Terugval Telstar niet onverwacht Coach uit Canada voor ijshockey team xk>°: Nieuwe opzet van Europa Cup-strijd v Frans van Essen: Tekort aan kwaliteit" Elke week vallen zo'n 20.000 Lotto-spelers in de prijzen. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók uw slag slaan. Straf na beroep zwaarder Schaakdriekamp wordt uitgesteld jKNWU boos V"* IINSDAG 5 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 ADVERTENTIE Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. door Matty Verkamman VELSEN- Hoe zielig is Telstar? Dat was al voor aanvang van de voetbalcompetitie 1976-77 een veelal terugkerende vraag in tal van voorbeschouwingen. Het verlies van zeven basis-spelers werd door de IJmondse Club nauwelijks gecompenseerd. Treurig trieste resultaten in de oefencam pagne wezen vervolgens direct al in een bepaalde richting.De beklagenswaardige trainer Joop Castenmiller, die tevoren zijn aflopend contract moeizaam met één jaar verlengd zag worden, hield er tegen de verdrukking in toch maar de moed in. Althans, dat zei hij. Na negen competitie-duels zal ook Castenmiller er echter niet langer omheen kunnen, dat Telstar dit sei zoen waarschijnlijk steeds de hete adem van de eerste divisie in de nek zal voelen. Negen wedstrijden lever den in totaal niet meer dan vier punten op. Van de vier thuiswed strijden, werd er maar één gewon nen, van het ook al door zorgen ge kwelde De Graafschap. De overige partijen werden op „Schoonenberg" verloren (Go Ahead 0-1, Roda JC 0-2 en Haarlem 0-l(. Telstar sluit met die magere punten-oogst op dit moment de eredivisie-tabel. Gelluklg voor Castenmiller lijkt Telstar er niet de club naar om in een dergelijke situatie meteen maar de trainer de laan uit te sturen. Hoeveel kritiek sommige bestuurderen ook op de werkwijze van de Hagenaar hadden, na het vorige seizoen. In dat verband is het overigens ook nog opmerkelijk, dat assistent-trainer Ellens In het bezit van een A- diploma in tegenstelling tot Casten miller een tweejarig contract is aan geboden. Na de 5-2 nederlaag tegen PSV, pra ten we met voorstopper Frans van Essen over Telstars problematiek en de toekomst van de Velsense voet balstichting, die eigenlijk best aar- de-donker mag worden genoemd. Van Essen, die van z'n hart nog nooit een moordkuil heeft gemaakt, praat vrijuit, plaatst ook kritiek, waar hij vindt dat die nodig is. Van Essen, die elf Jaar bij Telstar speelt, heeft al ln een eerder stadium kenbaar ge maakt, dat hij het met tal van zaken bij Telstar oneens is. Zijn kritiek op het bestuur onderstreepte hij met het inleveren van zijn aanvoerder sband en het bedanken als lid van de spelersraad. Over dat laatste zegt hij: Je kunt je voor anderen Inzet- - ten, zo veel je wilt, maar doorgaans j krijg je toch maar stank voor dank." Fred Bischot, één van de .oudgedienden" bij Telstar, in duel met René van de Kerkhof. De Telstar-verdediger won dit duel, PSV de wedstrijd: 5-2. Van Essen steekt van wal:,, Ik heb deze situatie van tevoren al zien aan komen,' hoewel ik niet had verwacht, dat we er zó beroerd voor zouden te komen staan. Het valt niet te ont kennen dat we er duidelijk in kwali teit op achteruit zijn gegaan. De kem werd toch al wat ouder en wan neer het bestuur dan allerlei spelers ook nog laat gaan, dan krijg je dit. Ik wil er de huidige spelers niet mee kleineren, wanneer ik stel dat de problemen op het middenveld lig gen. De verkoop van een speler als Kees van Kooten, daar tilde ik nog niet zo zwaar aan. Een middenvelder als Leendert de Goey was voor ons, onverwacht, daarentegen een gewel dig goede kracht in het vorige sei zoen. Het bestuur heeft die jongen zo maar naar Sparta laten gaan. Men stelt van tevoren