Kohl slaat Schmidt terug Wie wil Breznjew opvolgen? Westduitse verkiezingen Zwart Rhodesië zet strijd voort Sow jet-Unie aardig voor Chinezen Animo voor staking Madrid valt tegen Ontploffing in Franse mijn Openbaar vervoer ontwricht Athene levert Pohle uit Israëlische majoor schuldig bevonden aan dood Arabier Plan voor snelle zuivering nieuw gifgebied Italië Portugal en Angola weer op goede voet ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 MAPOETO (UPI, Reuter) De linkse guerrillabeweging ZIP A zet de strijd tegen de blanke minderheidsregering in Rhodesië voort. De bemiddelingsvoorstellen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft zij vastbesloten van de hand gewezen, en ook in verder overleg ziet ZIPA geen heil. In de Mozambiquaanse hoofdstad Mapoeto sprak de leider van het volksleger van Zimbabwe (de Afri kaanse naam voor Rhodesië), Dzl- nashe Machingoera over „Kissingers kwaadaardig plan." „Onder geen voorwaarde zullen we macht delen met racisten en fascisten", zei hij, doelend op de blanke minder heidsregering van Ian Smith in Rho desië. De ZIPA is een afsplitsing van de ZANU (de Afrikaanse nationale unie van Zimbabwe), die op het ogenblik onmiskenbaar onder leiding staat van Robert Moegawe. Guerrillacom mandanten maakten zich los van de ZANU omdat die volgens hen te veel aandacht besteedde aan de politiek en te weinig aan de militaire strijd en richtten de ZIPA op. Moegawe heeft de afgelopen dagen in Mapoeto overleg gevoerd met Jos hua Nkomo, de meest gematigde zwarte leider in Rhodesië, die overi gens wel het plan Kissinger in déze vorm heeft afgewezen. Over de af loop van het gesprek is niets be kendgemaakt. In de hoofdstad van Botswana, Gaborone, heeft Nkomo gisteren gesproken met een andere zwarte voorman, bisschop Abel Moe- zorewa, die op papier nog steeds aan het hoofd staat van de Afrikaanse nationale raad (ANC), die de ver schillende zwarte groeperingen zou moeten bundelen. Nkomo, be schouwd als mogelijk de eerste zwar te premier van Rhodesië, noemde het gesprek met zijn rivaal „zeer goed". De afgelopen dagen hebben in Botswana ook de Britse en de Ameri kaanse minister voor Afrikaanse za ken, achtereenvolgens Ted Row lands en William Schaufele overlegd. Zij hebben gesproken met president Seretse Khama van Botswana en president Kenneth Kaoenda van Zambia en vooraanstaande zwarte Rhodesische leiders. De twee wes terse bewindslieden zijn naar Ma poeto vertrokken voor besprekingen met de Mozambiquaanse president Samora Machel, die veel invloed heeft bij de guerrillabewegingen in Rhodesië. Rowland zal in Mapoeto ook Robert Moegawe van de ZANU ontmoeten. Bisschop veroordeeld Gisteren is in Rhodesië de rooms- katholieke bisschop van de Rhode sische grensplaats Oemtali Lamonta tot tien jaar dwangarbeid veroor deeld wegens indirecte steun aan guerrillastrijders. Het Vaticaan heeft haar verontwaardiging uitge sproken en gezegd dat de Rhode sische rechtbank „rechtvaardigheid en menselijkheid" heeft geschonden. ADVERTENTIE Nieuwe aanvallen i Syrië en i Falangl8ten f tegen de Palestljnen f en de llnka- Ubanese beweging Help Libanon giro 3168300 Medisch Komltee .Palestina Utrecht Televisiedebat zonder argumenten Het grote televisiedebat tussen de lelden^ figuren van de in de Westduitse Bondsdag vertegenwoordigde partijen is voor de sociaal-democratische kanselier Helmut Schmidt minder goed afgelopen dan wij hadden verwacht. Een ontploffing in een kolenmijn in het Oostfranse Merkelbach heeft gisteren 16 leden van een be drijfsbrandweerkorps het leven ge kost. Er zijn twee gewonden. Het korps was bezig met het blussen van een brand in één van de mijngangen toen de ontploffing zich voordeed. Men had de brand toen zo goed als onder controle. Tijdens het isoleren van de brand volgde een enorme ontploffing. De oorzaak van het on geluk is nog niet bekend. Op de foto: familieleden van de brandbestrij- ders wachten bij de mijn op nieuws. MOSKOU (DPA/Reuter/UPI) Drie weken na de dood van Mao Tse-toeng zoeken Moskou en zijn bondgenoten kennelijk naar mogelijkheden om een nieuwe gestalte