km Plan voor een stortkuil voor vuil in Oost-Brabant centrale chemisch coopva,,, ,Boot legt zijn hoofd niet in de schoof CDA Gepakte terroristen geven politie veel inlichtingen PPR teleurgesteld over beleid kabinet Veilig^ goedkoop op Twaalf kg heroïne in motel te Leiden onderschept Experimenten moeten autogebruik beperken Acties niet alleen tegen Israël Voorzitter Ria Beckers op congres 28 e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof delft UITGEVERIJ J. N. VOORHOEVE - DEN HAAG Stichting Natuur en Milieu in actie „Een baai moet een baai blyven: eerlijken recht door zee." -L üméili10' de band [?-' niet de groene stip Boersma wil meer invloed op uitvoeren sociale wetten Den Uyl achter Van Dam over huurverhoging Doodbloeden scheepswerf is schuld van ministerie Coopvaert. Pijptabak voor professionals. 1.95 I adres I I Pl»ats J 'Maak het blokje van uw keuze zwart J zonder postzegel sturen naar I CDA Antwoordnr. 1700 j Den Haag Zomertijd in april 1977 ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het sociaal en cul tureel planbureau heeft de rege ring geadviseerd plaatselijk te gaan experimenteren met een reeks beperkende maatregelen van het autogebruik. Het kabinet heeft het rapport van het bureau giste ren besproken, maar er geen standpunt over ingenomen. Als te combineren mogelijkheden om plaatselijk het autogebruik te beperken worden in het rapport genoemd: 0 het instellen van één autovrije zondag in de maand 0 het verminderen van forensen- autoverkeer in de spitsuren. 0 de inrichting van woonerven in woonwijken. 0 het autovrij maken van grote delen van stadscentra, De samenstellers zien in de autolo ze zondag een mogelijkheid om de mensen kennis te laten maken met een wereld zonder auto. Een reële oplossing voor de autobeperking ziet men er eoverigens zeker niet in: het heeft slechts een gering ef fect op de omvang van het autoge bruik. De samenstellers, die door de rege ring aan hun studie gezet zijn na de autoloze zondagen tijdens de oliecrisis in de winter 1973/1974 zijn tot conclusie gekomen dal maatregelen niet direct tot doel moeten hebben het autogebruik in te perken, maar meer het publiek 0 het bevorderen van het openbaar vervoer, 0 het wijzigen van de kostenop- bouw voor het autogebruik. De samenstellers van het rapport stellen voorop dat bij hun gesprek ken met verschillende belan gengroepen is gebleken dat men over het algemeen de nadelen van het autogebruik wel degelijk ziet. maar dat men dit niet vertaalt of wil vertalen in een beperking van het persoonlijk gebruik van de au tomobiel. Men kan zich een wereld zonder auto eigenlijk niet voorstel len. aldus het rapport. langzaam aan een beperking te wennen. Vaste kosten Een opvallende suggestie die de commissie doet is het voorstel om de vaste kosten voor het autoge bruik geringer te maken, maar daarentegen de variabele kosten te verhogen. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren door de wegenbelasting te verlagen en de benzineaccijns te verhogen. De onderzoekers hebben gemerkt dat wanneer de mensen per kilometer een sterke prijsstij ging in hun portemonnee voelen, er een gebruiksbeperkend effect zal optreden. Invoering van prijsver hogende maatregelen in het alge meen zou vooral de minst draagkrachtig en treffen, en dat zal volgens de samenstellers moeilijk worden aanvaard. Autobezit en autogebruik blijken te worden op gevat als een onderdeel van gerea liseerde democratie, aldus het rap port. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers TEL AVIV De arrestatie van het Bredase tweetal Ludwina (Lidia) J. en Marius N., respectieve lijk in Tel Aviv en Bombay, heeft Israëlische en Europese anti-terreurbrigades veel nieuwe informatie verschaft over het internationale terrorisme, zo heeft de Israëlische veiligheidspolitie gisteren meegedeeld. ADVERTENTIE Die informatie bestaat voornamelijk uit nieuwe gegevens over bases waar terroristen worden opgeleid en de samenwerkingsstructuren tussen extremistische bewegingen in ver schillende landen. Het is nu vrijwel zeker dat de uit Venezuela afkomsti ge internationale terrorist Carlos een sleutelfiguur is binnen het Volksfront voor de bevrijding van Palestine, uit wiens naam Ludwina J. en Marius N. een vliegtuigkaping voorbereidden. Vast is komen te staan, dat dit Volksfront onder leiding van de voormalige arts dr. Habash de voor naamste wapenleverancier is van in ternationale terroristen, zo is in Tel Aviv meegedeeld. De wapens zijn overigens veelal van Russisch fabri kaat. Contacten Uit de verhoren van Ludwina J. kan verder worden afgeleid dat er con tacten hebben bestaan tussen de Ro de Jeugd, waarvan zij lid is, en Wadia Haddad, de man die in juli een Frans vliegtuig kaapte en aan welk avon- Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De PPR is heel wat minder positief over het beleid van het huidige kabinet, dan premier Den Uyl zelf. Dit zei PPR-voorzitter Ria Beckers gisteravond in haar openingstoe spraak van het programcongres van haar partij in Amsterdam. De PPR is vooral teleurgesteld, omdat de regering ook voor de jaren '80—'85 blijft mikken op een economische groei van bijna vier procent zonder zich af te vragen wat dat voor gevolgen heeft voor het milieu, de grondstoffen en de Derde Wereld. tuur op 4 juli met de spectaculaire bevrijding van de 102 gegijzelden door Israëlische commando's op het Oegandese vliegveld Entebbe ab rupt een einde werd gemaakt. Naar aanleiding van de arrestatie van Ludwina J. wordt in Israëlische kranten druk gespeculeerd over de vraag welke acties het Volksfront voor ogen had. Volgens berichten heeft de Nederlandse haar ondervra gers meegedeeld dat er plannen be stonden voor spectaculaire terreur acties, niet alleen tegen Israël, maar ook tegen een aantal Europese en Aziatische landen. Dezelfde berich ten spreken van een internationale speuractie naar Nederlandse en Westduitse leden van het Volksfront, zowel binnen als buiten Europa. 14 okt t/m 3 nov 1976 Weekdagen van 10.00 - 17.00 uur Zondags van 13.00 - 17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00 - 22.00 uur Dezer dagen verschenen: Niels C. Nielsen Jr. SOLZJENITSYN Een geloofsgetuige van deze tijd 216 blz., 24,50 De schrijver van dit boek gaat ervan uit dat iedere poging om Solzjenitsyn te begrijpen gedoemd Is te mislukken, wanneer men de diepgewortelde elementen van christelijke verwachting negeert, die aan zijn denken ten grondslag liggen. Het zijn dan ook deze elementen die de basis vormen van dit aktuele en belangwekkende boek. Wie leest over de omstandigheden In Solzjenitsyns leven, zijn gevan genschap en de toestanden, waarin hij geleefd heeft, gaat iets begrijpen van zijn onverbiddelijk verzet tegen de onderdrukking, zijn roerende deernis met en zijn vurige liefde voor zijn vaderland. BESTELBON Deze bestelbon aan uw boekhandelaar zenden of in open envelop (zonder postzegel) aan ons besteladres: Antwoordnummer 18, Kampen. Hierbij bestel ik via boekhandel: ex. Nielsen. SOLZJENITSYN Naam: Adres: Plaats: Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De Stichting Industriefjle Verwijdering Afvalstoffen (Induval) heeft een plan ontwikkeld om in oost-Brabant een grote stortplaats voor chemisch afval uit heel Nederland aan te leggen. Voor vier plaatsen (Schijndel, Schaijk, Mill en Volkel, gemeente Uden) zijn gedetailleer de plannen uitgewerkt. ADVERTENTIE „Het beleid van het kabinet zal voor de PPR geen inzet van de verkiezin gen zijn", aldus Ria Beckers, die tevens de nieuwe lijsttrekker van de PPR is. Bij formatie van een nieuw kabinet na de verkiezingen van mei ziet de PPR het liefst een puur links kabinet, zo mogelijk van PvdA. PPR. D'66 en