Hoornaar: meer dan 60 jaar stierenmarkt Ko Petaio: „Wij laten niet met ons experimenteren" Financiële positie Overijssel zorgelijk Ongerustheid over toekomst Proefproject moet integratie Turkse vrouwen bevorderen Twee aanhoudingen na plegen ontucht met minderjarigen GS Zeeland: verordening tast het erfpacht aan Ombudsman voor uitzendbureaus Actie tegen eenarmige bandieten" gaat door Vereniging voor voetgangers pleit voor verkeersles Zigeunerfamilie nog steeds niet zeker van standplaats VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 BINNENLAND Van een onzer verslaggevers ZWOLLE Gedeputeerde Staten van Overijssel vinden de budgettaire situatie van deze provincie zorgelijk. In beperkte mate geldt dat voor de lopende begrotingen. Wat de toekomst betreft, is er zelfs van ongerustheid sprake. Dat delen gedepu teerden de leden van provinciale staten mee bij de aanbieding van de ontwerp-begroting 1977 Na Prinsjesdag hebben gedeputeer de staten nog verder moeten schrap pen in de begroting voor het volgen de jaar. Bij toepassing van de nieuwe verdeelsleutel voor de uitkeringen uit het provinciefonds die in 1977 nog slechts voor éénderde wordt toe gepast. heeft Overijssel een tegen valler van 625.000 gulden. Wordt de ze op grond van het voorgestelde ontwerp tot wijziging van de Provin ciewet verder doorgevoerd, dan moet Overijssel rekenen op een rela tief verder achterblijven van de uit keringen. Gedeputeerden van Overijssel spre ken van een begrotingstekort van een kleine 3 miljoen gulden met be trekking tot 1977. Er is echter sprake van een eenmalige meevaller. Dit is een gevolg van het feit. dat de zoge naamde voorjaarsnota lagere ramin gen liet zien voor de belastin gontvangsten van het rijk dan de Miljoenennota 1976. Daardoor ont vangt Overijssel 2.200.000 gulden extra in plaats van dat er 623.000 gulden moet worden terugbetaald. Het lopende dienstjaar zal daardoor waarschijnlijk een aanzienlijk batig slot vertonen. Om die reden vinden gedeputeerden een wat groter begro tingstekort voor 1977 aanvaardbaar. Verlagingen Dat begrotingstekort is ten slotte teruggebracht tot 1.300.000 gulden. Om dat te bereiken, moesten enige uitgaven na de derde dinsdag in sep tember nog verlaagd worden. Zo wer den de stortingen in het Natuurbe- Van een verslaggever ALMELO Onder supervisie van de atdeling turkologie van de rijksu niversiteit van Leiden zal begin no vember een proefproject over de in tegratie van Turkse vrouwen in Overijssel van start gaan. Het pro ject beoogt circa vijftien Neder landse vrouwen een opleiding te ge ven die hen in staat stelt in woonwij ken waar veel Turkse gezinnen wo nen een integratie van deze gezin nen in de Nederlandse samenleving tot stand te brengen. De opleiding die in Deventer gegeven zal worden omvat een cursus Turks en lessen over de Turkse samenleving. Het ministerie van CRM heeft voor het project 22.000 gulden subsidie be schikbaar gesteld. schermingsfonds en in het fonds Mo numentenzorg met 1 miljoen gulden teruggebracht. Een ingreep die. ge zien de stand van beide fondsen, verantwoord wordt geacht. De kos ten van het schoonmaakbedrijf met betrekking tot het Provinciehuis, konden liefst met 340 000 gulden ge- dukt worden. Geschrapt werden als nog de provinciale bijdragen of sub sidies aan onder meer de Europese Beweging Nederland, de bond tegen het vloeken, de bevordering van de geitenfokkerij in de IJsselmecrpol- ders en de nazorg voor doofstom men. slechthorenden en aslmapa- tiénten.' EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft twee mannen aange houden omdat zij in september meerdere keren ontucht hebben ge plaagd met drie dertienjarige jonge tjes. De verdachten W. der K. (33) uit Mierlo en S. van V. (28) uit Eindho ven hebben bekend. De zaak kwam aan het rollen toen een van de kin deren aan zijn vriendjes vertelde wat hij had meegemaakt. Het eens zo beroemde Hotel Kurhaus aan het Oe vers Deynootplein in Scheveningen is bijna met de grond gelijk