KOR1 4 Werkgelegenheid Scheveningen: snel handelen Leiden viert 2 en 4 oktober zijn „Ontzet" Bouw bejaardenwoningen Regentesseplein gestart Sportpark tussen Veiling Westland-Noord Katwi jk-Noordwi jk passeert 200 min omzet Laan van N.O. Indië raakt deel verkeer voorlopig niet kwijt HYPOTHEKEN Denkt u aan een eigen huis? Geld behoeft geen struikelblok te zijn. Een hypotheek van friT~\N utsspaarbank maakt Man aangehouden verdacht van poging tot moord Minister Trip opent technisch museum van Delftse TH Moddermanprijs voor mr. Verburg 't u mogelljKrjU Er is óók voor u een hypotheek, aangepast aan uw inkomsten. Deskundig advies van de NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK NABEZ0RGING VAN DE KRANT DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTF Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De voorgestelde maatregelen om de werkgelegen heid in de Scheveningse haven tenminste op het huidige peil te houden, dienen zo snel mogelijk te worden uitgevoerd. Dat is de belangrijkste conclusie die de gemeenteraadscommissie voor economische zaken heeft getrokken uit het rapport van de werkgroep werkgelegenheid Scheveningen. De werkgroep, waarin afgevaardigden van de gemeente en het visserijbe drijf zitten, kwam onlangs met een rapport waarin een aantal (financië le) aanbevelingen staan die door de gemeente Den Haag uitgevoerd moeten worden. De werkgroep stelt ondermeer voor dat de gemeente zich in bepaalde situaties bij de kre dietbanken voor de kottereigenaren garant stelt. Verder zou de gemeente linancleel moeten steunen bij het opzetten van een coöperatieve koeL'vriesrulmte en moet Den Haag stappen ondernemen om de werkge legenheid bij de Sleephelllng Maat- ïchappij Scheveningen veilig te stellen. In de commissievergadering van gis teren zei de heer J. C. Cadèl (PvdA) de indruk te hebben dat de gemeen te op passieve wijze toeziet hoe de werkgelegenheidsituatie in Den Haag sterk verslechtert. „Vertaal de voorstellen die nu ten aanzien van Scheveningen zijn gedaan snel in daden „drukte de heer Cadèl wet houder L. van der Weide (econo mische zaken) op het hart. De heer H. Lammers (CDA) wees er op dat een noodsituatie zoals in Schevenin gen. om noodmaatregelen vraagt. Wethouder Van der Weide kon niet zeggen binnen welke tijd de steun maatregelen mogenlijk uitgevoerd worden. De Wethouder zei zich af te vragen hoe een aantal „vage" aanbe velingen zakelijk gerealiseerd kun nen worden. Volgens de werkgroep is er echter op het gebied van elke aanbeveling overleg geweest met deskundigen om er zeker van te zijn dat de voorstellen ook daadwerke lijk uitgevoerd kunnen worden. De initiatiefgroep „Behoud Werkge legenheid Scheveningen". waarin groeperingen uit de visserij, afge vaardigden van de vakbonden en een aantal politieke partijen zitting hebben, overhandigde voor het be gin van de commissievergadering een petitie waarin om snelle steun maatregelen van de gemeente wordt gevraagd. De petitie is ondertekend door 2100 Scheveningere. Volgens de wethouder is de toe komstige ingebruikneming van de Utrechtse Baan ..niet voldoende ter ontlasting van de Laan van N O Indië" Tegen de gemeente raadscommissie voor openbare wer ken. verkeer en vervoer zei hij giste ren „We zullen niettemin proberen het verkeer op deze laan te beperken via tijdelijke voorzieningen Pas als de Utrechtse Baan enige tijd ge bruikt wordt kunnen we zeggen of de Laan van Nieuw Oost Indie blijvend een ander aanzien moet krijgen". De wethouder maakte deze opmer king tijdens de gedachtenwisseling van zijn commissie over de toekomst van Haagse Bos. Malieveld en Koe kamp Staatsbosbeheer wil deze ge bieden samensmelten tot eën groen gebied ..Haagse Bos. Malieveld en Koekamp vormen immers historisch en maatschappelijk een eenheid, die vervlochten is met de geschiedenis Een geveltekening van de nieuwbouw aan het Regentesselaan, die een idee geeft van de trapvormige opzet van het complex bejaardenwoningen. Het gedeelte links komt aan de Regentesselaan te liggen, rechts het deel aan de Weimarstraat. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Hardon (Stadsontwikkeling) heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor 68 bejaardenwoningen aan het Regentesseplein. De woningen worden op de plaats van de voormalige hervormde Regentessekerk gebouwd. Opdrachtgeefster van het projekt is de prot. chr. woningbouwvereni ging ..De Goede Woning" in Den Haag. die op verzoek van de her vormde diaconie een eerder ge maakt plan van het Pensioenfonds voor de Metaalnijverheid overnam. De uitvoering van dit plan liet ech ter zo lang op zich wachten dat een wijk- en dienstencentrum uiteinde lijk niet meer in de nieuwbouw kon worden geprojekteerd. De Haagse raad besliste medio 1975 dat hier voor geen plaats zou zijn. omdat de daarmee gegroeide exploitatiekos ten te hoog zouden worden. Met de diakonie werd overleg ge pleegd en besloten dat „De Goede Woning" een geheel nieuw plan door de gemeentearchitect H. van Mil zou laten ontwerpen, waarbij op de begane grond toch ruimte voor een wijk- en dienstencentrum of een bibliotheek werd gereser veerd. Nu de bouw van start is gegaan is nog steeds geen beslis sing genomen over de bestemming van deze ruimte. „Getrapte" bouw De nieuwbouw wordt aan de zijde van het Regentesseplein in zeven lagen opgetrokken. Aan de zijde van de Weimarstraat en de Regen tesselaan krijgt het gebouw een „getrapt" uiterlijk om daarmee aansluiting te krijgen op de omlig gende bebouwingen. Op de omliggende grond zijn ook de bergingen, dienstruimten en twee aangepaste woningen voor minder-validen gesitueerd. De 68 bejaardenwoningen zijn onderver deeld in 14 driekamer- en 53 twee kamerwoningen. Er zijn zeventien verschillen de woningtypen voor wat de indeling betreft. Het merendeel van de woningen is toegankelijk via de aan de achter zijde gelegen galerijen. Enkele wo ningen zijn rechtstreeks bereik baar vanuit het trappe- en liften- huis. Tegen de hoogbouw is een laagbouw gelegen, waarvan het dak als terras zal worden ingericht, voorzien van enig groen en lanta rens. Aan de voorzijde van de wo ningen komen balkons. Op het bin nenterrein komt parkeergelegen heid voor ca. tien auto's. De woningen worden in overleg met de diakonie toegewezen aan kandidaten die er op grond van hun omstandigheden voor in aan merking komen. De bouw wordt uitgevoerd door BV. Stukton Bouwprojekten in Voorburg. De eerste woningen zullen in het voor jaar van 1978 in gebruik genomen kunnen worden. Volgens „De Goe de Woning" zijn de te verwachten huurprijzen circa 320.— per maand (exclusief de kosten). DEN HAAG „Bij toeval" heeft de Haagse politie de 36-jarige Hage naar E. S. D. kunnen aanhouden, die sinds 23 april gezocht wordt, ver dacht van poging tot moord. D. werd maandag door de Rotterdam se politie aangehouden voor een overtreding van de opiumwet. Daar bij bleek dat hij sinds april door de Haagse politie werd gezocht. D. wordt ervan verdacht op de avond van 22 april samen met de 25-jarige S. I. B. uit Den Haag geprobeerd te hebben de 22-jarige Hagenaar H. Diekman zijn eigen graf te laten graven. Het tweetal nam Diekman mee ln de auto en liet hem in de buurt van de camping „Ockenburg" uitstappen. Onder bedreiging met een geweer kreeg Diekman een schop in zijn handen geduwd en ontving het be vel een kuil te graven. Diekman smeet de schop weg en wist te ont snappen. De Haagse politie wist B. de volgende dag aan te houden. De ze is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Volgens de Haagse politie is het motief van het tweetal nog on duidelijk. DELFT Het Technisch Ten toonstellingscentrum van de TH in Delft wordt vandaag officieel geo pend door minister Trip (we tenschapsbeleid). Het tentoonstellingscentrum aan de Delftse Kanaalweg draait al gerui me tijd. Het technisch museum kwam van de grond toen in 1974 de vereniging vrienden van het TTC, „Histechnica" werd opgericht. De opzet van het museum is steeds wis selende technische zaken te tonen voor het grote publiek. Het is niet zo dat bezoekers van het TTC technisch geschoold moeten zijn om iets