Ook gereformeerden praten nu overKerk en Israël" I Vandaag Amrobank hanteert strijdige argumenten JOSEPH GUY Diakonaat: de mensen een nieuw perspectief geven Geen ambten voor hen die kinderdoop afwijzen Onze adressen: Philip Potter onverwacht op synode Wereldraad van Kerken: COGNAC JOSEPH GUY Conferentie in Zwolle .Openbaar onderwijs' valt Diepenhorst aan VOORBIJGANGERS DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET door Aldert Schipper Het deputaatschap. dat zich bezig houdt met het contact namens de gereformeerde ker ken met de joden en het joodse geloof en denken heet voortaan „Deputaten voor Kerk en Is raël". De vroegere naam was: „Deputaten voor de verkondi ging van het evangelie onder Israël". Deze bescheiden naamsverandering is er een tekn van dat er zich een grote verandering voltrekt in de ver houding tussen kerk en jo dendom. Toen ruim hondewrd jaar geleden de relatie tussen de gereformeerden en de joden een georganiseeerde vorm kreeg sprak men van ..zending onder Israël". De joden waren niet meer (maar ook niet minder) dan een voor werp van zending, niet van evangeli satie. want die was bestemd voor afvalligen. De joden werden behan deld zoals men heidenen benaderde, teneinde hen te bekeren In 1892 werd de naam veranderd en koos men de uitdrukking: ..Zending onder de joden". Deze naam heeft standge houden tot 1960. toen een depu taatschap werd opgericht ..voor de verkondiging van het evangelie on der Israël". Men stapte af van het woord ..zending" en gaf daarmee aan. dat het met de joden een ander geval is dan met andere volken. Maar de joden bleven blijkens de titel van het deputaatschap nog wel voorwerp van verkondiging, een een richtingverkeer dat vooral de joden een doorn in het oog bleef. En ook een groeiende groep christenen, de aanhangers van de hervormde theo loog prof Miskotte voorop, vond dat deze monoloog plaats moest maken voor een dialoog. Deze dialoog is er nu al lang in de verhouding tussen gereformeerden en joden. Contact tenen teneinde hen te helpen bij het vinden van een juiste houding tege nover en naast de joden. Dit zoeken is een proces dat nog in een vroeg stadium verkeert Dit bleek dinsdagavond onder meer uit een opmerking van de Leeuwar der predikant dr J. Vlaardin- gerbroek. Deze theoloog merkte op dat Israël, zolang het Christus niet als Heiland en Zaligmaker heeft aan vaard voor hem niet meer betekende dan enig ander volk. Hoewel hij meent dat de kerk wel enorm veel van Israël heeft te leren, mag je de kerk en Israël niet als twee vergelijk bare grootheden naast elkaar plaat sen. Deze opmerking schoot bij me vrouw Van Stegeren in een verkeerd keelgat en zij merkte op dat zij blij was dat er behalve zijzelf geen ande re jood in de synode aanwezig was. Toen dinsdagavond deze relatie in Vragen de gereformeerde synode ter sprake kwam. zei mevrouw H. L. van Stege- ren-Keizer namens de deputaten Kerk en Israël dat het contact met joodse mensen voral plaats heeft in gespreksgroepen, in voorlichtings avonden en persoonlijke gesprek ken. Een groot deel van het werk dat het deputaat verricht richt zich op de gereformeerden en andere chris- Vroeger werd bij de synodale behan deling van de „jodenzending" steeds gewerkt met nu eens hogere dan weer lagere cijfers van het aantal joden dat tot de gereformeerde godsdienst bekeerd was. Dit vragen naar resultaten bleef ook dinsdag niet achterwege, zij het dan dat de vragensteller er meteen aan toe voegde dat de resultaten resultaten nu wel iets anders zullen zijn dan vroeger. Mevrouw Van Stegeren be vestigde dit en zei dat er meer vraag is van mensen om jood te worden, ook al is dat lang geen gemakkelijke godsdienst, dan om christen te wor den. „Ons resultaat bestaat uit het steeds meer gaan herkennen van elkaar, zei zij. We willen getuige zijn van Jezus Christus, maar