Eerlijk, open overleg met Van Kemenade voortzetten dichtbij IO 3 "k ■het grote moment! unmentaar De minister en het bijzonder onderwijs Leuze (1) Keuze (2) Benzine wordt, niet duurder autogas wel Genuanceerde benadering is gewenst het blijven (leuke) lapmiddelen huilen stukje brug 0 JNDI ERDAG 30 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Federatie Nederlandse Vakbe weging heeft met enige grimmig- d opnieuw de voorkeur uitge- oken voor de handhaving van hoge peil van de collectieve 7ieningen. In het belang van de liinstbedeelden, „die de collectieve s roorzieningen het hardst nodig heb- «n", is de FNV-top bereid naar de te gaan met de boodschap, lat er ook in 1977 op het loonfront ai iet veel valt te halen. ondanks de bereidheid de eden te confronteren met de harde ;eus tussen de collectieve voorzie- eiiingen en de netto-inhoud van het rs xmzakje, ondanks de poging de eden uit te tillen boven het najagen an eng groepsbelang, is er geen )0 prake van dat daarmee de proble- nen zijn opgelost. Voortwoekerende inflatie, hoge werkloosheid en terugvallende eco- lomische groei zijn er de oorzaak ""ian dat de financiering van de col lectieve uitgaven niet meer rond is e krijgen. Bijna 55 procent van het eld dat we met zijn allen verdie- len, gaat naar de collectieve sector zelfs de pogingen van de regering Dm de groei van de uitgaven tot één irocent per jaar te beperken zal het I inancieringsprobleem waarschijn- ijk niet oplossen. Minister Duisen- »rg kan er van mee praten. Het benodigde geld krijgt de over alleen binnen wanneer werknemers, ondernemers en vrije iberoepsoefenaren bereid zijn tot -41980 de broekriem aan te halen en dan nog zal er op onderdelen van de emeenschapsvoorzieningen moe ten worden bezuinigd. Die bezuinigingen zijn ook nodig, omdat het weinig realistisch is te verwachten dat de Nederlandse werknemer bereid is genoegen te nemen met een „minlijn" in de lonen. Wil er voor hem aan koopkracht iets overblijven dan is een zekere beperking van de stij ging van de belastingen en de socia- e premies onvermijdelijk. ,vlOpmerkeIijk in het voorzichtige manoeuvreren van de FNV-top tus- ar sen de gemeenschapsvoorzieningen en de particuliere bestedingen is de loyale houding van de Industrie bond NW. Deze bond immers tor pedeerde dit voorjaar de eerste po ging van FNV-voorzitter Wim Kok Uil om de leden te bewegen terwille van de werkgelegenheid enkele pro centen van de prijscompensatie te laten zitten. Nu is het de industriebond zelf die met de leden wil nagaan of er met een deel van de prijscompensatie arbeidstijdverkorting kan worden betaald. Door het beschikbare werk over meer mensen te verdelen zou- f den misschien veel werklozen weer aan een baan kunnen worden ge- holpen. Hoewel de berichten uit de eerste ledenvergaderingen niet bemoedi gend zijn de schrik voor verlies van koopkracht zit er na een jaar loonmatiging al diep in zijn enke le tientallen bondsbestuurders toch druk bezig hun leden te bewegen ook dit keer niet het onderste uit de kan te halen. De kar van de economie moet weer in het spoor. De harde, dreigende taal van Arie Groenevelt aan het adres van werkgevers en kabinet doet aan deze principiële bereid heid niets af, ook al moet daar onmiddellijk aan worden toege voegd dat veel bonden, met name van het CNV, al maanden eerder tot de conclusie zijn gekomen dat de bomen ook in de economie - niet tot in de hemel groeien. Premier Den Uyl zal het een en ander met welgevallen aanzien. Voor hem moet het een geruststel lende gedachte zijn dat de vak bondsgelederen zich in het vooruit zicht van de verkiezingen sluiten Van een verslaggever DEN HAAG Ondanks de BTW verhoging van 1,8 cent per liter met Ingang van 1 oktober zullen de maxi mumprijzen van superbenzine en normale benzine gelijk blijven. Dit Is het gevolg van de ontwikkeling van de marktnote ringen