Dit jaar plan voor bewoning Nieuw Waldeck Den Haag: meer vrije tram- en busbanen Haagse Sociale Academie wil snel nieuwbouw Nieuwbouw in „Keizerstraat-Oost" Zoetermeer zet alles op alles om 50.000 inwoners te halen KORT AUTOMATISCH SPAREN Vandaag denken aan morgen. Recht op het doel af: studeren, trouwen,i bouwen, reizen... Goed spaarplan In kader stadsvernieuwing Kamermuziek voor te weinig publiek Burgemeester Schols naar Roemenië Geldstraffen voor vernielers van trein Kritiek op beleid psychiatrische kliniek St. Bavo Verlateviering dierendag Complex in Forum-gebied onzeker Bijna vier miljoen staat op het spel elke maand een vast bedrag - maakt I wensen snel bereik baar. Dat kan^A |r?\ automatisch van uw salaris of pensioen bij de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK DONOERDAG 7 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft een plan ontworpen voor de aanleg van een vrije tram- en busbaan op de Kneuterdijk en de Vijverdam (Buitenhof) en een vrije trambaan op een deel van de Laan van Meerdervoort. Naast de vrije tram- en busbaan blijft op de Kneuterdijk voor het particuliere verkeer één rijstrook per richting over. Op de Kneuterdijk is dan naast een parkeerstrook voor zien van parkeermeters ruimte voor een fietsstrook beschikbaar. In een notitie aan de raadscommis sie voor openbare werken, verkeer en vervoer schrijft wethouder Wallis de Vries dat de fietsstrook nabij het kruispunt Kneuterdijk/Lange Vij verberg moet eindigen Het is name lijk wenselijk een apart links afvlak naar de Lange Vijverberg te creëren, zodat het linksaf slaande verkeer af zonderlijk kan worden geregeld. De rijstrook op dit punt zal in dat geval in twee opstelvakken overgaan. Uit een capaciteitsberekemng is ge bleken. dat het kruispunt Kneuter dijk/Lange Vijverberg na aanleg van het voorgestelde profiel voldoende capaciteit zal hebben om de verschil lende verkeersdeelnemers te ver werken. De huidige tramhalte op de Vijver- dam (Buitenhof) zal naar de Lange Vijverberg moeten worden ver plaatst. De „naald" op de Vijverdam tussen het rechtsafvak (richting Bui tenhof) en het rechtdoorvak (rich ting Hofweg) blijft gehandhaafd Het fietsverkeer zal langs de rechterzijde van deze „naald" worden geleid. Bomen blijven Volgens de wethouder heeft het plan geen gevolgen voor net bestaande bomenbestand. Een wijziging van het profiel op de Kneuterdijk, ter hoogte van het voormalige ministe rie van financiën zal in het kader van de geplande nieuwbouw op deze plaats (Raad van State) dienen te geschieden. De huidige tramsporen op de Kneuterdijk en de Vijverdam zijn binnen één jaar aan vernieuwing toe. De wethouder meent dat het voor de hand ligt de spoorvemieu- wing en de aanleg van een vrije baan tegelijk plaats te laten vinden. Laan v. Meerdervoort De gemeente heeft bovendien een 4,25 miljoen kostend plan gemaakt voor de aanleg van een vrije tram baan op het gedeelte van de Laan van Meerdervoort tussen de Klap roosstraat en de Egelantierstraat Het plan voorziet in de aanleg van een tweesporige vrije trambaan, wel ke door middel van een belijning wordt aangegeven. Ter weerszijden van de trambaan zijn in elke richting twee rijstroken beschikbaar voor het particuliere verkeer. De halten van de tramlijnen 3 en 12 worden op de Laan van Meerdervoort gecon centreerd en worden „verhoogd" aangelegd. Bij de uitvoering van het plan zullen circa 50 parkeerplaatsen op het middengedeelte van de Laan van Meerdervoort komen te verval len. Dit wordt opgevangen door de aanleg van parkeerstroken naast de rijbanen. Beide plannen worden op 13 oktober door de genoemde raadscommissie besproken. