Spanningen in centrum van Surinamers lopenop p iffl dichtbij a Wi een paar ons Sterling lommentaar Mensen in Ubbergen wonen erbarmelijk' Afwachten Artsen zeggen dat Hendriks liet parlement lasseert Zuidafrikaanse studenten mogen blijven l.l ooo verboden aan te plakken training stuur 'n brief het weer Zuiden het warmst Beatrix en Claus bezoeken Drente ITERDAG 2 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 )e Tweede Kamer heeft deze week net een duidelijke meerderheid uit- esproken hoe naar haar mening en wettelijke regeling voor het fbreken van zwangerschap er dient lit te zien. Die uitspraak op zichzelf rinden wij betreurenswaardig. Het naar onze mening een erkenning van het trieste feit, dat wij er ge- neenschappelijk niet toe in staat tijn een oplossing te vinden voor de eestelijke of sociale nood waarin »en vrouw door haar zwangerschap tan komen te verkeren. och lijkt het ons politiek gezien iet beste de verdere ontwikkeling f te wachten. Met name de Eerste [amer moet nog een uitspraak loen over deze zaak en het ziet er iu ook naar uit, dat er op korte ermijn enkele rechterlijke uitspra- en te verwachten zijn' over de hans in ons land gevolgde praktijk; en praktijk die merkwaardig ge- loeg jaren lang slechts gesteund leeft op een beschouwing uit 1966 .abortus op medische indicatie en iet strafrecht" van de strafrechtge- eerde prof. Ch. J. Enschedé. ladien zijn er eigenlijk maar twee echterlijke uitspraken geweest een paar maanden geleden van de Amsterdamse rechtbank in een aak van een abortus met dodelijke ifloop in een Amsterdamse kli- liek), maar hier heeft het Open- laar Ministerie inmiddels hoger be- oep aangetekend. Iet is trouwens ook nog de vraag of Ie Eerste Kamer de thans in de weede Kamer aanvaarde wet zal lannemen, zoals het evenzeer de rraag is of de Nederlandse rechters r op korte termijn in zullen slagen litspraken te doen waaruit een al- jemeen geldende rechtspraak valt if te leiden. )aarom lijkt het ons in elk geval lolitiek verstandig dat Hannie van .eeuwen en Til Gardeniers haar wetsontwerp, na aanvaarding van het wetsontwerp-Roethof cs door Ie Tweede Kamer, nog even enige lijd in reserve hebben gehouden. fan eén onzer verslaggevers ITRECHT De georganiseerde rtsen hebben bezwaren tegen een laatregel van staatssecretaris endriks die uitbreiding van het antal specialismen in algemene zie- enhuizen aan banden legt. Ie Maatschappij tot bevordering er geneeskunst (KNMG) en haar .andelij ke specialistenvereniging 5V) hebben hierover aan de bel etrokken bij de Tweede- iamercommissie voor volksgezond- eid. die binnenkort met de heer iendriks over de zaak overlegt. 'olgens beide organisaties loopt de oaatregel vooruit op de nog niet in et parlement behandelde Wet zie- enhuisvoorzieningen. Door een on- igenlijk gebruik van de Zieken- indswet zou de staatssecretaris op ie manier het parlement passeren. Is zakelijk bezwaar voeren KNMG LSV aan dat de maatregel gein riteria geeft waarnaar aanvragen an ziekenhuizen om hun diensten it te mogen breiden, zullen worden eoordeeld. Het leidt tot rechtsonze- erheid wanneer ook geen sluitende rocedure wordt aangegeven om te en afwijzingen in beroep te gaan, ldus de organisaties, die spreken een „niet te controleren lachtsuitoefening van de zijde van e overheid". (In een dergelijk geval volgens de Wet administratieve echtspraak overheidsbeschikkin- |en altijd beroep mogelijk op de Hdeling rechtspraak van de Raad State red.) (NMG en LSV maken overigens een bezwaar tegen de strekking van iet wetsontwerp ziekenhuisvooreie- ingen, en zijn het op zichzelf wel ens met een doelmatige spreiding an specialismen. Zij vinden wel dat iet voor de hand gelegen had dat taatssecretaris Hendriks voordat ij de nu aangevochten maatregel rof, hen en het ziekenhuiswezen om dvies had gevraagd. an een verslaggever JEN HAAG Staatssecretaris mr. J. Zeevalking van justitie heeft ïslist dat