PSP. De PPR hoopt dat de linkse partijen, een meerder heid in de nieuwe Tweede Kamer ADVERTENTIE krijgen, zodat het program geheel uitgevoerd kan worden. Geen afspraken In dit kader sloot mevrouw Backers programmatische afspraken met de CDA-partijen voor de verkiezingen uit. „De samenwerking in 1973 (met de KVP en AR) was een noodoplos sing. En daar zijn we de afgelopen drie jaar telkens weer met onze neus bovenop gedrukt. Onze fundamente le kritiek op het huidige kabinetsbe leid geldt niet alleen, maar wel voor al de confessionele rempolitiek." Noodoplossing Pas als de verkiezingsuitslag een ka binet. dat steunt op een Kamermeer derheid van links, onmogelijk maakt, wil de PPR misschien iets met het CDA van doen hebben. Maar alvorens tot die nieuwe noodoplos sing te besluiten, moeten volgens de PPR-voorzitster dan wel de grotere bevoegdheden van de onderne mingsraden. de grondpolitiek en de investeringsregeling zijn geregeld. ..Blijken er tenslotte te weinig garan ties voor een duidelijker progressief beleid, dan zal de PPR voor de oppo sitie kiezen", aldus Ria Beckers. ZEIST Minister Boersma (sociale zaken) wil een grotere greep van zijn ministerie op de uitvoering van soci ale wetten als WW (werkloosheid) en WAO (arbeidsongeschiktheid). Die uitvoering gebeurt thans door „be drijfsverenigingen", organisaties van werkgevers en vakbonden. Vol gens Boersma moet het thans wor den betreurd dat de bedrijfsvereni gingen indertijd volledige autono mie hebben gekregen. Drs. Boersma zei een en ander giste ren in Zeist, waar hij het nieuwe gebouw opende van de bedrijfsver eniging voor de gezondheidssector. Boersma kondigde aan dat hij nog vóór de verkiezingen van volgend jaar mei aan de Sociaal- Economische Raad advies zal vra gen over een andere opzet van de sociale verzekeringsraad (SVR). die thans de bedrijfsverenigingen over koepelt. Boersma vindt dat men vanuit werkgevers- en vakbondskring niet steeds bij hem moeten komen als er wat te klagen valt over de uitvoering van sociale wetten, maardat werkge vers en vakbonden dan ook eens naar hun eigen bezigheden in de bedrijfsverenigingen moeten kijken. Het plan is tot nu toe voor de betrok ken gemeentebesturen geheim ge houden. Alleen de provincie Noord- Brabant en minister Vorrink zijn op de hoogte. Induval heeft minister Vorrink gevraagd of een dergelijk plan past in het kader van de wet chemische afvalstoffen, die nog van kracht moet worden. Volgens het plan Induval (waaraan onder meer Akzo en de Heidemij deelnemen) moet het afval worden gestort in een afgraving van één meter diep met een oppervlakte van tientallen hec taren tot een hoogte van meer dan tien meter. Als de stort vol is. zou ze worden afgedekt met een laag aarde. Het zou niet de bedoeling zijn zeer giftige stoffen te storten. Onvoorspelbaar De Stichting Natuur en Milieu heeft het plan aan het licht gebracht. De heer Henselmans van de stichting noemt het plan volstrekt onaan vaardbaar en hij kan zich niet voor stellen dat minister Vorrink ermee akkoord zou gaan. Het is. aldus Na tuur en Milieu, onvoorspelbaar wat de effecten zullen zijn als de che mische stoffen, ondanks voor zorgsmaatregelen. uitlekken naar de bodem en in het grondwater komen, waarvan Noord-Brabant grotendeels van drinkwater wordt voorzien. De wet chemische afvalstoffen, die dit parlementaire jaar van kracht wordt, legt het storten van chemisch afval aan banden. Als gevolg hiervan zullen de bedrijven per ton afval ongeveer honderd gulden kosten moeten maken. Het storten op de grote Brabantse belt zou ongeveer 35 gulden per ton goedkoper zijn De industrie voelt hier meer voor dan het zelf te moeten verwerken of te moeten inleveren bij een verwer- Van een onzer verslaggevers LEIDEN/OLDENZAAL De Lcidse politie heeft donderdagavond in het motel Holiday Inn te Leiden twaalf kilogram