Speciale hersenoperaties veranderen gedrag mens Vanavond DOLLY VAN ARNHEM Radio- en televisieprogramma's Stripfiguren Smidje Verholen Henk Mochel: Is dat toelaatbaar? dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Even puzzelen RADIOHV 0 TROUW/KWARTET 4 De leden van Addams Family begonnen hun bestaan als stripfiguren van cartoonist Charles Addams Omdat ze populair waren, werden zij nagebootst door mensen van vlees en bloed. Deze gedramatiseerde prod uk üe, waarop de Amerikanen na twee Jaar uitgekeken raakten, is zo n ell jaar oud en haalt nu vla de Vara het Nederlandse scherm. Een vergelijking met de stripfiguren heeft geen zin. want ze zullen hier slechts bij een minderheid bekend zijn. Zich afvragen of de levende familieleden de tand des tljds wel hebben doorstaan, is even zinloos omdat we die pas gisteren voor de eerste keer te zien kregen. Blijft er over de sfeer die zij nu bij ons oproepen. Mijn indruk: thema's die echt nog wel van deze tijd zijn. worden gepresenteerd in een kostelijk ouderwetse melange van grinniken en griezelen. Als tussendoortje best leuk. Het Idee om het bijna dood geprate en geschreven probleem van de jeugdwerkloosheid uit de doeken te laten doen door een zonder werk zittende Jongeman vind ik een vondst. Jaap van de Broek en Aart Staartjes bereiken daarmee voor de Vara een benadering van binnenuit. Dat de eerste aflevering een beetje aan de matte kant was. is te vergeven. Harry had het zelf ook in de gaten en dat duidt op een gezonde portie zelfkritiek. Overigens is het heel goed mogelijk dat werkloze Jongeren veel in het sfeertje van de film herkennea Dat de onder NOS-vlag optredende orkesten en koren zouden bijdragen aan het zilveren feest van de televisie lag voor de hand. Dat de samenstellers zich hebben ingespannen om van een ongebruikelijke presentatie een fleurig kijkspel te maken, moet worden geprezen. Dat alles ook op de buis geslaagd en feestelijk aandeed, kan ik echter niet zeggen. Decorbouwers, schilders en andere vakmensen hadden voor bonte toestanden gezorgd en de camera's hielden het zaakje in polka-stijl in de gaten. Maar het opdraven van zoveel artiesten vertoonde netzo weinig fantasie als een vlug bij elkaar geflanste optocht op Koninginnedag. Een dure grap waarom nauwelijks te lachen viel. Het Humanistisch Verbond stelde de Centrale Personen Administratie aan de orde. Dit is. zoals bekend, een initiatief van de overheid om gegevens van de burger uit verschillende computers bij elkaar te brengen. Om het eens simpel voor te stellen: als een belastingambtenaar wil weten of meneer X ooit de fiscus een beetje heeft gelicht, kan hij door het indrukken van een paar toetsen meteen ontdekken dat de man wegens winkeldiefstallen is veroordeeld, zijn vrouw heeft geslagen, door de voogdijraad achter zijn vodden is gezeten en als bijstandtrekker regelmatig zwart verdient. De méeste gegevens gaan de fiscale ambtenaar geen steek aan, maar dit is nog tot daar aan toe. want hij staat onder ede. Anders wordt het wanneer die gegevens in handen komen van particuliere instanties. Dat zou aantasting van de persoonlijke vrijheid betekenen. Het humanistisch verbond wilde tegen gevaren waarschuwen, maar de manier waarop het gebeurde zal de kijkers nauwelijks hebben verontrust. Wat je er als enkeling tegen kunt doen. werd eigenlijk afgedaan met één zin. Je moet kritisch zijn als overheidsdiensten om je persoonlijke gegevens vragen. Kom daar maar eens om in de praktijk. Wanneer je alle formulieren oningevuld