Geen motie over vrij loonoverleg Legers voor ,Een brug te ver' afgezwaaid tennis Lenen. Ukunt't op meer dan eenmamer. Gonzalez Byass C Thailand FNV sprak met fractieleiders Prinses bij de mummies Suikerfabriek Sas van Gent mag doorgaan Vliegers bereiken compromis met KLM over loonmatiging Vredestein werft (voor Hevea) nieuw personeel Leden VVDM tegen inhouden van vast bedrag voor eten Verfilming bracht Deventer niet alleen winst DIAMOND JUBILEE Ook heel wat particulieren pikten een graantje mee Vormingscentrum Meer vuile lucht door verkeer in afgelopen jaar Y^°> IE DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 trouw/kwartet 3 n It Van onze sociaal-economische redactie den HAAG Het ziet er niet naar uit dat de grote regeringsgezinde partijen in de Tweede Kamer volgende week de regering via een motie zullen dwingen te verklaren dat er dit najaar vrij kan worden onderhandeld tussen vakbonden en werkgevers over de lonen, zonder de dreiging van een °p nieuwe loonmaatregel. Dit kon gisteren vastgesteld worden nadat fnv-bestuurders onder leiding ret van voorzitter Kok hadden gesproken met PvdA-fractieleiders Andriessen, Aantjes en Kruisinga. De FNV-bestuurders kwamen uit leggen waarom zij zo hechten aan an» een uitspraak van de regering over P#i vrijheid van loononderhandelingen. 'f Kok ontkende dat de FNV ziu wen sen dat in het parlement een motie over deze zaak zou worden inge- deind. Dit was afgeleid uit de FNV- kutf gis dat „de regering tot een uit spraak" wordt gebracht over vrij heid van onderhandelen. Dat kan volgens Kok echter ook zonder de procedure van een motie. alk Kok wil met name de regering vol- i gende week in het Kamerdebat ho- e<j ren verklaren dat het niet tot stand <f komen van een centraal loonak- koord op zich nog geen reden zal zijn •-Ivoor een looningreep van de rege- I I ring. Vorige week heeft minister W I Boersma dit al als zijn mening gege- in het besloten overleg tussen ministers en bedrijfsleven in liet Catshuis in Den Haag. Kok vindt dat echter niet voldoende. De FNV wenst meer duidelijkheid, na vage uitspraken van de regering in de troonrede en in de toelichting op de begroting van sociale zaken, waarin gesproken wordt over „een meer per manente wijziging" van de loonwet, zonder dat erbij staat of het er soms om te doen is de regering in staat te stellen per 1 januari opnieuw een loonmaatregel te treffen. De FNV-bestuurders spraken enige uren met de drie CDA-fractieleiders, veel langer dan was gepland. Kok vond dit „een uitstekend gesprek," waarin de FNV'ers uitvoerig hun standpunten hebben toegelicht. De fractieleiders hielden na afloop hun mening voor zich. Wel toonden zij er begrip voor dat de FNV, na twee maatregelen achter elkaar, extra ge voelig is voor de mogelijkheid van nóg een loonmaatregel. Zowel van PvdA- als van CDA-kant werd er na de gesprekken op gewezen dat de regering niet op voorhand opzij kan schuiven. Andriessen: „Het systeem hier in Nederland gaat uit van vrije loononderhandelingen. Maar dat be tekent niet dat de regering een ui teindelijke verantwoordelijkheid voor onder meer de hoogte van lonen opzij kan schuiven. Andriessen: „Het ysteem hier in Nederland gaat uit van vrije loononderhandelingen. Maar dat betekent niet dat de rege ring geen uiteindelijke verantwoor delijkheid draagt. Aol van FNV-zijde is dat vanmiddag niet ontkend." Kruisinga Het beraad met de CDA-fractielei ders werd voorgezeten door dr. Krui singa (CHU), ofschoon de FNV had gevraagd opi een gesprek met de leiders van regeringsgezinde fracties, dus Andriessen (KVP) en Aantjes (ARP), want de CHU is feitelijk op positiepartij. Aantjes vertelde giste ravond dat hij en Andriessen de FNV hadden laten weten er prijs op te stellen het