-Sier en Nu biedt de :v-kijkers inspraak WD wil klaarheid over abortus Het zal je lot maar wezen. Wim Opmeergaat verdienen. De Amro Bank helpt met Privérekening. Veilig Verkeer wil verkeersonderwi j s als verplicht vak De Staatsloterij. Al 250jaar aterdagavond voor NCRV een uitdaging Houding kabinet tot heden toe onduidelijk Aanval op plan Van Kemenade Stakende cursisten in Utrecht mogen niet terugkomen Lino Calle gaat in Spanje meehelpen vakbond opbouwen ENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 >or Ton Hydra LVERSUM Gedurende n Jaar zal de NCRV vaste speelster zijn van de zater* gavond. Een risico en een tdagtng tegelijk. De meeste ■kijkers verlangen immers n weekeinde met ontspan- ng aan de lopende band. Wie ara an het- best voldoet wint anten, maar houdt weinig ei- n gezicht over. De NCRV arentegen wil ook de familie- rond inrichten naar eigen ijl, waarbij de kijkers zich ch sterk betrokken kunnen reien. In de gewijzigde opzet m Hier en Nu wordt zelfs re- ;lrechte inspraak geboden. et NCRV-Bloemengala opent op 9 tober het winterseizoen. Deze rste nationale wedstrijd in bloem- «rkunst op levende modellen wordt het Haagse Congresgebouw „om- nkt" door een grote show van mu- ek en ballet. Voor de winnaar is een >uden televisietulp ontworpen. TJj- dlt gala zullen als florale pri- leurs bloemen uit drie seizoenen (gelijk in bloei staan. Jen week later gaat het eerste volle- Ige zaterdagavondprogramma de icht in. Grote blikvanger zal zijn de tart van de zevendelige serie Sil de itrandj utter naar het veel gelezen oek van Cor Bruljn. Tweekamp, de opulalre schollerenkwis, keert rui- aer opgezet terug. Verwachtingen jekt de vernieuwde actualiteitenru- iriek Hier en Nu, waarover straks neer. Aan de kop van de zaterdag- |vond gaat „Bolke de Beer", het jefaamde kinderverhaal van A. D. füldebrandt dat volgens de techniek fan de Fabeltjeskrant tot leven [omt. Aan het muzikale besluit van 3e uitzending werkt maandelijks de organist Felke Asma mee. Met publiek Zeer nauw zullen de kijkers betrok ken worden bij de wekelijkse ultzen- dingen van Hier en Nu Elke donder dag mogen bezoekers van een regio nale samenkomst een persoon of een tebeurtenls van nationale betekenis (Kiezen aan wie of waaraan In de actualiteitenrubriek aandacht zal moeten worden besteed. Op de voor afgaande vrijdag en zaterdagmorgen kan ledereen telefonisch kenbaar maken wat men als actueel onder werp aan de orde gesteld zou willen zien. Kijkers kunnen voorts sugges ties doen voor een enquête. De uitslag wordt dan reeds in de volgen de Hier en Nu gegeven. biwe onderdelen zijn voorts een rpraatje van Hans de Jong, de rubriek „Uit de wereld van het Op zaterdag 16 oktober start de NCRV met de feuilleton „Sil de strandjutter". Op de foto Monique van de Ven als Lobke en Luuk de Koninck als Sil. nieuws" en sportreportages In sa menwerking met Studio Sport van de NOS. Er is afgezien van de tradi tionele manier van presenteren. Die rol wordt ten dele overgenomen door grafische elementen. Een meespe lende factor is ook het publiek dat bij de uitzendingen van Hier en Nu in de studio aanwezig zal zijn. Dramaprodukties Behalve de tv-serle Sil de Strandjute ter zijn van de NCRV. ondanks technische en financiële problemen, tal van waardevolle dramaproduk ties te verwachten. Enkele daarvan zijn: een bewerking van Ward Ruys- lincks Vlaamse roman Wierook en Tranen (De tweede wereldoorlog be leefd door kinderen); Ver van huls. een in het vroegere Indië gesitueerd spel van Sander Joosten; het drama Iwanow van Tsjechow; een spel over mensen in Japanse gevangenschap naar een verhaal van ooggetuige Au gusta Lampe en een stuk over de tegen Hitier rebellerende en te rechtgestelde Duitse theoloog Bon- hoeffer, waaraan Gerrit Pleiter werkt. Van de buitenlandse dramaproduk ties zijn nog te