Boskov: ,Laat ik maar zwijgen' Ruud Krol plaatst bij optreden kanttekeningen Volvo ziet graag iedereen in een Volvo rijden Ali denkt aan stoppen Keepersprobleem voor Jan Zwartkruis Ajax oogst veel positieve kritieken Van Praag ziet voor Ajax na Manchester weer toekomst Berger slaagt voor herexamen VOLVO Als u dóórdenkt WK-kaarten te duur Wereldkampioen na gevecht tegen Norton niet meer zo zeker van zijn zaak Benfica uitgeschakeld VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS19/RH21 STOCKHOLM Vujadin Boskov. die anders nooit om tekst verlegen sit, wist toen hij in het Rasnnda stadion na afloop van Djurgarden* Feyenoord uit de kleedkamer kwam niets te xeggen. „Ik kan het beste maar xwijgen. We hebben Djurgar- den duidelijk onderschat. We heb ben apathisch en daardoor slecht gespeeld," waarna de Joegoslaaf naar de wachtende bus vluchtte. Aanvoerder Eddy Treytel, die al na twee minuten werd verrast door een doelpunt van de Zweedse spits Carlsson: „In Rotterdam zijn we twee weken geleden uitgelachen. Dat was terecht. Maar ik ben blij dat het Rotterdamse publiek ons hier niet heeft zien spelen, Het was ge woon erg slecht." Treytel schoof het zwakke spel van Feyenoord op twee oorzaken: Onderschatting en nervo siteit. „Na de 3-0 van Rotterdam dachten wij dat ons hier niets meer kon gebeuren. Na het snelle doel punt van die Zweden werden we nerveus. We waren echt met het idee het veld ingegaan de wedstrijd met een vroeg doelpunt snel te beslissen. Niet wij, maar zij maakten de eerste goal en dat bracht een aantal spelers bij ons volkomen van slag. Wat wer den er soms fouten gemaakt in de defensie. Wat een geluk dat Djurgar- den zelf soms schrok van de moge lijkheden die het kreeg. Als je tegen een ploeg met meer kwaliteit staat, word je afgemaakt. En dan is het afgelopen." Nico Jansen, die door een mislukte hakbal de indirecte oorzaak van de snelle openingstreffer van Djur- garden was, zocht de oorzaak van het zwakke optreden van Feyenoord ook in de onderschatting van de te genstander. „In Rotterdam dacht ik: die Zweden kunnen er niets van. En met dat idee zijn we ook hier heen gekomen. Hier bleek echter dat die jongens echt wel kunnen voetballen. Ze speelden erg sterk en wij bijzon der zwak. Het lukte bij ons niet. Alles ging verkeerd en dat gaat dan toch aan je vreten. Toen we het veld opkwamen en ik al die lege tribunes zag, dacht ik: zie je wel dat we tegen een amateurclub spelen? Maar dat viel toch tegen. Het was bar en boos." En dan over zijn treffer, die Feyenoord nauwelijks een kwartier voor tijd toch in veilige haven bracht: „Ik had geluk dat die back en de doelman tegen elkaar opliepen. Ik kreeg de bal zo voor mijn voeten. Zo'n doelpunt maak je met je ogen dicht." Ajax oogstte na de nederlaag te gen Manchester United (2-0) sinds lange tijd weer eens van alle kanten positieve kritieken. Manchester manager Tommy Docherty conclu deerde dan ook dat Ajax veel positie ver gespeeld had dan tijdens de eerste ontmoeting in Amsterdam en dat het team hem achteraf toch wel meegevallen was. Grootste pluspunt vond de coach dat Ajax niet zo de fensief had geopereerd. „Je ziet maar weer eens dat aanvallend voet bal. door het publiek bijzonder graag gezien wordt. Ajax heeft ?an het spektakelstuk zeker meegeholpen." Ook de Joegoslavische trainer van Ajax Ivic toonde zich tevreden, maar plaatste daarbij toch nog wel enige kanttekeningen: „Wat is voordeli ger: mooi voetballen en