Indonesië blijft gevangenen verschepen Hoe u slapende geld kunt verdienen Philips batterijen die gaan lang mee. Initiatief wetsontwerp PPR moet rechten" van dieren beter bescher men De Koning ziet graag christen-democraten in Duitse regering Alabastine Coppes: verbod op ontnagelen en afbranden snavels AR-Kamerlid hekelt campagne CDU-CSU Schooltelevisie wil meer zendtijd Fietser omgekomen Van Agt bleef mede aan om Lockheed-zaak Amnesty International begint vandaag actie Ontvoerders laten consul in Columbia vrij Geen afgifte bewijzen van niet-jood-zijn Kunstgebitten Driekwart wil tijdsgrens alimentatie Zes gebieden onder overeenkomst voor vogelbescherming i PHILIPS DINSDAG 5 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3. van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het Tweede Kamer- lid Dolf Coppes (PPR) heeft giste ren een initiatiefwetsontwerp aan gekondigd dat de „rechten" van dieren beter moet gaan bescher men. Daartoe wil hij enkele wijzi gingen aanbrengen in het wetboek van strafrecht. Coppes wil hierin twee nieuwe titels „dierenmishan deling" en dierenkwelling opne men. De PPR wil het ontwerp nog vóór het kerstreces indienen. Het opzettelijk en wederrechtelijk doden van een dier wordt in het voorstel strafbaar gesteld. In de huidige wet geldt die strafbaarheid slechts voor het opzettelijk pijni gen en het verwaarlozen van een dier. Stembanden Bij de titel dierenkwelling wil het Kamerlid nu ook het afbranden van snavels bij pluimvee en het ontnagelen van dieren verbieden. Ook mogen de stembanden van een dier niet meer doorgesneden worden. Zoals bekend worden bij dieren die aan vivisectie onderwor pen zijn, met name bij honden, de stembanden vaak doorgesneden, omdat het gekerm van de beesten stuitend zou zijn voor de „onder zoekers". Op het ogenblik vallen de artikelen uit het wetboek van strafrecht waarmee de rechter kan optreden tegen dierenmishandelaars onder de titel misdrijven en overtredin gen tegen de zeden. Achtergrond Dolf Coppes daarvan is dat het mishandelen en kwellen van dieren kwetsend voor andere mensen zou zijn. Voor dit kwetsen van anderen kan de dader dan gestraft worden. Door de be treffende artikelen nu onder deze titels vandaan te halen en van ei gen titels te voorzien wil het kamer lid benadrukken dat het dier be schermd moet worden „om zichzelfs wil". Vlieg doodslaan Wel stelt hij in de memorie van toelichting dat het woord „dier" in zijn ontwerp „verstandig" geïn terpreteerd moet worden. Zo zal het doodslaan van een vlieg bij voorbeeld niet strafbaar zijn. Coppes kondigde het initiatief- ontwerp aan in zijn toespraak bij de manifestatie tegen de trekvogel- moord. die gisteren ter gelegenheid van dierendag in Haarlem gehou den werd. Cosmetica In die redevoering noemde Dolf Coppes de manifestatie tegen de trekvogelmoord één van de uitin gen van toenemende belangstelling in onze tijd voor het welzijn van dieren. Hij was ervan overtuigd, dat het merendeel van de Neder landse bevolking tegenstander is van het nemen van pijnlijke dierproeven ten bate van bepaalde cosmetische artikelen. Hij betreur de het dan ook dat in de Tweede Kamer een amendement bij de wet op de dierproeven dat hier een ein de aan wilde maken geen meerder heid kreeg. Zelfs de PVDA. die toch goede banden heeft met grote na- tuurliefhebbersorganisatiess. stemde tegen. Een massaal beroep op de eerste Eerste Kamer zou nog nut kunnen hebben, aldus Coppes. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Drs. J. de Koning, lid van de Tweede Kamer voor de ARP. vindt het jammer dat de christen-democraten in West- Duitsland niet de verkiezingen zodanig hebben gewonnen, dat ze aan de regering kunnen deelnemen. Het liefst ziet hij, dat de Westduitse liberale partij alsnog besluit een coalitie aan te gaan met de CDU/CSU, zodat een regering van christen-democraten toch nog mogelijk is. 1 ADVERTENTIE. Het ARP-Kamerlid, dat ook lid is van het Europese parlement, heeft overigens de nodige kritiek op de christen-democraten (voorbeeld: het door dik en dun handhaven van het beroepsverbod) en ook heeft hij geen goed woord over voor de gevoerde verkiezingscampagne. Zijn punt is echter, dat de christen democraten in West-Duitsland de Europese politiek een warmer hart toedragen dan de socialisten. Voor de rest zitten de christen democraten en de socialisten wat de binnenlandse politieke problemen betreft grotendeels op dezelfde lijn. Ook de buitenlandse politiek (de CDU keurde de Ostpolitik van de regering-Schmidt goed) levert wei nig verschil op. Alleen aan de CDU/CSU hebben de voorstanders van de Europese eenwording veel meer. Vandaar de voorkeur van drs. De Koning voor een regerende CDU/C SU. Het gevaar is nu levensgroot, dat Schmidt met zijn krappe meerder heid in de Bondsdag een nog natio- nilistischer beleid gaat voeren. Zijn DEN HAAG De schooltelevisie wil meer zendtijd: de komende jaren tel kens tien zenduren meer. De huidige behoefte aan zendtijd voor onder wijstelevisie kan op 280 uren per jaar worden geschat. Er zijn er echter 145 beschikbaar. Drie jaar geleden vroeg de Stichting Nederlandse Onderwijs Televisie ook uitbreiding van zendtijd bij de NOS. Deze werd afgewezéh, omdat er geen geld was. De schooltelevisie wil nu eerst zekerheid over de moge lijkheid van een geleidelijke uitbrei ding van zendtijd voor nieuwe activi teiten. Ongeveer 9000 scholen hebben tele visietoestellen. Vooral in het basis onderwijs wordt regelmatig gebruik gemaakt van de programma's voor schooltelevisie. In het voortgezet on derwijs neemt de belangstelling de laatste Jaren toe nu steeds meer scholen een videorecorder aanschaf fen. De schooltelevisie maakte aan vankelijk alleen programma's voor het voortgezet onderwijs en voor de hogere klassen van de lagere school. beleid in het verleden was reeds heel sterk op de eigen nationale proble men gericht. „We kunnen dat gewoon niet heb ben", zegt het sterk op Europa geo riënteerde parlementslid. Na Enge land krijgen we nu ook steeds sterke re tegenstand in Duitsland. De uitslag van de Westduitse verkie zingen vindt hij ook ongunstig, om dat door de krappe meerderheid een minder stabiel beleid is te verwach ten in Bonn. Geen voorbeeld Over de verkiezingscampagne in West-Duitsland zegt De Koning dat deze in geen enkel opzicht een voor beeld mag zijn voor de komende Nederlandse campagne. In Koblenz maakte hij een CDU-meeting mee waar Helmuth Kohl vijf kwartier het wpord voerde. Maar de man ging op geen enkel probleem werkelijk in en stipte alleen maar de onderwerpen aan. Kohl nam in een zelfverzekerde stijl de eigen pqsitie ip zonder ook maar iets goeds bij dé ander te willen bespeuren. „De campagne vertoon de alle trekken van polarisatie (dat is het nadeel van een sterk tweepartij enstelsel), een polarisatie", aldus De Koning, waartegen de christen democraten in Nederland ernstig be zwaar moeten maken." De verkiezingsleus van de CDU/CSU „vrijheid in plaats van socialisme", vond De Koning bepaald griezelig. De tegenstelling is namelijk niet reëel. Overigens, de kritiek op de Nederlandse onderwijsminister Van Kémenade, van bepaalde zijde gele verd, dat deze bewindsman ook