noemen; Fischkon- zert van de IJslandse Nobelprijswin naar Halldor Laxness, een misdaad verhaal van Z-Cars-auteur Hopkins, een epos over Zweedse emigranten met de vermaarde acteur Max von Sydow (uit veel Bergman-films), en de aangrijpende ondergang van de gedeserteerde Amerikaanse soldaat Slovik. In het seriewerk vragen de aandacht Michel StrogoffHoe groen was mijn dal, Vluchtpogingen naar het vrije deel van Frankrijk in de tweede wereldoorlog, Kojak en de laatste reeks over Sam. Documentaires Henk Mochel presenteert maande lijks een Gezondheidsmagazine „On der behandeling". Jan van Hillo laat acht keer de tijd even stilstaan, on der andere bij de verkeersramp te Prinsenbeek in 1972 en de Hongaar se opstand. Voortgezet worden Van Nature, de serie The Explorers, het religieuze programma Ander Nieuws en de reeks Vroomheid in hout en steen. Dominee Ype Schaaf zal in gaan op vragen met betrekking tot de derde wereld en het christendom en vier uitzendingen worden in de cember gewijd aan het werk van Bertus Aafjes voor kinderen in de derde wereld. Kunstprogramma's Tot de kunstprogramma's behoort NCRV's Open Boek met schrij versportretten onder andere van A. den Doolaard, Godfried Bomans en Arthur van Schendel en een bestsel lerslijst. Voorts films van Rob Ma- riouw Smit over beroemde schilders als Jan Steen en Jan Sluyters, regi straties van opmerkelijke concerten en als wereldprimeur het door NCRV georganiseerde internationale ope raconcours. Hiervoor zijn 24 solisten uit elf landen geselecteerd. Gevarieerd Vier familieprogramma's in spel vorm zullen elkaar op de zaterdag avond afwisselen. Ted de Braak maakt een show met vrijgezellen, Eddy Becker presenteert een kwis gebaseerd op het repertoire van Hil versum IH. Kick Stokhuyzen test de kennis van de natuur en Barend Ba- rendse gaat een Vriendelijk welkom presenteren. Nieuw zijn ook een vrij dagavondshow van het vroegere Far ce Majeure-team en Filter Furore. De Mini-voetbalshow en Springtro fee worden geprolongeerd. Ook zal de NCRV nog een Jaar medewerking blijven verlenen aan Spel zonder grenzen. Om het niet onoverzichtelijk te ma ken zullen wij morgen de radiopro gramma's van de NCRV onder de loep nemen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt dat premier Den Uyl duidelijk moet maken hoe hij over het abortus probleem denkt. De Kamerleden Wiegel en Kappeyne Van de Copello willen hem hierover vragen stellen. Zij wijzen er op dat er door de mededelingen van minister Van Agt aangaande het al of niet ondertekenen van een eventueel PvdA-WD wetsontwerp onduidelijkheid is ontstaan over de houding van het kabinet in deze kwestie Di- WD-lractieleider heeft, evenals lijn PPR-collega Bas de Gaay Fortman, gisteren nogal vinnig gere ageerd op de oproep van de AR- fractieleider Aantjes. Wiegel noemt deze oproep gedaan aan mede christenen in de linkse fracties en de VVD het PvdA-WD abortusontwerp niet te steunen aanmatigend. „Nog afgezien van de vraag of alleen een overtuigd christen in gewe tensnood zou kunnen zijn over abor tus. kan en mag niemand oordelen over de vraag of een ander mens in gewetensnood verkeert", aldus Wie gel. Hij herinnert er in zijn brief aan dat bij de kabinetsformatie in 1971 afspraken tussen de christen democratische fracties en de WD over abortus zijn gemaakt, die bij de formatie in 1973 door de christen democraten eenzijdig zijn doorbroken. Ook de PPR-fractieleider De Gaay Fortman zegt het in zijn brief vreemd te vinden dat Aantjes zich uitsluitend tot de christenen in de niet-confessionele partijen heeft gericht In AR-kring Volgens hem hebben voor- en te genstanders van de legalisering in zijn fractie een even grote eerbied voor het ongeboren leven, maar ver schillen zij alleen van mening over de vraag in hoeverre de rechtsorde in staat is dat leven bescherming te bieden. De Gaay