bij Telstar, welk salaris iemand kan verdienen. En ik moet zeggen, dat die salarissen zon der meer goed zijn, maar er wordt nooit van afgeweken. Dat maakt het voor andere clubs erg makkelijk om bij ons spelers weg te halen. De Goey ging er bij Sparta echt niet zo veel op vooruit." Frans van Essen-geeft een ander voorbeeld. „Fred André was voor Telstar een erg waardevolle speler. Hij is nota bene vanwege een ver schil tussen vraag en aanbod van tweeduizend gulden bruto per jaar weg gegaan. Uiteindelijk werd hem door Volendam nog meer geboden, maar op een gegeven moment heeft Fred tegen mij gezegd: Als ik die twee mille krijg, dan teken ik meteen. Een ander geval was Klaas Bijl, ook een nuttige middenvelder Bijl werd op een gegeven moment bij de gemeente Den Helder een goede baan aangeboden. Het werd voor hem toen onmogelijk om elke dag bij Telstar te komen trainen, j Dat probleem werd bij het bestuur 75? aangekaart. Er had zeker een rege ling getroffen kunnen worden. Toen ik er later weer eens naar vroeg, bleek er evenwel niets te zijn ge beurd." Van Essen vervolgt over de konse- kwenties van het verlies aan kwali teit (Van Kooten. Bijl, André, De Goey, Bloem, Fens en Ayr weg: „Het valt dus niet te ontkennen, dat het een kwaliteitskwestie is. Voor een jongen als Staats, die vorig jaar zo'n vijftien wedstrijden in het C-team van Ajax speelde, is het nu eenmaal moeilijk om zich plotseling op eredi visie-niveau te moeten aanpassen. Al met al ontbreekt er evenwicht in het elftal. Het is veelzeggend, dat we vorig seizoen in de hele competitie 45 doelpunten tegen kregen en nu in negen wedstrijden al 21. Sommige oudere spelers zijn ook met een soort fatalistische instelling begon nen. Wat ook meespeelt is de entou rage in onze thuiswedstrijden. Zo dra de resultaten minder worden, laten ze je hier keihard vallen. Te gen Haarlem leek het wel of we een uitwedstrijd speelden. Maar wan neer iedereen z'n schouders er onder zet, dan valt er misschien nog iets te redden." DEN HAAG (ANP) Het beroep, dat mej. A. Beissel von Gymnich tegen een uitspraak van de straf- commissie van de Stichting Neder landse Draf- en Rensport had aan getekend, heeft consequenties ge had. De raad van appel van de NDR strafte mej. Beissel von Gymnich met intrekking van de trainerslicen tie voor de periode van 11 oktober tot 1 maart 1977. Voorts is mej. Beissel gedurende dezelfde periode op wedstrijddagen de toegang tot alle wedstrijd- en trainingsbanen en de daarbij behorende gebouwen en terreinen ontzegd. De strafcommissie van de NDR had mej. Beissel von Gymnich aanvan kelijk veroordeeld tot intrekking van haar trainersvergunning voor de duur van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Dit alles naar aanleiding van het positief reageren op een dopingsproef van de door mej. Beissel getrainde volbloed Brunny Star. Tegen deze straf had de trainer beroep aangetekend. De raad van appèl vernietigde de uit spraak van de strafcommissie en sloot mej. Beissel uit tot 1 maart van het volgend jaar. MOSKOU De schaakdriekamp tqssen Michael Tal en Tigran Pe trosjan (beiden uit de Sovjet-Unie) en de Hongaar Lajos Portisch zal niet voor 10 oktober beginnen, zo meldde het persbureau Tass. Deze ontmoeting moet twee scha kers aanwijzen, die verder zullen strijden in de matches om de we reldtitel. Oorspronkelijk zou de drie kamp 25 september beginnen. Het uitstel is het gevolg van een ziekte van oud-wereldkampioen Petrosjan. Een definitieve datum zal door de FIDE worden vastgesteld. DEN HAAG (ANP) - Hal Laycoe, een 54-jarige gerenommeerde Ca nadese coach uit het professione le IJshockey, zal het Nederlands team voorbereiden op en begelei den bij de wereldkampioenschap