Zingen en luisteren voor een zwembad(je) S3 Rome en Genève ontmoeten elkaar in Utrecht Preken voor vissen, eten van vissen Vandaag Spaarrente tot Willebrands bij groot kerkfeest in Armenië Onze adressen: Youth for Christ haalt „Mighty Flyers" hier Conferenties VOORBIJGANGERS DINSDAG 5 OKTOBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei Er bestaat een soort muziek die aangeduid wordt als: veelgevraagde gewijde muziek. Dit is een verzamelnaam voor prettig in het gehoor liggende uitvoeringen ('t liefst door een stevig koor. begeleid door een organist die niet op een toetsje kijkt) van bekende psalmen en vertrouwde gezangen. Deze muziek heeft een grote schare afnemers. gelovigen en ex- gelovigen (of die beweren dat ze dat zijn». Het merkwaardige is nu dat je nogal eens mensen kunt tegen komen. die eigenlijk niet willen we ten dat ze tuk zijn op veelgevraag de gewijde muziek. Ze hebben het laatdunkend over opengesperde EO-monden op de televisie en ze maken grapjes over stichtelijke hits. jaja, maar intussen hebben ze toch maar lekker naar zo n pro gramma zitten kijken en luisteren. O. maar dat was héél toevallig, zeggen ze dan gauw. Ze wilden naar 't journaal kijken en hadden per ongeluk Iets te vroeg de knop Inge drukt en och. hoe gaat dat. dan laat je 't toestel maar aan staan Laatst zag lk bij Iemand een gram mofoonplaat liggen, aan beide kan ten volgeperst met veelgevraagde gewijde muziek. Hij zag mijn blik ernaartoe gaan en verklaarde haas tig dat-ie dergelijke muziek niet veel zaaks vond en dat deze plaat in huis gehaald was voor z*n oude vader, als die eens kwam logeren, want die was zo gek op dit soort platen. Ik liet hem maar kletsen en Ik dacht: daar heb je weer zo n geheime genieter. Éénmaal heb ik zo iemand betrapt bij het beluiste ren van een royaal van veelge vraagde gewijde muziek voorziene plaat. Ook in dit geval kreeg ik binnen de kortste keren te horen, dat de plaat natuurlijk niet voor eigen genoegen diende, stel je voor. maar een geschenk voor een be jaarde tante was. en er werd. dat moest ik goed begrijpen, alleen naar geluisterd om te horen of er geen Uk in zat. Wat dit betreft, vergaat het de veel gevraagde gewijde muziek net zo als de christelijke streekroman. Ook deze kent geheime liefhebbers. Ik weet van een dame die dit genre boeken verslindt, maar in haar con versatie de gedachte, dat zij er ook maar iets aan zou vinden, volledig van de hand wijst. Ze kijkt, zegt ze. die verhalen eventjes in om na te gaan of haar kinderen (wier boe kenplanken overigens geen enkele voorkeur voor streekromans verra den) geen verkeerde dingen onder ogen krijgen. Het fijnste is (en nu ben ik weer bij de veelgevraagde gewijde muziek terug) als je je via een goed doel een alibi kunt verschaffen, als Je kunt vertellen dat je de plaat met deze muziek slechts bestelde omdat ae opbrengst ten bate van dit of dat is. Welnu, opgelet, er is weer zo n grammofoonplaat uit. Ik bedoel: ..Eén weet alles van ons leven waarop aangetreden staan: het Aalsmeers mannenkoor „Con Amo- re". de chr gemengde zangvereni ging „Meerestein". het gemengd koor Haarlem-Noord" en het meis jeskoor ..Haarlem". Deze zingen, samen of los van elkaar, meer en minder bekende geestelijke liede ren. Niemand hoeft te schrikken van dat ..minder bekend", want de geringere bekendheid komt niet in mindering op de toegankelijkheid, integendeel. Wat dit aangaat, heeft dirigent-organist Teke Bijlsma. die aan de wieg van deze plaat heeft gestaan, een fijne neus. Hij is ook de man door wiens orgelspel de zang wordt in-, be- en uitgeleid. Bovendien levert hij nog een improvisaUe over „Alle roem" en aan alles merk je. hoezeer hij van zelfsprekendheden voordelig aan de man weet te brengen. Ik geloof dat al dan niet geheime liefhebbers zich met deze plaat niet bekocht zullen voelen: de zang is zuiver en vol uitdrukking, het or gelspel aangenaam en de „num