de vrijheid zou aantasten, was volgens het ARP-Kamerlid soms ook wel griezelig. ALMELO In het Overijsselse Reutum (gemeente Tubbergen) is gistermiddag de 53-jarige G.J.F.Hesselink uit die plaats bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man werd door een tegemoetkomende auto aangere den, toen hij met zijn fiets van ach ter een landbouwtrekker de weg overstak. Waarom zou u volop stoken als u 's nachts onder de wol ligt? Meestal slaapt dat niet lekkerder. En in ieder geval kost het heel wat aardgas, waar niemand wat aan heeft. Met aardgas willen we zo lang mogelijk doen. Want 't is een schone energie, met veel toepassingen, uit eigen bodem. Ver standig gebruik is dus in ieders belang. Daarom: zet uw thermostaat vijf graden lager, één uur voor u naar bed gaat. (De warmte blijft echt nog wel even hangen). Deskundigen hebben berekend dat u dan zo n 10% op uw nachtverbruik kunt besparen. En al slaapt u dan misschien een gat in de dag. u slaapt zeke'r geen gat in uw portemonnee. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Corresoondentieadfes postbus 19 G'or*nge« verstandig met energie Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van Agt is mede aangebleven als minister, om dat hij rekening hield met het feit. dat het rapport van de commissie- Donner over de Lockheed-affaire en de betrokkenheid van prins Bernhard daarbij, ernstige juri dische gevolgen met zich zou kun nen brengen. Minister Van Agt zei dit in een inter view met Het Vrije Volk. In de brief aan de Tweede Kamer, waarin hij uiteenzette waarom hij bleef, noem de hij deze reden niet. Het rapport van de comniissië-Donner was toen namelijk nog niet uitgebracht. Hij noemde toen onder andere wel als argument, dat hij door aan te blij ven, invloed zou kunnen blijven uit- Zes soorten drop en nog acht andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. Met een landelijke actie, die gevoerd zal worden door ongeveer 150 plaatselijke groepen, wil Amnesty International Nederland de aandacht vestigen op het lot van de politieke gevangen op het Indonesische eiland Boeroe. Sinds vorig jaar transporteert de Indonesische regering opnieuw mensen naar dit Molukkeneiland. Na een recente deportatie van 3000 politieke gevangenen is hun aantal gestegen tot 14.000. Reeds in juli van het vorig jaar meldde Amnesty dat er 1000 politieke gevangen naar Boeroe waren verscheept. Tussen 1969 en 1971 werden ongeveer 10.000 mensen naar het eiland overgebracht, dat op 2000 kilometer afstand van Java ligt. Bijna alle ge vangenen zijn afkomstig van dit eiland, zodat het, volgens Amnesty, voor de familiele den schier onmogelijk wordt een bezoek aan de gevange nen te brengen. De politieke gevangenen die naar Boeroe zijn verscheept, zijn gearresteerd op beschul diging indirect bij de staatsgreep van 1965 betrok ken te zijn geweest. Volgens Amnesty International zul len deze zogeheten B- gevangenen nooit berecht worden, temeer daar de Indo nesische regering toegeeft dat hun deelname aan de staatsgreep op geen enkele manier te bewijzen valt. „De meeste politieke gevangenen zitten nu al meer dan elf jaar vast zonder enig uitzicht op vrijlating", constateert Amnesty. Belofte De organisatie Wijst erop dat de Indonesische delegatie tij dens een bijeenkomst van de International Labour Organi sation (ILO) beloofd heeft dat voor het eind van 1978 alle politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. Deze opmerking mag volgens Amnesty niet dienen „als rookgordijn voor de recente en nog te volgen transporten naar het eiland Boeroe", want. zegt