De Lage Landen: anderhalve eeuw België en Nederland Hollies leverden kwaliteitsproduk t Woningcorporaties bouwen 3600 huizen Produktieheffing op melk goedgekeurd INSTITUUT PRAEHEP Little River Band verfrissend Landbouwschap wil kleine rietgans graag verdrijven Uniek plan Lunetten Utrecht Personalia Eindhovenaar licht bank op Bar uitgebrand Verkeerscontrole Tegen koe gereden Hugo de Groot weer naar centrum Delftse Markt 80-jarige Jubileumuitvoering aktieve meisjes PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN DINSDAG 5 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET H8 door W. F. Stafleu „In de negentiende-eeuwse geschiedenis van de Neder landen vormden de jaren twintig een keerpunt, dat door de stichting van België dramatischer en definitiever was dan in de meeste andere staten van Europa. Gedurende de jaren veertig werd in de noordelijke Nederlanden een nieuwe liberale regeringsvorm inge voerd en deze bleek duurzamer dan wat de revoluties elders op het continent tot stand brachten. In de jaren zestig voltrok zich in Noord en Zuid een intellectuele emancipatie, die aan deze periode het ka rakter van een grote wending geeft. Het merkwaardige van de jaren tachtig was, dat tijdge- Dit ongewoon lange citaat mo ge dienen als illustratie voor de fraaie wijze waarop de Gronin ger historicus Kossmann an derhalve eeuw Nederland en België beschrijft in een nieuw boek van zijn hand De Lage Landen 1780-1940. Het zal waarschijnlijk in vakkringen alom een standaardwerk gaan heten. Allure Allure heeft het. en stijl. Voor de vakman: nooit eerder werd de ge schiedenis van België en Nederland tegelijk op deze manier behandeld. Voor de leek: wie een beetje belang stelling heeft voor politiek en cul tuur kan dit boek aan. en zal erdoor worden geboeid; het is aan alles te merken dat het schrijven de auteur meer plezier gegeven heeft dat hij kon hopen, zoals hijzelf opmerkt. Kossmanns boek blijkt de Neder landse versie te zijn van een werk dat hij voor de Oxford History of Modern Europe geschreven heeft. Het was zijn taak te schrijven over de geschiedenis van België en Neder land in de periode van ongveer 1780 tot 1940 (het zou interessant geweest zijn als Kossmann tot bijv. de jaren Prof. dr E. H. Kossmann zestig was verdergegaan, hoe lopen de lijnen door tot in de samenwer king in Beneluxverband om maar wat te noemen). Het boek behandelt dus de geschiedenis van twee staten die weinig sympathie voor elkaar hadden en waarvan de ene. België, gedurende het grootste deel van de hier bestudeerde periode voor alle zaken welke men van algemeen be lang achtte aan het Frans de voor keur gaf boven het Nederlands. Kossmann maakt duidelijk dat er tussen beide landen voldoende over eenkomsten zijn geweest om zin te noten veel sterker dan in de vorige drie tijdvakken de indruk hadden te leven in het meest opwindepde decen nium van de eeuw. waarin fundamentele beslissingen zouden gaan vallen. Maar ondanks de luidruchtigheid van deze jaren en de ernstige incidenten en onlusten waardoor zij werden verstoord, ondanks de hier en daar tot bijna revolutionaire kracht opgedreven spanningen, ondanks de hartstochtelijke overtuiging van liberale en sociale hervormers bleek de periode in feite niet meer te zijn dan het aarzelend en onrustig begin van wat een zeer geleidelijk proces van democratisering zou worden. De „tachtigers" vergisten zich. Hun visie op de naaste toekomst was onjuist. De tragische crisis.'die zij meen den te beleven, was even onwerkelijk als hun zekerheid dat zij alles vernieuwen konden. Zij overschatten zichzelf en hun era." geven aan een geschiedenis van bei de landen in één boek. In sommige hoofdstukken beschreef hij zelfs hun geschiedenis niet in afzonderlijke onderafdelingen maar als één geheel. Sociaal