van een bezoek aan het museum „over te houden". Bij zijn officiële opening zal minis ter Trip de expositie „Bruggen", die nu in het museum is ingericht, be zoeken. De expositie bestaat uit fo to's en modellen van bekende brug gen en laat op eenvoudige wijze zien met wat voor technische moeilijkhe den en mogelijkheden men bij brug genbouw heeft te maken. Vanaf vrijdag 8 oktober is er in het TTC een tentoonstelling van model len naar schetsen van Leonardo da Vinei. De Laan van Nieuw Oosl-lndie is een enorme barrTére in het Haagse Ros. Staatsbosbeheer stelt momenteel een onderzoek in om er achter te komen, hoe de gescheiden stukken groen het best te verbinden zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het plan om de Laan van Nieuw-Oost-Indië te ontdoen van veel verkeer (..verkeersluw maken") staat op losse schroeven. De reden daarvan is. dat rijksweg 14 voorlopig niet wordt aangelegd. Deze weg. beter bekend als de verlengde Landscheidingsweg. zou de Laan van N.O. Indië aanzienlijk ontlasten, aldus wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer). Zoals gemeld wil minister Westerterp de rijksweg niet in 1977 aanleggen. Van een onzer verslaggevers KATWIJK De gemeenteraad van Katwijk zal vanavond een beslissing nemen ten aanzien van het ontworpen bestemmings plan voor het gebied tussen Katwijk en Noordwijk. paciteit in Rijnsoever zal daardoor met circa veertig woningen afnemen. Omdat de Katwijkse sportvelden in het betemmingsplan voor het groot ste gedeelte op grondgebied van Noordwijk komen te liggen vinden B. en W. het echter niet meer dan zaak dat de eerste aanzet voor de velden op Katwijks gebied plaatsvinden. van Den Haag", aldus Staatsbosbe heer Anno 1976 is van een eenheid weinig te bespeuren, daar twee grote wegen de Utrechtse Baan en de Laan van N O Indië het gebied doorsnijden. Via bruggen, viaducten en'of beveiligde oversteekplaatsen wil Staatsbosbeheer de verbinding tussen de stukken groen herstellen. Het..hoe" van die verbindingen is nog in studie De raadscommissie eiste gisteren een flinke stem in het kapittel bij de besluitvorming daaro ver. In deze en andere plannen voor het gebied (nieuwe voetpaden, uit dunning van enkele bosgedeelteni wordt het gemeentebestuur gekend, zo bleek uit toezeggingen. B cn W van Katwijk willen in het gebied ten noorden van ..Rijnsoe ver" een stuk grond van ongeveer 25 hectare inrichten als sportpark. De gemeente Noordwijk wil een terrein van 40 a 45 hectare bestemmen als woongebied. Het gaat hier om het terrein dat ten zuiden van de Beek laan in Noordwijk ligt. B en w. van Katwijk wijzen op de noodzaak van het opnemen van sportvelden in het bestemmingsplm. Zij hebben berekend dat Katwijk op korte termijn (voor 1980) behoefte heeft aan zes nieuwe voetbalvelden en bovendien moeten vier bestaande tennisbanen worden vervangen. Op langere termijn verwacht het college ook een aantal nieuwe handbal-, korfbal- en hockeyterreinen te moe ten aanleggen Om de sportvelden te kunnen reali seren moet een gedeelte van het plan Rijnsoever dat voorziet in wo ningbouw en groenvoorzieningen, worden afgeknabbeld. De woningca- Van een onzer verslaggevers POELDIJK Veiling Westland-Noord" in Poeldijk bereikte gistermorgen de 200 miljoen gulden omzet over dit jaar. Daarmee is deze veiling de eerste groenteveiling in ons land die boven deze grens is gekomen. Ten opzichte van vorig jaar betekent dit een stijging van ruim 20 miljoen gulden (ca. 11 procent). Over het eerste boekjaar werd in Poeldijk een omzet behaald van 94 min gulden (1970). Over 1972 beliep de omzet 112 min, die in 1974 inmiddels mede door een fusie met veiling Kwintsheul tot 167 miljoen gulden was gestegen. De bestuurders van de veiling verwachten dat de omzet over dit jaar in totaal 220 min zal bedragen. Veiling „Westland- Noord" is met haar jaarlijkse aanvoer van 80.000 ton tomaten en 13.000 paprika de grootste tomaten- c.q. paprikaveiling van ons land. Daarnaast worden per jaar nog eens 50 miljoen stuks komkommers geveild. Voorts nemen produkten als sla. aubergine, andijvie en kasdruiven een belangrijke plaats in. ADVERTENTIE LEIDEN De tweejaarlijkse prijs van de prof A. E J. Modder manstichting voor de auteur van het beste proefschrift op het gebied van het strafrecht, is deze week uitge reikt aan mr. J. J. I. Verburg. Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 nur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b g g 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het jaarlijkse 3 Oktoberfeest in Leiden wordt aanstaande zaterdag 2 en maandag 4 oktober gehouden, omdat de eigenlijke dag op zondag valt. Hoogtepunt zal stellig weer de op tocht zijn. waarvan het thema is „Met vlag en wimpel". De deelne mers aan de stoet starten maandag om 13.00 uur precies vanaf de Burggravenlaan Medewerking ver lenen o a de Leidse muziekkorpsen, de Leidse Rij- en Jachtclub, de Leid se Studenten Caroussel Vereniging en verschillende landelijke rijvereni- gingen, In het overzichtelijke programma boekje schrijft drs J H C Laman. voorzitter van de „3 October Vereeniging" dat deze club 90 jaar geleden werd opgericht. Dit 18e lus trum vindt hij een uitgezochte gele genheid om enige gezellige avonden aan het personeel van alle gemeente lijke diensten en commissarissen aan te bieden, die jarenlang steeds op enthousiaste wijze medewerking hebben verleend aan het gebeuren. Grote kermis Nieuw element ln de viering dit jaar is de terugkeer van de kermis naar de stad: De Lammermarkt, rond ..Molen de Valk". Molenwerf en Schuttersveld De groeiende vee markt kon het lunapark (120 attrac- tiesi geen plaats meer bieden nabij de Groenoordhal. Drs Laman vindt dit een experi ment. waarvan het welslagen in be langrijke mate van het publiek af hankelijk is. „Indien niet massaal gevolg wordt gegeven aan de oproep van de politie om vervoermiddelen verre te houden van de omgeving waar de kermis staat, kan een chaos ontstaan, welke voor de toekomst herhaling zou verhinderen", zo waarschuwt de voorzitter. Speciale aandacht vraagt hij voorde optocht, waarin ruim 600 Belgen en Fransen in een kleurige en boeiende show een stuk folklore zullen bren gen. Drs Laman wekt de deelnemers aan de feesten op niet te vergeten dat deze jaarlijkse herdenking van het Ontzet van Leiden in wezen het doel heeft ons wederom te doen stilstaan bij de waarde van onze vrij heid. Een greep uit het programma laten wij hierbij volgen. Zaterdag krijgen de bewoners van de Leidse rust- en verpleegtehuizen een feestelijke tractatie namens de organisatoren aangeboden. Van 9—12 uur is er feest voor de geestelijk gehandicapte jeugd in de Stadsgehoorzaal meto.a. een optreden van Rob de Nijs. 's Avonds om 19.30 uur is er bij het standbeeld van P. A. van der Werf en bij het Jan van Hout-monument in het plantsoen een grote taptoe, om hulde te brengen aan de nagedachte nis van de dapperen, die de stad hebben bevrijd van het Spaanse juk. Haring Maandag a s. wordt de viering be gonnen met een reveille om 7 uur vanaf het bordes van het Stadhuis, van 7.309.30 uur gevolgd door de uitreiking van haring en wittebrood in het Waggebouw aan de Aalmarkt. Op hetzelfde moment ivanaf 8 uuri wordt koraalmuziek gespeeld in het Van der Werffpark. Van 8.45—9 30 bespeelt Rien Ritter de stadhuisbei aard. Do dag wordt verder gevuld met een feestelijke markt. poppenkast, touwtrekwedstrijden. judo demonstraties. turnen en een show van de Original Tornado Hell Dri vers (Hooigracht). In de Pieterskerk begint om 10.30 uur de herdenkingsdienst, waarin ds M H Boogert voorgaat. Medewer king wordt verleend door de organist Joop Brons en de Leidse Cantorij. s Avonds wordt om 8 uur in de Stadsgehoorzaal een muzikale show gehouden van Sempre Avanti en wordt ..3 October" afgesloten met een groot vuurwerk om 23.30 uur op het terrein achter het Schuttersveld. Het uitgebreide programmaboekje is op ruime schaal in Leiden verkrijg baar. Ds M. T. Minnema Ds M. T. Minnema. predikant de gereformeerde kerk te 1 wijk viert op 1 oktober zijn z| ren ambtsjubileum. De kerke] biedt hem 's avonds vanaf i acht in