aan drie Zuidafrikaanse 'tudenten verblijf in Nederland *ordt toegestaan. Deze studenten *aren betrokken bij demonstraties i Soweto in juni van' dit jaar en hebben daarna hun land verlaten. Het verblijf in Nederland wordt toe gestaan ten behoeve van voortzet ting van hun studie, aldus een mede deling van het ministerie van justi ce. Nederlandse kerkelijke kringen uilen zich in de komende dagen 'eraden over de vraag hoe hun le- ensonderhoud en verdere studie - «unnen worden geregeld. Door Huib Goudriaan NIJMEGEN De 135 Surina mers (vijfentwintig gezinnen), die merendeels langer dan een jaar verblijven in het opvang centrum De Refter in Ubber gen, zijn in verzet gekomen te gen hun situatie, „Niet alleen de erbarmelijke huisvesting, ook de bevoogdende en soms beledigende toon, waarop ze worden aangesproken (wat ko men jullie hier doen, waarom maken jullie zoveel kinderen) knaagt aan de bewoners van dit pensionaat'" zegt de heer L. Van Muiier, bestuurslid van de Nijmeegse sociaal-culturele vereniging voor Surinamers „Wi Na Wan". Van Muiier heeft de vereniging tot spreekbuis gemaakt van deze Surinamers die behoren tot de vierduizend nog steeds in opvangcentra verblijvende voormalige rijksgenoten. In de Refter leven gezinnen van acht tot tien personen op één kamer, zon der een eigen toilet, zonder eigen keuken en zonder eigen bad- en was gelegenheid", heet het in een open brief aan het ministerie van CRM, die vorige week in de publiciteit kwam. Daarna ontwikkelden de ge beurtenissen zich snel. Een toilet, dat zeven maanden kapot was, kon aldus de heer Muiier deze week nog binnen enkele uren worden gere pareerd. Donderdagmorgen bezocht een vertegenwoordiger van het Haags vestigingsbureau het pension. Deze ambtenaar, de heer P. Karchy voert de klachten van de bewoners terug tot communicatiestoornissen tussen de bewoners enerzijds en staf anderzijds. Bovendien beticht de heer Karchy de heer Van Muiier er van nooit contact met hem te heb ben opgenomen en „bepaalde orga nisaties" ervan, onrust te stoken met andere doeleinden dan die van de bewoners, namelijk politiek- ideologische. Donderdagmorgen be zochten ook gemeente-ambtenaren en de burgemeester van Ubbergen het pension en werd samen met pen sionhouder H.C. van Reyendam een persconferentie gegeven. Incident De heer Van Muiier: „Hier waren de bewoners niet bij uitgenodigden zij kregen dus geen enkele kans aan het woord te komen." Van Muiier vindt dit weer tekenend voor de situatie van „bij u, over u, zonder u," waarin de Surinamers in Ubbergen verke ren. Gevolg hiervan was dat de be woners donderdagavond zelf een ac tiecomité formeerden. Van Muiier vindt dat door het ontactische optre den van de directie van het pensio naat en van vertegenwoordigers van CRM nu een heilloze toespitsing in de hand wordt gewerkt. Hierop wijst volgens hem al een gebeurtenis die gisteren op De Refter plaatsvond. Pensionhouder Van Reyendam ver zocht de politie een van de bewoners, de heer Gaffar, zijn windbuks te ont nemen. „Dit gebeurde en," aldus Van Muiier, „het personeel loopt nu zelfs met walkie-talkies rond." Van Muiier wijst elke beschuldiging dat hij „andere doeleinden dan het helpen van de bewoners" zou nastre ven, verontwaardigd van de hand. „Wij, als sociaal-culturele vereni ging, en als goed gehuisveste Surina mers, zijn gestuit op de problemen van deze mensen en dan ontstaat een spontaan gevoel van medeleven. Als de heer Karchy beweert dat er slechts sprake is van een communi catiestoornis (dat op zichzelf al wijst op een misstand) zou ik hem willen vragen hoe het komt dat er nu wél allerlei verbeteringen mogelijk zijn. En dat de directie van De Refter individuele Surinamers, die al zelfstandig gehuisvest zijn benadert om negatieve verklaringen over de bewoners van De Refter af te leggen. We houden er overigens rekening mee dat de heer Karchy met zijn verklaringen niet tegen zijn werkge