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor het einde van dit jaar wil wethouder Hardon (stadsontwikkeling) plannen gereed hebben, die ten doel hebben inwoners van de Schilderswijk woonruimte te bieden in de nieuwbouwwijk Nieuw Waldeck. Het gaat om bewoners uit de verpauperde gebieden rond de Jan van Gojenstfaat, het Oranje plein de Koninginnestraat en de Hooftskade. Eind volgend jaar is de bouw van de eerste 400 woningen in Nieuw Waldeck voltooid. De wethouder zet dit gisteren In de uitvoerige discussie, die zijn ge meenteraadscommissie wijdde aan de „Nota Stadsvernieuwing". Aan de hand van deze nota. onlangs door Hardon gepresenteerd, wil de ge meente Den Haag de stadsvernieu wing slagvaardig aanvatten. Volgens de wethouder moet de ge meente binnen twee Jaar zo n 2000 panden aankopen in zgn. urgentlege- bieden. Dat zijn delen van de oude Haagse wijken, die bij de stadsver nieuwing voorrang krijgen. De raadscommissie was blij, dat de wet houder op groter schaal woningen wil laten aankopen dan nu het geval is. Het bezit van voldoende panden op de Juiste plaatsen is onmisbaar voor de stadsvernieuwing. Pas dan kan de gemeente ruimte maken voor nieuwe woningen en groen In de Nota Stadsvernieuwing worden veer tien urgentiegebieden genoemd, waarop de aankoop zich richt Organisatie Een gedegen organisatie, zowel ambtelijk als bestuurlijk, is ook een eerste vereiste voor het welslagen van de vernieuwing. Over de organi satie. zoals wethouder Hardon die voor ogen heeft, liepen de meningen in de raadscommissie uiteen „Een gammelijk zaak" oordeelde het PPR-raadslid Verduyn LuneL Hit vond het. evenals zijn PvdA-collega Dulvesteijn, vreemd dat slechts één man belast is met de coördinatie van ambtelijke acUviteiten. De heer A. Vos. de nieuwe ambtelijk coördinator stadsvernieuwing, wierp tegen, „dat de organisatie echt niet opgehangen is aan één persoon. Hij doelde met name op het manage mentteam, dat wethouder Hardon in zijn nota aankondigt. In dat team zitten de hoogste ambtenaren van de diensten en afdelingen, die het meest met de stadsvernieuwing te maken hebben. De heer Vos is voor zitter van het team, dat inmiddels begonnen is een „werkplan" voor de Haagse stadsvernieuwing te maken. In dat plan krijgen tijdschema's en kostenramingen een centrale plaats. WD en CDA hadden wel vertrou wen in de ambtelijke organisatie, die Hardon voorstelt. Zij waren het bo vendien met de wethouder eens, dat een drastische reorganisatie een ha chelijke zaak is, Juist nu het ambte lijk apparaat alle zeilen moet bij zetten Wel was de wethouder van mening, dat er alsnog flink gesleu teld wordt aan de organisatie als de huidige plannen falen. De raadscommissie en de wethouder benadrukten. dat de Nota Stadsvernieuwing" niet meer is dan een eerste aanzet" door Adr. Hager LEIDEN Tal van culturele mani festaties worden in de komende we ken onder auspicièn van K. en O. in Leiden en omgeving georganiseerd. Recitals, kamermuziek, koor- en symfonieconcerten met namen als Herman Krebbers. Dick Bor. Anner Bijlsma. Edo de Waart. René Ver hoef! en dergelijke. Gisteravond concerteerden in de acoustisch ge slaagde bovenzaal van het K. en O. gebouw aan de Oude Vest voor een te klein publiek Glen Wilson, clave- cimbel. Robert Carter, klarinet. Froukje Wiebenga, fluit en Ton Schattelijn, klarinet. Het instrumentale kwartet speelde een aantal werken in diverse sa menstellingen. De belangstelling daarbij mocht in de eerste plaats uitgaan naar Froukje Wiebenga. De ze fluitiste was leerlinge van Peter van Munster en Frans Vester Voorts specialiseerde zij zich in de uitvoeringspraktijk van barokmu ziek en van het romantische reper toire. Zij is eerste fluitiste van het Gewestelijk Orkest en maakt deel uit van een trio. Zij toonde zich al eerder een fluitiste met een