terugstuurt kom je voor niets meer in aanmerking en hoor je nergens meer bij. Er zal dus iets anders moeten worden bedacht om onze „privacy" wezenlijk te beschermen. TON HYDRA 9 Karei Kleuntjes had dus laten zien, dat hij een plaatsje in het voorlopig bondselftal best waard was, want wij geloven niet dat er veel van zulke goede schoppen worden uitge deeld tegen welgevulde Italiaanse broeken. Maar toch was Karei nog niet tevreden met deze afstraffing. Daarom voegde hij aan deze klin kende geschiedenis nog iets toe. Hij raapte vliegensvlug het contract van de grond en scheurde het voor de ogen van de twee ronselaars in duizend stukken. „Ziezo!" riep hij toen voldaan uit." En nu zal ik jullie nog een penalty onder het eind van je rug verkopen, dat je de eerste zes weken verhinderd bent mee te spe len als gevolg van een zware blessu re!" En toen rende hij er vandoor, de twee Italianen achterlatende bij de schamele resten van wat eens een zak geld en een gewichtig contract was geweest. „Wel vrienden," zei bri gadier Piet, die nu een stapje nader bij kwam. „Ge blijkt niet veel geluk te hebben met onze landeenoot Ka- rel Kleuntjes. Hij voelt er kennelijk niets voor mee te gaan naar jullie heetbloedig land van spaghetti en parmesaanse kaas. Ik zou hem dus maar met rust laten." De twee Italianen. Angelico en Dia- volo, keken de brigadier vals aan en gromden: „Porco Carolo! Avanti la none il esto nostro!" Zo dacht Piet. Zal Karei voor de avond valt van jullie zijn Dan zal ik maar eens een ex'ra-oogje in het zeil houden PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN Door Riet Diemer HILVERSUM Voor „Onder Behandeling", zijn vaste rubriek over gezondheid en gezondheidszorg, stelde Henk Mochel een speciaal programma van twee afleveringen samen dat getiteld is „Tot in het diepst van je ziel". Vanavond is de uitzending van de eerste aflevering om vijf voor acht op Nederland I en woensdag avond 13 oktober volgt de tweede aflevering. ..Tot in het diepst van je ziel" gaat over hersenoperaties die iemands ge stoord en afwijkend gedrag, dus ook diens persoonlijkheid voor goed kunnen veranderen. Hier is sprake van een omstreden zaak. In Neder land is men er uiterst voorzichtig •mee en heeft de psycho-chirurgie, zoals de wetenschap heet die zich met deze materie bezighoudt, nau welijks de publiciteit gehaald. Toen Henk Mochel met zijn onderzoek be gon. stond hij in ons land voor dichte deuren. Prof. dr W. Storm-Van Leeu wen als voorzitter van de werkgroep psycho-chirurgie gaf als reden op. dat het onderzoek en de operaties in ons land nog in een beginstadium zijn. Dat was anderhalf jaar geleden. Toen Mochel in het voorjaar van dit Jaar met filmmateriaal over dergelij ke hersenoperaties uit India te rugkwam verliep het contact met de werkgroep iets soepeler. Dat bleek vooral uit de medewerking van enke le leden van deze groep, een ge zelschap van gespecialiseerde artsen die eens in de maand bij elkaar ko men In landen als India. Japan. Duitsland en de Verenigde Staten worden hersenoperaties zoals deze regelmatig toegepast. Daarom was Mochel op India aangewezen om ge gevens te verzamelen. De psycho-chirurgie gaat uit van de redenering dat vanuit de hersenen het gedrag wordt veroorzaakt en ge regeld Via operatieve ingrepen in de (ADVERTENTIE) Speciaal Vandaag In zijn medische rubriek On der behandeling presenteert Henk Mochel een programma over gedragsverandering via een hersenoperatie. Ned. 1 1935 Willem Duys heeft zijn han den vol met zijn 