ver ingaat." Volgens de heer Van Muiier en enke le bewoners wordt De Refter in Ub bergen door de Surinamers als een van de slechtste opvangcentra in ons land beschouwd. Niettemin pompt het ministerie van CRM twintig gul den huur per persoon per dag in De Refter. Een mevrouw, die uit angst voor moeilijkheden met de pension houder haar naam niet wil noemen zegt: „CRM betaalt voor mijn gezin van tien personen tweehonderd gul den per dag en zesduizend gulden per maand aan de eigenaar voor onze huisvesting in deze noodsituatie. Maar toen ik in Nijmegen een huis had gevonden voor vijfhonderd gul den huur per maand, kreeg ik dat niet omdat dat te duur was volgens de CRM-contactambtenaar." In een open brief aan CRM, stellen de be woners van De Refter deze besteding van overheidsgelden als volgt aan de kaak: „Dat er uit de pot sociale voor zieningen zulke krankzinnige bedra gen worden betaald voor een abso luut minimum aan comfort is op zichzelf al erg genoeg. Maar dat er niet wordt gecontroleerd wat er met dit (gemeenschaps-)geld wordt ge daan, moet naar onze mening iedere weldenkende Nederlander met ver ontwaardiging vervullen." Vraag aan Muiier en enkele bewo ners: wat zijn uw voornaamste klach ten over dit opvangcentrum? „De bewoners worden als kinderen behandeld. CRM-contact- ambtenaar A. M. Klavers stelt zich op als iemand, die ze begunstigt en De heer Van Muiier, student in de psychologie in Nijmegen, bestuurslid van Wi Na Wan (rechts): Surinamers worden bevoogd vaak ontkomt hij daar ook niet aan. Maatschappelijk werkster mevrouw Brus komt niet op voor de belangen van de bewoners, maar trekt partij voor de beheerder. Als de mensen over iets klagen zijn ze lastig. Ze moeten altijd om gunsten vragen. Een voorbeeld hiervan is dat er maar een telefoontoestel is en dat elke keer weer moet worden gevraagd, of iemand mag bellen. Is er telefoon voor je, dan word je omgeroepen maar dan moet je uit de barakken over het ('s avonds onverlichte) erf komen dan ben je meestal al te laat. Kinderbijslag wordt door CRM inge houden als tegemoetkoming aan de huisvestingskosten; wel was afge sproken dat met ingang van 1 juni wél kinderbijslag ter beschikking zou komen, maar er is nog niets ontvangen. Het inkomen is onvol doende (ongeveer 415 gulden per twee weken, onafhankelijk van de gezinsgrootte. Maar dit bedrag is ge richt op de gemiddelde Nederlandse gezinsgrootte, terwijl deze Suri naamse gezinnen zeer groot zijn. Door geldgebrek zijn veel kinderen zonder boeken op school begonnen en vaak onvoldoende gekleed. „Maar we hebben al een jaar het gevoel dat de klachten worden genegeerd." De vereniging Wi Na Wan heeft nu een aantal eisen opgesteld. Een van die eisen is dat CRM controle zal gaan uitoefenen op de situatie, door het instellen van een objectief onder zoek van waarnemers van het minis terie. CRM wordt bovendien met klem vorzocht het contract met pen sionhouder H. C. van Reyendam niet te verlengen. Gevraagd wordt de si tuatie in de andere opvangcentra eveneens te onderzoeken. Bovendien hebben de bewoners van De Refter gezamenlijk geëist dat zij dezelfde voorzieningen voor wat betreft hy giëne en huisvesting krijgen als alle andere Nederlanders. Wonderlijk De heer Karchy geeft ons desge vraagd als commentaar hierop dat CRM zich bij het beoordelen van de inrichting van De Refter heeft ge houden aan de logementsverorde ning en dat er in De Refter slechts problemen zijn met drie grote gezin nen. Karchy: „Een gezin is voorge dragen voor een huis in Aalten, maar weigerde dit omdat het zich daar „van iedereen verlaten zou voe len". „De bewoner, die u sprak heeft bovendien kennelijk niet gezegd, dat de Surinaamse gezinnen liefst bij elkaar wonen, omdat ze controle willen uitoefenen op hun grotere kinderen. Aan één gezin is kamers voor die kinderen aangeboden, maar heeft dat geweigerd. Volgend jaar, in februari of maart, zullen we in Doetinchem