Nieuwe abortuswet mag arts geen Pilatus-rol opdringen SmTarré Volop fijne Girly Club jassen. Lampe Problemen bij afsluiten van verdragen inzake vervuiling van de Rijn Verwijsplicht: een addertje onder het gras Maatschappelijk werkers willen plicht wet doorverwijzen 'Deelarbeid heeft geen effect voor werkende jongeren' Kamerleden in actie tegen jacht op zeehonden Noordbrabants Museum gratis Va42.- Va98.- woensdag 29 september 1976 binnenland Vrouw/kwartet psrh2 —fü. Pilatus nam water, waste zijn handen, zeg gend „Ik ben onschul dig aan het bloed van deze rechtvaardige. Zien jullie maar." en gaf Jesus over om te worden gekrui sigd. Zo staat het ver haal van Pilatus in het evangelie van Mattheus. Stel u een dokter voor, die zegt tegen een vrouw: „U vraagt abortus. Ik vind geen schuld in uw ongeboren kind. Ik mag het niet doden, maar hier is een. briefje voor de kliniek. Daar doen ze het wel: dan bent u er af en ik houd schone handen." Deze moderne Pilatus vervult alleen maar Z'Jn wettelijk verplichte rol. volgens het beledigende wetsvoor stel van mevrouw Veder-Smit met de heren Lamberts. Roethof en door mevrouw mr E. M. Vos de Wael-Smulders Geurtsen. Hebben deze politici met dichte ogen gelopen over het Bin nenhof. waar spandoeken er echt niet om liegen, of ooit echt geluisterd naar één principiële tegenstander? Hoe deze vier zelf ook denken over de menselijke vrucht: ze kunnen we ten. dat een deel van ons volk en onze artsen zelfs het kleinste embryo beschouwt als een kind in levensge vaar. Zou een arts uit deze opvatting niet de logische consequenties mo gen trekken voor zijn geweten, waar blijft dan het door de WD zo hoog in het vaandel gevoerde respect voor ieders overtuiging? Addertje onder gras Jaren geleden trapte ik al op dit addertje onder het liberale gras en telkens steekt het weer zijn kop op. Nu wil het zich zelfs nestelen in de wet. Een arts. voor wie het ongebo ren mensenleven heilig is. zou toch de draagster moeten doorsturen om het te laten vernietigen of tenminste haar .wegwijs maken." Onder het mom van vrijheid wil men radicale tegenstanders inschakelen bij het ei- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij het opstel len van de internationale ver dragen die de vervuiling van de Rijn moeten tegengaan, zijn op enkele punten moeilijkheden gerezen. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) zal hierom reeds morgenochtend in plaats van vrijdagmorgen van een reis door de Verenigde Staten terugkeren. Hij zal di rect na zijn terugkeer in Den Haag besprekingen voeren met de Westduitse staatssecretaris van binnenlandse zaken, E. Baum. In april van dit jaar bereikten de ministers van de Rijnoeverstaten een akkoord over het beperken van de lozing van chemische afvalstoffen in de Rijn Eind mei werden de mi nisters het ook eens over het te rugdringen van de lozingen van zout. Beide verdragen zouden in novem ber worden getekend. Tussen Nederland en West- Duitsland zijn problemen gerezen over een aantal meetpunten langs de Rijn. van waaruit wordt gecontro leerd of de lozing van zout niet boven UTRECHT Maatschappelijk wer kers hebben gisteren gepleit voor een doorverwijzingsplicht voor aïtsen in de abortuswet. Zij zijn te gen het instellen van een toetsings commissie via de abortuswetgeving. Het hoofdbestuur van de Neder landse vereniging van maatschappe lijk werkers heeft dat in een tele gram aan de Tweede Kamer laten weten. Volgens de vereniging staan beroepsethiek en medisch tuchtrecht garant voor een ver antwoorde beslissing van artsen in zake abortus. Het instellen van een toetsingscommissie zou daarom een doublure betekenen, aldus de vereni ging. De plicht van artsen om vrouwen die een abortus willen door te verwijzen, is volgens de maatschappelijk wer kers wenselijk om te voorkomen dat de vrouw ook de morele last van een bezwaarde arts te dragen krijgt. De vereniging meent dat maatschappe lijk werkers