gesprek met de FNV ge drieën, met Kruisinga erbij, te heb ben, hoewel Aantjes en Andriessen bereid waren, ook zonder Kruisinga erbij te spreken als de FNV dat per se wilde. FNV-voorzitter Kok let daarop weten „geen bezwaar" te hebben als het gesprek plaatsvond met de drie fractieleiders samen. Kruisinga was toen ook nog voorzit ter. omdat het zijn beurt was in het rouleerschema van de alenige tijd gezamenlijk vergaderende CDA- fracties. Prinses Beatrix opende gisteren in het voormalige gebouw van de Nederlandse Bank aan de Turfmarkt in Amsterdam het Allard Pierson Museum, waarin de archeologische collectie van de univer siteit van Amsterdam is ondergebracht. Na de opening maakte de Prinses een rondgang over de tentoonstelling en zij bekeek ook even de mummies. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT De suikerfa briek van CSM in Sas van Gent zal niet worden gesloten. Burgemeester drs. Dusarduijn zei ons gisteravond „met opluchting kennis te hebben genomen" van de conclusie van de inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne in .Zeeland, dat CSM erin is geslaagd de uitstoot van zwavelwaterstof te beperken. Dr. A. Adriaanse. inspecteur van de inspectie, zei gisteren dat de metin gen van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, die gisteren wer den genomen, uitwezen dat de hin der niet meer onduldbaar was. Het gemeentebestuur van Sas van Gent stelde op advies van de inspectie voor volksgezondheid en milieuhy giëne maandag een ultimatum. Het bedrijf moest voor woensdag een einde maken aan de gevaarlijke uitstoot van zwavelwaterstof uit de bezinkvijvers. Anders zou de suiker fabriek moeten worden gesloten. Negen dagen geleden, op 27 septem ber, begon de bevolking in de omge ving van de fabriek te klagen over slijmvliesontsteking en diarrhee, terwijl de stank ondraaglijk werd. Volgens dr. Adriaanse werd het be drijf pas actief na het door B. en W. gestelde ultimatum. „En dat vinden wij ronduit schandalig", aldus de heer Adriaanse. „Hier is duidelijk gesold met de gezondheid van de bevolking." ADVERTENTIE ;beiT naai fl Vervolg van pag. 1 Gisteravond leken de militairen de zaak in Bangkok volledig te beheer sen. Op alle belangrijke punten pa trouilleerden soldaten. Er is voor het hele land een uitgaansverbod inge steld. Bij het koninklijk paleis en de regeringsgebouwen stonden tanks. Er is niets bekend gemaakt over de verblijfplaats van koning Boemibol ta koningin Sirikit. De opperbevelhebber van de strijdkrachten is belast met de handhaving van de orde in het hele land. Verder is de anti- communismewet van 1952 opnieuw ingesteld. Dit betekent dat iedereen, die wordt verdacht van communis tische sympathieën wordt berecht door een militair tribunaal. Het nieuwe militaire bewind noemt zichzelf „comité tot hervorming van het bestuur". In hun eerste verkla ring zeiden de militairen nog dat de studenten die zich tijdens de onlus ten schuldig maakten aan beledigin gen van de monarchie zullen worden gestraft. Van een verslaggever SCHIPHOL De directie van de KLM en het bestuur van de vereni ging van Nederlandse verkeersvlie gers hebben de strijdbijl over de kwestie van de loonmatiging van de vliegers bègraven. Beide partijen hebben enig water bij de wijn ge daan. De partijen zijn het erover eens dat de landelijke wettelijke loonmaatregelen over 1976 en de te verwachten loontendens voor de ko mende twee jaar al voor een afrem ming van de loonkosten zorgen. Voorzover de landelijke tendens die niet teweegbrengt hebben de vlie gers ingestemd met een beperkte vrijwillige matiging. De KLM stem de in met het verwerken van de nog niet verwerkte prijscompensaties over 1975. Beide partijen willen de belangrijkste onderdelen van de CAO beter