gemaakt. Alleen het middelste gedeel te zal blijven bestaan. Binnen drie jaar hoopt men klaar te zijn met het nieuwe hotel Kurhaus. TROUW/KWARTET P6/H19 MIDDELBURG Oedeputeerde staten van Zeeland hebben de op 15 juni door de gemeenteraad van Domburg vastgestelde gebruiksver- ordening tweede woningen bij de Kroon ter vernietiging voorgedra gen. In die verordening wordt name lijk bepaald dat. indien men een tweede woning erft. dé2e alleen als vakantiewoning mag worden ge bruikt nis het huis van vader op 2oon of dochter overgaat. Neven en nichten zullen het huis dus niet als tweede woning in gebruik kunnen nemen na een erfenis Deze bepaling, 20 stellen gedepu teerde st3tcn van Zeeland in hun bezwaarschift aan de Kroon, tast het erfpachtrecht aan. Dit erfrecht is dwingend en kan naar de mening van GS niet door een gemeentelijke verordening worden beperkt. Gede puteerde staten van Zeeland zijn ook van mening dat deze bepaling een te verregaande beperking van het eigedomsrecht inhoudt. Het col lege erkent het recht van een ge meente om bij verordening het vol strekte beschikkingsrecht te beper ken. maar vindt, dat de gemeente Domburg te ver is gegaan aangezien in de verordening niet is voorzien in een eventuele schadeloosstelling. AMSTERDAM De Algemene Bond Uitzendbureaus heeft de heer G. B. H. Nlestadt aangesteld tot ombudsman voor uitzendbureaus. De bond zegt dat het in de afgelopen jaren duidelijk is geworden dat hier aan behoefte bestaat om volledige duidelijkheid te geven ten aanzien van de verhoudingen tussen uit zendkrachten en uitzendbureaus onderling. Justitie ruimt speelautomaten op AMSTERDAM De offtcier van justitie te Amsterdam, mr. J. H. C. Pleters, heeft woensdag tijdens de zitting van de politierechter aange kondigd. dat de actie in de hoofdstad en omgeving tegen de gelduitkerende speélauto- maten zal doorgaan tot al die apparaten opgeruimd zijn. Mr. Pieters houdt zich speciaal be zig met zaken tegen illegale zenders en illegale gokhuizen. Mr. Pieters zei ook. dat deze ..eenarmige bandieten", zoals hij de apparaten noemde, ern stige maatschappelijke euvel zijn. „Er verdwijnen vele dui zenden guldens in. Hele wee klonen worden door verslaaf den in die apparaten ver speeld". De politierechter veroordeelde woensdag een aantal exploi tanten van diverse zaken onder meer een sexhuis, een snackbar, een sigarenwinkel en een horecabedrijf con form de eis tot een geldboete van 150 gulden. Een eigenaar van ccn bedrijf, dat speelauto maten verhuurt (meestal tegen vijftig procent van de netto opbrengst). kreeg conform de eis een boete van 500 gulden In alle gevallen werd door de politierechter op voorstel van de officier de in beslag geno men apparatuur en het daarin aangetroffen geld verbeurd verklaard. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse ver eniging bescherming voetgangers wil dat verkeersonderwijs wordt ge handhaafd in de wet waarmee kleu ter- en lager onderwijs worden sa mengebracht tot basisonderwijs. De vereniging heeft zich hierover tot minister Van Kemcnade gewend. Volgens het hoofdbestuur zijn ver keersonderwijs en -opvoeding on misbare pijlers voor de hoop op een betere toekomst. De vereniging vindt, dat de animo voor en de methode van verkeerson derwijs op de scholen nog ver bene den de maat blijven. Ter wille van het kind behoort ook op de pedago gische academies verkeersonderwijs examenvak te zijn. aldus de Neder landse vereniging bescherming voetgangers. HOORNAAR Op zaterdag 2 oktober zal in Hoornaar de 65- ste jaarlijkse fokveedag plaats hebben in de geschiedenis van dit 1500 inwoners tellende dorpje in de Alblasserwaard. In tegenstelling tot vroeger jaren, toen de Hoornaarse .