„Chinese Schimmen" bestrijdt blinde verering dichtbij Onevenwichtige benadering Simon Leys draagt bij tot evenwicht Commentaar Thailand Raad voor de Kunst: voer leenrecht in Prins in Genève Kassier verhindert (overval op bank BEPERKIN6 KERNEXPLOSIES VOOR VREEDZAAM GEBRUIK VERSTANDIG MET ENERGIE dineren als een oude romein poezemoed gewonnen baan van niks het weer Herfstsfeer weerrapporten 1 „Apotheker moet bereikbaar zijn" JONOERDAG 7 OKTOBER 1976 RADIO/TV TROUW/KWARTET 5 Het democratisch experiment in Thailand heeft niet lang mogen du- ren. Het zag er allemaal (op papier) toch veelbelovend uit sedert het najaar van 1973, toen het militaire bewind van Kittikatsjorn bezweek onder studentenonlusten, die vreemd genoeg in het eerste begin niet eens een politiek karakter had den. Er kwam toen een gematigd, niet-militair bewind, dat grote ernst maakte met de politieke vernieu wing en de erkenning van de bur gerlijke vrijheden. Er werd gewerkt aan een grondwet, die de omstandigheden en het prille karak ter van het democratisch experi ment in aanmerking genomen redelijk genoemd mochten worden; kwamen verkiezingen en een regering die op de uitslag daar van steunde. Erg mooi maar kennelijk ook te mooi om waar te zijn. De opkomst bij de verkiezingen was bijzonder gering (een aanduiding dat de de mocratische gevoelens nog niet zo diep wortelden). Al deze politieke voorrechten bleken ook niet vol doende om de rust in het land te herstellen. Zo deden zich bijvoor beeld in 1974 niet minder dan 357 stakingen voor. Ook de boeren wa ren onrustig en gingen de straat op kracht bij te zetten aan hun eisen tot afbraak van het groot grondbezit. De studenten bleven :neens een politieke factor van betekenis, onder andere doordat zij naar het platteland trokken en e boeren daar aanmoedigden in hun actie voor landhervorming. De parlementsverkiezingen hadden trouwens een bijzonder verbrok keld beeld opgeleverd. Er waren minstens vier partijen nodig om een regeringscoalitie te vormen met een werkbare meerderheid. Vandaar ook, dat er al na één jaar nieuwe verkiezingen nodig waren, die op 4 april van dit jaar hun beslag kregen. De uitslag alweer: met een verrassend kleine opkomst van de kiezers gaf een stevige ruk naar rechts te zien. De democra tische partij (de grootste partij in B I het oude parlement, maar deson- E danks in de oppositie) steeg plotse- \ing van 72 (van de 269) naar 115 (van de 279) zetels kennelijk toch een uiting van protest van de kievtrs tegen de gang van zaken in n hel land. n Een belangrijke factor voor de ruk j naar rechts moet worden gezocht e buiten de grenzen van Thailand. Sinds 1973 zijn twee landen in het Verre Oosten (Vietnam en Cam bodja) onder marxistisch georiën- ,|t teerde besturen gekomen. In Thai- le land zelf bestaan er ook linkse guer rilla-groeperingen. Die omstandigheden maakten het klimaat voor het democratisch ex periment in Thailand er niet gunsti ger op. De militairen, al veertig jaar lang de dominerende factor in dit land, vonden het nu kennelijk tijd worden het experiment als mislukt te verklaren en orde op zaken te stellen. De wereld heeft er weer een dictatuur bij en dat is geen bemoe digende geda chte. Simon Leys legt de vinger bij de massaregie van zogenaamde spontane reacties van de Chinese bevolking. De hier gefotografeerde mard naar het enige maanden terug door aardbevingen getroffen deel van China zou één van de .spontane acties" kunnen zijn. ze China-verering, zoals hij die in bepaalde kringen in Parijs van nabij heeft meegemaakt. Hij tekent ver zet aan tegen de doctrinaire en vreugdeloze „chinoiserie" van intel lectuelen die in China mooi vinden wat zij in eigen land zouden verfoei en en hij uit scherpe kritiek op de jubelverhalen van China-reizigers, die zonder de taal te kennen alleen maar zien wat de officiële gidsen hen wijzen. DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER - DEN HAAG De raad voor de kunst vindt dat er een