verliezen of minder fraai spelen en winnen? In de competitie moet maar gaan blij ken of de regel opgaat, dat ook met fraai spel door Ajax gewonnen kan worden." Aanvoerder Ruud Krol, die onlangs te kennen heeft gegeven Ajax te willen verlaten, deelde de mening van Ivic geheel. „Ik wil nog wel eens zien hoelang we het met mooi voetbal volhouden. Ik betwijfel namelijk of de meesten dit kunnen volhouden." ADVERTENTIE Van onze verslaggever AMSTERDAM Ruud Krol was woensdagnacht een van de weinige Ajacieden die zich openlijk distantieerden van het grenzeloze optimisme dat Jaap van Praag, de 66-jarige voorzitter van de Amsterdamse club tentoon spreidde. De heer van Praag Tegen Manchester United heeft Ajax het ondubbelzinnige bewijs ge leverd dat het nog klasse heeft. We hebben een prachtig visitekaartje af geleverd. Ajax is nog lang niet dood". Toegegeven, de Amsterdam se ploeg, die onder de sympathieke Joegoslavische trainer Tomaslav Ivic in de vaderlandse competitie dit seizoen alleen maar heeft uitgeblon ken in negatief voetbal, kwam op Old Trafford bij vlagen tot uitste kend spel. De inzet van de Ajacieden was boven alle lof verheven. Na een vrij zwakke ouverture groeide het zelfvertrouwen van de Amsterdam mers. die zelfs herhaaldelijk moedi- AMSTERDAM FC Utrecht is ontsnapt aan een ramp. FC Utrecht zou andermaal op zoek moeten naar een nieuwe trai ner, wanneer Han Berger, de huidige trainer, gisteren niet voor het herexamen voor de A- licentie (hoogste trainers diploma) was geslaagd. Berger die op de onderdelen, betreffen de trainingsmethoden herexa men moest doen, slaagde echter wel. Een geruststelling voor FC Utrecht, na de verwikkelingen van de laatste maanden, toen Berger officieel zakte en de ene na de andere trainer niet langer dan enige uren in dienst bleef. Een onderzoek wees later uit dat men bij het examen ver keerde beoordelingsnormen had gehanteerd en dat Berger herexamen mocht doen, precies een dag voor het ultimatum af liep van de dispensatie. Ook Vlaardingen trainer Theo Laseroms is geslaagd voor dit herexamen. Hij moest als opdracht een tactiek opstellen. Het betrof de wedstrijd NAC* Ajax. Blijkbaar wist Laseroms de juiste methode om Ajax de verslaan. Met Jan Verhaert ging het minder gunstig. De hulptrainer van Heracles zakte. Een motivatie werd volgens Verhaert niet gegeven. De te leurstelling bij Heracles is groot. Spelmoment uit Manchester United-Ajax. Ruud Geels ten val gebracht door twee verdedigers. VOETBAL Oer Reitsma. reserve doelman bij Feyenoord sinds zes jaar. verlaat zijn club met Ingang van 15 december Reltsms die nooit de kans heeft gehad zich In het eerste te spelen, accepteert een baan als bedrijfsarts WIELRENNEN - De Italiaan Franco Bi- tossl heeft tn Legnano op 36-jarige leeftijd voor de derde maal de Italiaanse wielertitel op de weg (profs) veroverd. HIJ was al ln 1970 en 1971 succesvol. Bltossi legde de 251 kilo meter af ln 7 uur en 25 minuten. Francesco Moser. wereldkampioen achtervolging en tweede in de strijd om de wereldtitel op de weg achter Maertens, eindigde als tweede en Vladimiro Panlzza werd derde. TENNIS Tijdens een internationaal ten nistoernooi ln Panama-stad heeft de ln Ne derland competitie spelende Venezolaan Humphrey Hose de halve finales herenen kelspel bereikt Hit won met 6-2 6-4 van de Braziliaan Edison uandarlno. VOETBAL De Engelse eerste divisieclub Sunderland heeft de 23-jarige aanvaller Bob Lee van Leicester City overgenomen. Het