Kabinet blijft bij „kappen" in streekvervoer Kissinger duikt weer in het Midden-Oosten Bij AH in de Vergulde Os Ministerie: geen namen van terroristen genoemd IE1KEI -| lotie wordt niet uitgevoerd Personalia Kamervragen over opleiding in Jemen Afrikaanse koorts nu in twee landen Thaise meisjes moeten terug naar hun land Sadat ziet niets in hervatting pendeldiplomatie VNO positief over plan vakbeweging DERDAG 7 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 an onze parlementsredactie )EN HAAG Het kabinet is niet bereid tegemoet te komen aan e wens van de meerderheid van de Tweede Kamer om de eperkende maatregelen voor het openbaar streekvervoer in te tkken. Dat heeft minister Westerterp gisteravond per brief aan Tweede Kamer laten weten. ADVERTENTIE let kabinet stelt zich daarmee op chter minister Westerterp. die zich i het Kamerdebat twee weken ge- den over de tekorten in het streek- ervoer fel verzette tegen de motie het PvdA-kamerlid Van der oef en de maatregelen aanduidde S het „kappen in dor hout". die motie, die met vooral steun in PvdA en WD werd aangeno men. werd gesteld dat de regering de (troffen beperkingen in het streek- trvoer zou moeten terugdraaien, m dan pas aan de hand van nieuw ontwikkelen normen beter over- ogen beperkende maatregelen te effen. haos zijn brief herhaalt Westerterp dat j best bereid is om betere normen ontwikkelen voor eventuele toe- amstige beperkingen, maar dat hij nu getroffen maatregelen niet leer wil terugdraaien. Namens het abinet schrijft hij nu dat terugs- iroeven van de maatregelen „min meer een chaos" tot gevolg zou sbben. Hij wijst erop dat voor de (heffingen van busdiensten die op oktober ingaan alle voorbereidin- »n. zoals het maken van dienstroos- rs voor het rijdend personeel, al chter de rug zijn. Daarbij herinnert ij eraan dat een aantal buslijnen op rond van zijn maatregelen al opge- tven is. Is bezwaar tegen het terugschroe ft van de maatregelen voert de limster ook aan dat de voorziene esparing van twaalf miljoen gulden ip jaarbasis niet zou kunnen worden ;ertaliseerd. Hij stelt in dit verband cal het tekort van het streekvervoer zoals zich dat nu aftekent ongeveer acht miljoen gulden zal bedragen. (Toezegging zijn brief aan de Kamer doet de inister de toezegging dat er tot de tfgende wijziging van de dienstre lingen. 22 mei volgend jaar. niet eer aan het voorzieningenniveau in het streekvervoer getornd zal orden. Indien in de tijd tot die itum mocht blijken dat er door de doorgevoerde maatregelen on- invaardbare situaties ontstaan, illen er mogelijkheden gezocht orden om die op te heffen. moeilijke budgettaire situatie Burgemeester Met ingang van 1 november is benoemd tot burge meester van Kortgene de heer J. L. D. van der Linde te Vierpolders. De heer Van der Linde, die 38 jaar is. is directeur van het Bureau Eilanden gemeenschap Voorne Putten Rozen burg. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Van een onzer verslaggevers 'EN HAAG De PSP-fractievoorzitter Van der Lek is van tordeel dat het ministerie van justitie een grote fout heeft emaakt door mededelingen te doen over het verkrijgen van een ipleiding tot terrorist in Zuid-Jemen door vijftien met namen enoemde Nederlanders. Nu het onderzoek in deze zaak, aldus et Tweede Kamerlid, niet heeft geleid tot het constateren van trafbare feiten meent hij dat de minister dit ook duidelijk in het penbaar moet uitspreken. Het ministerie ontkent echter namen f hebben eenoemd. >e PSP'er heeft deze mening geuit i schriftelijke vragen aan minister in Agt van justitie. Hij noemt het het openuaar uitspreken van •aanvegende beschuldigingen vol- Hig in strijd met het beginsel, dat e verdachte geacht wordt onschul- i? te zijn totdat zijn schuld is ko len vast te staan Intkenning et ministerie van justitie heeft gis ten overigens bij monde van een oordvoerder meegedeeld dat het inisterie voor de arrestatie van de Harige Ludwina J. in Tel Aviv niet E> de hoogte was van de terroris- sche opleiding van vijftien Neder- nders in Zuid-Jemen. Mejuffrouw die vorige week door de Israë- sche