mers" stuk voor stuk aantrekke lijk. zonder al te direct voor de hand te liggen. En het goede doel? Dat is het zwembad(je) dat de ds. M. G. Blauwschool voor geestelijk gehandicapten zo dringend nodig heeft. Op de achterkant van de hoes schrijft Henk Panneman daar iets over. Hij lijkt me voor die school geknipt, zó onbevangen en direct legt hij uit waarvoor zo'n zwembad gewenst is. Radioluiste raars kunnen de heer Panneman donderdagmorgen 7 oktober om half twaaf in gesprek horen met Wika van Ginkel, in het NCRV- programma „In 't zilver". Liefhebbers kunnen de plaat „Eén weet alles van ons leven", die twin tig gulden kost (inclusief ver zendkosten) bestellen door een briefkaart te sturen naar: postbus 5161. Haarlem. Het enige wat ik op de plaat tegen heb. is de treurig stemmende hoes. Staat er nu een ondergaande zon of een opkomen de maan op? UIT Kamerbesluit (1) Wat heeft christelijk Nederland in enkele tientallen jaren de bijbelse normen verlaten. Zeer duidelijk ls dat openbaar geworden in de eindstemming over het abortus wetsontwerp van de PvdA/VVD. Wat kunnen wij als christenen en wat kan het CDA nu nog doen? Ons neerleggen bij de meerderheid van de Tweede Kamer? Dat zou Immers democratisch zijn. Het bijbelse antwoord ls hier duidelijk: „neen". Want. gij zult niet doden! Hier moet men God meer gehoorzaam zijn dan mensen. Het enige wat het CDA hier nog doen kan is er een kabinetszaak van maken. Nooit zal zij regerings verantwoordelijkheid kunnen en mogen dragen als bovengenoemde wet in praktijk wordt gebracht. Laat elk christen biddend werken en wer kend bidden. Misschien zal Ood dan In Zijn genade geven dat dit heilloze wetsontwerp de eindstreep niet haalt. Herwijnen C. van Zandwijk Kamerbesluit (2) En wat denkt u nu. nu het wetsvoor stel van de PvdA en WD over abor tus provocatus in de Tweede Kamer is aangenomen? We kunnen er nu toch niets meer aan doen? Dan bent u precies daar waar het merendeel van de Tweede Kamer en hun aan hangers voor abortus provocatus u hebben willen. Dan denkt u precies In hun straatje Want u kunt er nog van alles aan doen! Er moeten nog twee stappen worden genomen, voor deze afschuwelijke wet werkelijk heid wordt Te weten: Eerste Ka mer. en dan nog handtekening van de minister. Laat deze uitslag een waarschuwing zijn voor ons alle maal. Een waarschuwing die ons zo activeert dat we dan ook nu alle maal. alle zeilen gaan bij zetten, ter voorkoming van deze wet. Wat kunt u doen? Bidden, helpen, meewerken als er een beroep op u wordt gedaan In de komende tijd. goed stemmen straks enz. Het kan alleen met en door u allen. A.u.b. laat uw stem duidelijk horen en vraag God. dat het niet door zal gaan. HOORN Mevrouw M. Knaven Kamerbesluit (3) De christen dient in zijn leven Scherp onderscheid te maken tussen wetten van de staat en geopenbaarde wetten van God. Nergens ter wereld zijn staatswetten gelijk, maar overal ter wereld is de christen verplicht Gods wetten te onderhouden. Het probleem komt voor de christen pas wanneer de staat wetten uitvaardigt die de christen verbieden of het hem onmogelijk maken om Gods wetten na te leven Zulk een probleem is echter in Nederland niet aan de or de. Er bestaat overigens voor de christen geen plicht of opdracht om Gods wetten op te leggen aan niet- christenen. wel om ze te verkondi- AMSTEROAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Teles 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 VAN LEZERS gen. Wanneer dank zij het CDA. maar vooral door de verkondiging van Gods Woord, ook nlet- christenen zover komen dat Gods wetten worden eerbledigd (zelf hoe ven zij helemaal geen christenen te zijn) dan mogen wij christenen ons gelukkig prijzen. Is dat echter niet het geval dan blijven wij Zijn Woord verkondigen. Wat kan het eigenlijk de ware christen schelen wat er voor abortuswetten bestaan, zolang hij door de staat niet verplicht wordt om