Meer dan 40.000 vogels door botulisme gestorven Goede buitenlandse boeken in Nederlandse uitgaven Zwolle kampt met een flink tekort aan arbeidsplaatsen Vrijwel alle watervogels dragen bacterie bij zich Ambtenarenbond verontwaardigd Bejaardenhuizen mogen hun personeel niet uitbreiden Jongeman door het hoofd geschoten n Britse mijnenveger gelicht Brief van GS Overijssel aan minister Lubbers: Jurgens biedt NOS-bestuur excuses aan Tot leringh en vermaak DINSDAG 5 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Barend Mensen ROTTERDAM Hoeveel slachtoffers het botulisme in de afgelopen hete zomer in vrijwel heèl het land heeft gemaakt is niet precies vast te stellen. De heer E. A. ter Laak, dierenarts bij het Centraal diergeneeskundig instituut te Rotterdam, schat dat het er minstens veertigduizend zijn geweest. De zwaarste klap hebben de wilde eenden gehad. Het grootste rampge bied was de Biesbosch. met name het Dordtse deel. dat overduidelijk de brandhaard van het botulisme was. In de Biesbosch alleen al wer den tienduizend kadavers verza meld. waarvan een kleine achtdui zend in het vaak moeilijk toeganke lijke krekengebied aan de zuidkant van het Eiland van Dordt. Vorige week nog is men hier drie dagen bezig geweest met het oprui men van dode vogels. Maar dat was dan voor het laatst. Aan de voor waarden, waaronder de bacterie het voor de vogels zo gevaarlijke gif in dode lichamen ontwikkelt (stilstaand, zuurstofarm en warm water) wordt namelijk niet meer vol daan. De temperatuur van het water is de laatste tijd aanzienlijk gedaald. Op sommige, zeer ernstig bedreigde plaatsen waren al waterhuishoud- kundige maatregelen genomen om vervuilde kreken te kunnen doorspoelen en bovendien heeft de regenval van de laatste weken de waterstanden verhoogd. Ook in de Biesbosch kon mede daardoor heel wat besmet water worden afgevoerd. Daardoor gebeurt op het ogenblik niet waar men aanvankelijk bang voor was. namelijk dat ook onder de duizenden trekvogels, die dit gebied als rust- en als fourageplaats gebrui ken. talloze slachtoffers zouden vallen. Ook volgend jaar Het botulisme is dank zij de gewij zigde omstandigheden krachteloos geworden. Tijdelijk dan, want vrij wel de gehele populatie aan watervo gels in Nederland (voornamelijk een den en meeuwen en wat zich in hun sfeer beweegt) draagt de bacterie bij zich. Dat wil zeggen dat ook volgend jaar, als de resten van dode vogels terechtkomen op plaatsen waar de omstandigheden voor gifvorming door de bacterie geschikt zijn, het botulisme weer hoogtij gaat vieren. De bacterie zelf doet de vogels niets. Alleen als zij het gif binnenkrijgen gaan ze dood. Een belangrijke rol in de overdracht spelen de maden, die de kadavers aanvreten en als lekker maar in dit geval dodelijk hapje wor den opgepikt. Eén besmette made is al voldoende om een eend te doen sterven. Ook vergiftigde weefsel deeltjes, die naar de bodem gezon ken zijn en b: het zoeken naar voed sel door de vogels naar binnen wor den gewerkt, zijn funest. Het feit dat de bacterie onder de watervogels alom is verbreid is het grote probleem voor de bestrijding. Of de vogelsterfte volgend jaar even massaal zal zijn als deze zomer hangt in de eerste plaats af van de vraag of men tijdig min of meer afdoende maatregelen kan nemen. Vooralsnog is het verzamelen en ver branden van dode vogels de enige directe mogelijkheid om iets te doen. Elk vogelkadaver is onder de beken de omstandigheden een gifbron. die snel moet worden opgeruimd en ver