„stierenmarkt" een zuiver plaatselijk gebeuren was. mogen de heren organisatoren zich in de belangstelling verheugen van duizenden bezoekers uit de Alblas serwaard, Vijfheerenlanden. de vee- houderijgebieden van Brabant en Zuid-Limburg. Zelfs is de roem van deze fokveedag, die doorgaat voor de bekendste van de 25 fokveedagen die Nederland in totaal telt. doorge- door Oscar Garschagen AMSTERDAM Acht caravans in een kring op een verhard stukje grond, enkele fraaie automobielen, een toiletwagen en een provisorisch aangelegde aansluiting voor electra. Daartus sen spelen kinderen. Vrouwen gekleed in erg mooie bontgekleurde rokken, zijn bezig met het eten. Een paar mannen repareren een auto. Op het eerste gezicht biedt de „voorlopige standplaats" van de zigeunerfamilie Petaio aan de Rode Kruisstraat in Amsterdam-Noord een vredig aanblik. Ingesloten tussen een rij groen en het werkterrein van een aannemer met zicht op de nieuwbouwwonin gen van Tuindorp Buiksloot lijken de Petaio's eindelijk een leuke plek te hebben gevonden. De goede con tacten met omwonenden, enkele leerplichtige kinderen op de nabij liggende school en voldoende win- kelniogelijkheden in de buurt ver sterken in eerste instantie dat beeld. Maar de schijn is bedriegelijk. Na anderhalf jaar dolen door een politiek mijnenveld, zoals zigeuner koning Ko Petaio zijn ervaringen in Amsterdam betitelt, heeft de zigeu nerfamilie nog geen greintje zeker heid over de zozeer gewenste vaste standplaats in de hoofdstad. Het uitblijven van een definitieve beslis sing houdt de zigeuners in een voort durende staat van onrust. Ontwikkeling „Jaren geleden hebben we besloten het trekken in het belang van de kinderen op te geven. Net als alle Nederlandse kinderen hebben zij recht op een goede ontwikkeling. Vier van mijn kinderen gaan hier nu naar school, die speciaal voor hen een extra leerkracht heeft aange trokken. Maar het merendeel van de kinderen van mijn familie heeft zo n grote achterstand opgelopen, dat er meer dan een extra leerkracht nodig is om hen een goede achtergrond te geven. Vanzelfsprekend vergt speci aal onderwijs veel tijd. Dus kan daar alleen aan begonnen worden als we zekerheid hebben over een vaste standplaats waar we kunnen leven en met rust gelaten worden", aldus Petaio. In totaal telt de Petaio-familie 28 kinderen, waarvan de meesten niet kunnen lezen of schrijven. Behalve de zorg om hun kroost zijn de Peta io's wel gedwongen een vaste plek te zoeken, omdat wettelijke regelingen het hen allang onmogelijk gemaakt hebben een trekkend bestaan te lei den 2onder volledige politie korpsen in staat van alarm te brengen. Dat jaren geleden de keus op Amster dam viel is niet eo moeilijk te begrij pen. „Leven op het platteland of de provincie is niets meer voor ons", heèft Petoio eens gezegd ..We wor den daar beschouwd als dieven. Ver houdingsgewijs deden de Petaio's in de hoofdstad veel goede ervaringen met de bevolking op. waardoor een kennissenkring is ontstaan. Afgezien van deze emotionele argumenten is de Petalo-familie óok gebonden aan vestiging in de buurt van industrie- concentraties. In tegenstelling tot woonwagenbewoners hebben deze zigeuners niets te maken met het slopen van auto's of het vlechten van rieten manden. Praktisch de gehele familie is gespecialiseerd in het slij pen van fijne gereedschappen en het harden van metalen. Mijnenveld. Om de onrust bij de zigeunerfamilie wat beter te begrijpen is enig inzicht nodig in het „politiek mijnenveld", waarin verschillende overheids instanties stellingen hebbep betrok ken. Na enkele jaren vergeefse po gingen te hebben gedaan zich in Amsterdam te vestigen kregen de zigeuners in de zomer van 1975 door B en W. van Amsterdam een plaats toegewezen op een zandvlakte bij Duivendrecht. Daarvoor had de groep bij wijze van spreken alle hoe ken van Groot-Amsterdam gezien. Van het stadsbestuur mochten de Petaio's in Duivendrecht drie weken lang tot rust komen. Intussen staken vertegenwoordigers van Amster dam, Amstelveen. Diemen, Ouder- Amstel, Landsmeer, de provincie en het ministerie van CRM de koppen bij elkaar. Het resultaat: de instel ling van een ambtelijke werkgroep, die een advies zou formuleren over een definitieve vestigingsplaats. De ze werkgroep kwam