EEN GRIEZELIG-BOEIENDE WESTERN Vrouwenspel in het schemerlicht Weg met de oudjes in Amsterdam Tegels uit fraaie privé-verzameling Festikon een succes Prolongaties en reprises Brabantse kunststichting opgeheven VRUDAG 1 OKTOBER 1976 FILM/KUNST TROUW/KWARTET 13 door W. Wielek-Berg Arthur Penns „The Missouri Breaks" begint in typische Westem- stijl: drie mannen rijden over een heuvelrug, voor hen ligt het imponerende, eindeloze land. Ze praten over vroegere tijden „toen het buifelgras nog tot de stijgbeugels reikte", en over vee en veedieven, ze mijmeren over de schoonheid van de natuur en pas als de een tegen de ander zegt: „Ben Je je daarvan op dit moment speciaal bewust?" gaat de niet al te ongevoelige toeschouwer wat ongemakkelijk verzitten, want hij voelt dat er iets sinisters in de stralende, vlekkeloze *ilmhemel hangt. En Ja boor. de macabere ontknoping laat niet .ang op zich wachten. In deze film. die men evengoed een Western als een anti-Western zou kunnen noemen, gebaseerd op een knap scenario van Thomas McGua- në, wisselen komische en gruwelijke momenten elkaar af. Er zijn drie klassieke Western figuren: de oude veekoning, die het land wil temmen met wet en orde en alle veedieven laat opknopen; de professionele pre miejager en de Jonge outlaw. Maar ze zijn behangen met talrijke vreemde eigenschappen en ook de tijd is niet stevig vastgelegd: die verglijdt van de pioniersperiode naar een later tijdvak. Jack Nicholson, als de sympathieke veedief, brengt grappigheid en ge zelligheid mee. Hij berooft een trein, krijgt hulp van de machinist, maar gaat zo onhandig te werk dat bij kans al het geld ln het water valt. Zijn idylle met de dochter van de veekoning (een geëmancipeerde jof fer die in onze dagen niet zou misstaan) verloopt niet volgens de regels van het genre: hij maakt niet haar het hof doch zij hem, en op nogal handtastelijke wijze. Haar vader houdt er een uitgebreide bibliotheek op na en leest het liefst Tristam Shandy. Eng wordt het. wanneer Marlon Brando verschijnt als de „regulator", een geparfumeer de beroepsmoordenaar die verzot is op zijn werk, met een-Iers accent praat, beesten harpoeneert, mensen op afstand ln stukken schiet met zijn afgrijselijke geweer, zich soms in oudewijven-kleren hult, vogels bespiedt door zijn verrekijker, ver liefd is op zijn paard, smalend „rookvlees!" roept als hij een man brandend uit zijn huis verdrijft en zichzelf soms met „oma" aan spreekt. Hij komt onverwachts en afschuwelijk aan zijn einde, maar voordien heeft hij Jack Nicholson (toch waarlijk geen kleine jongen als het paraderollen betreft) glansrijk van het doek gespeeld. Penn staat zeer kritisch tegenover Amerika en zijn mythen, dat heeft hij in vroegere films meer dan eens bewezen. Maar „The Missouri Breaks" ls te bizar, te allegorisch, te balladesk om als maatschappij kritisch te kunnen gelden. Alleen in het begin wordt de Amerikaanse neiging tot geweld effectief en schokkend aan de kaak gesteld. Het is een zeer vreemde film, gelardeerd met grand-guignol, grappen en grie zeligheid, boeiend van begin tot eind. Amsterdam - Tuschinski 1; Enschede - Alhambra, Den Haag - Passage, Hilversum - Rex, Groningen - Palace, Den Bosch - Euro, Nijmegen - Caro- lus. Leiden - Lido, Oss - Royal, 14 jr. Marlon Brando in The Missouri Breaks lacob Bijl, die in de Jaren zestig zijn niet on-lnterèssante speelfilmde buut maakte met „Zwartziek", een film vol Improvisatie, houdt zich in Scrim" rigoreus aan het door hem zelf vervaardigde script Dat gaat over twee vrouwen, die een tijdje