Het zakelijke pak Hetkarrieiepak Het zondagse pal* Het luxe pak Het uitgaans pak Het verjaardags p Het ondernemers Het play-boy pak ^jet reis pak represëhtatjgy Uit de weekbladen Weinreb Radicaal Nieuw proces Nieuw Links Informatiedienst „Stadsguerrilla" Prins Bernhard Menten reageert DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET 8 De Tijd: In twee afleveringen laat De Tijd mr Abel Herzberg zijn visie geven op de uitkomsten van het rapport- Weinreb. Nadat hij de voorgeschie denis uit de doeken heeft gedaan komt Herzberg tot de conclusie dat we allemaal, nu het rapport op tafel ligt, „zoals we rellen en zeilen in ons hemd zijn gezet." De verdedigers van Weinreb echter vooral. Het Weinreb-comité bij voorbeeld krijgt een veeg uit de pan, omdat het een vonnis van de Rotterdamse rechtbank (wegens mishandeling van vrouwen) „naar het rijk der rechterlijke dwalingen heeft ver wezen." Kamerlid Til Gardeniers van de KVP is er na het (onder meer voor haar) verloren abortusdebat van overtuigd, dat .zwangerschap nu net zoiets is als een afspraak met de tandarts, die je even afzegt" Me vrouw Gardeniers vindt dat er van verschillende kanten een verkeerde voorstelling van zaken is gegeven. Over voorstanders van vrije abor tus: „Zij zeiden, dat ook zij het onge boren kind rechtsbescherming bo den. Dat is niet waar. Het ongeboren leven is vogelvrij verklaard." Karei Appel heeft zijn bedenkingen tegen Nederland en tegen de opvat ting die men hier heeft over zijn werk. ..Maar." zegt hij in een inter view met Frans Duister, „als ik op Schiphol aankom snuif ik diep die zeelucht, gemengd met Amsterdam se lucht op en dan herken je eigen lijk als een boer die zijn erf herkent, Je eigen plek." Arie Groenevelt was een van de voorvechters van een volledige prij scompensatie. Nu komt zijn Indus triebond NW met een voorstel een deel van de compensatie in te leve ren voor meer werk. De Tijd: „De onderhandelingstafel is weer in zicht gebracht De leden worden met hun neus op de relatie tussen lonen en werkgelegenheid gedrukt In het zicht van de verkiezingen is het conflict met de PvdA ver meden." Hervormd Nederland: Hervormd Nederland sprak met prof. dr Krijn Strijd, die afscheid neemt als kerkelijk hoogleraar aan de Amsterdamse GU. Deze medeop richter van de PSP over de herken baarheid van christelijke politiek: „De christen zou een zwak moeten hebben voor een radicale aanpak, omdat er nu eenmaal profeten in de bijbel staan. Maar als je naar de geschiedenis kijkt, zie je dat de kerk altijd verkeerd heeft gekozen. Wie zijn er nu tegen radicale veranderin gen? Dat zijn de christelijke partij en. Dat geeft geen goed beeld van wat het christendom wil." Mr Wlm Aantjes deelt in een ge sprek met Ernst Ris mee. dat hij niet wegloopt voor de uitdaging van het CDA. „Ik kan me er nu helemaal op richten, dat er in het CDA andere normen moeten gelden dan machtsnormen. Ik probeer in de po litiek te leven vanuit het bijbel woord dat wie zijn leven zal willen behouden, het zal verliezen en wie bereid is het te willen verliezen, het zal behouden." In Hervormd Nederland verder een discussie over het wel of niet verru wen van de politiek en de vrijheid van Amerika „die een gespleten droom" blijkt te zijn. De Nieuwe Linie: Dick Houwaart houdt zich in De Nieuwe Linie vooral bezig met de vraag: „Wat gebeurt er verder met Weinreb?" De schrijver is tevreden over het werk van de onderzoekers, maar tekent daarbij aan dat „als er na dit rapport rtiets gebeurt en lede reen doet alsof er niets aan de hand is. er werkelijk iets mis is." Volgens Houwaart is het bewijs geleverd dat Weinreb een oorlogsmisdadiger is en dat er daarom een nieuw proces tegen hem gevoerd