pen in de B-poule, die van 12 Urn 21 maart a s. in Tokio worden gehouden. Laycoe heeft als opvolger van Bob Jastremski, die na een pe riode van vier jaar de wens te kennen gaf terug te keren naar Canada een eenjarig contract ge tekend. Hij komt zaterdag aan en woont dan meteen in Utrecht de wedstrijd Intervam-HIJS bij. Hal Laycoe kan bogen op 31 jaar ervaring in het Amerikaanse en Canadese prof-Ijshockey. Als ver dediger speelde hij twee Jaar bij de New York Rangers, drie Jaar bij de Montreal Canadians en zes jaar bij de Boston Bruins. Daarna werd hij general manager en coach bij de Westelijke Hoc key League en trainde als zodanig New Westminster (3 jaar). Victo ria (1 jaar) en Portland (9 jaar). In deze periode werd hij de coach met de meeste overwinningen in de geschiedenis van het Ameri kaanse en Canadese professionele ijshockey. Zo eindigde hij met Portland zevenmaal als eerste en tweemaal als tweede. De laatste seizoenen was Laycoe manager/coach van de Los Ange les Kings (National Hockey Lea gue) en de Vancouver Canucks. In Nederland zal hij zich voorlopig bezighouden met de voorberei ding van het nationale team. La ter zal hij zich ook gaan bemoeien met Jong Oranje. MONCHEN (ANP) Basketbal- landskampioen bij de heren, Amstel veen. zal in de voorrondegroep. van het toernooi om de Europese beker uitkomen tegen UBSC Wenen (Oos). Racing Mechelen (Bel.) en Tours (Fra.) Bekerwinnaar Flamingo's uit Haarlem ontmoet in de eerste ronde de Spaanse vertegenwoordiger Ju- ventud Badalona. In het toernooi om de Europese be ker voor landskampioenen wordt dit seizoen een nieuw systeem toege past. In het verleden werden, na een paar voorronden, twee halve finale poules samengesteld. Nu zijn de ploegen verdeeld in zes groepen van vier. De winnaars spelen in de eerste maanden van 1977 een halve compe titie. De nummers 1 en 2 daarvan ontmoeten elkaar in een extra duel met als inzet de europese beker. Amstelveen treit in groep D een paar oude bekenden voor Nederlandse ploegen. UBSC speelde vorig jaar tegen Rotterdam Zuid en trad in Bremerhaven op als nationale ploeg van Oostenrijk, terwijl Racing Me chelen regelmatig in oefenduels te gen Nederlandse eredivisieclubs speelt. Bekerwinnaar Flamingo's heeft het niet best getroffen, Juventud Bada lona is al jaren achter Real Madrid de tweede ploeg van Spanje en heeft erg veel ervaring in Europese beker wedstrijden. De ontmoetingen wor den gespeeld op 20 en 27 oktober. Flamingo's speelt eerst thuis. ATLSI'IEK Op 30 oktober zal tijden* het congres van de Europese Atletiek Associatie (EAA) in Reykjavik een opvolger gekozen worden voor Adxiaan Paulen. die als voorzit ter terugtreedt De 73-Jartge Paulen Is UJ- dens de Olympische 8pclen van Montreal .gekozen tot voorzitter van de Internationale Atletiek Federatie (IAAF) Kandidaten voor de opengevallen plaats zijn de Brit Arthur Oold en de JoegoslavlCr Artur Takac. ALOEMEEN - President Ford van de Ver enlgde Staten heelt zijn handtekening gezet onder een wetsontwerp, dat voorziet in de federale subsidiering van de Olympische winterspelen, die ln 1680 in Lake Placid worden gehouden. Er wordt een bedrag van 40 miljoen dollar (ongeveer 125 miljoen gul den) beschikbaar gesteld, onder meer voor de noodzakelijke bouwwerkzaamheden. WIELRENNEN - Luclfn van Impe. dit Jaar winnaar van de ronde van Frankrijk, heeft zijn contract met de Franse firma Oitanr opgezegd De Belgische klimmer kon het niet eens worden over zijn salaris. Een gi gantisch aanbod van een Italiaanse ploeg heeft daar het zijne toe bijgedragen TENNIS - Het open tenniskampioenschap van Zuid-West Pacific in Los Angeles is gewonnen door de Amerikaan Bnan Gottfried. In de finale van het toernooi, dat een reeks sensationele uitslagen kende, won Gottfried van zijn landgenoot Arthur Ashe met 6-2 en 6-2. De oud-winnaar van Wimble don werd volkomen overklast, de setstan den spreken duidelijke taal. WIELRENNEN Stayer Ce«' Stam. tweede In het wereldkampioenschap, mag tot 15 oktober niet meer op de fieta zitten. 