ln een benauwende kamer ln een bur germans buurt samen wachten op een man. Een fotografe, die haar vroegere min naar wil bezoeken, vindt diens vrouw, overgeleverd aan eenzaam heid en zelfdestructie. De man blijkt in de gevangenis te zitten, de foto grafe tracht wat orde te scheppen in het huis en wat verlichting in de geest Tussen de vrouwen ontstaat een merkwaardige band, een soort haat-liefde, die zich soms uit in handtastelijkheden en meestal in een moeizame dialoog. Wanneer de man op het punt staat terug te keren vertrekt de fotografe, maar eerst wordt het hele huls blauw geschilderd. Dit moet een indruk scheppen van lichtheid, van verbon denheid met de buitenwereld, van terugkeer tot de realiteit, maar aan gezien niet alleen het geluid tot on herkenbaarheid toe is vervormd doch ook het beeld in duisternis wandelt komt daarvan bedroevend weinig over. Dat zal waarschijnlijk aan de projec tie liggen, maar die draagt geen schuld aan de starheid en levenloos heid van de film. Psychologische muizenissen, ingewikkeld gemeier en nietszeggende praatjes kunnen in de kunst best interessant zijn, als ze zo worden doorgelicht dat het onder liggende net van gevoelens zichtbaar wordt, maar ze zijn bar vervelend als ze aan de oppervlakte blijven rondkroelen. Jacob Bijl is er niet in geslaagd de intensiteit op te brengen die nodig is om zo'n schemerig onderwerp ln le ven en in evenwicht te houden, daar is eigenlijk alles mee gezegd. Dat zijn film zo verouderd-modieus aandoet komt uit hetzelfde manco voort: hij heeft tegen die vrouwenlevens aan gekeken en ze niet doorgrond. Geraldine Chaplin en Jessamin St&rcke spelen de hoofdrollen ln „Scrim", die Engels wordt gespro ken. Geraldine Chaplin draagt met haar botterige schraalheid weinig bij tot warm begrip. Jessamin StSrcke's uiterlijk is bij tijd en wijle zo fascine rend, dat men zit te.hunkeren naar de veelzeggende woorden die dit veelzeggende gezicht moeten bege leiden. Heiaas, ze blijft een sfinx zonder geheim. Amsterdam-Cinetol 2, 18 jr. Barry Lyndon. Meesterwerk van Stanley Kubrick over de mooie, verre, koude wereld van het verleden. De gehele weck ln Amster dam-Calypso; Rotterdam-Calypso; Utrecht- Rembrandt 3; Oronlngen-Orand; Enschede- Alpha. The great Dictator. Klassieke HlUer-saUre van en met Charles Chaplin. De gehele week ln Amsterdam. (Criterion. Milestones. Ontroerende lange documen taire van Robert Kramer over leden van de Amerikaanse verloren generatie, die na Vletnam-protesten en McGovem- campagne, proberen nog wat zin aan hun leven te geven. 3 okt. Technische Ho geschool. Eindhoven. L'lnnocente. De laatste film van Luchlno VlsconU, een melodrama vol sombere gran dezza. De gehele week in Amsterdam- Tuschlnskl 2; Oronlngen-Studlo; Utrecht- Studio. De Komedianten. Meesterwerk van Theo Angelopoulos over een bewogen UJdvak ln de Griekse geschiedenis, zoals die zich weerspiegelt ln de lotgevallen van een groep reizende toneelspelers. 4 oktober. Medische Faculteit Rotterdam. Eine Minute Duikel macht uns nicht blind. Actuele documentaire over Chili van het beroemde cineasten-team Scheumann en HeynowskJ. De gehele week behalve zondag en maandag In het Shaffy Theater. Amsterdam. Het Zout der Aarde. Film met sterk sociale Inslag van Herbert Biberman over een sta king ln New Mexico. 3 okL Nullis Prcttl, Rotterdam. Die verlorene Ehre der Katharlna Blum. Schokkende film van Volkcr Schlöndorff naar het boek van Helnrlch Böli De gehele week ln Amsterdam-Leldseplelntheater; Rotte rdam-Krl terion. Brother can you spare a dime. Briljante collage van de Amerikaanse crisisjaren, ln film en werkelijkheid. 