Jan Sikking vergooit overwinning van Punch Kleine selectie handicap Geldrop Promotie nog niet beslist Winst en verlies voor de Yeluwe Freddy Maertens heerst weer De Beterkleders Eerste echte wedstrijd van het seizoen Belg bijna twee minuten voor op specialist Schuiten HCAW en Euro Stars winnen beide een duel Brabanders in Zaandam erg eenvoudig naar kansloze nederlaag (0-3) Weer zege James Hunt oxftircl s MAANDAG 4 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET P 11/RH J door Bob Lieshout DELFT Hoe groot is het leed van de speler die de beslissende fout maakt waardoor de wedstrijd voor zijn ploeg verloren gaat? Zolang de wetenschap nog geen uitsluitsel heeft gegeven, zal men bij het beantwoorden van deze vraag op indrukken moeten afgaan en gezien de indruk die Jan Sikking. de aanvoerder van Pioneer/Punch, na afloop van de wedstrijd maakte, moet dit leed erg groot zijn. Wellicht te groot voor één mens om te dragen. Terwijl zijn medespelers zich al min of meer verzoend hadden met de 92-93 nederlaag tegen Kinzo het was natuurlijk Jammer, maar wie had van te voren gedacht dat ze zo tegen de Amstelveners zouden opspelen? liep Jan Sikking nog vertwijfeld te ijsberen, om uiteinde lijk tn een stoel neer te zakken en zich bemoedigend te laten toespre ken door zijn vtquw. Wat was het geval Met nog zo'n minuut te spelen leek Punch een beslissende voorsprong te nemen. Jimmy Woudstra scoort zeer behen dig vla de achterlijn en mag een extra vrije worp nemen, omdat tij dens zijn schotpoging een overtre ding tegen hem werd gemaakt. Dat zou de stand op 93-89 voor de Delftse ploeg brengen Maar Woudstra mist en in de Amstelveense aanval die volgt weet Herman Pluim op onna volgbare wijze een schot te verlen gen: 92-91 voor Punch, met nog veer tig seconden te spelen. Als Punch de aanval rustig uitspeelt is-er nog niets aan de hand, maar dan slaat het noodlot voor Jan Sikking. in de persoon van Danny Cramer, toe. Terwijl Sikking de bal opbrengt, pftkt Cramer hem zeer behendig af. In alle rust wordt de aanval door de ploeg uit Amstelveen opgezet, te neinde te voorkomen dat Punch nog voldoende tijd zal hebben om nog een keer te scoren. Uiteindelijk doet Wells een schotpo ging Op het oog een noodschot, maar ervaring leert dat men voor Wells andere maatstaven moet aan leggen. In ieder geval maakt Billy Taylor een persoonlijke fout tegen hem en met nog vijf seconden te spelen mag Wells twee vrije worpen nemen Owen Wells, die tot dat mo ment een gave wanprestatie had af geleverd. het nodige balverlies en e$n schotpercentage van 33. laat de ze kans niet liggen en benut, on danks de orkaan van lawaai van de tribune. zeer koel belde vrije worpen Basketbal HAARLEM Rob Visser, speler van de basketbalvereni- ging Buitoni-Flamingo's, is er zaterdag de oorzaak van ge weest, dat Bram Brakcl, voor zitter van DL/Amstcrdam bij de NBB een protest heeft inge- diend. Rob Visser zou. aldus Brakel, geen Nederlander zijn en daar door de derde buitenlander in tie Haarlemse ploeg. Visser is .echter in het bezit van een Ne derlands paspoort, hetgeen voor de basketbaibond een voldoen de bewijs is. c. Dc Amsterdamse club heeft verleden jaar Visser willen aan trekken. maar zag daar van af, omdat de vader van Visser Ame rikaan is en zijn grootvader zich in 1918 heeft laten naturalise ren. Er zou daardoor geen be- wijs van Nederlanderschap voor