Nieuwe Komedie speelt voor saneringswijken B Kelly De zachtste van 10 CD 2 3 4 8 Trekvogels, honden en katten centraal op dierendag 1976 Rotterdams orkest zet seizoen goed in Kostwinner, wat is dat, pa? POMPEN Tussen mens en onmens Burgemeester Texel tegen Waddenzee als natuurgebied Machine wurgt man Limburgse KVP doet beroep op Eerste Kamer Zondag laatste 'Woord voor woord' Prinselijk paar gaat naar Egypte ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 De kostwinner-boekhouder-vader ontmoet met zijn gezin een majorette en een dienstplichtige door André Rutte" I DEN HAAG De vormings-toneelgroep Nieuwe Komedie gaat, na een interne reorganisatie, zich I bijzonder richten op bewoners van min of meer bedreigde oudere stadswijken, zoals die er ook in Den Haag wel enkele zijn. Zonder er haar jongeren-publiek voor in de steek te laten. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Het eerste abonnementsconcert van het Rot terdams Philharmonisch Orkest, donderdag onder Edo de Waart in de zo goed als geheel bezette Doelen gegeven, hield een goede l start in voor dit concertseizoen. Begonnen werd met drie delen uit de Marsyas-suite die Alphons Diepenbrock heeft samenge steld uit de muziek die hij schreef bij de mythische comedie van zijn leerling, de Amsterdamse dichter Balthazar Verhagen. (De classicus Diepenbrock was namelijk behalve componist ook leraar in Grieks en Latijn). Haar eerste programma. „Kostwin ner. wat is dat, pa?", dat in het weekeinde in het zalencomplex Ami- cltia aan het Westeinde te zien was. maakt duidelijk dat op dat publiek niet alleen de inhoud, maar ook de vormgeving gericht wordt. Rond het publiek, dat in een ruit vorm is opgesteld, wandelt de hele voorstelling lang een gezin: vader, moeder, opgroeiende zoon eerst ook grootvader, maar die wordt door een verdwaalde kogel geveld, wat langer ook grootmoeder, die door een auto wordt doodgereden. De va der is boekhouder bij een grote bou wonderneming, die winstgevende plannen heeft met de „Vogelwijk", een oude volksbuurt met slecht on derhouden huizen. Velen achten Diepenbrock de be langrijkste Nederlandse toondichter na Sweelinck. Zonder de betekenis van Hendrik Andriessen en Willem Pijper ook maar enigszins te willen I onderschatten kan men in Die penbrock toch een figuur zien die in het Nederlandse orkestrale palet be langrijke vernieuwingen heeft aan- gebracht. Wel roept het eerste deel ADVERTENTIE Dr. Atklns' Dieet Revolutie volop eten en toch afvallen 1e dr okt. 75. nu al de 13e dr Bosch Keuning, mg f 19.50 Huub Oosterhuis Mensen voor dag en dauw over Marx, Kafka, Jezus e.a. Ambo, ing f 12.50 Manuel J. Smith Als ik nee zeg, voel ik me schuldig beter voor jezelf opkomen Ambo, 3e dr.. ing f 19,50 Moeders mooiste, verhalen voor kinderen, verzameld door Mies Bouwman, 220 blz3e dr Fontein, geb tijdelijk f 17,50 Dorothee Solle De heenreis gedachten over religieuze ervaring, 2e dr Bosch Keuning. ing f 12.50 Elisabeth Kubler-Ross Dood. het laatste stadium van l innerlijke groei Ambo. ing f 19.50 Roald Dahl Daantje de wereldkampioen een fantastisch jeugdboek Fontein, geb f 12.50 Or K A Deurloo/Dr C Graafland Eén bijbel, twee gedachten de tekst van de tv-discussie Ten Have, ing. f 7.50 Simon Speyer Nu pas begrijp ik mijzelf f genees uw innerlijke conflicten In den Toren, mg 118.50 H J van Nijnatten-Doffegnies Het geheime dorp roman uit de bezettingsjaren Callenbach, geb 117.50 van de Marsyas-suite, „Marsyas en de nimfen", vernieuwingsgedachten op die bij het verdere verloop van de muziek niet helemaal in vervulling