'Vuist'. Ned. 2/20.25 Filter Furore bevat een optreden van de Jamaicaanse reggaegroep van Bob Marley. die ringend droomt van een be loofd land ergens in Ethiopië. Ned. 1 21.20 en 21.50 Onderwerpen in AVRO's Te- levizier Magazine zijn onder meer vraaggesprekken met Wrinreb en met prof. De Jong in verband met het rapport over de affaire Weinreb van het Rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie Ned- 2 22.25 In de NCR V-rubriek Wat be zielt je? vertelt de op een Zuid- niolukse eiland geboren John Pesulima lets over rijn leven. Ned. 1 22.40 Over de Kinderboekenweek spreekt F ons van Diseh met me vrouw Chr. van Rcemen. HBv. 2 16.03 Van Wagners Ring des Nibe- lungen is in het KRO- programma de opera Rheingold te beluisteren. Hilv. 2/20.15 De AVRO zendt het eerste deel uit van het luisterspel Les uur Moord. Hilv. 1/21.15 hersenen kunnen gewenste ge dragsveranderingen borden bevor derd. Voor de operatie boort men gaatjes in de schedel. Met lange elektroden (staafjes) worden diep in de hersenen kleine beschadigingen aangebracht. Stukjes hersenweefsel worden vernietigd. Het is de bedoe ling dat Juist dat deel van de herse nen wordt geraakt dat de afwijking teweegbrengt- De patiënt moet bij de ingreep zelf aanwijzingen geven hoe hij zich voelt. (Hij is slechts plaatselijk verdoofd). Onder afwijkend gedrag wordt in de verschillende landen verstaan: me dische afwijkingen zoals epilepsie en zwakzinnigheid tot en met psy chische afwijkingen die zich in ab normaal gedrag uiten. Daarmee be doelt men agressie, dwangmatige handelingen zoals zelfverwonding, maar ook alcoholisme, drugversla ving, homofilie, pedofleUe enz. Henk Mochel vindt het een interes sant onderwerp dat ook ethische kanten heeft. Men vraagt zich af: mag je iemand zomaar veranderen? „De wetenschap is steeds bezig technieken t* ontwikkelen en ik vind dat we daar iets tegenover moeten zetten." Mochel acht de situatie dan ook niet helemaal zonder zorg. „Neem nu de Nederlandse werkgroep van deskundigen. Dat zijn medische technici. Maar in de groep zitten geen ethici, geen pas tors. geen maatschappelijk werkers. Er is dus in geen enkel opzicht maat schappelijke controle." Apen Welke reactie ingrepen op hersenen teweeg kunnen brengen is te zien in een filmpje over Java-apen. dat werd gemaakt in de universiteit van Nij megen. De apen hebben plastic kap jes op het hoofd die de kleine gaatjes in de schedel afschermen. Dunne buisjes door de gaatjes kunnen be paalde stoffen in de hersenen bren gen. Via een zender-ontvanger systeem kunnen op afstand en zon der dat de apen er last of weet van hebben injecties worden gegeven. Nu wordt aap Pietje in een kooi gebracht bij een mannetjes- en een vrouwtjes aap die elkaar allang ken nen en erg goed met elkaar zijn Dat moet op vechten uitlopen, want Pie tje wordt als indringer niet geduld Maar het vrouwtje heeft onder haar kapje een injectiepompje en een ont- vangertje en zij zal als gevolg van de op afstand geïnjecteerde stof als vre destichter moeten optreden. De vraag wordt dan gesteld of op een dergelijke manier de ziekelijke agressie bij de mens kan worden beteugeld. Via de apen van neuro-bioloog dr. Cools uit Niimecen leerde Mochel de Henk Mochel maakte tot in het diepst van je ziel. neurologische kliniek van het uni versiteitshospitaal in India, in Ma dras kennen waar prof. Rama- murthy de leiding heeft. Hier werd de operatie gefilmd van het kleine meisje Manju. Zij lijdt aan vallende ziekte en dat gaat bij haar gepaard met agressie en