Rob Visser kunnen worden af- gegeven. Iwan Rotteveel, vice-voorzitter van de NBB: ..Voor de FIBA Internationale Basketbal Fe- cratie) is een bewijs van Ne- Icrlandcrscbap niet voldoende. ij eist een paspoort en Rob Visser heeft een Nederlands jiaspoort. Dus is er niets aan de hand. Wij houden ons aan de reglementen van de FIBA. Mo- rlijk zal de NBB in de toe komst een bewijs van Nederlan derschap eisen. Een paspoort blijkt erg gemakkelijk te krijgen ,,le zijn. Maar eerst moeten we deze zaak bekijken. Wij zullen het behandelen als elk ander protest en bet recht zal zijn loop krijgen". en wordt daarmee ..matchwinner ook het probleem of er zoiets als rechtvaardigheid in de sport be staat. dient eens diepgravend onder zocht te worden. ..Matchwinner", omdat Punch in die laatste vijf seconden niet meer tot een aanval komt. Jan Sikking, de zelfde, verstuurt resoluut een pass naar de buik van Harry Kip en die speelt nu eenmaal bij de Amstel veense ploeg mee. Laat het een troost voor Sikking zijn. als er al een troost mogelijk is. dat de nederlaag van Punch ai mi nuten lang in de lucht zat. Vanaf de dertiende minuut om precies te zijn. Toen was het voor het eerst gelijk en gezien de tere conditie en re- boundwerk leek de Amstelveense ploeg regelrecht op de overwinning af te stevenen, maar Punch vocht op een bewonderenswaardige manier door. tot die laatste minuut. Wellicht is het ook een troost, dat belde ploegen de eerste echte bas ketbalwedstrijd van het seizoen wis ten te produceren. Niet alleen door de spanning, maar ook door de in zet. door de eenvoudige, maar o zo doeltreffende akties van Jimmy Woudstra. door het beulswerk van Jesse Campbell onder de^>orden en door de schutterskwaliteiten van Joe Wallace Tot de uitblinkers behoorden echter zeker niet de twee nieuwe aan winsten van de Amstelveners Al Fa- ber en Ron Kruidhof. Faber be perkte zich tot enig duwwerk onder het bord en vier. wat ongelukkig ogende schotpogingen, die alle hun doel misten en Kruidhof's optreden beperkte zich tot één knappe drive en het verlies van een kontaktlens. Het gevolg van zenuwen, zo verze kerde coach Kinsbergen, maar hij wanhoopt nog niet. want op de trai ning laten ze voortdurend zien er veel van te kunnen. Wanhopig wordt hij wel van het feit dat er in zijn ploeg een aantal spelers rondloopt, dat vergeten is. dat basketbal be doeld ls als teamsport en niet als een middel om de persoonlijke ambities te bot vieren. Men heeft een indru kwekkend arsenaal aan spelletjes opgebouwd, maar eigenlijk kennen Wells. Wallace en Cramer er maar één. nummer zes. waarbij de guard zijn gang kan gaan. Gezien de ko mende Europa Cup wedstrijden zou het een goede zaak zijn. wanneer deze zelfzuchtigheid uit het team verdween Scores: Kinzo: Wallace 24; Wells en Cramer 18; Fopma 15. Pioneer: Campbell en Woudstra 25; Taylor 19. Stand: Kinzo 3-6. Remington 3 6. Disco D 3-4. Bultoni 3-4. Pioneer 3-2, Delta L 3-2. Mercasol 3 2 NND 3-1 Markt 3-2 Arke R 3 0 EREDtVIE HEREN: DL Amsterdam-B Haar ANGERS Eens te meer en ten overvloede heeft wereldkampioen Freddy Maertens bewezen de sterkste renner van dit seizoen te zijn. Maertens won gisteren in An gers de Grote Landenprijs, het officieuze wereldkamioenschap tijdrijden. De Westvlaming reed de negentig kilometer tegen het horloge met een gemiddelde van boven de 44 km per uur. Hij had aan het eind van het ruim