te geven aan hun betrek kingen met Peking. MADRID (Reuter, UPI) De stakingsoproep van links Spanje aan het adres van Madrileense arbeiders heeft gisteren niet het gehoopte succes gehad. Van de miljoen arbeiders in de Spaanse hoofdstad deden er volgens de communistische leiders 150.000 aan de staking mee maar volgens regeringswoordvoerders waren het er niet meer dan 25.000. De staking was uitgeroepen als protest tegen de dood van een student eerder deze week, vermoedelijk door toedoen van rechtse extremisten. Deze slotsom kan worden getrokken na vrijdag in het oostelijke blok ge publiceerde artikelen en commenta ren ter gelegenheid van de 27ste ver jaardag van de volksrepubliek China. Het Sowjetrussische partijblad Prawda was van mening dat de me ningsverschillen met China, bij we derzijdse bereidheid, bijgelegd zou den kunnen worden. In een eerste, pruvipieel commentaar na de dood van Mao merkte het blad op: wij gaan er van uit dat er in de betrekkingen tussen onze staten niet zake problemen zijn dat niet bij wederaijdse wens daartoe in de geest vin goede nabuurschap, wederzijds voordeel en rekeninghoudend met de belangen van de ander, opgelost zouden kunnen worden". Het uitvoe rige artikel was ondertekend met „I. Alexandrov". Dat pseudoniem wordt altijd gebruikt als de Sowjetrus sische leiders hun mening inzake be langrijke vraagstukken uiten. ATHENE (DP A/Reuter) Het Griekse hooggerechtshof heeft posi tief gereageerd op het Westduitse verzoek tot uitlevering van Rolf Poh le. Het laatste woord is nu aan de Griekse regering. De bondsrepubliek verzocht op 20 augustus om uitlevering van Pohle, die 22 juli door de Griekse vreemde lingenpolitie was aangehouden. Het verzoek werd in eerste instantie af gewezen. Rolf Pohle behoorde tot de groep van vijf links-radicalen die in maart vorig jaar door de Westduitse rege ring werden vrijgelaten in ruil voor de door leden van de „beweging van de 2de juni" ontvoerde fractieleider van de CDU in West-Berlijn Peter Lorenz. Zij werden op een vliegtuig naar Jemen gezet uit welk land zij later zijn vertrokken. De nu 34-jarige voormalige student Pohle was in 1969 als leider van demonstraties in München tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Hij sloot zich later aan bij de uiterst linkse groep van Fritz Teufel en dook in 1971 onder. In maart 1974 werd Pohle tot zes jaar en vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens lidmaatschap van een verboden organisatie en illegaal wapenbezit. Met een door Pohle aan de Baader-Meinhof groep geleverd wapen zou een politieman zijn dood geschoten. In een boodschap aan Peking ver klaarden het presidium van de op perste Sowjet en de regering van de Sowjet-Unie dat een normalisering van de betrekkingen moet steunen op de beginselen van gelijkheid, res pectering van de soevereiniteit en territoriale onschendbaarheid zowel als op niet-inmenging in de binnen landse aangelegenheden. In het commentaar in de Prawda werd de ontwikkeling van de Sowjet- russisch-Chinese betrekkingen nage gaan zonder dat, in tegenstelling tot de praktijk van vroeger jaren, Mao Tse-toeng ook maar een keer ge noemd werd. Ook het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij Rudo Pravo noemde vrijdag in zijn omvangrijke bijdrage over het thema China de naam van Mao niet. Het blad prees de „opbouw van het socialisme" in de volksrepubliek en de „heldendaden van het Chinese volk" en sprak de bereidheid van de socialistische landen uit hun betrek kingen met Peking te normaliseren. Het was nu aan China „een positieve houding aan te nemen op de grondslagen waarvan de traditionele vriendschap vernieuwd zou kunnen worden". De Madrileense oproerpolitie trad gisteren op verschillende plaatsen op tegen demonstrerende stakers. In het industriegebied van Madrid gooiden groepjes demonstranten de ruiten van winkels in. Buiten het terrein van een vliegtuigfabriek werd een groep van 2000 arbeiders uiteen gedreven. Ook het openbaar vervoer werd door de staking getrof fen; duizenden forensen konden niet naar hun werk omdat de buschauf feurs