zal moeten worden. In de Westduitse politiek komen twee groepen in de strijd om de macht niet aan bod. concludeert Hanneke Wljgh na de zondag gehou den verkiezingen. De „linksen", om dat zij de vijfprocentsnorm niet ha len en de vrouwen, die „als stemvee voor de grote partijen dienen." De kleine linkse groeperingen, zoals de DKP (communisten) en de Jungso- zialisten bieden geen alternatief en lijken dat ook niet te willen („Er is slechts een reden om niet op de DKP te stemmen de DKP". aldus een lid van deze partij). Voor de vrouwen geldt meer het „mooie leu zen. weinig daden." De onderverte- genweoordiging op politieke posten neemt ook een belangrijke plaats in. In een gesprek met Gerard de Bruijn probeert Sal Santen een ver band te leggen tussen zijn politieke activiteiten van toen en zijn schrij verschap van nu: „Ik was een motor die liep op pijn." Haagse Post: Onder de Jongensboek-achtlge titel „Mijn avonturen met Nieuw Links" mocht Hans van den Doel voor de Haag»c Post het omslagartikel schrijven. Conclusie, tien jaar na het ontstaan van Nieuw Links: De centrale boodschap, een geleide in komenspolitiek. is verbazingwek kend actueel. Maar deze boodschap wordt door weinig Nieuw Llnksers meer gehoord en verstaan. Soms Ujkt het erop dat zich onder de PvdA-bestuurdere nog maar één echte Nieuw Linkser bevindt, een van het laatste uur Joop den Uyl." In een gesprek met Kees Tamboer kondigt KVP-leider Frans Andnes sen aan dat hij „beschikbaar is als lijsttrekker voor het CDA". Reden voor Tamboer om hem eens over allerlei politieke hangijzers (van lauw tot heet) aan de tand te voelen. Over de vermogensaanwasdeling: „Ik ben voor invoering van de VAD, als het kan vóór de verkiezingen. Wel vind ik dat de betrokkenheid van de mensen bij de onderneming moet worden vergroot en dat nlat alles in een grote pot moet worden gestort." Hofland zegt over het „mirakel" Weinreb. dat dit in 1976 bestaat „uit het probleem, hoe het mogelijk is, dat een groot aantal toch niet dom uitgevallen mensen met zoveel ver toon van parmantigheid zich zo lang en grondig heeft laten oplichten, na dat de levensgeschiedenis van hun held had aangetoond dat enig wan trouwen op zijn plaats was." Op het culturele vlak besteedt de HP aandacht aan actrice Ans Beentjes, die „wel ambitieus is. maar geen ster wil worden" en aan de „anti-kapitalistische" pop van de Eindhovense groep Bots. Groene Amsterdammer: Naar aanleiding van de arrestatie van een Nederlands meisje dat een vliegtuig wilde kapen is de Centrale Recherche Informatiedienst weer in de publiciteit gekomen. Geert Mak van De Groene Amsterdammer is bang dat deze organisatie een eigen leven gaat lelden, hoewel minister Van Agt dat heeft ontkend. „Hoe langer de herziening van de politie organisatie op zich laat wachten, des te meer kansen krijgt een CRI. Die gigantische bestuurlijke opera tie zal wel even tijd vergen. Voldoen de om het CRI-plantje stilletjes te kunnen laten uitgroeien tot een boom waar je niet meer omheen kunt". De onlangs naar Nederland terugge keerde ontwikkelingswerker en journalist (onder meer voor De Groene) Peter Custers doet verslag van zijn gevangenschap in Bangla- desj. Het verhaal van een „zondebok tussen coupe en tegencoupe". waar in duidelijk wordt hoe het werk van Custers botste met de historische ontwikkelingen in dat land. Op de middenpagina's toetst Loek Sonneveld de theorie van de socia listische pedagoog en onderwijsver nieuwer Célestine Freinet aan de praktijk, zoals die waarneembaar is op de Jac. P. Thijsseschool in Delft. Schoolhoofd Leo Romijn: „Van elke stap die ik doe is men op de hoogte en ik word driftig gecontroleerd. Dat is maar goed ook. want we moeten