twee uur vergende karwei bijn a twe moinuten voorsprong op specia list Roy Schuiten, de winnaar van de twee vorige jaren en iets meer dan twe minuten op Joop Zoete melk. De overwinning van Maertens is geen moment twijfelachtig ge weest. bij iedere controle, na een kwart, haverwege en op 75 km wedstrijd was hij het snelst. Al leen in het laatste gedeelte slaag de hij er nauwelijks meer in zijn voorsprong verder uit te breiden. In ieder geval niet op de zeer regelmatig, maar wel iets langza mer rijdende Roy Schuiten, die in de laatste vijftien kilometer Joop Zoetemelk nog net van de tweede plaats verdrong. De monster-tijdrit aan het slot van het seizoen heeft zondag nog een paar zaken duidelijk gemaakt: Ten eerste: de wereld van de profs FREDDY MAERTENS op weg naar een nieuwe zege. wordt geregeerd door Freddy Maertens. die meer en meer op weg is de herschappij van Eddy Merckx over te nemen. Ten tweede: Roy Schuiten is dit seizoen duidelijk niet op het peil van de vorige jaren. Hij werd vo rig jaar bijvoorbeeld winnaar in een tijd die 2 minuten en 23 se conden beneden de winnende tijd van Maertens van 1976 lag. De Roy Scuiten van 1976 verloor meer dan vier minuten op de Roy Schuiten van vorig jaar, maar toen stond er minder wind op het parkoers. Ten derde: Joop Zoetemelk is nog altijd de renner van de opvallen de regelmaat. Uitschieters blijven zeldzaam, falen doet hij zelden. Zoetemelk was dit keer precies even lang onderweg als in 1975. Ten Vierde: Bernard Thevenet, weinig overtuigend in het jaar na zijn Tour-succes, komt langzaam terug op het niveau dat Frankrijk van hem verwachtte. Het seizoen is echter zo goed als voorbij. Ten vijfde: de gTote tijdritten zijn voor alle leeftijden. De oude gar de. vertegenwoordigd door Pouli- dor en Bracke, heeft zich kunnen handhaven, met respectievelijk de zevende en de vierde plaats. De jongeren kunnen ook in deze zwaarste van de krachtmetingen hun reputatie waar maken. Hi- nault plaatste zich als zesde, Van den Broucke reed precies de- zelfde tijd als Poulidor (zevende). 1. Maertens (Bel), 90 kilometer ln 2 uur 2 minuten en 26 seconden, gemiddeld 44,104 km/uur, 2. Schuiten (Ned) op 1 minuut en 58 seconden, 3. Zoetemelk (Ned) op 2.04, 4. Bracke (Bel) op 2.55. 5. Thevenet (Fra) op 2.55. 10. Oevers (Ned) op 6.16, 13. Fedor den - Hertog (Ned) op 7.51. JAN SIKKING: dure misser. Bosch 59-77, P Punch-K Amstelveen 92-93. DA MES: DD Rotterdam Zd-V Strijen BOB 58-56. JR Boxtel-AMVJ Amsterdam. Wllskracht-Jolly Jumpers 52-70. Juventus-K Amstelveen 44-50. AMSTERDAM Vreugde en ver driet leiden vlak naast elkaar een florerend bestaan in de sport. Dat heeft de tafeltennisploeg van De Ve- luwe het afgelopen weekeinde aan den lijve ondervonden. Zaterroiddag onderging het Apeldoornse trio in Amsterdam een complete afgang te gen landskampioen TT. Het werd een 9-1 nederlaag en alleen de Duit ser Richard Fritz wist één keer tot winst te komen. Gistermiddag was er gelegenheid voor een lichte rehabilitatie want de TTC Basel werd in het tweede Euro pa-Cup toernooi met 5-1 door De Veluwe weggespeeld. Rob Meyer leed een nederlaag tegen Paul For- mann. maar alle overige partijen werden met 2-0 door de thuisclub gewonnen. In de competitie versloeg Delta Lloyd het Schiedamse De Koren beurs met 9-1 en eenzelfde score kwam tot stand in de wedstrijd DTTC-'t Hooge Huys. De situatie is voor de