1 en 2 okt. Filmhuis Amhetn. King Kong. Klassieke griezelfilm met verte derend monster van Emest B. Schoedsack en Merlan Cooper. De gehele week ln Amsterdam-Rlvolk en Dordrecht-Clnodc. Het vijftiende Larense Festikon. dat van 14 tot en met Iff september werd gehouden, ls een groot succes geworden Er waren 12.426 bezoekers, tegen 9.500 het vorig Jaar. In vijf dagen werden ongeveer honderdvijf Ug films vertoond, zowel korte en lange speelfilms als animatie films en documentaires. Een kleine veertig films vooral animatiefilms en documentaires beleefden op het Festikon hun Nederlandse première. Daarnaast werden een aantal, interessante bioscoopfilms voor het eerst op smalfilmformaat gepresenteerd, zodat die nu ook beschikbaar zijn voor de keten van clubhuizen, filmhuizen, vormingsinstituten enzo voorts. De Gouden Eekhoorns, de onderscheidingen van het Festikon voor de beste film ln de categorieën animatiefilm, documentaire en speelfilm, zijn dit Jaar terecht gekomen bij Ingmar Bergman voor zijn „Scènes uit een huwelijk", bij Michel Gauticr voor zijn documentaire „Cher Theo" en bij Peter Foldes voor zijn animatiefilm ..Hunger". De Jury bestond uit bezitters van een passe-partout. wwwMMwwmmmmmmmmmmmmmmmmmMMMMMwwMM* Hiram Keller en Klaus Kinski in Lifespan De strijd tegen de ouderdom Is ner gens nieuw niet in de realiteit en niet in de film. Om bij de tweede categorie te blijven: talloze al of niet krankzinnige geleerden hebben op het scherm achter het geheimzinnige elixer aangejaagd dat de dood moest verdrijven en de eeuwige Jeugd ver zekeren. In de Amerikaans-Engels- Nederlandse co-produktle „Life span", het debuut van Alexander Whltelaw (eertijds hoofd van de „United Artlsts"-produkties ln Euro pa) waarin Matthljs van Heynlngen optrad als co-producent, Eddy van der Enden achter de camera stond en een hele zwerm Nederlandse ac teurs meespeelde (Eric Schneider, Lyda Polak, Fons Rademakers, Frans Mulders, André van den Heu vel en Onno Molenkamp om de be langrijksten te noemen) wordt de strijd gestreden ln Neerlands hoofd stad. Een Amerikaanse gerontoloog, Ben Land (Hlram KeÜer) komt naar Amsterdam om daar doctor Paul Linden op te zoeken, van wie gefluis terd wordt dat hij een belangrijke ontdekking heeft gedaan. Een dag na Land's aankomst pleegt Linden zelfmoord. Waarom? Om zijn ge kwelde verhouding met het meisje Anna? Of omdat zijn experimenten zijn mislukt? land volgt het spoor, dat hem eerst brengt naar witte muizen, tweemaal zo oud als ze behoren te zijn, daarna naar een bejaardentehuis waar Lin den aan het rommelen is geweest, vervolgens naar het kerkhof waar hij een lijk opgraaft en tenslotte naar het krankzinnigengesticht waar men hem opsluit Een geheimzinnige Zwitser (Klaus Kinski), die relaties onderhoudt met Anna, het meisje dat intussen ook Land's geliefde ls geworden, waart voortdurend in zijn omgeving rond en een tocht naar diens spookfabriek in de bergen (waarheen een legpuzzle verwijst) blijkt onvermijdelijk. Speelt die reis zich in Land's morbi de verbeelding af? Of gaat hij echt? Wie het weet mag het zeggen. De film heeft bij vele genres leentje buur gespeeld: bij de thriller, de horror en de science-fiction, terwijl tegelijkertijd de schijn van we tenschappelijkheid wordt opgehou den. Whitelaw moet geobsedeerd zijn geweest door het onderwerp, want hij heeft jaren aan ..Lifespan" gewerkt en er veel geld in gestoken, maar dat belette hem niet om de commerciële aspecten terdege in het