transferbedrag lag rond de 900.000 gulden. Lee zal zaterdag zijn debuut maken tegen Everton WIELRENNEN De Fransmaz Bernard Hinault heeft de tweede etappe van de wie lerwedstrijd Ster der Beloften gewonnen. Zijn landgenoot Van den Broucke nam de leiding ln het algemeen klassement 1 BOKSEN Op 6 oktober gaat in de Ver enigde Staten onder de titel „Ik ben de grootste de film over het leven van Muham mad All in premiere De kosten van de prodiiktir bedragen ruim twaalf miljoen gul den De film komt ook naar Europa ATLETIEK De tweevoudige Olympische atletiekkampioenen Lasse Viren iFini. Al berto Juantorena iCubi en Tatjana Kazan- ktna iSovizijn uitgenodigd voor wedstrijden ln Nieuw-Zeeland in januan ge initiatieven toonden. „Als we in de Nederlandse competitie maar voor tachtig procent zouden spelen als we woensdagavond hebben ge daan, zouden we onherroepelijk kampioen worden", meent aanvoer der Krol. „Maar wat we in dit Euro pacup-duel gepresteerd hebben, is naar mijn idee niet wekelijks op te brengen. Iedereen kan nu wel vrese lijk staan juichen over het vertoonde spel tegen Manchester United, maar keihard gegeven is. dat we niet heb ben gewonnen. „Ik moet nog zien of we zondag tegen VW dezelfde inzet kunnen opbrengen. Voor een Engel had, althans voor de buitenwereld, geen enkele moeite met de uitstoting uit het UEFA-cup-toernooi. Herhaaldelijk riep hij uit dat Ajax zich op Old Trafford had gemanifesteerd als een club met toekomst, die over een paar jaar ongetwijfeld weer een belangrijke rol zal vervullen op de Europese slagvelden. grote financiële consequenties van de uitschakeling. De Amsterdam mers hatjden hun begroting geënt op drie bekerrondes. Dat gevoegd bij de dalende belangstelling voor nationa le wedstrijden in De Meer en het is duidelijk dat de drievoudige cup winnaar financieel drastisch aan het interen is. „Ik til daar op dit moment niet zo zwaar aan", was alles wat Jaap van Praag kwijt wilde. „We hebben naar ik aanneem door ons goede voetbal tegen Manchester United weer zoveel goodwill ge kweekt dat het publiek ons stellig weer zal weten te vinden. „Zoals ge zegd zet aanvoerder Ruud Krol ach ter die opmerking voorlopig nog een groot vraagteken. Het is algemeen bekend dat de 27 jarige international die met Barry Hulshoff als enige nog is overgebleven uit de sterformatie van weleer zich maar moeilijk los kan maken van het verleden. „Waar ik ook kom. zeuren ze over die gou den jaren. Mijn oma begint erover en mijn vader en ga zo maar door. Iede reen blijft dit Ajax maar met vroeger vergelijken. Maar die tijd is geweest en komt nooit meer terug. Real Ma drid is toch ook niet meer de oude geworden." De captain van Ajax die zich zijn klasse bewust is. heeft me delijden met trainer Ivic die moet werken met een onervaren selectie die anderen voor hem uitzochten „Ik vindt Ivic de beste vakman sinds Michels. Hij krijgt in mijn ogen te veel kritiek. Hij wil opnieuw begin nen met Ajax. Dan is het logisch dat hij eerst de achterhoede reorgani seert." Krol die tot 1981 aan Ajax zit vastgeklonken, is bereid Ivic voor de volle honderd procent te steunen. „Ik doe mijn uiterste best het verle den te vergeten. Punt is echter wel dat ik door de slechtere prestaties minder verdien. Daar zou het be stuur best eens wat meer rekening mee kunnen houden. Ik wil me loy aal blijven opstellen, maar de liefde kan niet van een kant komen." Nog even terugkomend op de wed strijd van