Alkmaarders nu hopeloos geworden. In de damesklasse gaat amateurclub Avanti na de 7-3 overwinning op 't Hooge Huys met 7-3 aan de leiding. De enige ploeg die eveneens onge slagen was, TT miste zaterdag door een enkelblessure Sonja Heltzel en dat was de directe aanleiding voor de 7-3 nederlaag tegen Delta Lloyd. De standen: Ereklasse dames: Avanti 4-8, TT 4-6, Delta Lloyd 4-6, Tanaka 4-4, Phoenix 4-0, 't Hooge Huys 4-0. Ereklasse heren: TT 4-8. Delta Lloyd 4-6, De Veluwe 4-6. DTTC 4-2. De Korenbeurs 4-2, 't Hooge Huys 4-0. AMSTERDAM Voor de laatst te Vergeven plaats in de hoofdklasse honkbal is dit weekeinde nog geen beslissing gevallen. Zaterdag won het Bussumse ORWO/HCAW zijn thuiswedstrijd tegen het Rotterdam se Euro Stars met 4-0. Zondag waren de Rotterdammers thuis het meest fortuinlijk: uitslag 7-6. De wedstrijd op zaterdag kenmerkte zich door een incident, dat de uitslag duidelijk heeft beïnvloed. Na zeven innings vlak en puntloos honkbal bereikten de Euro Stars-speler Jan Kramer Freher het eerste honk met een honkslag. Zijn poging meteen door te gaan naar twee zag hij echter mislukken door een volmaakte aan gooi van HCAW's rechts- buitenvelder Rob van de Veen op het tweede honk. De scheidsrechter gaf de ex- international uit. Kramer Freher ac cepteerde dit niet. smeet zijn helm op de grond en beukte keihard met zijn schouder in de maag van dc scheidsrechter. Deze stuurde hem re soluut uit het veld. De verzorger van de Euro Stars kon dit niet verkrop pen en rende het veld in om de scheidsrechter te vragen hoe het nu precies zat met zijn verstandelijke vermogens. Deze had klaarblijkelijk geen problemen met zijn verstande lijke vermogens, want ook de verzor ger werd gesommeerd het speelveld te verlaten. Deze sommering werd echter door de verzorger niet geaccepteerd. Hij nam zijn plaats weer in in de dug-out. De scheidsrechters verzochten de Euro Stars-coach de verzorger het veld te verlaten, maar ondertussen kwam de verzorger met een knuppel op één der vier scheidsrechters toegesneld. De scheidsrechters staakten toen de wedstrijd. Nadat de rust op het speelveld weer volledig was terugge keerd kwamen zij pas weer uit de kleedkamers. Dit geheel duurde cir ca tien minuten. Door dit incident waren de spelers van Eurostars het meest aangetast. In de tweede helft van de achtste inning scoorden de Bussumers na melijk vier punten. Deze punten werden gescoord op respectievelijk Wim van de Heuvel (11-2-8-0) en John Gravendijk (0-0-0-0). MCAW's werper Ade Fijth (7-0-6-1) was met zijn teamgenoten Peter van der Ster. Wim Hageman en Arnold Smith verantwoordelijk voor de Bussumse punten. In deze wedstrijd bleek eens te meer. dat de keuzeheren van de Oranje honkballers hoegenaamd geen verstand van honkbal hebben. Wim Hageman. die door een „tekort aan technische kwaliteiten" niet meer opgenomen ls in de Oranjese lectie. toonde eens te meer in deze wedstrijd aan, dat hij Neerlands beste buitenvelder is. Bovendien heeft hij een seizoenslaggémiddelde dat sterk boven de 0.300 ligt. En dan te bedenken dat hij in een ploeg speelt die het afgelopen jaar op alle fronten heeft gefaald. Zondag de return in Rotterdam was alleen de derde inning van belang. Euro Stars scoorde maar liefst zeven punten op respectievelijk Kees Wij- dekop en Renee Boïn in de derde innings. Vooral Boïn stelde duide lijk teleur. Hij is namelijk