staakten. Rechtse politici had den de bevolking opgeroepen aan de staking geen aandacht te besteden. „Rust voor de doden, werk en recht voor allen en geen politieke beïnvloeding" was hun leus. Op de universiteit van Madrid was de sfeer gespannen, zeker nadat de politie het universiteitsterrein had gesloten. Een groep studenten, die „geen moorden meer" riep werd ver spreid. Het grondpersoneel van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia is gisteren in Barcelona een langzaam-aan-actie begonnen. De actie is bedoeld als drukmiddel om gelijke arbeidscontracten te krijgen voor het personeel aan de grond en in de lucht. Het grondpersoneel in Madrid zal begin volgende week met acties beginnen omdat men zich wil distantiëren van de staking van gis teren, waartoe de communisten had den opgeroepen. TEL AVIV(Reuter) Een militaire rechtbank in Tel Aviv heeft gisteren een majoor van het Israëlische leger schuldig bevonden aan de dood van een Arabische arrestant in maart jl, tijdens de rellen op de westelijke Jordaanoever. Het vonnis wordt vol gende week uitgesproken. Het slachtoffer. Achmed Dib Dahloel, se cretaris van de communistische par tij in het dorp Salfit op de westelijke Jordaanoever, was met zes andere Arabieren door het leger opgepakt voor ondervraging. Op weg naar een legerkamp bij Tulkarem werd hij door Israëlische soldaten geslagen, en later is hij aan zijn verwondingen overleden, aldus de rechtbank. Tij dens het vooronderzoek hebben de soldaten verklaard dat zij opdracht hadden om de arrestanten ruw te behandelen. ROME (Reuter) Deskundigen zijn van plan snel in actie te komen om een grote strook langs de Adria- tische Zee te zuiveren die door een explosie in een petrochemische fa briek met arsenicum werd besmet. De besmetting, Italië's tweede mi lieu-ongeluk in minder dan drie maanden tijd, gebeurde zondag in de door de staat beheerde ANIC- fabriek, gelegen tussen de plaats St. Angelo en de 30.000 inwoners tellen de Italiaanse stad Manfredonia. De gevarenzone werd uitgebreid. „Wij willen geen tweede Seveso hier in Manfredonia". aldus prof. Arnal- do Liberto. hoofd van het laborato rium dat zich bezighoudt met ver vuiling van de atmosfeer. Hij opperde het gebied te besproei en met calciumchloride teneinde het arsenicumhoudende anhydride te neutraliseren. „Al wat wij daar voor nodig hebben is regen en daar na zullen wij zien dat het vergif 50 centimeter de grond in zakt". Functionarissen in Manfredonia we ten de verspreiding van het bijna onzichtbare vergiftige poeder in de tien vierkante kilometer omvatten de zone aan het zware vrachtwagen- verkeer. De burgemeester verbood vrachtwagens het gebied binnen te rijden en legde snelheidsbeperkin gen op aan particuliere auto's. Landbouw, jacht en vissen in het betrokken gebied zijn verboden. Er zijn 300 militairen gestuurd om te helpen het besmette gebied af te grendelen, na lang aarzelen van de regering in Rome. In het begin leek het erop dat Schmidt zijn tegenstander Helmut Kohl (de christen-democratische kanselier-kandidaat) op alle punten zou gaan verslaan. Vooral toen ook Franz-Joseph Strauss, de voorzitter van de CSU (de Beierse zusterpartij van de CDU) zich meer en meer in het debat mengde. Strauss maakte kwalijke opmerkingen over de SPD. zei dat het gepraat over het gevaar van een machtswisseling „de taal van het fascisme" was en herinnerde er aan. dat de verkiezingen van 1972 werden gevoerd over de leus „Brandt moet blijven", maar dat deze kanse lier anderhalf jaar later werd ge dwongen af te treden. Kanselier Schmidt opende het de bat. Het viel meteen al op. dat hij niet voor de vuist weg sprak. HIJ las een tekst voor, waarin de goede omstandigheden. waaronder de Westduitsers thans leven, werden opgesomd. Aan Kohl en Strauss vroeg Schmidt, wat daarop hun antwoord was. Geen van beiden ging op het door Schmidt voorgelezene in. Zij beperkten zich tot wat alge mene kritische opmerkingen over het beleid van de kanselier. Nadat de beide christen-democraten uitgesproken waren, haalde Schmidt triomfantelijk een geschrift te voorschijn. waarin