Gedeeltelijke leerplicht jenauwt vormingscentra 11 dichtbij Politie hield 38 heroïnehandelaren aan laatste weken irief aan de regering aterleidingbedrijven zijn zorgd over maken oefboringen in bodem een op vier bedrijen vergunning hinderwet ver^wnnin^ hinderwet n prattijk. binnenstad één en al muziek stellingen weg sigaret gewoon het weer Depressies actief (weerrapporten Britse prijzen voor Nederlandse films BINNENLAND TROUW/KWARTE an onze onderwij sredactie TRECHT Op zaterdag 23 oktober zal het vormingswerk voor iden. Bij de vormingsinstituten bestaat de vrees dat het «nemende verzuim zal wegkwijnen. werkende jongeren de noodklok vormingswerk mede door het orige week meldden wij dat het ïrzuim op vormingscentra gemid- eld 25 40 procent is. Er zijn zelfs inningscentra waar het percentage Iwezigen aan het eind van het jaar iloopt tot zestig. Minister Van Ke- enade probeert daarom de contro- op de gedeeltelijke leerplicht voor stienjarigen te verscherpen, maar zeer de vraag of de gemeenten, ie met de controle zijn belast, dit ■oces nog kunnen keren, e manifestatie van 23 oktober ordt georganiseerd door vijf orga- lisaties. Dat zijn de algemene en de irotestants-christelijke organisaties vormingsinstituten, en de sec voor vormingswerk van de drie ineelsbonden ABOP. PCO en KABO. Volgens de organisatoren is ernstige reden tot bezorgdheid. an de politieke partijen is gevraagd 23 oktober hun stem te laten iren. Inderzoekje jewel het verzuim van werkende mgeren schrikbarende vormen teft aangenomen, is nog weinig be- end over de oorzaken van dit ver- ihijnsel. Het onderzoek dat tien erkende jongeren te Winterswijk ebben ingesteld en dat nu in het aandblad „Interaktie" is gepubli- «rd, is een van de weinige in zijn »rt. Uiteraard geeft een onderzoek ider een zeer beperkt aantal jonge- n. ouders, vormingsleiders en be- rijven in de omgeving van Win- rswijk geen betrouwbaar beeld an de situatie in heel Nederland. gezien het ontbreken van an- ere gegevens, verdient dit door de firokkenen zelf ingestelde onder- lekje extra aandacht, e tien Winterwijkse jongeren kre- n vorig jaar mei te horen dat de «edaagse leerplicht voor zestienja- gen per 1 augustus 1975 zou worden gevoerd. De bedoeling was de helft in de tijd te besteden aan vorming i de andere helft aan beroepsbege- idend onderwijs. In veel gevallen tekent dat: één dag naar een vor- ingsinstituut, één dag naar een reekschool, en drie dagen werken, aarom zijn de tien jongeren hun iderzoek begonnen? „Omdat we het idee hadden, dat we van het vormingswerk meer last dan gemak hebben. Als je maar drie dagen per week kunt werken, is het al moeilijk werk te vinden. Als je al werk kunt vinden is het vaak werk waarvoor je niet bent opgeleid of is het erg dom werk. Onze hekel aan het vormings centrum wordt nog groter omdat de ze twee dagen niet worden doorbe taald. We vinden dat we niet veel hebben aan wat we op het vormings centrum kunnen doen." Veel gepraat Dat je er niks aan hebt is ook de mening van zes geïnterviewde jon geren. „Er wordt veel gepraat, wei nig gedaan", zeggen zij. Je bent van school gegaan omdat je geld wilde verdienen, en omdat je een hekel had aan de behandeling die je op school kreeg. De dwang van de twee daagse leerplicht en het mislopen van twee dagen loon maken het extra moeilijk om met plezier naar het vormingsinstituut te gaan. Ook de ouders van deze werkende jonge ren zien weinig voordelen in het vor mingswerk. Er zouden meer leervak ken moeten komen, zeggen zij. De zestien bedrijven in Winterswijk en omstreken die aan het onderzoek mee deden zeggen nogal moeite te hebben met het inpassen van part time werkende jongeren in het pro- duktieproces. Ze krijgen weliswaar een premie van 45 per week van de overheid voor elke zestienjarige die ze in dienst nemen, maar dat ver zacht volgens deze werkgevers nau welijks de pijn. Slechts een enkel bedrijf vindt het