dan zon der dwang, zoals in het verleden, toen men de joden nog benaderde als degenen die Christus hebben ge kruisigd. In naam van Christus is zoveel leed over de joden gebracht, dat we eerst nog lang tegenover de joden behoren te zwijgen. Maar het bijzondere is juist dat de joden dat niet van ons eisen." Geen tijd In de synode werden enkele vrij diep ingrijpende vragen gesteld over de verhouding tussen kerk en joden dom, maar de hiervoor speciaal ge komen drs. C. J. den Heijer, die deze theologische kwesties zou behande len kreeg daar geen tijd voor. Dat is jammer, want ook al hebben de ge reformeerden voor hun depu taatschap nu dezelfde naam geko zen als de hervormden reeds had den. er is nog steeds een duidelijke landerssoortige benadering bij de ge reformeerden. Dit verschil spitst zich toe op de visie op aat Israël. Bij de hervormden, vooral in de gereformeerde bond wekt het denken aan de staat Israël een emo tie, die bij de gereformeerden welis waar niet ontbreekt, maar wel wat nuchterder wordt beleefd. Aan het verlangen van de deputaten om te komen tot een spciale Israël-zondag werd dan ook door de synode niet tegemoet gekomen. Dat het gevoel voor de staat Israël niet achterwege is, bleek echter duidelijk uit de alge mene bijval, die de deputaten oogstten irfet een „Proeve van Ver antwoording". die de vroegere voor zitter van het deputaatschap, ds. W. Reeskamp had opgesteld. Deze proeve zal worden gepubliceerd in het blad Kerkinformatie, samen met een nog te herzien gedeelte uit het deputatenrapport. LUNTEREN De gereformeerde synode heeft gisteren met 38 stem men voor en 28 tegen gezegd wel verdraagzaam te willen zijn ten op zichte van die kerkleden die de kin derdoop te goeder trouw afwijzen, maar daarbij aangevuld dat deze leden geen ambten „het ouderling- of diaken-zijn" in deze kerken mo gen vervullen. Anderzijdss mogen ze, aldus de synode, -wel aan het avondmaal worden toegelaten. Hiermee bleef de synode in de geest van een soortgelijke uitspraak van een eerdere synode. De minderheid van 28 synodeleden wilde meer ruimte voor degenen die kinderdoop afwijzen. Zij worden vooral gevon den in de kringen van de zogenaam de charismatische (pinkster) bewe ging, van wie een betrekkelijk groot aantal lid van de gereformeerde kerk is. De minderheid sprak van „vragen ten aanzien van de kinder doop die vanuit de charismatische beweging opnieuw en met nieuwe heftigheid op de kerk afkomen". Zij wilde daarom verdere studie over deze vragen en daarvoor een depu taatschap instellen, dat daarbij een concept pastoraal advies dat over deze zaak door hervormden en gere formeerden is opgesteld zou moeten worden betrokken. De meerderheid achtte de kwestie die al tien jaar in discussie is, vol doende bestudeerd en kwalificeerde de kinderdoop volgens het aloude reformatorische belijden als een or dening van God waarvan niet afge weken mag worden. UIT VAN LEZERS Ontwikkelingshulp Ik kom uit Kenia; een „ontwikke lingsland" dus. Minister Lubbers spreekt m de krant van 1 oktober over: hulp aan ontwikkelingslan den. die hun vissersvloot willen uitbreiden en wellicht hun boten op Nederlandse werven bouwen Vooral de kleine werven kunnen daarmee worden geholpen Een andere moge lijkheid is dat tweedehands vis sersboten, die in ons land niet meer rendabel zijn. met ontwikkelings hulp kunnnen worden verkocht aan ontwikkelingslandenTweede hands. onrendabele boten verkopen en tegelijk werkgelegenheid schep pen. zijn zuiver zakelijke en econo misch.belangen en de minster hoeft deze belangen niet te presenteren onder het mom van „ontwikkelings hulp Nee. dank U zeer. meneer Lubbers: het is Juist deze soort ..hulp", die jarenlang is gebruikt om de arme landen uit te buiten. Het is een trieste gang van zaken, dat er nog steeds mensen zijn met de „kolo niale" mentaliteit, die