hanteerbaar en moder ner maken. Hebt u geld nodig dan kunt u dat op verschillende manieren lenen. De ABN kan u helpen de juiste keu:c te doen. U weet toch dat de rente op een lening fiscaal aftrekbaar is. Wilt u graag steeds geld achter de hand voor wat extra's, dan is er het ABN Pl;,in-Kredier. Daarbij kunt u desgewenst versneld aflossen en boven dien weer opnemen wat u hebt afgelost. Of gaat het om het opknappen van uw woning? Dan is een Beter Wonen Krediet natuurlijk het beste. Dat gaat tot f 15.000,- en over het aflossen daarvan kunt u maxi maal acht jaar doen. Wilt u geld vooreen eigen huis? Dan heeft de ABN voor u een hypotheek. De ABN overlegt graag met u welke manier voor u de beste is. Coupon voor meer informatie O Hypothec). ABN' Pl.in-Krcdict Beter Wonen k r, Jicr Algemene Bank Nederland Van een verslaggever ARNHEM De vakbonden hebben met verbazing kennis genomen van het feit dat er voor de afdeling radia- teurslangen van de Vredesteinfbrie- ken in Heveadorp tien nieuwe perso neelsleden nodig zijn. Binnen de omvangrijke reorganisatie van het Vredesteinconcern. die aan honder den mensen hun baan zou kosten, zou de vestiging in Heveadorp wor den opgeheven. Elders in de streek rond Arnhem zou dan een nieuw bedrijf gesticht worden. De afdeling radiateurslangen draait goed, maar dobr het vertrek van een aantal personeelsleden, dreigen or ders niet op tijd te kunnen worden uitgevoerd. De vakbonden hebben hun medewerking toegezegd aan de plannen personeel te werven, omdat anders de betrokken afdeling in moeilijkheden zou raken, zei de heer N. Prigge, bestuurder van de indus triebond NVV. Van een verslaggever UTRECHT De WDM wil een ander maaltijdensysteem op de ka zernes. Op het ogenblik wordt maandelijks een vast bedrag voor voeding afgehouden van de soldij. De VVDM wil nu dat men maaltij den kan krijgen tegen inlevering van bonnen die de soldaten kunnen kopen. Voordeel van dit systeem is dat soldaten die buiten de kazerne willen eten niet extra duur uit zijn, omdat ze dan niet verplicht zijn tegelijkertijd voor hun maaltijd in de kazerne te betalen. De eis tot onvoering van dit nieuwe systeem heeft de algemene ledenvergadering van de WDM gisteren in Utrecht aangenomen. door Jac. Lelsz DEVENTER De legers van filmproducent Joseph Levine en filmregisseur Sir Richard Attenborough zijn afgezwaaid. Gisteren vonden de laatste opnamen plaats. Het filmen van wijlen Cornelius Ryan's boek „Een brug te ver" over de slag om Arnhem heeft nauwelijks een dag langer in beslag genomen dan was geraamd. Deventer, dat een opwindend halfjaartje achter de rug heeft, glijdt, hoewel het een mooie, historische en charmante stad blijft, terug in vergetel heid. ADVERTENTIE Andalusië..en cream-sherry "on the rocks". Dat moet u maar~-, eens proeven. Ook heerlijk <$Mp bij het dessert.TX ANDRÉ KERSTENS De verfilming van „Een brug te ver" heeft Deventer, dat uitgekozen werd omdat de si tuatie rond de IJsselbrug daar wonderwel over eenstemde met de toestand bij de Rijnbrug te Arnhem in september "44, geen windeie ren gelegd. Van de ongeveer zeventig miljoen gulden, die de produktie kost, is waarschijnlijk tussen de tien en twintig miljoen gulden in Deventer blijven hangen. Toch bracht de film Deventer niet uitsluitend winst, want het miljoenenproject heeft in vele overigens eerzame bur gers de materialist wakker gemaakt. Het filmbedrijf blijft natuur lijk in de eerste plaats „busi ness". Zelfs wanneer het gaat om verfilming van een boek over wat wel beschouwd wordt als de meest drama tische episode uit de tweede wereldoorlog, een samenstel van fouten en vergissingen ten gevolge waarvan duizen den geallieerde soldaten het leven lieten. Het blijft „busi ness", ook wanneer de Ameri