„Financiële tijdbom" onder Midden Delfland nog niet uitgeschakeld KORT Haagse wethouder bezorgd over jeugdwerkloosheid Delfts „gat" wordt ge vuld met 91 woningwet woningen Den Haag heeft nieuwe brandweercommandant Bij opening Job-In beurs: Vragen over reorganisatie Haags bedrijf Lijk was van Britse zeeman Delfland twee keer aan ramp ontsnapt Meningsverschil in projektgroep over toewijzingsregels Nog geen nieuwe voorzieningen in de Haagse taxi's T Hagenaar in beroep bij Kroon tegen besluit Wabel-t.v. Proces Frans H. wordt eind oktober hervat Twee jaar voor traangasrover Vragen over grote aantal inbraken in Oegstgeest Cursus Hebreeuws in Scheveningen Haagse evangelist opent centrum in Schiedam KORPEL •9 ZATEROAG 2 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Hi Deze tekening siert de omslag van een nota, die vervaardigd is door de Samenwerkende Milieugroepen Midden Del/Zand. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Over enkele weken zal de Tweede Kamer beslissen over de toekomst van Midden Delfland, het fraaie poldergebied tussen Delft en de steden langs de Nieuwe Waterweg. De plannen voor een nieuwe agrarische en recreatieve inrichting van dit gebied zijn al vele jaren oud. Pas de laatste maanden kwam er schot in de zaak. „Het duurde zo lang, dat ik bijna moedeloos werd", zegt drs. J. Borgman, lid van Gedeputeerde Staten. „Niet voor alle problemen rond de „reconstructie" is nu een oplossing in zicht. De heer Borgman noemt de financiële perikelen zelfs een „tijdbom onder de plannen". Drs. Borgman: „Het recreatieschap, dat een zeer belangrijke rol zal spelen bij de her-inrichting, komt maar niet van de grond. Rijk, provin cie en gemeenten rond Midden Delf land spreken nog steeds over verde ling van de kosten, die deelname aan het schap met zich meebrengt Rot terdam heeft afgehaakt. Dat is de gemeente niet te verwijten, want per inwoner wordt nu al een flink bedrag voor recreatiemogelijkheden buiten de stadsgrenzen. Ik verwacht, dat het standpunt van Rotterdam on wrikbaar is. We moeten nu alles op alles zetten om elders geld te vinden. Wellicht bij de rijksoverheid. De zorg voor recreatie en landschap is juist van belang bij de verdere uitbreiding van stedelijke gebieden, zoals die minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) voor ogen staat Wat de pro vincie doet als het rijk ons vraagt meer te betalen ten behoeve van Midden Delfland? Daar kan ik op dit moment alleen maar wat over filoso feren. Misschien moet de provincie zeggen: om Midden Delfland te red den schuiven we de plannen voor s Gravenwoude. het recreatie landschap tussen Den Haag. Zoeter- rneer en Lelden, op de lange baan. Hoe jammer dat ook zou zijn". Gebokst Volgens de heer Borgman kan er nog anderhalf jaar ..gebokst" worden om het recreatieschap Midden Delfland gestalte te geven Pas na die periode komt. zo verwacht hij. de recreatieve Inrichting aan bod. De gesprekken over het schap duren Drs. Borgman: al zo'n drie jaar. Het voorstel van nei rijk. dat nu op tafel ligt. behelst: het rijk betaalt de grondverwerving vol ledig, driekwart van de investerings kosten en de helft van de kosten, die gemoeid zijn met beheer en onder houd van Midden Delfland. Midden Delfland moet, zo staat in het wetsontwerp waarover de Kamer de ze maand spreekt, voor tweederde bestemd worden voor agrarische doeleinden en voor 00nderde voor recreatie. De inrichting zal niet zo rigoreus gebeuren als de plannenma kers in de zestiger jaren wilden. De in 1964 opgerichte Stichting Onderzoek Midden Delfland kwam enkele jaren lager voor de dag met plannen, waa rin ..grootschalige recreatie" een centrale plaats innam. Drs. Borgman is momenteel voorzitrter van de SOMD. Hij zegt: „Aan de plannen van toen heb ik nauwelijks een boodschap". De opvattingen over re creatie zijn de afgelopen jaren danig veranderd. Een nota „Openluchtre creatie in Zuid-Holland", die Gedepu teerde Borgman dit jaar uitbracht, zegt daarover: „De toegenomen be langstelling voor milieu, natuur en landschap is geen modegril, maar een blijvend verschijnsel. Voor de recrea tie in de open lucht heeft dat tot gevolg, dat recreanten ook het bele ven van het landschap verkiezen naast of in plkaats van bezoek aan aangelegde recreatiegebieden". Al leen aan de rand van Midden Delf land moet volgens drs. Borgman ruimte zijn voor zgn. intensieve recre atie. Daar dienen bijv. speel- en wan delweiden. kleine stukken bos en spartelvijvers te komen. Elders in Midden Delfland zal er ruimte zijn voor vormen van rustige recreatie, zoals vissen, wandelen en fietsen. De heer Borgman meent, dat een scher pe scheiding tussen het agrarische gebied en het (rustige) recreatiege bied niet wensselijk is. Wie nu door Midden Delfland loopt of rijdt ziet veelal hoge flats opdoemen aan de randen van het poldergebied. De heer Borgman is van mening, dat deze ..horizonvervuiling" beperkt moet worden. Via zgn. landschapsbouw is het mogelijk de overgang van groen naar steen minder abrupt te maken. „Laagbouw, gemengd met veel groen" noemt de heer Borgman als goede mogelijkheid. Hij voegt daar direct aan toe, dat eventuele verdere afbrokkeling van Midden Delfland eerst goed onder de loep genomen moet worden. De heer Borgman vindt het verheu gend. dat de aanleg van rijksweg 19. dwars door Midden Delfland, op losse schroeven staat. „Want" meent nu ook het provinciaal bestuur, „deze weg is een hinderpaal voor een goede ontwikkeling van Midden-Delfland". ;Tr~ i.-VJÏ. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Veertig pro cent van het aantal werklozen is jonger als 26 jaar". Dit zei de Haagse wethouder Van Lier (onderwijs en personeelszaken) gisteren bij de opening van de zesde Job-In, de jaarlijkse in- formatiebeurs over beroepen, opleidingen en banen. De wethouder vond dit een zorgelij ke zaak: „een goede opleiding is nu niet meer bepalend voor het vinden van een baan en veel school verlaters komen niet aan de slag." Den Haag. dat volgens de wethouder voor wat betreft de jeugdwerkloos heid minder ongunstig zit als de rest van Zuid-Holland probeert door middel van schooldekanen en be roepskeuze-instanties deze werk loosheid wat terug te dringen. De wethouder toonde zich teleurge steld over de matige aanwezigheid van het bedrijfsleven, dat zo graag een betere combinatie tussen onder wijs en bedrijfsleven wil. maar voor de beurs toch geen interesse heeft getoond. Hierna opende de wethou der op originele wijze de tentoonstel ling: achterop een stoomwals geze ten reed hij door een papieren af scheiding de hal binnen, waarna de jeugd kon binnenstromen. Onder de 29 stands is dit jaar een stand van het Gewestelijk Ar beidsbureau waar vacatures van het Haags bedrijfsleven zijn te vinden en werkzoekenden dus gelijk aan werk geholpen kunnen worden. Voor wie belangstelling heeft: de DEN HAAG In een zestal vragen gaat het Tweede Kamerlid Poppe (PvdA) nader in op het overgangs krediet. dat enige tijd geleden is ver leend aan „Technische Installaties Jans B V." door de Nederlandse Mid- denstandsbank. Het Kamerlid wil van de staatssecretaris van econo mische zaken weten of het waar is dat deze als voorwaarde van dit kre diet de eis heeft verbonden dat het bedrijf