de Licht der Wereld] aan de Steenvoordelaan een ciële bijeenkomst met een re tie aan. Ds Minnema is sim! april 1970 aan gereformeerd i wijk verbonden, daarvoor aa gemeenten te 's-Gravenzj (1956) en Monnikendam (195 Hoofdbureau B en W van Den Haag hebbe raad meegedeeld dat in 1977 de uitbreiding van het hoof< reau van politie aan het Burg Monchyplein kan worden bei nen. Het bouwterrein wordt dit jaar geheel vrijgemaakt. Hj gelukt voor al het politiepe neel. dat tijdelijk elders n| worden ondergebracht, passé) ruimten te vinden. De verhuij is in volle gang. Medio novei wordt het laatste af te br( pand ontruimd. Gesloopt mi worden 16 panden op het binn terrein. 10 panden aan de Bi Patijnlaan en 6 panden aan Alexanderplein. Delftse Hout B en W van Den Haag zullen Gewest vragen een onderzoe^ te stellen of het recreatiegel de Delftse Hout kan worden schouwd als een voorziening gewestelijk belang. Als dat z moet. vindt het college, wor bezien of het Gewest of de westgemeenten afzonderlijk dit project op financieel en stuurlijk vlak kunnen deelnem Het bestuur van de Delftse H heeft om een bijdrage in exploitatiekosten verzocht, langrijk motief is dat 25 proc van de recreanten uit de Haa regio afkomstig is. Grote Marktstraat De reconstructiewerkzaamhed in de Grote Marktstraat (o.a.I vernieuwing van de tramspore worden vandaag beëindigd. ingang van morgen zullen tramlijnen 6 en 10 weer de oi route volgen via de Grote Mai straat. De trams werden in e reconstructieperiode via de J Hendrikstraat. Groenmarkt j Buitenhof omgeleid. Nieuwe Badkapel Ter gelegenheid van het 60-jaf bestaan van de Nieuwe Badkac en het 50-jarig bestaan van* jeugddienstcommissie van djj Scheveningse kerk wordt zar dag 2 oktober van 10-18 uur „oj® huis" gehouden. De dag wot« geopend door ds J. H. HartzheP Om 11 uur volgt een wensconc^ door Reinata Heemskerk, alt^ Jan van Weelden. orgel. Na 'f lunch bestaat voor de jeugd gtfJ genheid collages te maken, om1 uur is er een openbare repeti! van het chr. mannenkoor „Scf' veningen" en 4.30 uur samenza!' rond het orgel m.m.v. The Youf< Chapel Singers. Het open hi wordt afgesloten met een t^ spraak van ds Hartzheim o\ ..Jong zijn, ouder worden." Verd is er een tentoonstelling onder titel „De Badkapel vroeger nu." een tekenwedstrijd om inf( matie over het kerkewerk. Zo dag a.s. wordt om 10.00 uur e bijzondere dienst gehouden t opening van het winterwerk. Dialoog Deze maand is de Wassenaar Toneelfederatie „Dialoog" opf richt, bestaande uit de vroege verenigingen „Incognito" I „C.J.V." die dit jaar een gezame lijke opvoering hadden met h stuk „Zachtjes met de deurer De federatie heeft nu 26 lede Nieuwe leden die het leuk vind] toneel te spelen kunnen zich I Angela van Tol (tel. 01751-104S aanmelden. Het plan bestaat nr een jeugdafdeling op te richt! voor 10-14 jarigen. „Dialoog" al op 14 januari de eerste voorstil ling geven. Ook donateurs zil welkom. Bon Appétit In het Voorburgse Musea „Swaensteyn" (Herenstraat 10, wordt van 2 tot en met 21 oktotx een tentoonstelling gehouden ofc, der de naam: Bon Appétit. aij tafel bij onze voorouders. De eP positie wil een beeld geven van grootouderlijke tafel door midcL van damast, serviezen, glas en zr verwerk uit de periode 1850-191® Het merendeel van de collectie komt uit particulier bezit. 0<jb zijn er 19e eeuwse kookboeken zien en menu's, welke een beet geven van de eetlust en smad/ van onze voorouders. Geopei£ di.. do., za. en zo. van 14-17 utfc do. avond 19-21 uur. Geref. Vrouwen Op 12 oktober wordt in de Sch pingskerk te Leiderdorp de vinciale Dag van de Geref. Vr wenbond (afd Zuid-Holla Noord) gehouden. Spreekster deze dag die van 10.15 tot 15 uur duurt is ds M. H. v.d. Ve Schenkeveld. predikant van geref. kerk te Krimpen a d. IJ lid van het Central Commit van de Wereldraad van Kerke) Zij zal de nadruk leggen op <i plaatselijke betrokkenheid b het werk van de Wereldraad. Ii lichtingen: 071-890651. De dag I ook toegankelijk voor niet-ledë (kosten zes gulden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6