belangrijke regeringsposten bekleden Amsterdam Aslam Kahn Lijsttrekker A. v.d. Boom. Singulier (2) AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Teiei 13006 ROTTERDAM/DORORECHT Postbus 948 Wcsibiaah 9 Rotterdam Tel 010-115508 DEN HAAG/LEIOEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOl IE /GRONINGE N Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-1 <'030 Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. Nu het CDA met één lijst zal uitko men is de strijd om de lijsttrekker begonnen Zonder ook maar aan de kwaliteiten van iemand iets af te doen lijkt het ons beter dat de lijst aanvoerder geen rechtstreekse bin ding met de drie partijen of met het huidige kabinet heeft. Het moet ie mand zijn die boven de partijen staat, algemeen gezag heeft en een groot vertrouwen geniet Daarom willen de kiesverenigingen van de ARP. CHU en de KVP te NiJkerk graag de heer J. Zijlstra. president van de Nederlandse Bank aanbeve len als lijsttrekker van het CDA. Nijmegen alternatief een eventuele we tenschappelijke studie i.p.v. de geestesgaven. Beide is natuurlijk de ideale vorm. Met alle begrip voor de noodzaak dezer commissie toch dit: Als u de synode al bij vóórbaat adviseert in termen van „hoge uit zonderingen". mogen wij dan inmid dels tóch blijven bidden om een rijke overvloed van de genadega ven; en dan in de gehele gemeente? Oost-Souburg H. HONDIUS Singulier (1) In „Trouw" van 1 oktober stond dat de Geref. Synode de mogelijkheid om „via artikel 6" predikant te wor den, sterk wil beperken. Dit lijkt me erg jammer en schadelijk voor de kerken. In deze tijd IS het al zo moeilijk om een dominee of alleen maar preekvoorziening te krijgen! Er zijn zo langzamerhand verschei dene predikanten „op artikel acht of zes" in onze kerken werkzaam, die met ere en met zegen hun ambt vervullen. En dat niet alleen, maar ook met (meert blijmoedigheid en bezieling, 't Is niet slechts hun be roep. maar ook een geweldige gena de. dat ze nog dominee geworden zijn! In het algemeen gesproken dacht ik juist dat deze dominees „het zeer goed doen"! En wat betreft de moeilijkheden (verontrusting) in onze kerken: die komen niet van de „Artikel-dominees"! Paterswoldc Modaliteiten De secretarissen K. H. Doornbos. W. v.d. Klok. Als er zich iemand geroepen voelt om predikant te worden, (en dat komt Goddank nog voor ook), dan moet hij dat wel voelen in zijn vroe ge puberteitsjaren. Daarna wordt het volgens de synodeadviseurs art. 6 te twijfelachtig Want dan zou hij singulier begaafd moeten zijn; bij normale studenten is dat geen punt nietwaar. Ze houden er op de mid delbare school ai rekening mee de klassieke vakken te kiezen, want ze voelen zich geroepen; en daar zal ik geen woord kwaad van zeggen Keert u nu de zaken niet om? Is het niet zo. dat wij in eerste instantie moeten horen wat de Geest tot de gemeente te zeggen heeft. Met als Amstelve Snelwegen (3) Kind in ziekenhuis Met belangstelling uw artikel „Kind in ziekenhuis voelt zich machteloos" van zaterdag 2 oktober gelezen. He laas kennen wij in Nederland, uitge zonderd een paar ziekenhuizen, het zelfde systeem als in Dordrecht. Graag zou ik u verwijzen naar het systeem in Engeland, wat ik tijdens onze vakantie heb meegemaakt en wel in het „Stoke Manderville hospi tal" Aylesbury-Bucks. Doorlopend bezoek, moeder kan dag en nacht aanwezig zijn. gezondheid van het kind staat voorop. Een geweldige samenwerking tussen artsen, ver pleegkundigen en de ouders. Inlich tingen kunt u verder krijgen bij de National Association for the Welfare of children in hospital. Head office- Exton House 7, Exton Street. Lon don SE 1 8 VE. Purmerend C. Spoelstra-Jongema AR en COA (4) Onbegrijpelijk dat de heer Berghuis last heeft van het feit dat de ARP haar identiteit prijsgeeft. Alsof dat ooit zo belangrijk is geweest. In