Amsterdams verzet tegen "a™?y vorming grotere scholen Meer geld voor verminderen zoutlozing Alex Band niet sensatio neel Zes directeuren schrijven gemeenteraad Pieterburen genoemd als plaats voor storting atoomafval Kappers duurder Openbaar onderwijs uit kritiek op plan Van Kemenade Tien jaar en tbr wegens moord op verpleegster Premier Den Uyl: Van Doorn valt geen enkel verwijt te maken Nederland en West-Duitsland doen uiterste concessie Tijd nog niet rijp voor boycot Zuid-Afrika Havenmanifestatie in Amsterdam ROTTERDAM-NOORD hoofdleidster ADJUNKT-DIREKTEUR DOCENT voor SCHEIKUNDE FRANEKER ZATERDAG 2 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET PSH 25 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De vorming van grotere scholen voor openbaar voortgezet onderwijs in Amsterdam stuit op verzet. Zes directeuren hebben in een brief aan de gemeenteraad hun verontrusting uitgesproken over de plannen van de wethouder van onderwijs, R. van der Velde. Burgemeester en wethouders heb ben een voorstel in de maak om de tientallen scholen voor voortgezet onderwijs die er nu nog zijn onder te brengen in grotere eenheden. Het voorstel wordt donderdag bij de raad ingediend. Het comité van verontruste direc teuren zegt zich gesteund te weten door vele collega's, door oydercom- missies en leraren. Een van de voor naamste bezwaren is dat de leraren niet gekend zijn in de voorbereidin gen. Zij vinden dat een „onver antwoordelijke handelwijze". Doorstroming De wethouder van onderwijs heeft vele argumenten aangevoerd voor de vorming van bredere scholenge meenschappen. Zo meent hij dat de doorstroming van leerlingen zal ver- beteren, de keus van vakken ver- ruimd zal worden, en in het alge- 1 meen de mogelijkheden van de leer ling vergroot zullen worden. De actievoerders willen die argu menten serieus nemen, maar vinden dat er eerst een wetenschappelijk onderzoek moet komen. Als daaruit blijkt dat de wethouder gelijk heeft, zullen zij graag meewerken. Zolang een dergelijk onderzoek niet is ge houden, vindt het comité de argu menten tegen grotere scholen doorslaggevend. Staatssecretaris De Jong heeft zo juist een commissie ingesteld die moet nagaan wat de gewenste om vang van scholen is. Dat zou men moeten afwachten (dat duurt nog drie jaar. redactie), voordat men nog Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - Pieterburen. aan de rand van de Waddenzee, maakt giote kans uitgekozen te worden foor de storting van atoomafval in ondergrondse zoutlagen. Ook On- stwedde, in Oost—Groningen, ligt nog in de markt. De drie locaties die in Drente in aanmerking komen voor proefboringen, zijn nu echter afge vallen. Minister Vorrink (milieu) zei in het Groningse Middelstum dat het zo goed als zeker is dat de proef boringen in ieder geval in een van de beide Groningse locaties plaats zul len hebben. In Drente gaat het om natuurgebieden en bovendien heeft de waterleidingmaatschappij Dren te in een brief gewezen op de gevaren die eraan verbonden zijn omdat hier een waterwingebied voor drinkwater is. DEN HAAG Kappers mogen per 1' oktober hun tarieven met vier pro cent verhogen. Het ministerie van economische zaken heeft dat toege staan op grond van de verhoging van de BTW en andere kostenstijgingen. meer scholen van duizend of meer leerlingen maakt. Wethouder Van der Velde stelt daar tegenover dat bredere scholengemeenschappen niet per se zo massaal hoeven te worden. Een van de redenen om de reorganisatie te overwegen is dat hier en daar het leerlingental terug loopt, waardoor concentratie van het voortgezet onderwijs per wijk nodig is. Kleine school De heer A. W. Kuikens, directeur