Gereformeerd rapport vóór kindercommunie Praten over en luisteren naar Marcel Dupré Uw geld. Kies nü hoe het 't beste groeit. Vergrijzing geeft religieuzen zorgen Vandaag 9 'A% Spaardeposito Brochure over kerk en werkloaen Seminarie Rolduc breidt uit Moeilijkheden voor kerk in Rhodesië Standbeeld van en boek over Gerbrandy Onze adressen: Australië geen missiegebied meer 7!ó%!s1r*° 0/4/or Spaardep0sit0 met De ABN helpt u kiezen. Goed en zeker. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1976 KERK TROUW/KWAR 3ot Van een onzer verslaggevers LEUSDEN De gereformeer de synode, die volgende week in Lunteren vergadert, zal zich dinsdag beraden over een voor stel, om deelneming van jeug dige doopleden aan het avondmaal onder bepaalde voorwaarden mogelijk te maken. Een studiedeputaatschap. dat zich met deze zaak heelt beziggehouden, adviseert de synode in meerderheid, om de beslissing in de vrijheid van de plaatselijke kerken te geven. Een minderheid wil handhaving van de huidige praktijk, dat toegang tot het avondmaal wordt verkregen in de weg van openbare belijdenis des geloofs. Het rapport van de deputaten gaat uitvoerig in op de nieuw testamentische gegevens, de dogma tische aspecten, psychologisch - pedagogische overwegingen, het pastoraat rond de ..kindercommu nie" en de kerkordelijke consequen ties. Onderscheid wordt gemaakt tussen ..kindercommunie" (van kin deren die de basisschool nog niet doorlopen hebben i en „jongeren- communie" (jongelui van twaalf Jaar en ouder). De meerderheid van deputaten (acht leden onder leiding van drs. W. Bak ker te Amstelveen) concludeert, dat het heil, dat aan het avondmaal in brood en wijn wordt aangereikt, be stemd is voor hen. die in de Heer geloven en Hem liefhebben. Dit ge loof en deze liefde worden ook bij jongeren en kinderen gevonden, dik wijls op verrassende wijze. Ongetwij feld heeft het geloof van kinderen en jongeren een rijpingsproces door te maken, maar ook veel ouderen be seffen. dat hun geloof bepaald nog niet volgroeid is. De sacramenten zijn mee ingesteld om het zwakke en nog onvolkomen geloof te ver sterken. De nieuwtestamentische gegevens bieden geen afdoende grond om de deelneming van kinderen en jonge ren aan het avondmaal af te wijzen. Op ontwikkelingspsychologische gronden kan deelneming evenmin afgeraden worden. In de ontwikke ling van het kind zijn volgens depu taten Juist duidelijke aansluitings mogelijkheden op kindercommpnie. De liturgische vormgeving van de avondmaalsviering dient dan wel mede op de deelneming van kinde ren afgestemd te worden. begin van de volwassenheid ligt. want de openbare belijdenis veron derstelt een bewuste en weloverwo gen keus. Daarom vinden deputaten. dat van degenen, die op jongere leeftijd aan de avondmaalsviering hebben deel genomen. bij het opgroeien het af leggen van de openbare geloofsbelij denis mag en moet worden gevraagd. Voor volwassenen moet de regel blij ven gelden, dat de toegang tot het avondmaal wordt verkregen door het afleggen van openbare belijdenis des geloofs. Belijden Plaatselijk Daarom stelt de meerderheid van het studiedeputaatschap voor. het in de vrijheid van de plaatselijke ker ken te laten, gedoopte Jongeren en kinderen, wier geloof gebleken is, aan de avondmaalsviering te laten deelnemen, al dan niet na een voor afgaand gesprek met de kerkeraad of onder verantwoordelijkheid van hun ouders. Tegelijk handhaaft men de beteke nis van de openbare geloofsbelijde nis ..als betuiging van de persoonlij ke geloofsverbondenheid met Chris tus en van de aanvaarding van