zeer fraai gevormde toon, een technische perfectie en een welsprekende muzi kaliteit. Glen Wilson, verbonden aan het Ne derlands Kamerorkest, nam het eerste programmagedeelte voor zijn rekening en toonde zijn vaardighe den in een zestiende eeuws werk van Tallis en een suite en toccata van Bach. De fluitiste en de twee klari nettisten boekten succes in werken van*ondermeer Bach, Jolivet, Stra- winsky en Villa-Lobos. De sa menstelling van dit programma ge tuigde van smaak en fantasie en rechtvaardigde op zich reeds grotere belangstelling. SCHEVENINGEN Begin volgend jaar zullen de eerste woningen worden opgeleverd in het rchabilitatiegebied Keizerstraat-Oost. In opdracht van de prot. chr. woningbouwvereniging Patrimo nium worden hier 38 woningwetwoningen gebouwd, welke de eerste fase vormen van een plan van circa 80 woningen. Eind vorig jaar werd met de bouw van dit kleinschalige project gestart. Op de foto een groepje woningen aan de Werfstraat. DEN HAAG Burgemeester F. Schols van Den Haag vertrekt vrijdag 8 oktober voor een officieel bezoek aan Roemenië. De burgemeester vergezeld door loco-burgemeester en wethouders voor maatschappelijk welzijn en volksgezond heid H. F. Happel en de wethouders mevrouw drs M. Vos van Gortel (financiënen organisatie) en A. van Lier (onderwijs en personeelszaken), is voor het bezoek officieel uitgenodigd door de Roemeense regering. De Haagse delegatie zal bezoeken brengen aan Boekarest en Iassy en daar universiteiten, schohngscentra. musea, kloosters, nieuwbouwwijken en industriecentra bezichtigen. Woendag 13 oktober keert de Haagse burgemeester en zijn gezelschap weer terug in Nederland Van één onzer verslaggevers DEN HAAG De kinderrechter in Den Haag heeft een groep van der tien Haagse jongeren, die ernstige vernielingen aanrichtte in een treinstel van de N.S., veroordeeld tot lichte voorwaardelijke tuchtschoolstraffen en geldboetes variërend van 50 tot 100 gulden. De supporters, die uit Rotterdam terug keerden van een voetbalwedstrijd, werden In Den Haag door de ge meentepolitie ingerekend. De oudste van het stel kreeg van de politierechter 100 boete en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee Jaar. Bovendien moest hij 500 schadevergoeding betalen aan de N.S. DEN HAAG De Cliëntenbond, waarin ex-psychiatrische patiënten zich hebben verenigd, heeft in een verklaring kritiek geuit op het beleid van de psychiatrische kliniek „St. Bavo" te Noordwljkerhout. De Bond verwijt de inrichting dat ze één van haar patiënten heeft overge leverd aan de justitie. Het betrof hier een 44-jarige patiënt die door de Haagse rechtbank veroordeeld werd tot vijf dagen voorwaardelijke ge vangenisstraf en een geldboete van vijftig gulden wegens brandsUch- ting. De Cliëntenbond verwijt „St. Bavo" bovendien dat men de patiënt bij zijn gang naar de rechtbank niet voldoende ondersteuning en uitleg gegeven heeft. DEN HAAG In een brief aan het college van B en W vragen de raadsleden Duivesteijn (PvdA), IJmkers (CPN) en Geleijnse (PPR) zich af of het mogelijk is om de tijdelijke brug, die ls aangelegd voor de oversteek KoningstraafBoek- horststraat, te verplaatsen als de nieuwe brug in gebruik genomen is. De tijdelijke brug zou dan ter hoog te van de Jacob Catsstraat kunnen zorgen voor een betere bereikbaar heid van het Zuidw&lland. Den Haag In de Haagse kinderboerderij Nijkamphoeve op de hoek van de Escamplaan en de Dedemsvaartweg werd werelddierendag „verlaat" ge vierd. Omdat scholieren op maandag geen vrije dag hebben, maar op woensdag wél was de viering van dierendag naar woensdag verzet. Alle dieren waren keurig schoongemaakt en geborsteld en werden, met de meegebrachte huisdieren, deskundig