veiligheidsdienst op het vlieg- dd van Tel Aviv werd gearresteerd. ?de een verklaring af tegenover de fraëlische politie over de contacten Nederlanders met het olksfront voor de Bevrijding van ^lestina in Zuid-Jemen. Zij zei toen ok te behoren tot de Eindhovense liegroep Rode Jeugd, waaruit in de Rode Hulp is voortgekomen, n Bombay werd haar vriend Marius gearresteerd. Hij was samen met fejuffrouw J. in een vliegtuig van Alr France gestapt om te kijken hoe *n Air France-toestel zou kunnen •orden gekaapt. Na de arrestatie 'in de Nederlandse in Tel Aviv [o'gde huiszoeking op verschillende Mressen in Brabant. Drenthe en Anisterdam De woordvoerder van het ministerie van justitie wilde gisteravond, zoals gebruikelijk is. niet vooruitlopen op de beantwoording van de vragen van Kamerlid Van der Lek door minister Van Agt. Hij wees er echter op dat het ministerie geen namen heeft vrij gegeven. Namen De namen kwamen dinsdag in de publiciteit door een bericht in NRC- Handelsblad. dat meldde dat Ludwi na J. na haar arrestatie de namen aan de Israëlische politie heeft ver strekt. De krant kwaih achter deze namen via ..gewoonlijk goed inge lichte diplomatieke bronnen in Wenen'. Inmiddels ontkenden twee leden van de Rode Hulp tegehover NRC- Handelsblad. Annie Westebring en Roel Koopmans uit Amsterdam, met steligheid te hebben deelgeno men aan een opleiding voor terroris ten in Zuid-Jemen Ze kwamen bei den op het door NRC-Handelsblad gepubliceerde lijstje namen voor Volgens het persbureau UPI weten de autoriteiten in India niet wat zij moeten beginnen met Marius N.. de vriend van Ludwina J.. die vorige week in Bombay is gearresteerd. Po gingen om N op een vliegtuig van Air France naar Parijs te zetten mis lukten. omdat de piloten hem wei gerden aan boord te nemen N. zou bovendien uit angst op het vliegveld van Tel Aviv te zullen worden gear resteerd. geen medewerking hebben verleend. van het streekvervoer kwam begin deze zomer in het nieuws toen minis ter Westerterp de vervoersbedrijven liet weten dat lijnen met minder dan tien passagiers per trajectgedeelte in de avond- en in de weekeindure'n niet meer zouden mogen rijden. In de loop van de zomer verzachtte de minister deze tienpersonen-norm tot een vijf-personen-norm. BRUSSEL (UPI) De Belgische autoriteiten troffen gisteren maatre gelen om te voorkomen dat de dode lijke koorts die nu in twee Afrikaan se landen voorkomt, naar Europa wordt overgebracht. Passagiers uit Kinshasa mogen het vliegveld van Brussel pas na medisch onderzoek verlaten. Zolang de oorzaak van de ziekte nog niet is opgehelderd, zal dit onderzoek overigens een weinig gericht karakter kunnen dragen. Behalve in het zuiden van Soedan blijkt er nu ook een ziektehaard in het aangrenzende noorden van Zaï re te zijn. Volgens berichten uit de hoofdstad Kinshasa en uit Kenia, zouden er in totaal minstens 230 patiënten zijn overleden. Volgens voorlopige onderzoekresultaten van het Instituut voor tropische genees kunde in Antwerpen, is in bloed monsters van patiënten niet het vi rus aangetroffen dat de eveneens gevreesde Lassa-koorts veroor zaakt. Bij het onderzoek naar wat de oorzaak dan wel is. zijn ook institu ten in Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten betrokken. Van een verslaggever AMSTENRADE De tien meisjes uit Thailand die deze week in Zuid- Limburg zijn aangehouden hebben bekend in sexclubs te hebben ge werkt. De Thaise meisjes zijn et een toeristisch visum Nederland binnen gekomen. Omdat zij niet aan de voorwaarden voor een dergelijk vi sum voldoen is er sprake van ille gaal verblijf in ons land. Daarom worden zij binnenkort uitgewezen naar hun geboorteland. De politie vermoedt dat de meisjes geronseld zijn, maar een eigenaar van een sexclub verklaarde, dat hij meisjes uit Thailand had meegeno men. omdat „ze smeekten om mee te mogen gaan naar Nederland". „Ik vond ze aardig en ze hebben bij me gewoond", zei de sexclubeigenaar. NEW YORK, CAIRO, JERUZALEM (AP. Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Henry Kissinger, is gisteren besprekingen begonnen met Arabische en Israëlische leiders in een hernieuwde poging een vredesovereenkomst in het Midden-Oosten te bewerkstel ligen. De Egyptische president Sadat heeft gisteren een hervatting van Kissingers pendeldiploma tie in het Midden-Oosten van de hand gewezen. Gistermorgen heeft de Amerikaanse minister een onderhoud gehad met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Jigal Allon. Gistermiddag ont moette hij de Saoedi-arabische minis ter van buitenlandse zaken. Vorige week verklaarde de minister in een rede tot de Verenigde Naties dat het tijd was voor een volledige oplossing van de kwestie Midden-Oosten. Volgens functionarissen in de Ver enigde Staten wil Kissinger de moge lijkheid onderzoeken van een ontmoe ting tussen Israëlische en Arabische landen om op die manier een vredes conferentie van de grond te krijgen. Vooral de rol van de Palestijnse ver zetsorganisatie PLO speelt hier een complicerende rol. Kissinger zou ech ter willen proberen dit probleem op de achtergrond te houden en zich meer willen bezig houden met de meer di recte geschilpunten tussen Israël en de Arabische landen in wat informele besprekingen tussen de partijen. Vorig jaar benaderde de Amerikaanse minister het conflict in het Midden- Oosten op een soortgelijke manier maar die werd toen door Syrië verwor pen. De Libanese burgeroorlog heeft de posities van Israël en Syrië echter dichterbij elkaar gebracht en de Pales tijnse positie verzwakt, zodat Kissin ger nu meer mogelijkheden ziet voor een oplossing. Sadat De Egyptische president Sadat heeft gisteren de mogelijkheid van een hervatting van Kissingers stap- voor-stap diplomatie van de hand gewezen. Sadat verklaarde dat er inderdaad geruchten waren dat Kis singer iets dergelijks in de zin heeft, maar dat hij daar weinig voor voelde, „ik zou graag van de gelegenheid gebruik maken om te zeggen dat we hier niet achter staan. Als de verkie zingen in de Verenigde Staten voor bij zijn en als we 1977 binnengaan dan zal de volgende stap zijn, als God het wil, een omvattende oplos sing en een vrede gebaseerd op ge rechtigheid." aldus Sadat in een toe spraak tot de gezamenlijke militai ren bij een parade die gisteren werd gehouden. De president voegde eraan toe dat rekening gehouden moet worden met een mogelijke mi litaire oplossing, als de vredespogin gen falen. Daarom blijft de ontwik kelingen van de Egyptische strijdkrachten noodzakelijk, aldus de president. Leger De Egyptische minister van defen sie, generaal Mohammed Gamassy. zei in zijn redevoering tot de troepen dat de voornaamste taak van het Egyptische leger is, de voltooiing van de bevrijding van bezet Ara bisch grondgebied. Gamassy zei dat de gevechtswaarde van de Egyp tische strijdkrachten was opgevoerd doordat Egypte nu wapens koopt in oost en west. Ze zijn in staat om hun opdracht met succes uit te voeren, aldus Gamassy. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG „Ook wij staan posi tief tegenover het feit dat de vakbe weging zich inspant om oplossingen voor het werkloosheidsvraagstuk aan te dragen en daarbij de prijs compensatie ter discussie stelt". Deze opmerking maakt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen deze week in zijn blad „De Onderne ming". Het VNO is er voorstander van om het plan van de industriebonden NVV en NKV om op eigen kosten korter te gaan werken teneinde meer mensen aan een baan te helpen zorgvuldig te bestuderen. Het ver bond plaatst wel enkele kantteke ningen. De bonden willen pas achte raf een deel van de prijscompensatie afstaan, zodat de financiering door een ander zal moeten geschieden. Een ander bezwaar is dat ar beidstijdverkorting geen werkgele genheid schept, het is een verschui ving binnen de beschikbare arbeid. Bovendien is het nog maar de vraag of de leden zullen instemmen met het plan. Een fundamentele oplos sing van het werkgelegen heidsvraagstuk zoekt het VNO in het behoud van de bestaande werkgele genheid door matiging van de ar beidskosten en schepping van nieu we werkgelegenheid door verboging van de rendementen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9