tegen zijn geweten in te aborte ren. Wat dat concrete abortus wetsvoorstel betreft: als het wordt aangenomen, zal het voor de chris ten slechts betekenen dat er dus in het vervolg geen strafrechtelijke ver volging door de staat zal plaatsvin den wanneer iemand abortus pleegt volgens die wettelijke voorwaarden. Wanneer door die abortuswet, chris tenen ertoe komen om abortus zo maar zonder meer geoorloofd te vin den, dan mankeert er wat aan hun christen-zijn. Amsterdam H. Vlncenz Kamerbesluit (4) De vrouw beslist, aldus het aange nomen wetsontwerp. ZIJ zou derhal ve over het leven van de ongeboren vrucht, een medemens zoals zijzelf, mogen beschikken, onbarmhartig, onmeedogend, onmenselijk in één woord op barbaarse wijze. Aan het ongeboren leven wordt dus in be paalde gevallen de van nature tijde lijk nodige bescherming ontnomen, terwijl ieder medemens begaafd is met menselijke rechten, die aller eerst omvatten het recht op leven. Degenen, die de natuurlijke eerbied voor het leven nog wél koesteren, kunnen nu hun hoop stellen op de Eerste Kamer Zoals men heeft kun nen lezen, wil de voorzitter van de Tweede Kamer deze Kamer alge- schaft zien. Doch er wordt heden ten dage opnieuw aangetoond, hoezeer voor onze wetgeving een Kamer van revisie noodzakelijk is. Nijmegen Dr. J. E. Schulte. Kamerbesluit (5) De PvdA en de WD kunnen het nu zo maar eens zijn. Nu spannen deze twee partijen samen, om Gods ge bod krachteloos te maken. Hier zien we toch weer de grote scheidslijn, wanneer het gaat om principiéle za ken. Gelukkig dat alle christelijke partijen unaniem tegen die voorstel len hebben gestemd Immers wie niet spreekt naar Gods woord, voor diegene is er geen dageraad, ook niet voor een volk Leerdam J. Steketee Kamerbesluit (6) Het is niet zo vreemd dat de PvdA en de WD elkaar vonden In het ethisch zo belangrijke abortus vraagstuk Beide partijen leven uit het principe van de souvereiniteit van de mens. anders gezegd, hun program gaat uit van het recht van de mens (baas in eigen buik» en niet van uit het recht Oods. Zo vindt; „deze spreekt de Here", in dit geval: „Gij zult niet doden", geen weerklank In hun program. Is er in principe verschil tussen ongewenst, nog ongeboren, leven en vernieti ging van geboren levens, zoals dat in Duitsland onder HiUer plaatsvond? Ik men dat het sein wel op onveilig staat. Zo was ook hun verontwaardi ging te begrijpen, toen Aantjes meende aan appél te moeten doen op het geweten van zijn mede christenen in de progressieve partij en. Alsof dat wel verboden zou zijn! Ik heb begrip voor de gewetensnood van de mede-christenen en zie de noodzaak duidelijk voor ogen een politiek te voeren die het evangelie als richtsnoer heeft, anders loop ik het gevaar de weg kwijt te raken, in allerlei menselijke wetten, die zeer willekeurig kunnen zijn in allerlei omstandigheden. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkaile wordt de naam van de schrijver vermeld. ARP en CDA (3) Helaas, de ARP is ook door de knieën. Het CDA is een feit ARP- voorman Aantjes heeft de strijd ver loren. Wat we nu hebben is een feite lijke onwaarachtigheid. Het CDA kondigt zich aan als een centrum partij. Dat is onwaar. Confessionele politiek ligt toch al complex door dat er van een duidelijke politieke lijn zelden iets te ontdekken valt. De ARP was een gunstige uitzondering. Nu het CDA een feit is, zal dit als blok (met CHU) nog conservatiever worden dan de partijen afzonderlijk al waren. Amstelveen R. L. J. de Graaf Jaar 5737 Dat Nederlandse archeologen in Zuid-Oost Syrië opgravingen ver richten. zoals Trouw 29 september berichtte, is loffelijk. Dat ZWO dit onderzoek voor een belangrijk deel financiert is niet minder loffelijk. Afkeuring, ja besliste afwijzing ver dient echter het feit dat men ons duidelijk wil maken dat daar ergens vóór 8000 jaar al een nederzetting moet zijn geweest. Volgens de jood se jaartelling