wettelijk leenrecht moet komen. De raad ad viseert minister Van Doorn zo spoe dig mogelijk met de betrokkenen te gaan overleggen. De raad voor de kunst heeft met dit advies de conclusie van de afdeling letteren van de raad overgenomen. Verwezenlijking van een in de wet verankerd leenrecht zou betekenen dat auteurs vergoedingen krijgen op basis van het aantal uitleningen van hun werk door bibliotheken. GENEVE Prins Bernhard is giste ren in Genève aangekomen voor een vergadering van het Wild Life Fund toet internationale wereldnatuur- fonds). die vandaag in Morges wordt gehouden. De prins zal, zoals ge woonlijk, de uit negen leden be staande bestuursraad voorzitten, ^teze vergadering werd al enkele maanden geleden vastgesteld. Prins Bernhard maakte vorige maand be ttend dat hij zich aan het eind van hot jaar niet herkiesbaar stelt als resident van het World Wildlife "und. De prins verliet het vliegveld foor een zijuitgang en vermeed ver- ivers. JABEEK In het Limburgse Ja- reek is een overvaller door het be- «iste optreden van de kassier van de iabobank op de vlucht geslagen. De ongeman probeerde met een nylon- tous over het hoofd getrokken en ®«t een op een pistool lijkend voor op in zijn handen de bank te over een. Maar de kassier kwam op de overvaller toe en riep „eruit!" Daar door is de jongeman kennelijk in Li P^ek geraakt. Hij vluchtte, sprong een voor de bank staande auto en verdween. door Dick Kooiman Soms laat een reiziger die het huidige China bezoekt een gebruikt scheermesje achter op zijn hotelkamer. Maar tot zijn verbazing ontdekt hij dat ditzelfde mesje op de volgende pleisterplaats weer op hem wacht en hem op elke etappe van zijn reis zorgvuldig wordt nagebracht. Pas buiten de Chinese Volksrepubliek slaagt hij er in zich definitief van dit nutteloos geworden gebruiksvoor werp te ontdoen. Deze en andere anecdotes uit recen te reisverhalen over China zijn bij zonder illustratief. Zij verhelderen weliswaar niet in de eerste plaats de situatie in China, maar laten zien hoe China's vrienden en vijanden in hun beoordelingen uitééngaan. De eersten nl. wijzen er op dat de Chine zen sedert Mao Tse-toeng zo eerlijk en onkreukbaar zijn geworden, dat zij zich zelfs aan het eenvoudigste kleinnood niet vergrijpen. Een schril contrast met de corruptie in een aan tal omringende Aziatische landen! De anderen daarentegen stellen dat het begeleidende personeel van de buitenlandse reiziger onder een zo zware druk staat dat het uit angst dat de Chinese autoriteiten klachten bereikten de buitenlander werkelijk alles nadraagt. Corruptie, in deze opvatting, is niet uit China verdwe nen, maar door een uiterst straffe wetgeving alleen maar dieper onder de grond gejaagd. Een simpel gege ven als dat van het steeds terugke rende scheermesje leidt daarmee tot totaal verschillende verklaringen en veelal niet minder heftige discussies. Waarom raken de gemoederen bij discussies over het moderne China vaak zo snel verhit? Ik denk dat het iets te maken heeft met de gigan tische afmetingen van het experi ment dat daar plaats vindt. Sedert 1949 is China's miljoenenbevolking bezig in een adembenemende spurt een enorme ontwikkelingsach terstand goed te maken. In de daar bij gehanteerde socialistische me thodiek is veel hoop geïnvesteerd, ook door mensen in het Westen. Maar tegelijkertijd is de berichtge ving vanuit China uitermate schaars en is onze kennis van de huidige ontwikkelingen daar beperkt. Een combinatie van deze twee factoren leidt haast onvermijdelijk tot emoti onele en vaak zeer persoonlijke woordenwisselingen, als het gaat om de uitleg van Chinese reisindrukken. In Nederland hebben wij vorig jaar op grote schaal een dergelijk China- debat gehad, een debat dat na de dood van Mao Tse-toeng weer even lijkt op te vlammen. Op de ach tergrond van al die opgewonden dis cussies stond het boek „Ombres Chinoises" van Simon Leys (1974), dat onlangs door de Arbeiderspers in het Nederlands