na een paar maanden studeren met zeven alter natieven op de proppen: Rode Kruis straat. Buiksloterdijk. Klapro2en- weg. Stellingweg, Spaarndammer- dijk en het Jachthavenpad in Amsterdam plus de Van der Hoop- laan in Amstelveen. Vervolgens werd de „Zaak-Petalo" overgeheveld naar het zogenaamde „besturenoverleg", bestaande uit po litieke vertegenwoordigers van on der andere de provincie, het ministe rie en Amsterdam. Ondanks de ster ke voorkeur van de provincie en het ministerie van CRM voor vestiging van de Petaio's aan de Rode Kruis straat werd er in dit overleg geen overeenstemming bereikt. Dwarsligger was burgemeester Sam- kalden. die pertinent niet verder wil de gaan dan de toezegging dat Amsterdam voor de zigeuners een vaste plaats zou zoeken. Inmiddels waren de Petaio's al naar de Rode Kruisstraat verhuisd, waar zij ..om humanitaire rtdenen" wer den gedoogd door het gemeentebe stuur Ook had de burgemeester de toezegging gedaan dat het terrein aan de Rode Kruisstraat met het oog op de komende winter-van een ste nen ondergrond en wat sanitair "Zou worden voorzien. Vlak voor de zonni ge paasdagen van 1976 ide naderen de winter was voorbijl werden de toegezegde maatregelen uitgevoerd. Volgens Petaio leek het erop of Amsterdam alsnog zou besluiten het terrein aan de Rode Kruisstraat aan te wijzen tót vaste standplaats voor de zigeuners Alles pakte echter an ders uit. omdat plotseling bleek dat de Christelijke Boerenbond een ter rein 2ocht in Amsterdam-Noord voor de bouw van een Lagere Landbouwschool. Het stadsbestuur vond het stuk grond aan de Rode Kruisstraat hiervoor uitstekend ge schikt en verzocht de boerenbond telefonisch een optie te doen op dit terrein. drongen tot het buitenland. De fok veedag zal duidelijk het karakter dragen van een landbouw- en vee- teeltbeurs. waar het aceent welis waar weer op het rundvee zal liggen, maar waar een breed scala aan acti viteiten rond het evenement gewe ven is. De ..Vereniging Landbouw tentoonstelling Alblasserwaard en Vijfheerenlanden" heeft ca. 7 hecta re weidegrond bestemd voor het ten- toonstellingsgebeuren. waarvan 3000 vierkante meter overkapt met grote tenten. Op het grasland worden zo'n 400 stuks koeien en stieren geshowd en gekeurd, staan landbouwwerktui gen en machines te kijk en organi seert men een kleinveetentoonstel- ling. Onder kleinvee werden in dit verband verstaan dwerg- en fokgei- ten. waarvan de kleinste niet groter zijn dan een dwergpoedeltje, diverse schapenrassen, en varkens. De landbouwjongeren laten zich O] Stellingweg Deze ontwikkeling leidde tot vertra ging binnen het besturenoverleg. Even daarna maakte een vertegen woordiger van de gemeente tegeno ver de verzamelde buurtorganisaties van de Molenwijk in Tuindorp- Oostzaan het gemeentelijk beleid in zake de Petaio's duidelijk. De enig technische mogelijke plaats voor vestiging van de Petaio's was vol gens de vertegenwoordiger de Stel lingweg in Amsterdam. De zigeuners zouden daar voor een periode van drie Jaar worden neerge zet en onder begeleiding van een leger maatschappelijk werkers wor den ingepast in de Nederlandse sa menleving. De omwonenden van de Stellingweg in de Molenwijk schrok ken bij het horen van dit bericht en schreven een pittige brief aan B en W.. waarin de komst van de zigeu ners radicaal werd afgewezen Het stadsbestuur hoorde de argumenten van de Molenwijkbewoners aan en liet de dienst publieke werken intus sen het terrein aan de Stellingweg bestekklaar maken. Vervolgens gin gen B. en W. met CRM praten over de kosten van deze standplaats. Experiment Petaio: ..Dat Is een hele rare zaak. omdat steeds door de provincie en CRM is gezegd, dat de Stellingweg absoluut geen geschikte plaats is Ko Petaio voor ons. Alles zou ons daar tegen zitten: de bewoners willen ons niet en het terrein ligt veel te geïsoleerd. Wij willen niet weggepropt worden in een verloren hoekje van Amster dam. Als wij niet aan de Rode Kruis straat kunnen blijven is dat ontzet tend