Proefdierencentrum in Schinkelpolder Opleiding bouw meer richten op behoefte Allard Pierson Museum in nieuwe behuizing Filmen in Amsterdam 'Peek&Cloppenburg Wens van drie universiteiten Stichting wil nieuw beleid DONDERDAG 7 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET T Van een verslaggever AMSTERDAM In het voormalige, geheel vernieuwde, gebouw van de Nederlandse Bank aan de Amsterdamse Turfmarkt is thans het Allard Piersonmuseum onderge bracht. Prinses Beatrix opende gisterochtend de nieuwe behuizing van het museum door met een Iraanse bijl uit ongeveer 1200 voor Christus een met bijenwas verzegelde afsluiting door te hakken. De afsluiting was een moderne was-afdruk van een Mesopotamische zegel uit 2500 voor Christus. Het museum dankt zijn naam aan pro!, dr Allard Pierson. die van 1877 tot 1895 hoogleraar was aan de universiteit van Amsterdam en die een telg was uit het gelijk namige bankiersgeslacht. Zijn zoon. J L Pierson. richtte te zij ner nagedachtenis in 1929 de Al lard Pierson Stichting op. die de afdeling klassieke archeologie van de Amsterdamse universiteit ging steunen In 1934 wist de stichting met steun van particu lieren en de vereniging Rembrandt de archeologische collectie van dr C. W. Lunsingh Scheurleur uit Den Haag te ver werven. die ook thans nog de ba sis vormt van het museum Aan de collectie zijn later talloze ande re oudheden toegevoegd en bo vendien heeft de vereniging van vrienden van het Allard Pierson Museum ter gelegenheid van de verhuizing een inzameling geor ganiseerd. die in totaal 350.000 gulden heeft opgebracht Daar mee zijn enige grote sculpturen en andere kunstwerken aange kocht Het uit 1864 daterende pand aan de Turfmarkt (bij de Munt) biedt het museum meer dan tweemaal zoveel ruimte als het vroeger aan de Sarphatistraat had Het moest ingrijpend worden verbouwd, het geen geschied is onder leiding van de architect J. Schipper BNA. Op een persconferentie in zijn nieuwe riante behuizing noemde •prof. dr J. M Hemelrijk, hoogle raar in de archeologie aan de Uni- 'versiteit van Amsterdam en in die functie tevens directeur van het museum, het vrijdag ..een hoge zeldzaamheid, dat een universi teit zoveel geld en energie be steedt ten behoeve van het alge meen publiek." De kosten van de verbouwing van het pand aan de Turfmarkt hebben 9.5 miljoen gulden bedragen. Voor het eerst in zijn ruim 400-jarig bestaan heeft de collectie, die na die van het rijksmuseum van oudheden in Leiden de balangrijkste arche ologische verzameling van ons land is. een passend onderkomen gekregen De 9000 museumstuk ken zijn in het afgelopen jaar met grote omzichtigheid overgebracht van het oude schoolgebouw aan de Sarphatistraat i inmiddels af gebroken). dat volgens de Allard Pierson Stichting meer op een pakhuis dan op een museum geleek. Zo staan thans Egyptische. Griekse en Romeinse kunstschat ten uit de periode van 3000 voor tot 500 na Christus opgesteld in de vroegere kluisruimten en gan gen van de vroegere Neder- landsche Bank. maar ze staan er veelal indirect verlicht in moder ne vitrines, opgesteld volgens een ontwerp en het inzicht van de ontwerper Dick Elffers. Onder die archeologische vondsten bevin den zich vier Atheense vazen met daarop rode figuren, stammend uit de vijfde eeuw voor Christus, die eigendom zijn-van koningin Juliana en die door haar voorlo pig tot 1 januari aan het museum in bruikleen zijn gegeven. Na de opening maakte prinses Beatrix een wandeling door het museum, begeleid door museum-directeur prof. dr. J. M. Hemelrijk. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er zijn besprekingen gaande om op een terrein in de Schinkelpolder (groot 60 ha) een buitenverblijf voor proef- dieren in te richten ten dienste van de V.U.. de Universiteit van Amsterdam en de Leidse Universiteit. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De stichting Vakop leiding Bouwbedrijf wil een beroep doen op de rijksoverheid voor de financiering van een geheel nieuw beleid dat de stichting wil gaan voe ren De stichting wil zich meer dan tot nu toe gaan richten op de actuele behoefte in het bouwbedrijf en op de individuele behoefte van de leerling Voorzitter B Vermeulen zei gisteren hij de presentatie van de nota die de tjeleidsvernieuwing beschrijft, goede hoop te hebben op financiële mede werking van het rijk Dat grondt hij vooral op de vorige week door minis ter Gruijters uitgebrachte nota bouwbeleid, waarin hij overeen komsten heeft ontdekt met de nota over de vakopleiding. Hij wijst daar bij vooral op de uitspraak van Gruij ters dat het