De ambtenaar in Leiden zit goed Tip in Rib! KORT Nieuw onderkomen voor zwerfdieren ,,De Pijl" aanwinst voor van der stee opent sportleven Naaldwijk Volgens onderzoek Gemeenten doen te weinig aan koopwoningen Verdwenen" Den Haag te kijk Wassenaar wil 150-180 huizen op Spinbaan distributiecentrum J Leidse slagerijen Informatie voor werkende jeugd Plan voor bouw winkels en vier bioscopen in Alphen Zilveren RCW biedt leden feest aan 79r Leiderdorp heeft een juweel van een orgel Meer nieuws uit de regio - pag. 22 VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H6 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leldse ambtenaar vindt over het algemeen bevrediging in zijn werk. Dat blijkt uit een onderzoek naar de arbeidsvoldoening dat onder het gemeentepersoneel van Lelden is uitgevoerd. Leiden Is waarscmjnnjk de eerste stad in Nederland waar een dergelij ke enquête onder de ambtenaren is gehouden Van de 2400 ambtenaren hebben er 101 aan het onderzoek meegewerkt. Het onderzoek werd in opdracht van wethouder M. van Aken (economische zaken en perso neelszaken) uitgevoerd door me vrouw Ingrld Vorrlnk. Mevrouw Vor- rlnk studeert sociale wetenschappen aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Van de ambtenaren die gevraagd zijn om mee te werken heeft 25 procent geweigerd. De ambtenaren die wel meededen blij ven anoniem. Van de 101 ambtenaren waren er slechts zeven die weinig of geen ar beidsvreugde kennen. De sa menstelster van het rapport over het onderzoek rekent vóór dat ongeveer één op de vljfüen Leldse ambtena ren ..niet lekker zit". Het blijkt dat er drie belangrijke faktoren zijn die be palend zijn voor de arbeidsvreugde. Opvallend is dat de beloning en de promotiekansen niet in de eerste plaats bepalend zijn voor het wel of niet plezier hebben in het werk. Van groot belang is dat de ambtenaar zich kan ontplooien in zijn werk. Hij vindt het prettig een taak te hebben die past bij zijn persoon, opleiding en ervaring. Sfeer Een tweede belangrijke faktor is de sfeer op de afdeling en het vertrou wen dat de personeelsleden al of niet in elkaar kunnen hebben. In de derde plaats vinden de Leidse ambtenaren bevredigend werken af hankelijk van het optreden van de chef. De arbeidsvoldoening daalt sterk wanneer een chef In het geding Is die kriUek levert waar anderen bij zijn. ideeën tegenhoudt en medewer kers niet betrekt in de besluitvor ming. Verder onderzoek Wethouder Van Aken voelt er veel voor om over deze drie punten ver der onderzoek te laten verrichten. De resultaten van het onderzoek ge ven niet aan bij welke groep ambte naren de meeste problemen liggen Mevrouw Vorrlnk geeft toe dat het best zou kunnen dat op een bepaalde afdeling van het stadhuis de ar beidsvreugde minimaal ls terwijl op een andere afdeling een prettige sfeer heerst en ledereen zoveel moge lijk de kans krijgt om zich te ont plooien. Volgens de heer Van Aken gaat Lel den wel degelijk iets doen met de uitkomsten van dit onderzoek. Hij denkt in dat verband ondermeer aan bijsturen van het beleid ten aanzien van de Interne personeelsopleldin- gen. de promoUevoorultzichten en de medezeggenschap. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister G mijters vindt dat de gemeentebesturen te weinig voorzien in de behoefte aan koopwoningen. Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij verslag doet van een rondreis langs een aantal gemeen ten. HIJ heeft daar geconstateerd dat er bij de gemeenten een zekere gelatenheid heerst. DEN HAAG Vanaf heden is in het Haags gemeentearchief de ten toonstelling ..Wat verdween" te zien. De expositie is samengesteld uit tekeningen, aquarellen en gou aches van de 72-jarige Hagenaar Niek Heufke Kantelaar. Deze heeft de afgelopen bijftig jaar bijna da gelijks delen van Den Haag op papier vastgelegd. Hij tekende vooral gebouwen en stadsgezich ten die op het punt stonden te ver dwijnen. Van de vele honderden werkstukken zijn er tot en met 16 oktober ruim veertig te zien in het gemeentearchief aan de Loosduin- seweg 17. De heer C. H. Slechte, roerbonden aan het archief, noemt Niek Heuf ke Kantelaar een „alledagsschil- der": ..Het schilderen en tekenen is niet zijn beroep maar beheerst wel zijn leven". Staand op een vluchtheuvel en zittend in een fiet senstalling tijdens een fikse regen bui. maar ook onder „normale" omstandigheden bracht hij stukjes Den Haag op papier. Dat waren veelal niet de overbekende plek ken van de ansichtkaarten, maar bijv. een vuile binnenplaats aan de Lange Beestenmarkt of een rijtje verzakte huizen. „Zijn aanvanke lijke enthousiasme om in zijn vrije tiid te tekenen werd een manie. Elke lunchpauze ging hij erop uit en als hij hoorde dat een hofje, een gebouw of een straat zou worden afgebroken, moest en zou hij het snel op papier zetten", aldus de heer De Slechte van het gemeente archief in de brochure, die de ex positie begeleidt. Op de foto de heer Heufke Kantelaar naast een in 1965 vervaardigde tekening van enkele panden aan de Nieuwe Haven. WASSENAAR De gemeente Was senaar is van plan op de Spinbaan. een zes hectare groot terrein, 150 tot 180 woningen te laten bouwen. Dit blijkt uit het dezer dagen be kend gemaakte globaal bestem mingsplan voor dit gebied tussen de Kerkstraat, de Storm van 's- Gravensandeweg, het bos in de tuin van het Baljuwhuis en de scholen tussen de Gang en de Kerkstraat. De woningen zouden voor circa de helft in de woningwetsector dienen te worden gerealiseerd. 10-55 proc ent in de premiekoop/huursector en 0-30 procent in de vrije, ongesubsidi eerde sector. De gemeente is reeds voor de helft eigenaar van de Spin baan. De andere helft is van het Bouwbedrijf P. Kruithof en Zn. Het nieuwe woonwijkje moet ver keersarm worden. Het autoverkeer zal geen doorgaand karakter mogen hebben. De Spinbaan, één van de laatste mogelijkheden voor de bouw van woningen in Wassenaar, wordt ontsloten aan de zijde van de Storm van 's-Gravensandeweg en de Kerk straat. De detailuitwerking is nog niet afgerond. In het raadhuis wordt op 10 november een informatie avond over het plan gehouden. Tot 15 december kan men schriftelijk reageren bij de gemeente. ROTTERDAM B en W van Rot terdam zullen met de regering gaan onderhandelen over mogelijkheden om door te gaan met de fluoridering van het drinkwater. Mocht dit niets opleveren, dan zal het college zich gaan bezinnen op het ondernemen van gerechtelijke stappen tegen de staat, teneinde het koninkrijk be sluit. waarin fluoridering wordjt ver boden, ongedaan te maken. Van een onzer verslaggeefsters RIJSWIJK De zwerf dieren uit de acht gemeenten Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Delft, Naaldwijk, Monster, Waterin gen en 's-Gravenzande kunnen over negen maanden terecht in een heel nieuw opvangcentrum aan het Rijswijkse Julialaantje. Hier kunnen zij dan wachten op hun nieuwe baas of bazin. Met de bouw, die 1 miljoen gaat kosten, is reeds begonnen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Minister van der Stee (landbouw en visserij) verricht aan staande zaterdag om half vier de opening van het nieuwe distributie centrum van Vleesmeester Teekens' Slagerijen b.m. aan de Roosevelt- straat 12 A in Lelden. In het complex was vroeger de bak kerij van de Coöp. Nederland b.m. gevestigd. In het nieuwe bedrijf wer ken 180 personeelsleden. B. en W. van Leiden gaven het bedrijf deze week toestemming om de verbou wing van de begane grondrulmte te voltooien. Eerder moesten deze werkzaamheden worden gestaakt, omdat Teekens niet over een bouw vergunning bleek te beschikken. Het bedrijf heeft haar verontschuldi gingen aan Ben W aangeboden, maar beroept zich op het feit dat de Veterinaire InspecUe