woonruimte beschik baar hebben. Het is heel moeilijk voor de gezinnen huizen te vinden; in deze gevallen moeten twee huizen tot een worden verbouwd, wat dan weer dubbele huur vraagt. Maar in Doetinchem hebben we weer het probleem dat twee vaders van de gezinnen om wie het gaat in Wychen werken. De kinderbijslag is misschien door administratieve oor zaken vertraagd. Overigens kan een extra studietoelage worden verkre gen". De heer Karchy benadrukt dat zijn staf in De Refter (een contacts ambtenaar, een maatschappelijk werker en nog drie sociaal werkers) nooit duidelijke signalen van onvre de hebben gehad. Hij blijft het won derlijk vinden, dat ondanks de open brief van de bewoners, de klachten hem nooit rechtstreeks van de be woners, noch van de heer Van Mu iier hebben bereikt. „Ik heb heel sterk de indruk dat een paar organi saties acties opzetten, die niet in het belang zijn van de Surinamers en weer negatieve publiciteit voor deze groep als geheel opleveren", conclu deert de heer Karchy. Van Muiier: „CRM moet blij zijn dat wij de rechtmatige verlangens van de be woners op een rechtmatige manier vorm helpen geven en daardoor er ger voorkomen". DE' Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- 000 onder redactie van loes smlt Een van de cadeaus die de Ame rikaanse minister Kissinger kreeg toen hij met Nancy trouw de, was een handgemaakt, gou den „glas" ter waarde van zo'n f 750, met de welgemeende felici taties van de Perzische ambassa deur in Washington, die vanwege de vriendschap alleen met zijn voornaam Ardeshir onderteken de. Een aardig geschenkje, maar nog niets vergeleken bij wat Hu- bert Humphrey eens uit handen van Zaïres president Moboetoe kreeg: een diamant van een kwart miljoen gulden. Van een bezoek aan Ethiopië bracht Spiro Agnew toen nog vice-president onder meer twee koptische kruisen mee naar huis, uit Koe weit een gouden zwaard, een tij gerschedel uit Thailand en een achttien karaats gouden broche uit Griekenland. Dat weet Jack Anderson allemaal in de Was hington Post te vertellen en die weet gewoonlijk veel. Relatiegeschenken worden zeker op hoog niveau met gulle hand rondgestrooid, maar het verve lende voor de genoemde heren is, dat ze geen cadeaus van boven de vijftig dollar een gulden of f 125 dus mogen aanpakken. Sinds tien jaar hebbene ze in Amerika een wet die hoge ambtenaren dat verbiedt. Omdat weigeren ook niet netjes staat de en de relaties niet ten goede zou komen, mogen zulke functiona rissen de geschenken wel aanne men, als ze ze dan maar meteen afgeven bij het overheidsbureau voor algemene zaken. Daar be waren ze alles zuinig in de kel ders en als het erg bijzondere zakèn zijn, lenen ze die ook wel eens uit aan musea. Amerikaanse presidenten hebben zich ook aan het voorschrift te houden, wat niet verhindert dat ze worden overladen door alle mogelijke regeringen waar ze op visite gaan. President Ford bij voorbeeld heeft in Oostenrijk eens een peperdure, electrische microscoop gehad, in Polen een rijk bewerkte zilveren kist met de Poolse adelaar, en Sowjet- minister Andrej Gromiko heeft hem al heel wat litertjes wodka en kilootjes kaviaar van eerste kwaliteit geschonken. Mevrouw Kissinger moest het bewaarbu- reau een schitterende gouden halsketting overhandigen, die ze van de Koerdische generaal Al Barzani persoonlijk had gekre gen, en de vrouw van de vroegere minister William Rogers zag dia manten, robijnen, gouden en tur quoise sieraden haar neus voor bijgaan, afkomstig van dezelfde heer Barzani. De meest voorkomende relatie geschenken zijn horloges in alle soorten en maten. Zo had me vrouw Rogers een witgouden exemplaar van bijna f 4000 kun nen dragen, een generaal leverde er eentje van zo'n 2000 in, en agenten van de geheime dienst brachten het bureau een dozijn gouden horloges met de ordeteke nen van Saoedië's vorige koning Feisal er in gegraveerd. Dat zelfde land stuurde