Dit is dus niet een geschiedenis van „de Nederlandse stam", zoals Geyl die tot 1798 beschreef en waarbij de Waalse gewesten buiten beschou wing bleven. Het is ook niet alleen een politieke geschiedenis; met na me de sociale en economische as pecten worden mede in de interpre tatie betrokken en waar mogelijk ook de letterkunde, de filosofie en de kerkelijk-geestelijke ontwikke lingen. Een voorbeeld. Over de toe stand in Nederland na de oorlog 1914-18 schrijft Kossmann: „Tegen het einde van de oorlog waren de arbeiders er erbarmelijk aan toe, slecht gekleed, ondervoed, ellendig gehuisvest en. al was de meerder heid niet revolutionair gezind, zon der twijfel vol wrok over de nog steeds ostentatieve weelde waarin sommige individuen die grote oor logswinsten hadden gemaakt, zich baadden en over de Nederlandse bourgeoisie in het algemeen de reders, de bankiers, de kooplieden die zich in de eerste oorlogsjaren hadden weten te verrijken en in de laatste ervoor hadden gezorgd niet door Wim de Hair DEN HAAG Je mag wel stellen dat het dit jaar tien jaar geleden is, dat The Hollies hun grootste successen behaalden. Reden om dat zondagavond in het Haagse Congresgebouw te vieren, waar 2000 mensen waren samengestroomd om eens wat jeugdsentiment te laten herleven. Het omslag van het boek tc veel te verliezen. „De bourgeoisie van geen ander land." schreef de beroemde revolutionaire dichteres en historica Henriëtte Roland Holst, „heeft met zulk schaamteloos cynis me op alle manieren ook de laagste en schandelijkste uit de oorlogscatastrofe munt geslagen." Dit is weliswaar een willekeurige stelling, omdat zij niet bewijsbaar is; het is bovendien waarschijnlijk een onjuiste bewering, omdat in elk geval de jaren 1917 en 1918 voor alle categorieën van de Nederlandse be volking moeilijk waren: ook de divi denden en tantièmes daalden. Maar zij geeft wel duidelijk aan dat de kloof tussen arm en rijk in deze periode wijder werd. De periode scheen een triomf voor de bourgeoi sie te zijn. En in zekere zin was zij dat ook." Democratie Dan volgt een vetrassende analyse van de tijd tussen de twee oorlogen de tijd dat het stelsel van de verzuiling vaste vorm kreeg, „een zeer eigenaardig type democratie" dat een aparte plaats inneemt onder de diverse democratische organisa tiemogelijkheden die er blijken te bestaan. Die verzuiling zou in theo rie moeten neerkomen op een niet aflatend gevecht tussen protestant en katholiek, liberaal en socialist, maar in feite bleek zowel de Neder landse als de Belgische democratie stabiel in vergelijking met de grote landen van het continentale Europa. Scherpzinnig toont Kossmann ver der aan dat op de liberalen na alle grote partijen in Nederland en Bel gië in die tijd de parlementaire de mocratie ernstig ter discussie heb ben gesteld. Geen van hen had de overtuiging dat de staatsvorm goed was. Vooral in de jaren 1930 was de ..crisis der democratie" in beide lan den een populair thema. Noch in België noch in Nederland had het fascisme meer dan snel voorbij gaand succes bij de massa van de bevolking; in beide landen echter werd in deze jaren zowel door de confessionele als de socialistische partijen met grote plechtigheid ge dacht over een hervorming van de staatsinstellingen die in allerlei op zichten verwant was aan de orde ningsprincipes van de autoritair ge regeerde landen. Het zijn leerzame bladzijden die hieraan én bij voor beeld aan de neutraliteitspolitiek, het deflatiebeleid. het leiderschap van de politici in dit boek worden gewijd. Portretten Aan analyses van een dergelijk kali ber bestaat zeker behoefte. Boven dien worden ze onderstreept en af gewisseld door portretten van een aantal figuren die in de loop der geschiedenis in beide landen in vloed hadden. Een waardevol boek niet alleen voor historici, maar ook voor politici en voor allen wie de cultuur der lage landen ter harte gaat. De Lage Landen 1780-1940. ander halve eeuw Nederland en België, door prof. dr E. H. Kossmann. Uit gave Elsevier Nederland. 