gaan. Maar deze partituur heeft niettemin een schilderachtig coloriet, waarbij de eigen instrumentale kleur die Die penbrock aan de drie hoofdfiguren van het stuk (Apollo, Marsyas en de waternimf Deiopea) meegeeft, res pectievelijk zijn toevertrouwd aan harp, fluit en solo-viool. Dirigent en orkest hebben aan de uitvoering gro te zorg besteed. Gehoord het perfec te samenspel en de algemene klanksouplesse moet er wel hard aan deze Marsyas zijn gewerkt. Solist De verleden jaar reeds met succes bij ons stedelijk orkest opgetreden Amerikaanse pianist Murray Pera- hia was tijdens dit concert solist in Van Beethovens vierde pianocon cert. Wanneer pianist, dirigent en orkest kans zien, om van dit overbe kende en zeer vaak uitgevoerde kla vierconcert een auditie te geven die van de eerste tot de laatste noot sterk boeit, dan moet er wel voortref felijk gemusiceerd zijn. Zo was het ook. Murray bleek een persoonlijke visie te hebben op Van Beethovens G-dur concert, waarbij gave techniek, bijzondere muzikaliteit en sterke profilering van het ritmisch aspect op gelukkige wijze samen gingen. Vergaderen Geïnspireerd Het nieuwe grote tuin-ABC <l. met 500 illustraties m kleuren 300 grote bladz in solide band tijdelijke prijs slechts f 20,50 Na de pauze bracht hét R.Ph.O. een zeer geïnspireerd klinkende Derde Symfonie (met orgel) van Saint- Saëns. Op symfonisch gebied een van de belangrijkste werken uit de tweede helft van de vorige eeuw. Evenals César FTanck past 8alnt- Saëns in deze symfonié het zg. cy clisch principe toe, waarbij het hoofdthema, zij het in allerlei vor men, overal opduikt. Het orkestspel heeft ook in dit werk aan hoge eisen voldaan. De orgelsolo werd (uit het hoofd) vertolkt door de hier reeds meerdere malen in orgel-recitals opgetreden Daniel Chrozempa. Was Doelen organist Arie Keijzer niet de aange wezen man om deze orgelsolo voor zijn rekening te nemen? Grote bui tenlandse namen geven niet altijd een bijzonder cachet aan een uitvoe ring De naar onze smaak al te luid ruchtige afsluiting van deze symfo nie vormt wel het dynamisch, maar niet het artistieke hoogtepunt van dit overigens zeer boeiende werk. De bewoners van die wijk ge speeld dus door acteurs vergade ren een paar keer tijdens de voorstel ling. Zij zitten dan tussen het pu bliek en doen ongezouten hun zegje via een microfoon, opgesteld in het middelpunt van de ruitvormige opstelling. Echte bewoners van de wijk, waarin gespeeld wordt, kunnen daar ook het woord doen. De geac teerde voorzitter van het wijkcomité en zijn secretaresse zitten daarbij op een klein podium. Opzij van de zaal is een summier buurtcafé, waarin een paar keer buurtbewoners elkaar treffen. Op het grote podium het eigenlijke toneeltje van de zaal laten ze zo nu en dan zien wat er op „hoger" niveau over de wijk bedisseld wordt: bij de directie van de bouwonderneming, bij de wethouder. Deze opzet geeft de mogelijkheid alles wat er bij zo'n wijksanering op menselijk sociaal, economisch en po litiek gebied aan de gang is, redelijk genuanceerd aan bod te laten ko men. Het levendigst zijn de buurtbe woners getekend, de grote onderne mer en de wethouder raak getypeerd overeenkomstig het beeld dat je via televisie-optredens van dergelijke fi guren krijgt. Het uitvoerigst komt de vader-boekhouder-kostwinner en zijn gezin aan bod, geheel gemodel leerd volgens cliché-opvattingen van en over een typisch burgerlijk gezin. Het is opvallend met hoe veel zorg. hoe goed doordacht en hoe goed er geacteerd wordt, met veel aantrek kelijke speelse invallen. Toch zou er nog