woensdagavond. „Ik zou best in Engeland willen voetballen. Ongelofelijk, wat een sfeer. En de spelers zie je zelden zeuren als er een overtreding wordt begaan. Hier in Nederland zeurt iedereen om een ge le kaart als er iets gebeurt. Onlangs, ik zal geen namen noemen, moest ik schriftelijk getuigen tegen een speler die een gele kaart had gekregen toen hij een overtreding tegen mij had begaan. Ik heb de tuchtcommlssie geschreven dat ik in volle vaart over hem gestruikeld was. Want waarom zou ik een collega het brood uit de mond stoten?" se ploeg is dat geen probleem, maar de mentaliteit is daar totaal anders. Kijk maar eens naar het publiek op Old Trafford, dat Manchester United als een waanzinnige steunt. Persoon lijk zou ik er geen moeite mee heb ben elke week zo te voetballen, maar iedereen is niet gelijk." De aanvoerder van Ajax zet de nodi ge vraagtekens bij het enthousiasme van het bestuur van de club. waar van uiteraard van Praag de be langrijkste spreekbuis is. De Ajax- praeses weigerde woensdagnacht in te gaan op de zonder twijfel zeer Dat zou autorijden een stuk veiliger maken. Volvo is een pionier in autoveiligheid.Veel van de beveiligingen die Volvo al jaren terug in de Volvo's iniroduceerde zijrt nu in talrijke landen wettelijk verplicht. In 1959 bijvoorbeeld zalen er al standaard driepuntsveiligheidsgordels in elke Volvo. Het complete programma Volvo's is ontworpen en ontwikkeld met liet oog op veiligheid. Om de gevolgen van een ongeluk zo veel mogelijk te beperken. De carrosserie is uitzonderlijk sterk en stijf. Om het compartiment zit een onwrikbare kooiconstructie. Vóór en achter dit compartiment schokabsorbercnde kreukelzones. Ook bij bet rijden in een Volvo speelt veiligheid een grote rol. Eenvoudige en logische bedienbaarheid ervaart u in iedere Volvo. Een Volvo maakt snel reageren feilloos mogelijk. Dal zou autorijden een stuk economischer maken. Volvo's worden gebouw d voor een lang leven. Hel beste bew ijs geven de statistieken van hel Zweedse Burcaü voor Autotesten De laatste gegevens vermelden een levensduur van 16,6 jaar voor de Volvo 240-seric. Een v an de redenen v oor deze opmerkelijke levensduurris de grondige roestpreventie.Logisch.dat Volvo's zo'n hoge inruilwaarde hebben. Volvo's zijn ook economisch in gebruik en onderhoud. Zuinige motoren en veel kilometers tussen de servicebeurten. De ingebouwde betrouwbaarheid en levensduur.samen met de uitgebreide garanties (12 maanden fabrieksgarantie en 12 maanden garantie op onderdelen) maken, dat de kosten van het rijden in een Volvo binnen zeer aanvaardbare grenzen liggen. Dat zou autorijden een stuk probleem lozer maken. Volvo experimenteert niet om nutteloze effecten en zogenaamde verbeteringen Ie vinden. In plaats van naar veranderingen om de verandering zoekt Volv o ononderbroken naar zinvolle verbeteringen van het autoconccpt. En iedere nieuwe ontwikkeling wordt zoals ieder onderdeel van een Volvo getest en gelest tot liet zijn absolute betrouw baarheid heeft bewezen. Allemaal, opdat u steeds langer en werkelijk probleemloos in uw\olvo kunt rijden. Dat zou autorijden een stuk comfortabeler maken. Comfort in een Volvo betekentcomfort.dat u helpt bij liet plezierig en vóóral v eilig autorijden. Ook tijdens lange tochten. Stoelen, ventilatie, verwarming, ruimte. Allemaal onderdelen, die er toe bijdragen dat u en uw passagiers ontspannen in een Volvo kunnen rijden. Als u alle eigenschappen van de \olvo's v