is uitgegeven on der de titel „Chinese Schimmen" (Amsterdam 1976, 27.50). Het bij zondere van dit boek is dat het op een heel andere toon over de Chine se volksrepubliek spreekt dan wij gewend zijn. In de verslaggeving over China overheerst namelijk het positieve geluid, er bestaat veel be wondering voor de vooruitgang die op veel terreinen is geboekt en reizi gers die China bezoeken keren veel al diep onder de indruk terug. Sow- jet-Rusland is als maatschappelijk ideaal verbleekt en verdampt, maar het schijnt dat de verwachtingen van velen zich hebben verlegd naar China dat verder weg ligt. waar men korter bezig is en waar wij minder van weten. Massaregie In deze stortvloed van loftuitingen nu heeft Leys met zijn boek een vingerhoed aan kritiek uitgegoten en het resultaat bleek een storm. Hij komt dan ook wel met een heel ander verhaal. Hij wijst op de zorgvuldige massaregie die verscho len ligt achter de z.g. spontane uitin gen van de volksmassa, op de loodzware druk van een alle initia tief- en fantasiedodende bureaucra tie, op de barbaarse vernietiging van kostbare cultuurschatten, kerken en tempels, en het betrekkelijke van het begrip waarheid in China, waar van de inhoud na elke politieke zwenking met terugwerkende kracht verandert. Op sommige plaatsen suggereert Leys zelfs dat China een toekomst tegemoet gaat zoals geschetst in Orwells bekende toekomstroman over 1984: een tota litaire dictatuur waar de individu zijn vrijheid, zijn voorkeuren en zelfs zijn geheugen heeft ingeleverd aan een Grote Broer die hem constant controleert. Wie is deze Simon Leys? Achter dit pseudoniem gaat een zeer bekwaam sinoloog en kunsthistoricus schuil, de Belg Pierre Ryckmans, momen teel hoogleraar in Canberra. In 1956 bezocht hij de volksrepubliek voor de eerste maal en in 1972 werd hij benoemd tot cultureel attaché op de zojuist geopende Belgische ambas sade in Peking. (Leys zelf vermeldt niet zonder tevredenheid op pag. 43 dat de Westerse mogendheden bij het contactherstel met China hun „meest capabele en briljante men sen" naar Peking stuurden). Hij heeft onmiskenbaar grote bewonde ring en sympathie voor het Chinese volk, waarschijnlijk mede omdat hij het ziet als slachtoffer van een dicta toriaal en onderdrukkend regime. Van dat regime is hij echter een uitgesproken tegenstander en de mededeling op de omslag van het boek dat Leys geen anti-Maoist zou zijn is dan ook volstrekt misleidend. Maar meer nog dan een tegenstan der van het regime is Leys een te genstander van de vaak zo kritieklo- Juist vanwege dit polemische ka rakter vormt „Chinese Schimmen" boeiende lectuur. Het is luchtig ge schreven met een ondertoon van sarcasme, maar wordt helaas door vrij veel onnauwkeurigheden ont sierd. Op één belangrijk punt wil ik iets nader ingaan, nl. de vraag aan welke maatstaf de situatie in China moet worden beoordeeld. Terecht verwijt Leys sommigen van China's bewonderaars dat zij bij binnen komst in China hun eigen Westerse maatstaf inruilen voor een meetlat die officieel is goedgekeurd door de Chinese autoriteiten, hetgeen tot vertekende uitkomsten leidt. Maar om zoals Leys doet de eigen meetlat ook onverkort bij China aan te leg gen is onredelijk al heeft het de schijn van rechtvaardigheid, omdat daarmee China's specifieke ontwik kelingsgang wordt ontkend. Veeleer zal het huidige China moeten wor den vergeleken met het China van vóór 1949 of met de situatie in de omringende Aziatische landen om de Chinese prestatie werkelijk te kunnen schatten. Leys boek is een onevenwichtig boek, en lijdt aan dezelfde éénzijdig heid als het soort literatuur dat hij bestrijdt. Maar daarmee is het nog geen slecht boek. Waar velen wijzen op de grote winsten die China heeft behaald is het goed dat iemand ons herinnert aan de hoge kosten die er voor zijn betaald. Leys afwijzende instelling, vermeerderd met zijn ga ve van kritische waarneming, werpt licht op facetten van de Chinese maatschappij, die