kaan Levine en de En gelsman Attenborough zich, zoals gezegd is, tot taak ge steld hebben „de ware ge dachte van Ryan's boek over te brengen", want de inmid dels overleden auteur zou zijn beschrijving van de ope ratie Market Garden bedoeld hebben als een protest tegen de gruwelen van de oorlog. Alle nobele bedoelingen ten spijt gaat het er natuurlijk vooral om dat in de loop van 1977, als „Een brug te ver" overal ter wereld in de bios copen gaat draaien, de kas sa's zo hard mogelijk zullen rinkelen. In Deventer hebben ondermeer bouwaannemers en schilderbedrijven. die bii het vervaardigen van de nep- huizen betrokken waren, van de miljoenen geprofiteerd, hoewel er uit Engeland een groot aantal vakmensen meekwam voor het maken van de decors, de imitatie zweefvliegtuigen enz. Ook de horeca en de mid denstand voeren er wel bij, hoewel er een eigen, goed be mande keuken mee naar Ne derland reisde, zodat de me dewerkers ontwerpers, constructeurs, props, came ra-mensen en wat niet ai hun natje en droogje zoveel mogelijk ontvingen „in En gelse stijl." Maiskolf Ook vele particulieren heb ben geprobeerd een graantje mee te pikken maar, zo merkte iemand op, „als ze de kans kregen, namen ze een hele maiskolf". De ongeveer driehonderd Engelsen en en kele Amerikanen, die in vele gevallen logies met ontbijt en een avondmaaltijd vroegen, moesten er vaak 1500 tot 2000 gulden per maand voor beta len, terwijl zij van de filmmaatschappij voor dat doel slechts negenhonderd gulden ontvingen. Het is voorgekomen dat gezinnen, die zelf in een caravan gingen wonen, hun huis voor zesdui zend gulden per maand aan boden. Gevreesd wordt dat de woningmarkt, en de ka- merverhuur, nog lange tijd ontregeld zullen zijn. „Wie op het ogenblik voor 450 gulden een etage kan krijgen, mag zijn handjes dicht knijpen". Toeristisch hebben de film opnamen Deventer enige tijd in het middelpunt van de be langstelling geplaatst. Van de duizenden figuranten, die stonden te dringen om voor enkele tientjes een rolletje te krijgen, waarbij het haar te rug moest haar de mode van 1944, kwam een groot deel van buiten de stad. Velen, ook van elders, kwamen naar de geraffineerd-echte na- maakhuizen aan de IJssel kijken en soms hoopte men een glimp op te vangen van de als vorsten behandelde wereldbekende, peperdure acteurs, die meestal in Hilton te Amsterdam logeerden! Mi chael Caine (buitenlandkolo nel „Joe Vandeleur"), Sean Connery van de James Bond- vertolkingen (generaal- majoor „Roy Urquhart"), Ry an O'Neal van Peyton Place (generaal-majoor „James M. Gavin"), Elliott Gould (ma joor „Reece", een gefingeer de figuur) en anderen. Tien tallen miljoenen guldens zijn voor hen en nog een klein aantal topsterren uitge trokken. Truus Gisteren zijn de laatste opna men voor „Een brug te ver" Dirk Bogarde als generaal Browning voor de film Een brug te ver. aantal trucages toegepast. De laatste dagen bij voor beeld, op een terrein aan de IJssel bij Walsum. Een flink waterbassin stelde hier de Rijn voor. Op deze plek werd de terugtocht van de gealli eerden gefilmd. Terwijl de Duitsers lustig op hen los paften staken ze de rivier over in groene bootjes, waar bij er een werd opgeblazen. Aan deze scène werd ook meegewerkt door Robert Redford (de Amerikaanse majoor Julian Cook), bekend door onder meer een hoofdrol in „All the president's men" en door Levine en Attenbo rough met een zorgzaamheid omringd. die menig (naar scenario van William Goldman) gemaakt in de Twentrac-studio's op het De venter industrieterrein. Be halve in Deventer zelf werd er de laatste dag nog gefilmd in Dronten en Nijmegen. Een belangrijke locatie was de af gelopen maand ook Bronkhorst in Oost- Gelderland, Nederlands kleinste stadje, dat de plaats