vormingswerk nut tig voor de algemene vorming van de jonge werknemers. Excuus De onderzoekers menen dat de ge deeltelijke leerplicht (evenals het minimum-jeugdloon) door sommige bedrijven wordt aangegrepen als ex cuus om geen jongeren in dienst te hoeven nemen. In werkelijkheid zouden andere bezwaren zwaarder wegen zoals, het gebrek aan erva ring, de onvoldoende opleiding, en het verbod van ploegendienst voor jeugdigen. Een extra moeilijkheid vormt de loonderving. Een enkel bedrijf be taalt de jongeren een loon uit voor vijf dagen, ook al komen deze maar drie dagen per week. Een bedrijf liet de „verloren" werktijd op andere dagen inhalen. Ten slotte zijn er bedrijven die het spijbelen in de hand werken door vijf dagen uit te betalen als er (de leerplicht ten spijt) vijf dagen wordt gewerkt. De conclusie van het Winterwijkse rap port: „Dan ga je niet direct met plezier naar school als je zo per jaar zeventienhonderd gulden mis loopt." Dat de ouders recht hebben op éénmaal kinderbijslag legt wei nig gewicht in de schaal. DE Navraag bij de gemeente leerde dat van die kant weinig gedaan wordt aan controle op de naleving van de leerplichtwet. Pas als een vormings instituut of streekschool meer dan eens verzuim meldt, krijgt de spijbe laar een briefje thuis. Maar proces verbaal wordt niet opgemaakt. De negatieve gevoelens over de ge deeltelijke leerplicht worden nog versterkt door de jeugdwerkloos heid. Volgens de onderzoekers is die jeugdwerkloosheid niet een direct gevolg van de gedeeltelijke leerplicht, al blijkt het voor mavo leerlingen wel moeilijk een drie daagse baan op een kantoor te vin den. Vorig jaar op 1 november had den 40 van de 120 cursisten van het vormingscentrum in Doetinchem nog geen baan. Van een verslaggever EINDHOVEN De politiekorpsen in Nijmegen, Uden, Den Bosch en Eindhoven hebben de afgelopen we ken 38 heroïnehandelaren aange houden. Vanuit Uden is door een bende de afgelopen twee jaar minstens 40 kilo heroïne verspreid. De handelswaarde van deze partij wordt geschat op vier miljoen gul den. De bende werd geleid door de 29-jarige N.H., een in Nijmegen wo nende Chinees. Gelijktijdig werden in Uden aange houden W. van N. (50). zijn inwonen de vriendin D.K. (47), haar beide zonen A.B. (26) en R.B. (21), de inwo nende vriendin van A.B., de 20- jairge I. de H„ een huisgenoot van dit paar. Martin van D (19) alleen uit Uden en een bekende van de familie, de 24-jarige M.R. uit Odiliapeel. Bij de verdachten werd in totaal 450 gram heroïne, 500 gram hash, een FN-pistool met geluiddemper en twaalf patronen gevonden. Bij de Chinees werd bovendien 23.000 gul den in verschillende valuta in beslag genomen. De verdovende middelen werden Nederland binnengesmok keld in koffers met een dubbele bo dem. Op welke plaatsen dat gebeur de, wil de politie niet vertellen. Vanuit Uden werd de heroïne verder gedistribueerd. Daar was volgens de woordvoerder een vaste groep afne mers, die inmiddels allemaal zijn aangehouden. Uit Nijmegen kwa men er 21, uit Eindhoven acht en uit Den Bosch een. De heroïnemarkt in Nijmegen is volgens de politie op dit moment „drooggelegd". Het onder zoek in deze zaak wordt verricht door een team van tien re chercheurs, afkomstig van vier poli tiekorpsen en de koninklijke mare chaussee. De zaak kwam twee we ken geleden aan het rollen toen de leider van de bende, de Chinees N.H., werd aangehouden. (ADVERTENTIE) Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- )in een onzer verslaggevers ïRGNINGEN De waterleidingbedrijven in Groningen en vrente maken zich zorgen over de voorgenomen proefboringen oor het opslaan van atoomafval in ondergrondse zoutlagen. onder redactie van loes smit Het is nog maar een plan. maar denkbeeldig is het allang niet meer. dat de volgende zomer Rot terdams binnenstad vol muziek zal zijn. Als dat plan werkelijk heid wordt, mag iedereen die zin heeft, vrijdags en 's zaterdags op