brand. Het is echter onmogelijk elk kadaver te vinden en onschadelijk te maken, dat heeft de praktijk wel bewezen. Voorkomen De tweede stap is te trachten de omstandigheden zo te wijzigen dat vermeerdering van de bacterie en gifvorming niet meer mogelijk zijn. Voorkomen moet worden dat zich bij lage waterstanden plassen en poelen vormen met stilstaand wa ter. dat door de zonnestraling ge makkelijk boven de kritieke tempe ratuur van 20 graden C. kan komen. Het Recreatieschap Nationaal Park de Biesbosch en het gemeente bestuur van Dordrecht hebben bij de regering gepleit voor een centrale aanpak van het botulisme, zij willen dat het rijk mogelijkheden opent voor een betere doorspoeling en dus afvoer van de besmetting. Een derde maar wel beperkte moge lijkheid is om op plaatsen waar zeldzame vogels enige tild vertoe- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het personeelsbestand van bejaardenhuizen mag per 1 januari aanstaande niet meer uitstijgen boven dat van 1 oktober. Het ministerie van CRM heeft hiertoe besloten omdat de stijging van de pensionkosten voor bejaardenoorden, die uit de bijstand betaald worden, niet verder meer mogen oplopen. De laatste jaren is het aantal personeelsleden veel sneller toegeno men. dan het aantal bejaarden, aldus CRM. ven maatregelen te nemen om hen. met wat voor afschrikkingsmetho des dan ook. te verjagen. Andere bestrijdingsmiddelen dan deze passieve zijn er gewoon niet. Er bestaat weliswaar een anti- botulineserum, maar omdat dit met de injectiespuit moet worden toege diend, kan het alleen incidenteeel worden gebruikt. In de IJsselmeer- polders heeft men er met succes zieke lepelaars mee behandeld. Van een vrij lange immuniteit is dan toch ook nog geen sprake. Amper een maand later hadden de vogels wederom een botuline-vergiftiging kunnen oplopen. Het effect van het ..doorspoelen" van zieke vogels met water op zichzelf al een marteling wordt in deskundige kring zeer twijfelachtig genoemd. De ambtenarenbond*ABVA heeft op het besluit van CRM nogal veront waardigd gereageerd. Er is over de maatregel geen vooroverleg met de bonden geweest. Bovendien vindt de ABVA een verhouding van drie per soneelsleden op tien bejaarden, zoals de norm officieel is. al aan de lage kant. Het ministerie stelt daartegenover, dat deze verhouding in veel bejaar denhuizen behoorlijk overschreden wordt. De verschillende colleges van gedeputeerde staten mogen de be jaardenoorden namelijk toestaan de verhouding drie op tien te boven te gaan. En van dat recht schijnen ze goed gebruik gemaakt te hebben. Vandaar dat ze die bevoegdheid dan ook per 1 januari verliezen. Alleen staatssecretaris Meijer van CRM zelf zal de bejaardenoorden dan nog kunnen ontheffen van de verplich ting niet boven de genoemde norm uit te komen Zoals bekend is er inmiddels een adviesgroep aan het werk om voor CRM te onderzoeken of er niet een andere regeling mogelijk is om de pensionkosten voor bejaardentehui zen te financieren. De bijstandswet is hier in principe eigenlijk niet voor bedoeld, en kan de lasten ook nau welijks dragen Van een verslaggever NUENEN De achttienjarige G W uit Nuenen heeft gisteren bekend dat hij zondagavond de zeventienja rige P. F. uit Nuenen door het hoofd geschoten heeft. Dat gebeurde bij een frietkraam. Het slachtoffer werd opgenomen in een ziekenhuis in Eindhoven en verkeerde na een ope ratie gisteren buiten levensgevaar Het was gisteren nog steeds niet duidelijk waarom geschoten werd: er was geen