bankdirec teur Ca sey eens een volledige uitrusting om paard te rijden, compleet met zadel met gouden tressen en rijlaarzen. Regeringen in het Midden-Oosten geven graag tapijten. Daar liggen er negentien van opgeslagen en vi ce-president Rockefellers buiten huis staatseigendom is er rijkelijk mee belegd. Intussen worden de kelders van het bureau algemene zaken steeds voller. De collectie omvat van alles, van oorringen, came ra's, ijsemmertjes en tapijten tot krokodilleren aktetassen, tafels en zelfs een wierookvat toe. Maar het kostbaarste van alles is waarschijnlijk een Koreaanse wijnkaraf met glazen, zeker dui zend jaar oud en van onschatba re waarde, ook al was er iets aan beschadigd bij aankomst in het Witte Huis. OH. DAT VERKEER Reeds deoudeEgvpte- naren en Romeinen kenden verkeerswetten 3mnen60jaar isde topsnelheid van autos 6 zd groot geworden Per 10mlioen mensen v*xden ae verkeersre gels dagelijks ca 120 ■niljoep maal toegepast Een autoweg kans®» soms 3miljoen gul den per km kosten Jaarlijks komen er n het wereldverkeer 7miljoen auters t»j 0e witte verkeersstreoer op de wegen houden het soms maar 3jaar ut Een grote vogel van onduidelijke herkomst heeft zes jongens har der laten fietsen dan ze zelf ooit voor mogelijk hadden gehouden. Bij Saarburg in Lotharingen viel het dier, een fors exemplaar, de fietsers plotseling van achteren aan. De vogel probeerde op de hoofden van de jongens in te hak ken en hoe ze ook vertwijfeld met fietspompen zwaaiden, het dier liet zich niet van zijn bezigheid afhouden. Na zes kilometer racen konden de fietsers hijgend een boerderij binnen vluchten, waar de bewoner de vogel met een jachtgeweer neerlegde. Toevallig waren de zes jongens wielrenners, dus dat was een uitstekende trai ning. Nog geen maand geleden, op 10 september, drongen agenten van de geheime Argentijnse politie de woning binnen van het gezin SchaegT in Buenos Aires, met de bedoeling het echtpaar Soledad en Frederico Schaegr te arreste ren. Toen zij zich tegen hun ge vangenneming verzetten schoten de agenten hen zonder pardon dood en namen in plaats van de ouders de 'twee zoontjes en hun bejaarde verzorgster mee. De ver zorgster, de Spaanse Angela Mar tinez Garcia, is al driepnzeventig jaar en ernstig ziek, zodat ge vreesd wordt dat de moord en de ontvoering haar dood zullen wor den. Van haar en van de twee jongetjes Schaegr Juan Pablo, nog geen drie jaar oud. en Frede rico Simon van nauwelijks een half jaar is sinds de ontvoering niets meer vernomen. Niemand weet waar ze naar toe zijn ge bracht. Een familielid in Europa van de Schaegrs heeft intussen wel een anoniem telefoontje uit de Argentijnse hoofdstad gehad, waarin van de moord op het echtpaar mededeling gedaan werd. Amnesty International adviseert iedereen, die iets wil doen om het leven van de beide kinderen en hun verzorgstr te redden, tele grammen, expres- of gewone brie ven te schrijven naar: Exmo. Sr. Ministro de Relaciones Exterio- res, Contraalmirante Cesar Gu- zetti, Arenales 761 Buenos Aire s/Argentina; Sr. Secretario de la Presidencia, Gral. de Brigada Jo se Villareal, Casa de Gobiemo Buenos Aires/Argentlna; en naar de ambassaderaad: Dr. Abel M. Veronelli, Javastraat 20. Den Haag. Briefschrijvers kunnen in beleefde bewoordingen hun verontrusting uitdrukken over de ontvoering van zulke kleine kin deren en hun oude verzorgster en de autoriteiten vragen onmiddel lijk uit te laten zoeken waar de drie gevangen gehouden worden. Tijdens het weekend zullen in zuid-Nederland de hoogste temperaturen bereikt wor den: 18 tot 19 graden. Het noorden en noordoosten ko men zondag en maandag niet verder dan circa 14 graden celsius en dat is toch wel een kleine teruggang ten opzich te van het begin van deze week. Nog altijd heeft een kleine depressiekern boven zuid-Engeland het restant van de eertijds zo krachtige stormdepressie in de golf van Biskaje invloed op het weer. De