en de dollar koers. De prijs van autogas (LPG) gaat als gevolg van de doorbereke ning van de BTW-verhoging onge veer 0,7 cent per liter omhoog tot 44,1 cent per liter. De prijs van stook olie met het maximum zwavelgehal- te van 2.5 procent zal door de ont wikkeling van de marktnote ringen met 3,90 per ton omhoog gaan. door T. M. Gilhuis Het commentaar dat Trouw van 18 september j.l. gaf op de verschijning van het Cahier voor het christelijk onderwijs: „Centrum en omtrek" verwijt de Unie „School en Evangelie" een te éénzijdige selectie als het er om gaat stemmen uit de wereld van het christelijk on derwijs over deze Contouren nota te laten horen. En het sluit zijn bespreking van dit Cahier af met de vraag: Of is de tegenstelling tussen de minis ter en het christelijk onderwijs al zó verhard, dat ook binnen het christelijk onderwijs opklinkende positievere gelui den niet meer gehoord mogen worden? Met andere woorden scoort Van Kemenade bij het bijzonder onderwijs alleen maar minpunten? En mag daar niemand op pluspunten wijzen? Om met Aantjes te spreken zo min als alles geoorloofd is om Van Kemenade te steunen, zo min is alles geoorloofd om hem te bestrijden. Ik deel die mening. Wie dan de balans opmaakt inzake de verlies- en winstpunten die de minister in de kringen van het bijzonder onderwijs maakt, moet om te beginnen - inderdaad met Trouw opmerken, dat daar de schaal veelszins naar de negatieve richting dóórslaat. Om te gelijkertijd te constateren dat de be strijding dóór lang niet altijd met geoorloofde middelen plaats vindt. Een kleine bloemlezing aan doornen en distels geplukt op mijn tochten door het land en gelezen uit onder scheiden periodieken van het protes tants christelijk onderwijsveld: de minister doet aan hersenspoe ling bij de mensen van het bijzonder onderwijs; hij wil ze omturnen. hij dringt ons zijn socialistische visie op; hij infiltreert. Van Kemenade is kundig, maar hij is ook de gevaarlijkste man die we ooit voor het christelijk onderwijs gehad hebben. aanvaarding van de school van de Contourennota zou de nationalisatie van ons vrije onderwijs met zich meebrengen. Wandelend door dit doornige veld krijg je steeds meer de indruk dat de van brandstichting verdachte al lang tot brandstichter is veroor deeld. Er zijn er die de werkzaamhe den van de minister zouden willen reduceren tot die van een tuinman op een kerkhof. Hoogstens als kassier van een boerenleenbank zou hem een distributief onder- ynjsbeleidzijn toegestaan. Van elke constructie inzake ordening en op bouw van het onderwijs zou hij zich ver moeten houden. De indruk wordt soms gevestigd dat hij al geheel afge schreven is. Althans denk ik dat wanneer op een onderwijsavond van christenen, zoals ik onlangs mee maakte, bepaald en heel nadrukke lijk gebeden wordt voor Van Agt. maar Van Kemenade in dat gebed (vanzelfsprekend?) géén plaats krijgt. Zo krijg je de indruk dat een zekere vergroving van het raster van v het christelijk onderwijs heeft plaatsgevonden wanneer „goede" zo wel als „kwade" initiatieven en plan nen van de minister zonder meer alle ten vure gedoemd worden. Dichterbij In april j.l diende de VVD met steun van twee CDA-fracties (waar onder de KVP) in de Eerste Kamei een motie in met de bedoeling de minister te verwijten ongrondwette lijk in strijd met de vrijheid van onderwijs te handelen wanneer hij een nieuw schooltype, namelijk de middenschool, zou willen invoe ren. De wetgever zou zonder wijzi ging van de grondwet niet mogen overgaan tot het instellen van één verplicht schooltype voor één en de zelfde leerplichtige leeftijdsgroep. Op 2 september daaraanvolgende verklaarde echter in de Tweede Ka mer de KVP-afgevaardigde Hermes dat „onderwijsstelsel en het onder- wijstype inderdaad door de over heid kunnen worden vastgesteld en dat men dan niet in strijd met de vrijheid van onderwijs