sprake van ruzie of zo I door C. G. van Zweden AMSTERDAM De uitgeverij Lemniscaat heeft een aantal redelijk goede buitenlandse jeugdboeken voor het Neder- i landse publiek toegankelijk ge maakt. Vooral een roman over het Westduitse gevangeniswe zen. moet vanwege de kwali teit met nadruk worden genoemd. IDat boek is ..De vier vrijheden van Hanna B.' van Ingeborg Bayer. Dit is méér dan een boek voor de oudere jeugd. Het is een volwaardige roman, en een goede ook. Het boek bevat het verslag van een intelligent meis je. dat thuis geen enkele vorm van begrip ontmoet, en mede daardoor op „het verkeerde pad" terecht komt. Hanna Bogner (zo heet ze) belandt in de gevangenis. Met haar relaas schopt ze keihard aan tegen een schijn-heilstaat. die genormeerd is naar een volgzame, middelmatige meerderheid. Met die „fatsoenlijke" meerderheid wordt in dit boek onvermijdelijk ook Jezus geïden tificeerd. Dat ligt uiteraard niet aan Jezus. Het boek rekent af met de ingebak ken gemeenheid van een strafsys- teem dat gericht is op het kleine (bereikbare) kwaad, op het naamloze leger ratten dat aan de rand van de welvaart knaagt, maar dat-de echte rovers systematisch onverlet laat. In dit systeem komt de bijbel mee. zelfs door de muren van gewapend beton heen. maar vraag niet hoe: In de strafbunker van de gevangenis heb ben de delinquenten „overdag niets anders dan een stoel en een bijbel, en 's nachts een matras en een deken". Geen wonder dat de dundrukblaad- jes uit het evangelie worden ge scheurd om er sigaretten van te rollen. Dit boekje laat zien hoe gevangenis sen broedplaatsen van verbittering zijn en uitstekende leerscholen voor een verdere loopbaan in de misdaad. Hanna B. komt overigens tot een analyse van eigen en andermans fa len. en slaat na haar vrijlating een andere weg in. Of ze op die weg slaagt is een open vraag, waarmee de lezer achterblijft. Deze roman is slechts 120 pagina's lang. en verloopt in één vloeiend betoog, zonder inde ling in hoofdstukken Dat geeft het verhaal iets snels, iets gejaagds, als of het onder pressie in één nacht op papier werd geslingerd Het boek geeft een helle belichting van de psychische microkosmos van een le ven dat op enkele vlerkante meters samengeperst moet worden uitge vochten. En wat valt in dat bestek te beleven? De schrijfster heeft de klei ne dingen van de dagelijkse sleur als met een telescoop uitvergroot om er iets leefbaars en iets leesbaars uit te halen. Dat is knap en authentiek gedaan „Tegen de draad in" Een tweede boek is „Tegen de draad in", van de Noorse schrijfster Else Breen Dat is veel duidelijker een meisjesboek. Het gaat over een kind van vijftien jaar. dat thuis enkele moeilijkheden ondervindt en ver oorzaakt. Ze komt uit een gezin waarvan ook de moeder een volledi- mi ag W aa er. i Maurice Trocard. alias Maurice Bonjour, alias Mories Besjoer. ge dagtaak buitenshuis heeft Dat brengt mee dat er „huisregels" be staan. alle gezinsleden moeten nun steentje bijdragen Het meisje Berit heeft daar moeilijkheden mee. Bo vendien heeft ze haar eerste verwik kelingen met jongens Een leuk boek. hier en daar geestig, met soms pittige dialogen. De moe der komt overigens veel reëler over dan de vader, die psycholoog is. en in de gesprekken met zijn kinderen onbevangenheid mist. Het is alsof hij elke situatie volgens het boekje probeert op te lossen. Afgezien van deze oneffenheid een goed boek. Voor meisjes van dertien tot zestien jaar. Stille Sijmen Het derde boek is „De belegering van Stille