Fortman vindt dat Aantjes zijn oproep wel wat eerder had mogen doen. omdat de stem ming over abortus slechts bij toeval tot na de AR-partijraad was uitge steld. Ook in AR-kring zelf is men niet zo gelukkig met het initiatief van Aan tjes omdat men dit ervaart als een inbreuk op de rustige sfeer die tot nu toe het abortusdebat kenmerkte. Men wijst er op dat Aantjes al veel langer het plan had voor deze op roep. maar daar tot afgelopen zater dag toe. de juiste gelegenheid niet voor had gevonden. Aantjes zelf is niet van plan nu weer ADVERTENTIE Het zal je lot maar wezen. Ja daar ga je dan met je gloednieuwe camera. Wil je als trotse vader je soon op de film vastleggen loopt ie je gewoon omver. Gelukkig is de camera heel gebleven. Gekocht van een prijs in de Staatsloterij. Wc hebben er later wel geweldig om gelachen. Tja. 't zal je lot maar wezen. Trouwens zo'n kans kunt u ook krijgen. Gewoon meespelen in de Staatsloterij. Alleen, of met een paar. De loten kosten f 25.- per stuk. 'n vijfje f 5.- U koopt ze bij de Staatsloterijkantoren, waarvan u de adressen in de beroepengids vindt. Vanaf elke le maandag in de maand kunt u er terecht. 10 dagen lang. Gemiddeld 4 op de 10 loten zijn prijs. Dat is een kans van 1 op 2'A op zo'n 800.000 prijzen van f 10,- tot f 500.000,-. Iedere maand. Per lot speelt u 3 trekkingen mee. Dè uitslagen komen op tv en in de kranten. Uitbetalingen na de derde trekking Postrekeninghouders kunnen héle loten bestellen door overschrijving van f 25,- (of een veelvoud daarvan) op postrekening 5151 tn.v. de Collecteur Directie Staatsloterij. Den Haag. U ontvangt dan enkele dagen voor de le trekking uw lotnummers). Als het bedrag vóór het eind van de maand van uw postrekening is afgeschreven, speelt u in de volgende loterij mee. Ook kunt u de Staatsloterij machtigen eens per maand of tweemaandelijks een bepaald bedrag te laten afschrijven. Incassomachtigingen en alle inlichtingen: 070 - 653955. V:v V'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Veilig Verkeer Nederland is boos op minister Van Kemenade (onderwijs) omdat in het concept-wetsontwerp op het basisonderwijs het verkeersonderwijs niet meer wordt genoemd als verplicht vak. Volgens VVN is dit de doodsteek voor het verkeersonderwijs. met Wiegel en De Gaay Fortman in discussie te treden. „Het standpunt dat christenen alleen goede christe nen zijn als ze in christelijke partijen zitten, heb ik nooit verdedigd. Ik heb niets anders gedaan dan bij hoge uitzondering nu eens een appèl op de christenen in die andere partijen te doen. omdat zij ook zo vaak een appèl doen op onze christelijke over tuiging". verklaarde de AR- fractieleider ons gisteren. Sinds 1964 wordt in de huidige wet op het lager onderwijs het verkeer sonderwijs wel als verplicht vak ge noemd. In dat jaar werd de in de praktijk gegroeide situatie, dat ver keer op veel scholen al gegeven werd. in de wet vastgelegd. Als argumentatie voor het niet noe men van verkeer in het wetsontwerp, schrijft Van Kemenade in de toelich ting. „Alleen het noemen van dat onderwerp zou een te eenzijdige na druk leggen op één aspect van juist gedrag. Ook andere gebieden, het leefmilieu bijvoorbeeld, verdienen aandacht." In het wetsontwerp wordt overigens wel ruimte gelaten om verkeersonderwijs te geven, maar dat wordt dan ook door de scholen zelf bepaald. Minder aandacht WN vindt dit een zwak argument. Het vak staatsinrichting wordt bij voorbeeld weer wel uitdrukkelijk ge noemd. Men is bang dat als verkeer niet meer uitdrukkelijk wordt ge noemd, de scholen hieraan steeds minder aandacht zullen gaan beste den, en het vak uiteindelijk geheel zal verdwijnen. Dit is voor WN on aanvaardbaar. Deze organisatie heeft in een brief aan de minister dan ook gevraagd om de verplichting tot het geven van verkeersonderwijs op de basisscho len