eerst een reorganisatie moest doorvoeren. Verder wil het Kamerlid weten waarom deze de vakorganisa ties niet ingelicht heeft over de bij de reorganisatie te verwachten perso neelsinkrimping. De heer Poppe vraagt zich af of het geen aanbeve ling verdient dat de vakorganisaties voortaan bij verzoeken om over heidssteun betrokken kunnen wor den. dit in verband met de aanzien lijke gevolgen voor de belangen der werknemers. f Van een onaer verslaggevers. DELFT Op een al jaren braakliggend terrein aan de Kanaalweg één van de Delft se „gaten" is gistermiddag officieel begonnen met de bouw van een projekt van 91 woningwetwoningen. De huizen worden in opdracht van de BK-Bouwvereniging St. Hippolytus gebouwd. Het plan omvat 28 kleinere woningen voor alleenstaanden met daarboven 38 maisonnettewoningen (in vier typen). Voorts komen op het terrein, waar vroeger de Verffabriek en een deel van TNO gevestigd waren 15 flatwoningen en 10 grote eengezinshuizen. Het plan is ontworpen door de Delftse architect ir. J. van den Tol. De bouw wordt uitgevoerd door ERA uit Rotterdam. De bouwkosten bedragen 6 miljoen. Om de plannen financieel rond te krijgen kreeg St. Hippolytus van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een lokaticsubsidie. Over een jaar rallen de eerste huizen worden opgeleverd. De huren komen neer op rond ƒ300,- per maand, exclusief de kosten. Voor de toewijzing geldt de volgende procedure: 50 pet door de gemeente. 10 pet door de rijksoverheid, 20 pet door de adviescommissie voor woningtoewijzing en 20 pet door de woningbouwvereni- ging. ROTTERDAM Het stoffelijk overschot, dat op 26 september ter hoogte van de Willemskade werd opgedregd, Is thans geïdentificeerd. Het was de 25-jarige derde stuur man 8 I. Oeown uit Engeland Het slachtoffer was opvarende van het Nigeriaanse zeeschip Niger Star Op 20 september was de derde stuur man gaan passagieren. Spoorbrug over Zaan anderhalf uur defect ZAANDAM Door nog onbekende oorzaak is de spoorbrug over de Zaan bij Zaandam gistermorgen om 7 40 uur defect geraakt. De brug kon niet meer dicht, zodat de NS bussen moest inzetten tussen Zaandam en Purmerend De treinen van en naar Hoorn reden om vla Alkmaar Om 9.20 uur was het defect weer verhol pen en kon het treinverkeer tussen Zaandam en Purmerend weer nor maal rijden Ook het treinverkeer bij Haarlem, waar donderdagmiddag een trein ontspoorde, werd gisteren weer hervat DELFT „Het Hoogheem raadschap Delfland is de afgelo pen zomer tot twee keer toe aan een ramp ontsnapt, doordat het nog net op tijd ging regenen". Dit zei dijkgraaf mr. A. P. van den Berge van het Hoogheem raadschap tijdens een vergade ring van dit schap. Evenals vori ge jaren in droge perioden bleek het pompen van water uit het Rijnland ook dit jaar ontoerei kend. Het water zakte in de boezem ondanks schutten en andere maatregelen, één tot twee centimeter per dag. Bo vendien kreeg het water een onaanvaardbaar hoog zoutge halte van gemiddeld 300 milli gram per liter. „Dit zou met de nog te graven kanalen Wad- din\veen-Voorburg en Maarssen-Bodegraven niet zijn gebeurd", aldus de dijkgraaf. Wethouder Van Lier. een zorgelijke zaak. tentoonstelling is vandaag van 10-5 uur geopend en maandag tot en met woensdag van 14-17 en van 19-22 uur. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Tussen de wijk vertegenwoordigers en de ambtenaren in de pro jektgroep Crooswijk is verschil van mening ontstaan over de toewijzingsregelels die opge steld moeten worden voor de tweede nieuwbouwgolf (van 1100 woningen) in Crooswijk. De raadscommissie voor Stadsvernieuwing steunt in meerderheid de opvattingen van de ambtenaren. De bezwaren van het ambtelijke deel van de projektgroep richten zich vooral op de uitsluiting van een deel van het projektgroepgebied. namelijk Wereldhaven en het Alke- madekwartier. Wethouder Van der Ploeg (stadsvernieuwing) is het op dit punt met de bewoners eens dat in dit gebied de nood bij lange na niet zo groot is als in de rest van de wijk. De ambtenaren hebben verder be zwaar tegen het geen enkele priori teit geven aan een in verband met woningverbetering noodzakelijke verhuizing en vooral tegen het verantwoording laten afleggen door de dienst van volkshuisvesting over de urgent woningzoekenden aan een bewonerscommissie. „De urgentie hangt vaak af van zeer persoonlijke omstandigheden en die gaan mede wijkbewoners niet aan." meent de wethouder, die er dus niets voor voelt om op dit punt de bewoners hun zin te geven. Het derde belangrijke punt van kri tiek van de ambtenaren is dat de voor urgent woningzoekenden uit andere wijken bestemde woningen alleen voor urgent woningzoeken den uit stadsvernieuwingsgebieden zijn. Dit zouden tenminste de „noodgevallen" uit andere wijken van vóór 1940 moeten zijn," aldus de ambtenaren. DEN HAAG Haagse taxi's hoeven nog niet te voldoen aan de nieuwe voorschriften, die ten doel hebben de veiligheid van de bestuurders te ver groten. Volgens de wijziging van het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Per sonen, die gisteren in werking is ge treden. moeten taxi's beschikken over mobilofoon, alarminstallatie en inwerpsafe. B. en W. van Den Haag menen, dat er te weinig tijd is ge weest om die voorzieningen aan te brengen. Daarom verlenen zij Haag se taxichauffeurs ontheffing gedu rende een half jaar. DEN HAAG - De Hagenaar dr. H. Bouman is bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van de Haagse gemeenteraad een in zijn ogen te sober net voor kabeltelevi sie aan te leggen. Volgens de heer Bouman eist het algemeen belang, dat het raadsbesluit vernietigd wordt. De heer Bouman meent, dat de keuze had moeten vallen op een ander type kabeltelevisie (Centrale antenne-inrichting). Als redenen, waarom hij het raadsbesluit aan vecht noemt de heer Bouman: er is onvoldoende rekening gehouden met de belangen van het onderwijs, spreiding van cultuur en we tenschappelijke informatie; de ge meente Den Haag heeft onjuiste voorlichting verschaft; de ver antwoordelijke wethouder is wille keurig te werk gegaan. MAASTRICHT De behandeling van de rechtzaak tegen de 41-jarige hoofdverpleger Frans H. uit Kerkra- de, die ervan verdacht wordt in de Lueckerheidekliniek verscheidene bejaarde patiënten met insuline te hebben doodgespoten, zal op maan dagmorgen 25 oktober worden her vat. Tegen Frans H. is in mei jongs tleden door de officier van justitie, mr. J. Booster, na een proces dat drie weken duurde, twee maal levenslan ge gevangenisstraf geeist. Op 28 mei deed de Maastrichtse rechtbank ech ter echter geen uitspraak. Zij besloot tot schorsing van drie maanden om dat een nader psychiatrisch onder zoek noodzakelijk werd geacht en omdat de deskundige, prof. dr. Ariëns van de universiteit van Nij megen nadere opheldering moest verschaffen over het verband tussen de door Frans H. toegegeven insuli- ne-injecties en het overlijden van de patiënten. DEN HAAG De rechtbank heeft vrijdag de 29-jarige L. B. uit Den Haag wegens diefstal met geweld veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. De officier van justitie had drie jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen, dat L. B. in het najaar van 1974 in Den Haag twee overvallen heeft