8tam. die in Monterom met dispensatie van de verzekeringsmaatschappij startte, heeft nog steeds last van een polsblessure die hij op liep tijdens een valpartij ln het criterium te Woerden. VOETBAL De Verenigde Staten heeft in Los Angeles gelijkgespeeld legen Mexico ln een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap 1978 (Amerikaanse zonei. Er werd niet gescoord. HENGELEN - Tijdens een congres van de internationale hen- gelsportfederaUe in Vama is besloten Zuid Afrika als lid te schrappen. Er waren 20 landen op het congres vertegenwoordigd. WIELRENNEN - Martin Rietveld heeft bij een val in een stayerswedstrtjd een breuk opgelopen aan de linkerzijde van zijn be kken. De artsen hebben hem meegedeeld dat hij ten minste twee maanden zal moeten blijven liggen, maar dat er een mogelijkheid bestaat dat hij voor die periode verstreken is. naar Rotterdam kan worden vervoerd. Hij ligt momenteel in een ziekenhuis in Hürth-Hermulkheim bij Kruien. TENNI8 Anja Ybema-Lepoutre. oud- tenniskampioene van Nederland, is de gele deren van de pas naar de hoofdklasse gepro moveerde club De Manege uil Apeldoorn komen versterken Anja Ybema speelde vo rig seizoen voor Daisy. DEN HAAG (ANP) De sportcom- missie van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie is ontstemd over de handelingen van gangmaker Stakenburg tijdens de finale van het wereldkampioenschap stayers voor 9 profs in Monteroni in Italië. Door Cees Stam (achter Koch) niet te laten passeren, ontnam Stakenburg Nederland een wereldkampioen. Stam raakte zo uitgeput dat hij vlak voor het einde gepasseerd werd door Westduitser Wilfried Peffgen BELEID De Nederlandse Centrale van Ho ger Personeel vierde zaterdag in Breda ter gelegenheid van het tienjarig bestaan feest. Uiteraard met hapje en slokje, maar ook met serieuzigheid. Drs Martin Snoeck (voorzitter van de Vereni ging van Contract Spelers) en Ton Zwikstra (sectiebestuurder be taald voetbal) waren uitgenodigd om te spreken over de stelling: „De betaalde sport veroorlooft zich in sociaal en economisch op zicht meer dan de onderneming". Nu maken de clubs in het betaal de voetbal sinds enige tijd ook aanspraak op de term onderne ming, maar er zijn nog zoveel schrijnende verschillen dat Zwik stra en Snoeck (in het dagelijks leven ook opgeklommen tot het hooger personeel) de stelling vak kundig te lijf konden gaan. Beiden kwamen tot dezelfde conclusie: de overheid moet de helpende hand toesteken. Snoeck vindt dat er van overheidswege op sociaal gebied iets dient te gebeuren. Zwikstra gooide het op de economische kant en trok de conclusie dat financiële hulp ook automatisch een verbetering op sociaal gebied tot gevolg zal heb ben. Maar hij kent zijn pappen heimers toch wel beter? Martin Snoeck: „De sociale bege leiding is een taak voor de WCS, maar ook voor de werkgevers, de clubs. Van die kant is er weinig gebeurd. De WCS is zelf begon nen met het organiseren van cur sussen voor spelers. Verder heeft de WCS de Stichting Contractspelers Fonds opgericht. De spelers kunnen daarin een deel van hun salaris storten en zo reserveren voor na afloop van hun carrière". De NCHP had een enquête laten uitvoeren, waaraan nog de stemmen van de feestelijke verga dering werden toegevoegd. Opfde stelling dat de clubs op financieel gebied een onzichtbaar beleid voeren, antwoordde „ln het land" twintig procent