zijn we nu in het jaar 5737 der schepping Dus langer be staat deze aarde nog niet. Laten we ons daar als gelovige christenen maar aan houden! Dat is veilig en zeker? Ie Exloërmond J.TipkerKzn DRIEBERGEN De interkerkelij ke jongerenbeweging ..Youth for Christ" organiseert In ons land een tournee van de in Engeland bekende muziekgroep „The Mighty Flyers", die zich vooral toelegt op gospelmu ziek. De vijfmansformatie bezoekt tussen 12 en 16 oktober Amsterdam. Groningen, Den Haag. Slootdorp en Weesp. De activiteiten van Youth for Christ staan vermeld In een nieuwe brochu re van deze organisatie. Het werk wordt geleid vanuit actiecentrum De Lindenhorst in Driebergen, waar 31 diakonale medewerkers en mede werksters wonen, die tegen zakgeld, kost en inwoning een jaar van hun leven aan dit werk geven. Het Youth for Christ kleintheater „Op vrije voeten" is vorige maand voor de derde keer van start gegaan. Vorig jaai» verzorgde het ruim vijf honderd optredens op scholen en in sociëteiten. Een nog jonge vorm van evangelisatiewerk op middelbare scholen is „Impuls". Eens in de veer tien dagen brengen leerlingen in de middagpauze of na schooltijd een programma voor hun medeleerlin gen. meestal ingeleid door een spel. een kwis of een rollenspel. Verder werken eén paar duizend jon geren mee aan de honderden bij belkringen en de persoonlijke ge sprekken in de zeventig koffiebars van Youth for Christ. Ook worden evangelisatietochten gemaakt met ene dubbeldekker-bus en een boot. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Gisteren is in Utrecht de jaarlijkse vergade ring begonnen van de geza menlijke werkgroep van de we reldraad van kerken en de rooms-katholieke kerk (de zgn. Joint Working Group). Dit is het voornaamste overlegor gaan tussen Genève en het Vaticaan De leiding van de vergadering berust bij kardinaal Willebrands als voorzit ter van het Vaticaanse secretariaat ter bevordering van de eenheid en bij dr. Philip Potter, secretaris generaal van de wereldraad van kerken. Tijdens de vergadering van het centraal comité van de wereldraad in Utrecht in 1972 werd al gezegd, dat de belemmeringen voor toetre ding van de r.k. kerk tot de we reldraad niet van principiële, maar van praktische aard zijn De voor naamste moeilijkheid is van organi satorische aard. hoe kan men de r.k. kerk in de wereldraad een inbreng geven, die overeenkomt met haar grootte en haar positie als we reldkerk. De huidige vergadering, die tot donderdag duurt. zal. zo hoopt men, een bijdrage leveren aan de oplossing van deze praktische moeilijkheden. Prof. dr. H. Berkhof.*voorzitter van de Nederlandse raad van kerken, is betrokken bij de presentatie van het hoofdthema van deze bijeenkomst: de eenheid van de kerk, doelstelling en weg. Op grond van dit thema zal men zich bezighouden met vragen als hoe de kerken tot een gezamen lijk getuigen kunnen komen en hoe zij de samenwerking nu moeten voortzetten. Woensdagavond biedt de Neder landse raad van kerken aan de leden van de werkgroep een receptie aan in het Bisschopshuis te Utrecht. Ver scheidene Nederlandse kerken en hun oecumenische organen zullen daar vertegenwoordigd zijn. De werkgroep is in 1965 opgericht en telt 24 leden. ADVERTENTIE Dc rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dar, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Amsterdam A. v.4.1 door ds. A. A. Spijkerboer Franciscus van Assisi préékte voor de vissen, en Jezus van Nazareth ét vissen. Dat is maar een kleinigheid, maar door zo'n kleinigheid begin je toch te vermoeden, dat Jezus en Franciscus wel eens in volkomen verschillende werelden geleefd konden hebben. Dit vermoeden wordt zekerheid, wanneer je bedenkt dat je nooit iets hoort over Franciscus en het Oude Testament, terwijl Jezus zichzelf helemaal in het licht van het Oude Testament ziet. Jezus zegt zelfs, dat hij gekómen is om de Wet en de Profeten te vervul len.. Je