bij andere au teurs onbesproken zijn gebleven. Hoewel onevenwichtig draagt Leys met dit boek daarom wel bij aan meer evenwicht in de totale heden daagse China-literatuur. Hij biedt zich aan als een getuige, die niet onpartijdig maar wel oprecht dient te zijn om bij te kunnen dragen aan een meer uitgebalanceerd eindoor deel. ZUiNIGZyN OP WATWE HEBBEN onder redactie van bes smit Op oude afbeeldingen van groot scheepse eetpartijen van zon vijfhonderd tot duizend jaar gele den zijn het meestal op het fruit na de forse brokken ge braad en kluiven die opvallen. Je moet maar raden waar men zich verder mee voedde, icant het is duidelijk dat er meer dan vlees alleen op een middeleeuwse of nog overjariger dis gestaan heeft. Voor wie wil weten wat dan wel, is er nu een simpele manier om er achter te komen: lees Van Soeter Cokene" van Johanna M. van Winter (een uitgave van Fibula- VanmDishoeck, Haarlemen je weet er (bijna) alles van. Bijna, want zoals de schrijfster op merkt. in een kookboek vind je nooit de doodgewone maaltijden terug, altijd de bijzondere. Over het gewone, dagelijkse voedsel valt dan ook weinig of niets te achterhalen, evenmin als over wat de pot voor de eenvoudige burgers de meeste mensen dus schafte. De kookboeken die in een zelfs lang vóór de middeleeu wen verschenen uiteraard nog met de hand geschreven waren bovendien alleen toegankelijk voor mensen die konden lezen: de rijken, de adel. vorsten en prin sen. En die wisten best wat lekker was. getuige die Romeinse. Itali aanse, Franse, Duitse, Neder landse en Arabische kookboeken uit vroeger eeuwen. Het oudst be kende dat mevrouw Van Winter raadpleegde, stamt uit de vierde eeuw en bevat de verzamelde re cepten van ene Marcus Gavius Apicius, een ware lekkerbek die al in de eerste eeuw van onze jaartelling leefde. Volgens de schrijfster ligt de oud- Romeinse smaak dichter bij de ónze dan die van de middeleeu wers. De laatsten aten wel scherp gekruide spijzen, zoet, zuur of al lebei tegelijk, maar zoutarm. De Romeinen bereikten een verfijn der smaak door het gebruik van de zoutige kruidenvloeistof liqu- amen of garum. Dat kruidige zoutwater werd (onder meer in Pompeji) in fabrieken bereid wat ongeveer een maand in be slag nam en vervolgens in pot ten verkocht. En wat aten ze alzo Erwten met inktvis bijvoorbeeld (een recept uit de eerste eeuw. van Apicius). stoofschotel van vis (idem, met o.a. wijn. prei, zeenetels en pe per), witte watergruwel (13e eeuw), Jacobijnentaart met pa ling en kaas Frankrijkongeveer dezelfde tijd), leverpeper (Duits land. 14e eeuw), zoete gehaktbal len (Engeland, 15e eeuw) en kar per met rozijnensaus (Nederlan den, begin 1& eeuw). Hoe het smaakte is^vrij makkelijk na te gaan: het boek bevat 52 recepten om zelf na te maken, in de oor spronkelijke tekst met eigentijd se vertaling. Nog niet eenvoudig als je geen idee hebt hoe je aan de ingrediënten komt. maar de schrijfster geeft er een boodschappenlijstje bij met aan wijzingen waar het origineel of een goed vervangingsmiddel te krijgen is. Liquamen kan thuis gebrouwen worden, in een paar uur wel te verstaan. Wie wel wil proeven, maar niet zelf achter het fornuis wil. kan toch een Ro meins of middeleeuws maal door het keelgat laten glijden: dat ser veren ze van tijd tot tijd ook deze week in de Haarlemse Kleine Houtstraat 70. „Van Soeter Cokene" kost f 19,50. tot 1 november tenminste, daarna wordt de prijs f 27,50. Eigenlijk verdient dit boek, dat veel meer is dan een kookboek, en waarin tekst, recepten en de prachtige reproducties (100 zwart-wit en acht hele pagina's in kleursa men een uitstekend beeld geven van de eetgewoonten van onze gegoede voorouders, wat je noemt een luxe 'prachtband'. Maar het voordeel van het goed kopere. overigens fraai uitge voerde. slappe kaftje is natuur lijk wel dat de niet-rijken er nu ook aan kunnen komen, in te genstelling tot de vroege en mid deleeuwen. Een tafel, gedekt met Romeins eetgerei. De