ergelijkt met die v an andere wagens, moet u liet met Volvo eens zijn. dat-in welke prijsklasse dan ook - niet een wagen zo compleet is als de Volvo in die klasse. En dat maakt de keuze van een Volvo alleen maar tot een logische en verstandige keuze. Zeker op de lange duur. BUENOS AIRES De toegangs kaarten voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 in Argentinië zullen zeer duur zijn. Zo duur zelfs, dat ze voor de Argen tijnen zelf nauwelijks te betalen zul len zijn. De goedkoopste kaartjes moeten vijf dollar (13 gulden) opbrengen en de duurste 60 dollar (ongeveer 156 gulden). Dit heeft ge neraal Antonio Luis Merlo, hoofd van het organisatiecomité, gisteren in Buenos Aires bekend gemaakt. In 1974 betaalde men in West- Duitsland voor de goedkoopste plaatsen ruim tien gulden en voor de duurste, tijdens de finale, ongeveer 90 gulden ZEIST Bondscoach Jan Zwartkruis heeft problemen rond de doel verdedigers. De mogelijkheid bestaat dat Zwartkruis woensdag tegen Noord-Ierland niet kan beschikken over de drie doelverdedigers, die hij in eerste instantie selecteerde voor het eerste kwalificatieduel voor het WK tegen IJsland. NEW YORK De omstreden over winning van Muhammad Ali op Ken Norton in het Yankee stadion van New York zou best eens het einde kunnen betekenen van de carrière van de 34-jarige wereldkampioen zwaargewicht. De „allergrootste", een bleke schaduw van de jonge Cas- sius Clay uit de zestiger jaren, die Sonny Liston de titel ontnam en van de grote kampioen, die afrekende met Joe Frazier en George Foreman, verklaarde na het gevecht met Nor ton dat hij erover dacht zich terug te trekken. Tijdens een persconferen tie. de volgende dag. kwam Ali daar weliswaar enigszins op terug, maar stelde tegelijkertijd zoveel voor waarden. dat het niet lijkt daaraan te kunnen voldoen. Het gaat om Ali's eerstvolgende gevecht. Dat zou nor maal gesproken tegen George Fore man dienen te gaan. Maar Ali verklaarde: „Ik ben bereid om voor de vierde keer tegen Ken Norton te boksen, maar dan moet hij wel eerst winnen van George Fore man. Ik ben niet van plan eerst Fore man te ontmoeten en daarna nog eens Norton of vica versa. Als zij dit probleem zelf oplossen, wil ik wel tegen de winnaar uitkomen." Geld lijkt de enige drijfveer om Ali nog maals in de ring te krijgen. Wat dat betreft, heeft George Foreman de beste kansen. Managers zijn druk bezig de door Ali geëiste beurs van tien miljoen dollar bijeen te brengen voor het ..supergevecht van de eeuw." dat de revanche moet worden voor de ontmoeting in Kinshasa, waarbij Ali de wereldtitel heroverde. Volgens promotor Don King is er contact met Teheran. Turkije, Syrië en Nigeria waar interesse zou be staan voor een dergelijk spektakel. Tijdens de persconferentie ging Ali' in discussie met journalisten van wie een groot aantal van mening was. dat niet hij maar Norton de avond tevoren tot winnaar had moeten worden uitgeroepen. „Zeker." gaf hij toe: „Er was weinig krachtsverschil, maar ik heb gewonnen. Geloven jul lie dat ik de jury heb omgekocht? Ik ben niet zo'n goeie Amerikaan, maar een arrogante neger. De jury be stond uit blanken, die geen enkele reden hadden om me wat dan ook cadeau te doen. Ze zouden me beslist niet de overwinning hebben gegund, als ik daar in hun ogen geen rechtop had." Volgens de titelhouder heelt Norton niet voldoende kunnen over tuigen om wereldkampioen te wor den. „Je moet echter beter zijn dan de titelverdediger. Hem