rusteloos gedrag. Een paar dagen na de operatie leek ze anders dan daarvoor, minder geïn teresseerd en passiever. „Dat was mei van dit jaar", zo luidt de tekst bij dit stukje film. „Deze week ontvin gen we een brief van een diep teleur gestelde vader: „Met smart moet ik u mededelen dat Manju na de operatie drie langdurige aanvallen heeft gehad." De kliniek in India noemt Mochel een van de meest progressieve op dit gebied in de wereld. Minstens iedere dag wordt daar een operatie ver richt. Er is een wachtlijst van meer dan twee maanden voor verslaafden aan alcohol en drugs. Korte gesprek ken met twee ex-verslaafden aan al cohol laten zien. dat de ingreep bij beiden heeft geholpen. De manier waarop men in India tewerk gaat is niet te vergelijken met Nederland. Henk Mochel: „In Nederland is het criterium dat je pas tot dergelijke ingrepen kunt overgaan als alles is geprobeerd met medicijnen en ge dragstherapie. In India zegt men dat ook wel, maar de mogelijkheden daarvoor zijn er veel minder. Ze ne men het met de ethiek niet zo nauw. Prof. Ramamurthy zegt zelf. dat de taboes minder zijn dan in West- Europa'. Overigens gaat men in Duitsland ook wel ver door zich te richten op hyper-seksuelen en pedo fielen en soms homofielen. In geval van zedendelicten geeft de justitie minder straf als je je bereid ver klaart- je te laten behandelen „Zoiets is hoogst bedenkelijk", vind Henk Mochel. „Het is hetzelfde als je een dief zijn handen zou afhakken.". De laatste jaren is trouwens over de hele wereld veel verzet gerezen tegen deze manier van gedragsbehande ling. Vooral omdat de resultaten in het gunstigste geval aanpassing van de patiënt te zien gaven en in het ongunstigste geval zijn of haar ver vroegde dood ten gevolg hadden. Voor- en tegenstanders bestrijden el kaar daarom. Beklaagde Henk Mo chel zich in het voorjaar tegenover onze krant, dat er zo weinig geschik te uitzendtijd voor een nieuw ge zondheidsmagazine onder de naam „Onder behandeling" was. dit sei zoen is een duidelijke verbetering te zien. Eens in de vier weken zendt de NCRV-televisie een aflevering uit. Na de twee specials over hersenope raties gaat de rubriek er iets anders uitzien. Er wordt een speicaal onder werp behandeld en daaromheen ko men onderwerpen die in de actuali teit zijn. Oók komt er een soort me disch journaal met allerhande nieuwtjes uit de gezondheidszorg. nu hebben we genoes bes-V" ^EN; MAAR WAAR IS 0N2E FERDINAND -317- „Wees er maar blij om. maar wie zegt. dat het hier zo blijven zal?" „Ik kan me maar niet voorstellen, dat al deze mensen hier nog eens de wanhoop leren kennen, en dan. „Waarom maak je je zin niet af?" „Omdat ik de dingen niet kan afden ken. en het hindert me altijd, dat een oorlog met al zijn sleep van infamieën de mensen toch dikwijls tot nieuwe inzichten brengt. „Als dit land overvallen wordt, dan zitten wij al. hoop ik, aan de baai in Kaapstad." „Sam. dat klinkt ego~stisch. afschu welijk ego'stisch. weet je dat wel?" „Goed, laat het zo maar klinken, maar het is meer dan dat. ons be staan zal het moeten tonen. en je moet niet vergeten, wij hebben deze situatie niet gekozen, wij zijn in deze situatie gedrongen en toen hebben we die aanvaard. Antwoord je niet?" „Ik heb er niets over te zeggen. je weet. dat ik met je meereis en dat ik meereizen wil, ik ben blij. dat we hier met blijven, dat is alles wat ik zeggen kan." Een lang eind lopen ze door het bos zonder te praten, elk verzonken in eigen en stille gedachten, 't Is een wat lauwe