straat gaan zingen of musiceren zonder daar eerst een vergunning voor te hoeven aanvragen. Een paar dagen geleden heeft de RIR de inmiddels in Rotter dam welbekende Richting Irreële Reklame. die de Rotterdammers tot positieve daden probeert aan te sporen daarover gepraat met burgemeester André van der Louw. Ze hadden een lijst met duizend handtekeningen bij zich van mensen die allemaal graag die muziekvergunning afgeschaft willen zien. De handtekeningen waren verzameld op de „muzika- de", die een straatmuziekfestival had moeten worden, maar door de plenzende regen een beetje in het water viel. Om te laten zien hoeveel mensen van straatmu ziek houden, had de RIR ieder een opgeroepen om er bij te zijn en eventueel zelf te spelen. Door de regen kwamen er lang niet zoveel als verwacht, hoewel toch nog tussen de veertig en vijftig muzikanten. Maar handtekenin gen kwamen er wel genoeg. En met die handtekeningen gewa pend legde de RIR burgemeester Van der Louw dit voorstel voor: Volgend jaar moet er van april tot oktober een proefperiode ko men. waarin elke vrijdag(koop-)- avond en zaterdag vrij op straat gemusiceerd mag worden, althans in de binnenstad. Alle muziek moet mogen, behalve die van mechanisch versterkte bands. Dat geeft teveel lawaai en daar komen alleen maar klach ten van. Na afloop van de proef periode moeten gemeente, winke liers en RIR samen de resultaten bezien en verdere plannen be spreken. De burgemeester, zegt de RIR. voelt er veel voor. Wat hem be treft. mag het. „Letterlijk heeft hij toegezegd er naar te zullen streven." weet op het stadhuis de heer Van Vliet van algemene za ken. die van het begin af bij het plan betrokken is. In principe ligt de bevoegdheid om er over te be slissen bij de burgemeester al leen, maar omdat er in het verle den wel eens conflicten over straatmuzikanten mèt vergun ning geweest zijn, moet de zaak toch nog wel even doorgesproken worden. Met de burgemeester zal de commissie algemene zaken zich er eerst nog over buigen. Persoonlijk geloof ik dat het wel doorgaat,zegt de heer Van Vliet, „maar het is altijd nog mogelijk dat de straatmuziek in die perio de wél vrij gegeven wordt, maar dat de muzikanten eerst een be wijs van aanmelding zullen moe ten halen. Dat krijgen ze dan zonder meer, maar in dat bewijs zijn een paar voorwaarden opge nomen. waaraan ze zich moeten houden. We hebben hier al een „vrij plein" het Schouw burgplein waar alles mag, maar ook mèt een bewijs van aanmelding. De burgemeester wil het liever helemaal vrij proberen. Gewoon ogen dicht en in het die pe springen." Datzelfde heeft de RIR gevraagd en waarschijnlijk gebeurt het ook wel zo. zonder vergunning, zon der bewijs van aanmelding. De commissie hoeft zich met de be slissing in elk geval niet te haas ten. Tijd genoeg tot april. „De tot voor kort luidruchtige vernieuwingsdrift in de Neder landse katholieke kerk is mee te verklaren uit het overschreeuwen .van pleinvrees na drie eeuwen schuiikerkgeschiedenis." Een stelling van drs. A. J. G. M. Bekke, die de veertiende van deze maand aan de Katholieke Ho geschool Tilburg zal promoveren in de sociale wetenschappen. On der zijn vijftien stellingen zijn nog een paar aardige: „De twee brieven die prins Bernhard in het najaar van 1974 schreef aan de juridisch adviseur van Lockheed, betekenen ook sty- listisch een dieptepunt in de epis- tolaire literatuur." „Het poneren van stellingen ein digt zodra de geliefde in de deuro pening verschijnt." Waarmee ook het citeren van stel lingen eindigt. In Frankrijk is een nieuwe anti rookactie begonnen. Door het hele land worden deze affiches ver spreid, waarop een aan de Griekse mythologie ontleende vogel staat afgebeeld die een sigaret vertrapt, daarmee de goede voornemens symboliserend. De Franse minis ter van volksgezondheid, mdvrouw Simone Veil. hield in Parijs de affiche persoonlijk ten doop. Mocht papa Jimmy op 2 novem ber