Sijmen". van de Ameri kaan Lynn Hall. Hoofdpersoon is de scholier Robert Short, die een bere kenend karakter heeft en de verper soonlijking is van de Amerikaanse dollarverheerlijking. De eenzelvige Robert krijgt van zijn ouders geen enkele correctie: zij bewonderen hem alleen. Robert gaat op een ach terbakse manier met zijn leraren om. Hij zoekt hun zwakke plekken op en ricnt zijn diplomatie op die zwakke plaatsen. Zo weet hij door het opvoeren van een steeds wisse lende rol de meeste leraren voor zich in te nemen, niet in de laatste plaats door zijn intelligentie. Slechts een enkele heeft de komediant door Zijn grote tegenspeler is Stille Sij men, een bejaarde zonderling, die in feite ook al jaren een rol speelt. Deze Sijmen. die net als Robert in een gehucht langs de Mississippi woont, heeft diep in de ontoegankelijk be boste bergen een p5»lek gevonden waar nog de ginsengwortel groeit. Een plek die nog niet door de steeds wassende stroom dagjesmensen is gevonden. De ginsengwortel brengt veel geld op. omdat de Chinezen geloven in de geneeskrachtige wer king van het wortelsap. Robert brengt al zijn slimheid in stelling om de oude en weerloos lij kende man zijn geheim te ontfutse len. maar Sijmen. die zelf zijn door niemand bevroede achter baksheden heeft, geeft dat geheim niet prijs. De ginsengwortel is naast de karige sociale uitkering, zijn eni ge bron van inkomsten. Thema van dit boek is dat de jonge, altijd op dollars jagende Robert, en de oude. eveneens slimme Sijmen. zich aan elkaar ontdekken en tot zelfonder zoek komen. Een goed boek voor jongelui omstreeks vijftien iaar. Het vierde boek is eveneens van Lynn Hall. „Maak me niet kapot." Een bewonderenswaardige roman, die door alle leeftijdsgrenzen heenbreekt. Het verhaal speelt weer in Buck Creek (Ioa). hetzelfde ge hucht waar Stille Sijmen woont. De ze roman brengt de zelfingenomen heid van een kletsende, konkelende, roddelende dorpsgemeenschap in beeld. Net als in de roman van Inge borg Bayer is 00n van de grondmo tieven de bekrompen meerderheid, die het leven normeert, en die min derheden uitstoot en doodverklaart. Tom Naylor. een goede leerling, raakt bevriend met een wat oudere jongeman, die uit de militaire dienst is ontslagen mdat hij homofiel is. Tom Naylor. die dat zelfs niet be vroedt. kot onder de verdenking eveneens homofiel te zijn en wordt door de dorps- en schoolge meenschap als een metaatse geme den. Als de rector van de school later de verdenking hardop uit spreekt. stort voor Tom (die er tot dan toe niets van heeft begrepen) een wereld in. Hij ontdekt dan dat zijn vriend inderdaad homofiel is. Deze roman volgt Tom in zijn steeds killer wordende eenzaamheid, die praktisch tot zelfvernietiging leidt. Er is slechts 00n die hem begrijpt en hem trouw blijft: zijn vriend. Een knap en lezenswaardig boek. dat model staat voor de geestelijke terreur waaronder minderheidsgroe pen soms moeten leven Een boek voor de oudere jeugd, en naar ik vermoed ook voor mensen die aan de andere kant van het leven staan, laten we zeggen de zestig-plussers. Het vijfde boek is van eigen bodem. ..Het geheim van Mories Besjoer" van Anke de VMRIES Een kinder boek (10 tot 14 jaar) Het verhaal gaat over een Franse timmerman, die bij een aangestoken bosbrand zijn vrouw, zijn kind en zijn huis verliest. Hij trekt vanuit Frankrijk naar Nederland om een nieuw be staan op te bouwen. Hij wordt gla zenwasser. Mories Besjoer (Maurice Trocard. die „Besjoer" ging heten, omdat hij bij