aprilavond. windstil, in de middag viel er een dun regentje, de vochtige zandgrond, 't jonge, slappe beukenblad en de bosgrond zijn net even schoongewassen en geuren nog na de lichte besproeiing. Zacht klinken hun gelijke passen op het verharde zandpad. Na een poos begint Dolly: door Henriet te LT. de Beaufort „Ik weet niet wat het eigenlijk is. maar nu het besluit genomen is. kan ik soms zo ontzettend blij zijn. dat het zo gelopen is. dat- er iets te wagen valt om jou en ook dat het met jou is. dat we nog één keer opnieuw zullen beginnen ik weet heel zeker, dat ik naast jou dingen zal zien en dingen zal kunnen, die ik zonder jou niet zie en niet kan. en Sam weet je. ze steekt haar arm door de zijne en drukt zich vast tegen hem aan, er zit een hartstoch telijke klank in haar stem. „soms denk ik ook, laat ze stikken en om komen. al die landen van Europa; ons huis. waar het ook is. is ons koninkrijk, jij bent mijn thuis. nee nog veel meer. je bent mijn tuin. mijn herfst. mijn win ter. mijn lente en mijn zomer. begrijp je. wat ik nu zeg?" „Ik geloof 't wel.ik kan alleen maar antwoorden, dat je mijn aller naaste bentZe staan stil en om helzen elkaar, lang en diep, een van dié omhelzingen, die lichaam en ziel enkele ogenblikken voeren ver over de grenzen van het tijdelijke. Op deze lentegeurige aprilavond on der de hoge bomen van het bos van Beukenloo voelen ze hun liefde weer enkelvoudig, zoals in de zalige tij den van hun eerste geluk. In een van de volgende dagen gaan ze in de auto van Klein Beukenloo met Gerrit als chauffeur dwars over de Veluwe en Sallant naar een der hoogste punten van de Hondsrug, daar waar Jaap en Thea hun haveza te bewonen. De Bronckhorst is een oud bolwerk uit de Spaanse jaren van weerstand en verzet, al is nog maar één muur uit die tijd over, de rest van het huis is herbouwd, nadat een te lichtzinnige jonkvrouwe van Bronckhorst. een voorzate van Thea. op onvoorzichtige wijze haar kapsel met het warme ijzer behan delde. Zij zelf of de dienstmaagd liet de olielamp vallen, de gordijnen vat ten vlam en het grote huis. dat veel droog balkenwerk had. brandde af. Dat was midden negentiende eeuw. de toenmalige slotheer had niet be ter geweten, dan het kasteeltje, want meer was het niet, in Drente bouwt men klein en sober, in de zelfde stijl op te trekken. Na enkele jaren stond er weer een klein, kor daat bolwerk, hecht van specie, aan de oude heirweg. die van Emmen naar Gasselte loopt. Ter ere van Sams en Dolly's af scheidsbezoek heeft Thea gezorgd dat alle kinderen en kleinkinderen aanwezig zijn. ook Alexis, de zooi van Carel en Anouchka. Zijn ouderg zijn in Japan, hun zoon studeert in Utrecht. Alexis kent veel moppen over de as Rome-Berlijn-Tokio. over Hitler en Mussolini, niettemin voe len Sam en Dolly niet al te duidelijk of hij voor of tegen die as is. Jaap en Thea's oudste zoon, Willem Harmen. de purser bij de Maatschappij Ne derland. is op zee, ergens onder kust van Java. de enige, die ontbreekt. Het san^nzijn in het gezin is onge stoord. de kinderen en kleinkinde ren zijn niet alleen bloeiend van gezondheid, maar ze zijn levendig en ze hebben appetijt in het grote, be weeglijke leven, ze zijn daarom in een lichtelijke staat van opgetogen heid over het besluit van oom Sam en tante Dolly, 't is iets nieuws, iets anders en dat prikkelt hen. Ze pra ten opgeruimd, zelfs over 'n mogelij ke inval van Hitier en zijn legers, de waterlinie zal immers iedereen en alles beschermen, achter de waterli nie zal iedereen kunnen vluchten, de