steeds de werper bij HCAW geweest, die de scheidende coach Schriek immer verwijt dat hij te weinig aan de bak komt. Renee Boïn werd kater op zijn beurt weer vervangen door Ade Fijth. Voor de Rotterdammers was John Gravendijk (5-4-11) de winnen de werper HCW mag aanstaande zaterdag weer proberen zich in de hoofdklas se te plaatsen. Als-hun dat lukt dan zullen zij het volgend seizoër waarschijnlijk gesponsord gaan worden door een collega van hei i fotobedrijf ORWO. namelijk Nikkon. ORONO De Brit James Hunt j heeft gisteren de Grand Prix van Canada voor formule I wagens ge wonnen. Hij werd zeer dicht op c' hielen gezeten door de Fransman Patrick Depailler, maar behield de leiding, die hij halverwege de race had genomen, nog juist. De huidige wereldkampioen Ni 1 Lauda kwam in het spel niet voa\ I Hij eindigde achterin en veroverd*: geen punten voor het wereldkampi oenschap. Lauda heeft in de algeme- ne rangschikking nu nog een voor- -. sprong van acht punten op Hunt. Er staan nog twee Grand Prix-races op - het programma (de Amerikaanse en r. de Japanse). De winnaar van een race krijgt negen punten. Gezien de verrichtingen op het circuit bij Ora- no ligt het voor de hand dat Hunt nog dichter bij Lauda zal raken. Overigens lopen er nog enkele pre testen tegen uitslagen van eerdere^. Grand Prix-races, waardoor de i'. stand van de strijd om de wereldti- - tel nog aanzienlijke verandering&jj kan ondergaan. WILRENNEN Wereldkampioen Oabj Minneboo heeft zich ln Keulen bij de vanches van het wereldkampioenschap amateurstayers de sterkste getoond Minne boo veroverde ln drie ritten, over 10.15 en 25 kilometer 15 punten. Jean Breuer (W Dldl werd tweede ZEILEN De Westduitser Udo Selpolt Is op H de Stamberger See bij Tut2lng (W. Dli" Europees kampioen zeilen ln de drakenkla se geworden. Seipon won twee van de vierlDI wedstrijden. ADVERTENTIE door Koos Hamer AMSTERDAM Even was er de gedachtengang dat het tot zaterdag op de eerste plaats van de eredivisie volleybal tronende herenteam van Geldrop VC net zo'n opvallende prestatie zou leveren als vijf jaar geleden toen de ploeg als EW het debuut maakte in de hoogste regionen. Na de 3-0 nederlaag tegen Interlance'Zaan '69 is het echter duidelijk: dit Geldrop is geen EW. Nu waren de excuses voor de eerste competitienederlaag van de Brabantse ploeg ruim voorradig. Overigens karakriseren die verontschuldigingen het grote mankement bij de Geldrop- ploeg: gebrek aan mankracht. Coach Pieter Vonk kan dan wel acht namen op het wedstrijdformulier la ten vermelden, in feite had hij slechts de beschikking over zeven ADVERTENTIE spelers. Eén daarvan de 19-jarige Maart ten Vervoort, die normaal in een veel lagere klasse speelt, maar nu juist tegen de Zaanse ploeg zijn debuut moest maken. Oorzaak daar van was de ziekte van hoofdspelver deler Jan Meertens. Vonk: ..Meertens is nu eenmaal de spelbepaler bij ons. Hij ligt echter met griep in bed. Bovendien is Rob jan Renders aan zijn schouder ge blesseerd Hij zat wel op de bank. maar ik had hem alleen in noodge vallen kunnen inzetten. Een andere belangrijke factor was het niet be schikbaar zijn van Clemence La- sance Moeilijkheden die de Zaanse coach Ben Krysik niet kende. Hij had voor zijn ploeg voldoende spelers ook op de bank ter beschikking. In de eerste fase van de tegenvallende wedstrijd had hij ze nog niet nodig. In te genstelling tot de