Taak van apotheker dat patiënt deugdelijke geneesmiddelen krijgt BETEKK WUll-IAGEKE 1'IU.IS lHSGKlJYTOli achter ham sni] 4 worst patates frites roomijs vanille bordeaux repen 98 75 198 ■169 8 198 1595 varhens lappen 980 peren 179 rode chocolade raak drink bami/nasi goreng boterkoek haring filets tomaten- groentesoep ariel magere conference' 540 Ziekenfondsen hekelen uitblijven maatregelen kosten gezondheidszorg 'Rijk moet snel aantal taken overdragen aan provincie en gemeente' ^^^2^00gram|zakofbeke^^ Jaarcongres Nederlandse apothekers Vereniging Nederlandse Gemeenten: Klachten over optreden van Arnhemse politie Najaarsbeurs Zuidlaren in Gevangenisstraf voor overvallers r *1*4 snijvers 100gramJ68 2e 100 gram halve prijs m168 snijvers 100 gram 98 2© 100 gram halve prijs im98 diepvries zak 1 kilo 348 2© zak halve prijs beker 1 liter 354 2© beker halve prijs DONDERDAG 7 0KT08ER 1976 RH Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „De patiënt heeft recht op deugdelijke ge neesmiddelen. Het is de taak van de apotheker om er voor te zorgen dat hij die ook krijgt. En niet alleen deugdelijke ge neesmiddelen maar ook nog in de juiste dosering, een juist ge bruik met correcte aanwijzin gen, het goede etiket en de juis te verpakking." Dit zei gisteren drs. G. W. Kauf- mann. inspecteur van de volksge zondheid in Zwolle op het landelijk jaarcongres van de Nederlandse apo thekers, verenigd in de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter be vordering der Pharmacie (KNMP). Een congres dat in het teken stond van de kwaliteitscontrole door de apotheker. Het feit dat een apothe ker moet zorgen voor deugdelijke geneesmiddelen, brengt voor hem een zware verantwoordelijkheid mee. Hij kan zich niet beroepen op de omstandigheid, dat een door hem afgeleverd geneesmiddel niet in zijn apotheek kon worden bereid, tenzij hij kan aantonen te hebben gedaan wat redelijkerwijs mogelijk was om aan zijn verantwoordelijkheid te vol doen, aldus drs. Kaufmann, die ver der pleitte voor een betere controle, zowel in tem als extern en dat niet zag als een blijk van wantrouwen. Dr. E. H. Cohen, apotheker in Haar lem. ging nader in op de nooodzake- lijkheid en mogelijkheid van analy tisch onderzoek, waarvan hij in het bijzonder de praktische kanten be lichtte aan de hand van zijn eigen praktij kvoering. Juist nu kennis Apotheker drs. J. Winters liet zien dat de functie van een apotheker onder invloed van de geneesmiddele nindustrie hoe langer hoe meer dis tribuerend wordt. Hij vond niet dat dat een ondergraving was van het apothekers beroep maar zei dat juist nu kennis over werkzaamheid, biolo gische beschikbaarheid en aangrij pingspunt van geneesmiddelen noodzakelijker is dan ooit. „Persoon lijk geloof ik. dat nu de apotheker is bevrijd van zijn te grote aandeel in het fabricageproces, hij gaat worden wat hij moet zijn: de kenner van het geneesmiddel. Van artsen kunnen en mogen we niet verwachten dat zij op de hoogte zijn van alle facetten van de farmacotherapie. De taak van de arts is aanwijzend, die van de apo theker uitvoerend en controlerend. DEN HAAG De ziekenlondsorganisaties vinden dat echti maatregelen ter beperking van de kosten in de gezondheidszot veel te lang uitblijven. Het gemeenschappelijk overleg va ziekenfondsorganisaties heeft daarover in een brief aan Tweede Kamer teleurstelling uitgesproken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten vindt, dat de rijksoverheid snel een aantal taken moet overheve len naar de provincies en de gemeenten. Als dit niet gebeurt, zullen de verkleinde vincies, zoals de wet reorganisatie binnen lands bestuur die wil, zeker niet van de grond komen. In een brochure. ..dichter bij u. oefe ning in decentraliseren", die de ver eniging gisteren toestuurde aan