door de aange kondigde sluiting van het pand aan de Clarensteeg de leiding onder zwa re druk had gezet Daardoor moest met de hoognodige verbouwings werkzaamheden worden begonnen in het nieuwe complex. Verdere verbouwingswerkzaamhe den zullen pas kunne.1 worden uitge voerd wanneer B. en W. de bouwver gunning hebben verleend. NAALDWIJK Met een scala aan sportactiviteiten wordt aanstaande za terdag de nieuwe sporthal „De Pijl" in de Naaldwijkse nieuwbouwwijk Pijl se Tuinen geopend. De hal. die een enorme aanwinst is voor het plaatselijke sportleven wordt geëxploiteerd door de Stichting Sporthal Naaldwijk. Toen de bouwplannen destijds bekend werden voerden buurtbewoners actie met het doel de sporthal op een ander terrein te laten bouwen. Volgens B. en W. van Naaldwijk was elders geen ge schikt bouwterrein te vinden. Nu de hal er staat moeten met name de bewonen van de Sweelinckstraat hun fraaie uitzicht missen. Zij zuilen de opening met gemengde gevoelens ondergaan. Aan de manifestatie wer ken alle gymnastiekverenigingen van Naaldwijk. Honselersdijk en Maas dijk mee. De verenigingen CITO, DOS, KDO, UDI en WesÜandia bren gen een programma met o.a. jazzgym- nastiek, trampoliespringen, brug on gelijk en ander „toestelwerk". ADVERTENTIE Voor dit nieuwe onderkomen heeft het bestuur van de Stichting Streek- dierentehuls 't Julianalaantje een le ning afgesloten van 800.000,:. De bovengenoemde gemeenten hebben zich garant gesteld voor de rente en aflossing van de lening. De Stichting krijgt jaarlijks 95.000,- uit deze acht gemeenten. Hiervan wordt een deel van de lening afgelost en de rest is voor het onderhoud en het eten van de zwerfdieren. Na de gereedko- ming van de nieuwbouwzal eindelijk een einde zijn gekomen aan een noodsituatie waarin de zwerfdieren zo goed mogelijk werden verzorgd in een uiterst gebrekkig onderkomen. Het nieuwe asiel telt 18 hondehok- ken. 52 kattehokken. een ruimte voor andere kleine huisdieren, een bescheiden volière, twee boxen voor klein vee, een quarantaine gedeelte, een behandelkamer voor de dieren arts, keukens en kantoor. Om de exploitatiemogelijkheden Iets te ver ruimen is tevens een van het asielge deelte afgescheiden pension voor honden bestaande uit 22 hokken op genomen. Uit voorgaande acties heeft de stich ting een bedrag van ruim 100.000,— gekregen, maar helaas is dit nog steeds niet genoeg. De stichting doet daarom wederom een beroep op alle dierenvrienden het nieuwe streek- dierentehuis te steunen. Hiervoor staat het gironummer 547400 t.n.v. Aktie Bouw Asiel open. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Chr. Wer kende Jongeren Organisatie Werkende Jeugd-CNV is op za terdagmiddag van 12.00 tot 16.00 uur in de Spuistraat aanwezig om geïnteresseerde jongeren de gelegenheid te bieden vragen te stellen over bijvoorbeeld het mi nimum jeugdloon. Ook wordt kenbaar gemaakt wat het nut is van een werkende jongeren-organisatie. Jonge ren, al dan niet werkend, tussen de 15 en 25 jaar wordt aangera den even langs te lopen. Voor verdere informatie kan men zich wenden tot de Werkende Jeugd CNV, Huygensstraat 5 in Den Haag. Tel. 883503. ALPHEN AAN DEN RIJN Drie ondernemende zakenlieden hebben een plan ontwikkeld voor een nieuw „hart" in Alphen aan den Rijn, dat op een ingrijpende verandering neerkomt van de hoek Raadhuisstraat/Van Boetze- laerstraat. Door ruiling van eigendommen met de plaatselijke vestiging van V. en D. wordt de bouw mogelijk gemaakt van een nieuwe slijterij van de heer J. J. de Grauw en drie kleine winkels, met daar bovenop vier bioscoopzaaltjes. Deze laatste zullen worden geëxploiteerd door het bioscoopconcern Jochems uit Amersfoort. V. en D. wil zelf een geheel nieuw warenhuis ongeveer op dezelfde plaats van de huidige vestiging gaan bouwen, totaal 5.000 m verkoop oppervlakte. De vier filmzaaltjes krijgen