van de Frankendael-mavo, een school met vierhonderd leerlingen hecht veel waarde aan de kleine school. „Ik heb zelf op een grote scholenge meenschap gewerkt, waar overigens prima onderwijs werd gegeven. Maar een verschijnsel als vernielingen of diefstal kon je op zo'n grote school toch moeilijk bestrijden. Het was ook een nadeel dat je als leraren elkaar te weinig zag. Ik heb heel wat leerlingen op school die eerst op een grotere school gezeten hebben, maar die toch liever een kleine school had den. Het argument van de doorstro ming dat de wethouder gebruikt gaat ook niet op. Elk jaar gaat een groot percentage van onze exa menklas door naar de havo. Ook blijken wij in staat een zeer ruime keus van vakken te bieden." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (120.000 leden en oudercommissies) vindt dat het concept-wetsontwerp op het ba sisonderwijs de invloed van de ou ders nauwelijks vergroot. In het eerste ontwerp van minister Van Kemenade wordt wel gezegd dat het schoolbestuur eerst moet overleggen met de schoolcommissie voordat het werkplan wordt vastge steld. Maar onduidelijk is hoever de inspraak van ouders gaat en wat er gebeurt als zich een conflict voor doet. De V.O.O. heeft bezwaar tegen het voorstl voorstel om het godsdienstonderwijs aan openbare scholen op te dragen aan de klasse- onderwijzer. Dit onderwijs gaat uit van de kerken, en kan daarom niet worden uitbesteed aan de onderwij zerfes) van de openbare school, die er immers is voor alle gezindten. De vereniging wil verder dat ouders in grotere plaatsen vrije schoolkeus krijgen indien er meer dan één open bare school is. Het is principieel on aanvaardbaar, dat een gemeentebe stuur grenzen trekt binnen de ge meente, waardoor ouders hun kinde ren alleen naar de dichtstbijzijnde school kunnen sturen. Vooral nu el ke school verplicht wordt een eigen werkplan te maken zullen de ver schillen ook binnen het openbaar onderwijs groter worden. Dan moe ten de ouders vrije keus hebben. Van een verslaggever DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de 23-jarige H. L. uit Voorburg wegens moord ver oordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest, en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Rechtbankpresident mr. A. Berkhout zei in het vonnis, „dat de rechtbank kans op recidieve aanwe zig acht en bij deze strafmaat is uitgegaan van het principe maat schappij-beveiliging". De officier van justitie had 15 jaar en tbr geëist. H. L. bracht op de avond van 21 mei 1976 in het centrum van Den Haag de 21-jarige verpleegster Joke van Adrichem uit Wateringen met pis toolschoten om het leven. Hij kende het meisje niet. Volgens het psychia trisch rapport was de dader tijdens het misdrijf sterk verminderd toere kenbaar. H. L. was reeds tweemaal eerder verpleegd in een psychia trische inrichting. De laatste maan den voor de dodelijke schietpartij had bij hem het idee post gevat een willekeurige vrouw tussen de veer tien en de veertig jaar om het leven te brengen. Hiermee wilde hij, vol gens de psychiater, wraak nemen op het vrouwelijk geslacht. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft zich in de oorlogsja ren als een goed Nederlander gedra gen. Premier Den Uyl heeft gisteren dit oordeel van de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof in Den Haag in herinnering gebracht bij de beantwoording van schriftelijke vragen van het Kamerlid Honig-Van den Bossche (BP) Naar aanleiding van publikaties in Accent vroeg het kamerlid of het waar was dat minister Van Doorn tijdens de Tweede Wereldoorlog vrijwillig zaken had gedaan met het Duitse leger, een baan ambieerde bij het departement van justitie, dat in die tijd onder nationaal- socialistische leiding stond, en of hij de loyaliteitsverklaring onderte kende. Volgens premier Den Uyl hebben na de bevrijding resultaten van een on derzoek uitgewezen dat de heer Van Doorn geen enkel verwijt valt te maken. Voorts deelde de premier mee dat hem tijdens de kabinetsfor matie het oordeel van de procureur- fiscaal bekend was. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse en de Westduitse regering zijn opnieuw bereid meer geld op tafel te leggen voor het verminderen van de hoeveelheid zout die door de Franse kaiimijnen op de Rijn wordt geloosd. Tegenover deze uiterste concessie moet staan dat het zoutverdrag inzake de Rijn nog dit jaar door de Rijnoeverstaten wordt ondertekend en dat Frankrijk zo snel mogelijk begint met de werkzaamheden die nodig zijn om het afvalzout in ondergrondse lagen te spuiten. Tot dit standpunt kwamen minister Westerterp (verkeer en waterstaat) en de Westduitse staatssecretaris Baum (binnenlandse zaken) tijdens een gesprek dat zij gistermorgen in Den Haag hebben gevoerd. Minister Westerterp heeft voor dit gesprek een reis door Canada en de Verenig de Staten een dag eerder afge broken. Over het verminderen van de zoutlo- zingen op de Rijn werd door de Rijn oeverstaten op 25 mei van dit Jaar in Bern in hoofdlijnen overeenstem ming bereikt. Afgesproken werd toen dat Frankrijk zestig kilogram chloride-ionen per seconde(98,8) ki-' logram keukenzout) in ondergrondse lagen zal gaan spuiten. De inspuitin gen zouden worden uitgevoerd in drie fasen van ieder twintig kilo gram. De kosten voor de eerste fase zouden 116 miljoen Franse franc (61 miljoen gulden) bedragen, waarvan ieder land waar de Rijn langs of door stroomt een percentage betaalt. Ne derland draagt 34 procent bij. Hogere kosten Tijdens de besprekingen van de des kundigen over het opstellen van het verdrag liet Frankrijk weten dat de kosten voor de eerste fase zestien miljoen Franse franc hoger zullen uitvallen. De moeilijkheden die hier over zijn gerezen, hebben overleg op regeringsniveau weer noodzakelijk gemaakt. Minister Westerterp zei gisteren dat Nederland inmiddels in een brief aan de Franse regering heeft laten weten te willen bijdragen aan de extra kosten voor de eerste fase van acht miljoen gulden. Dit betekent voor Nederland een extra uitgave van 2,7 miljoen gulden. Ook de Westduitse staatssecretaris Baum zei dat zijn regering „bereid is deze laatste en uiterste concessie te doen". Daar staat tegenover dat van de Fransen verwacht wordt dat zij direct na de ondertekening van het zoutverdrag met de werkzaamheden zullen beginnen en niet wachten tot de parlementen het verdrag hebben goedgekeurd. Volgens minister Wes terterp levert dit zeker een jaar tijd winst op. De Westduitse staatssecretaris Baum zal voorts op 12 oktober in Parijs een gesprek hebben met de Franse regering over een ander knel punt: de meetnetten, waarmee wordt gecontroleerd of andere lan den. wanneer Frankrijk de zoutlozin- gen vermindert, niet méér zout gaan lozen. De Fransen willen gedetail leerde resultaten, zodat het mogelijk is de fabriek aan te wijzen die meer loost dan is toegestaan. De Westduit sers zijn daar uit concurrentie- overwegingen tegen. Als compromis wordt nu voorgesteld dat de meetge gevens per gedeelte van de Rijn aan de internationale Rijncommissie worden voorgelegd, zodat globaal bekend is waar meer wordt geloosd dan is toegestaan. Ieder land kan dan zelf de betreffende industrie opsporen en maatregelen nemen. Ondertekening Minister Westerterp zei gisteren na afloop van het gesprek met