Besluit over omvang van huurverhoging in Kamer uitgesteld Meer geld voor verminderen zoutlozing Twee rechercheurs naar Israël vertrokken na arrestatie Nederlandse Kenmerk van IKON wint Dick Scherpenzeelprijs Suiker en auto's duurder Van Dams voorstel verworpen: datum blijft 1 april bloemen via fleurop kan altijd en Vragen over opleiding terrorisme Beroep afgewezen op journalistiek verschoningsrecht De trein van toen rijdt weer Van der Stoel duidelijk over Palestijnen Noodgrepen in strijd tegen stankoverlast Nederland en West-Duitsland doen uiterste concessie Royal Nederland Ondertekening zoutverdrag moet snel plaatshebben „Lege plaatsen in auto's ook hier meer gebruiken". *n METZLER- Overheid heeft te grote invloed op stadsvernieuwing VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer kan zich over enkele weken pas uitspreken over de vraag of per 1 april volgend jaar de huren met zeven dan wel acht procent worden verhoogd. Een meerderheid van de Kamer vindt momenteel dat de huren met acht procent omhoog moeten, en staat daarmee tegenover staatssecretaris Van Dam, die een verhoging met zeven procent wil. Het uitstel van de beslissing vindt zijn oorzaak in het feit dat D'66- kamerlld Nypels gisteren in de Ka mer op de valreep zijn motie Introk, waarin werd gesteld dat de huren met zeven procent zouden moeten worden verhoogd. Hij trok die motie in omdat hem duidelijk werd dat deze geen meerderheid in de Kamer zou halen. „Ik wil de regering de tijd geven om nieuwe argumenten aan te dragen om de tegenstanders van de zeven procent te overtuigen," lichtte Nypels na afloop van het kamerde bat zijn manoeuvre toe. Verwacht wordt dat Van Dam binnen enkele weken met een nieuw voorstel komt om de huren met zeven procent te verhogen. De Kamer verwierp zoals verwacht met overgrote meerderheid de ont- werp-wet van staatssecretaris Van Dam om de verhoging van de huren volgend jaar uit te stellen tot 1 juli. Omdat dat uitstel nodig was om vóór die datum een nieuw huurregiem in te voeren, zal de inwerkingtreding van de nog in te dienen nieuwe huur wetten ook pas een jaar later verwe- ADVERTENTIE overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. Fleurop Interllora garandeert uw bestelling. l<or>tnginnegrachn35^DenHaa^^^^^i Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Twee Nederlandse rechercheurs zijn naar Israël vertrokken in verband met de arrestatie, vrijdag jl„ van de 23-jarige Nederlandse Ludwina J. Zoals wij meldden heeft zij bekend een vliegtuig te hebben willen kapen op de route Parijs-Tel Aviv-Bombay. zenlijkt kunnen worden. Alleen de PvdA, de PPR en de PSP stemden vóór het wetsontwerp dat uitstel beoogde. Tegenstelling In het huurdebat van afgelopen dinsdag werd al duidelijk dat er zich een tegenstelling aftekende tussen enerzijds staatssecretaris Van Dam en de progressieve partijen, die per 1 april met zeven procent willen verho gen, en anderzijds de CDA-fracties en de WD, die acht procent willen. AR-woordvoerder Scholten lichtte dat dinsdag toe met te stellen liever gerichte steun aan lager betaalden te geven door individuele huursubsi die. dan een algemene huurmatiging ook de betere gesitueerden ten goe de te laten komen. De discussie van gisteren in de Ka mer richtte zich vooral op deze te genstelling, aan de hand van de mo- tie-Nypels. Deze verklaarde eerst zijn motie te willen aanhouden. Daarbij gaat het om een debats- technische kwestie, die inhoudt dat Nypels dan op ieder gewenst mo ment de zeven-procents-motie op nieuw in stemming kan laten bren gen. WD en CDA-fracties waren daar evenwel