elk ongeveer 100 plaatsen. Er kunnen maximaal vier films worden vertoond. Volgens het bioscoopbedrijf wordt ook gedacht aan het organiseren van nacht-, kinder-, kleuter- en jeugdvoorstel lingen. RIJSWIJK Alle leden en be woners van de Rijswijkse Christelijke Woningbouwver eniging zijn uitgenodigd om op 15 november in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag een feestavond hij te wonen ter gelegenheid van het 25-jarig be staan." I>r zilveren R.C.W. trac- teert zijn bewoners op een optreden van cabaretier Henk Elsink en van hel Christelijk Residentie Mannenkoor onder leiding van Anne Posthumus. Medewerkenden zijn de alt Ca roline van Hemert. de tenor Leo Moerman, de bas Bob van Mou- rik en de organist Jan van Weel den. De plaatskaarten kosten twee gulden. De opbrengst daarvan wrordt voor een goed doel bestemd, dat op de feest avond wordt bekend gemaakt. Meer jubileumactiviteiten van de R.C.W. zijn een feestelijke receptie op 5 november in „Reinvoorde". De dag daarna krijgen alle leden en bewoners, die 70 jaar of ouder fcijn een attentie thuis bezorgd. Voor de jeugd is een jubUeumwedstrijd georganiseerd. I Leuke collectie ribcoats, waaronder dit model, o.a in de kleuren beige, raf. marine en /wan Mt36 t/m 46 mantelspecialist 2. Uitgebreide collectie corduroy p,,, s.hoolMrut 24. mantels waaronder du vlotte Lcvwcr 954. Winkelcentrum model. Kleuren: zwart, raf, Ixidsenhage Leiden: ftianne en gms. rvrs Haarlemmerstraat 163 a Mt 38 t/m 48 door Adr. Hager LEIDERDORP In een ere dienst heeft de vooraitter van de Kerkvoogdij, de heer Th. van Vliet, zondag j.l. het ge restaureerde orgel van de Dorpskerk overgedragen aan de gemeente. In de dienst heeft organist J. Zaal berg laten horen, waartoe het orgel als begeleidingsinstrument in staat is. Woensdagavond heeft men de kwaliteiten als concertorgel willen belichten. In de prachtig gerestaureerde kerx met zijn tien kaarsenluchters luis terden vele gemeenteleden vrij wel alle plaatsen waren bezet naar een instrument waarvoor ca. 250 000.— op tafel moest komen. Dankzij subsidies komt 10 procent van dat bedrag voor rekening van de gemeenteleden en vanzelfspre kend wilde men zich ervan overtui gen wat het resultaat van de res tauratie ls. Het orgel. In 1780 door Mitterrel- ther gebouwd, telt negentien spre kende stemmen. In 1838 en 1942 werden restauraties uitgevoerd door resp Lohman en Van Leeu wen, de laatste restauratie werd verricht door Van Vulpen. De advi seur. de heer W Hulsmann uit Amersfoort vertelde, dat getracht ls de karakteristiek te bewaren. Hij speelde ook énkele werken om aan te tonen. Waartoe een orgel met aangehangen pedaal in staat is. Gert Cost ging in op de orgelmu ziek uit de tijd van de bouwer en Het gerestaureerde orgel in de Dorpskerk in Leiderdorp. speelde enkele 18e eeuwse werkjes. De organist van de kerk. de heer Zaalberg, liet het orgel horen in o.a. een hedendaags werk van Eichool- sen. Door deze drievoudige bespe ling kreeg men een goed beeld van dit klankrijke en opvallend heldere instrument met lichtvoetige moge lijkheden. Men speelt in Leiderdorp met de gedachte aan orgelconcerten, en daarvoor lijken de kwaliteiten van dit kleine juweel alleszins geschikt. Brochure Onlangs is verschenen de brochu re „Informatie en adressen voor Surlnamers en Antlllianen ln Den Haag". Deze brochure wordt o.a via de Stichting voor Surlnamers. de Stichting voor Antlllianen, het Maatschappelijk Advies- en In lichtingencentrum (M.A.I.C.) en de Stichting Samenwerkende In stellingen Maatschappelijk Werk (8.S.I.M.W.) onder de in Den Haag woonachtige Surlnamers en An- tillianen verspreid. Het boekje be vat basisinformatie over de pro bleemgebieden, zoals die ook uit het rapport „Surinamer ln Den Haag" naar voren komen: huls vesting, werkgelegenheid, geld en uitkeringen, onderwijs en ge