begroetingen „bon jour" placht te zeggen) maakt veel vrienden onder de jeugd van de Ba- listraat. Samen met die jeugd be leeft hij spannende avonturen. Een sprakenend en geestig geschreven werkje, waarin platte vooroordelen orden opgeruimd, en waarin aangrij pende verhalen voorkomen. Bij voorbeeld het verhaal van de zeven pijnbomen, waarin Mories mild. en met begrip, het verhaal vertelt van de mensen die zijn ondergang be werkten. Een boekje dat de jeugd met rode oortjes zal lezen en dat zoveel kali- teit heeft (het Is bekroond met de zilveren griffel) dat ook oudere le zers het met smaak zullen genieten. Een bokje dat ook prachtige voor- leesstof voor onderwijzers bevat. Ingeborg Bayer: ..Dc vier vrij heden van Hanna R." 120 pag. Prijs II.tO. Else Breen: ..Tegen de draad in". 110 pag. Prijs 11.t0. Lynn Hall: ..De belegering san Stille Sijmen". 103 pag. Prijs 11.90. Lynn Hall: ..Maak me niet ka pot". 140 pag. Prijs 11.90. Anke de Vries: ..Het geheim van Mories Besjoer". 111 pag. Prijs 13.50. Al deze uitgaven zijn van Lem niscaat. Rotterdam. Gisteren is met de drijvende bok Magnus 1 de gelichte Britse mijnenveger Fittleton in Den Helder aangekomen. De mijnenveger zonk vorige week. O.P DE FOTO WORDT HET WRAK GELEIDE LIJK UIT HET WATER GETILD ZWOLLE De werkgelegenheid in Zwolle, een van de twee groeikernen in het noorden des lands, moet aanzienlijk verbeterd worden, zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben dat minister Lubbers van economische zaken laten weten In een andere brief aan de be windsman spreken GS hun bezorgd heid uit over de werkgelegenheid in Noordoost Overijssel, Twente en Urk GS staat de ontwikkeling van Zwolle naar een hoog niveau van verzorging voor ogen De provincie-hoofdstad moet voorzien in de behoefte aan werk voor een zeer ruime regio. Al leen al voor West-Overijssel, slechts een deel van de Zwolse ar beidsmarkt. bestaat volgens recente cijfers van het Economisch Techno logisch Instituut Overijssel tot 1980 behoefte aan bijna 7000 arbeids plaatsen. Zal echter het nationale beleid ten aanzien van Zwolle gestal te krijgen dan dient de werkgelegen heid er zich op zodanige wijze uit te breiden, dat de berekeningen van de ETIO nog belangrijk worden over troffen. Onderwijs Zwolle zit. aldus het provinciaal be stuur niet alleen verlegen om meer werk maar ook om hoger gekwalifi ceerd werk. De lagere functies zijn relatief te sterk vertegenwoordigd. Het onderwijs, dat in Zwolle krach tig is geconcentreerd, zorgt voor een veelzijdig aanbod op de ar beidsmarkt. Tot het verzorgingsge bied van het onderwijs behoren een half miljoen mensen. De huidige werkgelegenheid is echter onvol doende. zodat velen wegtrekken of een baan aanvaarden die niet in overeenstemming is met hun oplei ding. Omdat deze bevolkingsgroep cultureel-maatschappelijk dringend nodig is voor een juist leefklimaat, zou het wervingsbeleid gericht moe ten worden op vestigingen meteven- wichtige opbouw en op het aantrek ken van specifieke werkgelegenheid voor middelbaar en hoger opgelei den. zoals in research-laboratoria, op tekenkamers, accountantsbureaus enzovoort. Ook voor een belangrijk deel van de noord-Veluwse gemeen ten. 85.000 inwoners omvattend, zal Zwolle In de toekomst dienen tc voorzien in de vraag naar werkgele genheid Rijksdiensten Wat de sociaal-economische situatie in Overijssel in zijn algemeenheid betreft, hebben GS er de minister van economische zaken op gewezen dat er sinds drie jaar fundamentele veranderingen