wedstrijd tegen Starlift-Blokkeer speelden Harry Veldhuis en Hans Valkenburg nu wel in de beginopstelling. Pieter Vonk ..Het zat er natuurlijk in dat Zaan na de teleurstelling van vorige week tegen ons ontketend zou spelen. Van deze nederlaag zijn we dan ook helemaal niet kapot. Ver geet niet dat onze ploeg ten opzichte van vorig seizoen door het vertrek van Frank van Gorp naar het Bel gische Brabo aanmerkelijk veran derd is We dachten allemaal dat we daardoor verzwakt zouden zijn. maar het blijkt dat we als ploeg nu beter draaien Onze prognose was uit Veldhuis slaat de bal hard over het Geldrop-blok Brinkman en Van der Haai. de eerste drie wedstrijden twee pun ten Wel, dat zijn er vier geworden. Dat houdt voor ons in, dat we in de middenmoot misschien goed kun nen meedraaien." In Zaandam bleek daar dus niet veel van Door het zwakke stoppen van de Geldropse ploeg kwam de regel matig via 15-5, 15-5 en 15-5 behaalde Zaanse zege geen moment in gevaar. De wat saaie vertoning leverde voor het leidende scheidsrechterduo Reinhardt-Becker geen enkel pro bleem op Standen. Heren Robet-VC Tilburg 3-6 Starhft Blokkeer 3-6 Interl&nce Zaan 69 3-4. Delta- Lloyd-AMVJ 3-4 Oeldrop VC 3-4. Lycurgus3-4 Bouwlust-Orawi 3-2 Roswell-Corbule 3-2. Goudse Verz Radius MVC 3-2, Kuipers H- Dynamlek 3-2, Oeevers-Petnis en Paulus 3-0,0 de Lange AMVJ-RLVC 3-0 Dames Van Houten-VC Heerlen 3-6. Dynamo 3-4, Onon 3-4, Rosuell-Corbulo 3-4. Chicopce- AEC 3 4 Vierhout-Vaibovol-DVC 3 4 Bouwius- t-Orawi 3-2. Octopus 3-2 Lycurgus 3-2 SFC 3-0. Van Santen Haag 68 3-0 Uitslagen Heren, eredivisie: Deltalloyd AMVJ- Goudse Verz Radlus MVC 3-0 115-9. Ï5-4. 15-8). Ros we 11 Corbulo-Oerard de Lange AMVJ RLVC 3-0 15-6. 15-7. 15-10». Interlance Zaan'69- Oeldrop VC 3-0 (15-5, 15-5, 15-5). Bouwlust Ora- wl-Starllft Blokkeer 1-3 (15-6. 12-15.4-15. 12-15). Kuupers Hollland Dynamlek-Robot VC Tilburg 0-3 (4-19,5-15. 10-15), Lycurgus-Oeevers Petrus en Paulus 3-2 15-6. 9-15. 15-0. 11-15. 15-13). Ie djv A Mate Shok-Dynamo 0-3. Bruinsma SOS- CZN 3-1, US-The Smash 3-2. EAW-Orion 3-2. SEC-Oranje Nassau 2-3. Vredesteln-Vierhout Vaibovol 13 leB WC Excellent Valuas VCT 3-1. Roswell Corbulo 2 Gemini Kangeroes 3-2, Were Dl-Van Houten VC Heerlen 2-3. Brevok- Duyvesteln PVC 3-0, Berm! VIO-Robot VC Til burg 2-3, Sarto-Shot 3-1. Dames, eredivisie Van Santen Leyland Haag- 68-Dynamo 0-3 «8-15. 6-15, 1-15», Roswell Corbu- 1 o-Octopus 3-0(15-4. 15-5. 15-5.». SFC-Van HOU TEN VC Heerlen 0-3 «7-15.5-15.10-15». Bouwlust Orawl-Orlon 3-2 <15-13. 3-15. 15-8. 2-15. I5-5-. Chlcopee AEC-DVC 1-3 «7-15. 11-15, 15-3. 9-15». Lyeurgus-Vlerhout Vaibovol 0-3 <15-17. 11-15. 7-15», ledlv A Deltalloyd AMVJ-Formen DFC 3-0 Bnnnsma SOS-Olympus 63 1-3, Interlance Zaan'69-SW 3-2. VIOS-Be Quick TLC 0-3, SEC Longa 0 3. Valkenberg Martinus-Olympia 3-1. 1 B WC Excellent-Valuas VCT 2-3. VC Maastricht-Amsterdam Boemerang 3-2 US- Van Houten VC Heerlen 2 3-2, Rust Roest-San Rival 13. Chlcopee AEC 2-Advcndo 3-1. Sarto VC Rooy 3-1 Oxford: het betere kostuum. Met geraffineerd vakmanschap gemaakt door de Nederlandse Modemakers Bendien/ Smits, dus prima passend en zalig zittend. Fijne tweed tekent hier voor de sportiviteit, 'n Echte Beterkleder. Te vinden in de betere mode zaak. Bendien Smits De Nederlandse Modemakers Informatie: 05490 - 12345. Ifbi TOP SVN ÏS

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12