van Oosterbeek innam, on der meer wat betreft de rol van mevrouw Kate ter Horst, die na de fatale droppings in haar huis vele gewonde para chutisten verzorgde. Natuurlijk hebben de filmmakers ook weer een staatshoofd zou doen blozen Vanavond wordt in Motel De venter door de filmmaatschappij Joseph E. Levine Presents Ltd. een af scheidsreceptie gegeven. Ie dereen is daar van harte wel kom. die op enigerlei wijze een bijdrage heeft geleverd bij de verfilming. Richard At tenborough denkt ongeveer een half jaar nodig te hebben om de film af te werken. De première wordt vermoedelijk in Deventer gehóuden. Het was althans een van de voor waarden. die destijds zijn op genomen in het contract op verzoek van het gemeente bestuur. Als vermoedelijke datum is destijds 14 juni '77 genoemd. Morgen zullen de filmmakers de definitieve be slissing in Amsterdam be kend maken Vervolg van pagina 1 Xehheer Pluut verwijt het departe ment min of meer. dat het te weinig naar de mensen van de praktijk luis terde en bijvoorbeeld niets deed om te zorgen, dat deze leerplicht werd nagekomen. Hierbij kwam, dat de werkgevers zich weinig positief en vaak passief opstelden tegenover de gedeeltelijke leerplicht. Een belangrijke oorzaak is ook. dat de ouders in het algemeen weinig meewerkten en, ondanks de voor lichting, niet zoveel vertrouwen had den in het vormingsonderwijs. De vormingsinstituten hadden bij het begin en dat gold zeker voor Schoonhoven en omgeving een slecht imago. De behoefte om de kinderen naar dat „linkse" onderwijs te sturen was niet zo groot. Bittere pil Voor het bestuur van de Schoonho- vense stichting is het een bittere pil, dat het instituut dicht gaat. De stichting blijft voorlopig bestaan in afwachting van betere tijden. Maar de heer Pluut gelooft niet, dat het vormingswerk in deze vorm weer van de grond zal komen. Er zal in grotere verbanden gewerkt moeten worden. Van de noodzaak van onderwijs aan de werkende jeugd is hij zeker over tuigd. De behoefte blijft bestaan. Maar dit onderwijs zal in een andere vorm gegeven moeten worden. Volgens de heer Pluut zijn er om bij Schoonhoven als voorbeeld te blijven mogelijkheden. Er zouden, als de gedeeltelijke leerplicht werke lijk werd nageleefd, zeker zestig leer lingen kunnen worden ingeschreven bij het instituut, dat nu wordt opge heven. Wanneer het vijfde leerjaar van het lager beroepsonderwijs niet was ingevoerd zouden er zo'n 120 leerlingen kunnen zijn. De tien leerlingen, die nog animo hebben, zoeken het nu op een insti tuut in Gouda, Gorlnchem, Utrecht of Alblasserdam. Van een verslaggever DEN HAAG De auto heeft in het afgelopen jaar voor meer luchtverontreiniging gezorgd. De uitlaten van de persone nauto's verspreidden tegen de tien procent meer vervuilende stoffen in de atmosfeer dan in het voorgaande jaar. De uitstoot van koolmonoyide steeg volgens de cijfers van het CBS van 1.1 naar 1,2 miljard kilogram, die van stikstofoxy- den van 48 naar 52 miljoen kilogram, van zwaveldioxyde van 2,1 naar 2,3 miljoen kilo gram, van lood van 2,4 naar 2,6 miljoen kilogram en van kool waterstoffen van 68 naar 74 miljoen kilogram bij de vrach tauto's was de situatie al niet veel anders. Hun uitstoot van koolmonoxyde bijvoorbeeld steeg van 35 naar 38 miljoen kilogram en bestelauto's ver spreidden 210 miljoen kilo gram koolmonoxyde tegen 200 miljoen in 1974. De versprei ding van andere verontreini gende stoffen door vracht- en bestelauto's steeg evenredig. Minder vervuiling dan in 1974 veroorzaakten treinen en bromfietsen. ADVERTENTIE 'n winkel vol kleur. RITA „Het zal nog wel even duren. Tommy, want iedere keer als ik mijn medicij nen inneem, wordt mijn zakgeld ver hoogd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3