atmosfeer is er oneven wichtig door en er moet voor al aanvankelijk gerekend worden op plaatselijk wat re gen of een bui. De zeilers zul len dit weekend mogen reke nen op een zwakke tot mati ge wind uit richtingen tussen oost en zuid. Een sterk hoge- drukgebied zal in onze omge ving op korte termijn geen weerwijziging tot stand bren gen. Wel ligt over de Oostzee nog altijd een kern van 1030 millibar, maar de ermee sa menhangende uitloper tot IJsland verzwakt steeds ver der door depressie-invloeden vanaf het midden van de oce aan. Het is mogelijk dat de wind op iets langere termijn daardoor meer uit zuidweste lijke richtingen gaat waaien, maar meer bijzonderheden zijn daar nog niet over te geven. Over het noodweer van woensdag druppelen nog wat nadere gegevens binnen. Het blijkt, dat Bussum ook in de baan van zware onweersbui heeft gelegen. In de ochtend deed zich daar toen een enorme hagelslag voor. De hagels waren zo groot als ha zelnoten. Zij hadden een doorsnede van drie cm. De natuur had er een volkomen winterse aanblik gekregen. Zelfs om vijf uur 's middags waren er nog ijsresten voor handen. De totale neerslag is er 33 mm geworden en de regenval werd begeleid door een zeer hevig onweer. In de loop van de middag kregen Woold bij Winterswijk 10 mm, Doetinchem 13, Apel doorn 14 "en Deventer 19 mm neerslag te meten. In Roo sendaal werd donderdaga vond laat op afstand nog ge rommel gehoord, ongetwij feld heeft dat samengehan gen met een neerslaggebied uit Frankrijk dat in de Ar dennen en tot bij de omge ving van Eindhoven onweer veroorzaakte. De zwaarste Euroneerslag van de afgelo pen week daalde neer op Lo carno: meer dan 210 mm in een tijdsverloop van slechts 36 uur. Onze medewerker in Roosen daal gaf zeer snel al een in druk van het „septemberkli- maat" in zuidwest-Brabant Het is daar overdag met ge middeld 18.6 graden Celsius voor de dagelijkse maxima ëën graad te koud geweest, maar de gemiddelde etmaal- temperatuur kwam er met 14.6 graden Celsius toch nog juist 0.1 graad boven nor maal uit. Klaarblijkelijk is de invloed van het warme zee water op die temperatuur merkbaar. Het gewijzigde, wat meer depressionaire weerbeeld van augustus blijkt uit de gemiddelde luchtdruk: 1013 millibar te gen normaal 1016 millibar: het waren dus geen „zware jongens", anders was dit cij fer wel lager geworden. Het was met 98 mm te nat (nor maal 72), in Gorredijk met 50 mm te droog: de achtste te droge maand in successie. Op laatstgenoemd station in het noorden waren maar twee septemberdagen 20 graden Celsius of warmer, in Roosen daal 12 met uitersten van 24 graden Celslus op de 27ste (Gorredijk toen slechts ruim 20). Op vijf dagen onweerde het in de Roosendaal, op ëën dag in Almkerk waar het op ëën dag weerlichtte. Van een verslaggever. KLAZIENAVEEN Vrijdagmorgen zijn prinses Beatrix en prins Claus in het Drentse Nieuw Amsterdam be gonnen met een bezoek aan zuid oost Drente. Burgemeester drs. H. A. Beusekamp van Emmen heette het prinselijk paar welkom. De commis saris van de koningin in Drente, me vrouw mr. A. P. Schilthuis had zich reeds bij de provinciale grens in Meppel bij het prinselijk paar ge voegd. Prinses Beatrix en prins Claus bezochten onder meer de veenderij Purit op het Amsterdamse veld. In de buurt van de veenderij ligt het hoog-veenreservaat van CRM, het Meerstalblik, dat vervol gens werd bezichtigd. Daarna be zocht het prinselijk paar een fabriek in Klazienaveen. HOOOWATER zondag 3 oktober Vliaslngen 10 11-22 52 HarlngvlieUlulzen 10 35-23 08 Rot terdam 12 21- - 8chcveningen 11 35- -- IJmuldcn 12.10- - Den Helder 2.53-1514 Hartlngen 5.13- 17.48 DeUzlJl 7.31-20.32 HOOOWATER maandag 4 oktober VUsslngen 11.24-23 57 HarlngvUeUluizen 1146- - Rotter dam 1 15-13 27 Scbevenlngen 0 07-12 45 IJmul- den 0 51-13 24 Den Helder 4.22-18.35 Horlmgen 6 41-19 07 Delfzijl 8.52-21.44

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5