onverantwoord is om belangstellende jongeren de keuze van een bouwberoep te ontraden, waarbij dan wel vakbekwaamheid een noodzakelijkheid is Dat laatste onderschrijft de stich ting volledig De heer Vermeulen noemt het oplossen van het over schot aan werkkrachten in het bouwbedrijf het meest spectaculaire deel van het huidige beleid maar ahet de verbetering van het vak manschap op een eigentijdse wijze minstens even belangrijk De stichting wil zich ook veel meer dan tot nu toe. richten op mensen die geen LTS-diploma bezitten Daarbij denkt men aan ongeschool de volwassenen, mensen die de LTS voortijdig verlieten en mensen met een niet op de bouw gerichte voorop leiding Voor deze groepen zullen speciale lesprogramma's worden opgesteld die hen brengen op het beginniveau van de bedrijfsopleiding. Bovendien wil de stichting een on derzoek in stellen naar de vraag of het eindniveau van de LTS nog wel aansluit op het beginniveau van de bedrijfsopleiding Men vreest een verschil in vaktechnisch opzicht. Verder wil men het huidige starre systeem van het leerlingenwezen soepeler maken, en het exa- menstelstel verv angen door een stel sel van gespreid af te leggen tenta mens De stichting wil met deze nota de discussie in de bedrijfstak en bij de regering bevorderen en in de cursus "77-'78 op enkele plaatsen experi menteel beginnen met de nieuwe op zet Zij streeft naar samenwerking met andere opleidingsorganen in de bouw- en houtnijverheid om dubbel werk en onnodige kosten te voor komen. ARNHEM Binnen twee jaar kun nen filmliefhebbers uit Arnhem en omstreken keuze maken uit twintig bioscopen Op het ogenblik telt de Gelderse hoofdstad zes bioscopen, allen eigendom van de bioscoop exploitatie maatschappij Min of meer gelijktijdig besloot de BEM haar theaterbestand met vijf uit te breiden en kwam Jogchem s theater BV uit Amersfoort met plannen om Arnhem met nog negen bioscopen te verrijken Alle filmzalen komen in het uitgaanscentrum van Arnhem. De Britse Thames Television maakt momenteel in Amsterdam filmopnamen voor de politieserie ..Inspector Van der Valk" naar de verhalen van de Engelse schrijver Nicolas Freeling. In het verleden maakte de televisiemaatschappij reeds een serie films over de belevenissen van inspecteur Van der Valk. een Amsterdamse politiefunctionaris. Dankzij het succes daarvan is besloten een nieuwe „Van der Valk' -serie te produceren. Voorlopig zijn er 6 afleveringen gepland, die tussen oktober en kerstmis op de Engelse televisie moeten verschijnen, en opgevolgd worden door nog zes afleveringen die in het begin van het volgend jaar op de Britse buis komen. De idee is ontstaan tijdens bespre kingen over de huisvesting van de voor wetenschappelijk onderwijs en onderzoek gebruikte proefdieren, tussen vertegenwoordigers van ge noemde drie universiteiten en het ministerie van onderwijs en we tenschappen. Het VU-weekblad „Ad Valvas". dat hiervan gewag maakt, zegt dat de drie met soortgelijke problemen kampen voor de onder brenging van proefdieren, die soms veel ruimte vragen, geluidsoverlast en stank veroorzaken en waarvan moeilijk „voorraden" zijn aan te leg gen. Uiteindelijk wil men komen tot de vestiging van een interuniversitair proefdierencentrum op genoemd ter rein. dat eigendom is van de VU en dat bij verwerkelijking van een en ander aan het rijk zou kunnen wor den verkocht. Het college van bestuur van de VU meent, dat het probleem van de huisvesting van proefdieren steeds acutere vormen dreigt aan te nemen door het uitgroeien van de medische faculteit en van de farmacochemie binnen de subfaculteit scheikunde. Aan de VU worden proefdieren ge bruikt in de faculteit der geneeskun de. wiskunde en natuurwetenschap pen, variërend van spinnen en slak ken tot schapen. Er kleven overigens bezwaren het plan. Deskundigen zien in het transport tussen de Schinkelpolder en de VU een bezwaar. Het vervan gen van dieren voor een experiment moet snel kunnen gebeuren. De die ren moeten als ze geopereerd zijn, hun nabehandeling niet pas na een transport ontvangen, dan worden ze onnodig aan lijden blootgesteld. De proeven moeten niet onderbroken worden doordat het proefdier eerst weer terug moet naar de Schinkel polder. AMSTERDAM De hoofdstedelij ke recherche heeft een negen man tellende bende aangehouden op ver denking van zakkenrollerij. De ver dachten werden gisteren in een tram gepakt, nadat zij twee vrouwen had den beroofd. Op aanwnjzing van en kele passagiers werden zij op het Leidseplein uit de tram gehaaid. \Hjbuiten. Bij P&C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 18