heroïne in beslaggenomen, die een waarde vertegenwoordigde van een miljoen gulden. In verband met deze vangst zijn vier Chinezen en een Nederlandse vrouw gearresteerd. De heroïne werd aangetroffen in dubbele bodems van een viertal koffers. Op dezelfde avond werden in een binnenkomende trein bij Oldenzaal drie Maleisiërs aangehouden, die in het bezit waren van drie kilogram heroïne, met een waarde van ongeveer vier honderdduizend gulden. Met deze vangsten heeft de Nederlandse politie tot nu toe dit jaar ongeveer 120 kilo heroine in beslag genomen. Dit betekent nu al een verdubbeling van de hoeveelheid die in 1975 werd onderschept. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister president Den Uyl heeft gisteravond na afloop van het kabinetsberaad een pleidooi gehouden voor een zo laag mogelijke huurverhoging per 1 april a s. Daar mee heeft hij zich in de strijd tussen staatssecretaris Van Dam en een meerderheid van de Tweede Kamer over de mate van de huurverhoging opgesteld achter de staatssecretaris. Deze wilde in het Kamerdebat van deze week een huurverhoging met zeven procent, de Kamermeerder heid wil acht procent huurverho ging. Den Uyl deed een beroep op de Ka mermeerderheid om van dat standpunt terug te komen. De huren mogen met geen tiende procent meer dan nodig is stijgen in verband met het anti- inflatiebeleid van het kabinet, aldus de premier, het kabi net ve-wacht volle medewerking van alle groeperingen in de Kamer kingsbedrijf. Het lijkt volgens Na tuur en Milieu niet uitgesloten dat er een soort tussenoplossing wordt ge vonden in de richting van de nu voorgestelde stortplaats, omdat mi nister Lubbers in de memorie van toelichting op de begroting schrijft dat hij zich in overleg met de betrok ken ministers zal beijveren dat er een of meer mogelijkheden voor de opslag van chemische afvalstoffen beschikbaar komen voordat de nieu we wet van kracht wordt. Grote Onrust Loco-burgemeester H. Wintjes van Uden vreest dat het plan grote on rust onder de bevolking teweeg zal brengen. Hij heeft inmiddels aan het provinciaal bestuur inzage in het plan gevraagd. De burgemeester van Schaijk. mr. J. S Schouten, heeft laten weten dat zijn gemeente waarschijnlijk geen medewerking aan het plan zal geven. Burgemeester Van Berkel van de ge meente Mill kon gisteren nog geen reactie geven omdat hij het plan nog niet kent. Hij noemde het wel merkwaardig dat zijn gemeente niet eerder is geïnformeerd. In Schijndel zal de kwestie volgens gemeentese cretaris S. van Berkum vermoedelijk in de eerstvolgende vergadering van B. en W. aan de orde worden gesteld Het Tweede-Kamerlid Worell (PvdA) heeft inmiddels aan minister Vor rink gevraagd geen beslissing te ne men over het plan van de stortplaats voor overleg met alle betrokkenen is gepleegd. Ook wil hij dat overleg wordt gevoerd met de vaste commis sie voor milieuhygiëne uit de Tweede Kamer. ADVERTENTIE ht. TTon „orcUcTM.mrr Over de werkelijke toedracht die personeelsleden had ik ei- kunnen aantonen, dat mijr Van een onzer verslaggevers LEMMER De De heer P.J.C. Boot, directeur van de gelijknamige scheepswerf in Lemmer, blijft proberen de zaak overeind te houden. ,,Boot legt zijn hoofd niet in de schoot", zegt hij, „ik wil recht doen wedervaren, want mijn mensen hebben recht op werk". Zijn 71 personeelsleden hebben intussen wel de hoop laten varen en de bezetting van de werf opgeheven. Nu uit antwoorden van mi nister Lubbers aan de Twee de Kamer is gebleken, dat geen kredietgarantie zal wor den verstrekt voor de bouw van drie Deense coasters, heeft de heer Boot zijn hoop gevestigd op een bespreking met de voorzitter van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Ne derland (Cebosine). In dat ge sprek, dat maandag zal wor den gevoerd, wil hij de Cebo sine bewegen zich voor Boot in te spannen. Boot wil name