kan komen". In de grondwet aldus Hermes toen „staat namelijk dat de open bare school bij de wet wordt gere geld. De openbare school is duide lijk dus een zaak van de overheid. Wil het bijzonder onderwijs inder daad naar gelijke maatstaf bekos tigd kunnen worden, dan zal het bijzonder onderwijs niet anders ge structureerd kunnen worden dan het openbaar onderwijs omdat an ders de bekostiging naar gelijke maatstaf niet uitvoerbaar is". Dege nen aldus nog steeds Hermes „die zeggen dat bij het invoeren van welk onderwijstype dan ook ik denk hierbij aan de middenschool gehandeld zou worden in strijd met de vrijheid van onderwijs, hebben dus geen gelijk". Even later conclu deerde Hermes zelfs met het oog op de minister: „Ik meen dat wij zelfs wat de vrijheid van richting betreft elkaar heel dicht genaderd zijn". Verderweg Daarom dient het pleit gevoerd te worden voor een meer genuanceerde benadering van de plannen van de minister. Zó, dat eerlijk en objectief alle facetten van de in het geding zijnde problematiek gezien worden. Dan zullen beurtelings aanvaarding èn afwijzing nodig blijken. Allereerst de vrijheid van onderwijs. In de toelichting op de rijksbegro ting voor het dienstjaar 1977, (hoofdstuk VIII) Onderwijs en We tenschappen lees je: „Essentieel voor een dergelijk onderwijsbestel (opvoeding tot mondigheid) is de pluriformiteit van het schoolwezen^ de vrijheid van betrokkenen om. binnen grenzen van doelmatigheid en rechtszekerheid, met name hun eigen mens- en maatschappijbeeld in de school tot uitdrukking te bren gen". Opnieuw met Aantjes zeg ik dan: „Dit acht ik van wezenlijk be lang. We zullen de minister bij de beoordeling van zijn beleid daaraan houden en toetsen". In de Troonrede echter stelt de pas sage over het onderwijs teleur; ze is zwakker geformuleerd dan wat er in de bovengenoemde toelichting staat: „Met erkenning van eigen ver antwoordelijkheid van met name het bijzonder onderwijs spant de regering zich in voor verbetering en vernieuwing van de onderwijsvoor zieningen. Dit lezend zeg ik met Algra: „Die zin had moeten luiden: met name met erkenning van de vrijheid en verantwoordelijkheid van het bijzonder onderwijs" Dat lijkt meer dan alleen een verschil in formulering Anderzijds kan ook geconstateerd worden dat - in beperkte mate het bijzonder onderwijs en de mi nister elkaar sprekend over de vrij heid van onderwijs dichter gena derd zijn uit dit commentaar te noemen „de middenschoolleuzen maken.de indruk dat na het verlaten van de middenschool nog elk beroep studie kan worden gekozen, dit is een vorm van volksverlakkerij". Tot zover So cialisme en Democratie. Herkenning Uiteraard betekent dit allerminst dat de minister nu in elk opzicht wanneer het gaat om de vrijheid van het onderwijs van het bijzonder on derwijs 't groene licht zou moeten krijgen. Men denke aan de veelheid van bezwaren die van deze zijde veelszins terecht worden inge bracht tegen de Contourennota. Men acht daar telkens toch weer de vrijhed van onderwijs bedreigd; de overheid aldus het verweer heeft zich hier uitsluitend te bepa len tot het stellen van eisen van deugdelijkheid en voorwaarden van bekostiging; te zeer wordt de Nota gepresenteerd als een visie op het Nederlands onderwijsbestel en niet als een perspectief op het onderwijs beleid in Nederland; met andere woorden de onderscheiding open baar en bijzonder onderwijs dient veel duidelijker om niet te zeggen voor het eerst gemarkeerd te wor den en in een tweede visie van de Nota zal ruimte moeten worden ge schapen voor indiening van alterna tieve mogelijkheden van de zijde van het bijzonder onderwijs. Enz. Maar dat neemt niet weg mits de vrijheid van onderwijs gehandhaafd wordt dat het C D A in zijn com mentaar op de Nota toch kon ver klaren in te stemmen met de uit gangspunten van het hierin vastge legde onderwijsbeleid voor de toe