oog te houden. Nederland in het algemeen en Amsterdam ln het bijzonder komen weer tevoorschijn als een plakboek vol toeristendoorkijkjes. Het zij zo- Kwalijker is. dat wordt gespe culeerd op de sado-masochistische smaak van een deel van het publiek. Fascisme en concentratiekampen worden er met de haren bijgesleept, Anna maakt er haar specialiteit van om met touwen te worden gebon den. Wat het einde betreftmen krijgt daarbij sterk het gevoel dat iedereen alles knap zat was en dat er daarom maar een punt aan werd gedraaid. Of misschien was het geld op Dit te zamen maakt „Lifespan" tot een nauwelijks middelmatige film. waarin allerlei irrelevants is gestopt. Het begin boeit het meest Amsterdam-City 2; Den Haag Odeon 3; 18 jr. Fruitschaal. Blauw, lste kwart 17de eeuw. OTTERLOO Terwijl tegenwoordig tot in Delft toe de tegel, waarop de voorstelling met behulp van een prin ter is aangebracht, aan de toerist wordt gesleten voor de populaire prijs van enkele rijksdaalders, neemt tege lijkertijd de belangstelling toe voor de veel duurdere, fraaie, met de hand beschilderde, rechtschapen, Neder landse tegel. Voor de liefhebbers, wier aantal groeiend is. valt er in dit op zicht deze weken iets moois te zien in ,,lt Noflik Sté", het door de bejaarde architect G. Pecnstra in Otterloo op de Veluwe gestichte tcgclmuseum. Voor het eqrst wordt daar een aantal antie ke tegels getoond, die deel uitmaken van een grote privc-verzameling, waarvan de eigenaar om bepaalde re denen liever anoniem blijft. De kern van de 134 tegels tellende tentoonstel ling wordt gevormd door exemplaren uit de eerste helft van de 17de eeuw met daaromheen tegels uit de begin periode van de zuid- en noord- Nederlandse produktie (16e eeuw) en uit de 18de en 19de eeuw. Architect Feenstra stichtte ,,It Noflik Sté", wat zoveel wil zeggen als een plek waar het gezellig toeven is, nadat hij op Terschelling een boerderij uit 1741 had gekocht met 3700 tegels. Hij deed dat omdat hij vreesde dat de boerderij zou worden afgebroken en de tegels zouden worden verkocht. In die tijd gingen duizenden antieke Ne derlandse tegels de grens over. Om daar een dam tegen op te werpen, begon hij zijn tegelmuseum, dal na derhand de vorm van een stichting kreeg en waaromheen zich een kring van vrienden verenigde. Temidden van het dozijn musea in Nederland, dat over grotere of kleinere collecties tegels beschikt, neemt ..It Noflik Sté" een eigen plaats in. Buiten de eigen collectie wordt één keer per twee jaar een speciale tentoonstelling gepresen teerd. ligt. moet men altijd voorzichtig zijn, maar zeker is dat geglazuurde tegels al voorkwamen i het Egypte van vóór de dynastischc Cv óór 3200 v. Chr.). in de trappenpiramide van Sakkara en in de tempel van koning Zoser. Daar na heeft deze kunst een interessante reis door de oude wereld gemaakt. Europa maakt er in de middeleeuwen kennis mee. Mohammedanen, die Spanje veroverden, voeren daar de tegel in. In de 13de eeuw komt hij er tot grote ontwikkeling. Een der mooi ste voorbeelden van tegelmozaïeken vindt men daar in het Alhambra. In Italië wordt de tegel aanvankelijk als Oorspromg Met de oorsprong van iets vast te stellen, vooral wanneer deze ver weg TILBURG De Brabantse Kunst stichting, gevestigd aan de Spoor- laan in Tilburg, houdt per 1 oktober op te bestaan. De tentoonstellings ruimten worden vanaf die datum gesloten. Vanaf 1 januari zal een jüeuwe stichting, onder de naam Kunstcentrum Brabant ook in het zelfde pand haar werkzaam heden beginnen als provinciaal bu reau voor advies en