in soortgelijke situaties eveneens moeten doorverwijzen, al dus het telegram. CNV-jongeren Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De werkende jeugd CNV betwijfelt of de Invoering van deelarbeid zonder dat daar een financiële tegemoetkoming tegen over staat voor werkende en werklo ze jongeren enig effect zal sorteren. De jongerenafdeling van de CNV schrijft dit in een brief aan het mi nisterie van sociale zaken .Het gemiddelde inkomen van een werkende jongere staat niet toe. zo stfeit in de brief, dat het inkomen in mn r of mindere mate door deelar beid wordt verminderd ..Deelarbeid is slechts weggelegd voor een be perkt aantal werknemerscate gorieën Met name gehuwden met een dubbel inkomen en hogere inko mensgroepen zullen in staat zijn hun werkzaamheden met een ander te delen", aldus de cnv-jeugd. de afgesproken hoeveelheid uit komt. Ook bestaan er meningsver schillen over wat nu precies het stroomgebied van de Rijn is. Daar naast zijn er ook financiële proble men. In april werd afgesproken dat van het afvalzout van de Franse kali- mijnen uiteindelijk zestig kilogram chloride-ionen per seconde (dat is 98.8 kilo keukenzout) in de grond zal worden gespoten in plaats van op de Rijn geloosd. Dit moet in drie fasen van elk twintig kilogram worden be reikt. waarbij de eerste fase 67 mil joen gulden zou kosten. De Rijnoe verstaten dragen hieraan een over eengekomen percentage bij. Volgens de Fransen vallen de kosten hoger uit Voor Nederland dat 23 miljoen gulden moet bijdragen, zou dat en kele miljoenen guldens extra bete kenen. Van een verslaggever DEN HAAG Met de regering van Denemarken zou contact moeten worden opgenomen om de zeehon- denjacht in het waddengebied die van dit land uit wordt bedreven, te stoppen. De Kamerleden Cornelissen. Pijnen burg en mevrouw Andela-Baur (allen KVP) hebben een verzoek van een dergelijke strekking gedaan aan staatssecretaris Meijer en de minis ters Van der Stee en Westerterp. Het bestand aan zeehonden in het Nederlandse deel van de wadden is in tien jaar tijds teruggelopen van 1500 tot minder dan 400. Deson danks maken de Denen jacht op deze dieren en ze zijn van plan er mee door te gaan. De Kamerleden maken de bewindslieden erop attent dat de zeehonden in het Neder landse. Westduitse en Deense wad dengebied in feite één leefge meenschap vormen. Daarom heeft de Deense jacht ook invloed op het zeehondenbestand in de Neder landse wateren, zo zeggen de Kamer leden. Regeringspartners eensgezind over ontwikkelingshulp" Van een verslaggever DEN HAAG Tussen de PvdA en de christen-democraten zijn op het terrein van de buitenlandse politiek, de ontwikkelingssamenwerking en de buitenlandse handel geen funda mentele verschillen van mening tot uiting gekomen. De begToting voor ontwikkelingssamenwerking voor 1977 heeft flink kunnen groeien, doordat de regeringspartners het eens zijn op het punt van de hoge prioriteit die gegeven moet worden aan bestrijding van armoede buiten het eigen land. Dit zegt minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king. Aan het adres van de Nederlanders, die vinden dat we te veel uitgeven voor ontwikkelingssamenwerking, zegt de minister, dat er in ons eigen land veel aan armoebestrijding wordt gedaan. Daar wordt een hele hoge prioriteit aan gegeven „Vele. vele miljarden, veel meer dan in de ontwikkelingshulp is gestopt, zijn de afgelopen jaren besteed aan werkloosheidsbestrijding en het is niet zo. dat de hulpverlening aan ontwikkelingslanden ten koste is ge gaan van deze uitgaven Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In Groningen staan 71 schoollokalen leeg en vol gend jaar komen daar nog eens 34 bij Oorzaak is de daling van het geboortecijfer en de daarmee ge paard gaande daling van het aantal leerlingen Ook de spreiding van de bevolking over de nieuwe stadswij ken speelt een rol. gen plan. En waarvoor? Welke ■vrouw, welk meisje zou niet beter dan