me deverantwoordelijkheid voor het le ven der kerk". Een acte. die de over gang van het dooplid-zijn naar het lidmaatschap in vollen rechte mar keert. kan niet gemist worden. Depu taten zien er niets in, om de leeftijd voor het belijdenis-doen te verlagen tot een Jeeftijd, die ver voor het De minderheid in het studiedepu taatschap (dr. Y. Feenstra en ds. P. Schravendeel). die handhaving van de huidige praktijk wil, baseert dit op de overtuiging, dat deelneming aan het avondmaal onderstelt, dat men in staat is met de gemeente de dood van de Heer te verkondigen. Het toelaten van jongeren tot het avondmaal zonder van hen te vragen tevoren belijdenis te doen van hun geloof, betekent volgens hen een aantasting van het karakter van de kerk als belijdende gemeente. De gedachte, dat aan de gedoopte kinderen door ze niet tot het avondmaal toe te laten iets zou wor den onthouden wat ze behoeven, gaat er volgens hen ten onrechte vanuit, dat in het avondmaal een ander heil zou worden meegedeeld dan in de prediking en in de doop. Wel willen dr. Feenstra en ds. Schra vendeel, dat er naar wegen gezocht wordt, waarin de rijkdom en de blijdschap van het avondmaal ook voor de aanwezige kinderen en jon geren zo duidelijk mogelijk aan het licht treden. UTRECHT .'.Wat kunnen wij in de kerk doen voor de werklozen?" Een vTaag. die de laatste tijd nogal wat diaconieën bezig houdt. Sommige hebben zich gestort op een politieke aanpak van het probleem in hun regio. Andere proberen relaties op te bouwen met bedrijven en ar beidsbureaus. Weer andere diaconi eën zoeken het in de richting van het vormen of steunen van werklozenco- mités. Of men stimuleert een herbe zinning op vragen van arbeid en vrije tijd en zoekt zijn kracht in het helpen aan zinvolle vrijetijdsbeste ding. De landelijke diaconale bureaus van de hervormde, de gereformeerde en de christelijke gereformeerde ker- f ken hebben voor deze vragen een eenvoudige brochure opgesteld, ge titeld „Dienst aan werklozen", met suggesties en informatie. De brochure is voor 2,50 te krijgen bij de landelijke diaconale bureaus van de drie kerken. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland Interview met Prof. Fiolet Ford. een beste brave huisvader Kerk hoeft niet zachtzinnig te werk ik abonneer mij op/vraag een proefnummer l\ van Hervormd Nederland. ADRES: PLAATS: TEL.NR.:- ab.prijs 28.5U per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel !en mag ook: 070-512111. Ook in d< L'osse verkoop. DEN HAAG Veertig procent van de 37.000 r.k. religieuzen in ons land is ouder dan 65 jaar. Nog eens veertig procent is tus sen de 50 en 655 jaar. Deze vergrijzing, die nog steeds toe neemt, stelt de ruim tweehon derd orden en congregaties voor zware lasten. Berekend is, dat alleen voor de oude- dagsvorziening een bedrag op tafel moet komen van ruim een miljard gulden. ROERMOND Het twee jaar gele den door bisschop Gijsen gestichte priesterseminarie te Rolduc is nu al te klein. Begonnen met 21 studenten, telt het seminarie er nu al 54, waar door vergroting van de seminarie ruimte noodzakelijk was. Het semi narie ontvangt geen subsidie van overheidswege. De kosten van de uitbreiding konden worden bestreden uit vrijwillige bijdragen. Van de priesterstudenten zijn zestien be stemd voor het bisdom Rotterdam en 38 voor het bisdom Roermond. Op 22 oktober start in Rolduc tevens de diakenopleiding van het bisdom Roermond. Na uitvoerig onderzoek heeft bisschop Gijsen van de twintig aangemelde kandidaten er zeven tot deelneming toegelaten. Het diako- naat is door het