plaats daarvan had hij moeten klagen dat het zo lang geduurd heeft voor de christenen in Nederland zijn gaan begrijpen: 1. dat een christelij ke politieke partij geen kerkge nootschap is (en dus aan andere normen moet beantwoorden!); 2. dat het in de politiek metterdaad gaat om de macht (van het getal); 3. dat eendracht macht maakt en twee dracht de kracht breekt. Aansluiten bij SGP of GPV? Het is de plicht van deze partijen zichzelf nu ook te liquideren en zich sportief en en thousiast aan te sluiten bij het CDA om nu gezamenlijk aan de slag te gaan en in de slag. Christenen aller partijen: verenig u! Hilversum B. Vingerling Orgel C. Groeneveld Uit het krantebericht krijg ik de indruk, dat het modaliteiten- gesprek tussen vertegenwoordigers van de geref. bond en andere leden van de hervormde kerk weer uitslui tend op het theologische vlak zal plaats vinden. En wel n.a.v. „een gehouden preek" Alsof de psy chologische en sociologische facto ren niet duidelijk meebepalend zijn. Immers is het overbekend dat de geref bonders vooral voorkomen in afgesloten Nederlandse gebieden, en dat velen van hen in deze isole ring behoren tot het gesloten karak tertype. Volgens de psychologie kenmerkt dit type zich door wan trouwen. terwijl het onder veel meer de ander wel ziet maar niet accep teert. In 1952 constateerde een oecu menische sectie-vergadering in Bos- sey dat de niet-theologische facto ren in de kerkelijke gescheidenheid een groter rol spelen dan de zuiver theologische. Wanneer zal men ein delijk de (geloofs)moed opbrengen om tot het persoonlijk, ook bij de „gewone" hervormden, door te drin gen? Zoals Christus dit t.o v. de schriftgeleerden heeft gedaan! In de St. Laurens hier in Rotterdam staan drie orgels. Is dat niet wat overdreven? Mag dan de hervormde gemeente Tzummarum één orgel hebben en houden? Laat ze maar eens uitrekenen wat het instrumen tarium van een muziekvereniging kost. Als er plaats is voor een echt historisch orgel, dan toch zeker in een kerk. Rotterdam G. den Oudsten LUNTEREN In de gereformeerde synode verscheen gisterenmiddag volkomen onverwacht dr. Philip Potter, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, die de synodeleden toesprak. Dr. Potter is in Nederland in verband met de jaarlijkse vergadering van de geza menlijke werkgroep van de we reldraad en de rooms-katholieke kerk. In zijn toespraak tot de synode noemde dr. Potter de Gereformeer de Kerken „een jeugdig lid in onze gemeenschap" omdat deze kerken nog maar lid zijn sinds 1971. Wij hebben begrepen, aldus dr. Pot ter. dat het lidmaatschap van de wereldraad op z'n minst drie dingen voor uw kerken betekent. In de eerste plaats, dat u in trouw aan uw gereformeerde elijdenis vol hardt en staat voor de souvereiniteit van Jezus Christus over het gehele leven. Verder hoopte dr. Potter dat de Ge ref. Kerken vasthouden aan de visie „dat uw kerken niet allen gerefor meerd zijn. maar ook kerken die voortdurend gereformeerd willen worden onder het gezag van Jezus Christus en Zijn Woord". Dat proces is ook een centraal gebeuren in het leven van de wereldraad. De derde bijdrage van de Geref. Kerken zag dr. Potter verwoord „in ie naam van uw kerkgemeenschap, die immers Gereformeerde Kerken (meervoud) luidt". Daarmee wordt zijns inziens terecht de betekenis van het grondvlak, de plaatselijke gemeente beklemtoont, waarom het alleen maar gaat. De gemeente, die in de vrijheid van het Evangelie getuigen en dienen moeten in de samenleving, in gemeenschap met alle andere kerken wereldwijd. C. van Alirna Juist nu steeds meer mensen tot het besef komen dat de ongebreidelde groei van het autogebruik niet onge straft zo door kan gaan. wordt er een actie gestart voor uitbreiding van het Nederlandse wegennet. De actie ts het initiatief van een groep men sen die goed winst slaan uit het