dat zoiets klopt. In de zaal was slechts zes procent het ermee eens. Zwikstra: „Dat is natuurlijk logisch, hier zijn nu eenmaal mensen aanwezig die meer weten van de economische problemen. Toch zal er iets aan veranderd moeten worden. We zullen als betaald voetbal duide lijker moeten overkomen. De schuld van de huidige situatie ligt deels bij ons. deels bij de media. Door tijdgebrek gedwongen volgt men de hoofdpunten, maar laat de details weg. Terwijl die details dikwijls juist erg belangrijk zijn. Wij willen tot meer openheid ko men. We hopen dat de pers ze in de goede vorm naar voren zal brengen". Dat is wel erg aardig verleggen van de problematiek. Alsof de me dia verantwoordelijk zijn voor de w* *h xy wijze waarop de leiders in het betaalde voetbal hun beleid uitstippelen en het naar voren brengen. Met name het sectie- bestuur betaald voetbal, waarvan Zwikstra zelf deel uitmaakt, heeft daarin zijn sporen langzamer hand wel verdiend. Maar goed, Zwikstra heeft beterschap be loofd. Al zullen enkele mede bestuurders daar wel van ge schrokken zijn. BELEID? Zoals Martin Snoeck in Breda stelde, is het nogal treurig gesteld met de medezeggenschap van de werknemers in het betaalde voet bal. Real Madrid speler Paul Breitner vertelde Playboy (onze J C Brak kocht het blad speciaal voor dat artikel) dat voetballers via hun contracten met de clubs vrijwel tot slavernij vervallen. Een aardig voorbeeld van die za ken heeft Feyenoord geleverd. Trainer Boskov herstelt daar de orde door boetes uit te delen. Jan Evertse liet aan het begin van het seizoen tijdens een training een wind en kreeg meteen een boete opgelegd. Vorige week volgden er boetes voor Joop van Daele. Mar- tien Vreijsen en Nico Jansen. Ze pleegden hetzelfde vergrijp als Rijsbergen Met dit verschil dat Boskov het deze keer in de kleed kamer rook. en alarmfase drie uit riep. Driemaal vijftig gulden was de uitspraak. Binnen de Feyenoord- petomanengroep is verzet gerezen tegen deze gang van zaken. Wim Rijsbergen heeft het zelfs hoger op gezocht Hij merkte eind sep tember op zijn loonstrookje dat meer dan duizend gulden was in gehouden. .Een boete omdat Rijs bergen openlijk had verklaard dat directeur Guus Brox geen verstand van voetbal heeft. Rijsbergen heeft de zaak in han den van Karei Jansen, secretaris generaal van ,de WCS gesteld. Een eerste gesprek met Guus Brox heeft echter nog niets opge leverd. Een tweede onderhoud moet nog volgen. De betaalde sport veroorlooft zich in sociaal opzicht inderdaad meer dan een modale ondernemer. GEBIT Hockey is voetbal met een stok- kie. Nou ja, als je die te lange korte broek met die handige steekzakken even wegdenkt. Op tactisch gebied heeft de hockey- sport nogal wat overgenomen van de voetballers. Op het gebied van kunstgras heeft men zelfs een be hoorlijke voorsprong. En wat de hardheid betreft, ook in de ho- ckeysport weet men daar wel raad mee. Met de bijbehorende blessu res. Al roepen sommige artsen die nauw bij de hockeysport betrok ken zijn. dat het eigenlijk alle maal wel meevalt. Om in ieder geval iets tegen het optreden van ernstige blessures te ondernemen, is er voor de straf - en lange comers (helaas draait daar het hele spel om) een specia le regel opgesteld. Een doelpunt wordt als rechtstreeks uit de corner wordt geschoten alleen toegekend, als de bal het houten schot in het doel raakt. Dat bete kent dat ballen die boven de ge middelde kniehoogte het doel in vliegen niet tellen. Enig inzicht in de blessures die in de stickzwaaierij ontstaan, geven Hogestijn en Co in het blad van de Koninklijke Nederlandse Ho ckey Bond. Deze verzekeraars ad verteren met hun speciale ho- ckey-verzekering. Voor een luttel bedrag kan men zich indekken tegen rondvliegende ballen. In het seizoen. 