tegen, ondanks het feit dat ook staatssecretaris Van Dam vroeg het stemmen over de motie uit te stellen. „De regering kan zich dan eerst na der beraden over het percentage," zei hij. Scholten verklaarde daarte genover dat de regering dan bij dat beraden rekening zou kunnen hou den met het kamerstandpunt. Toen bij een tussenstemming een Kamer meerderheid vond dat de motie- Nypels niet aangehouden mocht worden, besloot de D'66-er de motie dan maar in te trekken. Haar vriend, de 31-jarige Marius N., werd in Bombay gearresteerd. Ge bleken is dat dertien Nederlanders deze zomer een trainingskamp in Aden hebben bezocht, waar ze wer den geoefend in terroristische activi teiten, als leden van het volksfront voor de bevrijding van Palestina van dr George Habash. Bij het grootscheepse justitie- onderzoek in Nederland, in het kader waarvan huiszoeking is verricht in vijf woningen in Breda, Amsterdam en Nieuweroord, zijn de centrale re cherche informatiedienst, de lande lijke bijstandgroep terreurbestrij ding. de binnenlandse veilig heidsdienst en verschillende politie korpsen betrokken. De ministers van binnenlandse zaken en justitie zijn thans nog zeer zwijgzaam over deze zaak, maar zullen op korte ter mijn de commissie voor de inlichtin gendiensten uit de Tweede Kamer op de hoogte stellen. Gebleken is dat Ludwina J. (die eni ge tijd als groepsleidster in een zwakzinnigeninrichting heeft ge werkt) in Breda betrokken is ge weest bij verschillende actiegroepen. Ook sommige leerlingen van de soci ale akademie Markendaal behoor den daartoe. Ludwina zou sterk onder invloed hebben gestaan van haar thans eve neens gearresteerde vriend Marius N., met wie zij heeft samengewoond. Beiden zouden lid zijn geweest van de organisatie Rode Hulp, die voort gekomen is uit de enige jaren gele den ontbonden Rode Jeugd. Zoals bekend is uit Tel Aviv bericht dat Ludwina J. gezegd zou hebben, tot de Rode Jeugd te behoren. De huiszoeking in Nieuweroord ge schiedde bij een onderwijzer van wie bekend is dat hij lid is van het Pales- tinacorruté. Dit comité onderhoudt betrekkingen met de Palestijnse be- ADVERTENTIE vrijdingsorganisatie, maar daartoe behoort het Volksfront van dr Ha bash niet meer. Het Palestinacomité verklaarde woensdagavond niets te maken te willen hebben met illegale activiteiten. Men vermoedt Jat de justitie de namen van de Nederlanders die zich door de Palestijnen hebben laten opleiden, kent. Of ze in Nederland vertoeven is niet bekendgemaakt. Het ziet er overigens naar uit dat de arrestaties in Israe en India gedaan konden worden op grond van infor matie die tevoren via Interpol vanuit Nederland was verstrekt. CHU-fractieleider Kruisinga heeft minister Van der Stoel gevraagd wel ke stappen de regering denkt te on dernemen nu in Aden opleidingen in terrorisme gegeven worden waaraan ook Nederlanders deelnemen. Kapingsplannen Ludwina J., die wordt vastgehouden in een gevangenis in Jerusalem, heeft gisteren meer details losgela ten over de voorgenomen vliegtuig kaping. Die zou plaats hebben moe ten vinden op een zondagochtend, vlak voordat een Frans vliegtuig vanuit het verre oosten zou landen op het Ben Goerion-vliegveld bij Tel Aviv. Pas als het toestel geland zou zijn, zou de kaping aan de Israëlische autoriteiten bekendgemaakt worden. Dit om te voorkomen dat zoals eerder is gebeurd verhinderd zou worden om een gekaapt toestel op- Israëlische bodem te laten landen. Het doel van de voorgenomen ka ping was het los krijgen van tal van Palestijnense gevangenen in ver schillende Israëlische gevangenis sen. Als aan die eis niet zou