mag dat m.i. zo opvatten, dat God de Wet en de Profeten gegeven heeft om Israël tot gehoor zaamheid te brengen, dat Israél ge faald heeft, en dat God toen Zelf ingegrepen en Jezus gegeven hheft. als de ware Israëliet, die naar Hem luisterde, en Hem met zijn hele hart. zijn hele ziel. en zijn hele krach liefhad „God geeft deze mens in zijn trouw Hij geeft hem aan zijn ontrouwe vólk". (Berkhof» Navolging Wanneer je het zo ziet en daar zijn zeer goede redenen voor dan is het onmogelijk om. zoals prof. dr. J W. Schulte Nordholt in Trouw van 2 oktober doet. Franciscus de meest consequente volgeling van Christus te noemen. Want dan kan het in de navolging alleen maar gaan om de vraag hoe mensen, die net zo jammerlijk gefaald hebben als Israël blijkens het Oude Testa ment. bij Jezus Christus kunnen blijven. Daar is niet over te praten zonder dat de diepe tonen van zon de en fenade. en van het gegeven noieuwe leven mee gaan klinken. In het ..zonnelied" (Gezang 400. Nieuwe Liedboek» is daarvan niets te horen, en voor mijn gevoel stort Franciscus zich eerder liefdedron ken in Gods armen (of in de armen van de natuur?) dan dat hij Chris tus navolgt Franciscus overschrijdt een grens, die Bonhoeffer nooit overschreden heeft. Ik wil de een niet tegen de ander uitspelen, maar wel zeggen dat in Bonhoeffers leer én leven duidelijk wordt wat navolging in de Bijbel is Hetgeen je van Francis cus echt niet zeggen kunt. Ook komt het mij voor dat een orthodox levende Jood. met zijn intense studie van het Oude Testa ment. en zijn diepe eerbied voor de Wet van God. veel dichter bij Jezus staat dan Franciscus met zijn on vervalste mystiek. We lezen er wel eens overheen, dat in het Nieuwe Testament ook een paar heel posi tieve dingen gezegd worden over het orthodoxe Jodendom, zoals wij dat nu nog kennen. Als je Jezus meet met het ideaal van Franciscus. moet je dan niet zeggen, dat Jezus tekort schiet? Je kunt je Franciscus moeilijk ranse lend met een zweep voorstellen, zoals Jezus de wisselaars uit de tempel geranseld heeft. Blijft de vraag waarom wij onze idealen zo gTaag aan Jezus ophangen. Is dat omdat we gewoon niet om hem heen kunnen, of omdat wij hem weg willen drukken, zoals hij ons uit het Nieuwe Testament, soms met een zweep in de hand. tege moet treedt? ETSMIADZIN (EPD) Mei onder de gasten kardinaal Willebrands als vertegenwoordiger van paus Paulus heeft de Armeense orthodoxe kerk in de Sowjet-republiek Armenië vierda gen feest gevierd. In het middelpunt stond de wijding van de heilige olie" door katholikos Vazgen I. Meer dan veertigeduizend mensen waren voor deze gelegenheid samengestroomd voor de kathedraal van Etsmiadzin. de zetel van de katholikos en het ..geestelijke Rome" van de Arme- Eens in de zeven jaar vindt de wij ding van de heilige olie plaats. Voor de Armeense gelovigen belichaamt de heilige olie de onafgebroken ge meenschap met de stichter van hun kerk, Gregorius de verlichte, die in het begin van de vierde eeuw leefde, en met de heilige stoel van Etsmiad zin. In de komende weken wordt de olie verdeeld over alle parochies van de Armeense kerk over de gehele wereld. AMERIKAANSE TREKKEN Men kan de heer Jongeling bijvallen als hij een pleidooi voert voor de kleine partijen. Niemand zal hem het welbegrepen eigenbelang in deze zaak kwalijk kunnen nemen omdat de gedachte aan het allereigenste belang hier bij hem zeker niet mee speelt. Er moeten maar kleine partij en blijven al doen ze ons niet alle omvallen van verbazing door hun inbreng en al kunnen hun woordvoerders de behandelde zaken vaak in het ridicule trekken, waar mee ze, dat zij hierbij toch ook opge merkt. soms de „politiek" zoals die leeft bij de man van de straat niet de beste diensten bewijzen. Maar goed, ondanks dat alles moeten er kleine partijen zijn, van mijn part één man die voldoende kiezers achter zich heeft en daardoor een vertrouwen gewonnen