tamelijk veel aan te sleutelen zijn. Het gebruik van de burger- manscliché's vertoont te veel herha lingen. is te zeer uitgerekt om nog echt doeltreffend te zijn. het op nieuw gebruiken van op zichzelf ver rassende vondsten vermindert het effect ervan, sommige zaken worden te simplistisch voorgesteld om nog geloofwaardig te zijn. in het bijzon der het slot. dat een schijnoplossing geeft, die het misschien zou doen als zij geheel absurd zou overkomen, en waarschijnlijk worden er in het ge heel ook dingen bij gehaald, die er niet in hoeven omdat zij eerder ver doezelen dan verhelderen. Maar de opzet lijkt juist. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Thema's voor de maandag te houden Werelddierendag, traditiegetrouw op 4 oktober, zijn de bedreigde vogels en zwervende katten en honden. De We reldfederatie tot bescherming van dieren heeft op deze zevenenveertigste Werelddierendag, naamdag van Francis- cus van Assisi, het lot van de trekvogels die vooral in Italië tijdens de voorjaars- en najaarstrek massaal worden gevangen, centraal gesteld. De Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren heeft daar als thema aan toege voegd de plaag van zwerfkatten en zwerfhonden in Neder land. Dit vervult de belangengroep Rechten voor al wat leeft, de lan delijke werkgroep Dier in Nood en de Anti-Vivisectie Stichting met grote voldoening. Volgens de ze organisaties belanden duizen den katten en honden in de vivi sectie-laboratoria, waar jaarlijks alleen al in Nederland drie mil joen dieren langdurige en pijnlij ke proeven ondergaan. De enkele Jaren geleden door de Zandvoortse actiegroep, onder leiding van wijlen Ernst Bartels, begonnen actie tegen de trekvo- gelmoord in Italië, heeft nu ook de aandacht van de Dierenbe scherming. In deze tijd van het jaar schieten en vangen anderhalf miljoen Italiaanse jagers de trek vogels, die op weg zijn naar Afri ka. Per jaar sterven in Italië 150 miljoen vogels, aldus de Neder landse dierenbescherming. De vereniging meent dat het een overheidstaak is het probleem van de zwerfkatten aan te pak ken. „Het houden van honden en katten is in Nederland danig uit de hand gelopen", zegt mevrouw M. A. Nieburg van de Haagse af deling van de vereniging. Volgens de dierenbescherming is het hoog tijd dat katten en honden na de eerste worp worden gesterili seerd, gecastreerd of de pil krij gen. De dierenasiels zitten stampvol, zo zelfs dat de dieren bescherming niets anders over blijft dan een zeer groot aantal katten en honden te laten „insla pen". De dieren kunnen eenvou dig nergens worden geplaatst, een zaak die de vereniging tegen de borst stuit. „Het valt echt niet mee", zegt mevrouw Nieburg, „poesjes en hondjes te laten af maken. Gemakkelijker wordt het als het gaat om pasgeboren diertjes." Op welke wijze deze „euthanasie" moet worden ge pleegd, is voor de Nederlandse dierenbescherming een onder werp van studie. Mishandelingen Voorbeelden van dierenmishan deling in andere landen zijn legio. In Engeland en Indonesië worden steeds meer hanegevechten ge houden. In Amerika nemen de Jumping beans"-wedstrijden, waarbij insecten, gestopt in bo nen het over grote afstand tegen elkaar opnemen, in populariteit toe. In Zuid-Amerika lopen da mes op de revers met een levende kever, die briljanten of mooie steuntjes op de vleugeltjes heb ben geplakt. In Spanje gaan de stierengevechten onverminderd door. terwijl in ettelijke landen kikkerwedstrijden een aantrek kelijk schouwspel vormen. En wat te denken van een goudvis in doorschijnende hoge hakken van damesschoenen? Mevrouw