gekeurd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bestuur, personeel en studenten van de Haagse Sociale Academie hebben in een brief aan de gemeenteraad hun verontrusting geuit over de wijze waarop wordt omgesprongen met de „onaanvaardbare huisvestingssituatie" van de opleiding. De H.S.A. heeft nu al tien jaar een ernstig ruimtetekort. Noodgedwon gen wordt gebruik gemaakt van een hoofdgebouw en vijf bijgebouwen, die ongeschikt zijn voor moderne vormen van onderwijs. De schrijvers van de protestbrief aan de Haagse raad schetsen de huidige situatie als onwerkbaar voor de 1180 studenten en de 133 personeelsleden, bijvoorbeeld in het hoofdgebouw dat oorspronkelijk is ontworpen voor 120 studenten en 14 stafleden. De schrijvers zijn kwaad over de wijze waarop zij sinds februari 1967 door B. en W. van Den Haag worden afgescheept met nietszeggende be loftes over mogelijke bouwplaatsen. Tot op heden heeft het ministerie van onderwijs de subsidie voor nieuwbouw kunnen garanderen. Van een onzer redacteuren ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer zet alles op alles om dit jaar zijn vijftigduizendste inwoner te kunnen begroeten. De komende maanden wordt getracht nog zo veel mogelijk wonin gen te leveren. Burgemeester mr J. W. Wegstapel was gistermiddag bij de presentatie van de gemeentebegroting voor 1977 niet bijster optimistisch gestemd over het behalen van deze mijlpaal. Als het niet lukt verspeelt Zoeter meer een uitkering van bijna 4 mil joen gulden uit het gemeentefonds. Tarieven omhoog Bij het opstellen van de begroting is het college van B en W overigens nuchter uitgegaan van een inwoner tal van 49.500 per 31 december dit jaar. Zoetermeer wil volgend jaar ruim 144 miljoen gaan uitgeven, bij na 28 miljoen meer dan dit jaar. Het college heeft berekend dat er een tekort is van 1,6 miljoen wanneer alle wensen en verlangens worden utgevoerd. Daarom wordt de ge meenteraad voorgesteld akkoord te gaan met een rijksbelastingverho ging (circa 7 procent) die bijna acht ton in de gemeentelijke kas doet belanden Ook de tarieven voor het huren van zalen, sport- en andere accommodaties gaan met een zelfde percentage omhoog. (60.000 gulden nen worden verhaald. Optimistisch gestemd is burgemeester Wegstapel over de belangstelling van kantoren en industriën voor zijn gemeente. Wat de ruimtelijke ordening betreft is een ambtelijke werkgroep ge vormd die met het opstellen van een structuurschets wordt belast voor de bouw van een vijfde woonwijk, welke met name bestemd is voor de op vang van de eigen woningbehoefte. De groei van Zoetermeer (in vijf jaar tijd kreeg de stad er 30.000 inwoners bij), wordt weerspiegeld in de be schouwingen over de politie en de brandweer. Wordt het aantal politie mensen steeds uitgebreid, de brandweer krijgt een verandering in de organisatie. Op 1 januari vindt namelijk een volledige commando wisseling plaats. De politie en de brandweer zullen in één nieuw complex in het stadscentrum wor den ondergebracht. B en W streven ernaar in 1977 de voorbereiding van de bouw af te ronden. Garantie Volgens bestuur, personeel en stu denten hebben ambtenaren van het ministerie verklaard, dat die garan tie het komend voorjaar kan komen te vervallen, indien niet binnen zeer korte termijn over een bouwplaats en bouwplannen kan worden be schikt. In de brief aan de gemeenteraad concluderen bestuur, personeel en studenten dat zij zich in de afgelo pen tien jaar voortdurend hebben ingezet voor een realisering van nieuwbouwplannen, maar dat het college van B. en W. op „ineffectieve wijze" is omgesprongen met de di recte belangen van de ruim 1.300 betrokkenen. De H.S.A. eist van het gemeentebes tuur van Den Haag voor 1 november as. een aanvaardbare bouwplaats