Even kijken naar n Uit de weekbladen Meer kinderen naar |VW0, HAVO of MAVO Onrustbarende ontwikkeling van censuur en dictatuur" Ileuman gaat aan Durnaal meewerken Werkgemeenschap signaleert: Onsamenhangend" plan voor basisonderwijs afgewezen. |ProfHulsman: Prins kan vervolgd worden wegens oplichting Meer vertrouwen in kabinet-Den Uyl Erfgenaam Helmut Kohl Auto Pronk Neo-koloniaal Kerkelijke macht Rapportcijfer ,,Hoog niveau" of marine,gevoerd. 60: Sokken niet Schotse ruit,per paar Sportieve pantalon, ruig niouline.met riem en klepxakken achter. Gevoerde pijp, in grijs of bruin. 75r (DERDAG 30 SEPTEMBER 1976 Lager beroepsonderwijs minder in trek I Van onze onderwijsredactie I DEN HAAG Steeds meer kinderen, die van de lagere school komen, I gaan naar het VWO," HAVO of MAVO, terwijl de belangstelling voor het I lager beroepsonderwijs steeds verder afneemt. Dit blijkt uit cijfers, die 1 het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepubliceerd. I Uit deze cijfers blijkt verder dat de toeloop van jongens met een I MAVO-diploma naar het HAVO minder wordt (38 procent in 1975 tegen 41 I procent in 1974), terwijl deze cijfers voor meisjes hetzelfde zijn gebleven I (29 procent). I Het CBS heeft ook nog berekend dat van de jongens met een HAVO- I diploma, tien procent doorging naar het VWO, 53 procent naar het I beroepsonderwijs en 37 procent geen volledig dagonderwijs meer volgde. I Voor de meisjes zijn deze percentages respectievelijk 4, 46 en 50 procent. ADVERTENTIE Het geschreven woord zet zich voort. Veenman Tekst Schrijfautomaten. 1QCO De Japanse StempelmakerTakoOnano 1Q7fi üaMuilenboomvanAdvokatenkantoor 15,0,5 ontdekt de viltstift (die in '62 in Amerika Hassoll 4 De Kleen ontdekt de extra al was uitgevonden). kwaliteiten van de Veenman Tekst Schrijfautomaat. Voor meer informatie over al onze schrijfautomaten: even bellen naar Veenman Tekst, tel. 010 13 49 80. i een verslaggever LVERSUM De heer H. J. Neu- directeur van het Nederlands tituut voor Vredesvraagstukken, I met ingang van 1 oktober „met regelmaat" gaan medewerken het NOS-journaal. Niet uit )fde van zijn functie, maar per- ijk zal hij indien gewenst be- ijke buitenlandse politieke ont- kkelingen van commentaar en inlichting voorzien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bestuur van de Stichting Nederlands Zuid- afrikaanse Werkgemeenschap vindt het een kwalijke zaak dat haar voorzitter, het Tweede van onze onderwijsredactie pEN HAAG De Algemene fereniging van Leerkrachten eft geen goed woord over or de plannen van minister }fan Kemenade met het basis- nderwijs. In haar commen- noemt de vereniging het - oncept-wetsontwerp „een on- nenhangend en onaan- aardbaar geheel". i vereniging heeft met name kri- iek op de inspraakperiode die aan e onderwijsorganisaties is gegeven, duurt vier maanden, waarin endien de vakantie viel. Deze pe is zo kort omdat de be- ndsman het definitieve wets- ntwerp nog voor het eind van deze labinetsperiode (mei 1977) wil in dienen. vereniging protesteert met •acht tegen deze gang van zaken, ovendien heeft zij bezwaar tegen mededeling van Van Kemenade Öat verlenging van de inspraakperio- 1de in strijd zou zijn met de verlan gens in het onderwijs zelf. „In onze ringen beluisteren wij slechts ver ontwaardiging over de overhaaste procedure". ok inhoudelijk heeft de vereniging Iveel bezwaren tegen het concept- Vetsontwerp. Zo bevat het volgens haar nogal wat vaagheden en wor- [den er zeer lichtvaardig te veel be gaande onderwijszaken