lijk het restant (60 procent) van het toegekende, maar niet geheel opgenomen af- bouwkrediet op twee sleep boten (die eind dit jaar wor den afgeleverd), plus de kre dietgarantie voor de Deense coasters. Aan het lijntje De heer Boot; „krijg ik dat. dan kan ik doordraaien". De Deense order, waarmee een bedrag is gemoeid van 20 mil joen gulden, helpt de werf aan twee jaar werk. Voor Boot is het kort dag Als op 5 oktober de kredietgarantie niet op tafel ligt, wordt de order geannuleerd „en gaat Boot de boot in", aldus de heer Boot. Zeer verbolgen is de heer Boot over dat deel van het antwoord waarin de be windsman rept over .onvol doende leiding' en de zeer slechte financiële positie van de werf. Volgens de heer Boot heeft de minister gelijk, dat de werf is doodgebloed De oorzaak ligt echter niet bij Boot. maar bij het ministerie dat ons aan het. lijntje heeft gehouden, .aldus de werfdi- recteur. Hij vermoedt dat de minister door zijn ambtena ren verkeerd is voorgelicht. Over de werkelijke toedracht vertelt hij „in maart 1975 heb ik zonder hulp van buite naf een order voor twee Duit se sleepboten gekregen (14 miljoen gulden). Vóór de afle vering van die boten ging de Spaanse leverancier van ver stelbare scheepsschroeven failliet. In de toch nog gele verde schroeven bleken bij overmaat van ramp con structiefouten te zitten. In Duitsland zijn toen nieuwe besteld. Zo worden nu op de sleepboten gemonteerd, zo dat de order eind november en eind december zal worden afgewikkeld. „Door de vertraging in de af levering holde de liquidi teitspositie (de beschikbare hoeveelheid geld die nodig is om materialen te kopen en lonen te betalen) hard achte ruit. Dit werd nog verergerd door het feit dat ik mijn men sen in dienst wilde houden met het oog op de bouw van de drie Deense coasters. Voor die personeelsleden had ik ei genlijk geen werk en werktijdverkorting bood te weinig soelaas Omdat de oorzaken van de problemen niet bij mij lagen is men in april en juli een afbouwkre- diet van economische zaken toegezegd. Het eerste krediet heb ik nooit gekregen en het laatste krediet heb ik maar 40 procent opgenomen", al dus de heer Boot. Hij voegt daaraan toe, dat de gesprek ken over de (nu geweigerde) kredietgarantie zich uitstrek ten van mei tot september. Precies de periode waarin Boot in financiële moeilijk heden kwam. Scherp calculeren Ook met Lubbers' conclusie, dat Boot de Deense order te gen een verliesgevende prijs heeft gekregen, bestriojdt de heer Boot heftig. „Met ac countantsverklaringen in de hand heb ik op het ministerie kunnen aantonen, dat mijn uurloonkostprijs zeer laag ligt en dat ik daarom scherp heb kunnen calculeren" Het is de heer Boot nooit duide lijk geworden wat er volgens economische zaken aan zijn berekeningen niet klopte. Hij vertelt, dat de man waarmee hij zijn calculaties doornam niet deskundig was Het was een gewezen voorlichtings ambtenaar van de gemeente Voorburg, geen bedrijfseco nomische expert. De heer Boot houdt staande, dat de weigering van de kre dietgarantie alles te maken heeft met de door econo mische zaken gesteunde po ging de kleine werven weg te saneren om de grotere in stand te houden. „Het meest grievende is hoe je een werf kunt wegsaneren, die een or der heeft van 20 miljoen met uitzicht op nog zo n opdracht van nog eens ongevefer 20 miljoen". Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Noteer mij als lid van □ARPGCHUüKVPGCDA' naam DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel betreffende de zomer tijd. Als het parlement ook akkoord gaat zal de klok op zondag 3 april 1977 om 02.00 uur een uur vooruitgezet wor den en vervolgens op 25 september om 0.300 een uur terug. In Nederland zal dan evenals in Belgie, Luxem burg en Frankrijk de midden- Europese zomertijd gelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3