staatsse cretaris Baum te verwachten dat het meetnet geen problemen meer zal opleveren, zodat het verdrag in ieder geval nog dit jaar kan worden onder tekend. uiterlijk rond 1 december. Zowel Nederland als West-Duitsland hechten er groot belang aan dat te gelijkertijd het verdrag inzake de chemische vervuiling, waarover in april van dit jaar in Parijs over eenstemming werd bereikt, wordt ondertekend. Bij de uitwerking van dit verdrag doen zich geen proble men voor. Er wordt nog steeds aan gedacht beide verdragen te onderte kenen aan boord van een op de Rijn varende boot. door Wim de Hair AMSTERDAM Nadat hij vijfjaar lang in kleinere gelegenheden had opgetreden, stelde „the sensational" Alex Harvey donderdagavond zichzelf en zijn band voor het eerst aan een breder Nederlands publiek voor. In het Amsterdamse RAI- Congresgebouw werden zo'n 1500 mensen geconfronteerd met shock therapeut Harveydie inmiddels 41 jaar oud is en zijn boodschap (het waarschuwen voor machtswelluste lingen) verpakt in volvette, uiterma te agressieve rock and roll. Wie in deze recensie het bijvoeglijk naamwoord sensationeel mist, moet dat toeschrijven aan het feit dat dat nergens uit afgeleid kon worden. Mu zikaal gezien haalden alleen gitarist Zal Clemenson en organist Hugh McKenna een ruime voldoende. Drummer Ted McKenna speelde ro duit houterig en bassist Chris Glen was zo druk doende met het imiteren van diverse voorgangers dat zijn prestaties er flink bij inschoten. Hoewel de nodige inventiviteit zeker niet ontbrak, kan gezegd worden dat alleen het eerste gedeelte van het concert geslaagd was. Harvey slen terde als een circusdirecteur over het podium, goed gebruik makend van de theatrale effecten die zijn show omlijstten. Ook hier was het weer Zal Cleminson die zijn subtiele gi taarspel meer inhoud gaf door een uiterst gave mimiek. Daarna verliet Harvey tijdelijk het podium om zijn groep de gelegen heid te geven wat meer op de voor grond te treden. Organist Hugh McKenna bleek daarbij naast Zal Cleminson het best in staat zijn mu zikale troeven uit te spelen. De deva luatie van het concert werd ingeleid door de solobeurt van de drummer, gevolgd door de eigenlijke shock therapie van Alex Harvey. Met onder meer een Hitler-persiflage trachtte hij duidelijk te maken hoe zeer wij moeten oppassen voor misbruik van macht. Goed, twee be denkingen echter. Op de eerste plaats is het mijns inziens ongenuan ceerd en goedkoop een uitspraak als „Fascisme is dood" de zaal in te slingeren. Je hoeft maar goed om je heen te kijken om te zien dat dat niet waar is. Ten slotte verbaasde het me te zien dat Harvey op het laatst zelf mani pulerend te werk ging. Mensen uit de zaal werden op het podium gehaald, dansten en stonden in de houding(l) op Harvey's bevel. Zoiets doet je toch wel twijfelen aan de boodschap van de Alex Harvey Band. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse re gering vindt momenteel nog niet het moment aangebroken te gaan ijve ren voor een internationale boycot van Zuid-Afrika. Dat moment kan wel aanbreken indien Zuid-Afrika blijft weigeren om doeltreffend en consequent mee te werken aan de oplossing van de problemen van Zuidelijk Afrika, waaronder met na me het apartheidsvraagstuk in Zuid-Afrika zelf, aldus minister Van der Stoel op vragen van de PPR- fractie in de Tweede Kamer. De minister wijst er nog eens op dat een economische boycot van Zuid- Afrika alleen zin heeft als die, op grond van een beslissing van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties, internationaal wordt nageko men. Nederlandse initiatieven om de boycot te bereiken, hebben geen zin zolang de