tweede Vaticaans concilie als zelfstandig ambt naast het priesterschap en het bisschop sambt in ere hersteld. Het staat open voor ongehuwde en gehuwde mannen van minstens 35 jaar. Roermond is het eerste bisdom in Nederland met een speciale oplei ding voor het permanente diako- naat. Wel zijn er in Nederland al ongeveer tweehonderd „pastorale werkers" in de r.k. kerk ingescha keld op alle mogelijke terreinen van de zielzorg. Dit zijn leken, dikwijls met een volledige theologische scho ling. Bisschop Gijsen benoemt ech ter geen pastorale werkers, omdat dezen niet hiërarchisch ingeordend zijn. Aldus pater H. G. M. de Vries, voor zitter van de financiële kommissie religieuzen (FKR), een adviescom missie van de vier stichtingen van religieuzen in Nederiand. Een enquê te van de FKR heeft uitgewezen, dat dertig orden en congregaties nu of in de nabije toekomst in de rode cijfers zitten. In werkelijkheid zal dit aantal hoger zijn, omdat nog te weinig or den en congregaties zich realiseren, wat de bejaarden kosten. Een congregatie, die trots een positieve balans toonde, bleek feitelijk een groot tekort te hebben, omdat geen rekening was gehouden met reser veringen voor bejaardenzorg. Ondanks AOW en de mogelijkheden van de bijstandswet schat pater De Vries, dat de orden en congregaties gemiddeld drieduizend gulden per bejaarde religieus moeten opbren gen. Uit de enquête blijkt echter, dat 54 orden en congregaties nog niet weten, wat de oudedagsvoorziening hen gaat kosten. 652 orden en congreagteis hebben de oude dagsvoorziening wel berekend maar niet opgenomen op de balans als een verplichting, terwijl 67 order en congregaties te kennen geven, dat ze niet of waarschijnlijk niet in staat zullen zijn om voor de oudedagsvoor ziening voldoende te reserveren. Bui tenstaanders hebben de orden en congregaties altijd voor schatrijk versleten. Maar het was vooral de uiterlijke schijn, die aan dat oordeel bijdroeg, aldus pater De Vries. Hon derden monumentale kloosters zijn verkocht (vaak ver onder de prijs), omdat de kosten niet meer te dragen waren. 17 3üuer:bre 1932 üon cnar petit J'c.i oiai retju votre lettre et vous félicite d'aocrd d'écrire xe i'raaoaia ai oien Begin van de brief can Marcel Dupré aan Henk Smit in Amsterdam. door A. J. Klei Soms begrijp ik niet, waarom zo weinig mensen naar be paalde dingen toegaan. Neem nu dat orgelconcert van dr Ewald Kooiman, onlangs in de Sint-Nicolaaskerk tegeno ver het Centraal Station in Amsterdam. Daar zat maar een handjevol lui teraars. Hoe komt dat? Aan de kerk zal het niet liggen, het is een verrukkelijk 19e-eeuws bouwwerk, opgetrokken in zwierige neo-barokke trant. Om het orgel hoef je ook niet thuis te blijven, het is een degelijk, in 1889 door de Duitse orgelmaker Sauer vervaar digd instrument, dat kort geleden een grondige opknapbeurt kreeg. Voorts was vrees voor klungelig spel misplaatst, want het pad van de heer Kooiman is bezaaid met aan de klavieren behaalde prijzen. Ook viel de avond van het concert geen spat regen, dus vraag ik weer: waarom zaten er niet veel méér orgelliefhebbers? Jullie hebben niet genoeg reclame gemaakt!, sprak ik streng tot de organisatoren. Ze keken even be dremmeld. maar toen gaf één van hen op ferme toon te kennen dat het orgel niet zo mooi klonk als de kerk erg vol was. Ja. hoor eens hier. als we die kant uitgaan Misschien klinkt het orgel op z'n allerfraaist als zich niemand in de kerk bevindt. In dat geval is het. strikt genomen, overbodig dat er op gespeeld wordt en krijg je een zeer onthechte vorm van kunst: een