zijn voldaan, zou het vliegtuig met inbe grip van alle passagiers zijn opgebla zen, zo heeft Ludwina J. verklaard. „Zwak" AR-Kamerlid Scholten. die door te gen die motie te stemmen, had wil*, len laten blijken dat hij en met hem een Kamermeerderheid vóór acht procent huurverhoging is, heeft wei nig goede woorden over voor de pro cedure die Nypels gevolgd heeft. „Hij heeft die motie pas ingetrokken toen ie zeker wist dat hij zou verliezen. Dat vind ik zwak." Scholten meent dat de enige bedoeling van het ge harrewar met de motie was te voor komen dat de Kamer zich reeds nu zou uitspreken. „Dat vind ik schuil vinkje spelen." Nypels geeft desge vraagd toe dat hij de motie niet zou hebben ingetrokken als hij verze kerd was geweest van een meerder heid. AMSTERDAM De Amsterdamse rechter-commissaris mevrouw mr. E. J. van Schaardenburg heeft het be roep op verschoningsrecht van vier journalisten verworpen. Erder had zij dit in dezelfde zaak al gedaan ten opzichte van de hoofdredacteuren van Elsevier, De Stem en De Lim burger. De journalisten waren op verzoek van het PSP-Tweede Kamerlid Van der Lek opgeroepen voor een voorlo pig getuigenverhoor wegens publi- katies waarin zijn naam genoemd werd als voorkomende op een lijst van Nederlandse agenten van de Russische geheime dienst KGB. De heer Van der Lek wilde er via het getuigenverhoor achterkomen of zijn naam inderdaad op pen lijst voorkomt en hoe die er dan is op gekomen. Veertien dagen lang herleeft in ons land een stukje spoorweg geschiedenis: tot 13 oktober worden twee meer dan veertig jaar oude rijtuigen gekoppeld aan de dagelijkse trein Zandvoort-Maastricht. Dat ge beurt ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de „Compagnie internationale des wagons lits en et dus tourisme". De twee rijtuigen (een Pullman-rijtuig en een restau ratiewagen) zijn gewoon voor het publiek toegankelijk maar men moet er wel een gulden extra voor neertellen. Maar daarvoor krijgt men, gezeten in hooggerugde brede fauteuils, een kopje koffie met cake geser veerd en verblijft men in een interieur vol fraaie houten be timmeringen, ouderwetse sche merlampjes en decoraties in Jugendstil". Voordat men de wagons (die helemaal uit Italië moesten ko men) hier kon laten rijden was een speciale vergunning nodig van het ministerie van verkeer en waterstaat: de portieren gaan namelijk naar binnen open en dat mag tegenwoordig niet meer. Wagons Lits noemt de wagons „voorlopers van de mo derne TEE". Vanuit het Pullmanrijtuig ging men vroe ger niet naar de restauratiewa gon maar men werd persoonlijk bediend op dc zeer comfortabele zitplaats. Links: een kijkje in het luxu euze interieur van de wagons. Rechts: de twee speciale con ducteurs, die erover „waken". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Dick Scherpenzeel-prijs voor artikelen, films en radio- en tv-programma's over ontwikkelingssamenwerking, is dit jaar uitgereikt aan het IKON-actualiteitenprogramma „Kenmerk". ADVERTENTIE Bij de uitreiking gistermiddag zei het jurylid professor Breman dat Kenmerk een programma is dat de ontwikkelingsproblemen probeert te herleiden tot de werkelijkheid van alledag. Ontwikkeling en de bevrij ding uit armoede en onrecht staan volgens hem centraal bij de opzet van het IKON-programma. Hij prees de kritische instelling en de bereid heid zaken ter discussie te stellen die bij het grote publiek niet populair zijn. De IKON heeft het voordeel dat zij niet als andere omroepen reke ning hoeft te houden met kijkcijfers, hoewel kerkelijke organen (de bo- venbazen van het IKON) vaak zeer kritisch staan