autogebruik, zonder zich om de ne gatieve gevolgen ervan te bekom meren De Nederlandse overheid, die wel met deze negatieve gevolgen geconfronteerd wordt, heeft beslo ten het autogebruik aan banden te leggen en zodoende dus ook de uitbreiding van het wegennet Dit nu is. volgens de initiatiefne mers van Blij dat ik rij. een aantas ting van het recht van het overgrote deel van het Nederlandse volk. Ze doen het voorkomen of wegen uitsluitend geld kosten, zonder te spreken over de natuurgebieden die opgeofferd moeten worden of over de aantasting van het milieu. Auto mobilist. denk na voordatje een Blij dat ik rij-stlcker op Je auto plakt Amsterdam Covert v.d. Brink AMSTERDAM In het kredietbe- leid ten aanzien van Zuid-Afrika ba seert de Amro-Bank zich op twee met elkaar strijdige argumenten. Aan de ene kant beroept zij zich op het recht om het geven van leningen aan de Zuidafrikaanse regering te beschouwen als een vorm van prak tische ondermijning van de apart heid. Aan de andere kant zegt de bank. dat het bankwezen een geheel eigen doelstelling heeft, die de enige maatstaf is voor de beoordeling van zijn gedragingen. Welke van deze twee standpunten uw werkelijke zienswijze is. zegt u ons niet. zo schrijft Philip Potter, secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken in een brief aan de Amro- Bank De brief van de wereldraad is een antwoord op het schrijven van de Amro-Bank van 8 september, waarin de bank laat weten geen wijziging te verwachten in het kredietbeleid ten aanzien van Zuid-Afrika (d.w.z. geen kredieten meer te zuüen ver strekken), „anders dan in verband met het economisch verkeer tussen Nederland en Zuid-Afrika." Uit het antwoord van de Amro-Bank maakt de wereldraad van kerken op. dat de bank zich een volledige vrij heid van handelen voorbehoudt door te verwijzen naar het beleid van de Nederlandse regering. In dit opzicht steunt u deze regering in het trotse ren van de wil van de Verenigde Naties, tot welke organisatie zij zelf behoort De Wereldraad van Kerken is het niet eens met het beeld dat de Amro- Bank van zichzelf schetst, het beeld als zou de bank een welwillende neu traliteit In acht nemen. Wat het hui dige kredietbeleid ook mag zijn en welke redenen daarvoor worden aan gevoerd. zich het recht voorbehou den om in de toekomst te handelen zonder rekening te houden met wiens belangen dan ook behalve die van de bank zelf. is een standpunt dat noch neutraal noch ethisch is, aldus de raad. Het thema van deze conferentie was „Hebben we elkaar nog nodig?" Me vrouw le Clercq vervolgde: „In navol ging van Christus wil zeggen: naar mensen zien zoals Hij naar hen keek, met ogen waarachter het hart klopte dat met ontferming bewogen was. Ingaan op de concrete situatie waa rin de mens, die Hij ontmoette, zich bevond en daar hulp bieden. Hij zag de SamaritaanSe vrouw in het isole ment waarin ze geraakt was. Hij be gon echter niet met schuldvragen, kleineerde haar niet. maar vroeg haar een gunst: „Vrouw geef mij te drinken". Hij was bescheiden maar liet haar niet ontsnappen in ontwijk- manoeuvres. Hij hield haar zo lang vast tot ze nieuw perspectief zag. Haar leven bloeide op toen ze uit haar isolement bevrijd werd". In haar verhaal besteedde mevrouw le Clercq grote aandacht aan vele concrete situaties, waarin door dia kenen en gemeenteleden hulp kan worden gegeven. Zij deed dit aan de hand van gesprekken die zij tijdens de vakantieweken van het Algemeen Diakonaal Bureau op De Blije We- relt in Lunteren met de gasten ge houden heeft. Zij richtte daarbij haar aandacht vooral op de meer onopvallende noden, waarbij zij met name inging op de problemen van vier groepen waarvan vaak de noden niet genoeg worden gezien: overbe laste huisvrouwen, overbelaste echtparen, één ouder-gezinnen en personen met een kwetsbare gezond heid. Daarbij gaf