gepleegd op resp. een bordeel in de Griftstraat en een winkel aan het Noordeinde. Een aantal mensen werd hierbij met traangas bespoten. Een vrouw werd met een gummiknuppel bewuste loos geslagen. De buit bestond uit enkele duizenden guldens eni siera den. Twee mede-daders van ver dachte zijn onlangs veroordeeld tot vier jaar celstraf. Het drietal ont kent. L. B. zit momenteel 2,5 jaar cel uit wegens een serie oplichtingen en diefstallen. OEGSTGEEST Het Eers te- Kamerlid Zoutendijk (WD) heeft minister Van Agt (justitie) vragen gesteld over het grote aantal inbra ken en het onvoldoende politietoe zicht in de gemeente Oegstgeest. De heer Zoutendijk stelt een vijftal vragen aan de minister met betrek king tot deze situatie. Zo wil hij weten of de minister een overzicht kan geven van het aantal inbraken dat de afgelopen jaren in privé- woningen in Oegstgeest heeft plaatsgevonden. Als voorbeeld noemt hij de gepleegde inbraak van 26 september j.l. waarbij bewoners van naburige panden de inbrekers overmeesterden en de onmiddellijk gewaarschuwde politie ruim een half uur later arriveerde. Laatste vraag van het kamerlid is dan ook of de minister een verbetering in de situatie kan beloven. SCHEVENINGEN - Ds. J. D. Wuis- ter. hervormd predikant te Scheve-' ningen begint dinsdagavond 5 okto ber a.s. om zeven uur met een nieu we. wekelijkse cursus over de sym bolische betekenissen van de he breeuwse letters, woorden en ge schiedenissen tot beter verstaan van het Oude en Nieuwe Testament. De cursus wordt gehouden in wijk- zaal de Vonk, achter de Nieuwe Kerk aan de Duinstraat 4. Inlichtin gen: Frankenstraat 10. tel. 540628. DEN HAAG SCHIEDAM De bekende Haagse evangelist Johan Maasbach verricht woensdagavond 6 oktober om 8 uur de opening van zijn nieuwe religieuze centrum in Schiedam. Het- Maasbach-centrum is gevestigd in de monumentale, uit 1823 daterende Havenkerk die onder bescherming van de Monumen tenwet staat Maasbachs Wereldzending kocht de kerk enkele jaren geleden van de RK parochie St. Jan de Doper, s Middags van drie uur tot half zes bestaat gelegenheid het centrum te bezichtigen Van een onzer verslaggeefsters. DEN HAAG „U komt hier eigenlijk op herhalingsoefening". Als brandweercommandant van Leiden heeft u zich reeds bezig gehouden met de regionalisatie van het brandweerwezen, die taak is hier in Den Haag ook voor u weggelegd". Met deze woorden verwelkomde bur gemeester F Schots de nieuwe brandweercommandant van Den Haag. ing. A. C. Broeshart. Als één van de voornaamste zaken van de veelvuldige taak. die de nieuwe com mandant op zijn schouders nam. zag de burgemeester toch wel de brandpreventie „Een stad moet brandveilig gebouwd zijn. maar daarnaast is het uw taak de burger bewust te maken van het brandge vaar dat altijd nog kan schuilen In zijn toespraak herdacht de burge meester ook de taken, die de onder commandant. de heer J. C. Marseille en de secretaris M. Blom na vertrek van de oud-commandant Gilijamse vervuld hebben en spelde beide he ren de versierselen op van resp. de rangen adjunct-hoofdcommandeur die zelf jarenlang de commandant van de heer Broeshart is geweest, wees er op dat deze prettige samen werking ook nu voortgezet kan worden. Werelddierendag Het secretariaat van de com missie voor Dierenbeschermin Den Haag en omstreken dee mee. dat de traditionel „Kraampjesdag" ter gelegenhei van de herdenking van „We relddierendag" dit jaar zal wo: den gehouden op 9 oktober. O* verschillende plaatsen in de sta zullen dan kraampjes worden ge plaatst, waar propaganda voor d Dierenbescherming in het alge meen wordt gemaakt en teven voorwerpen te koop worden aai geboden. Er wordt tevens geco lecteerd. 