618 blad zijden. prijs f 45. Uit de oorspronkelijke bezetting van 1963 is in de loop der jaren alleen de naam van Graham Nash geschrapt. Terry Sylvester kwam hem in 1968 vervangen. Zanger Allen Clarke, die met zijn snerpende stem het geluid van The Hollies bepaalt en gitarist Tony Hicks, die een patent op de eeuwige jeugd lijkt te hebben, vor men als weleer de basis van de groep. De meest opvallende Hollie is zonder meer Clarke, die zowel in rocknum mers als Long Cool Woman en Dad dy Don't Mind (overigens een van de zwakkere nummers tijdens het con cert) als in ballades bewees over een glasheldere, emotioneel gedreven stem te beschikken. Hij werd daarbij in cloSe harmony zeer goed onder steund door Tony Hicks en Terry Sylvester, wat al meteen bleek tij dens de openingsnummers I Can't Let Go en Just One Look. met sterke achtergrondbegeleiding van drum mer Bobby Elliot en bassiste Bernie Calvert. Wingfield Na dit korte uitstapje naar de jaren zestig trokken The Hollies een wat moderner jasje aan. Meer recent werk volgde, met als hoogtepunten de door Bruce Springsteen geschre ven ballade Sandy. Write On (een van de weinige lp-nummers) en Draggin". Tijdens dit laatstgenoero de nummer was een hoofdrol wegge legd voor Pete Wingfield, aan di groep toegevoegd na diens geflopt» solo-carrière (18 With A Bullit). Me: zijn grote technische vaardighedei op de toetseninstrumenten wis Wingfield zowel in de rock- als in langzamere nummers wat extra vol heid te geven aan de toch wel wat ijk stemgeluiden van het driemanscha Clarke-Hicks-Sylvester. Daarmee echter geen negatieve kritiek geui; op het vocale werk van The Hollies Met I'm Down, Stop Stop Stop, Car rie Ann en The Air That I Breathi bewezen The Holllies over grot» klasse te beschikken. Klasse in eei concert dat geen dieptepunten ken de en besloten werd met Too Young To Be Married en het haast ontroe rende He Ain't Heavy, He's M; Brother. Little River Band Verfrissend en van grote klasse wa de -sterk op country-rock gelijkend! muziek van de Australische Littl River Band. Evenals bij The Hollie ligt de kracht van deze groep in he vocale werk verscholen. Voeg daar bij het sterk stuwende gitaargewek van de vier gitaristen en de kwalitei ten zijn aanwezig om door te breken Gelet op hun juist verschenen lp i de kans daarop (terecht) erg groot DEN HAAG Het Landbouwschap wil eigenlijk wel graag de kleine rietgans te lijf gaan. omdat het dier grote schade toebrengt aan de landbouwgewassen. Vooral Fries land pleegt dat gevoelig te merken. Het Landbouwschap heeft dan ook een brief aan de minister van landbouw geschreven met de vraag of de Jacht op deze vogels weer kan worden opengesteld. De kleine riet gans kunnen we half oktober weer vanuit het hoge noorden in Neder land verwachten. De minister heeft een advies van de Jachtraad om de Jacht inderdaad open te stellen, niet opgevolgd. UTRECHT Gistermiddag heeft minister Gruyters (Volkshuis vesting! de eerste paal geslagen voor het gigantisch project van 3600 woningen en bijbehorende voorzieningen van het bestem mingsplan Lunetten, ten zuidoosten van de stad Utrecht. Achter dit project staan negen Utrechtse woningcorporaties die ge zamenlijk de Ontwikkelingsmaat schappij Lunetten BV hebben opge richt om dit plan binnen hun doelstellingen, maar toch op zakelij ke basis uit te (kunnen) voeren. Voor de woningtoewijzing is een samen werkingsvorm gevonden onder be heer van Lunetten BV. genaamd Koórdinerend Buro Huisvesting Lu netten. Door de bijzondere wijze waarop de negen woningcorporaties samenwer king is het