zij steeds ook mo gelijkheden aan voor concrete dienstverlening. Tevens legde zij de nadruk op structurele veranderin gen die er in sommige situaties die nen te komen, zoals pensioen voor weduwnaren en een verhoging van bepaalde minimumuitkeringen. Zo nodig vanuit de kerk. want „de ge meente moet een gezin zijn waarin een beroep mag worden gedaan om te delen, zodat ieder ontvangt naar nodig is om e<;ht te kunnen leven". Niet gehuwden Mevrouw le Clercq bepleitte ook een mentaliteitsverbetering ten aanzien een eerlijke Franse cognac Oui, oui, oui, Joseph Guy GEVALLEN ENGELEN. Er is nog zoveel armoede in ht zuiden van Italië. Ook in de grot stad Napels, eens genoemd „de st* van de gevallen engelen". Al zeve: tig jaar wordt er een groot en gt* christelijk werk gedaan onder d< verwaarloosde kinderen en de wees kinderen. Er staat een tehuis „Cas Materna", een oude, grote vUU waar nu 150 kinderen wonen, waar een school aan verbonden met 400 leerlingen. De broers T filo (dominee) en Emanuelo (i Santi leiden het werk al vele ji met grote toewijding. Hun avonti is beschreven in het boek „Nii mandskinderen" (Uitg. in de Ci lon-paperbacks. Ten Have. Ba dat een ontroerend beeld geeft dit prachtige werk. Elke dag rijdt! een schoolbus door de volkswijk van de stad om de kinderen op halen (geschonken door de U van „Trouw"). Elk jaar is er werkkamp van 20 25 Nederlai jongeren om de gebouwen op knappen. En dat alles voor de kim ren in nood, die aan de voet van Vesuvius nieuwe hoop krijgen. Diti weer één van de verhalen uit a projectenlijst van de actie Kom 0; voor kinderen en christelijk ondr wijs. Deze week komen de collectai ten voor deze actie langs. Je kuc natuurlijk zeggen: Italië? Laten daar eerst maar eens de corruptie I lijf gaan, of: laten ze eerst de pui sant rijken maar eens aanboren, o moet er niet eerst aan de structure gewerkt worden? Maar de gevalli engelen van Napels blijven onsi zo'n verhaal wel aankijken metd vraag: moeten wij daar allemaal o wachten? Van een medewerker ZWOLLE „In navolging van Christus mensen nieuw perspec tief geven, zodat zij kunnen opbloeien". Deze typering van het diakonaat gaf mevrouw Christien le Clercq van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken voor een gehoor van ruim 650 diakenen op de gisteren in de Buitensocië teit in Zwolle gehouden jaarlijkse landelijke centrale diakonale conferentie. van de niet-gehuwden. Vaak wordt gehuwd-zijn als gewoon gezien en niet-gehuwd als afwijkend. Ook in de gemeente van Christus is het een taai gevecht om tot gelijkwaardig heid te komen. Tot slot betoogde zij dat bij hulpverlening geen eenrich tingsverkeer wordt bedoeld, want helpen is verrijkend zowel voor ont vanger als voor gever. De conferentie werd geopend door mr. J.C. van Viegen, voorzitter van de deputaten voor de algemeen dia konale arbeid. Hij legde nadruk op de eenheid tussen werelddiakonaat en het diakonaat in eigen omgeving en wees op de vraag die vanuit de kerken in de derde wereld tot ons komt: voldoet uw eigen samenleving aan de normen waarvan u vindt dat wij die moeten nastreven? Hij wees erop dat er in ons land veel hulp wordt gegeven, maar dat we in onze rechtsstaat ook voortdurend moeten werken aan rechtsverwerkelijking. Velen weten de weg naar hun recht nog niet en moeten daarbij worden geholpen. Werelddiakonaat Na hem maakte dr. J. van Klinken, directeur van het Algemeen Diako naal Bureau melding van een sterke stijging (29 procent tot nu vergele ken met vorig jaar) van de in- komstens van het werelddiakonaat van 5,4 miljoen gulden tot 7 miljoen. Hij drong er bij de diakenen voorts op aan om kritisch de komende be grotingen van de plaatselijke kerken te bekijken op de verhouding tussen wat men voor eigen kerkelijke huis houding nodig heeft en wat men voor diakonaat. zending en evangeli satie