afgevoerd, terwijl het onzeker is wat hiervoor terugkomt. ok de grotere invloed, die Van Ke- enade aan de ouders in het onder ijs wil toekennen, ontmoet bij de vereniging veel weerstand. „De des- I kundigheid van de onderwijsgeven- krijgt in het concept- ■wetsontwerp geen aandacht. Des te I groter echter is de invloed die wordt toegekend aan niet-deskundigen te I weten de ouders. Hoewel zij over [geen enkele bewijs van bekwaam- Iheid behoeven te beschikken, vor- |men zij de meerderheid van de Van onze verslaggever ROTTERDAM De Rotterdamse hoogleraar strafrecht mr L. C. H. Hulsman, is tot de conclusie ge komen dat prins Bernhard heel goed vervolgd had kunnen worden we gens oplichting van de firma Lockheed. Dat dit niet gebeurd is zal volgens de hoogleraar vergaande gevolgen hebben voor de rechtson gelijkheid in ons land. De regering heeft de verdenkingen ten aanzien van de prins gekoppeld aan de artikelen in het wetboek van strafrecht, die gaan over het aanne men van steekpenningen, wat een ambtsmisdrijf is. Vanuit die koppe ling is het volgens prof. Hulsman twijfelachtig of een proces tot een veroordeling zou leiden. Hij vindt het veel meer voor de hand liggen de prins te verdenken van oplichting, dit op basis van de twee brieven die de Prins in 1974 aan Lockheed stuurde en waarin hij aandrong op het ontvangen van commissie. Prof. Hulsman, die zijn mening geeft in het Rotterdamse universi teitsblad Quod Novum, meent dat het 'oogmerk van wederrechtelijke bevoordeling" (artikel 326 wetboek van strafrecht) aanwezig was. Ook heeft de wet het over 'iemand anders bewegen tot afgifte van enig goed of het aannemen van een schuld'. Blijkens de verklaringen was dit vol gens prof. Hulsman de opzet van de Prins en tevens was er sprake van een 'samenweefsel van verdichtsels' in de brieven van de Prins staan volgens hem meerdere leugens, on der meer dat de Orion weer in de markt was dank zij zijn bemoeiin gen, die gebaseerd zouden zijn op zijn oude vriendschap voor Lockheed. schoolcommissie en de schoolraad". Deze situatie kan volgens de vereni ging tot de grootste botsingen aan leiding geven, te meer daar de beslis singsbevoegdheid van directeur en onderwijzend personeel sterk wor den gereduceerd, terwijl zij wel ver antwoordelijk blijven. Kamerlid voor de Chu T. Tol man, is gedwongen zijn voorzit tersfunctie neer te leggen. Het is een kwalijke en onrustbaren de zaak dat het in ons land mogelijk blijkt te zijn een volksvertegenwoordiger monddood te maken, aldus het bestuur in een verklaring. Men constateert in de Nederlandse democratie „een als kwalijk en on rustbarend te betitelen ontwikkeling van censuur en dictatuur." De werkgemeenschap reageert hier mee op het afgelopen weekeinde door de heer Tolman genoemd be sluit om zijn voorzitterschap neer te leggen. Hij nam dat besluit na een gesprek met zijn fractievoorzitter Kruisinga en CH-Unievoorzitter Ba ron van Verschuer. Tolman kwam in opspraak nadat hij in Zuid-Afrika namens zijn stichting 30.000 gulden overhandigde aan het Zuiderkruis- fonds, en daarbij zei dat er in Neder land een kentering plaatsvindt in het denken over het Zuidafrikaanse apartheidssysteem. In de verklaring stelt de werkge meenschap dat het besluit het geld aan het Zuiderkruisfonds te geven een reactie was op het beleid van minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) om financiële steun aan bevrijdingsbewegingen te geven. De werkgemeenschap had de bedoe ling geld in te zamelen „om het leed van alle slachtoffers van de bloedige strijd in dit deel van de wereld te verzachten." DEN HAAG Het vertrouwen in het kabinet-Den Uyl is tussen half augustus en half september duide lijk toegenoipen. In die tijd ver scheen het rapport van de commis sie van drie over de Lockheed- affaire. Volgens een steekproef van het Ne derlands instituut voor de publieke opinie zei 31 procent van de onder vraagden veel vertrouwen in het ka binet te hebben (was in augustus 23 procent). 