Engelse vliegers vliegen in enkele tientallen minuten over 't kanaal. Alleen Jaap zwijgt. „Zult u kokkerds van brieven schrij ven uit Zuid-Afrika. tante?" vraagt Wigbolt. nu een boom van een man Dolly ziet hem in gedachten op haar vaders zeventigste verjaardag als een ijverig hulphuisknechtje staan, naast 't buffet van Beukenloo. het servet over de arm. „Ik beloof het je. Wigbolt. ik zal Paulusbrieven schrijven voor de he le familie." wordt vervolgd m Volgens Mochel s onderzoeken kwam psycho-chirurgie in nazi- Duitsland niet voor. In Amerika zijn in de jaren vijftig zestig herhaalde lijk herseningrepen uitgevoerd bij RADIO VANDAAG gevangenen Onder druk van de pu- blieke opinie zijn die operaties ge stopt. Maar enkele vooraanstaande neuro-chirurgen en psychiaters in Amerika willen opnieuw beginnen om zo het toenemend geteeld tegen te gaan. Horizontaal: 1. ziekenhuis, 8 familie lid. 9 bijbels figuur. 10. spil vaneen wiel. 12. papegaai. 13. rivier in Rus land. 15. bid (Lat.!, 17. teken in de dierenriem. 19. bij. 21 wijnsoort, 23. meisjesnaam. 24 voorzetsel. 25 be stelling. 26 deel van de bijbel. 27. toespraak. 29. honingbij. 31. baan voor balspel. 32. zwaardvis. 34. spin- neweb. 35. dwaas. 37. buitenhaven. 39 landbouwwerktuig. 41. slin gerplant. 43. water in Friesland. 44. ivoor. Verticaal: 1. uitroep. 2. plaaggeest. 3 tweetal. 4. titel (afk.). 5. leidsel. 6. werktuig van de goudsmid. 7. mu zieknoot. 8. afmeting. 11. krijgskun de. 12 bloeiwijze. 14 HoU. gravin. 16. wijnglas. 18. niet dezelfde. 20 geu- ngheid. 22. gesloten. 23. geest van de rijstcultuur. 28 waterkering. 30. roem. 32 vette vloeistof. 33 schaal dier. 36 berg. 38. een zekere. 40 pers voornaamw.. 42. meisjesnaam. 43 voegwoord. Oplossing van vorige puzzel: Horizon taal: 1 regie-last. 2 Ida-era-dar. 3 neppe-sero. 4. knel-lam-Ee. 5. eer-af - reep. 6 tram-ski-ma. 7. eg ral-Ossa. 8 lei-rad-mol. 9. slaap-eelt. Verticaal: 1. nnket-els. 2. eden-erg-el. 3. gaper-aria. 4 iep-lam-ara. 5 er-elf slap. 6 las-ark-ode. 7 adem-eis-me. 8. sar-Eem-sol. 9. troep-aait Door een technische storing zijn de namen van de prljswinnars van de weekend puzzel afgelopen zaterdag niet gepubliceerd. De prijswinnaars zijn: J Ronda. Zijlvestweg 28. Schouwerztjl (Gr.); mevrouw C J. Haga. De Vijvers 8. Dwingeloo (Dr G Schutten. Esweg 46. Nljverdal. HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) AVRO 7.00 Nieuws. 7.02 (S) AVRO-Klok. 7 30 Nieuws. 7.41 Radiojournaal. 7.55 (S) AVRO-Klok (vervolg). 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 De Groenteman 8.50 Morgenwijding. NOS 9.00 Spiegel van Belgie. 9.30 (S) De Pl3tcnkeuze van Willem Strietman. klassieke muziek. 10.00 Radio Lawaaipapcgaai. 10.10 Ar beidsvitaminen, populair verzoekplatenpro- gramma. (10.30 Nieuws. 10.33-10.35 Radio journaal) 11.30 (S) Kritiek op kritiek. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12 41 Radiojournaal. 13.00 Knipper licht. verkeersmagazine. 13.25 'n Middagje AVRO. muziek, informatie en service. (15.30 Nieuws. 15.33 Radiojournaal.) 17.00 Voor ons gemaakt (door ons gekraakt kinderpro gramma OVERHEIDSVOORLICHTING: 17 20 Ontwikkelingshulp aan de Neder landse Antillen. AVRO 17.30 Nieuws. 17.32 Radiojournaal 17.50 Toppers van toen. PP: 18 19 Uitzending van de Partij van de Ar- beid AVRO 18 30 Nieuws. 18.41 Per saldo. 18.55 Documentaire Radiojournaal. NOS: 19.15 (S) Akkoord, kroniek van de amateu ristische muziekbeoefening. AVRO: 20.00 (S) American Youth Bicentennial Band and Chorus. 