belangrijkste han delspartners van Zuid-Afrika niet bereid zijn daaraan deel te nemen. Minister Van der Stoel verzekert tenslotte dat de regering in beginsel bereid is steun te geven aan elke stap die de collectieve druk op Zuid- Afrika kan vergroten. Van een onzer verslaggevers. AMSTERDAM De organisatoren van de Havenmanifestatie, die maandagavond om half acht in de Passagiers Terminal aan de Oostelij ke Handelskade te Amsterdam wordt gehouden, hebben tal van mi nisters, leden van de Eerste en Twee de Kamer en van Provinciale Staten en vertegenwoordigers uit de vakbe weging uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen. De manifestatie vindt plaats om uiting te geven aan de bezorgdheid over de situatie in en rond de haven en draagt het motto „Mijn werk mijn haven". Het initiatief voor de bijeenkomst is genomen door de vervoersfederatie NW/NKV, die Inmiddels medewer king heeft verkregen van de Over leggroep Haven, waarin de gemeente Amsterdam, de vakbeweging, de Scheepvaart Vereniging Noord, de vereniging De Amsterdamse Haven, de Havenbeleidscommissie en de Kamer van Koophandel vertegen woordigd zijn. De uitnodiging voor de manifestatie is onder meer verstuurd naar pre mier Den Uyl (die overigens in Tan zania verblijft) en de ministers van economische zaken, verkeer en wa terstaat, sociale zaken en ruimtelij ke ordening. Paul Krugerschool Hoy ledestraat 23 Dr J .Th. de Visserschool 1e Pijnackerstraat 50 Het Bestuur van de Scholen der Hervormde Gemeente te Rotterdam vraagt voor zo spoedig mogelijke indiensttreding: een enthousiaste onderwijzer(es) Taak: - het individueel of in kleine groepjes begeleiden van buitenlandse kinderen (5 schooltijden per week) - vakleerkracht: in overleg te bepalen welk vak (1 schooltijd per week); - voor klas 6, ongeveer 25 kinderen (3 schooltijden per week); inlichtingen worden gaarne verstrekt door J.P. Broeders (hoofd Paul Krugerschool), tel. 010-659366 (school) en A. Hartman (hoofd Dr. J. Th. de Visserschool): tel.: 010-248921 (school) of 01650-37562 (huis). Sollicitaties te richten aan: Het bestuur van de Scholen der Hervormde Gemeente te Rotterdam, Niels Bohrplaats 19, Rotterdam-3014. Stichting Marnix College gymnasium, athenuem en havo (op Oecumenisch Chr. Grondslag) Ede vraagt voor direct: docent(e) klassieke talen 13 uur. vraagl met ingang van: 10 januari 1977: docent(e) aardrijkskunde 26-29 uur. (volledige betrekking 1e graads). Schriftelijke sollicitaties zo spoedig mogelijk te richten aan de rector. Dr. R. Ferwerda. Gildestraat 1 te Ede, tel. 06380-14251. Het bestuur v. d. Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs te Hooge- veen vraagt voor zijn Mavo-school een lerares of leraar lichamelijke oefening, langdurig tijdelijk, vanaf midden oktober. De tegenwoordige lerares geeft op dl., woe. en vr.-morgen les aan meisjesgroepen, 3x4 lessen. Dit aantal kan tot 15 worden uitgebreid; andere tijden niet onmogelijk. Van de sollicitanten wordt verwacht, dat zij het christelijk onderwijs uit overtuiging dienen. Inlichtingen bij en sollicitaties aan de directeur R. J. Wyrdeman. schooladres Rubensstraat 2. Hoogeveen. Tel. 05280-64704 (ol thuis 63375). Prot. Chr. School Vereniging Leiderdorp Voor de vier-klassige kleuterschool Marijke, Bernardstraat 2 te Leiderdorp zoeken wij een Helaas gaat door haar huwelijk onze huidige hoofdleidster weg en zouden wij graag in kontakt komen met een nieuwe collega voor deze functie. Hou je van een prettige werksfeer bel ons dan voor informatie 071-12 28 05. Wij werken samen met twee basisscholen. Heb je enige ervaring met of ben je geïnteresseerd in intergratie, solliciteer dan zo spoedig mogelijk. Brieven te richten aan Mevr. M. Anker, van der Valk Bouwmanweg 208 te Leiderdorp. CHRISTELIJKE TECHNISCHE SCHOOL Vijf-Meilaan 137 - Leiden Tel. 071-760200/760201 Gevraagd per 1 januari 1977 een Hoofdtaak: leding geven aan de afdeling I.T.O. Vereisten: ervaring bij het I.T.O.