Nie burg: „Daarom heeft de wereldfe deratie ook ditmaal een thema gekozen dat de nadruk legt op het onrecht dat dieren wordt aange- Kijkje in de poezenboot" in de Amsterdamse Singel. In de poezenboot worden zwerfkatten tijdelijk ondergebracht ADVERTENTIE evangelie marxistisdi leninisme DisABoelensCzn. EN POGING TOTINIERPRBTflTT VPNl-ET WOORDJE GOD JOSI: MI4.I I IUIMV) TIIFOI.OÜIF. VAX Nieuwe boeken Prof. Dr. J. Vertiuyt VOORBEREIDING VOOR DE DIALOOG OVER HET EVANGELIE EN DE IDEOLO GIE VAN HET MARXISTISCH LENI NISME 208 blz.. 19.90 De dialogen mei marxisten zijn over de hele wereld in volle gang. In dit boek beperkt de auteur zich tot de gesprekken in onze westerse samenleving. Daarbij blijkt dat de mogelijkheden tol dialoog met neo marxistische stromingen volop aanwezig zijn. Maar er is een grondige voorbereiding voor nodig. Daarvoor biedt dit boek uitstekend materiaal. Drs. B. Boelens Czn. TUSSEN MENS EN ONMENS 152 blz.. 16,90 Een poging tot interpretatie van het woordje God. Oe schrijver gaat uit van twee voor-onderstellingen. De eerste Is dat het geloof in Gof óf concreet óf abstract is; dat het w ergens ól nergens op slaat. Oe tweede is dat het mogelijk moet zijn de boodschap van het evangelie niet aanvaardbaar, maar wel ver staanbaar te maken voor iedereen. José Bonino THEOLOGIE VAN VERDRUKTEN 160 blz., f 17.90 Een boodschap uit Latijns-Amerika. Dit boek geeft een overzicht van de geschiedenis van het Christen dom tn Latijns-Amerika en onderzoekt de invloed van Ihet Rooms-Katholicisme en het Protestantisme op de maatschappij. Het biedt vervolgens een knappe sa menvatting van de sociaal-politieke analyse op grond waarvan christenen en niet-christenen een hislorisch bevrijdingsplan ten uitvoer brengen. Ten slotte behandelt de auteur de standpunten van de belangrijkste Latijns-Amerikaanse theologen. Th. J. M. Naastepad AMOS 104 blz., 12.50 Serie Verklaring van een bijbelgedeelte Eerder ver schenen SALOMO en JONA. Voor beide delen be staal een opmerkelijke belangstelling. Van de laatste verscheen reeds een 2e druk. Verkrijgbaar in de boekhandel UITGEVERSMAATSCHAPPIJ KOK kampen GRONINGEN Burgemeester mr. H.W. Sprenger van Texel heeft zich uitgesproken tegen de gedachte in de regeringsnota over de Wadden zee, dat het Wad een natuurgebied zou moeten zijn. Er gelden ook ande re belangen, zoals visserij, recreatie en dergelijke, aldus de heer Spren ger. Deze gedacht leeft ook op de andere Waddeneilanden en volgens de heer Sprenger is het ook niet juist dat de gemeenten automatisch in het werkings- en beheersgebied van de Waddenzee zouden vallen. De Texelse burgemeester was één van de sprekers op een tweedaagse con ferentie die door de landelijke veren iging tot behoud van de Waddenzee in Groningen is belegd. De Wadden vereniging zelf is wel voor de in de regeringsnota uitgesproken gedach te dat de Waddenzee, inclusief de eilanden als natuurgebied moet wor den beschouwd. „Fur Elise" voortaan niet meer in Van Goghmuseum HILVERSUM Het NOS- radioprogramma „Fur Elise" dat 's zondags tussen 11.00 en 13.00 uur op Hilversum 4 wordt uitgezonden, zal niet meer rechtstreeks uit het Van Gogh museum in Amsterdam komen. Met ingang van zondag 3 oktober wordt dit koffieconcert ge geven in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Re den voor de verhuizing is. dat het rijk van de NOS een bedrag aan „huisvestingskosten" voor het mu seum eist Deze kosten zijn bere kend op die voor verwarming, ver lichting en dergelijke. De NOS heeft kwijtschelding van deze kosten gevraagd, maar dit ver zoek