deze dokter de weg kunnen vin den naar de kliniek. Daar hoort ze wel. als ze het nog niet weet. dat het Rutgershuis verwijsbriefjes levert. Apparaat Verwijzen of inlichtingen geven is een vorm van medeplichtigheid en medeplichtingheid aan een misdrijf is strafbaar. Vruchtafdrijving is nog een misdrijf volgens de huidige wet. Morgen verplicht stellen wat van daag nog stafbaar is lijkt mij een legislatief monstrum. Alsof het rechtsgevoel van ons hele volk in eens een draai kan maken van 180 graden. Arts als „apparaat" Toch lijkt het idee van verwijsplicht voor gewetensbezwaarde artsen nog al logisch voort te komen uit de stelregel: „De vrouw beslist". Een feit is nu eenmaal, dat een vrouw die abortus wil en gezond wil blijven, een arts nodig heeft als een soort apparaat, dat doet wat zij wil: klopt, veegt, zuigt, aborteert, verwijsbrief jes schrijft. Als zo n tot apparaat gemaakte arts netjes klopt en veegt, maar bij het aborteren ineens laat afweten, dan zit er in haar redene ring een constructiefout in dit apparaat. Dat heeft dan „gewe tensbezwaar". Je kunt denken, dat het dan altijd nog te gebruiken is als verwijsbriefjesautomaat. want dat is een zeer eenvoudig mechanisme en denken: als dat apparaat dat niet eens meer doet. gooi het dan maar op de schroothoop. Knap bedacht, maar het klopt niet. De wetgever kan zeggen wat hij wil. maar een principieel tegenstander van abortus verwijst niet, neemt be rispingen van het medisch tuchtcol lege voor kennisgeving aan. betaalt geen „schade "-vergoeding laat zich nog liever gijzelen en blijft vechten vóór het ongeboren kind. Tot nu toe was de Nederlandse wet zijn bondgenoot, waar hij overigens wei nig aan had. Laat die wet hem straks in de steek, dan is dat niet de al lergrootste ramp. want in deze din gen is „de sterke arm van de over heid" nogal machteloos Ook wan neer die arm nu ineens in actie zou komen tegen die dokter, die geen last heeft van maagzweer of hoge bloeddruk, maar toch niet functio neert zoals de patient wil. Hij zit namelijk met een gewetensbezaar, zelfs tegen dat briefje. En precies 'deze dokter wordt door talloze pa- tienten op handen gedragen. AMSTERDAM Viermaal Paul van Vliet, als baron Taets van Ave- zate, in „Nou nee hè. in „Niks te beleven" en Schoolverhalenoud en nieuw door elkaar in zijn one man-show 77, die vrijdag 1 oktober in Theater Carré begint. Deze show heeft als basis het programma waarmee Paul van Vliet en de zij nen het vorige seizoen overal in het land zijn opgetreden, aangevuld met veel nieuw materiaal: liedjes, conférences en typeringen. De thea terregie is van Nick van den Boe zem en de teksten zijn grotendeels van Paul van Vliet zelf met enkele bijdragen van Floor Kist. Muziek en muzikale leiding Rob van Kree- veld. 'S-HERTGGENBOSCH Vanaf 1 oktober is het Noordbrabants Mu seum, aan de Bethaniestraat 4, 's- Hertogenbosch voor iedereen gratis toegankelijk. Voorlopig blijft deze regeling tot 1 januari 1978 van toe passing. Voor veel mensen vormt het betalen van entreegeld, vindt men in Den Bosch, nog een (vooral) psycho logische drempel. Door de entreehef fing af te schaffen hoopt het mu seum niet alleen een groter deel van het publiek aan te trekken, maar vooral ook te stimuleren dat men geregeld terugkomt om van de nieu we activiteiten op de hoogte te blijven. Jas met kapuchon. Loden. In diverse kleuren Mt. 152 (99.-) t/m 170 109.-.). V.a. QQ Wollen ruitjasje met kapuchon. Mt. 92 (83.-) t/m 14o (119.-). V.a. 83.- Ribcord broek. Diverse kleuren. Mt. 104 (3d.-) t/m 128 (42.-). V.a. 36.- Wollen dekenjas met kapuchon. In diverse kleuren. Mt. 122 (129.-) t/m 170(164.-). V a Corduroy broek. Diverse kleuren. Mt. 122. (42.-) t/m 167(53.-). voering. Middelfijne rib. Mt. 116 (98.-) t/m 167(129.-). 'e Girly Club is dat speciale plekje bij Lampe voor modebewuste meisjes onder de 15 en hun prijsbewuste moeders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8