-onderwijs, goe de organisatorische en kontaktuele eigenschappen, positief chr. levensovertuiging. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selectie proce dure. Inlichtingen worden verstrekt door de direk- teur, M. Wielinga. Tel. 071-151169. Uitvoerige sollicitaties aan de secretaris van het bestuur van de Vereniging voor Chr. Beroepsonderwijs voor Leiden en omstreken. Hoge Rijndijk 5, Leiden. PIUS X COLLEGE BEVERWIJK Scholengemeenschap voor Lyceum en Havo op algemeen christelijke basis. Door bijzondere omstandigheden wordt gevraagl per 1 nov. a.s. een docent(e) biologie 14 uur en per 1 jan. 1977 een docent(e) wiskunde 14 uur Brieven aan de rector Dr. H. Groensmit Büllerlaan 2 Beverwijk, die gaarne ook telefonisch inlichtingen ver strekt. Tel. 02510-34150 school. 02510-23688 thuis. VLAARDINGEN VERENIGING VOOR CHRISTELIJK VOORTGEZET ONDERWIJS TE VLAARDINGEN vraagt per 1 januari 1977 t.b.v. de scho lengemeenschap Westland-Zuid Geschiedenis 1 e of 2e gr. 14 le**T~» per vre®*- Inlichtingen: Dr. J. van der Schaar, rector scholengemeenschap Westland-Zuid, tel. 348555. Brieven te richten aan het bureau van de Vereni ging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs, van Hogendorplaan 100a. Vtaardinqen. Weasel Gansfortcollege (atheneum en school voor havo op prot. chr. grondslag) te Groningen wordt per 1 januari 1977 een eerste graads bevoegde docent gevraagd voor het vak voor 26 lessen per week. De rector van de school, de heer R. Schierbeek, is graag bereid inlichtingen te verstrekken. Tel. 050-129175. Sollicitaties van hen, die uit overtuiging het christe lijk onderwijs willen dienen, kunnen worden gericht aan het bestuur van de Vereniging voor Prot. Chr. Voortgezet Onderwijs. Grote Rozenstraat 34b, Groningen. Stichting Streekschool voor Beroepsbege leidend Onderwijs Utrecht te NIEUWEGEIN vraagt voor direkt a. Leraar/lerares maatschappelijke begelei- ding/nederlands 29 uur b. Leraar/lerares consumptieve vakken (instellingskok) 25 uur c. Leraar wiskunde/natuurkunde 16 uur d. Leraar/lerares creatieve handvaardigheid e. Leraar/lerares voor beroepenoriëntatie (spec, beroepskeuze) Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen zo spoedig mogelijk aan het secretariaat van het bestuur. Harmo nielaan 2, Nleuwegeln, tel. 03402-32744. Chr. Huishoud- en Nijverheidsschool „ERICAPLEIN" Ericaplein 2, Rotterdam-3025 tel. 010-858535 Gevraagd met ingang van 1 januari 1977 EEN LERARES N XII (o.a. voor I.H.N.O.) Gegadigden dienen van pos. chr. levensover tuiging Ie zijn. Sollicitaties te richten aan de directrice van de school, mw F W Grosheide. Christelijke Scholengemeenschap Anna Schurman Experiment Middenschool Het bestuur vraagt per 1 januari 1977 een LERAAR/lerares nederlands, wegens benoeming van een collega tot leraar aan een P.A. De benoeming geldt voor een volledige weektaak en omvat naast lesuren een aantal taakuren. Gewenst is een M.O.-A. bevoegheid en noodzakelijk interesse in en inzet voor het experiment. Een boeiende taakl Sollicitanten moeten het Chr. onderwijs uit beginsel willen dienen. Inlichtingen bij de directeur, tel. 05170-3021 (school! of 2446 (thuis). Sollicitaties z.s.m. te richten aan het bestuur van de Stichting voor Chr. Voortgezet Onderwijs te Franeker e.o.. Postbus 8 te Franeker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25