ook mogelijk gebleken, een inspraakprocedure voor te berei den en van het begin af aan mee te laten spelen bij de ontwikkeling van het bestemmingsplan. De inspraak beperkt zich zodoende niet tot de indeling van het huis. maar strekt zich uit tot de soort woning en de woonomgeving, Specifiek in het plan is nog. dat over het gehele bestemmingsplan de bij zondere huisvesting is gespreid, zo als de huisvesting voor alleenstaan de bejaarden, werkende jongeren, studenten, gehandicapten. In ver band hiermee is een. wat wordt ge noemd. „speciaal samenspel" in op bouw. ook met betrekking tot de inspraak. Het bestemmingsplan omvat elf deelplannen. waarvan het eerste gis teren is gestart en het laatste begin 1981 zijn beslag moet gaan krijgen Behalve de bovengenoemde 3600 wo ningen omvat het project nog scho len. winkels plus verzorgende bedrij ven. een acliviteitencentrum en kan toren. Burgemeester Met ingang van 1 november is benoemd tot burge meester van Lichtenvoorde de heer J. F. J. Groffen, nu burgemeester van de gemeente Dreumel. Hij is dit sinds 16 september 1967 Hij is 54 jaar, rooms-katholiek en lid van de KVP. .Orpheus" De raad van commis sarissen van de NV Apeldoorns cul tureel centrum Orpheus heeft aan aandeelhouders voorgedragen tot benoeming van directeur drs. I. Stants te Den Haag. Hij volgt de heer J. Koopman op De heer Stants (44) is adjunct-directeur-uitgever van Het Vaderland. Na zijn HBS- opleiding was hij als journalist aan diverse technische bladen verbon den. Tegelijkertijd studeerde hij po litieke en sociale wetenschappen ^an de universiteit van Amsterdam. EINDHOVEN De Eindhoyense politie heeft gisteren de 23-jarige L. van L. uit die stad aangehouden nadat hij een bank in zijn woonplaats had opgelicht voor 27.600 gulden. De man manipuleer de met bankoverschrijvingsformu- lieren. Een maand geleden heeft de politie de man ook al aangehouden. Toen had hij een andere bank op de zelfde manier 20.000 gulden lichter proberen te maken. STADSKANAAL In het Drentse Eerste Exloërmond is zondagavond de bar van Annemarie Hidding- Stotijn door een brand vernield. En kele jaren geleden ging dit horeca- complex eveneens in vlammen op. Omtrent de oorzaak is nog niets be kend. De schade bedraagt minstens anderhalve ton. ROTTERDAM Zeven beschon ken bestuurders. 29 rijverboden, 75 blaasproeven en 69 andere overtre dingen. Deze balans kon de Rotter damse politie opmaken na de ver keerscontrole. die ze het afgelopen weekeinde in de Maasstad heeft ge houden Boven van links naar rechts Terry Sylvester, Bernie Calvert en Bobby Elliot. Daaronder Allan Clarke en Tony Hicks BRUSSEL De Commissie voor de Landbouw van het Euro pees Parlement heeft onder voorbehoud het voorstel van de Europese Commissie tot invoering van een produktieheffing op aan zuivelfabrieken afgeleverde melk en op de verkoop van melk en melkprodukten goedgekeurd. Daarentegen werd met meer derheid van stemmen de voorgestelde heffing op binnenlandse en geïmporteerde plantaardige oliën en vetten verworpen. Dit staat in het verslag van de Ne derlandse afgevaardigde drs. J. de Koning, dat namens de Commissie van Landbouw ter beslissing zal wor den voorgelegd aan de plenaire ver gadering van het Europees Parle ment. die van 11 tot 15 oktober in Straatsburg wordt gehouden. Zoals bekend kwam de Europese Commis- se enkele maanden geleden met een aantal ingrijpende voorstellen, te neinde binnen enkele jaren tot een evenwicht op de zuivelmarkt te komen. Met het oog op de ernstige gevolgen van de droogte, die zich nog zeer lang zullen doen gevoelen, acht de Com missie voor de Landbouw het tijdstip voor de invoering van een op de melkproducenten drukkende hef fing ongunstig. In het verslag-De Ko ning wordt zodoende opgemerkt da géén besluit mag worden genomer