zondheidszorg. De uitgave ls het eerste produkt van de Over leggroep Voorlichting van het Ge meentelijk Coördinatie Bureau Migranten. In deze overleggroep zijn een aantal nlet- gemeentelijke instellingen en ge meentelijke afdelingen en diensten vertegenwoordigd. Lezing Het komende winterseizoen wordt op vrijdagavonden om de veertien dagen in het Museum voor het Onderwijs, aan de Hemsterhuisstraat in Den Haag een serie gratis toegankelijke le zingen gehouden. De lezingen be ginnen steeds om 20.00 uur. De eerste lezing wordt vanavond ge houden met als onderwerp: Oud- Egypte. De heer A. Goud en drs. R. F. Claassen houden deze lezing naar aanleiding van de ten toonstelling „Dodenkunst als le venskunst", die tot 1 november in het Museum voor het Onderwijs te bezichtigen is. Wandeling De Wandelkring Den Haag en om streken houdt morgen en over morgen de bekende „Ruimte mars". Er kan naar keuze 5.10,15 of 25 km. gewandeld worden. De startplaats is vanaf de school aan de Pluvierstraat 400 te Scheve- ningen. Op beide dagen kan vanaf 9.00 uur gestart worden, waarna het startbureau om 17.00 uur ge sloten wordt. De wandelroutes gaan door Schevenlngen en de vele parken tussen scheveningen en Den Haag. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 p.p. en de belo ning is een speciaal uitgevoerde medaille. Inlichtingen bij: J. Groen, Noorderwijzde 10 in Den Haag. tel. 687407 fn bij J. Berkhout, Kon. Wilhelminalaan 132, Voorburg, tel. 867689. The Hollies De Engelse Hollies geven zonda gavond een concert in het Haagse Congresgebouw. Het optreden wordt voorafgegaan door een pro gramma verzorgd door de Austra lische Littel River Band. Het ge heel wordt georganiseerd door Dakota Productions. Het concert begint om kwart over acht. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de beken de voorverkoopadressen. Diaserie Vanavond om 20.15 uur wordt door de gemeentelijke Sociale Dienst ln Den Haag voor het eerst de diaserie „Wijk- en diensten centra Den Haag" vertoond in het wijk- en dienstencentrum „Maria- hoeve" aan de Ivoorhorst 255 ln Den Haag. De directeur van de Sociale Dienst, de heer Th. F. B. Terhorst zal de serie inleiden. We thouder H. F. Happel (maat schappelijk welzijn en volksge zondheid) spreekt daarna over de functie van het wijk- en diensten centrum nu en in de toekomst. De Sociale Dienst heeft deze diaserie vervaardigd om de Hagenaars meer inzicht te geven in de moge lijkheden die deze centra ieden. Den Haag heeft nu negen Wijk- en dienstencentra. Binnenkort ko men er centra bij ln Moerwijk en Loosduinen. De 25 minuten du rende diaserie geeft een beeld van de ontwikkeling, functie en orga nisatiestructuur van de wijk- en dienstencentra. Wijkgrorperin- gen dienstverleners en beroepso pleidingen kunnen na vandaag bij de Sociale Dienst (tel. 924111, tst. 226) een aanvraag voor verto ning van de diaserie indienen. Profex Onder de naam Profex wordt een serie van negen tentoonstellingen gehouden van het erk van de le den van de bond Ned. Amateurfo tografen in het Provinciehuis aan de Koningskade 1 in Den Haag. Het werk is verdeeld in twee cate gorieën, t.w. verplichte en vrije onderwerpen. Er werden bijna duizend foto's en dia's Ingezon den. Het merendeel heeft betrek king op het verplichte onderwerp „Boerderijen in het Zuidhol landse landschap". De eerste van de negen tentoonstellingen wordt vandaag geopend door gedepu teerde dr R. Eijsink. De prijzen voor de aan de tentoonstelling verbonden wedstrijd worden dan tevens uitgereikt. De expositie is dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur te bezichtigen. Het doel is uiteinde lijk meer bekendheid te geven aan de amateurfotografie en door middel daarvan belangstelling op te wekken voor de landschappe lijke en culturele waarden in onze provincie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6