illustratie is te vinden in het boek 'Van Soeter Cokene'; borden, schaal, kommetjes en bestek horen thuis in het rijksmuseum G. M. Kam in Nijmegen. van een gewoon soldaat, maar daarom nog geen kunstwerk", verklaarde een archeoloog, waa rop de rechtbank besloot dat Ga ry het tachtig centimeter lange zwaard met zilveren banden ron dom het gevest zelf mocht hou den. Had de rechtbank anders beslist, dan was het wapen als kunstvoorwerp aan de Britse staat vervallen. Meer dan een jaar geleden was het cyperse poesje Tiber ver dwenen, weggelopen van een lo geeradres in Zuid-Limburg, waar haar Utrechtse baas haar tijdens de vakantie gestald had. Het dier was allang opgegeven, maar een paar dagen geleden, meldt het Utrechts Nieuwsblad, klonk er plotseling gemiauw op de stoep van het Utrechtse huis: Tiber was weer thuis, tot grote vreugde van de kinderen Pim en Natasja en ook van hun ouders, die geen an dere poes meer hadden willen hebben. Tiber moet het ware poe zemoed de afstand van ruim hon derdvijftig kilometer overbrugd hebben. Ze heeft er weliswaar meer dan vierhonderd dagen over gedaan, maar zag er goed uit, wat haar eigenaars doet vermoeden dat het dier zich onderweg met vogeltjes en muizen op de poot heeft gehouden. Het negenjarige Engelse jongetje Gary Fridd heeft een rechtzaak gewonnen: hij mag het duizend jaar oude. met zilver beslagen zw aard houden dat hij in een sloot in de buurt van zijn woonplaats Richmond vond. toen hij naar donderkopjes zocht. „Het is een uitstekend stuk. vakwerk, waarschijnlijk eigendom geweest van een aanvoerder en zeker niet Meivin Pitt, een 22-jarige fabrieksar beider uit de Engelse stad Wolver hampton. verdient verreweg het hoogste uurloon van alle Engelse arbeiders, maar tevreden is hij er niet mee. Hij walgt van het werk dat hij er voor doen moet: elke werkdag moet hij in de fabriek de lichten aansteken en een stel gasbranders uitdraaien. Bij elkaar vijfendertig minuten werk per week. waarvoor1 hij zo n 275 in het handje krijgt. Dat komt dus neer op een uurloon van 475. niet gek, zou je zeggen, maar Meivin vindt het bijbehorende baantje „belachelijk, vervelend en geestdodend." Hij zou graag wat be ters voor het geld doen. maar eigen lijk moet hij nog blij zijn dat hij tenminste dit werk nog heeft Bij een reorganisatie in de fabriek werd onlangs de verfafdeling. waar hij aanvankelijk een normale dagtaak had. opgeheven. In plaats van op straat gezet te worden, kreeg Meivin toen dit baantje van niks met be houd van salaris door hans de jong door westelijke tot noordwes telijke stromingen, handhaaft nu de wind de richting zuid tot zuidwest. Hoge druk boven het Alpen gebied (Innsbruck gistera vond 1024 millibar, stijgende tendentie) bevordert dit. En dat was dan het eerste staaltje herfst gisteren. Het regende gedurig en het waai de „tot het raakte'' om een Friesisme te gebruiken. In Amersfoort gaf men het weertype een 1. met dat van 6 januari de laagste waarde ring van het hele jaar. Het UIT DE WEERRAPPOR- enige element dat nog wat TEN BLEEK DAT HET DIE- aan de nazomer deed denken, pe MINIMUM VAN 958 koufront, gisteren in de voor- eilanden: zondag 18. maan- weerrapporten van gisteravond 19 uur avond (windverheffing te dag—27,dinsdag—15graden de temperatuur. Die steeg in Zuid-Limburg zelfs nog tot 19 graden Celsius, in Amsterdam. Rotterdam, Vlissingen en Utrecht 18 gra den. Vooral na voorbijtrek- MB(718 mm op de huisbaro meter) ten noordwesten van Gorredijk vlak voor half acht). Achter dit systeem zul len er vandaag weer opklarin gen komen. Boven Londen was de lucht gisteravond al tot drie-achtste cumulus op geklaard en overal op de Brit se eilanden liepen de barome ters vrij sterk vooruit. Het algemene weerbeeld blijft de rest van deze week echter on standvastig en voor wat re- Schotland in ons land op gen of een bui blijft de natuur Rotterdam-Heliport een sterkste windstoot van 73 km/u had veroorzaakt, in ken van het warmtefront Vlissingen 