erkgelegenheid bouw zal tot 980 vrijwel stabiel blijven 8 CDA Eén op vier bedrijven zonder vergunning Gonzalez in de Bijenkorf? haastige spoed, heelgoed...! Zuid-Holland laat ertsbedrijf niet toe in Europoort Bvass Aan U de keus mm dm IfOifUdxaJk amfiudvM/ea>'. deBijenkorfJO Dr. Klompé bezorgd over rassenwaan in ons land 'egering spreekt in nota verwachting uit: Organisaties gereserveerd De VVD kan barsten, zegt A. Groenevelt Nuts met gezonde vers gebrande hazelnoten. ,,Te grote luchtverontreiniging" A de borrel van klasse Deel drie duurder R0SA AMONTILLADO Hinderwet en wet luchtverontreiniging erg tijdrovend U ft? a IDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers HAAG Dr. Marga Klompé is bezorgd dat het racisme in ons land toeneemt. Zij heeft dit gezegd tij- ^Tjdens een informatie-avond over het programma van de wereldraad van kerken tot strijd tegen rassenwaan. elDe bijeenkomst was belegd door de H dekenale dienst Missie en Ontwik- SCfkelingswerk in Den Haag. t Dr. Klompe is voorzitter van de com- 1 missie internationale zaken van de van kerken in Nederland. Uit S dien hoofd heèft zij veel bemoeie- c nis met programma tot strijd tegen r aan. n Mevro mpé ziet geen reden meer boycot tegen de Amro- bank gezien deze bank verklaard heeft inds 1973 geen leningen meer aan Zuid-Afrika te verstrekken. Dr. Klompé herinnerde eraan dat de raad van kerken de regering in 1971 had gevraagd emigratie naar Zuid- Afrika niet langer te subsidiëren. De raad deed dit in navolging van de wereldraad. In 1972 schaarde de Nederlandse raad zich echter niet achter de op roep van de wereldraad om aan te dringen op terugtrekking van de in vesteringen in Zuid-Afrika, maar hij stelde een brochure samen die een oproep aan het bedrijfsleven omvat te, de arbeidsomstandigheden in fili alen in dat land te verbeteren. De raad voerde aandeelhoudersacties en gesprekken met bedrijven en werkgevers- en werknemersorgani saties. Vorig jaar begon de raad een gesprek met de Amro-bank vanwege lenin gen aan de regering van Zuid- Afrika. ..die Vorslcr vaster in het zadel helpen en de zwarten in de kou laten staan". aldus mevrouw Klompé. De raad wilde echter niet oproepen tot een boycot van de Amro. omdat de kerken eerst pastoraal met de gelovigen dienen te spreken en zo zei mevrouw Klompé omdat we er ons van bewust moeten zijn. dat we in een bepaalde maatschappij structuur zitten gebakken". Volgens mevrouw Klompé heeft de Amro-bank het gesprek met de ker ken zo serieus genomen, dat de zaak hierdoor belangrijk is verhelderd. ..Ik zie met zorg racisme in ons land toenemen", zei mevrouw Klompé. Zij vond dat er weinig aanleiding meer was voor het opgeheven Neder landse vingertje dat meent dat racis me alleen elders te vinden is. Tot voor kort stond ons land bekend als niet racistisch, maar hoewel de relatie tussen de Nederlanders en de buitenlandse werknemers nog niet als zodanig gekenmerkt kan worden, is voordat we er erg in hebben daarin wel sprake van racisme", meent me vrouw Klompe. l?an onze Haagse redactie t£-EN HAAG De werkgelegenheid in de bouw zal tot 1980 vrijwel stabiel blijven. I lie verwachting spreekt de regering uit in de gisteren verschenen nota over het louwbeleid in de komende jaren. ndien mocht blijken dat deze prog- ïose te hoog gegrepen is. zal de rege- ing extra maatregelen overwegen bm toch de bouwnijverheid op peil te ïouden. „We willen de bouw op on- jeveer het niveau van dit jaar ïandhaven. dat is een prioriteit van iet kabinetsbeleid. We zullen dat ■^ventueel ook doen door compense op te treden." aldus minister •uijters, eerste ondertekenaar van ■ie nota, in een toelichtingl Hij kon evenwel geen definitieve ga- geven dat het rijk altijd zal Vijspringen als de bouwproduktie daalt. „De daling van het niveau van de produktie zal niet altijd behoeven -jte leiden tot extra geld van de over heid. Dat is afhankelijk van de finan ciële positie van de overheid op dat a moment", aldus Gruijters. Volgens de nota bouwbeleid kunnen in 1980 ongeveer 380.000 man werk vinden in de bouw. Dat is iets meer dan het economisch instituut voor de bouwnijverheid eerder dit jaar voorspelde. Dit instituut noemde een getal van ruim 350.000. De rege ring denkt dat de toename van de bouwproduktie onder meer gelegen zal zijn in het feit dat er toenemende kwaliteitseisen zullen worden ge steld aan