regelmatig veel klappen opvangen met z'n allen". Elseviers Magazine: Elseviers Magazine schetst Ludwina Janssen, die vorige week werd gear resteerd op verdenking een vliegtuig te willen kapen, als een „lief, naïef en levensgevaarlijk meisje". Stap voor stap worden haar „subversie ve" activiteiten op papier gezet om aan te tonen „hoe gevaarlijk de Pa lestijnse hulporganisatie in ons land is. Er is nu ook hier angst en onrust, voorwaarden voor een niets en nie mand ontziende stadsguerrilla". Het omslagartikel is gewijd aan de „naar adem snakkende mid denstand". Onno Reitsma sprak on der meer met de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond, die de klachten als volgt formuleert: „Wat wij vragen is geen lapwerk, maar een structureel andere benadering. En dat vertikt het kabinet." In een commentaar schaart dr. F. A. Hoogendijk zich achter de uitspraak van de president van het IMF, dr. Witteveen. dat niet werkloos heidsbestrijding. maar strijd tegen de geldontwaarding voorop moet staan. Een pleidooi voor een geleide loonpolitiek, die volgens Hoogen dijk onontkoombaar is. VVD-voorman Wiegel geeft toe dat hij graag minister-president wil wor den om het land van de ondergang te redden, maar er „ook niet tegen op ziet nog vier jaar oppositie te voeren". Verder het tweede deel van het le vensverhaal van Mosje Dajan. een interview met rabbijn Abraham Soetendorp („De messiaanse tijd is heel dichtbij") en de wens van mi nister Van Kemenade het vak ge schiedenis te vervangen door werel doriëntatie. Vrij Nederland: Vrij Nederland heeft deze week bijna een 'Bemhardnummer'. Joop van Tijn doet een boekje open over de stichting Praemium Erasmianum en over de manier waarop de kandi daten voor de Erasmusprijs worden geselecteerd. Daarin speelt prins Bernhard een centrale rol. In de praktijk heeft hij vetorecht. Het heeft er geruime tijd naar uitgezien dat prins Bernhard de bekroning van Amnesty International heeft willen tegenhouden. Een andere kandidaat, de fervente jager op na zi-oorlogsmisdadigers, Simon Wie- senthal. heeft de prijs, ook onder invloed van prins Bernhard niet ge kregen. Accent: ACCENT, dat met TROS-Aktua de miljonair en kunstverzamelaar Pie- ter N. Menten beschuldigde van moord op tientallen joden tijdens de tweede wereldoorlog, heeft nu een reactie van van Menten afgedrukt. Menten gaat in een brief tot de tege naanval over, waarbij hij er niet voor terugdeinst Hans Knoop, hoofdre dacteur van Acceht, een „duidelijke anti-christ" te noemen met onder mijnende activiteiten, progrom- allures en een ongekende haat tegen alles wat katholiek is." De brief van Menten spreekt verder voor zichzelf. Accent wijdt ook grote aandacht aan het rapport-Weinreb. Dr. Henriette Boas, vraagt zich af wat er de oor zaak van is dat „zoveel kritische" journalisten en anderen, die zich als bij uitstek „kritisch" beschouwen, zolang in dit netwerk van leugens en verdachtmakingen (van Weinreb; red.) hebben kunnen geloven". In het artikel „I.n Zweden is men snel aan de slag" stelt Frank de Jong vast dat in Zweden maar ruim anderhalf pro cent werkloos is omdat niemand de kans krijgt een andere werkkring te weigeren. Minister Lubbers zegt in een interview met Accent het lijsttrekerechap van het CDA niet te „ambiëren". Overigens vindt hij wel niet „zomaar uit de politiek te kun nen stappen." Wat u er ook mee van plan bent, het gaat er bij C&A om dat uw pak een perfektc pasvorm heeft, goed gesneden is en onder alle omstandigheden korrekt zit. Met deze typiesc kenmerken, kun je er letterlijk alles meedoen. Raf-blue met opgesneden revers, driedel is: 275. - C&jl is toeA dvxriclefl^eh.f

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8