Amerikaanse autorij'der tegen gebruik luchtzak autobiografie Ford in andere klasse Fusiegesprek Mitsubishi en Mazda Luchtkussen ter bescherming bij botsingen Alfa Sprint: coupé met voorwielaandrijving Aantal ongelukken nam 4 procent toe Ministers werken aan plan voor Zuid-oost-Drente TROUW/KWARTET luchtzak-systeem. GM heeft tot nu toe op zeer bescheiden schaal ervaring met opgedaan. De organisatie van de Amerikaanse auto-industrie, de MVMA> heeft op grond van een opiniepei ling stelling genomen tegen de „luchtzak". De luchtzak is een automatisch opblaasbaar kussen, dat in werking treedt bij botsingen om inzittenden van auto's te beschermen. Volgens het zojuist gepubliceerde onderzoek is ruim een kwart van alle autorijders voorstander van een draagplicht voor veiligeheidsgordels en wenst vijftien procent een luchtzak. Voor Ford betekent de komst van de 3,57 meter lange Fiesta de entree tot een klasse kleinere auto's dan waar het merk eerder met zijn modellen aanwezig was. Maar een duidelijke stap naar goedkopere auto's betekent die komst van de Fiesta niet. De goedkoopste versie, qua uitmonstering vrij sober, kost per 1 oktober 10.638 tegen een prijs van 10.880 incl. 18 procent BTW voor de eenvoudigste Escort. Het Fiesta-model is echter geheel verschillend van wat Ford tot nu toe gebracht heeft. Het is een zeer com pacte driedeurs-auto met voorwiel aandrijving (in het verleden wel toe gepast voor de Taunus) en met een uitermate gunstige combinatie van hoge prestaties en een laag brandstofverbruik. Vooral dat ver- bruikcijfer is opvallend: 1 op 13 haalt men zonder meer, terwijl wie zich toelegt op zuinig rijden wel veertien kilometer met een liter super toe kan. Het maakt daarbij weinig ver schil of de motor de 950 cc is of de 1100 cc. Beide motoren, met resp. 45 en 53 DIN-pk vermogen, verschillen alleen iets in trekkracht, topsnelheid en geruis. De 1100-meter maakt met name de indruk wat rustiger te lo pen, terwijl de 950 tot nerveuzer rij den noodt. De Fiesta is een vief autootje, dat met zijn standaard radiaalbanden best in de koers blijft, bochten goed kan nemen en uitstekend remt. De vorm van het model mag in eerste instantie wat aan de Audi 50- VW Polo doen denken, er zit toch wel iets karakteristieks in. Dit wordt trouwens nog versterkt door de spoi ler onder de voorbumper, die de luchtweerstand vermindert en daar mee tot de zuinigheid bijdraagt. Maar wie als gezinsauto een wagen als de Ford Escort verkiest, zal in de binnenruimte toch de halve meter, die deze achterwielaandrijver langer is, node missen. De Fiesta biedt voorin plaats genoeg, maar achterin minder en de overigens prima toe gankelijke bagageruimte is ook niet groot. Daartegenover staat, dat de Fiesta zeer handig manoeuvreert en parkeert en dat wie plezier in autorij den heeft toch meer schik in dit pittige, compacte wagentje zal hebben. De uitrusting zou volgens Ford erg compleet zijn tot een voorruit van gelaagd glas toe maar niettemin bleken in de eenvoudigste versie de Ford's Fiesta: klein, fel en knap zuinig. achterruitverwarming en de rolgor- dels te ontbreken. De stoelen zijn eveneens sober. Wie wat royaler wil zitten, in mooiere fauteuils met ver stelbare rugleuningen, moet 714 voor de ,,L" bijbetalen. Dan krijgt men nog een aantal luxe zaken, waa ronder een hoedeplank, die de baga geruimte afdekt. Voor de 1100 cc- motor betaalt men ten opzichte van de 950 cc ruim vijfhonderd gulden meer. En zo kan men dan nog verder gaan naar de S- of Ghia-uitvoering (de laatste kost als 1100 cc 14.166), aangevuld met extra-accessoires, waarvan de ruitewisser achter zeer raadzaam blijkt. De 1100 cc-motor wordt geleverd in combinatie met bredere banden en rembekrachtiging. Voor het overige valt weinig bijzonders van de Fiesta te zeggen. Het is alleen wel een auto. die door z'n lage gewicht in de 700 kg-klasse van de motorrijtuigenbe lasting komt 255 per jaar en die dus qua kilometerprijs aantrek kelijker zal zijn dan de aanschafprijs doet verwachten. De wagen rijdt ver der vlekkeloos: een gemakkelijke besturing en goede schakeling. Het veercomfort