vooral de bestaande bouw. Dat betekent dat daarin in toene mende mate voorzieningen moeten worden getroffen, die de werkgele genheid in de bouw iets groter zullen maken dan het instituut verwachtte. De bewoners zullen, zo wordt in de nota gesteld, bereid moeten zijn om de toenemende kwaliteit in hun huur te bekostigen. Bij die kwaliteitsver betering denkt de regering vooral aan gebruik van hoogwaardig mate rieel, het scheppen van meer ruimte per gebruiker en het maken van een aantrekkelijke vormgeving. Deze kwaliteitsverbetering zal voor al tot uiting moeten komen in de renovatie, ofwel de nieuwbouw. Die vernieuwbouw zal volgens de in de nota opgenomen meerjarenramin gen sterk toenemen, van 40.000 dit jaar naar ruim 50.000 woningen in 1980. Het accent verschuift daarbij van vooroorlogse na naoorlogse wo ningen. De nieuwbouw van wonin gen daalt volgens het bouwprogram ma van ruim 107.000 dit jaar naar 104.000 in 1978 en blijft daarna tot 1980 stabiel. Minister Gruijters erkent dat er een reeks onzekerheden in de plannen zitten. Vooral daarom zal nauwlet tend worden gevolgd hoe de bouwproduktie zich ontwikkelt. Veel is afhankelijk van hoe de bouwwe reld reageert en de vernieuwbouw, een steeds groter onderdeel van de bouwproduktie. is sterk afhankelijk van particuliere eigenaren, die gesti muleerd zullen worden, zo zegt de nota. Ook is de bouwproduktie erg afhankelijk van de opstelling van de gemeentebesturen. Minister Gruij ters toonde zich daarover gisteren weinig optimistisch. Hij constateer de bij de gemeenten „een vermoeid heid van al dat gegroei" en zei dat hij en staatssecretaris Schaefer de ge meentebestuurders „achter hun broek blijven zitten". In de nota wordt verder gesteld dat de regering geen aanleiding ziet om de belastingaftrek voor onderhoud aan de eigen woning weer in te voe ren. Wel overweegt men onder- houdssubsidies die een tijdelijke in zinking in de productie kunnen over bruggen. De vele werkloze bouwvakkers heb ben niet veel kans op werk in de bouw, vooral de ongeschoolden on der hen niet. Daarover liet minister Gruijters gisteren geen misverstan den bestaan. „De ongeschoolden Van onze Haagse redactie DEN HAAG De organisaties in de bouwwereld hebben gereserveerd ge reageerd op de bouwnota van minis ter Gruijters. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) vindt dat de onzekerheid in de bouw slechts gedeeltelijk is wegge nomen. Men signaleert dat de bouw opdrachten door de overheid zelf (door de bezuinigingsoperatie) zullen teruglopen, hetgeen de regering denkt te compenseren door de bouwproduktie in de overige secto ren. ,,Of dat lukt hangt samen met het geloof dat men heeft in dc plan matigheid, waarmee deze regering al les benadert," aldus het AVBB. Men heeft verder twijfels over de door de regering voorspelde hogere kwali teitseisen aan de bouw. hoeven op de bouwnijverheid niet te rekenen, maar wel op de overheid. Het is de taak van de regering om elders arbeidsplaatsen voor hen te scheppen", aldus Gruijters. In de nota wordt wel gesteld dat geschool de jongeren in de bouw best een toekomst hebben. De kans op werk loosheid in de bouw wordt geringer naarmate men meer vakbekwaam heid heeft, aldus de nota. NUNSPEET „Wij hebben geen behoefte aan de WD-vrijheid om elkaar dood te drukken. Om het maar kort en goed te formuleren: De VVD kan barsten." Dit zei de voorzit ter van de Industriebond NVV, Arie Groenevelt gisteren in een korte toe spraak. waarmee hij in het Veluwe- oord in Nunspeet de bondsraadsver gadering van zijn organisatie opende. Hij merkte op dat hij aandacht wilde besteden „aan iets dat ons nogal met weerzin heeft vervuld", doelende op „de in het openbaar gedane liefdes verklaring van de WD aan de vak beweging. De heer Wiegel meent met ons de politieke liefde te kunnen bedrijven in de verwachting dat wij onze eerste en enige liefde ontrouw zouden wil len worden. Onze eerste en enige liefde is en blijft het socialisme, zoals we dat onder andere in „Fijn is an ders" hebben neergelegd en dat door het congres als neerslag voor ons werk is bevestigd", zo zei de bondsvoorzitter. „Voor een klef conservatisme, al is het dan getooid in een duur maat kostuum of een dure bontmantel, is in ons denken geen plaats. We zullen er het bed niet. mee delen. Nee. we zullen zelfs in gedachten geen over spel plegen met deze hebzuchtige, zelfzuchtige en kille partij. Zolang de VVD meent te moeten uitspreken dat het vrije ondernemerschap hoeksteen moet zijn van onze maat schappij. een garantie tegen een con centratie van macht is en tevens als bron van onze welvaart fungeert, neem ik de vrijheid om te zeggen dat dit lijnrecht tegenover onze opvat tingen omtrent de door ons gewenste maatschappelijke ontwikkelingen staat." aldus de heer Groenevelt ADVERTENTIE Lekker tussendoortje. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten het stuwadoorsbedrijf Kruwal in Rozenburg geen vergunning te verlenen voor de vestiging van een ertsknik- kerfabriek in het Europoortgebied. De provincie meent dat deze omstreden fabriek in het vervuilde Europoortgebied de lucht te veel zal verontreinigen. ADVERTENTIE Iedereen weet dat enkele merken Jonge Jenever het predikaat "PRIMA" verdie- Aan welk merk U de voorkeur geeft, hangt af van Uw eigen smaak en dat bepaalt U dus zélf. Voordat U beslist welke Jonge Jenever U de beste vindt, wilt U natuurlijk ook De Kuyper Export geproefd hebben. vader op zoon sinds 1695 De Kuyper Export Jonge Jenever De vergunning die gedeputeerde sta ten niet hebben verleend, is vereist volgens de in 1972 in werking getre den wet inzake de luchtverontreini- ging Met de weigering van de provincie heeft de affaire rond de ertsknikker- fabriek een onverwachte wending genomen, omdat werd aangenomen dat de fabriek wél zou kunnen wor den gebouwd toen, na ernstige poli tieke moeilijkheden in Rijnmond, minister Lubbers van zijn kant het licht op groen zette. Die moeilijkheden deden zich vorig jaar voor. toen voor de vestigings plannen van het bedrijf een vergun ning moest worden verleend volgens de wet selectieve investeringsrege ling (SIR) Door deze wet is een controle op en een afremming van de investeringen in het westen van het land mogelijk. Het dagelijks bestuur van Rijnmond bracht aan minister Lubbers een afwijzend advies uit. De gecomitteerde FA. van Heezik (PvdA. economische aangelegenhe den) kon zich hier niet mee verenigi- gen en trad af. Eind vorig jaar beslo ten de ministers Lubbers en Gruij ters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) echter de SIR-vergunning wel te verlenen 200 arbeidsplaatsen De plannen voor de vestiging omvat ten een terrein waar diverse soorten ertsen worden opgeslagen en een fa briek waar deze ertsen worden ver werkt tot „pellets", knikkers. Hier mee is een investering van driehon derd miljoen gulden gemoeid en wor den tweehonderd arbeidsplaatsen gecreëerd. Vanuit milieuhygiënisch oogpunt bestaan echter ernstige be zwaren tegen deze fabriek, waaruit grote hoeveelheden zwaveldioxyde. fluorwaterstof, stikstofoxiden en stof vrij zullen komen Gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben, zo blijkt uit een gisteren uitgegeven verklaring van de provincie, al begin mei in beginsel afwijzend gereageerd op het verzoek van Kruwal Na dat principebesluit heeft het college van gedeputeerden overlegd met de vaste commissie ad vies en bijstand voor milieubeheer uit de provinciale staten en enkele adviseurs de gelegenheid gegeven hun zienswijze toe te lichten Toch hebben gedeputeerde staten, aldus de verklaring, na uitvoerige overwegingen besloten de vergun ning definitief te weigeren. Kruwal heeft nog de mogelijkheid tegen dit besluit in beroep te gaan bij dekroon. DEN HAAG Deel drie van net kentekenbewijs wordt duurder. De prijs stijgt van 17,50 tot 18,75. Dat betekent een verhoging van ze ven procent. Dit is aangekondigd in het ontwerp van de Wet op de Middelen. Dat !s de wet waarin alle inkomsten van het rijk worden geregeld). Als het rijk uitgaat van 4.5 miljoen uit te reiken delen drie. dan worden de inkomsten voor 1977 geraamd op 84.4 miljoen gulden. De raming van dit jaar is 75,3 miljoen gulden. ADVERTENTIE ...bij rozegeur en maneschijn een romantische sherry<$w>) hartveroverend.Th ADVERTENTIE Wij hebben u nodig! Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Noteer mij als lid van S □ARPDCHUDKVPDCDA* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Geen bedrijf in Nederland dat gevaar, hinder of schade kan veroorzaken, mag volgens artikel twee van de uit 1952 daterende hinderwet draaien zonder vergunning. Geen milieu-vriendelijke bepaling echter wordt stiefmoederlijker bedeeld dan deze uit de hinderwet. Want van de vier bedrijven in Nederland die volgens deze wet een vergunning moeten hebben, beschikt er naar schatting slechts een over een geldige vergunning naam adres plaats -Maak het blokje van uw keuze zwart Izondèr postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag De schatting is afkomstig van het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde. dat in opdracht van minister Vor- rink een onderzoek heeft in gesteld naar de gang van za ken bij het verlenen van ver gunningen die op grond van de hinderwet en de wet inza ke de luchtverontreiniging voor zijn vereist. Overigens, voor wie enigszins thuis is in het uiterst onoverzichtelijke stelsel van milieu vergunningen. zal de schat ting van het raadgevend bu reau niet een al te grote schok zijn, want onder de be sluiten die bij de hinderwet horen, vallen veel kleine in richtingen en installaties die nauwelijks enig gevaar, hin der of schade veroorzaken, zoals een verwarmingsketel, een liftmotor of een pelsdie- renfokkerij Het ministerie is dan ook bezig de hinderwet- besluiten op hun zinnigheid door te pluizen. Niet Actueel Desondanks zegt de schat ting van Twijnstra en Gudde wel iets over de wijze waarop met de vergunningen wordt omgesprongen. Grote bedrij ven hebben doorgaans wel een vergunning, maar-vaak dringt zich de vraag op of deze nog wel actueel zijn: in grijpende veranderingen worden doorgaans aange bracht zonder dat (zoals ver plicht is) een nieuwe vergun ning wordt aangevraagd. En onder drie van de vier bedrij ven die geen vergunning heb ben, is er naar voorzichtige schatting toch wel één die wel degelijk te veel aan ge vaar, hinder of schade kan veroorzaken, zoals bijvoor beeld kleine chemische be drijfjes Het aantal overtre ders is dan altijd nog opmer kelijk hoog te noemen Een hinderwetvergunning wordt verleend door de ge meente en dat duurt, zo constateerde het raadgevend bureau. gemiddeld acht maanden. Vooral in de grote steden is dat. vaak nog lan ger Dat komt. aldus het bu reau. onder meer omdat de fabrieken en bedrijven in bij- -ria alle gevallen reeds zijn ge bouwd en al werken. Noch de aanvrager noch de gemeente heeft dan aanleiding haast te maken. Het is gewoon goed keuren achteraf. Van de meer van twaalfduizend aanvra gen die jaarlijks door de ge meenten in behandeling wor den genomen, roepen er maar tweeduizend bezwaren op en eenzesde daarvan leiden tot het aantekenen van beroep Aanleiding Aanleiding tot het onderzoek naar de vergunningsprocedu- res vormde de kritiek die het verlenen van vergunningen volgens de milieu-wetten op roept en die van beide partij en (bedrijfsleven milieuor ganisaties) afkomstig is. Het bedrijfsleven klaagt vooral over de lange tijd die met het verlenen van een vergunning is gemoeid en over de gede- taileerde bemoeienis van de overheid. De milieu organisaties keren zich voor al tegen een gebrek aan in spraak en een gebrek aan in formatie over de effecten voor het milieu. De overheid zit daartussen en probeert de hinderlijke plooien glad te strijken Naast de hinderwetvergun ning heeft het raadgevend bureau zich ook gericht op de vergunning volgens de wet inzake de luchtverontreini ging. die door de provincie moet worden verstrekt Sinds de wet in 1972 werd ingevoerd, zijn er 256 bedrij- ven vergunning-plichtig Hoewel de aanvraag in zes maanden moet zijn behan deld. duurt de behandeling gemiddeld meer dan een jaar. waarbij niet eens het vooro verleg tussen aanvrager en provincie (gemiddeld vijf maanden) is meegerekend Bij de wet luchtverontreini ging gaat het veelal om grote industriële vestigingen en dat leidt, in tegenstelling tot de hinderwet, tot een groot aantal bezwaren: in 75 pro cent van de aanvragen wordt bezwaar aangetekend en uit eindelijk wordt tegen vijf entwintig procent van de ver leende vergunningen in be roep gegaan. Bijna de helft van alle beroepen is af komstig uit Zuid-Holland Ook hier is veel tijd mee ge moeid: de drie tot nu toe af gehandelde beroepen duur den meer dan twee jaar Het raadgevend bureau Twijnstra en Gudde geeft mi nister Vorrink ook een aantal suggesties in handen om de tijdrovende procedures wat in te korten en doorzichtiger te maken Het ministerie werkt reeds aan de uitwer king van de aanbevelingen ANDRE KERSTENS ti'. ..Welk mooi stuk muziek wilt u dat ik vandaag om hals breng?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3