alle gemeenteraadsleden en provinciale statenleden, wordt de nadruk gelegd op het belang dat de burgers hebben, bij de overheveling van rijkstaken naar de lagere besturen. Dit geldt zowel voor klachten als voor in spraakprocedures en contacten met volksvertegenwoordigers. Fel trekt de vereniging van leer tegen het bestaan van gespreide rijksdiensten, zoals bijvoorbeeld on derwijsinspecties. Deze diensten zijn wel provinciaal en gemeentelijk ge spreid. maar Den Haag blijft de baas. De brochure spreekt van rijksfilialen, „geografisch gespreide rijksdiensten met zijn directies en inspecties, zijn districten, kieskrin gen en arrondissementen en welke fraaie namen er nog meer voor zijn bedacht." Tussen deze gespreide rijksdiensten vorig Jaar in totaal 83 is slechts een gebrekkige onderlinge afstem ming. De rayons komen bijna nooit geografisch met elkaar overeen. De gewone burger èn hun plaatselijk bestuurders kunnen hier het totale beeld niet meer overzien, aldus de vereniging Geen vat Ook de departementen kunnen slechts op hoofdlijnen in contact blijven met de gespreide diensten. Evenmin is politieke controle door het parlement mogelijk. Dat kan er geen vat op krijgen, omdat het om duizenden kleine bestuursingrepen gaat. „Daarom ontsnapt het aan de aandacht hoe groot de macht van de inspecteurs, de consulenten enzo voorts in feite is geworden, en hoe zeer deze de beleidsvoering op het gemeentelijk vlak kunnen bemoeilij ken, frustreren, vertragen en duur der maken." aldus de brochure. De vereniging pleit er nu voor om de meeste van deze gespreide rijksdiensten op te heffen en hun taken onder te brengen bij gemeente en provincie. Dan zal een inspecteur van onderwijs, die nu verantwoor ding schuldig is aan zijn minister in Den Haag. zijn taak in dienst van gemeente of provincie niet wezenlijk anders moeten gaan uitoefenen. Maar als hij eens wat te ver gaat. zullen zijn politieke superieuren ge makkelijker met hem kunnen over leggen De vereniging vindt dit zo duidelijk, dat ze het overbodig vindt, dat hier over nu eerst weer we tenschappelijke onderzoeken over worden vemcht ..Dat zou deze be langrijke zaak voor jaren op de lange baan schuiven en ons tenslotte toch niet veel wijzer maken. Suggesties Als suggesties voor decentralisatie noemt de vereniging verder de ad viestaken van de Inspecties van de volksgezondheid. de districts arbeidsinspecties. de distncts- inspecties van het milieu, de onder- wijsinspectries en het kadaster. Ook komen in aanmerking de arbeidsbe middeling. en de zorg voor de werkplaatsen voor herscholing van volwassenen, de beoordeling van plannen voor de bouw en verbouw van scholen, het beheer van staatsbossen en natuurreservaten, het beheer van rijksscholen en wa terstaatswerken. en de verdeling van de woningbouwcontingenten en wo ningsubsidies. Wel vreest de vereniging dat er op deze punten krachtige tegenstand te verwachten is van de departemen ten. de rijksdiensten zelf, maar ook vanuit de Tweede Kamer, waar „veel leden het beginsel van de decentrali satie uitsluitend met de mond be lijden." Van een verslaggever ARNHEM Bij de Arnhemse offi cier van justitie hebben veertien jonge Arnhemmers klachten inge diend over het politieoptreden van afgelopen vrijdagavond bij de ont ruiming van het gekraakte pand van hotel Riche aan het Willemsplein. Volgens de indieners van de klach ten heeft de politie een meisje zon der aanleiding „ombarmhariig" mishandeld en werd een jongeman die haar wilde ontzetten geschopt en geslagen, aan zijn haren getrok ken en bij herhaling tegen zijn ge slachtsdelen geschopt. Over het optreden van de Arnhemse politie zijn inmiddels vragen gesteld door het communistische raadslid G. W. Brouwers. De woordvoerder van de Arnhemse politie verklaarde dat de