016 De jongerensociëteit 0'16 aan he Oosteinde 16 in Voorburg vei toont vanmiddag om twee uu' een Russische tekenfilm in kleu van de bekende animatiefilmer I Artmanov. Het onderwerp is wat minder bekend sprookje vai Hans Christiaan Andersen. Voc ƒ0,50 kunnen de kinderen worden van de O'16 Kindei filmclub. Zij krijgen dan alle ii formatie over de volgende film gedurende een half jaar thuisgt stuurd. Het is de bedoeling oii elke drie weken, op zaterdagmii dag een kinderfilm in OT6 te vei tonen. NCBO-Katwijk Met ingang van heden houdt d( NCBO-Katwijk (de Nederland Christelijke Bond van personeel werkzaam bij de Overheid) en ii de sectoren gezondheidszorg ei maatschappelijk welzijn) elki tweede maandag van de maani spreekuur in het Hervormi Jeugdhuis. Voorstraat 72 tussei 19.30 en 20.30 uur. Op dit spreek uur kan men terecht voor he verkrijgen van inlichtingen en/o advies welke betrekking hebbei op het lidmaatschap, beidsvoorwaarden, arbeidsvet houdingen, beloning (salaris, toe lage), pensioen- en wachtgeldre gelingen, ontslag etc. Nieuwe naam Het Theater aan de Haven rich een nieuw theater in aan de Duin straat in Scheveningen (de vroe gere manege). Hiervoor zoekt dt groep De Appel nu een passendi naam. Zelf heeft zij bedacht: Theater in de Manege Appeltheater (het nieuwe) Theater &d Have: Heeft men een voorkeur voor éi van deze drie of heeft men et betere suggestie? Laat ditf dai even weten. Liefst per briefkaart aanpostbus 5260 in Den Haag Vermeld duidelijk naam en adres Zij die tot de meerderheid beho ren door wie de definitieve naan wordt bepaald, krijgen een vrij kaart voor één van de voorstellin gen van Shakespeare's „Dl STORM" in het nieuwe theater Jantje Beton Jantje is het symbool voor d hedendaagse jeugd, voor wie d speelruimte verloren dreigt t gaan door de nog steeds toene mende woningbouw en wegen aanleg. De jeugd moet die speel ruimte behouden en daaror houdt het Nationale Jeugdfondi de geestelijke vader van Jantji jaarlijks een collecte. Met d opbrengst worden vele jeugdprt jecten gerealiseerd, speelterre nen aangelegd, kinderboerderije onderhouden etc. Voorburg dot ook mee. Inlichtingen, tel. 87080 tst. 43 of 44. Sportprijs Het gemeentebestuur van De Haag stelt ook dit jaar weer ee Sportprijs beschikbaar. Deze I bestemd voor Hagenaars of Haa se instellingen of verenigingei die een bijzondere prestatie hel ben verricht op sportgebied, een belangrijke bijdrage hebbe geleverd aan de bevordering va de sport in Den Haag. Haags sportclubs en Haagse afdelinge van landelijke sportbonden kur nen suggesties doen voor het t<x kennen van de prijs. Een commi sie adviseert het gemeentebi stuur bij de toekenning van d Sportprijs '76. De suggesties kun nen tot 1 december schriftelij ingediend worden bij de secret» ris van de sportprijscommissli Nassauplein 4, kamer 201. En dan nog dit De bekende Lee Singers van Lee Universiteit uit Clevelan Tennessee U.S.A., geven t' concerten van koormuziek in Capitol Evangelie Centrum, Loo duinsekade 222 in Den Haag. t.r morgen om 15.00 en 19.30 uur. Woensdag 6 oktober wordt het restaurant van „Madurodait van 10.30—19.30 uur de jaarlijkJ bazar van het U.V.V. en Zorg Bijstand gehouden. Voor kindi ren is er om 2.30 uur poppenkai met een kindertombola. In de Koningkerk aan de Bi Ingenhouslaan te Voorburg won op 9 oktober een interkerkelijk zendingsdag gehouden. Prof. <1 J. Verkuyl spreekt 's morgei" over het thema: „Zending, wai rom, hoe en waar?" ADVERTENTIE oor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6