werd in verband met richtlij nen van het ministerie van financiën niet ingewilligd. Het Van Gogh museum geniet namelijk over heidssubsidie via het ministerie van CRM. Zowel de NOS als de directie van het Van Gogh museum betreu ren deze gang van zaken, omdat de concerten „Für Elise" een stijgend aantal bezoekers trokken. Deze be zoekers werden na afloop van het concert geacht ook het museum te bezoeken SITTARD Bij het reinigen van een draaiende uienrooimachine is gisteren in Sittard de 34-jarige P. A. J. Timmermans uit Kessel door een draaiend onderdeel van de machine bij zijn trui gegrepen en gewurgd. Zijn stoffelijk overschot werd pas geruime tijd na het ongeval ontdekt. Abortusvoorstel Van onze parlementsredactie. DEN HAAG De Limburgse KVP heeft gisteren een klemmend beroep gedaan op alle leden van de Eerste Kamer, om het door de Tweede Ka mer aanvaarde wetsvoorstel van WD en PvdA tot legalisering van de abortus niet te aanvaarden. In dat geval, aldus het Limburgse KVP- bestuur, krijgt een regeling op basis van het KVP-AR-ontwerp alsnog de kans waarop het recht heeft. De Lim burgse KVP wijst het wetsontwerp van WD en PvdA volstrekt af. om dat deze regeling „nauwelijks enig recht geeft aan ongeboren en weer loos leven". Het KVP-AR-ontwerp acht men meer in overeenstemming met de christelijke levensovertui ging. Een zelfde beroep op de Eerste Ka mer Is inmiddels ook door de Chris telijke Historische jongerenorgani satie CHJO gedaan. De CH-jongeren vinden dat een nieuwe regering straks de problematiek van de arbor- tuswetgeving maar moet beoor delen. HILVERSUM Zondag zendt IKON de laatste aflevering van de serie Woord voor woord, bijbelver halen voor kinderen, uit. Het pro gramma heeft dan elf en een half jaar gelopen en in die tijd heeft Woord voor woord drie maal de bij bel behandeld. „Je kunt niet aan de gang blijven," meent de schrijver Karei Eykman. „Er moet nu maar weer eens een andere manier worden bedacht om bijbelse begrippen aan kinderen duidelijk te maken." En daar is hij. samen met een team, hard mee bezig. „Woord voor woord" ging in april 1964 van start. Mies Bouhuys schreef de eerste teksten, de teke ningen waren van Bert Bouman. In 1967 ging Karei Eykman teksten schrijven. Aart S'aartjes pr??en- teerde. In 1969 won „Woord voor woord" de eerste prijs in de afdeling kinderpro gramma's op het WACC/UNDA- festival in Monte Carlo. De afleve ring „Oorlogje spelen" won in 1972 de Prix Jeunesse op het televisiefes tival in München. In december zal nog een speciale aflevering worden uitgezonden van „Woord voor woord", over de Openbaringen van Johannes. DEN HAAG Prinses Beatrix en prins Claus zullen van 1 tot 8 novem ber een informeel werkbezoek aan Egypte brengen. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst die dit gis teren bekendmaakte, is het kroonprinselijk paar uitgenodigd door de Egyptische vice-president en zijn vrouw Hosni Moubarak. Het is de eerste maal dat leden van de koninklijke familie een bezoek aan Egypte zullen brengen. ADVERTENTIE Over sigaretten kun je weinig zeggen. Je vindt ze lekker of je vindt ze niet lekker. En ze hebben een hoog of laag 'teer - en nicotinegehalte. Welnu.Wat 'teer' en nicotine betreft is Kelly wel bijzonder laag. 'teer' 7 mg..nicotine 0.4 mg. En als 't om de smaak gaat is Kelly de zachtste van allemaal zonder flauw te worden. Veel meer valt er niet te zeggen. Zelfs over Kelly nietMaar 't is meer dan genoeg om Kelly 'n keertje te proberen. fcJ£BjS£t£j B StWtH MNDEfl TE£R ÉN *IcOTNE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9