dat nadelige consequenties heef voor de reeds hachelijke inko menspositie van de producent, zo lang de melkveehouderij zich nie heeft hersteld van de door de droog te geleden schade. De melkheffin zal bovendien slechts tijdelijk mo gen zijn. Principieel is de Commissie voor Landbouw overigens van mening dat niet is te ontkomen aan sant ringsmaatregelen. waarbij vermin dering van de hardnekkige ovei schotten wordt nagestreefd, via b« perking van de produktie en verho ging van de afzet. BOEKEL De 16-jarige Wilhelm) na Habraken uit Veghel is zondag avond laat in Boekei (N.Br.) omge komen, doordat de bromfiets waa zij achterop zat, tegen een loslopen de koe reed. Van ome correspondent DELFT Het beeld mm Hugo de Oroot. dat nu naast de Nieuwe Kerk staal en waarover al tijden gediscussieerd wordt m politiek Delft, wordt nu uiteindelijk toch weer naar het midden van de Markt verplaatst Het beeld stond daar ruim twintig jaar geleden ook al. maar moest wijken voor de Taptoe De Taptoe op haar beurt moest echter weer wijken door een veranderde politieke visie in Delft, zodat het in de volksmond genoemde beeld ..Hugic' weer z'n oude plaats kan innemen Enige raadsleden wilden echter ook dat er een totaaloplossing komt voor de Markt die nu half autovrij is De verplaatsing van het beeld, die ondanks deze reactie toch doorgaat, kost de gemeente 12.000.—. Christelijke Gemengde Zangvereniging „Excelsior" Op 8 oktober 1976 in de Scheppingskerk, van Poelgeestlaan te Leiderdorp. Uitgevoerd worden: „Gloria" - A. Vivaldi, ..Messe Solennelle" - Ch. Gounod. „Te Deum- A. Bruckner. Solistische medewerking: Esther Hillinga - sopraan. Fneda van Engelenburg - alt. Chr van Woerkom - tenor. Hans Zomer - bas. Ada van der Bent - clavecimbel Instrumentale begeleiding Aad van Vliet. Aanvang 20 uur Kerk open vanaf 19 15 uur Toegangs bewijzen 7,50. 65 plussers en C J P 5 Indien voorra dig kaarlen aan de Kerk verkrijgbaar V J. Francken arts PRAKTIJK HERVAT De Rabobank te Voorschoten zoekt voor spoedige indiensttreding enige voor baliewerkzaamheden, helst met bankervanng Inlichtingen en sollicitaties bi| RABOBANK. POSTBUS 181. VOORSCHOTEN Tel. 01717-6957. De in juni 1976 gehouden examens brachten ons 716 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden iich 115 cursisten van het rayon Den Haag. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen juni 1977 vangen aan woensdag 13 en donderdag 14 oktober. Inlprosp en inschr maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur SWEELINCKPLEIN 46 TELEFOON 469722' Ons geslaagdenboekie 1975 met de namen cn adressen van de 2109 bij ons in Git jaar qeslaagde kandidaten (1257 voor PD, 437 voor MBA; 381 voor spd en 34 voor Acc. A/C) met tal van interessante grafieken, zenden wij u op aanviaag gaarne toe- ZAKENFLITSEN Combi Kruiser 10x3.05x0.75 met Peugeot 6 cyl. diesel perfecte staal van onderhoud Minnaard Vastgoed, Provincialeweg 11. s- Gravenpolder Tel 01103-1463. Zeeland-Zuld-Beveland. Hoedekenskerke Half vrijst. won* mei c.v. en grote schuur, 10x17, 85.000. Hoedekenskerke. Vrijst. woning, 1000 m2 grond, c.v., eend vijver, dubbele garage. Yerseke. Goed onderh. half vrijst. igezlnswoning met c 65.000. Rilland. Wat ouder vrijst. herenhuis, moet goed geschild* worden. 85.000. Rilland. 2 jaar oud half vrijst. herenhuis, garage, c.v. en gro tuin, zeer luxe, 145.000. Krabbendijke. Vrijst. woning met grote tuin, 47.000. Yerseke. Half vrijst. woning, dicht bij de haven, 55.001 Minnaard Vastgoed Provincialeweg 11, 's-Gravenpolder.T 01103-1463. DATSUN AUTOBEDRIJF BROERTJES SA5SENHEIM 02522-1292 Patat-Friteswagen. In het Centrum van Zu< Beveland. Hoge omzet. Vraagprijs 45.000 Minnaard Vastgoed, Provincialeweg 1 's-Gravenpolder, tel 01103-1463

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8