de door hem ge sproken woorden voorkwamen. Deze bleken door niemand minder dan Helmut Kohl te zijn gebezigd. De vreugde was bij Schmidt echter van korte duur, want Kohl repliceer de onmiddellijk dat hij van te voren wist dat Schmidt met deze tekst op de proppen zou komen. De kanselier zou haar van de Oostenrijkse socia listische kanselier Bruno Kreisky hebben ontvangen. Volgens Kohl waren de geciteerde woorden voor buitenlands gebruik bedoeld. „Daar ga je", aldus Kohl, „geen lelijke din gen over je eigen land zeggen". Mislukt De eerste poging om Kohl in verle genheid te brengen, was mislukt, al bleef het vreemd dat iemand voor het buitenland dingen schrijft die gunstig zijn voor de regering van de Bondsrepubliek, terwijl hij er in ei gen land geen goed woord voor over heeft. In een keihard debat bleef Schmidt vervolgens toeslaan met beschuldi gingen die soms halve waarheden bevatten en door Kohl ter plaatse ontzenuwd konden worden. Voor het eerst in vele weken was dat mogelijk. Zakelijk was het debat niet, want Schmidt, die Kohl onophoudelijk „de minister-president van Rijn land-Palts" en Strauss „de afgevaar digde" noemde, bleef het zoeken in persoonlijke aantijgingen. De kanse lier die tijdens de uitzending veel kauwgum gebruikte en veel sigaret ten rookte, kon echter niet waarma ken wat hij zei. In de loop van de uitzending, die bijna vier uur duur de. was hij zichtbaar aangeslagen en verloor hij van tijd tot tijd de contro le over zichzelf. Het grootste deel van de opmerkin gen van Schmidt was niet nieuw. Hij gebruikte dezelfde ongewoon scher pe uitlatingen, die hij weken achter- door Victor Zorza Er gebeurt iets, of liever: niets in Moskou. Alles wees erop dat er vorige maand een bijeenkomst van het centrale comité van de partij zou worden gehouden, maar deze is zonder een voor de hand liggende reden uitgesteld. Er is lang gespeculeerd dat de wijzigingen in de topposities van het land, inclusief de positie van partijsecretaris Leonid Breznjew zelf en zijn opvolging, op de vergadering van het centrale comité aangekondigd zou worden. Nederlaag De veranderingen zijn nu veei te laat, alleen al omdat de top in het Kremlin voortdurend in omvang toe neemt en veroudert. Tijdens het par tijcongres dat eerder dit jaar werd gehouden is niemand naar voren ge schoven. hoewel dit een ideale gele genheid zou zijn geweest voor Breznjew zich terug te trekken onder een uitbarsting van loftuitingen met een beroep op zijn ziekte die hem onlangs achtervolgde, en zijn eigen opvolger te zalven. De leiders zijn het klaarblijkelijk op dat tijdstip niet eens geworden over de opvolger. Ook is er sedert die tijd geen duidelijke aanwijzing geweest die wijst op een eensgezinde beslis sing in het Kremlin, omdat geen van de leiders opgepoetst is voor de op volging. Men mag aannemen dat overeenstemming in het Kremlin al gauw zijn weerslag zou vinden in de Sowjet-pers, die de opdracht zou krijgen de overdracht gladjes te la ten verlopen door een zodanige ach ting voor hem te tonen dat zijn ima ge bij het publiek zou verbeteren. In Bonn gaf minister van justitie Jochen Vogel een verklaring uit waarin hij zei het besluit van het hof ".met diepe voldoening" te hebben vernomen. „De internationale strijd tegen terrorisme zal aanzienlijk zijn geholpen. Tegelijkertijd heeft het in ternationale terrorisme een nieuwe nederlaag geleden. Internationale solidariteit en actie door rechtssta ten zijn de beste middelen om ge vaarlijke terroristen gevangen te ne men." aldus de minister. Opkrikken Maar er zijn nu enkele aanwijzingen dat het image van tenminste één van de leiders wordt opgekrikt, om geen sterkere uitdrukking te gebruiken, zelfs al heeft hij niet de steun van al zijn collega's. De meeste westelijke waarnemers slaan de kansen van Joeri Andropow, lid van het Politbu reau. niet hoog aan omdat hij de baas is van de geheime politie en daarom bijna per definitie is uitge sloten van de opvolging. Maar laten we een aantal aanwijzingen in de beschouwing betrekken. In april werd hij uitgekozen om een rede te houden bij de geboortedag