te handhaven en deze bovendien uit te breiden tot de scholen voor het voortgezet onderwijs. ADVERTENTIE Wim (23), pas afgestu deerde HTS'er bouwkunde, werkt sinds augustus in de projectontwikkeling. We zoeken hem op. Joke Pronk en Wim Opmeer, lezen we op de deur na Wint Opmeer.samen met vriendin Joke 67 treden. Wim: „We wonen nu ruim een jaar hier. Maar 't is ons eigenlijk al lang genoeg." En hij vertelt over hun plannen voor een eigen huis. Onze vraag: Hoe doen ze 't financieel? „Toen ik begon te werken, heb ik bij de Amro zo'n Privérekenine genomen en daar kwamen ze aandragen met het sparen voor eigen huis. Eieen Huis Spaarplan. Precies in ons straatje. Hoge rente hè? Joke d'r spaargeld staat er nu op en van mijn Privérekening gaat er elke maand auto matisch f 750,- heen." Lacht. „Wat Joke verdient, blijft voor het brood op de plankNog een pilsje?" Amro Privérekenine Amro naam voor beraal rekening. Voor alle inkomsten en betalingen, ook voor acceptgiro's. Maakt automatisch sparen (AmrO- maat) mogelijk en biedt keus uit Euro- cheques en betaalcheques. Biedt de mogelijkheid even rood te staan. Verder zorgen rekeningafschriften voor een overzichtelijke cn steeds bij gewerkte boekhouding. k Eieen Huis Spaarplan Unieke Amro spaarvorm voor huis cn bijkomende kosten. Geeft 8K. rente, zonder vastzetten. Er wordt 2"« opname kosten berekend over opnames binnen een jaar, of voor een ander doel dan dc koop van 'n eigen huis. Extra-voordeel: •V'o minder afsiuitprovisic bij 't nemen van 'n Amro hypotheek (max. dc bijge schreven rente). rcntcwijziging voorbehouden Van een verslaggever DEN HAAG De zes uitgesloten cursisten van het centrum voor vak opleiding van volwassenen in Utrecht blijven van verdere oplei ding uitgesloten. Gisteren wees de president van de rechtbank in Den Haag, mr. Blaauw, de vordering in het door de cursisten tegen de Staat aangespannen kort geding af. De zes cursisten eisten toelating tot de Mr. Blaauw vond de maatregel van minister Boersma om de cursisten van de CVV-opleiding uit te sluiten een gerechtvaardigde maatregel. Mr. Blaauw noemde de augustussta- king geen gerechtvaardigde staking. „Een staking is slechts een laatste middel om een redelijk doel te berei ken", zo zei hij in zijn vonnis. Zoals bekend krijgen op het Utrechtse centrum werkloze volwas senen een omscholingscursus. In au gustus ontstonden er moeilijkheden na de beëindiging van het tijdelijk dienstverband van een instructeur. Hierop volgde een staking. Reeds eerder waren er met minister Boersma moeilijkheden omtrent dit „recht op protest". De andere helft van de stakende cursisten heeft zich ter rechtvaardi ging van de stakingsactie gewend tot de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Van een verslaggever AMSTERDAM Lino Calle. de se cretaris buitenlanders van de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging, gaat binnenkort naar zijn vaderland Spanje om daar mee te helpen de Spaanse vakbond UGT organisato risch op poten te zetten. Lino Calle (38) verliet veertien Jaar geleden Spanje als politiek vluchteling en heeft zich sindsdien vanuit ons land ingezet in de strijd voor democra tische rechten in Spanje. Volgens Calle gaat met hem een aantal andere gevluchte Spanjaar den terug die In landen als België. Duitsland. Frankrijk en Zweden er varing hebben opgedaan in het werk van de democratische vakbeweging. Volgens Calle is de tijd er nu rijp voor. dat de UGT zich als goed geor ganiseerde vertegenwoordiger van de werknemers tegenover overheid en werkgevers gaat presenteren. Hij en zijn collega's zullen zich met na me bezighouden met het vormings en scholingswerk. Calle weet nog niet of hij voorgoed in Spanje blijft. Voorlopig gaat hij drie maanden en blijven zijn vrouw en kinderen achter in Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9