klachten zullen worden onderzocht. Volgens hem is het tumult ontstaan doordat het betrokken meisje het eerst be gon te slaan. Van een onzer verslaggevers ZUIDLAREN In de Prins Bernhardhoeve wordt vijf dagen lang van 16 tot en met 20 oktober, de traditionele Najaarsbeurs gehou den. De beurs heeft vooral een agra risch karakter, maar ook een aantal andere sectoren komen aan bod. Hiertoe behoort de grondverzet en wegenbouwsector. Verder zijn er ook huishoudelijke attributen en stands op het terrein van de dienstverlening. Voorts zal de 100- jarige landbouwvoorlichting een zeer ruime plaats krijgen op de beurs, die 180 deelnemers plaats biedt op 20.000 vierkante meter. De beurs is indertijd opgebouwd rond de Zuidlaarder markt, die al sinds eeuwen op de derde dinsdag in okto ber wordt gehouden. aldus drs. Winters. Prof. dr. D. A. Doornbos, hoogleraar in de farma- ceutlsch-chemische analyse aan de rijksuniversiteit in Groningen be sloot deze wetenschappelijke aag van het congres met een inleiding over het onderwerp „Hoger onder wijs en de praktiserende apotheker", waarbij hij nader inging op de her- programmering van de farmaceu tische faculteit en tevens wees op de mogelijkheid van bijscholing in sa menwerking met de KNMP. mits de minister daarvoor extra middelen ter beschikking zal stellen. Tussen de Britse autofabriek British Leyland en het ministe rie van defensie is een contract getekend voor de levering van 512 Landrover-ambulances ten behoeve van de landmacht voor een bedrag van dertig miljoen gulden. MAASTRICHT Wegens een ge wapende overval op de kantoorhou der van een postagentschap in Heer len op 6 juli, heeft de rechtbank in Maastricht de 29-jarige bankwerker E. van H. uit Maastricht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf, een jaar minder dan veertien dagen ge leden tegen hem was geejjist. Zijn mededader bij de overval op het postagentschap in Heerlen, de 23- jarige monteur J. B. uit Heerlen, De ziekenfondsen schrijven dat er wel veel over de kostenbeperking wordt gepraat, maar dat er op daad werkelijke maatregelen nog steeds moet worden gewacht. Men vindt dat vooral op het gebied van de geneesmiddelenprijzen wei nig is verricht. Als voorbeeld noemt men het feit dat er al enkele jaren overleg plaatsvindt over de prijszet ting van librium en valium, zonder dat er resultaten geboekt zijn. Vol gens de ziekenfondsorganisaties zijn er voor het voorschrijven maatrege len mogelijk die direct belangrijke effecten op de kosten kunnen heb ben, zonder dat de volksgezondheid schade wordt gedaan. In de brief zetten de ziekenfondsen zich af tegen het plan van staata cretaris Hendriks om de kostent heersing te laten controleren den nieuwe regionale organen. De kenfondsen willen zelf die contrc blijven uitoefenen. Tenslotte stellen de organisat zich positief op tegenover het pl van de staatssecretaris om het aa tal ziekenhuisbedden terug te bre gen tot vijf per duizend inwoners 1980. Dat betekent dat het huidi aantal bedden met achtduize moet worden ingekrompen. De kenfondsorganisaties staan evenw sceptisch tegenover de daadwerk lijke uitvoering van dit plan. Zij sti len dat tot dusverre van reële i krimping nog niets is gebleken. Dagversaanbiedingen geldig van donderdag 7 I m zaterdag 9 oktober halve prijs! 84 49 -SfiSp' 174 a c 1974 chateau ouvrard fles 0.7 liter W0 KASSAKOOPJE deGruyter 25 gram melk. puur hazelnoot en butterscotch 5 stuks van 135 voor van 93 voor diepvries padex pak 600 gram van 250 voor ca 240 gram van 205 voor in tomaten.paprika ol currysaus blik 190 gram van 120 voor t unox extra gevulde literblik van 245/230 voor f 2.— voordeel! 2 kilo van 795 voor voordeelkarton 500 gram per kilo nog voordeliger schaal 2 kilo

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10