Amnesty, uit Indo nesische regeringskringen wordt gemeld dat voor eind 1978 20.000 politieke gevan gen naar Boeroe zullen zijn overgebracht. Door middel van de vandaag begonnen ac tie wil de organisatie probe ren te bereiken dat de Indo nesische regering de transporten naar Boeroe stopzet en dat de politieke gevangenen aldaar worden vrijgelaten en naar hun woonplaatsen kunnen terug keren. „Zwarte lijst" Tijdens een gisteren in Amsterdam gehouden bij eenkomst naar aanleiding van de landelijke Amnesty- actie ging drs. O.G. de Vries Reilingh van de Federatie Nederlandse Vakbeweging wat nader in op de eerder genoemde belofte van Indo nesië het probleem van de politieke gevangen spoedig op te lossen. Naar aanleiding van een onderzoek van de ILO door een team van ex perts. waaruit bleek dat de gevangenen op Boeroe dwan garbeid moeten verrichten, wilde de ILO Indonesië op de zogeheten „zwarte lijst" zet ten. Indonesié vroeg toen uitstel. „Deze commissie van experts gaat in maart van het volgend jaar bezien of de be loften zijn nagekomen. In dien dat niet het geval is zul len wij Indonesië op die zwar- Drs.O.G.de Vries Reilingh van de FNV rechts aan het woord tijdens de bijeenkomst in Amsterdam. In het midden dr. C.H. Koetsier. te lijst moeten zetten. Dat heeft natuurlijk zijn invloed op de wereldopinie Verder zou er een onderzoek commissie ingesteld kunnen worden die het toepassen van de vakbondsrechten m Indo nesië onder de loep neemt. Mochten er wat dat betreft misstanden geconstateerd worden kunnen wij eventueel een klacht indienen bij het Internationaal Gerechtshof Van een verslaggever BOGOTA (COLOMBIA) - De ho norair consul van Nederland in Co lombia, Eric Leupin, is na ruim an derhalf jaar door zijn ontvoerders vrijgelaten. De politie van Bogota bevestigde zondag dat Leupin ver moeid, maar gezond in Cali is terug gekeerd. De consul werd in januari van het vorig jaar door leden van de >Colombiaanse revolutionaire strijdkrachten ontvoerd. Het is nog steeds niet bekend of er een losprijs voor de vrijlating van Leupin is betaald. De familie van de consul probeerde in april van dit jaar 150.000 gulden aan de ontvoer ders te betalen, maar de Colombi aanse autoriteiten verhinderden dat. Tijdens een persconferentie zei Leu- (ADVERTENTIE) AVCtP* oefenen op het abortus-beleid in Ne derland. De komst van het rapport-Donner vond hij van groot belang. „Gaat het aan. waar die ernstige mogelijk heid zich in de nabije toekomst zou kunnen voordoen, te vertrekken en daardoor vrijwel zeker een kabi netscrisis te veroorzaken"?, aldus Van Agt in het interview. öv-vv Een uitsluiting van de ILO is ecliter niet mogelijk", zei de heer de Vries Reilingh. Dr. C.H. Koetsier, secretaris voor de ontwikkelingssamen werking van de Gereformeer de Kerken zei over de hou ding van de kerken, dat er aangedrongen moest worden op vrijlating van de gevange nen en op herstel van de men senrechten in Indonesië. „Dit zou moeten gebeuren door druk uit te oefenen op onze relaties in Indonesië Verder blijven wij materiële steun verlenen, niet alleen aan de gevangen en hun gezinnen, maar ook aan de vrijgelate nen". aldus dr. Koetsier. Volgens hem was de kritiek die de kerken in Indonesië op het vasthouden van de ge vangenen hebben nogal be perkt. „De publieke protes ten waarin gepleit wordt voor vrijlating zijn gering. Wij moeten daarbij echter niet uit het oog verliezen dat de materiële en de geestelijke hulp niet gecoördineerd zijn en dat veel tegenwerking be staat van uit de Islam", be sloot dr. Koetsier. Amnesty International, Der de Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam (020847905) Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het gemeentebe stuur van Oegstgeest zal geen niet- jood verklaringen meer afgeven. B. en W. hebben minister De Gaay Fortman inmiddels beloofd, dat ze dergelijke uittreksels uit het bevol kingsregister. waarop ook de kerke lijke gezindte vermeld staat niet meer zullen verstrekken In antwoord op vragen van de Twee de Kamerleden Voogd en Franssen (beiden PvdA) zegt de minister, na deze belofte van het gemeentebe stuur. geen aanleiding meer te zien, het besluit van de gemeente tot de reeds afgegeven ariërverklaringen te laten vernietigen. Mensen, die bij de afdeling bevolking van hun gemeen ten tot dusverre om een nict-jood verklaring vroegen deden dit door gaans met het oog op langdurig ver blijf in een Arabisch land. IADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand. die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te roken, omdat zijn kunstgebit losschiot of verschuift Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak Een weinig Dentofli- poeder houdt het gebit de gohele dag on wrikbaar op ii/n plaats Oentolli geelt U een qevoel van zekerheid Probeer het nog van daag B'i apotheken en drogisterijen Eric Leupin I pin goed behandeld te zijn. Hij werd - gevangen gehouden in een kamp* ergens in de jungle. De levens omstandigheden waren gebrekkig: en zijn bewegingsvrijheid was be perkt. Leupin. die deels lopend te rugkeerde naar Cali, kap zich herin neren waar het kamp is gelegen. Hij zal dit de autoriteiten meedelen. Over een eventuele hervatting vdn zijn consulschap heeft Leupin nog niet beslist. Onderzoek NIPO: AMSTERDAM Van de mensen dtè voor een NIPO-onderzoek onder vraagd werden, vindt 76 procent d^f een gescheiden man gedurende eeo beperkte periode van bijvoorbeeld vijf jaar alimentatie zou moeten be: talen. Over dit vraagstuk bleken mannen en vrouwen gelijk té denken. Van de ondervraagden sprak 78 pro cent zich uit tegen de mogelijkheid dat een gescheiden vrouw het con tact tussen een vader en zijn kinder ren kan belemmeren. Vijftien pro» cent vindt het juist dat die belemme ring mogelijk is en zes procent gaf geen mening. Een meerderheid van vrouwen en mannen bleek van me ning dat een gescheiden vrouw bij voorkeur in haar eigen onderhoud moet voorzien zodra ze geen kinde ren jonger dan zes jaar te verzorgen heeft. Tachtig procent van de ondervraag den vindt het huwelijk de beste rela tievorm. Samenwonen wordt verko zen door twaalf procent, vijf procent wil helemaal geen vaste relatie. Drie procent gaf geen mening. Van de ongehuwden bleek evenwel vijftig procent voor het huwelijk. 29 pro cent koos voor samenwonen en twin tig procent wil geen enkele relatie Van onze parlementsredactie DEN HAAG Zes Nederlandse na tuurgebieden zullen vallen onder een internationale overeenkomst tèV bescherming van gebieden, waar veel watervogels verblijven. Dé overeenkomst, die in 1971 in Perziè gesloten werd ligt thans ter goed keuring bij de Tweede Kamer. De gebieden in ons land waar het oirji gaat zijn de Grote Peel op de Bra bants-Limburgse grens, de Weerrib- ben in Overijssel, het Naardermeer. de Boschplaat op Terschelling, het eiland Griend in de Wadden en een deel van de Biesbosch. De gebieden werden aangewezen op' advies van een interdepartementale werkgroep. Ook de natuurbescher- mingsraad en de rijksplanologische' commissie waren bij de voorberei ding betrokken tADVERTENTIE) •1 POOD NORMAl DUTV GOUD Hf Aw DU TV /WART OOUBUOUTY

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3