61. Maastricht 50 voelde het in de zogenaamde warme sector, waar de voch tigheid groot was, erg mild aan. Wij hadden dan ook niet te maken met een depressie die een doorbraak over de km/u. in hoofdzaak dus kracht 7. harde wind. Kinloss aan de Schotse oostkust meldde een uitschieter van ruim 100 km/u. orkaankracht vlot in de markt. Ten westen van de Golf van Biskaje ont wikkelt zich momenteel een nieuwe depressie die in noordoostelijke richting zal koersen en op het weerschip Romeo gisteravond ai een harde west-zuidwesten wind teweegbracht. Het blijft 11 en Malin Head, berucht zacht of vrij zacht. Noordzee naar de Oostzee of waaigat in Noord-Ierland, Scandinavië forceerde, maar van 121 km/u kracht 12 Beau- met een stormminimum dat fort met een grootste ttenmi- ten westen van de Britse ei- nuten-gemiddelde van 98 landen langs in noordelijke km/u. kracht 10. richting koerste. Terwijl in het eerste geval koudere po- Veel windgeweld dus in die laire luchtmassa's bezit van hoek, maar gelukkig veel West-Europa genomen zou- minder onstuimigheid ook den hebben, aangedragen tijdens de passage van het Het opdringen van de warme lucht in de hogere niveaus was in de loop van dinsdag al te zien geweest aan de snel aandrijvende wilde cirri. De temperatuur op 5 km hoogte maakte er een grapje van, zoals u ziet uit de middagge- gevens van de Scilly- voor zuidoost-Engeland respectievelijk 18, 24 en 16 graden. Voor onze vaste klanten vol- gen hier de officiële Deeien maandcijfers van De Bilt Eeide over september. Gemiddelde etmaaltemperatuur 13.7 gra- lucmh Rid. den Celsius (afwijking 0.6), Twente gemiddelde dagelijkse mini- mum-temperatuur 9.3 (—0.5). Aberdecri gemiddelde udgeujKse maxi- Athene mum-temperatuur 18.6 0.6). Er waren geen zomerse Brussel dagen van 25 graden, nor- Frankfort maal twee. Aantal warme da- S^VJ: gen van tenminste 20 graden: Jn^bruck acht tegen elf normaal. Aan- Kopenhagen tal zonuren 123 tegen 146 nor- Lissabon maal. Gemiddelde landelijke Lonaen neerslag 70 mm tegen 72 nor- Luxemburg maal en het regende in De Mjdnd Bilt gedurende negenenveer- MaiuS-ca tig uur tegen achtendertig Munchen normaal. o*io Rome Split Stockholm Werw-n Zurich Casa Blanca Is tanboel Las Palmas Tel-Avlv mi IX. neerslag «eer '*mp. 7-19 uur regen 18 6 motregen 18 4 regen 18 8 regen 17 8 regen 19 1 regenbul 17 8 regen 18 8 regen 17 6 regen regen 18 19 4 1 zwaar bew IS 0 /onbewolkt 24 0 onbewolkt 24 u regen IS 1 geheel bew 19 O 4 geheel bew 14 0 zwaar bew 17 0 onbewolkt 8 0 18 0 regen 13 3 hall bewolkt 24 0 licht bew 19 O half bewolkt 18 i Zwaar bew 17 l onbewolkt 24 0 onbewolkt 2S 0 licht bew 24 0 zwaar bew 18 0 regen 12 03 onbewolkt 26' 0 onbewolkt 26 0 half bewolkt 9 0 zwaar bew 18 0 zwaar bew. 16 0 onbewolkt 26 0 onbewolkt 24 0 zwaar bew 26 0 onbewolkt 28 0 Van een verslaggever ROTTERDAM Zowelvoor de arts als voor de patiënt is het belangrijk dat de apotheker in zijn apotheek niet alleen aanwezig is. maar ook bereikbaar en aanspreekbaar. Hij hoeft niet direct een spreekuur te organiseren, zei voorzitter J L. M Nieuwenhuis van de apothekersor ganisatie KNMP gisteren bij de ope ning van de jaar vergadering. Maar de mogelijkheid en de bereidheid om een patiënt te ontvangen, moet toch aanwezig zijn. „De menselijke en de sociale facetten van onze beroepsui toefening zijn wellicht wel eens te weinig onderkend." „Door persoonlijk contact", aldus de heer Van Nieuwenhuis. „kunnen wij een integrerend deel vormen van de eerste-lijns gezondheidszorg. Door ons in te zetten in het dagelijks ge beuren van onze apotheek kunnen wij ons ais geneesmiddeldeskundi gen ook naar buiten waar maken." Hij juichte een mogelijke prijsdaling van geneesmiddelen toe. die kan optreden doordat het Europese hof van justitie de wettelijke belemme nngen voor goedkopere importen heeft weggenomen. Maar dan zou die prijsdaling „niet gepaard moeten gaan met een prijzenchaos"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5