20.30 iS) Hoogtepunten uit operet tes 21.15 <S)\.Lesuur Moord" (1). hoorspel- sene. 21.35 Ratatouille. 22 30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 23 00 (S) Dichter bij de mu ziek Internationale liedjes. 23.20 (S) AVRO Skymaster Show. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen). KRO 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnastiek. 7 20 Het levende woord. 7 25 Bodtnene klas sieke muziek 7 54 Overweging. 8 00 Nieuws. 8 11 Echo 8.30 Aubade klassieke orkestmu ziek 9 00 De letter M (1) documentaire. (9 30 Scheepspraat informatie voor schippers 9 35 Waterstanden) 9 40 De letter M (2) 10 30 Schoolradio. (1100 Nieuws). 11.30 Ouder worden wc allemaal bejaardenprogramma. 12 00 Vijf tellen na nu OVER HEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw KRO: 13.00 Nieuws 13 11 Echo magazine 13 40 Een mens als jij: ge sprek 14 00 Schoolradio 15 00 In de wachtkamer 16 00 Nieuws 16 03 Fons Disch ontvangt NOS 17 00 Het zal mijn tijd wel uilduren. documentaire. 17.20 (S) Eurolight: lichte muziek. 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws KRO: 18.11 Echo. 18.30 (S) Op Vleu gels: piano-improvisaties. 18.50 Verkenning in meervoud: religieuze kroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging. 20.15 (S) Bayreu- ther Festspiele 1876-1976: Das Rheingold. opera van Wngnor NOS: 23.00 (S) Met het oog op morRen (23.06 Actuallteitenoverzicht Radio-TV. 23.20 Den Haag Vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). VARA: 7.02 (S) Gesodcmeurders, een mie ters programma. (Van 7 00-8 00 Actualiteiten via Dingen van de dag). 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. (Van 12.00-14.00 Actuali teiten via Dingen van de dag). 12.03 (S) VARA's zoekplaatje Zoek de plaat achter de zoekzin. 14 03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) LP-top-20 en de Tip-LP. (Van 17.00-18.00 Actualiteiten via Dingen van de dag). 17.03 (S) Alfred Lagardc NOS 18.03 De Vakatu- rebank. 18 10 (S) NOS-maal met Frits Spits. VARA: 19 02 (S) Popreconstructie. 20.02 (S) Nashville. 21 02 (S) Jazz en blues, 22.02 (S) (Plopdonder 23 02 (S) Wachten op midder nacht. 002 (S) Nacht-drie-draai. 2.02 (S) Help' Voor werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 4.02 (S) De rode dage raad (voor nachtwerkers). 5.02-7.00 tS) Truck. Programma voor vrachtwagenchauf feurs. HILVERSUM IV (FM-kanalen). TROS: 7 00 Nieuws. 7 02 (S) Capriccio kamer- en or kestmuziek 900 Nieuws 9.02 Aktua- klankbeeld. 9.30 Van heinde en verre. Met Lugues'.r naar vreemde landen 10.00 (S) Opus tien tot twaalf 12 00 (S) Intermezzo Werken van Berlioz. Kodaly en Elgar 13.00 (S) De meest verkochte klassieke tien. 13 30 (S) Koren- en Korpsen 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Om de kunst cultuur- en kunstuitingen beoordeeld 14.30 (S) Guitanteiten. 15.00- 17.00 (S) Belcantorium: opera. 14.00 Spalraam - afl. 4 10.45 NOS: Oe Bereboot 22.55 NOS: Journaal NEDERLAND II 10.55 Journaal 10.55 O Tot in I diepst van je ziel. uit de serie Onder Behandeling, medisch programma 20.30 Te Collaborators. Canadese politieserie 21.20 Filter Furore: Elpee ups 21.35 NOS: Journaal 21.50 NCRV: Filter Furore 1045 NOS: Kortweg: kunst opkomst in de komende week 10.55 Journaal 19.05 AVRO: Nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Voor de vuist weg 21.35 De Gebroeders Hammond 22.25 Televizier Magazine 23.10 NOS: Den Haag vandaag 23.25 Journaal Simpkins TV VANDAAG 11.10 NOS/NOT: Bedraigde dieren a« 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4