zwijgend orgel in een lege kerk. Toch hoop Ik maar dat organist Piet van der Steen (van de oudka- tholieke St. Gerlrudis in Utrecht) aanstaande dinsdagavond flink wat mensen op de been brengt. Na afloop gebruikte ik met Ewald Kooiman enige verteringen en bij die gelegenheid kwamen wij te pra ten over Marcel Dupré, de in 1971 op 85-jarige leeftijd overleden Pa- rijse orgelvirtuoos. In de reeks „Meesters van het orgel" heeft Phi lips opnieuw een paar opnamen van Dupré uitgebracht, hij speelt op het orgel in de St. Sulpice in Parijs werken van Bach: preludium en fuga in D (BWV 532), idem in a (BWV 543) op de éne kant van de plaat, en op de andere kant preludi um en fuga in e (BWV 548). Ik draai eigenlijk alleen de tweede kant, omdat Dupré daarop die e-moll zo onnavolgbaar mooi speelt. Misschien is op zijn aanpak van alles af te dingen, hij gebruikt maar een paar registers en aldoor de zelfde. maar dit lange en schone werk zingt bij hem van 't begin tot het einde, onafgebroken. Het heeft iets van de eeuwigheid. Ewald was het met me eens (en het is altijd fijn om van een deskundige gelijk te krijgen), doch hij wenste op het gevorderd uur kennelijk de conversatie een lichtere toets te gevan en verhaalde enige anekdo tes over de alleszins befaamde, maar ook alleszins ijdele heer Du pré. Iemand kwam bij hem met de vraag, wat hij moest presteren om tot zijn orgelklas toegelaten te wor den. „U moet alles kennen en alles weten," antwoordde Dupré, die van overtuiging was dat je alleen iets kon betekenen als je bij hem gestu deerd had en die door anderen bij gebrachte kennis en kunde van ge nerlei waarde achtte. Toch f t ook een aardige mait'B». dacht ik, toen ik de briei... nré in 1932 aan een ei terdamse jongen ten' f hem om een foto h; Mon cher petit, «Siijh zegt Dupré en hij bcgjnt de afzender ermee te feliciteren dat-ie zo goed Frans schrijft. Maar inderdaad, ook ijdel. De brief is getikt, vermoedelijk door een aan Dupré toegewijd per- soonl maar hijzelf heeft met de pen er hier en daar iets bijgezet en dit betreft dan de enorme omvang der door hem bespeelde orgels. Die briefschrijver was de heer H. Smit, verbonden aan de afdeling personeelszaken van de Neder landse Bank. Hij bewaart zijn cor respondentie met de grote Dupré met gepaste trots. Henk Smit was van huis uit vertrouwd met de or gelwereld, zijn vader (leerling van Pameyer en Jan Zwart) bespeelde het mooie orgel in de (voormalige) gereformeerde Buiten-Amstel- Kerk in Amsterdam. In 1934 heeft de heer Smit voor het eerst Dupré ontmoet en dat was op verzoek van de orgelvirtuoos, die zijn jeugdige fan graag eens wilde ontmoeten. Dat gebeurde in de Grote Kerk te Haarlem. In de consistorie werd Dupré uitbetaald en de kleine Henk Smit leek het of er geen eind kwam aan de bankbiljetten die de Franse meester in de hand werden geduwd. Praten over Dupré is leuk, luisteren naar hem fijn. en om dit laatste tc onderzoeken is het niet on dienstig de in dit stukje vermelde plaat ijlings aan te schaffen. GENEVE (UPI) Het werk van dè lutherse kerk in Rhodesië wordt steeds meer belemmerd door de voortdurende gevechten. Medische zorg. pastoraat en evangelisatie worden ernstig bemoeilijkt. Vanwe ge het gevaar van landmijnen kun nen geen bijeenkomsten meer wor den belegd. Dit heeft bisschop Jo nas C. Shiri van de lutherse kerk in Rhodesië gezegd bij een bezoek aan Geneve. Twaalf van de 25 Zweedse zendelingen, die de 29.000 leden tel lende kerk assisteren, hebben Rho desië verlaten. Drie pastors en een jeugdleider van die kerk worden vol gens Shiri al