komst. En het is verrassend in het christelijk historisch contactblad „De Nederlander" (24 sept. jl.) te lezen dat in dit commentaar van het CDA het nu ook weer niet direct nodig was de formulering van de gestelde voorwaarde vrijheid van onderwijs veertig tot vijftig maal te herhalen! Je moet aldus dit blad „dan wel het gevoel krijgen dat hier een stokpaard wordt bere den. waardoor het tegendeel wordt bereikt van wat het commentaar bedoelt" Trouw van 18 september heeft gelijk wanneer het constateert dat in het protestants christelijke kamp veelal éénzijdig tégen de middenschool wordt geageerd. Terzijde deze op positie vindt men ook in het PvdA- kamp Men zie het artikel van Dick Mantel in „Socialisme en Democra tie" 'juli aug. "76) Daarin leest men dat de minister de gunstige effecten van de middenschool overschat en in sterke mate de risico's er van onderschat De minister probeert van twee walletjes te eten als hij zich voorstelt aldus dit verhaal dat de middenschool zowel de ge lijkheid van onderwijsresultaten als de gelijkheid van ontplooiingskan sen zal bevorderen. En om niet meer Maar nu het PvdA-veld weer ver latend om terug te keren "tot het protestants christelijke erf ook positieve geluiden ten aanzien van het beleid van de minister ontbre ken hier geenszins. En waarom zou den die niet gehoord mogen worden? Ik noem drie voorbeelden. In een betoog over de „Contourennota en de eigen plannen van het christelijk onderwijs" (Bulletin Unie „School en Evangelie", juni 1976) betoogt M. Baayens (voorzitter Commissie In tegratie Basisonderwijs) dat het C D A. zich reeds vanaf 1973 tot aan zijn concept programma voor 1977- 1980 achter de plannen van de mi nister inzake de basisschool heeft geplaatst. In dat concept voor de toekomst zegt het C D A onder meer dat experimenten met een driejarige middenschool nodig zijn naast de in de gang zijnde experi menten om een gegronde mening te vormen over een toekomstige mid denschool. Dit overwegende al dus deze christelijke historische spreker „doet het zeer vreemd aan als plotseling de huidige minis ter als uitvinder van kwalijke uit gangspunten en dito doelstellingen voor het onderwijs wordt afgeschil derd". In uitgangspunten en doelstellingen ten aanzien van het funderend onderwijs herkennen we in de Contourennota onze eigen doelstellingen aldus Baayens. Ook mag niet vergeten worden dat reeds bijna twee jaar geleden de emeritus hoogleraar in de didactiek aan de V.U., prof. dr. G. Wielenga, een klemmend pleidooi voerde voor invoering van de middenschool juist op grond van bijbelse doelstellingen omdat deze school bedoelt op te leiden voor een alternatieve presta tiemaatschappij. namelijk een waa rin iedereen zich inzet (dat wil zeg gen prestaties levert) ten bate van anderen. (Inkom jan. '75). Betekent dit niet dat Wielenga in de Nota herkent datgene wat de bijbel be doelt met het zich inzetten voor anderen? Ik denk ook aan wat dr J. H. Mees ters in november 1975 in het blad van het Christelijk -Pedagogisch Studiecentrum schreef, toen deze in de conceptie voor een middenschool de volgende bjbelse grondlijnen ont waarde: de onderstreping van de gelijkwaardigheid van alle mensen; de verantwoordelijkheid voor de medemens en voor de schepping; het ontplooien van de totale per soonlijkheid; het opkomen voor wie onder ligt. Kortom ook déze stemmen wor den gehoord en betekenen derhalve allerminst dat het protestants chris telijk onderwijs het gesprek met de minister zou willen afbreken Tenslotte Indoctrineert de minister werkelijk niet? De visie in de Con tourennota neergelegd is toch een duidelijk socialistische? Ongetwij feld. De minister heeft zélf gezegd: „Het zou betreurensaardig zijn als dat niet zo was" (Haagse Post. 11, oktober 1975) Maar daarmee zegt hij allerminst te bedoelen een keuze te willen blokkeren om de zijne door te