uittrekt. „Te veel met jezelf bezig zijn betekent de dood van de gemeente". In de middag gingen de aanwezigen uiteen naar negen verschillende werkgroepen waar zij doorspraken over verschillende groepen waarmee het diakonaat in eigen omgeving zich bezig moet houden: één-ouder gezinnen; lichamelijk gehandicap ten; overbelaste huisvrouwe n/echtparen; alleenstaanden; men sen die in een verpleeghuis zijn opge nomen en chronisch ziek zijn; werklozen; buitenlandse werkne mers: mensen met een kwetsbare gezondheid; en tot slot: hoe komen we de noden op het spoor? Van onze haagse redactie DEN HAAG De vereniging voor openbaar onderwijs heeft het Eerste Kamerlid I.A. Diepenhorst (ARP) er van beschuldigd ..zonder een schijn van bewijs insinuerende opmerkin gen te maken over het onderwijsbe leid van minister Van Kemenade. De voorzitter van de vereniging. C.J. de Ronde, vindt dat Diepenhorst er als voorzitter van de onderwijsraad (een onafhankelijk adviescollege van de bewindsman) niet in slaagt zelfs maar de schijn van objectiviteit op te houden. De vereniging vraagt zich dan ook af. hoe de onderwijsraad Over het optreden van haar voorzit ter d*nkt. Beroepingswerk VED. HERV. KERK Beroepen Tholen (toez.): W. Arkeraats te Zej veld; te Berlicum( (toez.): J. Roebei te Baambrugge. Aangenomen nas Diepenveen: H. de Bie te Burei naar Hummelo: J. W. Coenraad Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepbaar: F. N. Boer, Van Oldei barneveltstraat 5. Arnhem. GEREF. KERKEN VRUG. Beroepen te Opende i. cm. Surhuii terveen: J. Borgdorff, kand. Zwijndrecht. GEREF. KERKEN VRIJG. B V. Beroepbaar: A. v.d. Dussen, Pas#- relstraat 26b, Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Eindhoven en Haarlo A. Hoogerland te Krabbendijke.fr dankt voor Rotterdam-IJsselmorte A. Bregman Rijssen. Georgi Vins De gevangen baptistenleider Geoi Vins en zijn gezin zijn bereid Sowjet-Unie te verlaten, wanneer! daartoe vanuit het buitenland wo den uitgenodigd. Dit heeft een fair lielid van ds. Vins in een telefoong sprek meegedeeld aan het inform tiecentrum „Geloof in de tweede w reld" in het Zwitserse Kuesnach Ds. Vins (48). die tot vijf jaar sta kamp en aansluitend vijf jaar ve banning werd veroordeeld, lijdt ai een ernstige nieraandoening. M dische hulp werd hem geweig«: met als argument: „U bent hier ni< in een sanatorium". De familie hee een beroep gedaan op het interna! onale Rode Kruis, opdat hei minstens de door de familie toeg zonden voedselpakketten worde verstrekt. In mei hadden meer da vijfhonderdduizend mensen twaalf landen in een petitie vraagd aan de V.N.-commissie vo< de rechten van de mens en de reldraad van kerken zich in te zette voor de vrijlating van de baptistei leider. Vins en de zijnen behoren t< de niet door de staat erkende baptii ten, die de andere baptisten een grote meegaandheid met het regio verwijten. John Cooney „Ondanks zeven jaar van sectari# geweld in Noord-Ierland hebben bisschoppen van de Ierse republie net zoals de Bourbons „niets gelee: en niets vergeten". Zij hebben zeer slechte dienst bewezen aan waarheid door te blijven vastho den aan de fictie, dat in de Ier» kwestie de godsdienst niet centr» zou staan". Aldus John Cooney, i dacteur kerkelijke zaken van 'Irish Times' in een scherpe kritii op de Ierse bisschoppen. John Cd ney beschuldigt de Ierse bisscbol pen van slecht leiderschap. Met n me verwijt hij ze. dat zij zich n» alle geweld verzetten tegen de v« vormige maatschappij, die zich'd in de Ierse republiek begint te op« baren, en dat zij een gesloten meenschap proberen te handl Het resultaat zal zijn, waarschuwt Cooney. dat de r.k. ktf van Ierland er net zo zal uitzi de (anglicaanse) kerk van Engel het apparaat intact maar een zienlijk verlies aan invloed en li tal. vooral onder de jongeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2