49 procent weinig (was ook 49) en 14 helemaal geen (was 19). Premier Den Uyl zelf scoorde 36 procent „veel vertrouwen" (was 28), 40 procent weinig (was 39) en 18 procent geen (was 23). Lijsttrekker Volgens een Elsevier/NIPO-enquéte zou 18 procent van hen die bij de vorige verkiezingen KVP, ARP of CHU hebben gestemd, oud-premier mr B. W. Biesheuvel als CDA- lijsttrekker willen. GOEIE BROEK Modieuze wollen tweed-pantalon niet neinlussen.Gevoerd, met jukstuk en twee franse steekzakken. 50.- I raar acryl sokken v<x>r 350 r Polyester kamgaren pantalon met kap- Katoenen sokken. 2 paar vort A JjQ naad.banaanzakken en riemlussen.ln zwart C&yl U tot/i \km%de£i^ex! TROUW/KWARTET 17 De Groene Amsterdammer: De Groene Amsterdammer is blij met de gratieverlening aan corres pondent Peter Custers, maar wijst ook op het lot van vier medever dachten, die nog in Bangladesj ge vangen zitten. „Voor hen geen be zorgde artikelen in de internationale pers en verontrust met ontwikke lingsmiljoenen dreigende ministers van buitenlandse zaken." De Groe ne constateert dat door de komst van het CDA de Nederlandse poli tiek wel kleiner, maar niet duidelij ker is" geworden: „Het CDA is de erfgenaam van het slechtste van wat de KVP de afgelopen dertig jaar heeft opgeleverd." Frits N. Eisen toeffel sprak met de leden van de Swapo-delegatie, die vorige week in ons land was. Deze bevrijdingsbeweging voor Namibië heeft geen goed woord over voor premier Vorster van Zuid-Afrika en wijst erop dat haar bevrijdingsoor log niet gevoerd wordt „om alleen een vlag te kunnen hijsen." Quint Meijer probeert uit te leggen hoe de angst voor het communisme aan de Amsterdamse Vrije Universi teit is ontstaan en tot welke maatre gelen die angst heeft geleid. Bij de schrijver „rijst het angstige vermoe den dat de communistenjagers het niet zozeer op CPN-ers hebben ge munt, maar veeleer op de hele stu dentenbeweging op de VU, of nog breder, op het progressieve deel van de VU-bevolking." Op de middenpagina's geeft Arnout Weeda een blauwdruk van een werkloosheidsbestrijding „die niet in de Miljoenennota stond." Als een van de alternatieven voor de rege ringsplannen noemt Weeda een her verdeling van de collectieve lasten, die er toe zou kunnen leiden dat de inflatiecorrectie wordt afgeschaft. „Het geld dat daardoor vrijkomt zou weer kunnen worden gebruikt om de inflatie te bestrijden," aldus Weeda. De Tijd: Volgens De Tijd zou het aanvaarden van drie lijsttrekkers voor het CDA de start van deze partij extra be moeilijken. Er wordt voor gepleit de mogelijkheid te overwegen Steen kamp als lijsttrekker naar voren te schuiven, hoewel deze een dergelij ke politieke positie niet nastreeft. „De beste, voor iedereen aan vaardbare oplossing", vindt De Tijd. Zondag gaan de Westduitsers naar de stemlokalen. Reden voor Ton Crijnen het profiel te schetsen van CDU-lelder Helmut Kohl, de direkte tegenstander van Helmut Schmidt. Het zal een dubbeltje op zijn kant worden. Kohl houdt zich vrij afzij dig van Strauss en neemt „tamelijk progressieve figuren in zijn scha duwkabinet op". Dat maakt de CDU-leider „een man om voor op te passen". De vraag die VARA-ombudsman Johan van Minnen heeft laten liggen bij zijn afwijzing van de Doman- therapie (behandeling door ouders van geestelijk en lichamelijk zwaar gehandicapte kinderen met hersen beschadiging, red.) is volgens P. van der Eijk hoe ver ouders mogen gaan om hun kinderen gelukkig te maken. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine haakt in op de pro-auto campagne die RAI en Bo- vag hebben ontketend als antwoord op het „autootje pesten" van de regering. Aan de hand van een aan tal statistieken wordt de strijd van de autohandelaren verduidelijkt. Onno Reitsma laat aan de hand van uitspraken onder meer voorzitter Dutman van de ambtenarenbond merken hoe hoog de „overheidsdie naren" de aanval op hun portemon- naic opnemen. Dutman: „Als er pijn geleden moet worden, dan zullen wij meedelen. Maar dan wel gelijk op met alle anderen en niet extra om dat onze werkgever nu toevallig overheid heet". De maatschappelijke visie van de neo-marxisten, vakbonden en jonge intellectuelen wordt onder de loupe genomen door prof. dr. H. P. M. Litjens. In zijn commentaar over de totstandkoming van het CDA zegt dr. F. A. Hoogendljk dat niet Bies heuvel (uit een Elsevier-enquête naar voren gekomen als toekomstig leider van de christen-democraten) maar dr. Zijlstra de aangewezen lei der is. „Het moet interessant zijn als deze econoom in het Catshuis zijn denkbeelden politiek kan vertalen", aldus Hoogendijk. Verder interviews met Mies Bouman en NOS-voorzitter Erik Jurgens en een beschouwing van tv-pionier Jan Willem Hofstra over 25 jaar tele- viste. De Nieuwe Unie: Werkende jongeren over het NKV. „witte Jassen in de bajes" en een onderzoek naar het functioneren van de wet op de arbeidsongeschikt heid (WAOi zijn andere onderwer pen in DNL. Dc Nieuwe Linie heeft een interview met minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking. Over zijn minis terschap zegt Pronk, dat hij geen problemen heeft met zijn ambtena ren (..ongelooflijk loyaal") en het kabinet Wel valt de beïnvloeding van grotere landen hem erg tegen. Wim Klinkenberg neemt de Duitse verkiezingen onder de loep. „De to tale verkiezingsoorlog van Franz Jo zef Strauss." Alleen een conse quente. beginselvaste strijd tegen Strauss zou de Westduitse kiezer de ogen kunnen openen voor de le vensgrote gevaren die de Bondsre publiek en geheel Europa bedreigen, zo zij het weer in Bonn voor het zeggen zouden krijgen', aldus Klin kenberg. Haagse Post: Volgens Wiecher Hulst in de Haagse Post is Kissinger zich te laat gaan interesseren voor Zuidelijk Afrika. Zijn oplossing wordt als neo- kolonlaal beschouwd, voorzover die nog van toepassing is. Want, „het revolutionaire getij in dit werelddeel zal vermoedelijk niet meer te stui ten zijn". Kees Tamboer ziet weinig heil in het CDA: „Door het CDA te vormen delft men tegelijk het graf voor dat CDA. Er is nu eenmaal geen derde weg in het sociaal-economisch ge vecht om het bestaan." Het omslagartikel van de HP is ge wijd aan de SDP-campagne in de vroegere arbeiderswijk van Ham burg. Een week lang volgden Nico Haasbroek en John Jansen van Ga len de sociaal-democratische kandi daat Gobrecht. een bewonderaar van Willy Brandt, „diens efficiency zonder kilheid, met alle kwetsbaar heid". Het zijn net de eigenschap pen die hijzelf mist. concludeert het tweetal. Mag een psychiatrisch patiënt in de gevangenis worden gestopt of op een andere manier worden bestraft? A. J. Heerma van Voss