van Lenin, wat op zichzelf al een grote eer is. maar in dit geval des te opmerkelijker, omdat een Kremlin- regel die meer dan twintig jaar in acht was genomen, dit maal ge schonden werd. Sinds 1956 werd de Lenin-red altijd gehouden door een van de partij-secretarissen. De keus van deze spreker was een teken van erkenning en een weloverwogen aan wijzing dat hij was uitgekozen voor betere zaken. In de tweede plaats, na de recente bevordering van Breznjew tot maarschalk van de Sowjet-Unie, een hoge militaire positie die is voorbe houden aan politici met een bijzon dere betekenis, is Andropow geëerd met de benoeming tot generaal van het leger, de hoogste rang na die van Breznjew. Het is juist dat de minis ter die aan het hoofd staat van de burgerlijke politie. Sjkelokow, een gelijk eer werd waardig gekeurd, maar het is heel wel te verdedigen dat de twee eervolle benoemingen tegelijk plaats vonden, omdat een promotie van Andropow alleen bij de leiders van het leger niet te verko pen was. De promotie van Andro pow, in combinatie met andere blij ken van macht, is politiek van veel- grotere betekenis dan die van Sjke lokow. die een buitenstaander in de partijhiërchie is. In de derde plaats was de Lenin rede Een „liberale" baas van de Sowjet tenminste wat stijl betreft heel an ders dan de doorsnee toespraken van de leiders. Daardoor werd de indruk gewekt dat Andropow een duidelijke poging deed zichzelf poli tiek te profileren, afstand te nemen van de anderen en te laten zien dat de stijve woorden en de starre for muleringen die dergelijke gelegenhe den kenmerken niet van hem zijn. Dit is te interpreteren als een signaal aan degenen wier steun hij zoekt, dat de dingen heel anders zouden zijn, wanneer hij gekozen mocht worden. Ook de inhoud van zijn toespraak was opmerkelijk „liberaal" voor een man die verantwoordelijk is voor de handhaving van die kanten van de politiestaat die nog steeds de ken merkende trekken zijn van het leven in de Sowjet-Unie. Wat het binnen lands beleid betreft wijdde hij zijn toespraak aan de socialistische de mocratie, maar op een manier dat daaruit kon'worden opgemaakt dat er nog heel wat gedaan zou dienen te worden voordat deze tot volledige bloei zou zijn gebracht. Wat betreft het buitenlands beleid sprak hij zich met meer nadruk dan Breznjew ooit heeft gedaan uit ten gunste van de ontspanning en maakte hij een aantal korte opmer kingen die wijzen in de richting van een voortgaande strijd tussen de haviken en duiven in het Kremlin en dat hij in ieder geval krachtig aan de kant van de duiven stond. Vervalsing veiligheidsdienst is bijna een para dox en het beeld dat Andropow van zichzelf probeert te schetsen wordt door de meeste waarnemers als een vervalsing beschouwd. Met recht kan men opmerken dat de twee vori ge hoofden van de geheime politie van de Sowjet-Unie die ambities hadden voor een toppositie in het Kremlin (Laurenti Beria na Smtalin en Alexander Sjelepin na Chroestjew) zich eveneens een „libe raler" gezicht trachtten aan te me ten als aandeel in hun streven naar de macht. Bij hen werd echter ge makkelijker onderkend dat ze to neel speelden. Andropow is echter een veel gecompliceerder mens en zijn intellectuele bekwaamheden kunnen niet lichtvaardig over het hoofd worden gezien, zelfs al moet zijn karakter voor westelijke waar nemers een raadsel blijven. Er zitten bij hem zoveel obstakels op weg naar een hoge positie in het Kremlin en er zijn zoveel bezwaren tegen hem aan te voeren, dat de weigering in het Westen om in hem een kandidaat te zien wel te begrij pen is. Maar de feiten die men niet kan ontkennen wijzen in een andere richting. Goede richting Andropow heeft zich nog lang niet meester gemaakt van de opvolging, maar hij gaat wel in de goede rich ting en dat kan van geen van de andere leiders momenteel gezegd worden, zover men kan nagaan. Zijn kansen zouden enorm stijgen als hij zou aftreden als hoofd van de KGB en zijn intrede zou maken in het secretariaat van de partij, maar dit zou verschuivingen in het kernka binet noodzakelijk maken. Yuri Andropav door J -den Boef een in volle zalen met supporters ten gehore bracht. Totdat op een gege ven moment Kohl aan de beurt was en de gelegenheid aangreep om Schmidt ter verantwoording te roe pen voor zijn voor een Westduitse kanselier zeer ongebruikelijke ge drag. „Aangezien U intelligent bent moet ik aannemen, dat u niet mee weet, wat u zegt. Nog nooit heb i meegemaakt, dat een kanselier zie op zo'n schandalige manier gedragc heeft"' aldus Kohl. Schmidt probeerde Kohl van de wi te brengen door zeer luid nog mei beschuldigingen naar het hoofd va Kohl te slingeren. Het was echter t laat. De kanselier-kandidaat die maanden op onbarmhartige wijz door SPD-leiders naar beneden wc gehaald, zette de kanselier tegen d muur door hem de beledigingen voo ogen te houden die hij wekenlant aap het adres van de oppositie hac gericht. Genscher Overigens was de vierde deelnemer aan het gesprek, de liberale vice- kanselier en minister van buiten landse zaken Hans Dietrich Genscher de man, die er tussen de bedrijven door op opvallend faire wijze in slaagde, de positie van zijn partij (de FDP) in het conflict tussen de beide grote partijen duidelijk te maken. Hij steunde Schmidt tot het laatst wat het beleid van de afgelopen vier jaren betrof. Blijkbaar om duidelijk te maken dat hij niet voor niets ai die tijd met de kanselier in een coa litie heeft gezeten. Genscher kreeg als laatste het woord. Hij gebruikte dat niet voor zijn eigen partij, maar greep het aan om de hoop uit te spreken dat de vier partijen on danks de bittere woorden van de afgelopen weken na de verkiezin gen van morgen weer met elkaar willen samenwerken. Het resultaat van het debat, dat van zelfsprekend verschillend beoor deeld zal worden door de politici, betekent overigens alleen dat Kohl er geheel in geslaagd is om zich voor een groot deel van de Westduitse kiezers waar te maken als kandidaat voor het kanselierschap. De CDU'CSU bestaat echter niet al leen uit mensen als Kohl. ZIJ wordt ook vertegenwoordigd door politici als Strauss, Dregger (oppositieleider in de deelstaat Hessen) en Stolten- berg (premier van de deelstaat Slees- wijk-Holsteln). die in aanmerking komen voor een eventueel door Kohl te vormen kabinet. Zacht gezegd staan heel wat kiezers nogal gereser veerd tegenover deze overigens niet onbekwame politici. (Zie ook pag. 19 voor de Westduitse verkiezingen). Een dergelijke verschuiving zou het zorgvuldig evenwicht in de top van de partij echter verstoren, maar de ze is tot op heden verenigd gebleven omdat de positie van elk lid van de top afhankelijk is van de anderen. Bij gevolg zullen zeven of meer van de zestien leden van het Politbureau tegen het einde van dit jaar zeventig jaar oud zijn. Door de ziekte van eerste minister Alexej Kosigyn kan weldra de spil uit deze structuur worden getrok ken waardoor het evenwicht zou worden verstoord. Als nu een poging zou worden ondernomen een nieuwe structuur tot stand te brengen voor de bijeenkomst van het Centrale Comité, dan zou de moeilijkheid van deze taak wel eens de reden kunnen zijn voor het uitstel van de bijeen komst van het Centraal Comité. In het verleden was deze moeilijkheid vaak zo groot dat de zaak herhaal delijk werd uitgesteld. Maar zelfs in Rusland kan dit niet onbeperkt uit gesteld worden. LISSABON (DPA, UPI) Portugal en Angola zullen diplomatieke be trekkingen aangaan op het niveau van ambassadeurs. Dat ls het resul taat van een ontmoeting van hun ministers van buitenlandse zaken in Praia, de hoofdstad van de Kaapver- dische eilanden. Hiermee komt een eind aan de situa tie die zich ontwikkelde nadat Por tugal in november vorig Jaar onaf hankelijkheid aan Angola verleende zonder formeel een van de drie el kaar bestrijdende groeperingen in het land als de wettige regering te erkennen. Op 22 februari erkende Portugal tenslotte het MPLA. Op 19 mei ver brak het MPLA formeel de betrek kingen met Portugal. Veel van de ruim een half miljoen vluchtelingen die tijdens de burger oorlog in Angola naar Portugal ver trokken. waren tegen het MPLA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7