vervelend, want dan blijft er nog één mogelijkheid open. namelijk een terrein aan de Buiksloterdijk. Overigens hebben wij er allerminst behoefte aan om behandeld te wor den door maatschappelijk werkers ln het kader van een experiment. In de oorlog is er al genoeg met zigeu ners geëxperimenteerd. Uit alle brie- Ven die ik in de loop der tijd van B. en W heb gekregen, blij kt dat gepro beerd wordt ons weg te werken uit Amsterdam. Voortdurend wordt ge zeurd over de economische nood zaak om in Amsterdam te wonen en over de wisselend^ samenstelling van mijn familie." De zigeunerkoning Is momenteel in een slepende beroepsprocedure ge wikkeld tegen de gemeente Amster dam. zodat het er naar uit ziet dat Zijn familie voorlopig aan de Rode Kruisstraat mag blijven staan. „Maar", zo vreest Petaio, „binnen afzienbare tijd zullen B. en W ons onder het motto slikken of stikken het terrein aan de Stellingweg aan bieden en zal het geexperimenteer beginnen En als dat experiment niet binnen drie Jaar gelukt is. of met andere woorden als wij binnen drie jaar geen nette, oppassende burgers zijn. worden we met een harde trap Amsterdam uitgezet." deze dag ook niet geheel onbetuiL- Met een speciaal programma hopen zij het publiek en zichzelf te Amuse ren. Op de lijst van aktiviteiten wel ke deze groep zal gaari ontplooien staat om koekslaon. een behendig heidswedstrijd met de trekker, pot tenbakken. waarbij het publiek ge acht wordt actief mee te doen. bloemschikken en verder een quiz „ken uw land" (boerderijtypen) en een wedstrijd „prijsbewust zijn in levensmiddelen." In het kader van dierendag wordt een scholierenwed- strijd georganiseerd waarbij de kin deren hun huis- en lievelingsdieren tentoonstellen. De prijzen zullen hierbij vallen in de categorie „origi neel en best verzorgd." Volgens een woordvoerder van de werkgroep fok veedag kunnen de inzendingen hier voor uiteenlopen van jonge oli fantjes tot watervlooien in een jath- potje, dus wie weet Hondenrennen De plattelandsvrouwen, eveneens v. rti rcinvoordigd, zullen hun beste beentje voorzetten op een podium in een van de grote tenten, bij het sho wen van actuele en folkloristische mode Een zeer aantrekkelijk onder deel van de fokveedag is een honden tentoonstelling. Meer dan 130 deel nemers hebben zo'n 25 honderassen bijeen gebracht, waaronder de Hol landse Patrijshond, bloedhondep. Husky's, de Mastiff. New FoUndlan- ders, Afghanen enz. De hondenclub Gorinchem organiseert met spannen van acht Samojeden de bekende Poolhonden. hondenrennen Omdat een slee Zich filet zo makkelijk door het grasland laat trekken zullen de honden vooreen karretje gespannen worden. Op het terrein zullen voorts een aantal exclusieve ambachten onder de aandacht van het publiek gebracht worden zoals klompen ma ken. potten bakken, het bereiden van geiten- en boerenkaas, wat in deze streek nog steeds gebeurt, en spinnen Behalve de vacht van het schaap leent in sommige gevallen hondenhaar zich uitstekend voor het spinnen van kluwens wol, hetgeen dan ook aanschouwelijk wordt gemaakt. Tankmelken Voor belanghebbenden zijn meerde re voorlichtingsstands ingericht: o.a. met betrekking tot tankmelken en materiaalkeuze. Een attractief oh- derdeel van de 65-ste fokveedag zijn voorts de ruiterdemonstraties. die ook vorig Jaar grote belangstelling genoten. Een markt completeert dit grootste regionale evenement zodat iedere huisvrouw die bang is om in tijdnood te geraken daar haar inko pen kan doen. Een consumptietent van ruim veertig meter lengte staat open voor het vermoeide, hongerige en wellicht dorstige publiek dat zich tussentijds wil verpozen. Op de foto: Het rundvee staat, gewassen cn ge borsteld, klaar ten aanschouwc van publiek en keurmeesters. Dit jaar rul len fokgroepen van de Hollstein Frisi- an-stieren. Flcmingdale Achilles Su perstar en Mowry G. Bootmaker Bill, voor do kenners hel neusje van de zalm. om hei kampioenschap strijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19