ter beschikking te stellen, opdat volgend jaar met de bouw kan wor den begonnen. Begin van dit jaar lanceerde de ge meente nog het plan om voor de nieuwe H.S.A. ruimte te reserveren in het zgn. Forum-gebied nabij het Spui. Deze bouwplaats is echter on zeker, omdat eerst een beslissing moet worden genomen over de Koe kamplus en het daarmee damenhan- gende traject van HTM lijn 9. DEN HAAG De 73-jarige me vrouw L. S. L. uit Den Haag is giste ren bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven gekomen. Toen zij vanuit de Ieplaan linksaf de Segbroekiaan wilde inslaan, waarbij zij geen voorrang verleende aan een naderende auto, werd zij overreden. Zij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan hoofdletsel. Zendingsdag In de Christus Koningkerk aan Bruynings Ingenhoeslaan Voorburg wordt zaterdag 9 ok ber een Interkerkelijke zendin dag gehouden. Spreker is prof. Verkuyl over het onderwei „Zending, waarom, hoe waar?.". De dag begint om 10 uur en duurt tot 15.30 uur. Kloosterkerk Vanmiddag van vijf vóór tot tl over één wordt er in de Kloost kerk. Lange Voorhout. Den Ha weer een pauzebijeenkomst houden. Medewerking verlew Arie van der Knaap, trompet Gerard Akkerhuis, orgel. Trimmen Zaterdag kunt u uw conditie we testen. De gezamenlijke atletie verenigingen organiseren op Sintelbaan aan de Laan van Pa Den Haag, wederom de Coojx test. De aanvang is 10.00 uur het inschrijfgeld is 2,50. Jazz Vrijdagavond 8 oktooer gaöner nieuwe „Jazz in Rijswijk"-seiw, weer van start. In het vnji centrum „Stervoorde", Dr. H.l van Mooklaan 1. Rijswijk zal d avond de jazz-pianist Randy W ton, met zijn zoon Azzedin, opt den. Tevens treedt in de foyer 1 Rob Tichelaar Quintet op. I concert begint op 21.00 uur en toegangsprijs is 6 gulden houders 5 gulden). C. J. V. Loosduinen Om u kennis te laten maken m het groepswerk van de Christe ke Jongeren Vereniging Loosd nen nodigen zij u uit voor OPEN HUIS. Dit wordt gehoud a s. zaterdag van 14.00 tot 16 uur in het clubgebouw aan Burgemeester Hovylaan 2 Loosduinen. Praatavond De Christelijke Plattelands J< gerenorganisatie Zuid Holla houdt vrijdag a.s. in „De Mi neet" te Maasland een gezami lijke avond van de afdeling Delft en Maasland. Spreker is Mol van de P.S.G.G. over het< derwerp „Relaties". De aanva is 20.00 uur en de kosten bedrag 2,50. Jubileumconcert Ter gelegenheid van het 80-jai bestaan geeft de Leiderdorp Christelijke Gemengde Zangvi eniging „Excelsior" vrijdagavo 8 oktober een jubileumconcert de Scheppingskerk aan de V Poelgeestlaan te Leiderdorp. E jubileumconcert staat onder 1 ding van dirigent Aad van Vil Uitgevoerd zullen worden werk van Vivaldi, Gounod Bruckner. Medewerkenden zij Esther Hillinga (sopraan), Friei v. Engelenburg (alt), Chris vi Woerkom (tenor), Hans Zom (bas), Ada van der Bent (clav cimbel) en het Gewestelijk 0 kest voor Zuid Holland. „Excel or" nodigt u van harte uit: toegangsprijs is 7.50 (65+'ers CJP-houders: 5,—) ADVERTENTIE meeropbrengst). Sprinter Onbetwist hoogtepunt is het leven van de groeistad in 1977 zal de ope ning van de sprinter-spoorlijn naar Den Haag Centraal worden. In de aanbiedingsnota aan de raad is de openingsdatum vermeld: 22 mei. De sprinter zal dan in Zoetermeer zes haltes aandoen met een frequentie van vijftien minuten. De totale reis tijd van de halte Meerzicht naar Den Haag Centraal bedraagt 24 minuten. Het dubbelstation-Noordzijde zal tot de gereedkoming van het nieuwe busstation in het te bouwen stadscentrum als overstappunt fun geren. B en W kondigen een nota aan met betrekking tot het parkeerbeleid, waarin zal worden aangegeven op welke wijze de kosten van de par keerplaatsen op de gebruiker kun-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6