raadpleegde psychiaters en geneesheer-directeur Van der Werf van de St. Bavokli- niek, waar de 45-jarige Hans de G. brand heeft gesticht. Een daad waarvoor de officier van justitie cel straf eist. Van der Werf: .Als een patiënt te hard met zijn brommer door het dorp rijdt heeft ook hij recht op een bon. Als je doet alsof hij zich alles kan veroorloven discri mineer je hem, infantiliseer je hem". Hervormd Nederland: Professor H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Neder land. vindt dat„we niet zonder meer kunnen zeggen dat een christen geen geweld mag gebruiken". In een interview met Hervormd Nederland praat hij met Cees Veltman over de politieke rol van de kerken en het machtsverlies dat deze hebben geleden. HN heeft weinig vertrouwen in het functioneren van het CDA, maar wijst toch op „hoopgevende krach ten binnen het CDA. van wie we wensen dat ze onze pessimistische verwachtingen zullen beschamen". Aan de vooravond van de verkiezin gen in West-Duitsland geeft drs. Harry van den Bergh. internationaal secretaris van de PvdA, zijn visie op„het angstaanjagend politieke klimaat in de Bondsrepubliek". De gevaren voor de Duitse democratie moeten volgens Van den Bergh tij dig onderkend worden, „anders vrees ik dat we binnen niet al te lange tijd weer te doen hebben met een „Duits vraagstuk" en dat is het laatste waar we behoefte aan hebben". Verder in Hervormd Nederland een portret van de „beste, brave huisva der Ford" en de rol van Shell in Zuid-Afrika. Accent: Accent zet de prestaties van onze zestien ministers op een rijtje. Een weinig florissant rapportcijfer is de uitkomst voor een kabinet, dat dui delijk „moegeregeerd is". Iemand die daar zeker geen last van heeft is WD-leider Hans Wiegel. In zijn woning sprak Reny Dijkman met de liberale voorman, die hoopt de „wezenlijke verschillen tussen de PvdA en de VVD tijdens de verkie zingscampagne goed naar buiten te kunnen brengen". Dc wervingsactie voor de VARA wordt gevoerd met grote namen van mensen met grote salarissen, concludeert Accent. Kopstukken als Edo de Waart, Bob de Lange en Rotterdams burgemeester André van der Louw zien niet alleen hun motivatie, maar ook hun „inko mensbeleid" bekritiseerd. Vrij Nederland: Vrij Nederland publiceert de letter lijke tekst van een gesprek tussen Mao en Pompidou op 12 sepember 1973. Interessant te zien hoe op 'hoog niveau" gepraat wordt. Pompi dou: Mag ik u op mijn beurt vragen hoe groot uw bevolking is? Nou. precies weet ik het niet Ik geloof niet dat het er achthonderd miljoen zijn. Ik geloof niets eens dat we de zevenhonderd miljoen halen". Igor Cornelissen heeft nog enkele aanvullingen op de affaires rondom prins Bernhard „Teengs-Gerrltsen had altijd de onhebbelijke gewoonte om als hij op militaire kantoren kwam voor onderhandelingen eerst altijd even de prins op Soestdijk te bellen. Hij deed dat gewoon om die mensen te imponeren zo vertelt een hoge militair. VN besteedt veel aandacht aan de Duitse verkiezingen: een portret van Helmut Kohl en Helmut Schmidt, een stemadvies uit de 'deelstaat Holland', een interview met de pre mier van Rheinland-Westfalen en 'de verkiezingsstrijd tussen Persll en Omo'. ..Humor is alleen maar door een paar grappen proberen te vergeten hoe erg het is". Deze uitspraak komt van Neerlands Hoop in een gesprek met Plet Plryns over hun optredens en hun 'huwelijk'. Verder in Vrij Nederland een gesprak met graficus Gerd Arntz en met voetbaltrainer Frits Korbach.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17