ruim een jaar vastge houden. hoewel zij zijn vrijgespro ken van de beschuldiging. Gat zij studenten zouden hebben aange moedigd. guerrillastrijder te worden Nieuwe levensstijl. Regionale contactdagen zaterdag 9 oktober in Hilversum (Zuiderkerk. Neuweg hoek G van Amstelstraat) en in Drachten (De Lawei). Inl. tel. 070- 653915 Hebben we elkaar nog nodig? Centrale diakonale conferentie gere formeerde kerken, woensdag 6 okto ber half elf tot vier uur in de Buiten sociëteit te Zwolle. „Velen zien het diakonaat in de eigen omgeving niet meer zo zitten. Zijn er vlak naast of achter de eigen deur nog noden? Of zijn onze ogen niet genoeg geoefend om ze op te merken?" m.m.v. mevr. C. C. Ie Cercq. Van een onzer verslaggevers SNEEK Bij gelegenheid van de onthulling door de Koningin van een standbeeld van de oorlogspremier mr. P.S. Gerbrandy. op 14 oktober in Sneek. zal de koningin een boek over Gerbrandy worden aangeboden. Dit wordt gedaan door dr. K. de Vries van de Fryske Akademy. Tot de schrijvers behoren de ministers van staat dr. W. Drees sr. en mr. E.N. van Kleffens, de Friese journalisten H Algra en Pieter Wybenga. mr. P.J. Elzinga en drs. A. Postma. In de Martinikerk zullen prof. mr. I A. Die penhorst en mr Van Kleffens spre ken. Daarna wordt het standbeeld onthuld op het Schaapmarktplein. ADVERTENTIE AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020 913456 Tele* 13006 ROTTERDAM'DORDRECHT Poslbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 y ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 ROME (NCN8) De R.K. Kerk van Australië is eindelijk geen missiege bied meer Honderdvierendertig jaar nadat er het eerste bisdom werd opgericht. heeft paus Paulus dit ontinent onttrokken aan de voog •Jij van de congregatie voor de evan gelisatie der volken Australië telt Jrieëneenhalf miljoen rooms katholieken, een kwart van de totale bevolking DEN HAAG De onderbetaling van werknemers, dat wil zeggen: een la gere beloning dan het wettelijk mini mumloon. blijft afnemen. Dit blijkt uit een nieuw vergelijkend onder zoek. dat de loontechnische dienst van het ministerie van sociale zaken heeft ingesteld naar de naleving van de wet op het minimumloon en de minimum-vakantietoeslag over 1975 Bij het onderzoek waren 9700 bedrij ven met ongeveer 237.000 werkne mers betrokken Een deel van die bedrijven was ook in 1974 al eens bezocht. 6 jaar vast Q1 0/ Spaardeposito /4 /0 5 jaar vast 9 0/ Spaardeposito /0 4 jaar vast Ol ZO/ Spaardeposito O /2/0 3 jaar vast (\3/a 0/ Spaardeposi O /4 /0 24 maanden 0/ Spaardeposito met %J /4 /0 6 maanden opzegging 5 0/ Spaardepositot /0 3 maanden opz< /?l/0/ Spaar-Extra-Rekening/ met opzegging Boekje A 1/0/ Spaarrekening/ 4/4/0 Spaarboekje 01/0/ Jeugdspaarboekje O /4 /0 Zilvervloot »ito met opzegging 12 maanden opzegging Coupon voor meer informatie Ik wil graag meer weten over sparen. Dhr/Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Telefoon: Ik heb reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Algemene Bank Nederland FRANCISCUS "Dl be di De uitgave van de Fioretti van Fr ciscus waaruit ik put is die van 13pr, uitgegeven te Mechelen, vertap door Pater Palmen en van teken d, gen voorzien door Frater Fieull de Niet al de Fioretti ademen de ge van de man die in deze tijd „nieuwe levensstijl" zo terecht d, nieuw aandacht vraagt. Er zijn m een aantal zoete en miraculeuze ra halen bij die ons weinig te zeg hebben. In mijn Vlaamse editie nj lees ik van de bekering van „M te ser" Bernard, die evenals Fran cus zelf afstand deed van zijn be| m Hij blijkt