optreden, die hen gro te zorgen baren uit een oogpunt van welvaart en welzijn. Dit geldt vooral de naar hun gevoel „ronduit onaan vaardbare werkloosheid onder jeug digen". Wat Twente betreft, waar een flink stuk industriële werkgele genheid verloren is gegaan, wordt toepassing nodig geacht van de in- vesteringspremieregeling regionale vestiging en uitbreiding industriële en dienstverlenende bedrijven. In de spreiding van rijksdiensten zou dit landsdeel moeten worden be trokken. Verder zou Twente financieel gelijk gesteld dienen te worden aan andere pré-gewesten, zoals Eindhoven en Rijnmond Noodzakelijk zou voorts zijn een snelle beslissing omtrent de verbinding vla Twente met Duits land en een positieve beslissing inza ke de doortrekking van Rijksweg 36 („Een eindeloze lijdensweg"), die Twente met noord-Nederland moet verbinden. Volstrekt onaan vaardbaar is volgens OS. dat minis ter Westerterp van verkeer en wa terstaat met zijn bezuinigingsmaat regelen in Harderberg 70 procent van het avond- en weekendvervoer per bus zou willen laten vervallen. Gelet op de stadsgewestelijke ont wikkeling acht het provinciaal be stuur van Overijssel het gewenst dat ook Kampen niet uit het oog wordt verloren. Hoewel het zich uitdrukke lijk schaart achter de consequenties van het „Zwolle-groetstad-beleid" voor de regio ls het van oordeel dat er een zeker evenwicht moet zijn op het punt van de voor deze twee ge meenten toe te passen stimulerings maatregelen. Zorgen maken GS zich over Urk, zo laten zij minister Lubbers weten. De ontwikkeling van de werkgelegen heid ls erg onzeker geworden als gevolg van de vangstquotering. Dat betekent dat er ook grote moeilijk heden bestaan of dreigen voor de met de visserij samenhangende be drijvigheid En dat terwijl de be roepsbevolking snel toeneemt, om dat 50 procent van de bevolking Jon ger is dan 20 jaar. Versterkte toene ming van de uitgaande pendel ls niet te verwachten. De provincie zal het Initiatief nemen om samen met de departementen van landbouw en visserij en van sociale zaken tot een planmatige aanpak voor de proble men op Urk te komen. Van een verslaggever HILVERSUM - In de vergadering van het NOS-bestuur vrijdag zal voorzitter mr. E. M. C. Jurgens zijn excuses aanbieden voor het uitgaan van een brief aan de minister van CRM over bestuursadviezen voor wijzigingen ln de omroepwet. De bnef werd pas vier weken later aan het bestuur ter goedkeuring voorge legd. Het bestuur heeft dit ln zijn vergadering van 24 september „ver bijsterend" genoemd en de brief schriftelijk ingetrokken. Mr. Jurgens verklaarde gisteren in zijn maandelijkse persgesprek dat hij het bestuur zal meedelen, dat de brief door een administratieve fout is verzonden. De voorzitter van dc commissie die een advies aan de minister heeft voorbereid, ontkende in de vergadering van 24 september waarbij mr Jurgens wegens zijn ver blijf in Italië niet aanwezig was, dat de commissie een conceptbrief had opgesteld. Mr Jurgens verklaarde dat er wel degelijk een concept-brief was. Deze had echter aan het be stuur moeten worden geadresseerd en niet aan de minister AMSTERDAM „Tot lering en ver maak" van onze lezers zij hier alsnog vermeld dat de tentoonstelling van deze naam tot en met 5 december m het Rijksmuseum te Amsterdam wordt gehouden Onze redacteur beeldende kunst was dat in zijn en thousiasme vergeten te vermelden bij de bespreking die wij j 1 zaterdag ln onze krant plaatsten

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9