is behoorlijk, zonder uit te munten. Bij de goedkoopste ver sies is de geluidsisolatie minder dan bij de L en S, terwijl de Ghia nog wat extra-geluidsisolatie biedt. Ford mag zijn klanten vooral ver wachten uit drie groepen: de Escort- rijders, de automobilisten die een goedkoper model van een ander merk reden, en stellig ook vrouwen, die de Fiesta bijvoorbeeld als hun „tweede gezinsauto" verkiezen. De discussie rond de luchtzak duurt in de Verenigde Staten nu al ruim vijf jaar. Oorspronkelijk zou in 1976 elke auto van zo'n passief beveili- I gingssysteem voorzien moeten wor den. maar de wetgeving op dit ge bied is steeds verder uitgesteld. De Amerikaanse minister van vervoer, William T. Coleman, wil thans tegen I het einde van het jaar een beslissing nemen of het onderzoek naar de I luchtzak moet worden voortgezet en zo ja, op welke wijze dit een wettelijk kader kan krijgen. Begin augustus maakte de minister bekend, dat volgens nieuw onder zoek een luchtzak ongeveer twee honderd gulden zou kosten tegen door de autofabrikanten geschatte bedragen van vijf- zeshonderd gul den. In het verleden is de hoge prijs van de luchtzak, één van de kernbe zwaren tegen deze voorziening ge weest. Een ander belangrijk bezwaar was dat de werking van de luchtzak toch nog onvoldoende bescherming zou bieden, waardoor deze slechts in combinatie met gordels te gebruiken valt. Van dit laatste hebben vier op elke vijf Amerikaanse automobilisten geen notie, aldus een opiniepeiling van de Motor Vehicle Manufacturers Association MVMA te Detroit, welke enquête werd uitgevoerd door het bekende bureau Yankelovich. Ge vraagd werd onder meer aan welke strengere beschermende maatrege len men de voorkeur zou geven: ver plicht gordels dragen, luchtzakken inbouwen of geen verzekeringsuitke ring voor wie zijn gordel niet omdoet. Deze drie standpunten vonden res pectievelijk bij 26 procent, 15 pro cent en 7 procent instemming, maar 43 procent wees alle drie af en 9 procent had geen mening. De Amerikaanse automobilisten vin den dat betere wegen en wegontwer- pen en bestrijding van dron kenschap achter het stuur meer vei ligheid brengen dan in auto's inge bouwde veiligheid. Slechts vier pro cent meent dat verbetering van op vangsystemen in het auto-interieur uit .oogpunt van veiligheid het meest doeltreffend is. Voordelen Hoewel maar één óp de drie automo bilisten in de praktijk zijn autogor del draaft, menen negen op de tien toch wel voordelen daarvan te zien. Maar liefst 93 procent heeft gordels in zijn auto en 85 procent acht het nodig dat in elke auto gordels ge monteerd zijn. Met de luchtzak zijn Jwee op elke drie rijders bekend, doch slechts 26 procent meent dat de luchtzak extra-veiligheid biedt. Anderzijds heeft een eerder gehou den opiniepeiling van het Insurance Institute for Highway Safety het instituut van de verzekeringsmaat schappijen voor verkeersveiligheid De Alfasud Sprint: coupé met sportieve trekken. Het Italiaanse merk Alfa Romeo heefteen nieuwe uitvoering van de Alfasud met voorwielaandrijving aan zijn programma toegevoegd. Het is de Sprint, een coupe-model, dat motorisch weinig afwijkt van de Alfasud TI. maar dat een iets lagere en langere lijn heeft. De nieuwe Alfasud Sprint meet 4,02 meter, dertien centimeter meer dan de Sedan, en heeft een 1300 cc boxermotor d.w.z. de vier cilinder liggen twee aan twee tegenover elkaar met het stevige aantal van 87 SAE-pk's. Door gebruikmaking van een vijfde versnelling en de uit oogpunt van luchtweerstand gunstige carrosserievorm blijft het benzineverbruik echter acceptabel. Het model is. zoals de naam zegt, niettemin bedoeld als sportcoupé, waarvan het sportieve karakter tot uiting komt in de pittige acceleratie, een ook door een laag zwaartepunt begunstide wegligging alsmede de afwerking van stuurwiel, velgen, en dergelijke Aan de zijkant achteraan is Alfa Romeo's sportieve symbool, het klaverblad, aangebracht. De nieuwe Sprint onderscheidt zich voorts van een gewone Alfasud. door dubbele jodium koplampen, in één lijn gegroepeerde achterlichten en met rubber strips beschermde