1975-1976 handel den Hogestijn en Co 431 schade gevallen af, terwijl in 343 gevallen nog wordt gewacht op de reke ning voor tot uitbetaling wordt overgegaan. In totaal is er tot nu toe 130.759,12 mee gemoeid. Daarvan is niet minder dan 92.469,18 uitgegeven aan de di verse tandartsen Want met name bij de strafcomers bleken nogal wat mensen een bal tegen de kaak te krijgen. De nieuwe regel is dan ook een flinke aanslag op de tandartseninkomens, zo lijkt het. ..Met 3—0 verloren mam. maar ik had weer geen gaatjes". BOETE Mijne heren, voor de goede orde in de kleedkamer gaarne uw aan dacht voor het volgende. Met In gang van heden is het verboden te kuchen, hoesten, niezen, ophalen e.d. op overtreding hiervan staat een boete van 2,50 per vergrijp. Het ls voorts niet langer toeges taan de navel los te schroeven. Overtredingen worden met 32,76 bestraft. Consumpties als hamburgers, fri kadellen-speciaal, naslballen en knieschijven mogen niet met open mond genuttigd worden. Boete: 47,94 per misdraging. Het met opzet verontreinigen van de opwindende geur van kajapoe- tolie en eerlijk mannenzweet blijft per misdraging 50,00 kos ten. Evenwel, dezelfde overtre ding, gepleegd op het veld ln de directe nabijheid van de te genstander, levert per keer een premie van 1,73 op. Onze heer trainer zal voor het bijhouden van de telling voor snuffelpaal gaan staan. TOPSPORT (1) Ook wij beoefenen topsport, ver zekeren de dames van de Amster damse basketbalvereniging Del- tadinges de vaderlandse sportpers. Via een vrolijke kaart lieten zij dit weten. Om zich te overtuigen worden de (voorname lijk) heren uitgenodigd om eens twee wedstrijden te bezoeken. De dames hebben volstrekt gelijk als zij zeggen topsport te beoefe nen. Maar zoals met meer vormen van zowel dames- als heren- topsport het geval is, ls de be langstelling ervoor niet bijster groot. Zoals de dames ook ln veel gevallen de voorwedstrijd spelen, vóór de heren ln actie gaan komen. Kortom, topsport ls het zeker, maar maak dat eerst ook eens ln de eigen gelederen volledig duide lijk. TOPSPORT(2) De Nederlandse Sport Federatie (N8F) heeft het ministerie van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk het Werkstuk Topsport doen toekomen. Dat ls de aanzet voor een discussie met de overheid en andere belangheb benden. die uiteindelijk dient uit te monden ln de Nota Topsport. Overigens, het gaat alleen over amateur-topsport. De NSF heeft een voorlopige in ventarisatie gemaakt van de pro blemen, doelstellingen en moge lijkheden voor de topsporter. Pro blemen zijn er uiteraard voldoen de. Financiële problemen vooral, maar toch ook ln de directe sfeer van de sportbeoefening zelf. Het risico bijvoorbeeld. Het beoefe nen van topsport en tegelijk een zware studie volgen ls nauwelijks op t* brengen Op dat punt ls er r L.geleiding nodig. Maar ook aan de motivatie en de overbelasting mankeert nogal wat. Met name op de overbelas ting van Jonge kinderen in de zwemsport ls in het verleden ge wezen. De NSF heeft een onder zoek gehouden onder 200 zwem verenigingen, waarvan er uitein delijk 129 medewerking hebben verleend. De voorlopige conclusie is, dat het met de overbelasting wel meevalt. Zo bleek dat slechts bij 1,5 procent van de ge raadpleegde clubs gedurende vijf dagen per week twee en een half uur wordt getraind (1,5 procent van 129 clubs dat ls dus even rekenen precies 1,935 clubs). En al is de belasting daar dan zwaar, overbelasting is het niet Want, zo stelt de N8F, het li chaam van de jeugdige zwem mers en zwemsters past zich, even als dat bij volwassenen het geval is. aan die zware eisen aan. De manipulatie