs. De Koning eigenlijk met de chrlsten-demagogen(ocraten) sa men te werken ln een verenigd Euro pa? Geldt ook hier het doel heiligt de middelen, alhowel de midden af gekeurd worden. Wordt het trou wens niet eens tijd dat we ons afvra gen of we wel een verenigd Europa willen, vooral met de laatste ontwik kelingen in Duitsland? Almelo Ipe van der Deen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13