tot president van de Verenig de Staten gekozen worden, dan zal de jongste Carter-telg. de achtjarige Amy. naar een gewone lagere school in Washington gaan: de Thaddeus Stevens- school, een 108 jaar oud gebouw op nauwelijks een kilometer af stand van het Witte Huis. De Ste vens-school was in 1868 de eerste in Washington voor niet-blanke kinderen, die tot dat jaar op club jes thuis en in kerken zo n beetje les kregen. Nu nog zijn de mees ten van de ruim tweehonderd leerlingen kinderen van gekleur de ouders, of kinderen van bui tenlanders. Het gebouw staat aan de rand van een van Washingtons handelswijken, waar meer kan toorgebouwen en winkels dan woonhuizen staan. De school krijgt steeds minder leerlingen, omdat de paar overgebleven hui zen steeds meer plaats moeten maken voor kantoren. De ouders van de meeste leerlingen brengen en halen hun krooost zelf, omdat ze óf ver weg wonen en alleen hier hun dagtaak hebben, óf aan een van de vele ambassades in de wijk verbonden zijn. Zo gewoon is de school waar veel aandacht aan toneel, muziek en ballet wordt besteed dus ook weer niet. On gewoon zal in elk geval de aanwe zigheid op school van 'een presi dentsdochter zijn. want als Carter de verkiezingen wint, is het voor het eerst sinds tijden dat er weer eens een kind in de lagere school leeftijd op het Witte Huis woont. idat eerder de Drentse waterlei- ngmaatschappij NV in een brief a de regering haar zorg al had uit, heeft thans ook de directie van it Groninger waterleidingbedrijf Ijk gegeven van bezorgdheid. Dit treft met name de locatie bij ostwedde. In de buurt daarvan, bij it dorpje Vrieschelo, zou over enige M namelijk een tweede pompstati- van Westerwolde komen. Meer *gen nog maakt directeur ir. K. D. ïnhuizen zich over soortgelijke tonen aan de andere kant van de tens met Duitsland, een radio-gesprek zei de heer Ven nen gisteren dat de Duitse loca ls „bovenstrooms" van het Gro- agse waterwingebied liggen Met eigen tweede pompstation bij feschelo is dat niet het geval hoe- el men ook wat dit betreft voor- totlg moet zijn in verband met oa voorkomende tegenstroom. Al en het vlak aan de Waddenkust Hegen Pieterburen blijft dan nog Ver. want de drie in Drente genoem- e locaties liggen ook in waterwinge- «den bewering van minister Vorrink Hlieu) dat er in leder geval geen "oefboringen in Drente zullen plaatshebben, ook ai omdat het daar om natuurgebieden gaat. is inmid dels door het ministerie van econo mische zaken tegengesproken. Mi nister Lubbers heeft laten weten dat er nog geen kabinetsbeslissing is ge vallen. DEN HAAG Twee Nederlandse films zijn op het 17e internationale festival voor industriële films, dat in Londen is gehouden, bekroond. Beide films werden gemaakt door Rob Kommer Studio's in Den Haag. geregisseerd door Pirn Rote en opge nomen door cameraman Paul van Arnhem Verhoeven. In de categorie wetenschap en onderzoek werd een tweede prijs toegekend aan „Co ming to terms", een film die in opdracht van Philips Eindhoven is gemaakt. In de rubriek voor films over technische toepassingen en vorderingen was er een derde, ge deelde. prijs voor „Jetty Galore" over de bouw van aanlegsteigers op Aruba, in opdracht van Internbeton en Tebodin. Om te beginnen een aanvul ling en verbetering. Een zo mer als die van 1976 komt gemiddeld niet eenmaal in de 1000 jaar voor. maar een keer in de 100 jaar. Een zo grote zomer als die van 1947 komt gemiddeld wél eenmaal in tien eeuwen voor. Dat stond gis-teren verkeerd in de krant. Het afgelopen seizoen laat op het ogenblik nog steeds spo ren na op het continent. Gis teren werd het in Midden- Europa op veel plaatsen 20 graden, aan de oostkust van Italië onder andere in Anco- na werd 29 tot 30 graden waargenomen, tropisch. Ook een station in West- Griekenland kwam om een uur 's middags al op 31 gra den. De warme stromingen in centraal-Europa werden nog versterkt door een depressie uitloper die via de Noordzee over de lage landen verliep. In Nederland tastte dit sys teem de kwaliteit van het weer aan. Om zes uur 's mor gens regende het al in Zee land. Het duurde tot 's mid dags twee uur alvorens in het noordoosten de sluizen open gingen. Tijdens de passage van het koufront werd het aardedonker en kort daarna plensde de regen en flitste de bliksem: op mijn station om 14.05. 