echter nog wat over' m hebben, want kort daama me! b: Messer Sylvester zich, een man h< Franciscus stenen geleverd h< voor het herstel van de kerk. Me: Sylvester ziet dat er geld aan aan jan en alleman uitgedi wordt, wordt daarop „door hel gepraamd" en eist betaling. Fran( cus verbloost er niet van. want hi evangelisch om z'n schulden te doen. hij doet een greep in de gevulde buldel van de pas beki Messer Bernard en betaalt dai de schuldeiser. De man gaat ei naar huis. maar heeft uiteraard rust. Gedurende twee nachten hij in dromen een hoog gouden ki opschieten uit de mond van Fran* cus. „Om reden van dit visi< maakte hij. om God. zich alles kv dat hij bezat; en hij is minderbr der geworden." Er klinkt iets in verhaal van de aanstekelijkheid het evangelie door. Zien bewei doen. Het zien van iemand die op manier boven geld en goed staat j er volstrekt niet door „gepraai wordt, brengt de ander in onrust] dromen en uiteindelijk tot een sluit. Dat is de bedoeling, denk Er moet wat te zien zijn, meer dan te horen, als het gaat om werving van anderen in de mee! pende beweging van Jezus en evangelie'. Waarschijnlijk is dat boodschap van Franciscus aan ol VOORBUGANGEF Beroepingswerk Beroepen te Terheijde (pastor£e „Het Gruytveld"): mevr. S. v. d. V.e (pred. voor bijz. werkz. in £1' Hendrik van Boeijenoord) te Assj"1 Aangenomen naar Papendrecht |Vl raar, godsdienstonderw. chr. scïer lengemeenschap De Lage Waarjvi W. P. van Oorschot, kand. |di Dordrecht. Bedankt voor Meeuwen: K. ExaJv< te Hasselt. e< Chr. Geref. Kerken T* Beroepen te Maarssen: A. D. Ril151 veld. kand. te Apeldoorn: te DalZi woude: A. K. Wallet, kand. te Ap k doorn. Bisschop Class De Oostduitse autoriteiten hebl alsnog besloten, dat de Westduii bisschop Class de DDR binnen komen. Woensdag was bissc! Class, voorzitter van het modi men van de evangelische kerk West-Duitsland. aan de grens tel gestuurd. Hij wilde in Züssow Oostduitse synode bijwonen. De gering in Bonn noemde de aanvi kelijke weigering een schending vi de overeenkomsten van HelsinJ j waarin vrij verkeer van personen denkbeelden over de grenzen woi bepleit. Lefebvre Vierentwintig procent van rooms-katholieken in Zwitserlan staat achter de traditionalistisct aartsbisschop Marcel Lefebvre. D blijkt uit een enquête, waarvan c uitslag gepubliceerd is in het Fran: dagblad ..La Croix". Van de Zwitse se rooms-katholieken is 39 procer tegenstander van Lefebvre. terwi 37 procent zich geen mening hee gevormd. Dat paus Paulus zich intensief m« de zaak bezighoudt, blijkt uit he feit. dat hij eind vorige week achte eenvolgens aartsbisschop Hya cinthe Thiandoum uit Senegal e bisschop Mamie van Genéve on( vangen heeft. Thiandoum treedt o als bemiddelaar tussen de paus e Lefebvre. terwijl Mamie bisschop van het gebied, waar Lefebvre zij seminarie heeft gevestigd. Dit seminarie is het nieuwe studie jaar begonnen met 130 priesterstu denten. onder wie 35 nieuwelingen Honderd aanmeldingen moeten no bekeken worden Tweederde van d studenten komt uit Frankrijk Ds Chr. J. Gall Ds Chr. J. Gall, hervormd predi kant van wijkgemeente 18 van de Haagse hervormde gemeente (Andreaskerk) zal zijn ambtelijke werkzaamheden met ingang van december a s. neerleggen. Om ge zondheidsredenen is hij daartoe genoodzaakt. Ds Gall is ruim 40 jaar predikant Hij staat in Den Haag vanaf 1949. daarvoor was hij aan de hervormde gemeenten tel Kralingen. Kralingseveer. WeespJ Spijkenisse en Rotterdam ver bonden. Hij begon als kandidaat; in 1935 in Friesland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2