blijkt te hebben dat van vele nummers zoveel van de grote lijsten gemakshalve maar veronder steld wordt. Ze moeten er blijven en daarom moet de wetgeving ter zake het hun mogelijk maken, zij het met een limiet, die er uiteraard altijd al is in de kiesdeler en de bepalingen die naangaande. omdat we anders Ame rikaans worden. Wat dat voor het vasteland betekent heeft de Duitse verkiezingsstrijd laten zien. Wat. me de dank zij het grotere aantal partij en. bij ons. niet tot de mogelijkheden behoort, nl. dat men eikaars naam en goede eer zonder blikken of blo zen door het slijk haalt, is daar een praktijk van „strijk en zet". Wanneer men ergens bezig is met „de poli tiek", en daarmee bedoelt die man in de straat vaak echt de democratie, om hals te brengen dan is dat daar. Wie de Amerikaanse en Duitse ver kiezingstoestanden volgt zal daar door geen aanhanger worden van een eenmanspartij worden, want zelfs daarvoor en juist daardoor is bij ons veel meer nodig, maar hij zal niet al te lichtvaardig zulke maatregelen bedenken die hun het bestaan onmo gelijk maken En in de gevallen die dan bedenkelijk worden, moet de Nederlandse kiezer dan maar wat verstandiger worden en z"n hersens gebruiken. Zweedse dominees tegen ontwikkelingsbank GOTEBORG (EPD) De oecume nische ontwikkelingsbank, die naar alle waarschijnlijkheid per 1 januari in Amersfoort zal beginnen, mag geen steun krijgen van de (lutherse) kerk van Zweden, zo menen 185 van de 450 predikanten in het bisdom Göteborg. In een brief aan hun kerkleiding schrijven zij. dat de „leer" van de wereldraad „onverenig baar Is met onze confessionele begin selen". Medische ethiek. Bedoeld voor (a.s.) verpleegkundigen en hun ou ders. Zaterdag 9 oktober van kwart voor tien tot vier uur in De Schakel te Nijkerk. m.m.v. mevr. 8. Bout. chirurge. mevr. G. Carati—Stuur man. verpleegkundige en ds J van 't Ende, tot voor kort ziekenhuispre dikant. Inl. en opg herv. bond voor inw.zending (tel. 033-11949). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Groningen (toez.): J. de Zwaan te Zweeloo: naar Brouwershaven-Zonnemaire: J A. J. Seeleman. kand. te Weesp. die be dankt voor Warns (reet.). Bedankt voor Wezep: dr J. Broek huis te Schoonhoven: voor Veenen- daal: W. Arkeraats te Zegveld, voor Driesum: R. T. Huizinga te Elspeet. Benoemd tot leraar godsdienst aan het Corderius-college te Amersfoort: J. N. de Ruiter, em. pred. te Ermelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Roosendaal: H. Rooze te Valkenburg (ZH). Bedankt voor Surhulsterveen: J. Niemantsverdriet te Zevenhuizen (Gr.). Beroepbaar drs P. Bei n tem a Burgwal 25. Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Nieuwleusen: J. Borgdorff. kand. te Zwijndrecht. Bedankt voor Ureterp. IJmuiden. Apeldoorn en Groningen-Noord: S. S. Cnossen te Spakenburg-Noord. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum-Oost: C. Langbroek te Veenendaal; te Zierikzee: J. Brons te Veenendaal; te Driebergen: M. C. Tanis te Sliedrecht; te Haamstede: A. K. Wallet. kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Urk-Oost: J. Westerink te Nunspeet. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Haamstede: J. W. Verweij te H.I. Ambacht. Manas Buthelezi Dr Manas Buthelezi, de secretaris van de (zwarte) evangelisch lutherse kerk in Zuid-Afrika ls gekozen tot bisschop van deze kerk. Hij zal zijn nieuwe functie volgend jaar aan vaarden. Manas Buthelezi was, alvo rens secretaris van de lutherse kerk te worden, leider van het bureau van het Christelijk Instituut In Natal. Hij is op dit moment voorzitter van de Vereniging van Zwarte ouders, een organisatie die opgericht is na de eerste opstanden in 8ometo m juni van dit jaar. Hij is ongeveer de enige leider van het zwart be wustzijn. die nog op vrije voeten is. Buthelezi is doctor in de theologie en bezit drie ere-doctoraten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2