14.11, 14 14, 14.15. 14 19 en 14.26 met als dichtstbij zijnde ontlading een met vier seconden tussen flits en don- derklap. Om een uur was de onweershaard, die toen ver moedelijk alleen nog in de hogere etages van de bui mi- nlbliksems produceerde, ge- localiseerd ten westen van Den Helder. Dezelfde tijd lagen er andere cellen bij Hamburg en tussen Hamburg en Berlijn. Ulrum in Groningen kreeg in 20 mi nuten tijd veertien mm neerslag. In de vroege och tend werd vanuit Amersfoort in een brede sector langs de horizon een grote rij wolken koppen waargenomen, echt een teken van onstabiliteit. Dat de buiigheid sinds zon dag is toegenomen, hield ver band met de aanvoer van koude lucht in de hogere la gen Radiosondes- opstijgingen (van de weerbal lons) gaven ten opzichte van 24 uur eerder de volgende temperatuurterugval te zien. Aberdeen van - 18 naar - 27, zuidoost-Engeland van - 18 naar - 24, Ierse Zee van - 20 naar - 26 en Belfast van - 23 naar - 28 graden. Dit alles op een niveau van circa 5.000 meter. Normaal voor begin oktober op deze hoogte is voor De Bilt een temperatuur vand circa - 17 graden. Ook op de Scilly- eilanden huppelde de tempe ratuur van - 18 naar - 27 gra den achteruit en bovendien brak daar een zuiver westelij ke wind door op 12.000 meter hoogte. Daaraan was te zien dat de sterk opgevlamde de pressie-activiteit boven het oostelijk deel van de oceaan met hoogtewinden tot 260 km per uur vorderingen maakte in de richting van zuid-Engeland in het Kanaal. En dit brengt met zich mee, dat er een volgende, bij de Azoren in ontwikkeling ver- De Bilt waar bew Deelen waar bew Eelde zwaar bew Eindhoven waar bew. Den Helder regenbul Luchth RUL waar bew Twente regen VUssingen regenbui Zd Limburg regen Aberdeen zwaar bew onbewolkt licht bew onbewolkt half bew waar bew. regen regenbul kerende regendepressie, later op de dag onze contreien al dicht genaderd zal zijn, althans het warmtefront er van en de bewolking dan doet toenemen na tijdelijk wat meer opklaringen. Het weertype, dat wij deze week meemaken, zal dus sterk veranderlijk zijn en „nu de oceaan" zo komt opzetten, is het interessant af te wach ten of dit alleen nog maar wat patrouille-activiteit naar west-Europa is. voorafgaan de aan zwaarder geschut la ter in de maand of dat nu al voorbereidingen worden ge troffen voor een meer alge meen depressie-offensief op korte termijn, eveneens ge richt tegen west-Europa. Het ziet er naar uit, dat het woensdag een groot deel van de dag regenachtig zal blij ven (de eerste neerslag kan vanavond al vallen), donder dag volgen er dan weer opklaringen, maar er is ook een plaatselijke bui mogelijk. Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel frankfort Geneve Innsbruck Kopenhagen waar bew. h 0 Lissabon onbewolkt 20 0 Locamo regen 15 17 Londen licht bew. j,; o Luxemburg regen 15 e Madrid Waar bew. 20 0 Malaga geheel bew. 28 0 Mallorca half bew 24 0 München geheel bew. 17 0 Nice regen 20 «1 Oslo motregen 10 0.3 Parijs regen 47 6 Rome half bew 26 0 Spilt zwaar bew 23 1 Stockholm geheel bew. 13 0 Wenen weerlicht 20 8 Zünch regen 19 3 Casablanca zwaar bew 28 0 Is tan boel -onbewolkt 26 Las Palm as licht bew. 0 New York ucht bew -7 Tel Avlv half bew 27 0 Turns onbewolkt 0 Hoogwater voor woensoag 6 oktooer VUssingen 0 43-12 57. Harlngvlletslutten 0 54- 13 16 Rotterdam 2 55 14 55 Scheveningrn I 53 14 16. IJ muiden 2 30-14 51. Den Helder 6 32 Ï8.22. Hsrlingen 8 42-20 59. Delfzijl 10 41 23 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5