bumpers. uitgewezen, dat vier op de vijt automobilisten een beveiligingssys teem verkiezen, waarvoor zij niets behoeven te doen. De helft was tegen een draagplicht van autogordels. De vraagstelling bij dit onderzoek was anders gericht dan bij de enquê te van de auto-industrie. De Ameri kaanse verzekeringsmaatschappijen behoren tot de voorstanders van de luchtzak; de autofabrikanten in De troit zijn er fervente tegenstanders van. Van een verslaggever DEN HAAG De ongevallencijfers i in het verkeer stijgen. De cijfers over j de eerste helft van dit Jaar zijn weer vier procent hoger dan de cijfers over de eerste helft van 1975. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) Het aantal ongelukken met persoon lijk letsel (doden en gewonden) is gestegen van 24.868 in de eerste helft van *75 tot 25.870 in dezelfde periode van dit Jaar. De stijging deed zich in de eerste maanden voor. Alleen de maand maart maakte daarop een uitzondering. Het aantal doden nam in de ge noemde perioden toe van 1097 tot 1165. (Dat is een toeneming van zelfs zes procent). De stijging per maand: januari zes procent, februari 28 pro cent, april 39 procent, juni zes pro cent. In maart een daling met acht procent en in mei een daling met 18 procent. Bijna vijftig procent van de doden nam aan het verkeer deel als inzit- i tende van een personenwagen (vorig jaar 39 procent), dertien procent als bromfietser (vorig jaar 18 procent), twintig procent als fietser (vorig jaar zeventien procent) en vijftien pro cent als voetganger (vorig Jaar ne gentien procent). DEN HAAG De ministers Boersma en Lubbers werken aan speciale maatregelen tegen de zeer hoge werkloosheid (Emmen: 18 pro cent, landelijk: bijna 6) in Zuid-oost- Drente. Onder meer komt er een regeling voor 250 „pseudo- arbeidsplaatsen" voor schoolverla ters die geen baan kunnen vinden. De ministers zeiden dit gisteren in een vergadering met de Tweede Ka mercommissies voor Sociale Zaken en Economische Zaken Kamerle den van PvdA. KVP, ARP. CHU en PPR hadden dit overleg gevraagd. In het kader van maatregelen tegen de jeugdwerkloosheid bestaat er al een regeling waarbij werkgevers 80 per maand subsidie kunnen krijgen als ze schoolverlaters in dienst nemen in het kader van het leerlingstelsel, waarbij met de jonge werknemer naast een arbeidsover eenkomst ook een leerovereen komst voor voortgezette praktijkop leiding wordt afgesloten. Het Amerikaanse blad Business Week van 27 september meldde, dat in Japan gesproken wordt over een mogelijke fusie tussen Mitsubishi Jidosha Kogyo en Toyo Kogyo. Mitsubishi is in omvang de derde autofabrikant van Japan na Toyota en Nissan/Datsun en bouwt de Mitsubishi Colt-modellen. Toyo Kogyo is in grootte nummer vier en maakt de Mazda- personenauto's, o.m. met Wankel-motor. Beide ondernemingen hebben reeds een overeenkomst gesloten, volgens welk akkoord Mitsubishi kleine be stelautomotoren aan Toyo Kogyo gaat leveren. Financiële problemen bij Toyo Kogyo vormen volgens Bu siness Week aanleiding tot de berich ten omtrent de fusiebesprekingen. De Japanse regering heeft reeds op meer fusies in de auto-industrie aan gedrongen Tegen de fusie pleit echter, dat Toyo Kogyo de periode van verliezen thans achter de rug heeft, terwijl beide autofabrieken tot verschillen de financiële organisaties behoren. Toyo Kogyo onderhoudt verbindin gen met de Sumitomo-groep; Mit subishi Jidosha Kogyo is voor 85 procent verbonden aan het Mitsubis hi-concern en voor 15 procent aan de Amerikaanse Chrysler Corporation. Volgens Business Week wil Chrysler, dat één derde van de Japanse Mit- subishi-produktie in Amerika ver koopt. zijn belang uitbreiden en ook in Europa actief worden met de Ja panse auto's. Mitsubishi heeft echter al eerder de voorkeur gegeven aan eigen vertegenwoordiging in Europa, door middel van nationale impor teurs. In Nederland importeert HNG te Sassenheim Mitsubishi en De Binckhorst te Den Haag Mazda. Bei de merken hebben respectievelijk een aandeel van ruim een en ruim drie procent in de Nederlandse auto verkoop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11