van ouders en/of trai ners valt ook wel mee. Immers, men kan als moeder of vader dan wel een kind achter de zwembroek zitten, als de betrok kene echt geen zin heeft, dan komt er van topsport ook niets terecht. De NSF stelt verder vast dat er een waterdichte dopingcontrole zal moeten komen. Maar de ma nier waarop dat dient te geschie den is voorlopig nog niet duide lijk. De spelverruwing dient ook aangepakt De NSF vestigt voor lopig de hoop op het schema tuchtreglement voor sportorgani saties. Maar ook het publiek mag zich toch wel eens beter gaan ge dragen. De clubs zullen meer geld nodig hebben. De sportbonden ook. En de topsporter zelf natuur lijk. DRUT Guy Drut is een Franse horden- loper. Hij won in Montreal de 110 meter horden en is mede wereldrecordhouder. Drut heeft echter besloten te stoppen met zijn sport. De Fransman vindt het namelijk maar een hypocriete toestand bij atletiekwedstrijden, waar de zogenaamde amateurs enveloppen met geld krijgen als ze maar aan de start willen ver schijnen. Niemand wil er officieel Iets van weten zegt Drut. Hij heeft er geen zin in om op die manier nog langer door te gaan. De klacht van Drut ls niet onbe kend In Nederland wordt ook wel eens geklaagd dat topatleten niet aan de start wensen te verschij nen omdat de enveloppen onvol doende gevuld zijn. Er werd om die reden dit jaar zelfs een grote ontmoeting op Papendal afgelast. Er zit natuurlijk ook nog een offi ciële kant aan deze zaak. De kant bijvoorbeeld van de heer Adriaan Paulen. tegenwoorc'i.og uiti^d voorzitter van de IAAF. de .nier- nationale amateur atletiek fede ratie. Paulen geniet enige be kendheid door zijn kruistochten tegen verkapt-professionalisme. Zo plakte hij een keer tijdens de Europese kampioenschappen de namen van sportartikelenfirma's weg op tassen van atleten. In het geval Drut neemt hij echter geen pleister voor de mond. „Dat is een typische reactie van een atleet, die het einde van zijn car rière voelt naderen. Als meneer Drut door financiële aanbiedin gen zo geshockeerd is op zichzelf al een merkwaardige zaak dunkt me dan had hij ze niet moeten accepteren, maar onmid dellijk de federatie moeten waarschuwen. Als een paar perso nen er geld mee verdienen, kun je nog niet zomaar stellen dat hui chelachtigheid de sport beheerst Hierbij nodig ik Drut uit in een brief de feiten te noemen en niet zo maar wat vage beweringen op tafel te leggen. Ik beloof op mijn beurt daarop te zuilen antwoorden... Ook met het hoofd in het zand? NEDERLANDER De basketbalvereniging Deltal- loyd (dat is dan 1.08) heeft ge protesteerd tegen het meespelen van de Amerikaanse Nederlander Rob Visser bij Bultoni (kassa). Visser blijkt namelijk zo maar een Nederlands paspoort te hebben. Dat was afgelopen zomer toen Deltadinges (half geld) en Kinzo (deze rubriek gaat zichzelf beta len) bij hem informeerden nog niet het geval. Meer dan een opa die in Nederland was geboren, maar de Amerikaanse nationali teit had aangenomen kon Visser niet tevoorschijn toveren. Nu heeft hij plotseling een Neder lands paspoort. Volgens voorzit ter Bram Brakel van de proteste rende vereniging moet de zaak maar eens uitgezocht worden. Er is niets aan de hand zegt voor zitter Massaro van Vissers club. Het paspoort is getoond aan de basketbalbond en die is er mee akkoord gegaan. Brajel kent ech ter enige adressen waar men zich tegen een opgeschroefd tarief een illegaal paspoort kan aanschaf fen. Hij meent dan ook dat als Visser een Nederlands paspoort kan overleggen, hij zelf op z'n minst een volbloed Pakistaan is. Maar voor de Nederlandse bas ketbalcompetitie dan wel een Pa kistaanse- Nederlander. -ft

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11