bemiddeling op het gebied van beeldende kunsten, ruimtelijke vormgeving en visuele communicatie. °e Brabantse Kunststichting werd in 1959 opgericht onder de naam Brabantse Stichting voor Beel dende Kunst en Edelambacht. De Stichting heeft in de loop der jaren honderden tentoonstellingen geor ganiseerd. Daarnaast trad zij op als bemiddelaar bij veel kunstopdrach ten in de provincie en stond de bij haar aangesloten beroepskunsten aars 160 bij met advies en assistentie. Die kunstenaars hebben nu een eigen provinciale vereniging opgericht. De Brabantse Kunststichting heeft jaren onder zeer benarde financiële omstandigheden moeten werken. Aan de inzet van directeur J. Goor- huis die nu met pensioen gaat is het te danken geweest, dat zij nog 18 jaar heeft kunnen bestaan. Maar het uitblijven van voldoende subsidies voor de structuur van deze stichting maakte het onverantwoord nog lan ger de werkzaamheden voort te zet ten. In overleg met het provinciaal bestuur, de verschillende kunste naarsorganisaties in de provincie en een publieksvertegenwoordiging is gewerkt aan een nieuwe opzet in het Kunstcentrum Brabant. vloerbedekking gebruikt, in de 16e eeuw pas als wandbekleding. Begin 16de eeuw vestigt een Italiaanse pot tenbakker zich met vijf zoons in Antwerpen. Dat is het begin van de tegclcultuur in de zuidelijke Neder landen. Mede in verband met godsdiensttwis ten wijken vele pottenbakkers uit, ook naar de noordelijke Nederlanden. Zij vestigen zich in Amsterdam, Middel burg, Haarlem, Dordrecht en Delft, later ook elders. Er k een tijd geweest dat er in ons land 80 tegelbakkerijen waren, nu nog slechts enkele, Mak- kum en Utrecht. De Nederlandse tegel, die een veel heid van motieven en kleuren ver toont. heeft in het buitenland een goede naam gekregen en er is dan ook een flinke export op gang gekomen. Helaas hebben vooral in meer reeente tijden ook veel antieke tegels uit mooie, karakteristieke, Nederlandse boerderijen ons land verlaten. Charmant De expositie, die op het moment in „!t Noflik Sté" wordt gehouden, is bijzon der gevarieerd. Wat de onderwerpen betreft, is er nauwelijks enige voor keur van de verzamelaar uit af te lezen. Dieren, bloemen, portretten, beroepen, schepen, zeewezens het zijn maar enkele zeldzame tableaus, groepen tegels die samen een afbeel ding vormen, aanwezig met betrek king tot de walvisvaart, naar etsen uit de serie „Kleine Vissery" van Adolf Standerdmolen. Hoekmo- tief, ossekop. Blauw. 2de kwart 17de eeuw. Ornamenttegel met zigzag banden en ingesloten bloemen. Polychroon, lste helft 17de eeuw. van der Laan (ca. 1725). Exclusief zijn eveneens de op de mythologie geba seerde tegels, zoals .Theseus doodt de Minotaurus in het Krelensisch la byrint, volgens een gravure uit P. Ovidii Nasonis „Metamorphoses" (1591). Het boekje ligt er bij. Daaruit blijkt dat de kunstenaar zich een klei ne afwijking van het origineel heeft veroorloofd. Opmerkelijke tegeltjes vonden we ook de midden 17de- eeuwse (40, 41, 42) met zigzagbanden. Daardoor ontstond een kubusmotief, waarmee de ontwerper heel geraffi neerd heeft gespeeld. Het doet eigen lijk wat Escher-achtig aan. Nogal zeldzame tegels zijn ook de op een spijker zittende koolmezen, 2de kwart 17de eeuw. Opvallende stukken zijn voorts het serieuze tableau van de evangelist Johannes (1830) en daar naast het frivole tableau van de drin kebroer met het opschrift „Min keel is droog" (18de eeuw). Genoeg. Alles bijeen een heel char mante tentoonstelling. Te zien tot 7 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13