drukken. Hoe zou je anders ooit mensen meer mondig kunnen maken? In zijn debat met Nelie Smit-Kroes dit jaar op de V U gehouden zei de minister letterlijk „Grote ruimte moet worden gelaten ten aanzien van de mogelijkheid van mensen om in geestelijke vrijheid hun eigen koers te kunnen uitzetten; de moge lijkheid van mensen om onderwijs in te richten en op te richten naar eigen visie op mens en samenleving, binnen grenzen van deugdelijkheid en doelmatigheid die de overheid Minister Van Kemenade (links) en de schrijver van dit artikel drs. T. M. Gilhuis, op een congres van de Unie School en Evangelie. stelt vanuit maatschappelijk be lang. Géén staatspedagogiek. géén indoctrinatie Ik meen dus dat de overheid op de inhoud van het on derwijs grote heel grote terughou dendheid moet betrachten" (VU. Magazine juni 1976). Een voorbeeld dat het de minister hier ernst is? We citeren uit onver dachte schriftuur, het Nederlands Dagblad. Het gaat daar over een experiment middenschool uit te voeren door het vrijgemaakt gere formeerde onderwijs in Drachten Genoemd blad (21 juni '76) schrijft dan: „Drachten heeft zeer nadruk kelijk elke onbijbelse inhoud en in terpretatie van de uitgangspunten (die de minister stelde ten aanzien van de middenschool) van de hand gewezen en daaraan een bijbelse in houd gegeven En deze interpretatie van Drachten is door de minister geaccepteerd, zó volkomen, dat bij de toekenning van deelname aan het middenschoolexperiment aan Drachten het besluit van de minis ter aldus geformuleerd werd: „dat deze school vanuit haar doelstellin gen voor Gereformeerd onderwijs (art. 31) een eigen bijdrage kan leve ren aan de pluriforme ontwikkeling van een Nederlandse mid denschool" Plus én min. Nog eenmaal Van Kemenade voor het bijzonder onderwijs plus óf min0 Plus: men heeft de minister op zijn woord te geloven en te vertrou wen wanneer hij zegt de vrijheid van onderwijs te willen blijven garande ren en dat hij niet wil en van zijn visie uit ook niet kón indoctrineren. Min: toch heeft het bijzonder onder wijs als vrije vogel boven het veld zwevend telkens weer het gevoel aan te botsen tjegen een netwerk van centralistische overheidsbedra- dingen. Plus en min samen genomen en mijns inziens het christelijk onder wijs de balans laten zien van een méérwaarde die hierin resulteert dat het „gemeen overleg" tussen deze minister en het christelijk onderwijs van beide zijden in alle eerlijkheid, openheid en beslistheid gevoerd, nog niet moet worden afgebroken. Drs. T. M. Gilhuis is voorzitter van de Unie School en Evangelie". onder redactie van loes smit Een lelijke, kale muur geef je allicht een verfje. Of je doet er iets anders mee. waardoor zo'n muur een beetje vrolijker wordt om tegenaan te kijken. Zo gaat dat tenminste in woonhuizen en andere gebouwen, maar het heeft nogal even geduurd voor ze er achter kwamen dat je kale muren in een straat best op dezelfde ma nier kunt opfleuren. Uit Enge land bereikte ons eens een in deze hoek toen afgedrukte plaatje van een straathoek, ivaar de ene boodschappen sjouwende heer bijna tegen een andere op botste. Eén van beiden ivas echt. de ander was op de blinde muur om de hoek geschilderd. Zo herin neren we ons ook een muur. ivaar- op levensechte gevels waren aan gebracht. alsof dat ook woonhui zen waren, en uit eigen land joas dat niet in Purmerend? - de kale zijmuur van een hoog flatge bouw. ondanks protesten van be woners beschilderd met balkons vol wasgoed. Al deze verfraaiingen vallen on der de intussen ingeburgerde term „townpainting" (waarom ei genlijk niet gewoon stadsbeschil- deringhoewel dat begrip veel meer omvat dan alleen maar het beschilderen van kale muren volgens Gosse Oosterhof van de Rotterdamse Kunststichting. Die stichting houdt zich onder meer bezig met de verlevendiging van Rotterdam en Oosterhof vertelt in het tiidschrift ..Rotterdam" I wat townpainting dan wel in houdt: ook beschilderde lan taarnpalen vallen er onder, be schilderde trams en bijvoor beeld een groot, ingelijst portret van Multatuli. dat tegen een saaie muur is gehangen. In Rotterdam voeren kunstenaars alleen opdrachten uit. of maken ze in de wijken met bewoners sa men iets leuks. Zo hebben buurtbewoners zelf schetsen en ideeén aangedragen vooreen on ooglijk spoorwegviaduct, aan de hand waarvan de kunstenaar Joop van Meel definitieve ont werpen voor de bogen maakte. Tijdens een wijkfeest zetten toen zestig volwassenen en kinderen samen met Van Meel de ontwer pen op de bogen. „Eigenlijk.zegt Oosterhof, „zijn muurschilderingen lapmiddelen. Je zou ze niet moeten hebben, de stad zou zonder de schilderingen aantrekkelijk moeten zijn. Je ziet ze vooral op plaatsen waar af braak is gepleegd en lelijke mu ren vrij komen. Maar de stad is nu eenmaal saai, dat is duidelijk. Je moet trouwens niet op elke vrijstaande muur die zich er enigszins voor leent. een muurschildering gaan aanbren gen. want dan wordt het precies even saai. Je moet de muren met zorg kiezen Juist het on verwachte detail maakt de stad aantrekkelijk. Je loopt een hoek om en je ziet ineens iets iiWitUf, De minst ingewikkelde en toch leuke manier van ..townpainting": geef kinderen verf en kwasten in handen en laat /e gewoon hun gang gaan. Dit resultaat werd deze week bereikt in Nieuwegein. waar 336 scholieren een 75 meter lange schutting bij het net geopende gemeente huis mochten beschilderen. In Ouwehands dierenpark heb ben ze alle reden tot huilen. Met de wolven, want daar zitten de moeilijkheden. De wolvenfamilie bestaat uit drie exemplaren, en uitbreiding van binnenuit ziet er niet in. Veertig jaar lang, zo lang het dierenpark bestaat, komen er wel elk jaar lang nieuwe wolfjes bij. maar even zo gauw zijn ze weer verdwenen. Voordat ook maar iemand in de buurt kan komen, blijken de moeders hun nakomelingen al geconsumeerd te hebben. Er wordt daar jaarlijks wat met de wolven afgetobd. Een enkele keer is het gelukt een wol- vejong in ijltempo bij de moeder weg te grissen en met de fles groot te brengen. Maar die flessewolfjes moesten, eenmaal groot genoeg, mooi de deur uit. want de troep accepteert zo'n buitenshuis opge voed jong niet. Van alles hebben ze al geprobeerd in het park. Ze hebben wel eens niet meer dan twee wolven gehouden, ook wel eens vier, ze hebben gefokt met grijze, bruine en zwarte wolven, ze hebben zwangere vrouwtjes apart gezet en ook wel eens niet apart, het heeft allemaal niet mogen ba ten. De wolvenverblijven zijn ruim genoeg, dus daar kan het zeker niet aan liggen Waar het dan wèl aan ligt, daar zijn ze in al die jaren nog niet achter, en daar om zal er nu een echte wolvenken- ner te hulp worden geroepen. Wie een onvervalst stukje van de wereldbekende Tower bridge thuis wil hebben, moet nu zijn slag slaan. Het stukje vraagt wel enige ruimte, want in Londen werden te koop aangeboden twee negentiende-eeuwse machines één met een vliegwiel van 37> me ter doorsnee en samen ruim zestig ton wegend plus een echt wer kend. op schaal gebouwd model van de Towerbrug. De beide ma chines hebben de brug sinds de opening in 1894 zonder haperen geopend en gesloten, zodat ze dui delijk niet van de hand worden gedaan omdat ze niet goed meer zouden werken. De kwestie is. dat kort geleden de op stoom werken de hydraulische apparatuur ver vangen is door een moderne elektro-hydraulisch systeem. Kenners noemen de negentiende- eeuwse machinerieën 'mecha nische meesterstukken, die tonen over welke grote talenten de inge nieurs uit het Victoriaanse tijd perk beschikten'. Opdat iedereen dat met eigen ogen zal kunnen blijven bewonderen, is een van de oude pompmachines als toeris tische attractie in de T owerbrug gehandhaafd. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5