tegenover program ma's als Kenmerk. De prijs is daar om volgens vooral ook bedoeld als een aanmoediging om verder te gaan op de ingeslagen weg. „Onrustig" Eén van de overwegingen uit het jury-rapport is ook dat Kenmerk kij- Boek kers betrekt door hen de gelegenheid te geven achteraf op te bellen. Henk Barnard, die vorig jaar eind redacteur van het programma was, haakte hierop in door een kijker aan te halen die hem eens verweet dat Kenmerk „hem onrus^g maakte". Dat. aldus Barnard, hebben wij ge meen met Dick Scherpenzeel naar wie de prijs is genoemd Hij zag eenzelfde taak en opdracht, name lijk het meewerken aan de bewoon baarheid van de wereld. „Vrede en gerechtigheid kunnen alleen be staan bij een eerlijke verdeling van de rijkdommen", aldus Barnard. De onderwerpen van Kenmerk wei eens de „derde wereldwinkel" van Hilversum genoemd worden op die norm gekozen, niet op de ver koopbaarheid. De prijs, groot vijfduizend gulden, zal worden gebruikt, zo liet Barnard weten, om een collega omroepjour- nalist uit de derde wereld een kans te geven met eigen ogen te kijken naar onze. westerse samenleving. „U zult het resultaat daarvan te zijnertijd op het scherm zien". Van een onzer verslaggevers NEW YORK Minister Van der Stoel heeft zich in New York duide lijker dan hij gewoon was uitgelaten over de rechten van de Palestijnen. Dit althans is de indruk van waarne mers bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Van der Stoel heeft erkend dat men aan een staatsstructuur kan denken, als men het heeft over de rechten van het Palestijnse volk. De Europese Gemeenschap waarvan de lidstaten trachten over het Mid den-Oosten steeds met gezamenlijke standpunten naar buiten te komen, heeft tot nu toe nooit ingevuld wat er onder die 'rechten verstaan kan worden. De Westduitse ambtgenoot van mr. Van der Stoel, Genscher ging overi gens nog een stuk verder. Hij sprak van „nationale rechten van het Pa lestijnse volk. en het recht op zelfbeschikking. waaronder het recht een staatsgezag te vestigen." Van een verslaggever SAS VAN GENT De Centrale suikermaatschappij CSM gaat pro beren met chemische noodgrepen de overlast in te dammen die in Sas van Gent door haar spoelwater wordt veroorzaakt. Het afvalwater, waarin behalve klei ook bladafval zit, verspreidde het afgelopen week einde een zo doordringende stank van rotte eieren, dat politie en ge meente met klachten werden over stroomd. Door de ongebruikelijk hoge buiten temperatuur was een rottingsproces versneld op gang gekomen dat on der andere zwavelwaterstofgas (H2S) produceerde. Behalve stank veroorzaakte dit gas verkleuring van witte verf waarin loodpigmenten waren verwerkt, door vorming van het (zwarte) lood- sulfide. Volgens directeur ir J. van Loon van de CSM heeft men intus sen met redelijk resultaat enkele tot voor kort witte huizen in Sas van Gent weer schoon gekregen. Om het euvel tegen te gaan werd zuurstof aan het spoelwater toegevoegd om het rottingsproces af te breken, en kalk om het vrijkomen van het ont stane H2S uit het water te voorko men. Dat hielp maar gedeeltelijk, de stankoverlast daalde tot een kwart. In overleg met de gemeente en des kundigen van de BB heeft men nu besloten, grote hoeveelheden soda aan het spoelwater toe te voegen, waardoor het vrijkomen van H2S verder wordt tegengegaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse er de Westduitse regering zijn opnieuw bereid meer geld op tafel te leggen voor hst verminderen van de hoeveelheid zout die door de Franse kalimijnen op de ..tijn wordt geloosd. Tegenover deze uiterste concessie moet staan dat het zoutverdrag inzake de Rijn nog dit jaar door de Rijnoeverstaten wordt ondertekend en dat Frankrijk zo snel mogelijk begint met de werkzaamheden die nodig zijn om het afvalzout in ondergrondse lagen te spuiten. Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bevoordeeld over een brand- en mbraakpoiis van verzekering maatschappi) nv UW SChlld r,*#x**J tegen schade PiTl? brief aan de Franse regering heeft laten weten te willen bijdragen aan de extra- kosten voor de eerste fase van acht miljoen gulden. Dit betekent voor Nederland een extra-uitgave van 2.7 miljoen gulden. Ook de Westduitse staatsse cretaris Baum zei dat zijn re gering bereid is deze laatste en uiterste concessie te doen. Daar staat tegenover dat van de Fransen verwacht wordt dat zij direct na de onderte kening van het zoutverdrag met de werkzaamheden zul len beginnen en niet wachten tot de parlementen het ver drag hebben goedgekeurd. Volgens minister Westerterp levert dit zeker een jaar tijd winst op. De Westduitse staatssecreta ris Baum zal voorts op 12 oktober in Parijs een gesprek' hebben met de Franse rege ring over een ander knelpunt: de meetnetten, waarmee wordt gecontroleerd of ande re landen, wanneer Frankrijk de zoutlozingen vermindert. niet méér zout gaan lozen. De Fransen willen gedetailleer de resultaten, zodat het mo gelijk is de fabriek aan te wijzen die meer loost dan is toegestaan. De Westduitsers zijn daar uit concurrentie overwegingen tegen Als compromis wordt nu voorge steld dat de meetgegevens per gedeelte van de Rijn aan de internationale Rijncom missie worden voorgelegd, zodat globaal bekend is waar meer wordt geloosd dan is toegestaan. Ieder land kan dan zelf de betreffende indus- per seconde (98,8 kilogram keukenzout) in ondergrondse lagen zal gaan spuiten. De inspuitingen zouden worden uitgevoerd in drie fasen van ieder twintig kilogram. De kosten voor de eerste fase zouden 116 miljoen Franse franc (61 miljoen gulden) be dragen, waarvan ieder land waar de Rijn langs of door stroomt een percentage be taalt. Nederland draagt 34 procent bij. Hogere kosten Tijdens de besprekingen van de deskundigen over het opstellen van het verdrag liet Frankrijk weten dat de kos ten voor de eerste fase zes tien miljoen Franse franc ho ger zullen uitvallen. De moei lijkheden die hierover zijn ge rezen. hebben overleg op re geringsniveau weer noodza kelijk gemaakt. Minister Westerterp zei gisteren dat Nederland inmiddels in een Tot dit standpunt kwamen minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) en de Westduitse staatssecretaris Baum (binnenlandse zaken) tijdens een gesprek dat zij gistermorgen in Den Haag hebben gevoerd Minister Westerterp heeft voor dit ge sprek een reis door Canada en de Verenigde Staten een dag eerder afgebroken. Over het verminderen van de zoutlozingen in de Rijn werd door de Rijnoeverstaten op 25 mei van dit Jaar in Bern in hoofdlijnen overeenstem ming bereikt Afgesproken werd toen dat Frankrijk zes tig kilogram chloride-ionen De Dick Scherpenzeel-prijs werd in gesteld door minister Van ontwikke lingssamenwerking Jan Pronk. Zij is vorig jaar voor het eerst uitgereikt. Zij vormt een waardering voor de manier waarop wijlen Dick Scher penzeel heeft bijgedragen aan de meningsvorming over ontwikke lingssamenwerking. Artikelen en ra diopraatjes van Scherpenzeel zijn nu gebundeld in een boek. samenge steld door Max Arian. Het is getiteld „Trieste balans" maar volgens mi nister* Pronk bij de prijsuitreiking is het in de geest vn Dick Scherpenzeel eerder te spreken van een „tussenba lans". De bloemlezing is binnenkort te krijgen bij de staatsuitgeverij voor 12.50. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp wil de mogelijkheden onderzoeken voor een systeem waarbij in het ver keer voorrechten worden gegeven aan mensen die in eikaars auto mee rijden in het woon-werk-verkeer. Dat heeft hij gisteren gezegd bij zijn aan komst op Schiphol na een studiereis van een week in de Verenigde Staten. De minister heeft geconstateerd dat ondermeer in San Francisco auto mobilisten die in de spitsuren met meerdere passagiers rijden geen tol gelden hoeven te betalen, gebruik mogen maken van vrije busbanen en parkeergemakken krijgen. Ik hoop dat een dergelijk gebruik van auto's ook in Nederland kan worden inge steld. aldus Westerterp. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever DEN HAAG De suiker wordt van daag ongeveer twee cent duurder en alle personenauto's gaan minstens 1.72 procent meer kosten. Dit is het gevolg van de verhoging van de BTW van 16 naar 18 procent die vandaag ingaat. De minimumprijs van suiker komt van 1.58 op 1,60. Dit betekent dat de winkelprijs van 1,70 op 1,72 1.73 zal komen. Een aantal automerken wordt van daag liefst 3,57 procent duurder. Door de BTW-verhoging passeren zij de 10.000 guldengrens waardoor ze ook in een hoger tarief van dé bijzondere verbruiksbelasting (BVB) vallen. Bovendien hanteert de fiscus voor de bvb de catalogus prijs van de auto. Van onze parletnentsredactie DEN HAAG Zowel de Partij van de Arbeid als de drie christen democratische fracties vinden dat het wetsontwerp stadsvernieuwing van staatssecretaris Schaefer de ovérheid te veel invloed geeft op de gemeenten. De PvdA spreekt van „sluipende centralisatie", en de CDA-partijen van „onnodige rijksbemoeienis". Dat wetsontwerp beoogt een alleso- verlappende regeling te scheppen waardoor gemeenten stadsvernieu wing kunnen aanpakken. Kern van de wet is de honderdprocentsrege- llng, de regeling volgens welke hel rijk honderd procent bijpast in de exploitatietekorten die gemeenten krijgen na het vernieuwen van een woonwijk. Die regeling geldt echter pas als het ministerie van volkshuis vesting een bepaald stadsdeel daar voor aangewezen heeft. Dat zullen er vooral in de eerstkomende jaren gezien de krappe budgettaire situa tie niet veel zijn. zo heeft Schaefer al laten doorschemeren. Rita trie opsporen en maatregelen nemen. Ondertekening Minister Westerterp zei giste ren na afloop van het gesprek met staatssecretaris Baum te verwachten dat het meetnet geen problemen meer zal op leveren, zodat het verdrag in ieder geval nog dit jaar kan worden ondertekend, uiter lijk rond 1 december. Zowel Nederland als West- Duitsland hechten er groot belang aan dat tegelijkertijd het verdrag inzake de che mische vervuiling, waarover In april van dit jaar in Parijs overeenstemming werd be reikt. wordt ondertekend. Bij de uitwerking van dit ver drag doen zich geen proble men voor. Er wordt nog steeds aan gedacht beide ver dragen te ondertekenen aan boord van een op de Rijn varende boot. ..Kunt u twee kwartjes wisselen voor tien dubbeltjes?" ADVERTENTIE Barkhof bij 'Kerk en Wereld' over zijn boek 'Christelijk ge loof', het hoofdstuk 'De vernieuwing van de mens'. Conferentiedeelnemers wis selen met de auteur en onderling van gedachten. Eenentwintig uur van een weekend herfstvakantie vrijdagavond 15 oktober 19 uur tot zaterdagmiddag 16 uur. Inclusief eten en slapen is de prijs f50.- per echtpaar 30.- pp. Opgave aan 'Kerk en Wereld', postbus 19. Driebergen; telefoon 03438- 2241

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3