verwonden." onderstreepte hij, .zoals ik Sonny Liston tweemaal heb verslagen. Joe Frazier eveneens tweemaal en Geor ge Foreman." Dit argument is waarschijnlijk doorslaggevend geweest voor de ju ry. Een uitdager, die wereldkampi oen in het zwaargewicht wordt door een overwinning op punten. is niet meer voorgekomen sinds het ge vecht tussen Max Baer en James Braddock in 1935. De grote Joe Louis bleef zelfs in het bezit van de titel, toen hij ln december 1947 tweemaal achtereen door Joe Walcott naar het canvas was gestuurd. In zijn binnenste echter weet Ali. dat hij heeft verloren. Misschien niet de wedstrijd, dan wel op zijn minst zijn reputatie van groot kampioen. „Mijn leeftijd zal het van me winnen, als ik niet op tijd stop." zei hij na het gevecht „Het is van belang, dat ik van het toneel stap als een zwarte held. als een groot kampioen Ali zal zich de komende dagen ongetwijfeld afvragen of een beurs van tien mil joen dollar (waarvan hij drie miljoen overhoudt) opweegt tegen de verne dering zichzelf na een eventuele knock out terug te vinden aan de voeten van Foreman. Jan van Beveren liep afgelopen zon dag in de wedstrijd tegen FC Utrecht een diepe vleeswond in het rech- terscheenbeen op, Anderlechts Jan Ruiter moest in het Europa Cup duel tegen Roda JC met een knie blessure het veld verlaten en Piet Schrijvers gaf te kennen, nadat hij voor de wedstrijd tegeft IJsland bui ten de ploeg was gelaten, dat Oranje voor hem niet meer hoefde. Toch ziet Zwartkruis, wanneer Van Beveren en Ruiter niet beschikbaar zijn, de Ajacied het doel van Oranje tegen de Noordleren verdedigen. Zwartkruis: „Piet heeft wel wat ge zegd. maar we kennen hem en ik weet zeker dat hij komt, wanneer ik hem zou oproepen". De tweede doel man zal, in dat geval, waarschijnlijk Eddy Treytel worden. Ook al. omdat de minst gepasseerde doelman in de eredivisie. Bram Oeilman van Roda JC. geblesseerd ts. Jan Zwartkruis verblijft dit weekein de in Valencia om te bekijken of Johnny Rep in aanmerking komt voor de eerste selectie van 22 spelers De ex-AJacled werd niet uitgenodigd voor de ontmoeting tegen IJsland. Rep is in elk geval wel beschikbaar. Ook Johan Cruyff en Johan Nees- kens zijn in de gelegenheid een uit nodiging te accepteren. „Zwartkruis: „Problemen met Valencia. Barcelo na en Anderlecht zijn er in het geheel filet. Als ik een beroep zou doen op spelers van deze clubs kunnen zij meedoen Johnny Rep is niet de enige kandi daat voor de bezetting van de rechtsbuitenplaats. Ook Gerard van der Lem van Roda JC komt ln aan merking. „Ik ben in Kerkrade ge weest". aldus Zwartkruis, „en ik heb Roda ook al zien spelen tegen Feye noord. LISSABON - Portugees landskam pioen Benfica is uitgeschakeld in de eerste ronde van het Europa Cup I-gebeuren. Benfica. eens de sterkste club uit Europa kwam thuis tegen Dynamo Dresden niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. De uitwedstrijd hadden de Portugezen met 2-0 verloren. Er waren 40.000 toeschouwers aanwezig. Real Madrid versloeg voor eigen pu bliek (45 000) 8tal Mlelec slechts met 1-0. Doelpuntmaker was oudgedlen de Pirri Scheidsrechter was de Fransman Kitabdjian. De wedstrijd werd in Valencia gespeeld. Voor de UEFA-beker werd gisteren de uitgestelde wedstrijd Rode Ster Belgrado-Lokomotiv- Plovdiv ge speeld. De uitslag werd 4-1. De Joe- geslaven plaatsten zich door deze overwinning voor de volgende ronde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 21